Népújság, 1977. április (28. évfolyam, 77-100. szám)

1977-04-26 / 96. szám

Nem egy „súlycsoportban” voltak Labdarúgó NB HL Hiányoztak a góllövők Ritka pillanat: egy egri szögletrúgás után nagy kavarodás támad a BVSC kapuja előtt. (Fotó: Szántó György) BV SC—Eger SE 3—0 (3—0) NB Il-es labdarúgó-mér­kőzés. Eger, 4000 néző. V.: Urban. BVSC: Pálinkás — Antal, Gara, B. Nagy, Varga — Nagy I., Lucska (Bassánt az 53. percben). Aranyosi, Krommer — Turtóczky, Ka­szás (Hosszú a 67. percben.) Edző: Mezey György. Eger: Csank — Fodor, Zsidai. Patvaros, Csathó — Antal, Fiatala (Szabó az 56. percben), Pócsik — Bar- ta, Galántai, Dudás. Edző: Bánkúti László. A vendégek kezdtek. s azonnal támadólag léptek fel. Az első perc végén Nagy I. 20 méteres szabadrúgása a jobb felső sarok mellett suhant el. Az első egri ak­ció a 6. percben esett, ekkor egy Barta-szögletrúgást Pá­linkás látványosan öklözött ki, A 10. percben Barta közvetett szabadrúgását Pá­linkás az utolsó pillanatban kaparintotta meg Dudás elől. A vendégek szervezett védelemből gyors ellentá­madások indításával kísérle­teztek, s a 14. percben gólt szereztek. Antal szabályta­lankodott 20 méterre Csank kapujától. A * szabadrúgást Nagy I. a rosszul felálló sor­fal mellett küldte a kapuba. 1—0. Valamivel élénkebb lett a játék A 18. percben jobb oldali szögletrúgás végén Antal egyből a kapu mellé bombázott. A 19. percben egy előrevágott labdára Du­dás rajtolt rá, védője elcsú­szott, de végül kisodródott és penditése a kifutó kapus mellett a bal kapufánál hagyta el a játékteret. A 24. percben Barta 30 méteres szabadrúgása a jobb kapu­fánál suhant el. A 34. perc­ben. egyenlítési lehetőség nyílt a hazaiak előtt. Ekkor Barta egyéni megoldás vé­gen nagy lendülettel tört ka­pura, bombalövését Pálinkás bravúrosan hárította a bal alsó saroknál. A 40. percben újabb gólt értek el a fővá­rosiak: Kaszást indították a bal oldalon, aki középre ját­szott, s a felfutó Krommer n leálló védők közül a ki­futó Csank mellett kapu kö­zepébe továbbított. 2—0. SZÜNET UTÁN gyorsan megpecsételődött a hazaiak sorsa. Az 51. perc­ben lendületes támadás vé­gén Turtóczky látványosan fordult le Zsidóiról a 16-os- nál és néhány lépés után a kifutó Csank mellett a bal sarokba gurított. 3—0. Ezután három egri szög­letrúgás következett ered­mény nélkül, a jól megter­mett védők könnyedén fe­jelték el a beívelt labdákat. Az 55. percben Galántai for­dulásból lőtt, Pálinkás vi­szont hárított. A 66. perc­ben Galántai egyéni megol­dás után játszotta magát tisztara, végül a kapu fölé durrantott. A 68. percben Galántai jobb oldali átadá­sát a felfutó Csathó kapta, aki senkitől sem zavartat­va nagy helyzetben egyből a bal kapufa mellé küldte a labdát. A vendégek ezután az eredmény tartására töre­kedtek, erősen megszállták kapujuk előterét, valamint a Az osc hagyományos tájfutó Semmelweis-emlékversenyén 62 klub, majd 600 versenyzője állt rajthoz. A Nagymaros—Török- mezü térségében lezajlott viada­lon jól szerepeltek a sportá" Heves megyei képviselői, két első és egy második helyezést ettek el. Eredmények; N 19 A. 2. Kármán (Egri Spartacus) 62:01. N 15 B: l. Osztafin (Recs­ki Bányász) 30:92. F 21 A: 1. Boros (Egri Spartacus) 95:21. * A Heves megyei Atlétikai Szak- szövetség elnökségi ülésen fog­lalkozott a megyei serdülő, ifjú­sági bajnokságuk, valamint a megyében megrendezésre kerü­lő területi versenyek rendezési kérdéseivel. Az elnökség kijelöl­te azokat: az atletaszakembere- keí, akik az egyys versenyek sikeres lebonyolításáért felelősek lesznek. A megyei sportaktlva­fi Mmmm 1977. április 26,, kedd középpályát, s így teljesen meg tudták szűrni az el­képzelés nélküli, erőtlen ha­zai támadásokat. Gyors el­lentámadásaik viszont ezek után is rendre zavart okoz­tak a védelemhez. A 74. percben jobb oldali szöglet­rúgás végén Bazsánt fejese a kapufáról pattant vissza a mezőnybe. A 80. percben Barta 30 méteres szabadrú­gása pattan ki a kapusról, végül a védők felszabadí­tottak. Szorongattak az eg­riek. A 83. percben Patva- ros fejesét a léc alól ütötte szögletre Pálinkás. Még két egri veszélyes szögletrúgás következett, de az eredmény már nem változott. Azzal mindenki tisztában volt, hogy nem lesz köny- nyű találkozó a BVSC elle­ni összecsapás, hiszen a fő­városi együttes bármelyik ellenfelét térdre tudja kény­szeríteni még saját otthoná­ban is. Arra azonban senki nem gondolt, hogy a hazai­ak ennyire alárendelt szere­pet játszanak és a vasuta­sok ennyire egyértelműen jobbak lesznek. -A vereség az egyes szituációan bizony­talankodó védők és közép­pályások számlájára irható. A küzdeni akarással nem volt ugyan baj, de a játék, a tervszerűség, az átgondolt támadás vezetés elmaradt s ez egyértelműen láthatóvá tette 10 perc eltelte után. hogy a hazaiaknak még a döntet­len eredmény megszerzésére sincs esélyük. Az Eger tar­talékosán lépett pályára. A tartalékok pedig sajnos — most már 10. találkozó bi­zonyítja —, nem tudnak egyenletes, NB ll-es szintet megütő teljesítmény nyújtá­sára: éretlenek, fizikailag gyengék, bátortalanok, hi­ányzik belőlük a jó értelem­ben vett férfias helytállási készség. Ugyanakkor az is elgondolkodtató, hogy Ga- lántai, aki tavasszal gyen­gébben szerepel, mint ösz- szel, miért a csatársor ten­gelyében játszik, amikor leg­jobb teljesítményeit a kö­zéppályán nyújtotta, ahol most ráadásul égető problé­mák vannak. Egyszerűen a csapatnak nincs karmeste­re, aki meg tudná határozni a játékot, át tudná segíteni a csapatot a holtpontokon. Az igazság, hogy ezen a mérkőzésen nem egy „súly­ülés kapcsán a szakszövetség foglalkozott az „Edzett ifjú­ságért" mozgalom beindításával kapcsolatos feladatokkal. * Budapesten, a Népstadion tor­nacsarnokában fejeződött be a Magyar Népköztársasági Kupa ritmikus sportgimnasztika ver­senyei. Hét' egyesület, mintegy 150 versenyzői között ott vol­tak az Egri Kolacskovszky SE legjobbjai is, akik az 1977. évi pontverseny 6. helyét vívták ki, 15 ponttal. * Április 39-án, Gyöngyösön, a GYESE-pályán 10 órakor kez­dődnek Heves megye 1977. évi ifjúsági és serdülő „A” atléti­kai páiyabajnokságának küzdel­mei. Nevezni a helyszínen le hét. Egy későbbi Időpontban. május 15-én, Hatvanban, a Ki­nizsi sporttelepén 9 órától vetél­kednek majd a IV. területi ser­dülő „A” atlétikai pályabajnok­ság résztvevői. Itt a megyei bajnokságok 1—3. helyezettjei mellett azok is rajthoz állhat­nak, akiket a megyei szakszövetsé­gek nevezésre javasolnak — szá­monként egy-egy fő lehet. csoportban” volt a két csa­pat, a BVSC győzelme akár nagyobb arányú is lehetett volna. A csapatból egyedül Du­dás igyekezetét lehet dicsér­ni, a többiek mélyen a for­májuk alatt játszottak. Fazekas István Az NB II. további ered­ményei: Szolnoki MTE— Nagykanizsa 6—1, Vasas Iz­zó—Kossuth KFSE 1—0, Várpalota—Vollen SC 1—0, Pécs—MÁV DAC 3—0, Orosz­lány—Ózd 3—2, Fűzfő— Komló 2—2, DVSC—Szolno­ki MÁV 3—0, Budafok— Székesfehérvár 5—1, Szek- szárd—Ganz-MÁVAG 1—1. 1. PMSC 30 18 9 3 72-24 45 2. Izzó 30 16 8 6 57-33 40 3. Sz. MÁV 30 14 8 8 49-46 36 4. SZMTE 30 15 5 10 62-67 35 5. Budafok 30 13 8 9 68-t52 34 6. DVSC 30 13 3 9 41-32 34 7. Kanizsa 30 13 8 9 46-43 34 8. BVSC 30 11 11 8 49-44 33 9. Eger 30 13 6 11 53-54 32 10. Szekszárd 30 11 10 9 33-34 32 11. Volán 30 11 9 10 41-32 31 12. MÁV DAC 30 12 5 13 44-50 29 13. KKFSE 30 11 5 14 46-46 27 14. Várpalota 30 8 9 13 33-42 25 15. Komló 30 9 7 14 32-42 25 16. Ganz-M. 30 7 11 12 40-52 25 17. Ózd 30 9 5 16 39-49 23 18. Fűzfő 30 7, 9 14 32-49 23 19. Szó. MÁV 30 6 7 17 24-47 19 20. Oroszlány 30 5 8 17 34-77 18 Szentesi Vízmű—Eger 7—5 (0—2, 1—1, 2—0, 4—2) OB I-es vízilabda-mérkő­zés : Szentes, 600 néző. V: So- móczi dr.. Császár. Szentes: Horváth — Szé­nászki, Komlósi, Pengő, Soós, Kádár, Kurucz. Csere: Tóth dr. Edző: dr. Réhbeli Szabó József. Eger: Lipovics — Siket, Vincze, Kelemen A., Kovács R., Kovács T., Gyulavári, Csere: Kun, Szász, Edző: Pó­csik Dénes. A gólok sorrendje: Vincze, Kelemen, Soós, Kovács T., Soós, Kurucz, Komlósi, Szé- nászki (e), Sike (4 m), Szé- nászki (4 m), Vincze (e), Komlósi. Akárcsak szombaton Eger­ben, Szentesen is kitűnően kezdett az ESE. Vincze le- úszásból kettőzéssel talált a kapuba. A lefordulásokra épülő egri támadások köze­pette Kelemen ejtése járt sikerrel. Ezután 4 méterest harcolt ki a csapat, de Ko­vács R. a kapufát találta el. A második játékrész hazai góllal kezdődött, amit Soós úgy ért el, hogy lerúgta ma­gát Kelemenről. A hazaiak is elhibáztak egy 4 méterest, a kapufáról lepattanó labdá­val az egriek lefordultak, Kovács T. volt eredményes. Alig kezdődött el a harmadik öt perc, Kelemen A. rosszul helyezkedett és ezt Soós ki­használta. Változatos volt a küzdelem, a negyed befeje­zése előtt három másodperc­cel az órát figyelő Lipovics feje mellett. Knmlösi egyen­lített,. A nagyon rosszkor ka­pott goi megzavarta az egrie­ket. A Szentes mindjobban élt a játékvezetők által en­gedett kemény védekezés le­hetőségével. Kelemen A. ki­pontozódott. Sike támadás közben víz alá vitte, majd eldobta a labdát, ezért kiál­Hajdúszoboszló— Hatvani Kinizsi 1—0 (X—0) Hajdúszoboszló, 1500 néző. V.: Bodnár. H.szoboszló: Szöllősi — Csa­thó, Kántor, Sóvágó. Király, Magyar, Kuki, Garabuczi (Szol­ga), Mikié, Mezei, Kálmán (Nagy S.l. Edző: Szikszai La­jos. Kinizsi: Takács — Nyéki, Varga. Ludvig, Bóna, Tóth, Nyizsnyi (Patai s.), Horváth, Szabó, Rab (Patai A.), Kerek. Edző: Szimcsák István. Hazai támadásokkal kezdődött a találkozó, a 8. percben egy jobb oldali beadást Garabuczi tiszta helyzetben elvétett. Négy perc múlva Kereket buktattak az ellenfél 16-os vonala előtt, a szabadrúgásból Bóna kapu fölé lőtt. A 19. percben a kapkodó Kinizsi-védők lábáról a labda Mikié elé került, a játékos két lépés után két méterről a te­hetetlen Takács mellett a bal sarokba talált 1—u. Formás ha­zai támadás végén a 27. perc­ben Takács önfeláldozóan tisz­tázott Garabuczi elől. A 34. percben Horváth ügyes csellel csapta be a féltér közepén Kán­tor,, kapura húzott, de 9 mé­terről küldött lövését Szöllősi másodszorra hárította. Az első félidő vége előtt Mikié bal oldali beadásából Magyar. senkitől sem zavartatva, a kaputól 7 méterre Ludvigba vágta a labdát. A szünet után is a hazaiak kezdtek jobban. A 47. percben kavarodást követően, Takács csak harmadszorra tudott bra­vúrral közbeavatkozni. Az 57. percben Szabó ok nélkül elrúg­ta a labdát, mert a játékvezető lest ítélt, ezért joggal állították ki a Kinizsi játékosát, öt perc­cel később Horváth a jobbösz- szekötő helyén ugrott ki, majd 10 méterről lőtt. labdáját Szöl­lősi szépen védte. Nem sokkal ezután Horváth jó cselekkel ment el a jobbszélen, a jó be­adást Szöllősi tisztázta Kerek elől. A 80. percben Kerek há­rom védőt is becsapott a bal oldalon, amikor kapura tört az 5-össel egy magasságban Sóvá­gó önfeláldozóan szerelte. A mérkőzést bevezető hazai rohamokra kapkodva reagáltak a Kinizsi védői, ebből született a jnérkőzés sorsát eldöntő gól Is. A kiállítást követően feljöt­tek a hatvaniak, de a kínálko­zó helyzetek közül nem sike­rült értékesíteniük egyet sem. Egyénileg Takács minden védhetőt védett. A ' hátvédeknél Ludvig és Tóth játszott jól. A középpályán a csereként beállt Patai S. lendületet vitt a csa­patjátékba. Elöl Horváth jól mozgott, bár az eredményes­séggel ő is adós maradt. Sáfrán János Nyíregyháza—Gyöngyösi Sp. 1—0 (1—0) Nyíregyháza 3000 néző. V.: Lenárt. Nyíregyháza: Pilcsuk — Neu­mann, Ambrusz, Gáspár, Ju­Irtották. Lipovics még hárí­tott, de a lepattanó labdára mozduló Soóst Kun vissza­húzta és a kettős ember­előnyt kihasználta a Szentes. Egy-egy 4 méterest követ,ően Kovács Tamást megjegyzésé­ért végleg cserével kiállítot­ták. Amikor az Eger 6—5-re felzárkózott már csak 30 má­sodperc volt hátra, a hazai­ak tartották a labdát, sőt újabb gólt értek el. Ezen a mérkőzésen is va­gyon jól játszott az egri csa­húsz. Nagy. Lakatos, Ma dali­na, Farkas (Lengyel), Bor (Cséke), Kubik. Edző: Gerlecz- ky János. Spartacus: Ko.vács — Nagy, Adonyi, Mikitdvics, Huszár (Bo- rics), Galgóczi dr., Horváth. Ferencz (Kupi). Gábor, Molnár, Szabó. Edző: Nagy János. A tavaszi zápor áztatta pá­lyán az első percekben mind­két együttes játékosai rendre csúszkáltak. Sok liiba jelle­mezte a bevezető negyedóra játékát. Meglepetésre négy egy­mást követő gyöngyösi lövés je­lezte a vendégek enyhe me- zönyfölényét. Kovács kapusnak csupán a 18. percben nyílt elő­ször alkalma, hogy játékba avatkozzék. Nem sokkal ez­után váratlanul megszerezte a vezető — s mint utóbb kiderült győztes —, gólját a Nyíregyházi Spartacus—Petőfi. A 20. perc­ben egy szélen vezetett akció végén a hazaiak középpályása. Nagy J. 26 méterről lövésre szánta el magát. Kovács né­hány lépésnyire kinn állt a gól­vonaltól, a labda elszállt a szö­get rosszul záró kapus felett, s az a szél segítségével a hosz- szú sarokba csapódott le, 1—0. A továbbiakban is a gyöngyö­siek kezdeményeztek többet, de csatársoruk tudománya elfogyott a hazai 16-oson belül. A második félidőt viszont a nyíregyháziak kezdték veszé­lyesebben. Madalina két csel után lőtt, Kovács látványos ve­tődéssel csípte el a labdát. Az 55. percben maradt ki a talál­kozó legnagyobb helyzete. A középcsatár, Farkas lépett ki a védőfalból, kapura húzott. Ko­vács kifutott eléje, a nyíregy­házi játékos a még jobb hely­zetben levő Bor elé tálalt, aki kapu mellé vágta a labdát. Vá­laszként az egyik ellentámadás­nál Huszár fejelt kapura, a léc alá tartó pettyest Pilcsuk ütöt­te szögletre. A 70. és 72. perc­ben újból Kovács bizonyíthat­ta képességeit, mindkétszer re­Baróti Lajos szövetségi ka­pitány, aki a helyszínen, a moszkvai Luzsnyiki Stadion­ban nézte végig a szovjet és a görög labdarúgó-válogatott világbajnoki selejtező mér­kőzését, így összegezte véle­ményét Pék Miklósnak, az MTI moszkvai 'tudósítójá­nak: „A görög válogatott nem késztette naigyobb erőfeszí­tésre a szovjet csapatot. A vendégek védekezésre álltak be, elől általában csak két csatáruk tartózkodott, arra pat, több támadását akció- góllal tudta befejezni, a ki­harcolt lehetőséggel azonban nem élt kellően. A játékosok nem tudták magukat túltenni a számukra kedvezőtlen já­tékvezetői felfogáson, ideges­kedésükben elkerülhető sza­bálytalanságokat vetettek, de a döntetlenhez így sem sok hiányzott. A csapat tagjai közül ezúttal Vincze, Gyula­vári, Kovács R. és Kovács T. is jó teljesítménnyel rukkolt ki. raek vetődéssel mentette meg hálóját a góltól. A hazaiak a hátra levő időben az eredmény tartására törekedtek, ezt szói-» gálta kettős cseréjük is. A tá­madással kevesebbet törődve a középpályát megszállva igye­keztek elfojtani a gyöngyösiek próbálkozásait, mint utóbb ki­derült, sikerrel. Két egyenlő játékerejű csapat csatájából az egy fokkal aktí­vabb csatársorral rendelkező Nyíregyháza nyert, bár a mér­kőzés egyetlen gólját könnyen elkerülhették volna a gyöngyö­siek. A látottak alapján a pont­osztozkodás reálisabb eredmény lett volna. Egyénileg Kovács több nagy­szerű védéssel tette jóvá gól előtti hibáját. A csapatrészek közül legjobban a védelem tag­jai játszottak. A támadósorbol hiányzott egy befejező csatár. Kalenda Zoltán Az északkeleti csoport továb­bi eredményei: MVSC—Kazinc­barcika 0—2 (0—0), Sátoraljaúj­hely—V Ikarus 3—1 (2—1). B. Bányász—DMTE 1—1 (1—0), Ru- dabánya—S. Síküveg 2—2 (1—1), Kisvárda—H. Papp J. SE (0—1) (0—0), Balassagyarmat—Nagyba­tony 0—0, SKSE —Leninváros 0—1 (0—0). A bajnokság állása: 1. K.-barcika 29 22 6 1 85-24 50 2. DMTE 28 17 6 5 64-29 40 3. Papp .T. SE 2H 14 9 6 44-29 37 4. Ny.-háza 29 12 15 6 33-27 35 5. Ikarus 28 10 12 6 38-23 32 6. MVSC 29 11 9 9 46-32 31 7. Leninváros 28 11 9 8 33-29 31 8. Gyöngyös 28 11 7 10 38-38 29 9. B.-gyarmat 29 11 6 12 37-35 28 10. SKSE 29 9 10 10 36-39 28 11. N.-bátony 28 9 9 10 38-37 27 12. Hajdúszoboszló 28 9 9 10 31-42 27 13. s.-újhely 29 in 5 14 33-49 25 14. R.-b&nya 29 7 8 14 32-45 22 35. B. Bányász 29 7 8 14 24-42 22 36. S. Síküveg 23 8 4 16 42-56 20 17. Záhony 28 6 8 14 21-47 20 18. Hatvan 28 5 9 14 23-43 9 19. Kisvárda 28 6 5 17 29-61 17 20. Egri Vasas visszalépett törekedtek, hogy ne kapja­nak sok gólt. Végig nagy mezőnyfölényben volt a szovjet együttes. Kiemelkedő formában levő szovjet játé­kost nem láttam, de biztos vagyok benne, hogy Buda­pesten sokkal jobb teljesít­ményt fognak nyújtani, s valószínűleg nem ebben az összeállításban. Véleményem szerint a szovjet csapat va­sárnapi játékán még érző­dött az a letorteég, ami a Kijevi Dinamó játékosait — Burjakot, Troskint, Konyko- vot. Biohint — érte a Baj-1 nokcsapatoík Európa Kupájá­ból való kieséssel. Budapesten nem remény­telen győzelmi eséllyel ál­lunk ki. Ha meg tudjuk is­mételni a lengyelek és a csehszlovákok elleni játékot, akkor sikeresen szerepelhe­tünk. A szovjet csapat sajá­tos stílusban játszó, nehéz,' felkészült ellenfél, de nem legyőzhetetlen.” Kézilabda Beloiannisz—Eger SE 11—8 (5—3) NB L B-s női mérkőzés. Bu­dapest, 200 néző. V.: Vass, Bó- di. Eper: Keller — Seffer 3, Laj­tos 1, Agócs 1, Csatlósné 1, Hon­imé, Bodóné 1. Csere; Tözsérné, Fábián, Grósz, Tóth. Edző: Be- reczky György. Nagy akarással, győzelemre törekedve, de végig sok hibával játszottak a csapatok. Három­háromig egy góllal mindig az egriek vezettek, jelentősebb előnyt azonban nem tudtak ki­harcolni. Keveset vállalkoztak lövésre és a kapuig eljutott né­hány labda Is erőtlen, pontatlan volt. Inkább küzdöttek, mint ját­szottak a csapatok és ehhez sok kiállítás, büntető párosult. Vé­gül a fővárosiak nagyobb ta­pasztalata döntött. Két gólt em­berhátrányból dobtak és összes­ségében kevesebbet hibáztak. Az ESE-ből több játékos igen gyenge napot fogott ki. Csupán a két kapustól — Tözsérné, Keller — láthattunk említésre méltó meg­mozdulásokat. 1. Eger—BVSC 0—3 2 2. Fűzfő—Komló 2—2 X 3. Szol. MTE—N.-kanizsa 6—1 1 4. Szekszárd—Ganz-M. 1—1 X 5. Budafok—Szfv. MÁV 5—1 l 6. Pét—Vác 0—0 X. 7. Schönherz SE—Sabnrui 1 0—2 2 8. Győri Dózsa—Bábolna 0-1 2 9. Mis kóló—K. -bami k a 0 -2 2 10. Bologna—Fiorentina 2- 0 } 11. Catanz&ro—Cesena 4—2 1 12. Perugia—Juventus 1—1 X 13. Róma—Internazionale 2—3 2 4- 1 14. Borsodi B.—Debr. MTE 1—1 X A totó nyereményei: 13 plusz 1 találatos szelvény nem volt. 13 találat (1 db)=l 453 635 : forint, 12 találat (107 db)“9057 fo rint. 11 talalat (1684 db)—575 forint, 10 találat (14 600 db) =100 forint. Csak röviden... Kis híján Szentesen is sikerült a pontszerzés Szombaton az Újpest ellen eredménnyel járt Pócsik Dénes- nek az a taktikai húzása, hogy Vincze kicsalja a kapu elő­teréből Székelyt Többek között ez vezetett Horváth kipon­tozódásához, és ahhoz is, hogy Cservenyák (képünkön) mö­gött hatszor rezdült meg a háló. (Fotó: Szántó György) Baróti-nyilatkozat