Népújság, 1973. szeptember (24. évfolyam, 204-229. szám)

1973-09-04 / 206. szám

Nem csak a részvétel fontos ... DVTK—Egri Dózsa 2 : 0 (0 : 0) í Wm Csank és a labda egyik találkozása a sok közöl. NB I. B.-S labdarúgó-mér­kőzés, Diósgyőr, 6000 néző. V.: Kristóf. DVTK: Szabó — Kovács, Hajas, Hajdú, Salamon, Vá- radi, Tatár (Udvarev), Obor- zil, Horváth, Kolláth. Gör­gey (Földesi), Edző: Preiner Kálmán. Egri Dózsa: Csank — La­katos, Mészáros, Horváth, Patvaros, Ambrus Z., Amb­rus I., Bánkuti, Szűcs, Baj- nóczi, Balogh (Aspirány). Edző: Nagyszalóki András. Kitűnő labdarúgóidőben kezdődött a játék. Az egriek alig indították útjára a lab­dát, diósgyőri támadás kö­vetkezett, magasan szállt a labda Csank kapuja elé, Horváth lökte az egri kapust a levegőben, s bár a labda a gólvonalon túl jutott, sza­badrúgás következett az ötö­sön belülről. A másik olda­lon Bánkuti félmagas lövé- , sét hárította könnyedén Sza­bó. A kilencedik percben Kolláth egyedül száguldott el a bal oldalon, gólhelyzet­be is került, de Mészáros az utolsó pillanatban belevető­dött lövésébe. A 14. percben Patvaros indította Lakatost, akinek éles lapos lövését csak szögletre tudta tolni Szabó. A beadas Szíics elé jutott, bombáját a kapus ■másodszorra kaparintotta meg Ezzel a Dózsa az első félidőre el is lőtte minden puskaporát. Visszavonultak 6aját 16-osulc és a felező­vonal közé, vaktában előre­vágott labdáikat Hajas, vagy Szabó juttatta újból a Dózsa térfelére. Egy-egy felszaba­dító rúgás után a labda gyak­ran a közönség soraiban kö­tött ki, sőt egyszer a sta­dionból is kirepült. A 25. percben Horváth, a 16-osnái nagy erővel a tőle fél mé­terre álló Bajnóczit találta el, az egri fiú ápolásra szo­rult. A 32. és 34. percben ismét Horváth két veszélyes lövését védte Csank, az utób­bit a kapufa segítségével. A 36. percben Mészáros rövid hazaadását Kovács elcsípte, s a vetődő Csankba lőtte. A félidő vége előtt Kollát jó helyzetből továbbított kapu­ra, Csank azonban ezt a lab­dát is szögletre tudta tolni. Szünet után sem változott a játékkép. Mindjárt a kezdést követő­en Kollát ugrott ki a védők közül, és lapos bombáját Csank bravúrral ütötte ki. A játékvezető az egriek idő­húzása miatt 2 perc hosszab­bítást jelzett. A félidő egyet­len egri gólt ígérő lövése Ambrus I nevéhez fűződik, mintegy 20 méterről próbál­ta bevenni a kaput, s. Sza­bó csak a felső léc segítsé­gével tudott hárítani. A DVTK ezután kettős cserét alkalmazott és újult erővel vezette rohamait. A 65. percben Kollát tette próbára Csank reflexeit, aztán Hor­váth szabadrúgása a kapufa tövéből az egri kapusra, és onnan az alapvonalon túlra pattant. A 70. percben eldőlt a találkozó sorsa. Egy bal ol­dali beadás a felugró vé­dőkről Salamon elé pattant, aki 15 méterről lőtt, a labda egy $!dőn irányt változta­tott, és a tehetetlen Csank fölött jutott a kapu közepé­be. 1:0. A 75. percben Salamon ka­pásból a felső lécet találta el. Ezután ellenakciót veze­tett a Dózsa, de Aspirány le­sen ragadt, és így Ambrus I. hiába továbbított a háló­ba. A 80. percben Horváth játszotta magát tisztára, de magasan átemelte a labdát a kimozduló Csank és a fel­ső léc fölött. A 83. percben aztán nem hibázott a csatár, Csank kezéből kitalpalta a labdát, és az a hálóba gu­rult. 2:0. Ezután már csak az ered­mény tartására törekedett a DVTK. Egyoldalú, közepes iramú, végig egy térfélen folytatott küzdelem jellemezte a talál­kozót. A Dózsa az első ne­gyedóra után szinte teljesen feladta a támadás lehetősé­gét is. Többszörösen megerő­sített védelme 70 percig áll­ta a diósgyőri rohamokat, ekkor azonban megingott. A sok-sok kihagyott, elhibázott gólhelyzet után némileg sze­rencsés gólokkal, de kétség­kívül megérdemelten győzött a jobbik csapat. Az első fél­időben bár csúnyán, de hasz­nosan játszottak gz egriek. Akkora különbségnél azon­ban, mint ami itt mutatko­zott, szinte lehetetlen érin­tetlenül megőrizni a kaput. Állandó nyomás nehezedett a lila-fehér védelemre, amelynek időnkénti megin­gásai elkerülhetetlenek vol­tak. Megfordítva az amatőr sport híres jelszavát: nem­csak a részvétel, de az ered­mény is fontos egy idő után. Márpedig Diósgyőrben a vendégegyüttes jobbára azért volt a pályán, hogy a DVTK­nak legyen kivel játszania, fizz előretolt két csatár — ha egyáltalán nevezhetjük őket annak — csupán fele­zővonalig jutott cl, s ha vé­letlenül egy védővel került szembe, akkor sem tudott kezdeményezni. Egyénileg Csank kimagas­lóan a mezőny legjobbja volt. Bravúros védések egész sorát mutatta be, a gólok­ban nem vétkes. Mészáros egy hibájától eltekintve ugyancsak jól játszott. A többi védő, valamint védel­mi feladattal megbízott kö­zéppályás váltakozóan szere­pelt, nem mindig tudták tar­tani emberüket Az említet­tek közül Ambrus Z. és Lakatos teljesítménye emel­kedett ki. Elől Balogh sem­mit nem tudott nyújtani, a helyére beállt Aspirány sem hozott új színt a Dózsa csa­tárjátékába. Bánkutinak is csak felvillanásai voltak. (virágh) Az NB I. B további ered­ményei: Szolnoki MTE— MÁV DAC 2:2 (1:0), Olaj­bányász SE—Békéscsa ba 4:1 (2:0), Debrecen—Dunaújvá­ros 1:1 (0:0), Ganz-MAVAG —Bp. Spartacus 1:1 (1:0), Szekszárd—Oroszlány 1:0 (0:0), Komló—Kossuth KFSE ‘5:0 (2:0), Budafoki MTE— Pénzügyőr SE 3:1 (1:0), Vár­palota—Kecskemét 1:1 (0:0). A bajnokság állásai Az első pontvesztés Gyöngyösi Spartacus — Nyíregyházi Spartacus 0:0 1. Diósgyőr 4 4 — 11- 3 8 2. Komló 4 3 — 1 11- 5 6 3. Olajb. 4 3 — 1 10- 6 6 4. Budafok 4 2 2 — 7- 4 6 5. Várpal. 4 1 3 — 6- 5 5 6. DVSC 4 1 3 — 2- 1 5 7. Kecskemét 4 1 2 — 4- 3 4 8. Ganz-M. 4 1 2 1 4- 4 4 9. Szeksz. 4 1 2 1 2- 2 4 10. Békéscsaba 4 2 — 2 6- 7 4 11. MÁV DAC 4 1 2 1 3- 4 4 12. Bp. Spart. 4 — 3 1 3- 4 3 13. Oroszlány 4 1 1 2 1- 2 3 14. Szolnok 4 — 3 1 5- 7 3 15. Pénzügy. 4 1 1 2 5- 9 3 16. KKFSE 4 1 — 3 4-10 2 17. Dunaújv. 4 — 1. 3 6-10 1 18. Eger 4 — 1 3 2 -7 1 NB Il-es labdarúgó-mérkő­zés. Gyöngyös, 3500 néző. V.: FeigL Gyöngyös: Kovács — Szon­da, Forgács, Barta, Gáspár (Budai), Ács, Krivanek, Ado- nyi (Szatmári), Bágyí, Bá­nyai, Fodor. Edző: Pallagi Róbert. Nyíregyháza: Pilcsuk — Kemecsei, Gáspár, Neumann, Lakatos, Együd, Kegye, Bács­kai, Kozma, Sorbán, Berta (Nagy J.). Edző: Demény Bé­la. Eszményi labdarúgó-időben a hazai csapat támadásaival indult a mérkőzés, és már az 5. percben gólhelyzet alakult ki a vendégek kapuja előtt. Szép jobb oldali támadás vé­gén Krivanek remekül ívelt középre és a jó ütemben feL ugró Fodor fejese hajszállal csúszott1 ki a jobb alsó sarok mellett. A 10. percben viszont már a hazai kapu előtt ala­kult ki helyzet, Kovács azon­ban bravúros vetődéssel tisz-' tázott. Ebben az időszakban a hazai csapat játszott enyhe mezőnyfölényben, de ez csak szögletrúgásokban nyilvánult meg. A 23. percben egy rossz kapukirúgás után Bányaihoz került a labda, a csatár ka­pura tört, de három méterről a kifutó Pilcsuk mellett a kapu fölé emelt. Egy perc múlva Gáspár gólba tartó lö­vését nehezen mentette szög­letre az egyik nyíregyházi vé­dő. Szöglet után a hátvédek­ről kipattanó labdát Szonda jól ívelte középre és Kriva­nek nagyszerű fejese a jobb felső kapufa alsó éléről vá­gódott vissza a mezőnybe. A 29. percben majdnem a ven­dégek jutottak előnyhöz, egy középen vezetett támadás vé­gén Kovács és Forgács össze­futott, de ebben ludas volt a vendégcsatár is és Mába jut­tatta hálóba a labdát, a já­tékvezető szabálytalanság miatt lefújta az akciót. Né­hány, percre beszorultak a hazaiak és a 31. percben Ko­vács bravúrosan mentett szögletre egy bal felső sarok­ra tartó lövést, majd nem sokkal később a gyöngyösi kapuvédő aláfutott a labdá­nak, amely már gólba tar-' tott, végül Forgács őnfeláldo- zóan hárított a kapu torká­ból. Az utolsó negyedórában változatos, d§ eléggé csapko­dó játék folyt a pályán, emlí­tésre méltó esemény nélkül. i A második félidőben a ha­zai csapat tovább támadott A 47. percben Bágyí—Kriva­nek—Bágyí adogatás végén Bányai kapott jó labdát, de 12 méterről leadott nagy lö­vését Pilcsuk bravúrosan ütötte ki a jobb alsŐ sarad­ból. Nem sokkal később Xri- vanek, majd Bágyi fejese kerülte el a kaput. Ezután csapkodó játék alakult Id. A két csapat játékosai szinte egjunás hibájából éltek. A 75. percben közvetett szabadrú­gás után Bányai átadását Szonda remekül fejelte a bal sarok felé, Pilcsuk azonban ismét bravúrral hárított Az utolsó negyedórában görcsös hazai erőlködést és jó ven­dég-védekezést láthattak a szép számban jelenlévő né­zők. Alacsony szhtoowalú játék­ban, a formában visszaesett gyöngyösi támadósor es a szervezetten, védekező nyh- ' egyházi védelem — elén a ■ remekül védő PUcsukcml — küzdelmét hozta a találkozó. A helyzetek alapján ez egy­gátas hazai győzelem sabb lett volna. Egyénileg Kovács, es? megingástól ettekmtve; jól ■védett. Szonda, javuló janaeár- ban játszott Forgács eifbigadt- hatő teljesítményt nyújtott, Barta is megfejelt. Gázpár­nak nem ment a játék, de a helyére beállított Budai sen» tudott játékba Headörm.. Acs jól rombolt és a csatárokat 5s r támogatta. Kiipaznék feüaar nyúlt a legjobb csatár flualk. Adonyi gyengéi1, uakttt. a he­lyére beállított Szatmári a* nyújtott sokat. Bágyi keveset vállalt magárai Bányai játé­ka ezúttal csalódást krffeltli. Fodor tonnán kívül játsaattt. Feigl jól bíráskodott. (szkncsuvszlagjS) Az észaUbz csxjpxjrt. dä&ßtmz L Gyöngyös. 3 2 I — (!) 5 2. Vác 3 2 1 — 4- I 5 3. MVSC 3 Z — I 3r- 2 4 4. Kaziiwöu 3 2 — I 3— X 4 5. Rudabv 3 2 — I 2— 2 4 6. Dunakeszi 3 2 — I 4- 5 4 7. Izzó 3 I 1 I 5- 2 3 9. BVSC 3 1 I I 4- 4 3 9. Wyíregyf». 3 I I I 2— 2 3 10. Nagyít, 3 I I I 2 3 ru Saig. KSR 3 l — 2 &- 4 2 12. EPG'EP 3 1 — 2 4- 4 2 13. Ózd 3 t — 2 2- 2 2 14. Lsniim. 9 — 2 I 3r- 4 2 15. Kistér. S — 2 2-- 35 2 16­SáhffL. 3 — — X (B-fíB — LABDA MŰ GÓ-A ítm // Á Az NB I. eredményei: Üjpest —Csepel 2:1, MTK—ZTE 0:0. SZEOL—Videoton 3:1, Dorog— Egyetértés 1:1, Salgótarján—Ta­tabánya 1:1, Rába ETO—Szom­bathely 1:1. A bajnokság állása: 1. Honvéd 3 3 — — 11-1 6 2. Ü. Dózsa 3 3 — — 10-6 6 3. MTK 3 2 1 — 5-1 5 4. FTC 3 2 — 1 6-3 4 5. SBTC 3 .1 2 — 4-2 4 6. Tatabánya 3 1 1 1 4-4 3 7. Dorog 3 1 1 1 5-6 3 8. ETO 3 1 1 1 4-5 3 9. Pécs 3 1 1 1 3-5 3> 10. Szombatit. 3 — '2 1 3-4 2 11. Egyetért, 3 — 2 1 2-3 2 Vasas 3 — 2 1 2-3 2 13. , Szeged 3 1 — 2 5-7 2 14. ZTE 3 — 2 1 1-5 2 15. Videoton 3 — 1 2 1-6 1 16. Csepel 3 — — 3 4-9 — 2:0, MGM-Szolnoki MÄV 2SL A bajnokságban a Szállítók .ve­zet 6 ponttal, 2+ a III- kér. 5* 3. Bp. Építők 5 ponttal- Nyugati csoport: Pécsi. VSK—Gyári Elektromos 3 :Q. Sopron—Eleire 0:0, Táncsics SE—Bakony Ve­gyész 1:1, Fűzfő—Székesfehér­vár 5:0, Rákóczi SE—Máza- Szászvár 4$. Körmend—EOMÉP 0:0, Dunaújvárosi Építők—Szrim- bathelyi SE 0:0- A bajnokság­ban a Fűzfő vezet 5 ponttal» .2» a Rákóczi SE 5, 3- Bakony Ve^ gyész 4 ponttal. * Szerdán, szeptember 5-én Eger­ben a stadionban 15.30 órai kez­dettel rendezik meg az Egri Dózsa—Gyöngyösi Spartacus foá- rátságos mérkőzést, amelynek során Rajna György és Tóth Miklós búcsúzik, az aktív lab­darúgástól. Egri- EieísiroesiQS 7:2 MB . MI-as női -snÉrknaéSi Eger, Mégfcecfc. - KszeíI a zeienMneä veratfem!! atyerite a Dózsa s baünnksásat és jövőre magasabb cszfeHyfeBi* szerepelhet. Az egoefc giyák zefoneít sorrerolhert Benaaay EL, Gidö T, Gídö K. Zs., vatemínfc a Lmns&aö— Túri, a GicSa ÍL—Permay El és a Gidd T.—Krüszdük pán®* szamot®­★ A Dobó István tegynnmä­nyas teaíszvaseny szerdám délelőtt B0 árakor kezdődik az Egri Dózsa spaEtfcefepéHL A sok éves múlttal mrrrfeika­ző országos egyéni tenásOTsr- ssny ezúttal új számmal bő­vül. Az I. és II. osztálym för- 6. valamint női egyeseken és párosokon kívül TTL eszíüíyn női versenyt, vafámínt if­júsági leány egyes szamot ist rendeznek Egerben. A Drn- bő emlékversenyre tfe buda­pesti egyesület küldte el ne­vezését & több vidéki egye­sület is indít ja versenyző® az ötnapos tornán. NB-s tartalék Hiúsági mérkő­zések eredményei: Egcrcsehi— Borsodi Volán 2:0, Egri Vasas— Rakamaz 5:0. * Az ttB 11. eredményei. Északi csoport: Lenin váron—BVSC 2:2, Dunakeszi—MVSC 2:1, Ózd—Ka­zincbarcika 2:0, Vác—ÉPCrEP 2:1, SKSE—Sátoraljaújhely 6:0. Ru- dabánya—Kisterenye 1:0, Nagy- bátony—Vasas Izzó 1:0. Keleti csoport: SZVSE—Szegedi Dózsa 0:0, Békéscsaba—Kiskunh alas 4:0, Volán—Vasas Láng 2:0. Cegléd— m. kér. 2:2, Bp. Építők—KTE 2:1, Hajdúböszörmény—DEAC 2:1, Szállítók—Szabó Lajos SE W73, «efHembei: 4» ke,M Megkezdődön a vízilabda-világbajnokság Belgrad. Még csak néhány vízilabda-mérkőzést játszot­tak a világbajnokság se­lejtezőiben, az úszók még el sem kezdték a műsorukat, de máris mozgalmas az élet. Soha nem látott magassá­gokba emelkedett a citrom­fogyasztás, mert a különle­ges keverésű uszódavíztől el- színeződött hajak tisztításá­ra limonádékészítményeket ajánlottak a rendezők, aztán lezajlottak a nagy találko­zások régi jó ismerősök, ed­zők között: Markovics Kál­mán (Mexikó), Laky Károly (Kuba), Sárkány Miklós (NSZK) és Gyarmati Dezső (Magyarország) parolázott a medence mellett. Lemhényi Dezső (nyolc évig oktatott Franciaországban) ismét ta­lálkozott kedvenc tanítvá­nyával. a szépítő jellegű plasztikai arcműtéten átesett Európa-bajnok sprinterrel, Rousseau-val, a magyar ví­zilabdázó csapat tagjai pedig mély tisztelettel köszöntötték a román Marcülescu bírót, akit tavaly az olimpiai dön­tő után bizony nein túlsá­gosan hízelgő jelzőkkel il­lettek, Most viszont érthető tissteletadáéúk janiét, hiazy« a fiatal román játékvezető az úgynevezett kiemelt bírók kategóriájába tartozik. (?) Az orvosok szerint a ma­gyar sportküldöttség vala­mennyi tagja egészséges, sőt, a pólósok kifejezetten kirobbanó erőben vannak. Köztük az újonc Csapó Gá­bor is, akit a díszfelvonulá­son, lengő-lobogó, hosszú sző­ke haja miatt többen Net- zernek ‘ becéztek. A kissé türelmetlennek lát- szp Szívós szerint a játéko­sok már nagyon várták a bemutatkozó mérkőzést: — Csaknem egy hete. va­gyunk itt, állandó edzésben és készenlétben, és már ép­pen itt az ideje, hogy igazi tétmérkőzést játsszunk. Ez is elkövetkezett: a ma­gyar csapat első mérkőzését vasárnap este 20 órakor ját­szotta és ellenfele a spanyol együttes volt. Az első két negyedben jól játszottak a magyar vízilabdázók, mái 4:0 arányban vezettek, ami­kor alábbhagyott a lendü­let és egyre több hiba csú­szott a játékba. A spanyolok két gólt is dobtak. A har­madik negyedben is egymást követték a kihagyott hely-. sefeS, ennek a esaJsassnalí az eredménye 1:1 volt. Az utolsó negyedben azután megint felcsillant: valami a magyar vízilabdából, és a 2:l-es részeredmény után alakult lii a magyar váloga­tott 7:3 arányú győzelme, amelynek különben egyetlen kellemes meglepetése az újonc Csapó jó játéka volt. Akadt vasárnap egy nagy szenzáció is: a jugoszláv vá­logatott ellen Mexikó együt­tese kétszer is vezetett és a rendező ország csapata csak nagy nehézségek árán győ­zött 6:5 arányban. További eredmények: Ku­ba—Görögország 7:2, Auszt­rália—Nagy-Britannia 4:1, , Bulgária—'-Egyesült Államok 6:5, Románia—Izrael 12:1. Kiosztották az első soro­zatérmet a női műugrás há­rom helyezettjének: 1. An­derson (Egyesült Államok), 2. Carrier (Kanada), 3. Ha- sumi (Japán). Hétfőn délelőtt a belgrádi Tasmajdan uszodában vi­lágbajnoki mérkőzésen a magyar vízilabda , válogatott 14:0 CbO, 5:0, 6:0, 1:0) arány­ban győzött Izrael ellen. Góldobók: Konrád dr. (3), Szívós (3), Sárosi (2), Kásás (S), CöítpQ (2), Bállá Á férfi kosértobda NB L sorsolása (Módosítás) r. forduló, szeptember 30: Ganz-MAVAG—Egri Finom- mechanikai SC, Csőszerelő— Soproni MAF.C, Oroszlányi Bányász—BSE, Kecskeméti SC—MAFC, Pécsi VSK—Va­sas Izzó, Bp. Horvéd—Szé­kesfehérvári Videoton, Cse­pel SC—Bajai SK. II. forduló, október 4: Egri Finommechanika—Baja, Videoton—Csepel, Izzó—Hon­véd, MÁFC—Pécs, BSE— Kecskemét, SMAFC—Orosz­lány, G.-MAVAG—Csőszere­lő. III. forduló, október 7: Kecskemét—Egri Finomme­chanika, Pécs—Oroszlány, Honvéd—Csőszerelő, Csepel —G.-MAVAG, -Baja—SMAFC, Videoton—BSF., Izzó— 1VIAFC. IV. forduló, október 14: Ffgri Finommechanika— MAFC, BSE—Izzó, SMAFC —Videoton, G.-MAVAG— Baja, Csőszerelő—Csepel, Oroszlány—-Honvéd, Kecs­kemét—Pécs. V. forduló, október 18: Pécs—Egri Finommechanika, Honvéd—Kecskemét, Csepel —Oroszlány, Baja—Csősze­relő, Videoton—G.-MAVAG, Izzó—SMAFC, MAFC—BSE. VI forduló, október 21: SMAFC—MAFC, Egri Fi­nommechanika—BSE, G.- MAVAG—Izzó, Csőszerelő— Videoton, Oroszlány—Baja, Kecskemét—Csepel, Pécs— Honvéd, VII. forduló, október 28: Egri Finommechanika—Vide- o(mt Baja, MAFC— Csepel, ESS—Sőrrvéáf SMAFC—Pécs, G.-MA-VÁG —Kecskemét, Csőszerelő— Oroszlány. Vili. forduló, november Ír Oroszlány—Egri Finomme­chanika, Kecskemét—Cső­szerelő, Pécs—G.-MÄVAG, Honvéd—SMA-FC, Csepel— BSE, Baja—MAFC, Videoton —Izzó. IX. forduló, november 41: Egri Finommechanika—Izzó, MAFC—Videoton, BSE—Ba­ja, SMAFC—Csepel, G.-MA­VAG—Honvéd, Csőszerelő— Pécs, Oroszlány—Kecskemét. X. forduló, november ?r Csőszerelő—Egri Finomme­chanika, Oroszlány—G.-MA­VAG, Kecskemét—SMAFC, Pécs—BSE, Honvéd—MAFC, Csepel—Izzó, Baja—Video­ton. XI. forduló, november Mr Egri Finommechanika—Bp. Honvéd, Csepel—Pécs, Baja —Kecskemét. Videoton—• oroszlány. Izzó—Csőszerelő, MAFC—G.-MAVAG, BSE— SMAFC. XII. forduló, november 18: SMAFC—Egri Finomme­chanika, G.-MÁVAG—BSE, Csőszerelő—MAFC, Orosz­lány—Izzó, Kecskemét—Vi­deoton, Pécs—Baja, Honvéd —Csepel. XIII. forduló, november 23 Egri Finommechanika—Cse­pel, Baja—Honvéd, Videoton —Pécs, Izzó—Kecskemét, MAFC—Oroszlány^ BSE— Csőszerelő, SMAFC—G.- MAVAG,