Heves Megyei Népújság, 1968. május (19. évfolyam, 101-126. szám)

1968-05-14 / 111. szám

Csak röviden Az országos atlétikai csapatba]- Aoki küzdelmek során Noezályné 172 cm-re javította az országos Hői magasugró csúcsot. * A hollandiai nemzetközi ökölví­vó-tornán a harmatsúlyú gyön­gyösi Klenovics első mérkőzé­sén pontozásos vereséget szenve­dett az Európa-bajnok román Gi- Jutól. * Ljubljanában a városon ke­resztül vezető nemzetközi futó­verseny magyar sikert hozott: Mecser Lajos végzett az első he­lyen, Kiss György a 3.. Panrmki az ä-, Pfeifer pedág a 7. helyet szerezte meg. • Budapesten, a Népligetben, nemzetközi gyorsasági motorke­rékpár-versenyt rendeztek. A 125 és a 250 köbcentiméteres ka­tegóriában a magyar Szabó II. László, a 350 és az 500 köbcenti­méteres kategóriában az angol Nash győzött. Kitűnő eredmények, egri sikerek a főiskolás Spartakiaden Egerben két napon át tartottak a tanárképző főiskolák hagyomá­nyos spartakiádjának versenyek EREDMÉNYEK: Torna: Női csapatverseny: l. Szeged 146,82, 2. Pécs 146,68. 3. Eger 142,72. Az egri lányok kö­zül Török Mária szerepelt a leg­jobban, aki ugrásban és műsza­badgyakorlat ban harmadik lett. Férfi csapatverseny: i. Pécs 222,8, 2. Eger. 217,3, 3. Szeged 214.8.. az egyéni verseny során Szabó István korláton és gyűrűn a második helyen végzett, mű- szabadgyakorlatban harmadik lett. Osváth Sámuel második he­lyet szerzett lólengésben, Teme­tő István pedig nyújtón és ugrás­ban a dobogó harmadik fokára került. Úszás. Női számok. 100 m gyors: 1. Bak (Eger) 1:21. 100 m mell­úszás; í. Szalai (Pécs) 1:30,4. 2. Komenczi (Eger) 1:39,5. 100 m hát: 1. Szalai 1:22,9. 2. Kun 1:26 (Eger). 3x100 m vegyes váltó: 1. Eger (Kun, Komenci, Bak) 4:29, 2. Pécs 4:36,9. 3. Nyíregyháza, 4:53.5. Férfiszámok. 100 m gyors: 1. Rtskó 57,5. 100 m mellúszás: 1. Az egri Bánhidi 10,6-os kitűnő idővel nyerte a 100 m síkfutást. A vízilabdázók döntetlent érdemeltek volna t Budapesti Spartacus—Egri Dózsa 3:2 (0:0, 3:1, 0:1, 0:0) Budapest. Sportuszoda. V.: Sala­mon dr. Spartacus: Molnár — Mezővári. •Mohácsi — Szlamika — Szöigyé- ml. Csillag. Dell LXJ aki. Edző: Sa­me Miklós. Eger: RÜ11 — Rtnaelhairm dr.j íáoBü. — Frank — Bolya. Kato­na, Kovács. Csere: Utassy. Edző: Baranyai György. A Bálok sorrenddé: Szölgyéml, »zlajnka I.chóc/.ki, Bolya. Kato­na. A büntetőpontok száma; Bp. Spartacus 5, Egri Dózsa 3. Kiegyensúlyozott első negyed •után a szövetkezeti csapat kapott hamarább lábra, és jó játékkal sikerült 3:0-s vezetésre szert ten­nie. A játék második szakaszában feljött a Dózsa, átvette az irányí­tást. és 3:2-re szépített. Az utol­só negyedben mindenki további egri gólokat várt. ezek azonban elmaradtak. A Spartacus védői többnyire csak kirívó szabályta­lanság árán tudták Pócsikot tar­tani. a Játékvezető azonban egy­szerű szabaddobásokat ítélt, pedig az egri csapatnak két jó bünte­tőpontja volt... Mindent egybe­vetve: a döntetlen igazságosabb lett volna. Az egri csapatban Rüll Jól vé­dett. hárított egy 4 méterest is. Szölgyéml távoli lövését azon­ban elnézte. Pécsik és Ringel- hann dr. ezúttal is kiemelkedő teljesítményt nyújtott. Frank jól látta ei feladatát. Bolya nagysze­rű gólt lőtt. de sérülése még min­dig érződött játékán. Katona nagy harcot vívott őrzőjével. Kovács R. még mindig nem nyújtotta azt. amire valójában képes. Az Egri Dózsa kétszer egymás után Egerben szerepel, szomba­ton az OSC, vasárnap pedig a Vasas lesz az ellenfele. Az OB I. vasárnapi eredmé­nyei: BVSC—Vasas 5:4, U. Dózsa —OSC 4:4, FTC—Csepel Autó 8:4. Szolnok—Bp. Honvéd 9:9. A bajnokság állása: 1. FTC 3 3 — — 17: 7 6 2. OSC 3 2 1 — 20:15 5 3. Bp. Spartac. 3 2 — 1 13:12 4 4. U. Dózsa 3 1 1 1 13:13 3 5. Bp. Honvéd 3 1 1 1 14:15 3 6. Csepel Autó 3 1 1 1 14:17 3 7. Eger 3 1 — 2 14:14 2 8. BVSC 3 1 — 2 13:16 2 9. Vasas 3 — 1 2 11:14 1 10. Szoindk 3 1 2 18:24 1 (Molnár X. felvétele) AH Csaba (Eger) 1:13.3. 100 m hát­úszás: 1. Riskó 1:09. Sxioo m ve­gyes váltó: 1. Eger (Ali. Veres, Riskó) 3:34,4, 2. Szeged 3:50,8. s. Kossuth Katonai Főiskola 3:36,4. Női kézilabda: 1. Szeged. 2. Pécs. 3. Eger. Férfi kosárlabda: 1. Eger, 2. Pécs. 3. Szeged. Atlétika. Férfiszámok: 100 m: 1. Bánhidi (Eger) 10.6 (!), 2. Fü- gedi (Kossuth) 10.7, 3. Lörlnrz (Eger) 11.6. 800 m: 1. Süli (Szeged) 2:00,4 ... 4. Illyés (Eger) 2.01,8. 4x100 m váltó: 1. Eger (Illyés. Csoltai, Lőrincz. Bánhidi) 43,6. 2. Kossuth Katonai Főiskola 44,1. 3 Pécs 44,5. Távolugrás: 1. Danyi (Kossuth) 665 ... 3. Balogh (F.ger) 648. Magasugrás: 1. Orbán (Eger) 185. Gerely hajítás: 1. Farkasvöl­gyi (Szeged) 53,94. 2. Kovács S. (Eger) 51.56... 6. Mérai (Eger) 47.70. Súlylökés: 1. Katies (Pécs) 14.21 ... 6. CsecSkedi (Eger) 10.86. Női számok. 100 m: 1. Kiss (Nyíregyháza 12,4 .. j 4. Koch (Eger) 13,5). 400 m: 1. Kun (Nyír­egyháza) 63,9 ... 3. Ványi (Eger) 65.3. 4x100 m váltó. 1. Nyíregyhá­za 51,4, ... 4. Eger 53.0. Súlylö­kés: 1. Sántha (Eger) 11.15. Ma­gasugrás: 1. Simon (Pécs) 150 ... 3. Balogh (Eger) 145... 6. Kö- röskényi (Eger) 140. Távolugrás: 1. Kószó (Szeged) 538 ... 6. Sán­tha (Eger) 465. Gerely hajítás: 1. Henlos (Pécs) 41,16... a. Kiss M. (Eger) 26.12. Sátoraljaújhely már csak jobb gólarányával vezet Ex történt a labdarúgó AB Ul-ban A vasárnapi forduló újabb meglepetéssel szolgált: az éllovas . Sátoraljaújhely vereséget szenve­dett Somsályban. Így a Gáspár SE elien győztes Egercsehi pontszám- ban utolérte nagy ellenfelét. A magára talált Hatvani Kinizsi szép győzelemmel örvendeztette meg híveit, és a Zalka SE Is biz­tosan nyert a MEAFC ellen. Sí­roknak nem okozott különösebb gondot Szuhavölgy legyőzése, a Fetőflbánya—Gy. Spartacus me­gyei rangadó pedig 1:1 arányú döníettennel ért véget. EGERCSEHI—GÁSPÁR SE 3:2 (1:1) Egercsehi, 500 néző. V.: Sír. Egercsehi: Kovács H. (Seüme- eri) — Dudás, Kovács I.. Dorkó XI. — Szabó. Horváth — Erdei Kozma, Kurucz, Sulyok. Ipacs. Edző: Gere Tihamér. Gáspár SE: Halász — Laczkój László. Jánosi — Eudányi, Kiss — Takács, Szonda, Ádám dr. — Kovács, Szundi. Edző; Endrész Pál. A jól kezdő hazaiak már a 6. percben vezetéshez Jutottak: Sza­bó beadását Erdei lőtte a hálóba: 1:0. Rögtön utána Sulyok fejese a felső lécen csattant. A vendé­gek a 25. percben egyenlítettek: Szonda labdáját Kovács továbbí­totta a hálóba: 1:1. Szünet után Eudányi 20 méterről küldött vá­ratlan lövése a jobb sarokban kötött ki: la. A hazaiak a 65. percben Kozma góljával egyenlí­tettek. majd a 72. percben Koz­ma a győzelmet jelentő gólt is megszerezte. Jó iramú, küzdelmes mérkőzé­sen. igazságos eredmény szüle­tett. Jók: Selmeczi, Kovács I.; Kozma, illetve László. Eudányi. Szonda. (sulyok) SIROKI VASAS—SZUHAVÖLGY 3:0 (2:0) Sírok. 450 néző. V.: Hídvégi. Sírok: Nagy — Zám, Cziblk. Vi­téz — Répás, Koklács — Szabó, SemméL, Miskolci. Hadobás (Ró- xsa). Czipó. Edző: Rallies István. A lendületesem kezdő Vasas az 5. percben gólt ért ei: Hadobás lövése a kapusról kipattant, és a szemfüles Semmel a hálóba lőtt: 1:0. Ezután néhány kihagyott ha­zai helyzet következett, majd a 39. percben Szabó beadását Sem­mel kapásból bombázta a háló­ba. 2:0. A vendégek próbáikozá* sait biztos lábbal rombolta a Ki­raklak védelme. Az utolsó gól a 62. percben esett: Miskolci távoli pattogós lövése a kapus kezéből perdült az alapvonalon túlra. 3:0. A 85. percben Czibiket utárarugá- sért kiállították. A hazaiak hely­zeteik alapján naigyobb arányban is nyerhettek volna. Jók: Sem­mel. Koklács. Czipó. Zám. (somogyi) GYÖNGYÖSI SPARTACUS-« petöftbAnya 1:1 (i:i) Fetőflbánya, 700 néző. V.: Bod­nár. Fetőflbánya: Vaku — KotrócZj Papp. Makallcza — Berta. Gáldi II. — Plessek, Alattyáni, Pásztori Laczkő, Gelics. Edző: Tóth Gá­bor. Gyöngyös: Varga — Ács. Kévés, Szalma — Pethes, Gáspár — Kö­vecs!, Szatmári, Nagy T„ Rácz, Nádudvari. Edző: Treiber Rudolf. Az erős széltől támogatott ven­dégcsapat enyhe mezőnyfölénye a 17. percben góllá érett: Köve- csi elfutott Makallcza mellett, az alapvonalról visszagurltotta a lab­dát. és a jó ütemben érkező Rácz védhetetlenül lőtt a hálóba. 1:0. Jó Iramú, érdekes küzdelem ala­kult ki. A 38. percben Pásztor fejjel csúsztatta a labdát Plessek, elé, aid. a léc alá bombázott. 1:1.' Szünet után a hazaiakat támo­gatta szél, a Bányász döntő fö­lénybe került. Szinte állandóan a gyöngyösi kapu előtt pattogott a labda, a győztes gólt azonban nem sikerült megszerezni. A 80. percben Szatmárit utánrúgásért kiállították. Petőfibánya állt közelebb a győzelemhez. Jók: Varga, Ács. Pethes. Nádudvari, Illetve Vaku. Kotróez, Plesséki Laczkó. (kulcsár) ZALKA SE—MEAFC 3:2 (1:1) Gyöngyös. 200 néző. V.: Ribár. Zalka SE: Bráz — Jávort, Gás­pár. Petrovics — Békési. Kvassal — István, Fülőp, csuhány, Csap­ba, Sármány. Edző: Csizmarik Imre. Az első 10 percben a vendé­gek kezdeményeztek többet, utá­na azonban a hazai csapat vette át a® irányítást. A 25. percben István beadását Csuhány fejelte a jobb sarokba: 1:0. Ezután Ist­ván már csak a kapussal állott szemben, de elhamarkodottan fölé lőtt. A vendégek a «. perc­ben egyenlítettek: Meggyes szög­lete érintés nélkül jutott a háló­ba: 1:1. A második félidő hazai góllal folytatódott: jobb oldali tá­madás végén Csorba a bal sarok­ba lőtt: 2:1. A 78. percben Gás­pár kezezésa miatt tizenegyes­hez Jutott a miskolci együttes, Bráz azonban Jó érzékkel hárí­tott. A 79. percben Csorba szög­letet iveit a kapu elé, és a lab­da Fülöpről pattant a hálóba: 3:1, A vendégek a 83. percben szépí­tettek: Meggyes szöglete ismét érintés nélkül jutott a hálóba: 3:2. A Zalka SE nagyabb arány­ban is nyerhetett volna. Jók: Gás. pár. Kvassal, István. Csorba. (b álint) HATVANI KINIZSI— ALBERTTELEP 4:1 (1:0) Hatvan, 300 néző. Kinizsi: Vajda — Szekeres, Kristyán. Gubis — Püspöki, Nagy L., — Szarnyi, Bóránkat (Farkas), Simon. Tóth, Hegedűs. Edző: Szendi László. A nagy ked-wed látszó Kinizsi már az első percben vezetést szerzett: jó támadás végén Tóth lövése jutott a hálóba: Iá). Ne­gyedóra után feljött a vendég­csapat, sokat kezdeményezett, a hatvaniak védelme azonban jól állt a lábán, vagy a csatárok­nak rossz volt az irányzéka. A második félidő változatos küz­delmet hozott. A 60. percben a jobbszélső Molnárnak sikerült egyenlítenie, s már-már úgy lát­szott. hogy döntetlen marad az eredmény. A hajrában azonban döntő fölénybe került a jó erő­ben levő Kinizsi. A 77. percben a kitörő Tóth elől Csirmaz ha­zaadta a labdát, »mely a kifutó kapus mellett a hálóba jutott: 2:1. Öngól! Nem sokkal később Kristyán szabadrúgását Simon fe­jelte a jobb sarokba: 3:1. Az utolsó gól a 88. percben esett; Simon jő labdával ugratta ki Tóth-ot. aki közelről védhetetle­nül bombázott a hálóba. 4:1. A formába lendült Kinizsi kitű­nő hajrával, megérdemelten győ­zött. Jók: n közvetlen védelem, Füsipöki. Simon, Tóth. (Szegedi) További eredmények: (^omsály-Sátoraljaújbely j;2 Pásztó—Rudabánya 1:6 (0:0). Edelény—M. Bányász 3:1 (2:1). A Máfraalfi Bányász került az élre Vasárnap a megyei labdarúgó­bajnokságban hat mérkőzést bo­nyolítottak le. Az Egri Dózsa külföldi szereplése miatt má­jus 22-re halasztották az Egri Dó­zsa H—Apc mérkőzést, míg a Gy. Vasas Izzó—Pétervásáxa találko­zó a vendégcsapat késői érkezése miatt elmaradt. A csonka for­duló legnagyobb meglepetésének számít az Egri Spartacus győzel­me Füzesabonyban. Ezen a méri közösen egyébként Fekete, a ha­zaiak csatára súlyos lábsérülést szenvedett, a mentők kórházba szállították. Ennek következtében parázs hangulat uralkodott a já­téktéren. Nagy küzdelem után győzött a Verpelót is. a kitűnően szereplő Selypi Kinizsit fektette kétvállra. Érdekesen alakult ja Gagarin SE—Bervai Vasas mérkő­zés. A hazaiak a 71. percig 2:1- re vezettek, utána azonban 15 perc alatt öt gólt ..szedtek” ösz- sae. A többi találkozón a várt eredmények születtek. Űjabb vál­tozás történt a táblázaton is. A tabella élére a Mátraalji Bányász került, míg a Selypi Kinizsi a negyedik helyre esett Vissza. Eredmények: Gagarin SE—Ber­vai Vasas 2:6, Verpelét—Selyp 1:0, Rózsaszentmárton—Heves 2:0, Gyöngy öeoroszi—Mátraalji Bá­nyász 1:2, Bélapátfalva—MÁV HAC 1:1. FVSC—.Egri Spartacus 1:2. A bajnokság állása: (Kiesés-feljutási táblázat) 1. Mátraalji B. 9 6 2 1 20: 7 14 2. MÁV HAC 9 5 3 1 20: 7 13 3. Bervai V. 8 6 1 1 19: 8 13 3. Selypi K. 9 5 2 2 22: 7 12 5. R.-szentm. 8 5 1 2 17: 9 11 6. Verpetót 8 4 2 2 8: 9 10 7. Apc 8 3 3 2 14: 7 9 8. E. Spart 9 4 1 4 12:15 9 9. Gy. V. Izzó 7 4 — 3 13:12 8 10. Heves 9 3 1 5 13:17 7 11. BéLapátf. 8 1 4 3 8:10 6 12. FVSC 8 2 1 5 9:19 5 13. Gy.-oroscd. 8 1 1 6 7:18 3 14. Pétervására 8 1 1 6 8:23 3 15. Gagatrin SE 8 — 1 7 5:27 1 Egri Dózsa H 8 6 1 1 35: 8 13 AiXAS Felvételre keresünk VHI. általá­nos iskolai végzettségű. 16. életévü­ket még be nem töltött, Budapes­ten lakó fiúkat. épitőg épszerelő és betonelemgyártó szakmákra. (Az utóbbira vidékiek is jelentkezhet­nek.) Tanulmányi idő 3 év. Ez alatt, a tanulók részére a rendele­tekben előirt ösztöndíjat, mun­karuhát. kedvezményes étke­zést biztosítunk. Érettségizett fia­talok is Jelentkezhetnek, számuk­ra a képzési idő 2 év. A felvételt kérők jelentkezési lapjukat az épitőg épszerelő szakmában a Mü. M. 32. sz. Szakmunkásképző Inté­zethez (Budapest, XI.. Fehérvári út 149.), a betonelemgyártó szakmá­ban a Mü. M. 36. számú Szakmun­kásképző Intézethez (Budapest. XIV., Várna u. 21.) küldjék, köz­vetlenül. Ruhakonfekcióban gyakorlott sza­lagvezetőket és meősokat. budapes­ti és füzesabonyi részlegünkbe fel­veszünk. Konfekció Ktsz. Bp., xm.. Lehel út 14. vm. általánost véglett fiúkat — otthoni elhelyezéssel — feävM* szakmunkástanulónak kőműves* ács-állványozó és épületburkoló szakmákra. 4 órás adminisztratív munkakör­be érettségizett munkaerőt azon­nal felveszünk. Jelentkezés: ÉP- FU. Eger, Rákóczi út 87. INGATLAN Tanya eladó 522 négyszögöl telken, terméskőből és téglából építve, szoba-konyhás lakással. istálló­val. kamrával. Hatvan-Kjsgomboe, a Mátrsvtdéki Erőműhöz közel Férfiaknak is nőknek munkalehe­tőség van Szabó János. Budapest, V. kér. Váci utca 44.. kerti épület 1/2 em 2. Eladó fä hás alápincézve, mel- 1 ékhelyiséggel, nagy udvar. Csere­lakással 30-asban is beköltözhető. Cím: Gyöngyös. Bartók Béla u. 29 Kovács. Egyszoba-konyhás ház eladó. Eger. Bartalos Gyula út 11. Beton- és Vasbetonipari Müvek váci telepe (Vác, Kisrét dűlő 1.) azonnali belépéssel felvesz: beta­nított munkást törőgépkezelőnek, két laboránst, vagy — érettségizett — minőségi ellenőrt és férfi segéd­munkásokat. betonelemgyártó munkakörbe Munkásszállást és üzemi étkezést biztosítunk. Jelent­kezni lehet a fenti címen. Egyetemi hallgató matematika korrepetálást vállai Gyöngyösön. Cím: „Felvétel" jeligére, a gyön­gyösi Magyar Hirdetőben. 54 négyszögölön fekvő házrész., saját tulajdon, 2 szoba, konyha spájz. garázs, mellékhelyiség elcse­rélhető a BO-asban. első emeletig megegyezéssel. Cím: Vályi Lajos, Gyöngyös. Nemecz József u. 2. VEGYES Különleges rekamiék, garnitúrák részletre. Jótállásai. Szilágyinál, Budapest. Majakovszkij utca 39. Szép, mély gyermekkocsi eladó! Cím: Gyöngyös Zalár utca 11. A Budapesti Lakásépítő Vállalat Airedale terrier eladó. Eger, (Bp.. V., Kossuth L. tér 13—15.) XIH. kér.. Béke u. 12«. Bagl. Ifezeto könyvelőt ZALKA SE—MISKOLCI ÉMTE 15:5 Gyöngyös; területi CSB-mésfcö- zés, 300 néző. Foghíjas mezőny, alacsony szín­vonal jellemezte a két együttes találkozóját. Papírsúlyban nem aikadt induló, lég-, kisváltó- és nehézsúlyban a vendégek, kö­zépsúlyban pedig a hazaiak nem áhítottak ki ökölvívót. így a 11 pár helyett mindössze hat pár mérkőzött, s csak két találkozó tartott három meneten kerese­tül Eredmények: Harmatsúly: Kovács ellen Ju­hász n-t a második menetben erős vérzés miatt leléptették. Pehelysúly: Gaól ellen Maro-svári az első menetben feladta. KÖny- nyűsúly: Simon—Juhász I. dön­tetlen. Váltósúly: Stzaniszló a má­sodik menetben feladta Élles el­len. Nagy váltósúly: Bukát ponto­zással győzött Lukács ellen. Félnehézsúly: Schrick ellen Ma­daras az első menetben feladta. (Elől a gyöngyösi versenyzők.) 1. P. Bányász—Komló X 1:1 2. Bp. Spart.—Kecskemét X 1:1 3. Szállítók—MÁVAG 1 3:0 4. Budafok—Nyíregyh. 1 1:0 5. Nagybátony—Ózd 1 2:0 6. SZMTE-'Várpalota 2 0:1 7. NVTE—Pápa X 0:0 8. Táncsics—Dorog X 1:1 9. Máza-Sz.—Pécsi Ércb. 2 0:4 10. KTE—SZVSE 1 2:1 11. Goldb.—Jászberény 1 2:1 12. Autóbusz—Borsodi B. 1 2:1 13. Esztergom—BEAC +1 1 3:1 14. Cagliari—Inter. 1 3:2 (mérlegképest) és anyagkönyvelőt veszünk fel. Szolgálati férőhely, kedvezményes étkezés biztosítva. Fizetés megegyezés szerint. Cím: Magyar Tu­dományos Akadémia Üdülője, Mátraháza. Telefon: 9. Korszerű mezőgazdaság — korszerű élelmiszeripar Az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban új létesítményeket, a régiekben bővítéseket tervez, • beruházást lebonyolítja: m imm­Keresse fel tanácsadó szolgálatunkat a Budapesti Nemzetközi Vásáron az élelmiszeripar és a TESCO pavilonjában l Elképzeléseiből terveket, gazdasági elemzéseket ké­szítünk, a tervek kivitelezését, a beruházást lebonyo­lítjuk. Élelmezési pari Tervező Vállalat Budapest, XI. Budafoki út 99. Telefon: 259-490. CENTRUM ÁRUHÁZ (aiinniiWiMg (május 26.) A nálunk vásárolt fiú- és leánykaruhákhoz (2—10. nagyságig) ajándékot adunk Jubileumi hetek — jubileumi árak. CENTRUM ÁRUHÁZ Eger, Dobé tér ...........................................-mm - ----nn-irn-.-i.-ir ■■ *~ ~~ ~* *****************“***■ ~ ■ — rrwvuwmn.n.rLr-rin.rmr~n-inri­Máj us 14—15—16-án minden este V2-8 órakor. 13-én. szerdán V» 4 órakor is. Jegyek elővételben válthatók a színháznál. EGERBE a Práf malommal szembeni Spartacus sport­pályára a LIVERPOOL I^^WVVVWVSéVVWSiVWVVWrfVWWkVWW,^VWVVVVWVVVVVWtri«,WViiVVVVVWVVVW,«VVWW«V»% ■ ........................................VKYrrivyvrt ívű