Népújság, 1960. november (11. évfolyam, 258-282. szám)

1960-11-22 / 275. szám

6 NÉPÜJSAG 1960. november 22., kedd Lendületes támadójátékkal remek győzelmet aratott a magyar labdarúgó-válogatott Na*ryarország-4usztria 2:0 (0:0) Wépsfcadion, 70 000 néző. Vezette: Martens (holland). Kedvezőtlen időben, sáros, csú­szós talajú pályán, viharos erejű szélben került sor a két válogatott labdarúgó-csapat találkozójára. Az érdeklődést fokozta az a tény, hogy az osztrákok az utóbbi idő­ben néhány egészen kitűnő ered­ményt értek el, többek között könnyedén kétvállra fektették az Európa legjobbjának kikiáltott spanyol válogatottat, s legyőzték a Szovjetunió együttesét is. A magyar csapat a következő összeállításban lépett pályára: Gro­sics — Sóvári, Sípos, Sárosi — Bundzsák, Sólymost — Sándor, Gö­röcs, Albert, Monostori, Fenyvesi dr. Az osztrákok összeállítása a kö­vetkező volt: Schmied - Trubrig, Stotz, Strobl - Hanappi, Koller - Nemec, Hof, Buzek, Senekovltsch, S kér lan. Magyar támadásokkal kezdődött a mérkőzés. Az 5. percben Koller húzódást szenvedett és lejött a pá­lyáról, helyére Skocik állt be. Fel­tűnő volt, hogy az osztrák védők sokszor csak szabálytalanságok árán tudták a magyar csatárokat feltartóztatni. A 12. percben GÖ- röcs pontos átadását Monostori lőtte kapura és a labda a felső lé­cet súrolva, hagyta el a játékteret. Nem sokkal később a kitörő Al­bertet a 16-oson belül felvágták a védők. A játékvezető közvetett sza­badrúgást rendelt el, amelynek vé­gén Sípos lövése a sorfalba vágó­dott. A másik oldalon Buzek kecseg­tető helyzetben hibázott. A félidő közepétől feljött az osztrák együt­tes és nagy erővel támadott. Egy ízben Solymosi, majd Sípos remek szerelése kapott tapsot. Szünetben a magyar csapat ka­pitánya cserét határozott el, Mo­nostori és Albert helyett Tichy és Machos kapott helyet a csatársor­ban. A csere használt, mert a magyar támadósor játéka alaposan fel­gyorsult. lendületes akciókat lát­hatott a közönség. Az 56. percben, ellentámadás során, Skocik nagy lövését Grosics a léc alól ütötte szögletre. A 61. percben Senekowitsch ívelt labdájának Grosics aláfutott, sze­rencsére azonban a labda kapu mellé csúszott. A következő perc­ben Göröcs tört ki a védők között, már csak a kapussal állott szem­ben, de Schmied eléje vetődött és a labda a kapus lábáról kipattant. A sorozatos magyar támadások a 75. percben góllá értek: Senekowitsch lövését Grosics a kapufára ütötte, majd Nemec kö­zeli lövésébe ragyogóan belevetette magát a magyar kapus. A védelem felszabadított, s máris Göröcs szá­guldott el a labdával', sorra elhú­zott a szerelni igyekvő osztrák vé­dők mellett, majd futtából nagy erejű lövéssel a kapu bal sarkába vágta a labdát. 1:0. Ritkán látható, remek csatárteljesítmény volt! A gól után veszélyes osztrák tá­madások következtek. Nagy izgal­mak közepette folyt tovább a já­ték. Már úgy látszott, hogy marad az eredmény, amikor a 89. percben Tichy labdájával Sándor nyargalt el a balszélen, majd a fedezetlenül maradt Machoshoz továbbított, aki mintegy 12 méterről, félmagasan a kapu jobb sarkába lőtt. 2:Ö. A közönség tapsviharral köszön­tötte a levonuló magyar válogatot­tat. Régen játszott ilyen jól magyar labdarúgó-válogatott, mint most az osztrákok ellen. Végeredményben az döntötte el a mérkőzés sorsát, hogy mi jóval gyorsabb, lendüle­tesebb támadósorral rendelkeztünk — főleg Tichy és Machos beállítása után —, mint az osztrákok. Gro­sics remekül védett, a fiatal Só­vári ezúttal is igazolta tehetségét, Sipos - noha elmaradt legutóbbi teljesítményétől - biztos pontja volt a védelemnek, Sárosi ragyo­góan tartotta Nemecet, a legveszé­lyesebb osztrák csatárt. Bundzsák megfelelt. Solymosi szépen javul, most a II. félidőben sem esett vissza. Sándor kevés labdát kapott, de azokat sem tudta jól megjátszani. A második gól megszerzésében azonban oroszlán- része van az apró termetű szélső­nek. Göröcs több ízben is bebizo­nyította, hogy világklasszis. Gólja mesteri teljesítmény volt! Albert sehogyan sem tudott beleilleszked­ni a támadósorba. Monostori sok jó támadást vezetett, de ezúttal lassúnak bizonyult. Fenyvesi dr., főleg szünet után, egyike volt leg­jobb játékosainknak, nagy érdeme, hogy sokszor a védelemben is ki­segített. Machos nagy igyekezettel vett részt a folyamatos csatárjá­tékban. Tichy lendületes volt, de sokszor rossz helyre továbbította a labdát. A holland játékvezető kitűnően vezette a mérkőzést. Magyar ifjúsági válogatott— Osztrák ifj. válogatót 3:0 (1:0) Népstadion, 65 000 néző. Vezette: Virágh. A második félidőre alaposan fel­javult magyar csapat Káposzta (ll-esből), Faliszek és ismét Ká­poszta góljaival megérdemelten győzött. A Spartacus Kupáért Gyöngyösi Spartacus— Budai Spartacus 1:0 (1:0) Gyöngyös, 400 néző. Vez.: Kfiz.es. . Gyöngyös: Csaba — Pászti, Far­kas, Somodi - Kévés, Treiber - Szigetvári, Túri, Bene, Trencsényi, Keszthelyi (Koncz). Hazai támadások vezették be a mérkőzést. A 3. percben Treiber 16 méteres nagy lövése alig ke­rülte el a bal felső sarkot, a má­sik oldalon a jobbszélső kapu mö­gé ívelte a labdát. Negyedóra elteltével mindinkább kidomborodott a hazai csapat fö­lénye. A 16. percben Bene érvény­telen gólt szerzett. Az NB Il-es fő­városi csapat sehogyan sem tudott kibontakozni a sáros, mély talajon. A 20. percben a kiugró Túrit csak szögletre tudták szerelni a védők, Bene ívelte be a labdát, amit a vendégek kapusa újra csak szög­letre mentett. A nyomasztó fölényben játszó hazaiak a 35. percben megszerez­ték egyetlen góljukat: a kitörő Benét szabálytalanul szerelték a védők a 16-os vonalánál. A szabad­rúgásnak Treiber futott neki és nagy erővel a jobb felső sarokba bombázta a labdát. 1:0. Szünet után a fővárosi csapat kezdett jobban, egymás után két szögletet ért el, a hazai védők ázonban biztosan hárítottak. A 49. percben Csaba bravúros védése kapott tapsot. Rögtön utána sportszerűtlen je­lenetnek lehettek tanúi a nézők: a vendégek középcsatára megütötte a gyöngyösi Pásztit, a játékvezető azonban háttal állt az esetnek, b így a megtorlás elmaradt. Fokozódott a játék irama, de in­nen kezdve sok szabálytalanság jellemezte a küzdelmet. Főleg a fővárosi játékosok játszottak tisz­tátalanul. A félidő közepétől ki­egyensúlyozottabbá vált a harc, bár valamivel a fővárosiak kezde­ményeztek többet. A 70. perctől kezdve a magára talált gyöngyösi csapat vette át az irányítást, mégis majdnem a ven­dégek szereztek gólt: a kitörő kö­zépcsatár elfutott Farkas mellett, aki azonban a 16-os vonalánál kéz­zel visszarántotta. A szabadrúgás nyomán parázs jelenetek adódtak a gyöngyösi kapu előtt, sok lövés ment kapura, a védelem azonban jól tömörült. Egyénileg Csaba nagyszerű for­mában vedett, a hátvédhármas nagyvonalú védő játékot mutatott be. Treiber bizonyult a mezőny legjobbjának, de jól játszott a fia­tal Kévés is. Szigetvári bemutat­kozása jól sikerült, Túri robbané­kony volt, Bene elfogadható telje­sítményt nyújtott. Trencsényi nem mindig találta fel magát a számára szokatlan poszton. Keszthelyi na­gyon akart, de jóformán semmi sem sikerült neki, Koncz halvá­nyabb volt a szokottnál. Kezes jól vezette a mérkőzést, de volt néhány téves ítélete is. SZKOCSOVSZKY TIBOR Csak röviden... — Az ökölvívó CSB-n újabb mér­kőzések kerültek sorra. A Bp. Honvéd együttese 14:6 arányban le­győzte a V. Dinamó csapatát. — Lejátszották Tiszalökön az el­maradt DEAC—Tiszalök NB HI-as labdarúgó-mérkőzést, amelyen 1:0- ás félidő után 2:1 arányú debreceni győzelem született! — 31 versenyző részvételével ren­dezték meg Budapesten az országos ifjúsági férfi tőrbajnokságot. A bajnoki címet nagy küzdelem után Szabó Sándor, az Ü. Dózsa ver­senyzője nyerte el, megelőzve Ne­merét, Váralljait és Perlakit. — A jugoszláv nemzetközi aszta­litenisz-bajnokságon szép sikerrel szerepelt a fiatal magyar Rózsás, aki beverekedte magát a döntőbe. Sok jó sportvezetőre van szükségünk A Toldi Miklós jelvényszerző­mozgalom tervezetével kapcsola­tos viták alkalmából több esetben is felmerült az a kérdés: vajon a sportkörök képesek lesznek-e az olyan nagy feladatok megoldásá­ra, amelyeket a tervezet megha­tároz, vagy a tervezetből adódó feladatok megkövetelnek. Ugyanez a probléma felmerül az ötéves sportfejlesztési terv végre­hajtásával kapcsolatban is. Már­pedig ezeket a feladatokat meg kell oldanunk. Mi tehát a teendő, hogyan készüljünk fel a felada­tok megoldására? Véleményem szerint a jövőben sportköreinkben más módon, más módszerekkel és tegyük hozzá, más hozzáállással kell dolgozni. Ehhez pedig sok és képzett sport­vezetőre, sportaktívára van szük­ség. Az elmúlt és az idei évi vezető­ségválasztó közgyűlések hatására sportköreink megerősödtek. Sok lelkes sportszerető ember került a sportkörök élére. Itt az ideje, hogy ezeket a vezetőket megta­nítsuk a több és nagyobb felada­tok megoldására. Ki kell alakíta­ni a tökéletesebb, a töbhszemélyi, a sokat hangoztatott^ kollektív vezetést. Ezeket a célkitűzéseket tartot­tuk szem előtt, amikor elhatároz­tuk, hogy a hatvani járás sport­köreiben dolgozók részére to­vábbképző foglalkozásokat tar­tunk az őszi és a téli időszakban. A program végrehajtását már meg is kezdtük. Az elmúlt hónap során ugyanis a sportköri elnö­kök és gazdasági vezetők részére tartottunk előadást, a testnevelési és sportmozgalom ötéves fejlesz­tési tervéről, a sportkör gazdál­kodásáról és a sportköri vezetés néhány problémájáról. Ügyszin­tén ezen a foglalkozáson hangzott el előadás a sportpályák építésé­ről, karbantartásáról, valamint a sportfelszerelések tárolásáról, ke­zeléséről. Az elmúlt héten a labdarúgó­szakosztályvezetők és intézők ré­szére tartottunk továbbképzést. Ezen Vörösvári Béla, a Magyar Labdarúgó Szövetség kiküldötte tartott előadást, a szakosztály­vezetés feladatairól. Sor került a szakosztály gazdasági problémái­ról és a járás labdarúgó sportjá­nak helyzetéről, s annak fejlesz­tési feladatairól szóló előadásra is. Ezt követően a megyei és a já­rási bajnokságokban szereplő csapatok vezetői beszélték meg a bajnoksággal kapcsolatos tapasz­talataikat. Elmondhatjuk, hogy mindkét foglalkozásunk jól sikerült, ered­ményes volt. A tanulság: ezt az utat kell tovább járni! További programunkban szerepel: a sportkörök elnökhelyettesei, tit­kárai, felülvizsgáló bizottságok elnökei, tömegsport felelősei, szertárosok, asztalitenisz szakosz­tály-vezetők és intézők részére továbbképző foglalkozások. Ta­pasztalatcsere az üzemi és terme­lőszövetkezeti sportkörök veze­tőivel, egy üzemi, illetve egy tsz- sportkömél. De szerepel a prog­ramban sporttörténeti, sport- ismeretterjesztési és szabály­magyarázó előadás megtartása is a különböző községekben. A program végrehajtása a sportkörök vezetőin múlik. A jö­vőben is — miként eddig tették — igyekezzenek minél nagyobb se­gítséget adni a célkitűzések meg­valósításához. Így érhetjük el a sportköri vezetés megerősödését. Püspöki Győző a hatvani JTST elnöke 3:1 Itt a rutinos Markovics H-töl arányú vereséget szenvedett, s ez­zel az erős nemzetközi mezőnyben a második helyet szerezte meg. A női döntőt Rozeanu nyerte. — Nemzetközi labdarúgó-mérkő­zések: Svájc—Belgium 4:2 (2:1) Brüsszel; NSZK—Görögország 3:0 (3:0) Athén; Slovan Bratislava— DVSC 2:0 (1:0) Debrecen; Miskolc válogatott—Groznij Tyerek 2:1 (1:1) Miskolc; Bukaresti Rapid—Pécsi Dózsa 3:0 (1:0) Bukarest. — Az idei felnőtt cselgáncs csa­patbajnokságot az Újpesti Dózsa együttese nyerte az MTK és a Bé­késcsabai Dózsa együttesei előtt. — Üjabb mérkőzést játszottak a jégkorong Béke Kupáért, melynek során az Ü. Dózsa csapata 3:1 ará­nyú győzelmet aratott a BVSC el­len. — Senftenbergben befejeződött a hadsereg spartakiád tomaversenye. Csapatban: 1. Szovjetunió, 2. NDK, 3. Kína, 4. Csehszlovákia, 5. Korea, 6. Magyarország. Egyéniben: 1. Mi­haj lov (Szovjetunió) i; -. 8. Csányi (magyar); T EKE Rz E. Vasas csapatának nem sikerült az NB ll-be jutás! Szombaton és vasárnap Budapes­ten rendezték meg az NB n-be ju­tásért kiírt osztályozó-mérkőzése- ket. Megyénk színeit — mint me­gyei bajnok — az Egri Vasas csa­pata — képviselte; Az első napon a Sport utcai pá­lyán kerültek sorra a mérkőzések. Az egri csapat 2392 fás, eléggé gyenge teljesítménnyel, csak az 5, helyet tudta megszerezni; A második napi küzdelmekben már jobban helyt állt az együttes és 2442 fás teljesítménnyel az első helyre került. Mindez azonban az összesített pontversenyben csak a harmadik helyet biztosította számára, s így nem sikerült az NB II-be jutnia. Egyénileg: Molnár I- 850, Király 812, Losonczi 819, Tősi 803, Horváth 176, Halmai 774 fát ütött. Sajnos, Horváth és Halmai nem tudta meg­ismételni itthoni eredményeit. Jól játszó megyei ifjúsági válogatottunk biztosan győzött Heves megye—Nógrád megye 1:0 (0:0) Eger, 300 néző. Vez.: Sípos. Heves: Géczi — Szalma, Szerda­helyi, Beszterczei - Szendi, Ma- ruzs II. — Soós (Márkus), Borosi, Gulyás, Miskolci, Hegedűs. Edző: Jávori József. Nógrád: Vári — Borbás, Petro- vics, Ménich - Boskó, Csala - Princz. Szeberér.yi, Kulcsár, Básti, Rozgondi. A megyei ifjúsági labdarúgó-vá­logatottak tornája keretében került sor a két csapat találkozójára. Meglehetősen kevés számú néző előtt, mély, csúszós talajon, kez­detben tapogatózó mezőnyjáték folyt, egyik kapu sem forgott iga­zán veszélyben. A 11. percben Gulyás éles, lapos lövése elakadt a védőkben, majd szép Heves megyei támadás végén Borosi hibázott jó helyzetben. A hazaiak igyekeztek a földön tar­tani a labdát, az ellenfél viszont előre vágott labdákkal kísérlete­zett. A Heves megyei védelem biz-; tosan állt a lábán. A 15. percben Gulyás nagy erejű lövését szög­letre védte a vendégek kapusa. Ezután mindinkább a nagy becs­vággyal harcoló Heves megyei csa­pat került fölénybe, a csatársor azonban nemigen tudott megbir­kózni a keményen romboló nóg­rádi védelemmel. Egy ellentámadás során Géczi vetődve hárított, a vizes labda azonban kicsúszott a kezéből, s így szögletet rúghattak a vendé­gek. A következő percben Szendi jól eltalált lövése a jobb sarok felé tartott, a jobb hátvéd azonban a gólvonalon mentett. A 28. percben szögletrúgás után Borosi erőtlen fejesét védte a ka­pus. Heves megyei támadásokkal ért véget a félidő. Szünet után tovább tartott a ha­zaiak fölénye. A 49. percben 11-es- hez jutott a Heves megyei csapat, Szerdahelyi lövését azonban a nóg­rádiak kapusa vetődve kivédte. A kipattanó labdát Szendi még egy­szer rálőtte, de a kapus ezúttal lábbal mentette a gyenge lövést. A kihágj'ott 11-es szemmel látha­tólag visszavetette a hazaiakat, fel­jött a nógrádi együttes, s mintegy öt percen keresztül fölényt harcolt ki. Egy ízben Géczi bravúrosan mentett szögletre egy nagy lövést. Izgalmas küzdelem alakult ki. Az 56. percben eldőlt a mérkőzés sorsa. Heves megyei támadás vé­gén az egyik védő kézzel ért a labdához, újabb 11-es! A labdának Gulyás futott neki és nagy erővel a léc alá vágta. 1:0. A gól után a lelkesen harcoló Heves megyei csapat ismét átvette az irányítást. Gulyás pontos labdá­jával Soós futott el a szélen, már csak a kapussal állott szemben, de aztán belelőtte a labdát az eléje vetődő kapuvédőbe. Rögtön utána nagyszerű Borosi—Gulyás-támadás futott végig a pályán, amelynek végén a középcsatár nagy lövését szögletre védte a kapus. Az utolsó percekben szinte ál­landóan a nógrádi kapu előtt pat­togott a labda. A 76. percben a ki­ugró Borosi erős lövését hárította a kapus. A két csapat találkozója végig erősiramú, közepes színvonalú já­tékot hozott. A hazaiak jobban al­kalmazkodtak a pálya csúszós ta­lajához, de erőnlét és technika szempontjából is fölülmúlták el­lenfelüket. A mérkőzés jó részében a Heves megyei csapat támadott többet, s mutatott játéka, valamint a gólhelyzetek alapján, akár több góllal is győzhetett volna. Egyénileg Géczinek alig akadt védeni valója, a hátvédhármas tag­jai egymást múlták felül. Mind­hárman keményen romboltak. A két fedezetre sok munka hárult, játékuk valamivel halványabb volt a szokottnál. Szendi főleg a táma­dások elindításából, Maruzs 11. pe­dig a védekezésből vette lú részét. Soóstól láttunk néhány szép el­futást, kihagyott azonban egy nagy gólhelyzetet. Borosi hasznos mun­kát végzett, a csere utáni jobb­szélső játéka szinte hibátlan volt. Gulyás jelentette a legtöbb veszélyt a Nógrád megyeiek kapujára, s noha sérült volt, — kitűnő teljesít­ményt nyújtott. Miskolczi végig nagy területen mozgott, jól bírta erővel a játékot, sokszor segített ki hátul is. A kapura azonban már kevéssé volt veszélyes. Hegedűs megállta a helyét, néhányszor szé­pen ment el őrzője mellett. A má­sodik félidő közepén beállított Márkust nagy lelkesedése dicséri. Sípos játékvezető határozottan, iól vezette a mérkőzést. Ifjúsági válogatottunk vasárnap Budapesten, Budapest-Észak csapa­tával mérkőzik. A torna állása: V. CSOPORT: 1. Heves 1 1 ­— 1:0 2 2. Bp. Észak 1 1 ­— 3:1 2 3. Szolnok 1 — — 1 1:3 ­4. Nógrád 1 — — 1 0:1 ­4 „havasi szörny4* nyomában A világlapok nemrégen ad­ták hírül, hogy Sir Edmund Hillary, a Himalája meghódí­tója, újra expedíciót tervez és az a célja, hogy felderítse a hír­hedt „havasi szörny" titkát: igaz-e. hogy létezik ez a szörny, vagy pedig az egész a képzelet szüleménye? Az expedíció szervezése újra az előtérbe állította a fantasz­tikus mesét. Mint a nyugati la­pok írják: két ember akadt is. akik látták a szörnyet. Aj egyi­kük, Alester Krem, le is fény­képezte a lábnyomát, miközben feleségével a Himalája nyuga­ti részén tartózkodott. Elbeszé­lése így hangzik: „Ötödmagammai mentünk a sziklák között. Egyszeresük va­lami furcsa, idegenszerű han­got hallottam, Megtorpantunk és a hang irányába néztem. A következő látvány tárult a sze­mem elé: mintegy kétszáz mé­ternyire fölöttünk egy fekete- bundájú állatot láttam a me­redek sziklán felfelé kapasz­kodni. Mind a négy lábával ka­paszkodott és a csodával volt határos, hogy a mélységbe nem zuhant a magas gleccser pere­méről. Már-már azt hittem, hogy egyszerű medvét látok, amikor az állat, vagy szörny hátrafordult és megláttam az arcát. Feje emberformájúan kerek volt, fülei hátrasimulták, az arca színe fehér volt. Ma­gassága megközelítette a két métert. Az első pillanatban ar­ra gondoltam, hogy lefényképe­zem, de ez meddő kísérlet lett volna a nagy távolság miatt. A szörny pedig egyre mászott fel­felé, végül eltűnt az egyik csúcs mögött. Nyomába szegődtünk és közel az állat eltűnése he­lyétől rábukkantunk a lábnyo­mára, amelyről azonnal felvé­telt készítettem. A lábnyomok nagyon hasonlítottak az embe­réhez, Amikor a bennszülött te­herhordókat megkérdeztem, hogy látták-e már hasonló tüne­ményt. elhallgatták, nem vála­szoltak a kérdésekre. Ez igen feltűnt nekem! A másik szemtanú hasonlóan mesél. de szerinte a „havasi szörny” — akit nemcsak látott, hanem beszélgetett is vele — nem más, mint egy mezítelen láma, aki a 40—50 fokos hideg­ben is ruhí’tlanul képes élni és ráolvasással gyógyítja az embe­reket. A helyi lakosok szerint, mindegy nyolcvan ilyen láma él a Hiniálája vidékén. E szem­tanú szerint ebből született a „havasi szörny” meséje... Valahol itt lehet az igazság. A Himaláját kutató szovjet tu­dósok maguk is késégbevonták a szörny létezését és a hozzá­fűzött fantasztikus meséket. Nos. Sir Hillary elindult az újabb expedícióra, s a világhírű tudós minden bizonnyal pontot tesz a sok találgatás végére. S most arra gondolunk: mi lesz azokkal a szenzációhajhászó nyugati újságírókkal, akik fel­tálalták az egész mesét? Lelep­leződnek? Dehogyis! Kitalálnak valami újat, azután megint mehet egy expedíció... (r) „Gyermekem még csak ne is lásson versenyautót...“ „Kiábrándultam, undorral ha­gyom abba. az autóversenyzést. Fia­talkori lelkesedésemből csak fanyar szájíz maradt. Nézőként sem jele­nek meg soha többé versenypá­lyán." Ezekkel a szavakkal vált meg a professzionista verseny­autózástól Juan Manuel Fangio, az argentin csillag, aki hosszú éveken át ura volt a nemzetközi verseny- pályáknak. Miké Hawtorn isten hozzádja szűkszavúbb volt: „Gyermekem még csak ne is lásson verseny­autót!’* Mi készteti a professzionista autó- versenyzők ászait ezekre a fájdal­mas, sajnálat-szülte kijelentésekre? Mi az oka annak, hogy előbb- utóbb mindegyikük meggyülöli ezt a sportot? Könnyű választ találni erre, hiszen a professzionista autó- versenyzés már régóta nem tarto­zik a sportjátékok közé. Lényegé­ben nem más, mint az autógyártók kegyetlen reklámlehetősége. Kipróbált és vakmerő gépkocsi- vezetőket alkalmaznak, akiket kör­mönfont szerződéssel a vállalat rabszolgáivá tesznek és arra kény­szerítenek, hogy minden bizton­sági óvintézkedés nélkül indulja­nak fantasztikus iramú versenye­ken; A technika feltartóztathatatlan fejlődése, a gépele tökéletesítése a versenyek átlagsebességének állan­dó növeléséhez vezet. A klasszikus versenypályák viszont (Le Mans, Indianopolis. Nürbürgring, stb.) olyanok, mint harminc esztendővel ezelőtt, nem bírják a pokoli sebes­séget. A balesetek egymást köve­tik. A í.sport" szedi áldozatait a ver­A TOTO eredménye 47. hét: 1. Magyarország—Ausztria 1 2:0 2. Atalanta—Lecco 1 3:0 3. Bari—Spal 1 2:0 4. Fiorentina—Lazio 1 4:0 5. Juventus—Bologna 1 3:0 6. Lanerossi—Torino x 1:1 7. Milan—Inter. 2 0:1 8. Róma—Padova 1 3:1 9. Sampdoria—Napoli x 0:0 10. Udinese—Catania 2 0:1 11. Monaco—RC Paris törölve 12. Limoges—Reims 2 0:1 13. Toulouse—Angers 1 3:1 senyzők és nézők közül egyaránt. Tavaly több mint húsz versenyző lelte halálát, miközben valamelyik nagy autógyárosnak hajszolta reklámot. A tulajdonosok szívét azonban mindez nem lágyítja meg. Tovább­ra is kegyetlenül kizsákmányolják alkalmazottaikat. Fangio például egyik nap Párizsban versenyzett,. Utasítást kapott, hogy másnap Nizzában is induljon. Egész éjjéi utazott, holtfáradtan érkezett verseny színhelyére. Az eredmény: súlyos sérülés, három bordatörés, égési sebek arcán és kezén. Vagy el lehet-e felejteni a Le Mans-i ka­tasztrófát? A kigyulladt verseny­autó a nézők közé szaladt és het­ven emberi életet oltott ki!! Mindezt nem lehet, nem szabad elfelejteni. Mert, ha nevén akarjuk nevezni a professzionista autóver­senyzést. csakis a modern gladiá­torjáték névvel illethetjük. Ember­telensége, gyászos következményei ellen egyre többen emelik fel szavukat szerte a világon. Meggyő­ződésünk. hogy eljön az idő, s az embertelen professzionista autó- versenyzésből nem marad más hát­ra, mint keserű emlék ;;: AGA KHAN RÉSZT AKAR VENNI A SÍFUTÁSBAN A KŐVETKEZŐ TÉLI OLIMPIÁN A milliomosok, között mostaná­ban divatba jött az intenzív spor­tolás. Amióta Constantine görög trónörökös indult a római olimpiái vitorlázó csapatban, úgy látszik. Aga Khán is kedvet kapott az olimpiai éremhez. Salzburgban ki­jelentette, hogy állandó edzéssel igyekszik elérni, hogy beválasszák a következő angol olimpiai sícsa­patba. Aga Khán állandó edzőt fogadott az osztrák Hans Senger személyé­ben, akivel elsősorban bevásárló körútra indult: 10 pár silécet és 6 sínadrágot vásároltak. NÉPOJSag \ Magyar Szocialista MunkásDár- Heves megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja. Felelős szerkesztői Suba Andort Kiadja: Népújság Lapkiadó Vállalat; Felelős kiadó: Tótb Jőzset Szerkesztőség: Eger, Beloiannisz U: 8; Telefon: 56-74 . 56-78. Postafiók: SJ Gyöngyös; Köztársaság tér 18. Telefoni 697; Kiadóhivatal: Eger; Bajcsy-Zsillnszky utca l. Telefon: 24-44; PostaHók: 23 Heves megyei Nyomda Vállalat. Eger. Bródy Sándor utca 4, Felelős vezető: Mandula Ernő Terjeszti a Magyar Posta. Előözei bető a helyi postahivataloknál e; kézbesítőknél; Előfizetési díj: egy hónapra ti Ft. VÍZVEZETÉKET jól és olcsón Ja­vít Sárdi Jáno6, Eger. Petőű utca 1. Telefon: 56—08. KISIPARI HORDÖ az Asztalos, Kárpitos Ktsz-nél 50 százalékos ér­tékben kaphatói KÉTSZOBÁS új ház elköltözés miatt sürgősen eladó. Füzesabony, Jókai út 3. Antal László. A TÜZÉP Vállalat Egerben a Tűz­oltó Laktanya melletti hídnál Épí­tőanyag Boltot nyitott, ahol kis tételekben bárminemű építőanya­got lehet vásárolni. Kérjük vásár­lóinkat, hogy a kistételű építő­anyagszükségletüket a tüzoltóhidnál levő boltunkban szerezzék be. IPARI tanuló szakoktatót felve­szünk. Követelmény: lakatos mun­kában eltöltött 5 éves szakmai gya­korlat, legalább 8 általános iskolai végzettség és erkölcsi bizonyítvány. Jelentkezni lehet a 32. sz. AKÖV műszaki osztályán, SÜRGŐSEN eladó: parádi főútvo­nalon egy félig kész ház. Ebből be­költözhető szoba, konyha, kamra, 1204 négyszögöl telekkel. Érdeklődni Gyöngyös, Nemecz József u. 14., Szaka csék. HALÁLESET miatt 17 kaptár méh eladó, Füzesabony, Telep, Turul u. 4. Nyári Kálmánkörte, papkörte, kecskeméti kajszibarack koronás fa megrendelhető az Egri Városgondozási V. Marx K. utca 2. sz. alatti irodájában, vagy a vállalat kertészeti telepén. Hadnagy utca 1. szám alatt.