Népújság, 1982. április (33. évfolyam, 77-100. szám)

1982-04-27 / 97. szám

6. NÉPÚJSÁG, 1982. április 27., kedd ASZTALITENISZ-EB Egyéni bravúr nélkül Egy ezüst, három bronz Befejeződött a 13. asztali- tenisz EB a Budapest Sport- csarnokban. A nyitány cso­dálatos volt, hiszen a női és férfi csapatunk is a dobogó legmagasabb fokára állha­tott az eredményhirdetéskor. A folytatásban az egyes és páros összecsapásokban a bravúros magyar folytatóig elmaradt. A Jónyer—Ger­gely páros 3—0-ás vereséget szenvedett a Surbek—Kali- nics párostól, s így végül a 2. helyen végzett. A férfi egyesek négyes döntőjében két magyar és két svéd állt asztalhoz, hogy eldöntsék a helyezések sorsát. Az észa­kiak remek formában vol­tak, így már a kezdet kezde­tén egyértelmű volt, hogy északi házidöntő lesz.' Vég­eredményben Klampár Tibor és Gergely Gábor egy-egy bronzérmet szerzett. A nők­ről sem feledkezzünk meg, hiszen ők is hozzájárultak a sikerhez, a Magos—Szabó páros a magyar mérleg ser­penyőjébe egy bronzérmet tett. Az Európa-ibajnokságon így a magyarok szerepeltek a legjobban, két arany- egy ezüst-, három bronzérem a termés.­Bíró Európa-bajnok Várnában befejeződött a szabadfogású birkózó konti­nens bajnokság, méghozzá nem várt sok szép magyar sikerrel. A 48 kg-os súly­csoportban Bíró László, az FTC válogatottja állhatott fel a dobogó legfelső fokára. Külön figyelmet érdemel a DVTK birkózóinak kitűnő szereplése, Szabó Lajos (52 kg), Szalontai Imre (57 kg) és Szalontai Zoltán (62 kg) egyaránt döntős volt, s végül ezüstérmet nyertek. A ne­hézsúlyban Rovnyai János meglepetés erejű ezüstérem­mel felülmúlta igazi fogás­nemének, a kötöttfogásnak néhány nappal korábbi tel­jesítményét. A helyezettek közül épphogy lecsúszott a dobogóról a 74 kg-os Fehér és a 90 kg-os Szakkay. Utób­bi birkózót a gyöngyösi Szőke Miklós nevelte, Szak­kay Attila évek óta a Bp. Spartacus versenyzője. Növelte előnyét az Eger Nehézzé tett siker Eger SE—H. Papp J. SE 2—1 (2—0) NB Il-es labdarúgó-mér­kőzés. Eger, 30C0 néző.. V.: Mohácsi. ESE: Baár — Smuczers Zsidói, Patvaros, Zágonyi — Lengyel, Móricz, Horváth — Barta, Kiss, Pécsi. Edző: Szentmarjay Tibor. Honvéd: Novák — Trombitás, Szert, Andirkó, Kovács — Szarvas (Mákos a 46. percben), Kincses, Pörögi — Kleiber, Les- kó (Soltész a 46. percben), Plo- tár. Edző: Vágó György. Két szöglet, majd Smu- czer és a 7. percben Horváth egyaránt a jobb sarok mellé tartó lövése vezette be a ha­zaiak támadásait. Elég ne­hezen bontakozott ki a lista­vezető, mert a kiskatonák a mezőnyben is szorosafi fogtak embert, nem volt könnyű hibátlan akciót fel­építeni. A 19. percben az­után ez is sikerült: Horváth kapu elé csavarodó labdájá­ra Móricz ugrott a legjobb ütemben, a pettyest tovább­csúsztatta a szélről nagy lendülettel érkező Bartához, aki néhány lépés után elemi erővel vágta a kapus mel­lett a hosszúsarokba, 1—0. A gólt követően a másik ol­dalon Pörögi lőtt fölé, a 31. percben pedig Pécsi a tizen­hatosról Novák kezei közé. A 33. percben közvetett sza­badrúgáshoz jutott az ESE a jobb oldali tizenhatos kö­zelében. Móricz legurításából Kiss hatalmas bal lábas lö­vést eresztett meg, amely nyomban megakadt a kapu jobb sarkában, 2—0. A mes­teri találat szerzője a 42. percben leheletfinom eme­léssel ismét a hálóba talált, de a gól les miatt nem ért. A lefújás előtti másodper­cekben Lengyel került lövő­helyzetbe, a labda kevéssel mellé szállt. Szünet után mindjárt az 51. percben el­kerülhető hiba szülte a mis­kolci szépítést: a kapustól kidobott labdát Horváth-tól az energikus Kleiber megsze­rezte, rávezette a kifutó Baárra, s mellette elgurítva a kapu közepébe helyezett, 2—1. Kidolgozott egri akció futott a jobb oldalon az 58. percben, Móricz megkerülve az egyik védőt már az ötös tájékáról adott hátrafelé pontosan Kisshez, de a kö­zépcsatár fejese nagy hely­zetben elkerülte a bal felső sarkot. A továbbiakban is inkább Novák kapuja for­gott nagyobb veszélyben, ám az egyenlítés reménye fel­hozta a Papp SE-t. Az el­maradt előnygyarapítás csak fokozta az izgalmakat. így a 68. percben Pécsi hosszú elfutás végén, Novák szeren­cséjére keresztbe lőtt a kapu előtt. A 72. percben Horváth futtából, bizonyára nagy dühhel a bal oldali kapufát találta el. Akadt még egy tizenegyesgyanús Smuczer- buktatás is, Mohácsi azon­ban határozottan továbbot intett. Az 58. percben Len­Lengyel (sötét mezben baloldalt) a kapura is veszélyt jelen­tett, de a befejezésekkel nem volt szerencséje (Fotó: Szántó György) gyei előtt zártak önfeláldo- zóan a vendégvédők. Lendületes, jó iramú 90 percet vívott a két csapat. A hazaiak megnyugtató előnnyel kezdték a második félidőt, s hogy az mégis tar­togatott izgalmakat, az a 2—1 után kihagyott helyze­teknek köszönhető. A lista­vezető, győzelmét a „med­dővé tett”, megfékezett hon­védtámadók miatt megérde­melte. Egyénileg Baár kapusnak nem volt nehéz dolga. An­nál inkább játékba lendül­hetett a hátvédnégyes, amelyből Patvaros és Smu- czer emelkedett ki. A kö­zéppályán Móricz mindkét gólban benne volt, Lengyel nagy akarással játszott. Elöl Barta érdeme a gól, Kiss azon túl is jeleskedett, Pécsi a második félidőben próbálta önmagát hozni. Budavári Sándor Közelebb a győzelemhez Gyöngyösi SE—Debreceni Kinizsi 0—0 NB Il-es labdarúgó-mér­kőzés, Gyöngyös, 1100 néző. V.: Simon. GYSE: Szőke — Vágó, Nagy £,., Ambrusé, Nagy G. — Tóth, Rojik, Ullmann — Ferencz, Cso- mány, Nérey. Edző: Schédl Jó­zsef. Kinizsi: Komáromi — Kele­men, Takács, Puskás, Vajda — Tözsér, Halta, Tóth I. — Ma­gyar, Bodonyi, Orenstein. Edző: Nagy György. Tapogatódzó mezőnyjá­tékkal indult a mérkőzés, az első jó támadás a 4. percben futott. Ferencz villámgyor­san lefutva az alapvonalig, jól ívelt középre, de Cso- mány rosszul ért a labdá­hoz, s az kapu fölé szállt. A 29. percben gólhelyzetet hagytak kihasználatlanul a hazaiak: Ferencz már ötöd­ször iramodott meg a jobb­szélen, középre ívelt labdá­ját Csomány senkitől sem zavartatva fejelte kapura, amely a vert Komáromi mellett kicsúszott a bal ka­pufa tövénél. Szünet után is számtalan gólhelyzetet dolgoztak ki a gyöngyösiek, azonban képtelenek voltak a hálóba találni. A 73. perc­ben Ferencz—Csomány ak­ciót követően például a felső léc mentette meg a debre­cenieket. A hajrá perceiben feltámadt a Kinizsi, de az eredmény már nem válto­zott. Csalódást okozott játéká­val az élmezőnyhöz tartozó debreceni gárda. Mindvégig a GYSE irányította a játé­kot, közelebb álltak a győ­zelemhez, de a sok kihagyott helyzet miatt ez nem sike­rült. Egyénileg Szőkének kevés dolga akadt. A jól játszó védők sorrendje Vágó, Nagy L., Nagy G. volt. A közép­pályások váltakozó sikerrel szerepeltek. Elöl Ferencz régi napjaira emlékeztetett, Csomány is nagyon akart, de nem sikerültek befejezé­sei. Szkocsovszky Tibor A keleti csoport további eredményei: Szolnok— Szarvas 1—0, Salgótarján— H. Szabó SE 1—0, Asztalos SE—H. Bem SE 1—0, MVSC —Gyula 1—3, Lehel—DUSE 3—2, Kazincbarcika—Hód­mezővásárhely 2—2. A bajnokság állása: 1. Eger SE 24 12 9 3 34-20 33 2. K.-barcika 24 12 7 5 33-19 31 3. Debr. K. 24 10 11 3 37-25 31 4. H.-vásárh. 24 11 6 7 38-25 28 5. Szabó SE 24 8 9 7 35-29 25 6. Gyula 24 9 7 8 35-30 25 7. Szarvas 24 10 5 9 35-31 25 8. Salgótarján 24 7 10 7 22-25 24 9. DUSE 24 8 6 10 27-30 22 10. Szolnok 24 6 10 8 15-18 22 11. Papp SE 24 7 7 10 29-33 21 12. Lehel SC 24 7 7 10 23-27 21 13. Bem SE 24 5 10 9 28-33 20 14. Asztalos SE 24 6 8 10 24-37 20 15. MVSC 24 4 10 10 25-41 18 16. Gyöngyös 24 6 6 12 20-37 18 J. A. Samaranchnak, a NOB elnökének sajtótájékoztatója Budapesten (Folytatás az 1. oldalról) képződésekről, tervekről. J. A. Samaranch elmondotta, hogy asztaliteniszben különösebb problémára nem számítanak, hiszen 64 férfi és 34 női versenyző vesz majd részt a végső küzdelmekben egyéni és páros számokban. Minden államból két fő szerepelhet, de a párosoknál nem enge­dik meg a különböző nemze­tiségűek közös, egy csapat­ban való indítását. Tenisz­ben az a kérdés, hogy hol húzzák meg a vonalat, azaz kik vehetnek részt és kik nem az olimpiáin 1988-ig van idő, s erre a kérdésre is megadják majd addig a választ. Elhangzott több lap részé­ről a sport és a politika vi­szonyának a kérdése. Az el­nök elmondotta, hogy köny- nyű kijelenteni, hogy a sportnak a politikához nin­csen köze, de ez így nem igaz. Ha erős a béke a vilá­gon, erős olimpiát tudnak rendezni, ha történik vala­mi, akkor annak vetülete van az olimpiai versenyekre is. „A világot a politikusok vezetik, nem a NOB” — hangsúlyozta. E kérdéscsoport körül me­rült fel az is, hogy az ame­rikaiak a közelgő Los Ange- les-i olimpián nem követ­nek-e el bizonyos országok­kal szemben diszkriminációs lépéseket. Az elnök biztosí­totta a jelenlévőket arról, hogy ezt az olimpiát is jól fogják megszervezni és az amerikaiak tiszteletben tart­ják az olimpiai eszmét. Ar­ról is megvan győződve — mondotta, hogy a szocialis­ta államok tévénézői is lát­hatják majd az olimpiai ver­senyeket. Az életkor korlátozásáról többen érdeklődtek, főleg a tenisz és labdarúgás vonat­kozásában. A NOB elnöke kijelentette, hogy elvben ilyen korlátozásokkal nem értenek egyet. A FIFA elnö­kével tárgyalt ebben az ügy­ben, amelynek eredménye­ként a FIFA ezt a kezdemé­nyezését visszavonta. Tenisz­sportágban a NOB nem ka­pott ilyen javaslatot. De ka­pott tornában, amellyel egyetértettek, hogy a nőknél 15 év, a férfiaknál pedig 16 év legyen a minimális élet­kor az indulásnál. Az érdekes kérdések kö­zül kiemelkedett az, hogy a kis országok, így például Magyarország mikor rendez­het olimpiát? A válaszban az elnök nagy derültség kö­zepette a kérdést továbbad­ta Buda István államtitkár­nak, hivatkozva arra, hogy a NOB minden nemzeti olimpiai bizottság autonó­miáját tiszteletben tartja. Buda államtitkár mondotta: „Kis ország vagyunk, az olimpia rendezése elméleti­leg ennek ellenére lehetsé­ges.” A kérdétet tanulmá­nyozzák. A szót átvéve Sa­maranch még hozzátette, hogy sok ország tanulmá­nyozza az olimpia rendezé­sének lehetőségét, így pél­dául tudomása van arról, hogy Európából három or­szág is pályázik e megtiszte­lő feladatra ... (fazekas) TENISZ OB I. Meghajolt a Rába ETO A tavaszi idény harmadik és negyedik fordulójában is szerzett pontokat a Gyöngyö­si SE férficsapata. Pontosab­ban szólva a nagy múltú Rá. ba ETO gárdáját megadásra kényszerítették, míg idegen­ben tisztes arányban veszí­tettek a BEAC ellenében. Eredmények. GYSE—Rába ETÖ 6—3. Szekrényes—Erdélyi 3—6* 5— 7. Pál—Györgyi 6—2, 6—4. Ur­bán I.—Székelyhídi 2—6, 3—6, Ja­kab—Szabados 4—6, 6—0, 6—4: Urbán II—Soós 3—6, 6—2, 7—5.: Szilágyi—Tullner 6—0, 6—4. Pá­rosok: Szekrényes, Pál—Erdélyi, Györgyi 6—0, 6—3. Szilágyi, Bá- donyi—Székelyhídi, Soós 4—6, 6— 3, 3—6. Jakab—Urbán I., Sza- lay, Tullner 6—2, 6—1. BEAC— GYSE 6—3. A gyöngyösiek pont­jait Szekrényes és Urbán I., va­lamint a Szilágyi, Szekrényes pá­ros szerezték. Mint Rozgonyi Iván, a csa­pat vezetője elmondta, a hét/j fői pihenőnap jól jött a Bu* dapesten fáradt benyomást keltő játékosainak. Ma győ­zelmi reményekkel a Kecs­keméti SC-t fogadják 11 órá­tól a Batthyány téri tenisz­telepen. 1. Szeksz&rd—Olajb. 2—5 2 2. Komló—Keszthely 2—4 2 3. Sabarla—Sopron 1—0 1 4. Várpalota—D.-újváros 0—2 2 5. KKFSE—Ganz-M. 1—4 2 6. Miskolc—Gyula 1—3 2 7. Ascoli—Cesena . 1—0 1 8. Bologna—Udinese 0—2 2 9. Cagliari—Genoa 2—1 1 10. Catartzaro—Torino 1—0 1 11. Como—Roma 0—1 2 12. Juventus—Inter. 1—0 1 13. Napoli—Florentina o—1 2 +1 14. Milan—Avellino 2—1 1 A totó nyereményei: 13+1 ta­lálat (6 db) =337 628 Ft, 13 találat (12 db) =168 814 Ft, 12 találat (486 db) =4168 Ft, 11 találat (5964 db) =340 Ft, 10 találat (39 601 db) = 77 Ft. AZ EGER AZ IZZÓT, AZ OSC AZ EGERT KAPTA EL Megvon oz első győzelem Szombaton nyertek az egri pólósok, fehér sapkában — balról jobbra — Kelemen, Búza, Nagy I. és Madaras! (Fotó: Szántó György) Szombat estig két pont nél­küli c&apat volt a vízilabda OB I-iben — ebben a sorso­lás is szerepet játszik —, de közülük az Eger SE az Izzó­val szemben megszerezte el­ső győzelmét, idei első két pontját. A szombati találkozó kez­dete előtt egyperces tiszte­letadással emlékeztek meg a játékosok és a nézők dr. So- móczy Lórántról, az Egerben is jól ismert vízilabda-szak­emberről és játékvezetőről, aki a napokban tragikus hir­telenséggel hunyt el. Az első negyedben sok helyzet ma­radt kihasználatlanul mind­két oldalon, köztük ember­előnyök is, az Izzó 3—1-re vezetett, de az ESE szépített. A második negyed elején Nagy távolról ejtve egyen­lített, majd a játékrész kö­zepén először szerezte meg a vezetést a hazai gárda, s ezt a továbbiakban nem is engedte ki a kezéből. Az iz­zósok pontatlanul lőttek, kü­lönösen a harmadik negyed­ben volt meggyőző és lendü­letes a hazaiak jáitéka, ami­nek az eredménye 4 gólos vezetés lett. A hajrá egy ki­csit szorosabban alakult, de a győzelmet már nem fenye­gette veszély. A vasárnapi OSC elleni találkozóra a pontszerzés re­ményében állhatott ki az ESE, a lehetőséget érezte a közönség is, hiszen ismét te­le volt az uszoda. Az első három negyed igazolta a várakozást. Izgalmas,' élve­zetes és szoros volt a küzde­lem. előbb az OSC szerzett vezetést, majd a második negyedben az ESE fordított az álláson, a harmadik ne­gyedben pedig fei-fej mellett alakult az eredmény. Az utolsó hét nerc aztán lehű- tötte. a kedélyeket. a:z ESE nem tudott lépést tartani el­lenfelével. A hazaiak em­berelőnyben hibáztak, az OSC hátrányban szerzett gólt, s a továbbiakban megérde­melten döntötte el a maga javára a találkozót. Eger SE—Vasas Izzó 11—8 (2—3, 3—0, 4—3, 2—2) Eger, 200 néző. V.: Fe- renczi, Orosz. Eger: Lipovics — Kelemen 1, Nagy 2, GYULAVÁRI 2, BÚZA 1, Vincze 3, Vecseri. Cs.: DANCS 1, Madarasi. Edző: Pozsgay Zsolt. Vasas Izzó: Almiási — Schmiedt 1, TÖTH E. 3. Keszthelyi, HORVÁTH 3, Bán, Szóráidi. Cs.: dr. Lutter 1, Makiári, Nemecz, Kaiser, Merész. Edző: Martin György, Gulyás Zoltán. Emberelőnyből: 8 5, illet­ve 7/3. Négyméteresből: 1/1, illetve 0. Emberhátrányból: 2, illetye 0. OSC—Eger SE 13—11 (2—2, 3—4, 4—3, 4—2) Eger, 600 néző. V.: Samu, Pék. OSC: dr. Steinmetz —■ Együd, HUSZÁR 3, Horváth 1, Pásztrai, Kuncz 2, Dftv HÁMORI 3. Cs.: TAMÁS ßj PetőVáry Zs., Ónody 1. Edző: Kemény Ferenc. Eger: Lipovics — KELE­MEN 1, Vecseri 1, Nagy 2, Búza, Vincze 4, GYULAVÁ­RI 1. Cs.: Danes, Madarasi 2. Edző: Pozsgay Zsolt. Emberelőnyből: 4/3, illet­ve 11/7. Négyméteresből: 0, illetve 2/2. Emberhátrányból: 1, illetve 0. A vízilabda OB I. állása: 1. Vasas 7 7 __ _ 1 05-55 14 2. Ü. Dózsa 7 5 1 1 66-52 11 3. BVSC 7 5 — 2 74-54 10 4. Bp. Honvéd 7 5 — 2 63-51 10 5. OSC 7 5 — 2 71-61 10 6. Vasas Izzó 7 4 — 3 68-58 8 7. Szolnok 7 3 1 3 60-59 7 8. Tatabánya 7 3 1 3 59-63 7 9. FTC 7 3 — 4 56-58 6 10. SZEOL 7 3 — 4 59-63 6 11. Bp. Sp. 7 2 1 4 58-69 5 12. Szentes 7 1 — 6 58-76 2 13. Eger 7 1 — 6 62-85 2 14. Volán SC 7 — — 7 44-93 —