Népújság, 1958. szeptember (13. évfolyam, 188-212. szám)

1958-09-10 / 195. szám

6 NEPÜJSAO 1958. szeptember 10., szerda 1958. szeptember 13-án, szombaton délután 4 órai kezdettel (rossz idő esetén 14-én, vasárnap délelőtt 11 órakor) A STADIONBAN Az évezred mérkőzése A NÉPÚJSÁG NAP KERETÉBEN A mérkőzést vezeti: Dr. Juhász Lajos, törvényszéki bíró. Újságírók: Papp János Dér Ferenc Márkusz László Gyurkó Géza Herbst Ferenc Kiss Béla Hankóczi Sándor Kovács I. Kovács IL Fazekas István ( Szalay István Tóth József és még sokan mások. Egészségügyiek: Losonczi Aranka Kondor Klári Színészek: Szöllősi Gyula Varga Gyula Antal László Kautzky Ervin Kozaróczy József Forgács Kálmán Dunai József Gyuricza Ottó Vass Károly Pusztai Péter Szűr György Kocsis László Szabadi József Horváth Árpád és még sokan mások Partjelzők: Fontos Magda Stefanik Irén Somorjai Éva Szirmai Ottilia ÚJSÁGÍRÓK — SZÍNÉSZEK (BARÁTSÁGTALAN VISSZAVÁGÓ) A szünetben vidám műsor! Divatbemutató! Fellépnek: Rendezi az egri Állami Áruház A honvéd-zenekar és a Gárdo­nyi Géza Színház művészei. Ki lesz a nyertes a sorsoláson? 1. díj 125 kém Danuvia, 2. díj világvevő rádió, 3. díj kerékpár, 4. díj fényképezőgép 5. díj karóra. Ezenkívül 10 darab 200 forin­tos vásárlási utalvány és 50 darab egyéb nyeremény. Este 8 órakor a Park Szálló összes termeiben Újságíró- bál FIGYELEM! Zöldségféléinek értékesítését már most biztosítsa! Kössön termelési szerződést zöldségfélékre. Szerződés már most köthető a helyi földművesszövetke­zetnél: paradicsom, zöldborsó, zöldbab, uborka, zöld­paprika, káposztafélék, petrezselyem, sárgarépa, diny- nye és hagymafélékre. MŰVELÉSI ELŐLEG! MŰTRÁGYA BIZTOSÍTÁS! 10 % FELÁR MISKOLCI, központban levő két szoba, összkomfortos lakásomat el­cserélném Egerben hasonlóért. Cím a Heves megyei Nyomda Vál­lalatnál­BIZTOS ÁTVÉTEL! “'*? Cl jó Állapotban levő 200-as Viktória motorkerékpár és egy Zorkij táska-nagyító eladó. Érdek­lődni a Nyomda Vállalatnál, Eger­ben. TERMELŐSZÖVETKEZETEK! EGYÉNI TERMELŐK! As 1958. évivel azonos feltételek mellett beindul ax 1959. évi sertéshizlalási akció Szerződést lehet kötni hizlalásra alkalmas, jó cson­tozató,, 20 kg-nál nagyobb süldőre. A szerződéses árak függ it lenek a szabadpiaci árak In­gadozásától s azoknál jelenleg is magasabbak. ÁRAK: 128—165 Ug-U fehér hús tőkesertés 15.50/kg 108—125 kg-ig zsír és zsírjellegű 14.50/kg 165 kg-on felül zsír és zsírjellegű 14.80,dig 106 kg-tól hús és húsjellegű J4.80/kg 170 kg felett tenyésztésbe fogott 14.—/kg Előleg : egyénieknek 400.— forint, tsz-eknek 600.— forint. Kormányzatunk újból lehetővé tette, hogy 1959. évre márha- hizlalási szerződést lehet kötni. • Szerződést lehet kötni minden hizlalásra alkalmas hika-9 tinó- és üszőborjúra Bika- és tinóborjúra, 70—300 kg-os, üszőborjúra 50— 280 kg beállítási súlyig. A vállalat állatdarabonként 300 forint kamatmentes előleget folyósít a szerződéskötéstől számított 5 napon belül. A 4—13 hónapos hizlalás után a vállalat a bika­tinó átvételét 430 kg, míg az üszőt 380 kg-os legala­csonyabb súlytól bikát 11—17 Ft-os üszőt 9—14 Ft-os tinót 10—16 Ft-os kg-kénti egységáron vesz át. Bővebb felvilágosításért forduljon a területileg illetékes kirendeltségeinkhez, illetve felvásárlóinkhoz. SZOLNOK-HEVES MEGYEI ÁLLATFORG ' LMI V. A Heves megyei Állami Építőipari Vállalat egri, gyöngyösi és hat­vani építkezés vezető­ségei (ELVESZNEK KŐMŰVES, ÁCS, KŐFARAGÓ, FESTŐ ÉS SEGÉDMUNKÁSOKAT. Fizetés teljesítmény szerint. A dolgozók ré­szére különélés! díjat, szállást és étkezést biz­tosítunk. Nagy szakmai gyakorlattal bíró GÉPÉSZMÉRNÖKÖT KERESÜNK üzemvezetői beosztásba. Er­kölcsi bizonyítvány szüksé­ges. Fizetés kollektív sze­rint. LAKATOSOKAT azonnali belépéssel, — ESZTERGÁLYOSOKAT OKTÓBER 15-TÖL FEL­VESZÜNK lehetőleg Gyöngyös és kör­nyékéről. Jelentkezni lehet mindennap 9 órától 12 órá­ig a Szerszám- és Készülék- gyár Vállalat Személyzeti Osztályán. DINNYEKERTÉSZT keresel! 6 holdra. Köntös, Hódmezővásárhely. Felszabadulás utca 26. FŰSZER és rőfös üzletberende­zés eladó. Balló, Mezőtárkány. II Lőrinci Erőmű vereséget szenvedett, |az E. Szpartakusz vette át a vezetést a megyei I. osztályban (Tudósítóink jelentései) A megyei I. osztályú labda rúgó­bajnokság vasárnapi fordulójának legnagyobb meglepetése a Lőrinci , Erőmű súlyos veresége Hatvan­ban a H. Kinizsitől. Meglepetés- 1 nek számít a Gy. Szpartakusz 1 nagygólarányú győzelme a gyön- I gyösi rangadón, de kevesen szá- 1 mítottak arra is, hogy az E. Szpar- 1 takusz 3:0-ra legyőzi a kitűnően I rajtoló hevesieket. Szép íegyver- i ténynek számít a két újonc remek i győzelme Selyp, illetve az Apci Vasas ellen. Hatvani Kinizsi—Lőrinci Erőmű 4:1 (2:1) i Hatvan, 800 néző. V: Szamosvöl­i gyi. , Hatvan: Bacsa — Szécsényi, Sár­közi, Pecze — Drabos, Nagy F. — 1 Hajdri, Rácz, Kristyán, Szigetvári, 'Gödér. Edző: Seres Gyula. i Lőrinci: Hegyi — Gubola, Ocskó. Falta — Hartmann, Samu — Sza­bó, Horváth, Németh, Kiss, Bauer. 'Edző: Kállai Lipót. I Nagy iramban kezdődött a iá- i lék. A hatvaniak heves támadá- | sokkal közelítették meg a lőrin­ciek kapuját, s már a második I percben megszerezték a vezető i gólt: Rácz — Kristyán — Sziget- I vári volt a labda útja, s a balösz- I szekötő éles lövése a hálóba ju- (lőtt. 1:0. A gól megzavarta a ven- I dégek védelmét, s a negyedik percben már újra ott táncolt a ’ labda Hegyi kapujában. A lőrin- I ciek kapuja előtt kavarodás tá- f madt, s végül a szemfüles Gödér | közelről a hálóba talált. 2:0. Ez­után kiegyenlítetté vált a küzde- í lem, az Erőmű védelme* feljavult, bár három ízben is csak a szeren­cse mentette meg kapujukat a góltól. A 28. percben Hajdú be­adását Rácz a kapufára lőtte, majd nem sokkal később Sziget­vári és Kristyán lövései csattantak a kapufán! A 40. percben szépített az Erőmű. A hatvani védők sza­bálytalankodása miatt a játékveze­tő a 16-osról szabadrúgást ítélt, s a labda a hazai védők lábán irányt változtatva a kapuba jutott. 2:1. A IX. FÉLIDŐT gyors, lendületes játékkal kezdte a Kinizsi. A 60. percben Hajdú beadását Rácz a bal felső sarokba vágta. 3:1. öt perc múlva Gödér elfutott a lőrin­ci védők mellett és már a 16-oson belül járt, amikor Gubola hátul­ról felvágta. A vitathatatlan ll-est Szigetvári értékesítette. A hátralevő időben közepes ira­mú, mezőnyjáték folyt. A Kinizsiben a közvetlen véde­lem jól oldotta meg feladatát, a két fedezet mind a támadásban, mind a védekezésben kitűnő tel­jesítményt nyújtott. A támadósor­ban Rácz a mezőny legjobbjának bizonyult. Az Erőműben Hartmann, Samu és Kiss játszott kitűnően. Gubola igen tehetséges hátvéd, kár, hogy sokszor durvaságra ragadtatja magát. Szamosvölgyi játékvezető hiba nélkül vezette a mérkőzést. Gyöngyösi Honvéd—Apci Vasas 3:0 (2:0) Gyöngyös, 500 néző. V: Bartsch. Gyöngyös: Horváth — Vadas. Varga, Brisztovics — Madár, Ká­dár — Győri, Bukszár, Kovács, Ulakity, Nagy. Edző: Cservenka Béla. Apc: Szuhányi — Bagó, Polá- csik, Udvari — Kovács I., Dobró- csi — Kovács III., Fáczán, Surá- nyi, Csirke,- Kovács II. Edző: Ser­főző I. A mérkőzés elején a vendégek léptek fel támadólag, sok veszé­lyes támadást vezettek a gyöngyö­si kapu ellen, de a hazai védelem a 16-os vonalnál szilárdan verte vissza ezeket a próbálkozásokat. Negyedóra elteltével feljött a Honvéd, kiegyensúlyozottá vált , a küzdelem, sőt a hazaiak mind­inkább fölénybe kerültek. A 31. percben Nagy elfuto'tt a vonal mellett, beadását Kovács Győri elé továbbította, s a szélső nyolc mé­E.LADÖ jó állapotban levő 150-es „Zettka” motorkerékpár. Megte­kinthető: Gyöngyös, Damjanich u. 2 szám. PIROS gyermek kardigán elve­szett. Becsületes megtaláló adja le a Dohánygyár portáján. Jutalom ellenében. Ne etesd fel a tökmagot! A Terményforgalmi és F öl mű vessző vetkezeti felvásárló­helyek magas árat fizetne k érte. térről leadott éles lövése a bal sarokba vágódott. 1:0. Nem sokkal később a pálya kö­zepén futott a támadás a vendé­gek kapuja felé. Bukszár a 16-os vonal előtt hirtelen lövésre szánta el magát, s a nem túl erős labda, a kapus kezét érintve a hálóba hullott. 2:0. Nagy kapushiba! A II. FÉLIDŐBEN feljött a ven- dégegyüttes, irányította a játékot, csatárai azonban a kapu előtt to­vábbra is határozatlanoknak bizo­nyultak. A Honvéd ebben a játék­részben csak szórványos támadá­sokat vezetett, ezek a támadások azonban mindig veszélyesek vol­tak. A 86. percben szöglethez jutott a hazai csapat, Kovács beívelt lab­dájára Ulakity jó ütemben ugrott fel, s homlokáról a hálóba vágó­dott a labda. 3:0. Jó: Vadas, Varga (a mezőny leg­jobbja), Kádár, Bukszár és Ulakity, illetve Bagó, Udvari és Kovács I. A játékvezető jól vezette a mér­kőzést. Gyöngyösi Szpartakusz—Gyöngyö­si Bányász 6:1 (1:0) Gyöngyös, 1500 néző. V: Koncz. Szpartakusz: Csaba — Nagy, Hársfalvi, Fekete — Zsiska, Bujal­ka — Túri, Marosvári, Treiber, Bánhidi, Kiss. Edző: Báli Ferenc. Bányász: Baracsi — Szőlősi, Far­kas, Somodi — Juhász, Falcsik — Bútora, Eperjesi, Hernádi, Borosi, Söregi. Edző: Farkas G. A mérkőzés előtt a bányász-ze­nekar szórakoztatta a nézőket, majd a két csapat virágcsokrot cserélt. A Szpartakusz kezdett jobban. A 6. percben Bujalka 17 méteres sza­badrúgását Baracsi csak kiütni tudta, s utána rávetődéssel tisz­tázott a kapus. Nem 6ölíkal ké- sőbb újból Bujalka. szabadrúgása veszélyeztette a bányászok háló­ját. A másik oldalon Fekete haza­adással mentett. Utána Hársfalvi hibájából gólhelyzetbe került a bá­nyászok támadósora, Nagy azon­ban jó ütemben lépett közbe. Ál­landóan a Szpartakusz támadott, Kiss elől Baracsi szögletre ütötte a labdát, majd Kiss és Maros vári lövései kerülték el a kaput. Az állandó Szpartakusz nyomás a 42. percben érett góllá, amikor az előretörő Kisst a 16-os vonalá­nál fellökték a védők. A szabad­rúgásnak Marosvári futott neki és a sorfal fölött ügyesen átívelt lab­dája a jobb felső sarokba hullott. 1:0. A II. félidő elején rögtön Csa­bának kell kifutással menteni, majd Treiber jó beadását Túri el­hibázta. Az 50. percben Bujalka — Treiber — Tűri volt a labda útja, a szélső beadása Marosvári elé pattant, aki biztosan lőtt a háló­ba. 2:0. A Bányász teljesen beszorult, a támadósorukból egyedül Bútora tartózkodott elől. A 62. percben Túri beadása Kissről Bánhidi elé került, aki 8 méterről a hálóba lőtte a Szpartakusz 3-ik gólját. A 69. percben váratlan gól kö­vetkezett. Kiss vezette fel a labdát, s mintegy 30 méternyire a kaputól hirtelenül lövésre szánta el ma­gát, s a labda nagy erővel a felső sarokba vágódott. 4:0. Két perc múlva Treiber jó labdával ugratta ki a balösszekötő helyén előretörő Kisst, aki a kimozduló kapus mel­lett a hálóba gurította a labdát. 5:0. Ezután Zsiska szabadrúgása a kapu fölé szállt, majd a 80. perc­ben megszületett a mérkőzés leg­szebb gólja: szép támadás közben lábról-lábra szállt a labda, amely végülis Treiber $lé került, s a csatár a kifutó Baracsi lába között lőtte a hálóba. 6:0. Az utolsó per­cekben a Bányász támadott töb­bet és a 89. percben Sőregi szépí­tett. 6:1. Jó: Bujalka, Csaba, Kiss, Maros­vári, illetve Baracsi, Falcsik és Bú­tora. Kon ez játékvezető és a határjel­zők jól látták el feladatukat. Bélapátfalvi Építők—Adácsi FSK 3:2 (3:1) Adács. 300 néző. V: Hevesi. Bélapátfalva: Nagy — Kriskó, Veres, Horváth — Bar la II., Be- recz I. — Szécsi, Barta IV., Mikó, Berecz II., Antal. Edző: Kudlák István. Adács: Varga — Túri, Tassi, Ju­hász — Kovács, Rapi — János 1., János II., Tőzsér, Lelik, Ács. Ed­ző: Széplaki József. Heves hazai rohamok vezették be a mérkőzést. Néhány perc múl­va azonban feljött a vendégcsapat és Mikó, majd Barta IV révén ve­szélyeztett. Az 5. percben esett az első gól. Berecz II. szépen elfutott a halszé­len, beadását Mikő lekezelte, ki­cselezte a ráfutó Juhászt és véd- hetetlenül lőtt a hálóba. 1:0. A 11. percben ugyancsak Mikó kapta a labdát, kicselezte az egész adácsi védelmet és a kapus mel­lett biztosan gurított a hálóba. 2:0. A 19. percben újra a kitűnően ját­szó Mikó volt eredményes: kicse­lezte a rátámadó Tasit és nagy erővel a jobb alsó sarokba vágta a labdát. 3:0. A gól után a vendégek védeke­zésre rendezkedtek be, feljött a hazai csapat és egyre-másra ve­zette rohamait a bélapátfalvi kapu felé. A 40. percben Acs szépen el­futott Kriskó mellett és pontos beadását Lelik a hálóba fejelte. 3:1; SZÜNET UTÁN váltakozó játék folyt a pályán, veszélyes helyzetet azonban egyik csapat sem tudott kialakítani. A 83. percben Tőzsér fejese a kapufán csattant, majd a 90. percben János I. szögletrúgása után János II. elé került a labda, aki a ll-es pont tájékáról bizto­san lőtt a hálóba. 3:2. A Bélapátfalvi Építők megérde­melten győzött, mert csatárai gól- ratörőbben játszottak és jól ki­használták a helyzeteket. Jó: Mikó, Berec I., Kriskó, Bar­ta IV., Antal, illetve Varga, Tő­zsér, Rapi, Juhász és János II. Hevesi jól vezette a mérkőzést? Egri Dobó Szpartakusz—Hevesi Traktor 3:0 (2:0) Eger, 700 néző. V: Bolyki. Eger: Szűcs — Török, Bóta, Bo- zsik — Lubai II., Mélypataki — Lubai I., Hcltovics, Miskolci, Ár­vái, Karnis. Edző: Bóta János. Heves: Lövei — Nagy I., Frank, Nagy II., — Fehér II., Kenner — Fehér I., Pataki, Balázs, Magyar* Balogh. Edző: Nagy Ferenc. A nagy melegben egri támadá­sokkal indult a játék. ÁRVÁI lab­dájával MISKOLCZI ugrott ki, de túlságosan kivárt és a védők köz­beléptek. A 10. percben nagy ka­varodás támadt a hevesi kapu előtt, végül LUBAI I. a hálóba lőtte a labdát. 1:0. Ezután ki­egyenlítődött a játék, sőt a heve­siek mezőny-fölényt harcoltak ki; A félidő utolsó harmadában újra egri percek következtek, ÁRVÁI hatalmas lövése a kapufát találta el, majd egy perc múlva LUBAI II. beadása hullott a kapufára. A másik oldalon MAGYAR elöl SZŰCS merész kifutással tisztá­zott. A 35. percben LÖVEI kiindult egy labdára, ami azonban FRANK lábán irányt változtatva a hálóba gurult. 2:0. ' A II. FÉLIDŐBEN kissé ellapo* sodotfc a játék, több szabálytalan­ság csúszott a küzdelembe ée a játékosok el-eltűntek a pálya óriá« si perfelhőjében..; Az 50. percben MISKOLCZI lö* vését védte szépen LÖVEI, majd az 55. percben HELTOVICS a fél«* pályáról indult el a kapu felé, le-» rázta magáról a védőket és 20 mé-* teres, nagyerejű lövése a bal feiső sarokba vágódott. 3:0. A mérkőzés végén feljött Heves, de csatárai az egri védelmet nem tudták áttörni* A mérkőzés sorsát a két fedezet«* pár közötti különbség döntötte el* Jó: Bóta, Bozsik, Lubai II. (a me-* zőny legjobbja) Mélypataki, Helto- vics, illetve Frank, Balázs és Lö­vei. Bolyki kielégítően vezette mér-* kőzést. Recski Bányász—Füzesabonyi VSC 2:0 (1:0) Recsk, 700 néző. V: Kezes. Recsk: Korsós — Hadobás, Nagy* Bódi — Maruzs, Horváth — Ká- nyási, Zsoldos, Szabó, Bódi II.* Gál. Edző: Mészáros Bertalan. Füzesabony: Hajnal ~ Kakuk; Jaskó, Balázs — Kelemen, Túró­éi — Erős, Bemát, Gál H.j Imre M., Bocsi II. Nagy iramban indult a játék, de a mérkőzés meglehetősen alacsony színvonalon mozgott. Mindkét együttes sokat csapkodott és a vé­delmek meglehetősen keményen verték vissza a csatárok próbálko­zásait. A 15. percben BOCSI II; hagyott ki jó helyzetet, majd a recski csatárok a kapufát találták el. A 32. percben SZABÓ elfutott a vonal mellett és beadását KA- NYÁST élesen a hálóba fejelte. 1:0. A II, FÉLIDŐBEN a mezőnyben kiegyensúlyozott játék folyt, de a recski támadások minden esetben veszélyesebbek voltak. A 65. perc­ben az egyébként* 1 kitűnően védő HAJNAL kiejtett egy távoli erős lövést és a befutó GAL a hálóba sodorta a labdat. 2:0. - A recski együttes megérdemel­ten győzött, de nagy kár, hogy já­tékosai, miként a füzesabonyiak, szinte végig-durváskodlák a mér­kőzést. Verpeléti Honvéd—Selypi Kinizsi 2:1, Selyp. Rózsaszentmártoni Bányász — Ti­szafüred 2:1, Tiszafüred.- A Heves megyei Természet- járó Szövetség helyiségében szep­tember hó 10-én, este 7 órakor fontos megbeszélést tartanak az Eger város területén működő ter­mészetjáró szakosztályok vezetői részére. népújság Az MSZMP megyei bizottsága é® a Megyei Tanács napilapja. Megjelenik hétfő kivételével mindennap. Szerkeszti a szerkesztőbizottság» Felelős kiadó: Putnoki László. Kiadóhivatal: Eger, Bajcsy-Zsüinszky u. L sb, Telefon: 24-44. Posta fiók: 23. Szerkesztőség: Eger, Beloiannisz utca 3. Telefon: 56-74. 56-78 sz. Heves megyei Nyomda V.. Egén F. v.r Mandula Ernő. Eger. A tápot árusításban és előfizető* ben a megyei postahivatalok tei 1 eszük. Előfizetési díj egy hónát ra 11 forint. Előfizethető bármet postahivatalnál és kézbesítőnél«