Népújság, 1976. március (27. évfolyam, 52-77. szám)

1976-03-30 / 76. szám

NÉGY GŐL A SÄRTENGERBEN - KEVÉS HELYZETÉT IS KIHAGYTA GYÖNGYÖSÖN A VASAS — ENERVALT JÁTÉK Ez történt a labdarúgó NB IH-ban A Nagy Vasas csatársorának tengelyében elkelt volna a tói cselező '\y. (képünkön). Hely Jtte egy enj.oált labdarúgót láthattunk. .akintix lövéseit sem kísérte szerencse. (Fotó: Szántó György) Egri Dózsa— Balmazú j <. árosi Tsz SE 4:0 (1:0) Balmazújváros, iioo' néző. V.: Szávó Eger: Csank — Fodor, Zsidai. Csuhay. Csathó Galántai, Pó- cslk Mártha, Baua, Vigh, Mol­nár (Hcmonnai). Edző: Bánkul László Balmazújváros: Szabó I. — Ka­pusi Urbán (úti), Szabó II.. Lupó, Ferenczi, Orosz, Jónás Puskás Sólyom Hüse. Edző; Halas István A látéktér kétharmadát bokáig éfrő sár borította s mintegy 10 perc telt ei amíg ehhez az eg­riek alkalmazkodni tudjak. Ez alatt három gólhelyzetük is akad*- a hazai rkudk. Először Jó­nás kapott 1ó >abdát a jobb ol­dalon átadása azonban elpattant Sóivomtól “s C ,nk hárított. Az­tán Or sz már * kifutó Csank mellett s ellőtte a labdát, s az egriek szei«n< eé éré a kapufa segített. A 10. percben Sólyom csapott össze Zsidaival, a labda m. csrjtámll maradt, egye­dül tört kapura de lövése a vetődő Csank lábáról kipattant. érthetően csapkodó volt a 1áték. a védők mindkét oldn’on szabadulni igyekeztek a labdától. A 17 percben Baria indította a jobb oldalon Galántait. ő az alapvonalig futott, majd vín nfordu't, átívelt Máriíhához. ak' % lesre szánó*! ó védők közül 1<* ' lépett ki és higgad csatár lövése az egvik védőn irányt változtatva az üres kapu fölött került szögletre. Néhány tetszetős támadás befejezését el- üg vetlen k ed te a Dózsa. A 84.. percben Pócsik jobbról, az alap-. cnal közeléből adta középre a labdát s Barta fejjel a kapuba csúsztatta. 3:0. Három perccel később Barta kezdeményezett a •jcbb oldalon, átadását Galántai kü!dte kapura, a labda az egyik védőről kipattant, de Homonnal közelről a hálóba fejelte. 4:0. A minősíthetetlenül rossz pá­lyán nem alaku’hatott ki folya­matos játék. Jpggal mondta Pánkúti edző a mérkőzés előtt, hogy már egy gólos győzelemnek is örülne. Az egri együttes ezért mindent megtett, a mély tala­jon is a lehetőségekhez kénest olyan »ramot diktált, amellyel már az első félidőben felőrölte llenfeie erejét. A csapat tagjai egyénenként és együttesén is dicsérh^tők az elért eredmé­nyért. Enné« többet azonban az irreális köríúm^nvek nvatt s°m a csapatjátékról, sem az egv~rú teljesem ény ékről nem lehet mondani. Virágh Tibor Borsodi Bányász-Egri Vasas 2:1 (2:1) Eger. 800 néző. V.: Demeter dr. Bányász: Soltész — Bódis, .urger Balogh (Földest). Csip­ke, Geregur. Kovács. Gro’musz. Pincsák. Toraesz. Novek. Edző: Nyíri Zoltán. Huirdth (fehér mezben) Igyekszik átjátszani a rátámadó ruda- lányai játék )st. (Fotó: Dózsa Balázs) ;ai) helyezt* a labdát a kaouba. 1:0 A 24 per. ben Baria csele-N zet» a ha1 > daion visszaiálszásái Szabó I elcsípte. A 35 percber Barta 25 méterről « ontos lövési küdüt * 1p t felső sarokra e^' «=7.or,ó T. szö£ ifire tenverelte Nem -tokkal később egy össze cs** "snál -Vst kaptak hazaiak, a füítv után Jóná' utánaró • ,tt Pó síknak ezért * r jV**: vessel $ kiá,,ítohp a ba’maz ú városi fiül A 45. porebe*' jvrAtp-hí* lőtt» -»Its*" a ka^u elé a I* *1 c s,7 el sí az e’őr^vr­Trőő v«h ,rwi- roel1,Bit. °7\In«' u^n o va'am’v^ tavai-' a D*­zs» « iobb*ra egvkapur-a lát s'*«“ AZ 53 M*riV>r m-j*' sak * -aousc-siI á”t s7flm tv-»~ u‘*jp e1cfv­pf'f, 5 Jíp-'íM q V-*l SP»*Ok m^l- |a++ *.»•*«< H'1”' á»n be 1v*'p,n<r b'O-r*—», <? G-* 59 pAr-1>«n O1 tét ő feíe’te a há’óba. 2:0. A 68 per^bop vígh felér-*' ü’ötte le a lsw'JX: -*«h<V Im maid az egri í$A§mm§ 2.3*6. március 30., kedd Vasas: Bende — Zay, Hási, Mundruczó (Sasvári), Mezei. Ba- ogh. Béta, Cseh Sulyok, Nagy, Hevér (Hajdú) Edző: Várailyay .liklós A balszélső Novek 17 méteres övésé. néztek szorongva a hazai izurko'ók’ a fJálkozó 5. percé­ben. Nemcsak a torsodi játékos abdáia de egv perc múlva Nagy lövése a kapu mellé szállt. \ 9. percben Hevér bal oldali pontos beadását Sulyok a kapu előterében a léc fölé emelte. A 5. percben • Hevér. jobbo’dali szögletére jól' ment fel a iedezet- 'enüi hagv’ott Nagy, a fejjel kül­dött. sarokra tartó labda először 3o!tés- u,11hec\ét majd a kapu­ét érintve jutott az alapvonalon túlra: N -öle perccel később Nagy abos lövését szögletre tolta a vendég kaou y/édn. A 26. percber 'eszorult a Saiószentoéter: az olőrehúz'dS Rá*5! félmagas ka- nurarú^ása Soltész melléről a kezeiben áúó Sulyokhoz kerü't aki 5 materről egyből a kapu kö­zönébe továbbította a pöttyes^. vi. a borsod' Bp’o^b hegére Fo'd^si á”t.. A NB I-Qt <s m^eiárt — ma - ío’-'d^rúgó s^erv^­/ők^sz'-é'^e egyszeriben , nv^gvá1- t.oz*?.++a n~apa,ta ^át^yrAPdiót A 37 a t-.ép"-5^7b‘°,ső'k rö­vid adogatáca előzte meg az egyenlítést: Földesi kitűnő ér­zékkel visszagurítoít Novek elé, aki futtából 17 méterről közép­erős helyezett lövéssel a jobb sarokba juttatta a labdát, l:i. Nem telt el 5 perc, Földesi ke­vert köze ütt a lendületből sze­relni igvskvő Vasas-védők kö­pött, átadásából Grolmusz r. méterről célozta meg Bende ka­puját A labda Balogh hátán ányt változtatva, a bal oldal éc mellett kőtöií ki a hálóban öngól, 2:1 A hosszabbításbar Földesi—Grolmusz összjáték vé­gén az utóbbi döntő pillanatban az elfekvő Bendét találta el. Az 57. percben a jobb oldalon Cseh tört a 16-oson belülre, de elhamarkodottan cé'ozta meg a rövidsarkot az o’dalhálót talál­ta el. Később ezt megismételte Sasvári. A 68 peicben a felez* vonalná reklamáló Zayt a já­tékvezető kiállította. A 70. perc­ben Bóta szabadrúgásából Me­zei fejelhetett kapura, a balhát­véd próbálkozása valamelyik vé­dőről került vissza a mezőnybe. Tomesz szándékosan, s ..látvá­nyosan” is f/élrúgta saját térfelén Csehet a 78. nercben. A jogos kiállftás elmaradt: a következe­tes Demeter dr. itt na«vot hibá­zott! A 80. nercben Földesi ké­sei fordulóból leadott lövését fog­ta Bende. A befej e-és előtt ioifészt ellök+ék kapuiának elő­terében — a bírói sín néma. ma­radt — Sasvári azonban aján- d^v^bdából sem tudott a hálóba ta’álni A sok szabáivta’anság miatt jó *áték n**m alakulhatott ki. 30 percig a Vasas, FöMesi beállta után a Bányász látszott átgon- d^t-hb labdarúgást, de a kát együttes Összecsapása ígv is alatta masait a Nemzeti Bal- ookság színvonalának. A k^t pont sorsát a iobb helyzetki­használás döntötte el. A Vasas csapatában még átla­gos egyéni teleiRítm^nv sem akadt. Ehhez a legkö-r*i'*bb a középpályás Bóta. valamint a mulatott lá+^ka aia^íőri érthetet­lenül lecserélt Hevér állt. Budavári Sándor Gyöngyösi Spvtacus— Rudabánya 2:2 (2:0) Gyöngyös, 2000 néző. V.: Bana. Gyöngyös: Varga — Bársony, Adonvi. Réthv Juhász, Ullmann (Szonda). Ferencz, Horváth. Gábor. Bánvai, K'rá’yhegvi (Sí­pos). Edző: Paüagi Róbert. Rudabánya: Balázs — Tires. Békéi, Kiss K (Tóth), Holc.z- hauser, Ruttkai dr., Völsvesi. Nagv. Sarkadi. Karczagí, Baffi. Edző: Olaj György. Az eszményi labdarúgó-időben lebonyolított mérkőzés 30. má­sodpercben már gólhelyzet adódott az Ercpánvász kapuja előtt: az eiőr‘húzódó Bárson nagy lövését 3<.lázs szögletre ütötte a léc aiól. A/ 5. percben remek Ga o.. Kot ath adogatás végén Horváth a k^ous melleti s elhúzta a'iabiit. de Kisodró­dott és középre acasát Gébé* elől a védők ei-bajja! tisz­tázták. Nem sokkal <é?oo) Ht.r- váth szabadrikósa után Gátőr nagyszerűen lejeit Bányai elé. aki mellel inga elé tette a lab­dát, majd az ötösről kapu fölé vágta. Az íllandóan i*>namc?ó Spartacus a .9. nercoon Gábor és Ferencz révén vezetett szép akciót, a szélső az x alvónak ól ívelt középre, s I-’orvá:n véűhe- tctlenül tejelt a 'óbb iriso sa­rokba, 1:0. Négy perccel ké­sőbb Ulimmn vitie tel a labdái, majd váratl.iuul jobbra í.irditctr, Ferenc kiugrott a vóűők körül és egy csel után éles szögből la­posan a Uauu közepébe bombá­zott, 2:0 Varga a 27. ^.etrten bravúrrá! mentette meg knou ái a góltól. Kiegyenlítetté -.ált a küzdelem egv-egv nagv heK 7ei­tel. A 37 Dercben Gábor bal ol­dali beadására Bánvai mozd üt. de közelről kaou fölé rúgta a labdát. A félidő befeiezese Gábor hosszan tette mas,a elé a labdát, oda lett a t.elv'.et. Az el­ső esemény volt a második á- tékrészben Királyház«/! ió elfu­tása a balszélen, a belőtt labdái csak másodszorra tudta magá­hoz ragadni Balázs. A követke­ző negyedórában érthetetlenül visszaesett a Spartacus. Az 58 percben Réthv szabálytalanko­dott a kaputól 1« mctörre. A sza­badrúgásnak Karczagl futott, ellőtte a labdát a sorfal mellett és az a vetődő Vargáról a jobu a'só sarokba vágódott, 2:1. A yepd^ek első gólja f^^zta a szövetkezetiek, s néhány ve­szélyes támadást vezettek. Gá^or a 70 percben, a iobb alsó sarok meué lőtt. Bánfai oed^g^ vető­dő Ba’ázst találta el A m^odik gíViuvat a 75. percben lőtték a bátv"ás70k Egv iobbról beadó4-! lpbr»^t Tóth közeiről — a láVak keiö+t — helyezett a há’ó^e 2:2. A 83 nercben k°+tős e^^ré- vel élt a Se^r^í'us, de a frissí­tés sem használt Jól kezdett a Spartacus, a má­sodik f*U5 Ib^n azonban szét- csővé vált a játék. A Rudabánya me-'^rdeme'ten szerezte meg az e"vilc nontot. Var^a az első gól­nál Irbá~o*t a védo1'mből Jn- házz és Adonvi di''e”irhe.tő. váth jól kezdett. Ferencz lepdíi- letes. g^'o^'s volt. a csa^^rok kö­zül a többiek n6m érd'lw'o1n“lc említést. Szkocsovszky Tibor Láb darágó-híradó Magyarország—Argentína 2:0 (2:0). Nemzetek közötti váloga­tott mérkőzés. Népstadion, 25 ezer néző. V.: Menegali (olasz). Góllövők: Nyilasi, Fazekas. Tá­madó szellemű játékával a ma­gyar válogatott értékes győzel­met aratott a mezőnyben kitű­nően adogató, jól cselező dél­amerikaiak ellen. A labdarúgó NB II. 25. iorduló- jának eredményei: Kossuth XFSE-BVSC 4:2 (1:), Nagyka­nizsa— Nagybátony 3:0 (2:0). Bp. Spartacus—FÖSPED 2:0 (2:0). Várpalota-Oroszlány 1:0 (1:0), Dorog—Budafok 2:3 (2:2), Volán SC-Szokszárd 1:0 (0:0). Vasas Izzó—MÁV DAC 1:0 (0:0), Deb­receni VSC— Szolnok 0:0, Pécsi MSC—Bábolna 0:1 (0:0), Duna­újváros—Komló 3:0 (1:0). Az NB II. élcsoportiának állása: 1. Du­naújváros 39. 2. Budafok 35, 3. Dorog 34. 4. Volán SC 31. 5. Kossuth KFSE 30, 6. BVSC 29 ponttal. * Az NB 111. északkeleti cso­portjának további eredményei: MVSC—Sátoraljaújhely 3:0 (2:0), Salgótarjáni Kohász—Hejőcsaba 3:1 (l:i>, Kazincbarcika—Debre­ceni MTE 3:2 (2:2)!, Ózd-Borso- di Volán 4:0 (1:0). Leninváros— Balassagyarmat 2:1 (1:), Záhony —Hajdú Vasas 1:1 (1:0). A Ra- kamaz—Nyíregyháza találkozó a 73. percben, félbeszakadt. 0:t)-ás állásnál Kövesfalvi játékvezetőt n. Misk. VSC 25 10 6 9 38-30 26 10. B.-gyarmat 25 10 6 9 42-38 26 íi. Borsodi B. 25 10 6 9 31-39 26 12. K.-barcika 25 9 6 10 56-44 24 13. Rakamaz 24 9 6 9 31-33 24 14. Rudabánya 25 8 8 9 36-42 24 15. Záhony 25 10 3 12 32-53 23 16. Egri Vasas 25 10 2 13 39-4 22 17. Hajdú V. 25 Ő 3 14 34-49 3 18. Hejőcsaba 25 8 3 14 33-52 a 19. B. Volán 25 3 7 15 25-56 3 20. B.-újváros 25 1 3 21 20-101 5 megütötték, aki lefújta a mérkő­zést. A ^álnokság állása a 25. forduló után: 1. Egri Dózsa 25 17 5 3 68-24 39 2. ózd 25 14 7 4 45-14 35 3. Ovöngyös 25 12 7 6 *0-30 31 4. bMTE 25 9 12 4 50-01 30 5. S.-újhely M 25 12 6 7 36-33 30 6. Leninváros 25 ti 7 7 40-33 29 7. SKSE 25 8 11 6 49-39 27 8. N.y.-háza 24, 10 6 8 51-30 26 A labdarúgó NB I-es bajnok­ság hét végi szünetében cseh­szlovákiai vendégszereplésre uta­zott az Üjpesti Dózsa. A lila- fehérek Nagyszombatban a Spar­tak Trnava ellen léptek pályá­ra: Trnava—Ű. Dózsa 3:2 (2:0), G.: Sefcsik (2), Kvasna, illetve Nagy. Kerekes. * Magyarországon a brazil ifjú­sági labdarúgó-válogatott. A dél­amerikai fiatalok ezzel mezkc'd- ték felkészülésüket a jövő évi tuniszi ifjúsági labdarúgó VB-re. Március 28-án érkeztek Buda­pestre. a tervek szerint hárem mérkőzést játszanak magyar ifjúsági csapatokkal. Az már biztos, hogy április 5-e után a tavaszi iskolai szünet alatt együtt készülnek Petőfib.inyán a magvar ifi,',r‘ácu' vMo^atott >1. és itt sor kerül maid egy váloga­tott találkozóra is. * Á Hatvani Szakmunkásképző Inthet labdarúgócsapata bejutott a Középi^ko’ás Kupa országos középdöntőiébe. Mint ismeretes, egv v —— - V nyezefben diadalmaskodtak, most ugyanezt megisnrm+eu*k K^id- c.sán is’ Kalocsa? I. István G-m* náztum—213. sz. krakmunkn^^o- ző Hatvan 0:1 (0:11. loess, sog néző. V.* Pádár. Hatvan: K’>s— őszi. Kovács. Kontra. Lenevel, Mcks.a. Dodog, Buborék B^-a- nvi. Szoisiák. M-'ksi. Gő/^'őr Buborék. Jók: S^nisiák (a me­zőny ifi-'iobbja) Kontra, Bubo- . rék. Kovács. Csak röviden... A birkózók felszabadulási em­lékversenyének harmadik napján mintegy ezer néző előtt zajlottak le a döntő mérkőzések. Budapes­ten, a Körcsarnok szőnyegein az Egri Vasas birkózói is megjelen­tek. Közülük a nemzetközi ver­seny legértékesebb helyezését a 4-100 kg-os súlycsoportban Nazy József érte el. Rovnvai mögött — mint idén sokadszor — a dobogó második fokára áll­hatott. ❖ A vadonatúj frissen felavatott Komjádi Béla sportúszoda első 9r l»V„tofU; orr Vízilabda: Nyitány, - két vereséggel Megkezdődött az idei küzdelem a vízilabda OB I-ben is. Az irá­nyítót' sorsolás folytán a meg­fiatalított Egri Dózsa nehéz két mérkőzés előtt állt, hiszen az első találkozón a volt többszörös mag var bajnok OSC ellen, más­nap pedig a tavalyi bajnok Va­sas ellen kellett klállniuk. OSC—E?ri Dózsa 5:1 (1:0, 1:1, 3:0, 1:0) Sportuszoda, 300 néző. V.: Sa­mu. OSC: Fekete — Szívós dr., Konrád II. dr., Sudár. Vin- disch. Konrád fii. dr., Gál. Cse­re: Hámori, Szabó, Koller dr. Edző: Katona András. E~er: Lipov'cs — Kelemen A., Krajcsovlcs, Kovács R., Kovács T., Kádas, Vii)cze. Csere: Kele­men R. Edző: Pócsik Dénes. A gólok sorrendié: Szívós dr. (e.). Konrád II. dr. (e.). Kovács T. fe.) Vindisch (3), Vindisch, Koller, dr Végig sportszerű mérkőzésen — amelyen nem szerepelt Bod­nár dr. és Pócsik Dénes — az eg­riek ügves taktikával Igyekeztek lelassítani a fővárosiak roha­mait. Ez a taktika sokáig ered- mén"esr.ek bizonvult. da a jól alkalmazott cserék feljavították a vendéglátók játékát és az elfá­radó dózsások mellett megérde­melten biztosan nyerték meg a mérkőzést. Az egriek közül Krajcsovlcs és Kovács T. nyújtott kiemelkedő teljesítményt. Vasas—Egri Dózsa 4:3 (1:1, 1:0, 1:1, 1:2) Eger, 500 néző. V.: Martin dr. Vasas: Dariúa — Gajdossv, Bá­nyai. Görgényi dr., Csapó, Ke­néz, Faragó. Edző: Itusorán Pé­ter. Eger: Kácsor — Kelemen L., Kelemen A., Krajcsovics, Kovács R Kádas Kovács T. Csere: Vincze. Edző: pócsik Dénes. A gólok sorrendje: Faragó (e.). Kovács T. (e.), Kenéz, Faragó T. (I m-esből). Csapó, Kovács (e.), Kovács R. (e.). Kiállítás: Vasas: 7, Eger: 6. Zsúfolt nézőtér előtt került sor a találkozóra a fedett uszodában, ahol váratlanul nehéz ellenfélnek bizonyult az erősen megfiatalí­tott egri gárda a bajnokcsapat­nak. A lila-fehérek sok helyze­tet dolgoztak ki, főleg az első két negvedoen. de ezeket pon­tatlan dobások miatt elrontot­ták, illetve kétszer a kapufa mentett. A rutinosabb fővárosiak győzelme a látottak alapján megérdemeltnek mondható. Ki­tűnő játékvezetés. Kitűnt: Csapó. Faragó. Bányai, illetve a hazaiak valamennvi já­tékosa átlagon felüli teljesít­ményt nyújtott. További eredmények: - Bp. Spartacus—Bp. Honvéd 4:3, Üj- oesti Dózsa—SZEOL 4:2, BVSC— Szentes 5:3. FTC—Vasas Izzó 3:2, Vasas—Szolnok 10;*, BVSC—Bp. Honvéd 4:4. Szolnok—Vasas Izzó 3:3. Bp. Spartacus—U. Dózsa 7:6, Szentes—FTC 4:4, OSC—SZEOL 10:3­verseny esem én vét az EBEKTRO- IMPEX rendezte. A fedett úszo- ában nemzeiközi mezőnyök gyűltek össze egv-egy szám rajtjánál. Az Egri Dózsa úszónői közül Lázár Eszter a 400 m-es gvorsúszásban a gvőztes szovjet Krutakova. va’amint Mik’ó^fa’vi (3VSC) mögött 4:40.99-es időered! ménnT,el a 3. helvet szerezte meg. A férf’ak 100 m. és 200 m-es mellűszó száma Vermes-ril-mri holott. Vermes Albán kü1 főie­ket megelőzve — 200 m-en m*g csak meg sem tudták szórni — lett mindkét távon első. Idő­eredményei, 100 m: 1:08,82, 200 m: 2:25,93. A hatvani városi snortf^ügve- lőség fevszabadulásünk ünnepé­nek tiszteletére több versenv- programot rendez. Áprihs ?.-ánv Pénteken 12.30 órától Felszaba­dulási váltófutásra kerül sor Hatvanban. (Indulás: Petőfi út, Tolbuchin u. és Szabadság út kereszteződésétől. Cél: 1. p’ámú általános iskola.) G,vülekezés a váltófutásra 12 órától a Bajza Gimnázium udvarán. A rendezők 10—10 fős fiú és leánv csapatok ndulását várják. . Nevezés írás­ban április 1-ig a- városi s^ort- feiügvelőség ebnere. A helyezet­tek • plakettdíjazásban részesül­nek, serleget kap a csapatver­seny győztese. Április 3-án. szombaton 9 órá­tól kispályás labdarúgó-ku^a kezdődik a szakmunkástanuló intézet és a kórház pályáin. A kupára 12 csapat nevezett. Ugyancsak ezen a napon a fenti időben a Kinizsí-oálván férfi és női kézilabdatornát láthatnak az érdeklődők. # \ A Hatvarv városi Atlétikai Szö­vetség versenybírói tanfolyamom indít, amelvre 1976. április 10-^g lehet jelentkezni írásban. Je­lentkezés a sportfelügyel "e^g címén: 3000 Hatvan, Kossuth tér 3. Fel kell tüntetni a név, szüle«ési év, munkahely, lakcím adatokat. H. Fontos szerep jutott a galam­boknak az 1907. november 3-án lejátszott magvar—osztrák talál­kozón. Színhely :a Mülenáris-pá- lva. nézőszám: 6000, játékvezető: Fehéry Ákos. Nincs semmi téve­dés. magyar bíró sípolt ezen a mérkőzésen. A? osztrákok csak postagalambot hoztak magukkal és azt tervezték, minden góljuk után felengednek egv ..szárnyas rostást”, hogv az örömhírt el­vigyék Béesbe. Mindössze pgvet bocsáthatták útjára. A v^dégek ugyanis nr lösszé egyszer iut- ta^^k a labdát a mag-mr há’ósa. Vpsi>r°dménv 4:1 a házigazdák javéra. Jelentős állomás a válogatott­mérkőzések egyre hosszabb so­rozatában az 1903 április ötödiki. Ezen a naoon Csehország leg- iobbíai látogattak el Budapest­re és ammt az. akkori lapok er­ről beszámoltak: ..Megtelt a Millenáris egész le­látóm. Ember ember hátán. . . A rendőrség a kapukat lezáratta. be. se ki s^pvi. ßnoo né'-ő kí­sérte a labda útját a magyarok öt gólt szerezték, a vendégek vi­szont csak kettőt.’ Ez volt tehát az első eset. nogy labdarúgó-mérkőzést zsú­folt nézőtér . előtt bonyolítottak .e Ugorjunk előre az időben. Kü­lön említést érdemel a 99. talál­kozó. Ezen ug,ran‘s különösen nagv csalódás érte a magyaro­dat és ezt hosszú ideig így em- 1 égették: — Egyiptomi csapás. .. 1924-ben, a .párizsi olimpiai abdarűgő-torna második fordu­lójában a sors szeszélye a ma­gvarokat . az afrikai csapattal hozta össze. Budapesten min­denki győzelmet vár. Szakértő és szurkoló egyaránt. Derült; ég­75 és 500 Jl mnw Mai! regéiye PÓl villámcsapásként érkezett azután a hír Párizsból: — 3:0 Egyiptom javára! Hosszú ideig igyekeztek a ma­gyarok megfejteni a rejtélyt, hogvan szenvedtek súlyos vere­séget a párizsi olimpián. Elbiza­kodottság? Klíma? Csapatössze-' állítás? A vita a mai napig nem dőlt el. Győzelem, vereség. Olyan sze­szélyes volt a magyar futball, mint áprilisban az időjárás. Elő­re nehezen tudta voma megmon­dani a szövetségi kapitány, hogv mi lesz az eredmény. Idézzük csak fel példaként a spanvo’ok elleni 1925 október elején Buda­pesten sorra került találkozót. A körülmények ma már a men­demondák világába tartoznak. Van olvan idősebb szurkoló, aki azt állítja: — Ott voltam az Cniől úti pá­lyán. . . Két csodakapus őrizte a két csapat hálóját. Zamora és Zsák. Am!g élek, nem felejtem el, amit akkor láttam. Zsák Ká­roly, a magyar csodakapus fel­akasztott egv vadászfegyvert a kapufára. Azt mondta, ha ,,gólt kapok, akkor azonnal golyót rö­pítek a fejembe!’ Isten bizonv, bármire rnegesküszöm, hogy így történt.. Zsák Hálójába bejutott a lab­da. És .ezzel az egyetlen góllal győzték a soan o'.ok. A kapus azonban nem lőtte főbe magát, már cc-a’r azért sem. mert nem vitt magával vadászpuskát a mérkőzésre. Ezt csak a szurko­lók találták ki és ahogyan tá­volodtak időben a mérkőzéstől, úgy színezték ki a vereség kö­rülményeit. Terjedtek az ilyen futball-mesék mert mindig akadtak olyanok, akik elhitték. Schlosser, Orth, Schaffer és Zsák. A pálya ilyen varázslatos művészeivel minden megtörtén­het. Zsonglőrként bántak a lab­dával. Az egyik művész volt, míg a másik csak bűvész. A magvarok, ez már jó-rossz ha­gyomány, nagyobb gondot fordí­tottak a technikai tudás meg­szerzésére, min" a testi erőre. Ez viszont gvakran kevésnek bizo­nyult a győzelemhez. 1936. december 2. London. Ang­lia—Magyarország. Zsonglőrök az egyik csapatban: Lázár, Cseh II.. Zsengellér és mások. Erős, atlé- tikus termetű futballisták a ha­zaiak együttesében: Drake. Ma­le, Britton, Keen. Szellemesen játszottak a magvarok, azonban az angolok „gőzhengere” legázol­ta őket. Végeredmény 6:2 a ha­zaiak javára. Egy londoni lap, hogy vigasztalja a legyőzőite­ket. magvar nve'.vű főcímet adott a mérkőzésről szóló tudó­sításának : ..Nem bai. magyarok, majd a legközelebb!” Ki sejtette akkor 1936. decem­berében hogv ez nem vigasz, hanem jóslat is. Sárosi Györgynek, a harmin­cas esztendők rendkívül nagvtu- dású egyéniségének pályafutá­sához olyan esetek, mondák-le- gendák-gólok fűződnek, hogy hirtelenjében nehéz lenne eldön­teni, melyik igaz, melyik csak a rajongók képzeletének szülemé­nye? Egy döntő fontosságú magyar —oiasz mérkőzésre a betegágy­ból hívták ki a hatat labdarúgót a pályára és a lábadozó Sárosi szakadó esőben, bokáig érő sár­ban úgyszólván egyedül akadá­lyozta meg a vendégek győzel­mét. Különösen emlékezetes telje­sítményt ért ei szép i*. ni ne­rcben Budapesten a C^n^o- váiria eucíii tauLkoz^n. vá­rosi ekkor hét goit . rú­gott, a vendégei-, kaphat j a vilógrurú P.aruc.n Vvu.a igaz ugjan, hogy ~n cs.* o0o- vmogo technikájú p^rmezei vol­tak Sárouhiak mua. Cseh II. és Zsengeúer. Ez a trió ezután gyakran játszott együtt és ké­sőbb hármukat a magyar láb* darúgás „agytrösztjeként” e*.ue« gakek. Sárosi György 61 a.ha­lommal játszott a válogatom .'an* Az ő pályafutása a.att juio^c- eä először Magyarország legjobb ti* zencgye a világbajnokság dón vő« jébe. 1933. június 19. Párizs. 75 ezer néző. Bíró Lázár, Sas, Sá.osi, Zsengeiler, Titkos, hogv csak a legnagyobbakat említsük. Ilyen jói csengő nevekből állt a ma­gvar csapat. Az olaszok még fénvlőbb ..csillagokkal” von^ ,a3 Iá a pályára: Olivieri, Főm, Ra- '/a. Meazza, P.ola. .. 4:2-1$ győztek azzúriak és Sárosiók­nak meg kellett elégedn ü v az ezüsíéremmel Egyébként ez volt a magvar váloga ott z i. hivatalos mérkőzése. szeret;., k volna tudni a szurkolók, hogv az újabb találkozók őrömít vagv újra keserű csalódást hoz­nak. Molnár Károly (Folytatjuk) \