Fradi újság (1992)

1992 / 3. szám

FRADI ÚJSÁG 11 Áprilisban megjelenik a RANDEVÚ RANGADÓKKAL című kétkötetes könyv, amelyben valamennyi FTC - MTK FTC-ÚTÉ FTC - Kispest- Honvéd FTC - Vasas mérkőzés krónikája olvasható. A Kispest és az Újpest elleni ranga­dóhoz közeledve ezúttal egy csokor Kispest és Újpest elleni rangadót idézünk a több mint 400 oldalas készülő könyvből. 1948. december 26. Megyeri út: FTC-Újpest 5-3 G: Deák, Deák, Várnai, Várnai, Czibor, Kocsis, Deák, Szusza FTC: Henni-Rudas, Tihanyi- Kéri, Csanádi, Lakat-Budai, Ko­csis, Deák, Mészáros, Czibor Újpest: Fehéri-Balogh II, La- borcz-Horváth, Nagymarosi, Ki- rádi-Egresi, Szusza, Szűcs, Fejes, Várnai „Igazi rangadó mérkőzés volt. Rengeteg izgalmat és gyakran szép játékot hozott a mérkőzés. Az új­pestieket ebben az idényben még nem láttuk ilyen jól játszani és a leg­szebb dicséret a Ferencváros csapa­tára, hogy ezt az Újpestet is bizto­san fektette kétvállra. 2-2-es félidő után a zöld-fehérek óriási lelkese­déssel harcoltak és megérdemelten szerezték meg a győzelmet. A hát­védhármasból külön dicséret illeti Csanádit, a középhátvédet - hetek óta nagyszerűen játszik, ezúttal ki­válóan pótolta Kispéter hiányát.” A Ferencváros tehát az újpesti oroszlánbarlangban is elérte az „ötös átlagot” és fgy vastaps hangja mellett fejeződhetett be az őszi idény. A ferencvárosi szurkolók örömmel nézhettek a bajnoki táblá­zatra, amely fgy kezdődött: 1. Ferencváros 15 141-76-14 29 A Ferencváros úgy végzett veret­lenül az élen, hogy az őszi 15 mér­kőzésből tízet idegenben játszott! Még egy fantasztikus tény: a 15 mérkőzésen lőtt 76 gól! A 76-ból 69-et minden idők leg­eredményesebb ferencvárosi csa­társora szerezte! Deák teljesítmé­nye valami egészen káprázatos: 31 gólt szerzett - egy fél idény alatt! Budai (6), Kocsis (18), Deák (31), Mészáros (4), Czibor (10). 1954. május 2. Népstadion: Kinizsi-Dózsa 3-2 G: Mátrai, Deák, Deák (11-es), Orosz, Mátrai Kinizsi: Gulyás-Ombódi, Kispé­ter, Dalnoki-Szabó, Dékány- Láng, Orosz, Mátrai, Vilezsál, Fenyvesi Cs: Kerekes Dózsa: Henni-Rajna, Várhidi, Farsang-Borsányi, Gyurik-Egre- si, Virágh, Deák, Szusza, tóth Cs: Aspirány „Ritkán látható izgalmas mérkő­zés vívott a két csapat. A Kinizsinek éppen az a csapatrésze játszott nagyszerűen, amely eddig a legy- gyengébb volt: a támadósora.” A jó játék ellenére is csak 2-2 volt az eredmény. A mérkőzés az utolsó három percben, nem kis iz­galmak közepette dőlt el. A 87. percben Dalnoki az üres kapuból vágta ki a labdát! A következő perc­ben Mátrai kiugrott a Dózsa védők között és a kifutó Henni mellett mintegy nyolc méterről a kapuba vágta a győztes gólt! 1962. február 25. Népstadion: Ú. Dózsa-FTC 2-1 G: Albert, Solymosi (11-es), Orosz (öngól) Ú. Dózsa: Lung-Káposzta, Raj­na, Sóvári-Solymosi, Borsányi- Bene, Göröcs, Lenkei, Kuharsz- ki, Rossi FTC: Landi-Havasi, Mátrai, Dal- noki-Vilezsál, Kocsis-Kökény, Orosz, Albert, Rákosi, Fenyvesi dr. „Amikor a vasárnapi rangadón Albert belőtte a labdát Lung kapu­jába, úgy látszott, hogy a Ferencvá­ros meg is nyeri a rangadót. Nem azért számítottak erre a nézők mintha egy gól előny behozhatatlan lenne, hanem egyszerűen azért mert addig a zöld-fehérek minden tekintetben felülmúlták ellenfelü­ket. Kell-e ennél jobb bizonyíték: addig a percig Landi egyetlen lövést nem kapott, ezzel szemben Lung ál­landóan munkában volt, sőt a pom­pásan játszó Rajna két Ízben is a gólvonalon csípte el az üresen ha­gyott kapuba tartó labdát. A nagy fordulatot a 72. perc szül­te. Bállá Béla játékvezető 11-est ítélt. Ez az ítélet kissé furcsának tűnt. Furcsa volt, aki előzőleg két esetnél is bizonyította, hogy egy­könnyen nem ítél büntetőrúgást, most mégis olyan 11-est adott meg, amelynek okát a nézőtérről nemi­gen lehetett megállapítani. Hogy ez mennyire fgy volt, arra bizonyíték, hogy Kalocsay dr. a Dózsa edzője sem látott szabálysértést. Az Ú. Dózsa kiegyenlített, a Fe­rencváros pedig egyik pillanatról a másikra elveszítette fejét, szívét és ... a mérkőzést.” És tegyük hozzá a Népsport tu­dósításához, hogy a középhátvédjét is. Mátrai a jogtalan 11-es után megsértette a játékvezetőt, aki ezt kiállítással „honorálta”. A vérlázító „bíráskodás” láttán elképzelhető az a hangulat, amely a nézőtéren tom­bolt. Harminc év távlatából mit le­het ezekhez hozzátenni? A Fradi történetének egyik legfényesebben elcsalt mérkőzése volt! Ezen a fur­csa mérkőzésen a győztes gól - ön­gól volt! Göröcs kapura lőtt - Landi kiindult - Orosz beletette a lábát a labdába és az így az üres kapuba gu­rult... 1958. április 3. Népstadion: FTC- Honvéd 1-0 G: Dálnoki FTC: Gulyás-Ombódi, Mátrai, Láng-Gerendás, Dékány dr- Dálnoki, Orosz, Friedmanszky, Vilezsál, Rákosi Honvéd: Kovács-Törőcsik II, Solti, Dudás-Bozsik, Bányai-Bu­dai, Törőcsik I, Machos, Kotász, Tichy A nagy érdeklődéssel várt talál­kozóra 60 000 szurkoló váltott jegyet. A mérkőzés egyetlen gólja az el­ső félidő végén született meg: „A 42. percben Kotász kihagyott nagy helyzete után Friedmanszky a Honvéd 16-osán harcolt Soltiékkal. A Ferencváros középcsatára lett a győztes, jobbra perdítette a labdát és Dálnoki mintegy 13 méterről, nagy erővel védhetetlenül a jobb al­só sarokba bombázott!” A heves küzdelmes rangadón mindkét csapatnak voltak még helyzetei, sőt a Honvéd a játékveze­tő jóvoltából nem kapott meg egy jogos 11-est, tehát egy egyenlítési lehetőséget... Ez volt az első eset, hogy Fradi meccset közvetített a televízió! Te­hát Dálnoki Jóska találata volt az első Fradi „tv-s gól”. Egyébként a Telesport műsornak is ezekben a hetekben volt a premierje... 1963. november 17. Népstadion: Honvéd-FTC 7-2 G: Nagy Gy., Katona, Tichy, Al­bert, Komora, Katona, Komora, Tichy, Albert Honvéd: Takács-Dudás, Maro­si, Mihalecz-Tussinger, Kotász- Nagy., Nógrádi, Komora, Tichy, Katona FTC: Aczél-Mátrai, Páncsics, Novák-Vilezsál, Perecsi-Fenyve- si II, Juhász, Albert, Rákosi, Fenyvesi dr. „A bajnokság legnagyobb meg­lepetése ezen a rangadón született. A közel egy éve veretlen bajnokcsa­pat, az idei egyidényes bajnokság várományosa súlyos vereséget szen­vedett a hajrára nagyon feljavult Honvédtől. A zöld-fehérek ezen a mérkőzésen annyi gólt kaptak, mint az elmúlt kilenc találkozón együtt­véve. A Honvéd nagy gólarányú győzelmének értékét növeli, hogy a Ferencváros sem játszott rosszul! Legalább 45 percig mezőnyfölény­ben volt, s olykor nagy nyomást is gyakorolt Takács kapujára. Nem le­het megmondani, hogy hogyan ala­kult volna az eredmény, ha például 3-1 után a játékvezető megadja Ju­hász buktatásáért a 11-est, vagy ha ugyanebben az időszakban Fenyve­si II, Albert és Juhász is berúgja helyzetét. De hát a játék végered­ményben gólra megy!” Csak hát ennyi gólra... A fradis- táknak torokszorító érzés volt. 1964. május 17. Népstadion: FTC-Honvéd 2-1 G: Tichy, Novák (11-es), Fenyve­si dr. FTC: Géczi-Novák, Mátrai, Dal- noki-Perecsi, Orosz-Fried- manszky, Varga, Albert, Rákosi, Fenyvesi dr. Honvéd: Takács-Dudás, Sipos, Mihalecz-Marosi, Vági-Nagy Gy., Nógrádi, Tichy, Komora, Katona Remek nagyiramú, izgalmakban bővelkedő, színvonalas játékot, iga­zi rangadót láthatott a 70 ezres né­zősereg. A Ferencváros óriási küz­delemben harcolta ki a győzelmet, mégpedig úgy, hogy fölényéhez ké­pest alig volt gólhelyzete. A győztes gólt Fenyvesi dr. óriási, ritkán lát­ható lövéssel mintegy 17 m-ről sze­rezte. A befejezés előtt a Honvéd majdnem egyenlített, de Géczi óri­ási bravúrral kivédte Tichy gólnak látszó lövését. 1965. augusztus 7. Népstadion: FTC-Honvéd 2-2 G: Tichy, Havasi, Nagy A., Hava­si FTC: Géczi-Novák, Mátrai, Hor­váth L.-Havasi, Orosz-Karába, Juhász, Németh M., Rákosi, Fenyvesi dr. Honvéd: Takács-Posch, Marosi, Dudás-Tussinger, Sipos-Nagy Gy., Tóth, Tichy, Vági, Nagy A. A Honvéd kétszer is vezetett, de a Fradi mindkétszer kiegyenlített. Érdekesség, hogy a ferencvárosiak góljait a nem éppen eredményessé­géről híres Havasi Sándor szerezte! A 68. percben az előretörő Novák a kapu elé ívelte a labdát, Németh fejjel továbbcsúsztatta. Havasi pe­dig Sipos mellől 10 m-ről a kapura emelt, s a labda a kiinduló Takács mellett a jobb sarokba hullt. A 76. percben Fenyvesi bal oldalról kö­zépre ívelt. Németh nem találta el a labdát, de a berohanó Havasi 5 in­ról a kapu bal sarkába helyezte! Ha­vasi élete egyik kitűnő teljesítmé­nyét nyújtva a két gól mellett plusz Tichyt is lefogta... 1967. június 10. Népstadion: FTC-Honvéd 2-0 G: Albert, Albert FTC: Géczi-Horváth L., Mátrai, Páncsics-Juhász, Szűcs-Karába, Varga, Albert, Rátkai, Katona Honvéd: Bicskei-Marosi, Zimo- nyi, Vági-Tóth Gy., Tussinger- Németh, Kocsis, Tichy, Komora, Tóth K. A Fradi fergeteges lendületű kezdésének köszönhette a győzel­met. Az első percben két szöglet, majd a 3. percben ferencvárosi gól következett: Katona elszáguldott a szélen és kitűnő eadását a jó ütem­ben érkező Albert 7 méterről he­lyezte a hálóba. A Honvéd legna­gyobb egyenlítési lehetősége a 30. percben volt: Kocsis a kifutó Géczi mellett kapu mellé helyezte a lab­dát. Aztán ismét a Fradi követke­zett: a zöld-fehérek fölényére jel­lemző, hogy még Mátrai és Horváth is gólhelyzetbe került... Albert vi­szont újabb parádés gólt szerzett: egy látványos akció végén előreve­tődve fejelte a labdát Bicskei háló­jába. Ismét bejött a vastaps... 1967. szeptember 10. Népstadion: FTC-Honvéd 7-1 G: Varga, Novák (11-es), Rákosi, Rákosi, Tóth K., Szőke, Varga, Albert (11-es) FTC: Géczi-Novák, Mátrai, Pán­csics-Juhász, Horváth L.-Szőke, Varga, Albert, Rákosi, Katona Honvéd: Bicskei-Marosi, Sipos, Láza-Tóth Gy., Tussinger-Feke- te, Komora, Tóth K., Vági, Szendrei A Ferencváros az 1963. őszi 2-7- ért fölényesen visszavágott. Már az első percekben látszott a zuhogó esőben - valószínű, hogy ferencvá­rosi góleső születik... A fradisták fociparádét rendeztek - egykapura. Albert és Varga egymást múlták fe­lül. Varga Zoli élete egyik legjobb játékát nyújtotta ezen a délutánon. „A labdarúgás hirtelenszőke Ro- dolfója újabbnál újabb trükköket húz elő „cilinderéből”, és ezek a trükkök nem öncélúak. Ha a kapu­ra törés közben irányt változtat, s balett mozdulattal sarkalja a 11-es pontra a labdát, ez azért van, mert oda és abban a pillanatban Albert érkezik - ha három védőt egy csellel eltüntet a porondról, azért teszi, mert 25-30 méterről zavartalanul bombáz kapura.” A gólok sorát a 7. percben éppen Varga kezdte - ez­úttal négy lépésről talált a kapu­ba... A 78. percben viszont 18 mé­terről bombázott a hálóba! A hete­dik gól 11-esből esett, amelynek kü­lön története volt. A Fradiban ak­kor két 11-es mesterlövő is akadt: Novák és Szőke. Mégis a második büntetőt Novák után nem Szőke, hanem Albert rúgta, mégpedig szinte közkívánatra. A közönség ütemesen kiabálta Flóri nevét, játé­kostársai pedig valósággal odatusz­kolták a 11-es ponthoz. A villanyúj­ságon ugyanis már ott csillogtak a csatártársak nevei, de Flórié még nem. Hiszen kétszer csak a kapufát találta el... A közönség is, a játéko­sok is azt akarták, hogy végre Al­bert is rúgjon gólt. Éppen önzetlen­ségének jutalmául. Lövését Bicskei érintette, de nem tudta kivédeni. Mondani sem kell, kitörő ováció fo­gadta a „Császár” közkívánaté gól­ját... BIZTONSÁGIZÁR CÉH TA MŰSZAKI KERESKEDÉS BELFÖLDI ÉS KÜLFÖLDI BÚTORZÁRAK, KILINCSEK, BIZTONSÁGI BEJÁRATI GARNITÚRÁK, ZÁRAK - KULCSOK Kívánsáqra beszereléssel is. MÖSZAKICIKKEK, H ÁZT ARTÁS IG É P E K, K U L CS M Á S O LÁ S. IOTP-re VÁSÁRLÁS 18 HÓNAPRA ELŐLEG FIZETÉS NÉLKÜL ) _________________NYITVA : 10 - 18-iq Szomb.: 8 - 12-ig 10 15 Bp. Csalogány u 4/d. 201-67-16 Az FTC labdarúgó öregfiúk csapatának bajnoki mérkőzései Március 30. Népliget 16,30 FTC-Fabulon Április 6. Sashalom 17,00 Ikarus-FTC Április 13. Népliget 17,00 FTC-Gázművek Április 27. Népliget 17,00 FTC-Csepel Május 4. Attila u. 17,00 Bányagép-FTC Május 11. Népliget 17,00 FTC-Pénzügyőr Május 18. Lehel u. 17,00 BKV Előre-FTC Május 25. Népliget 17,00 FTC-MTK Június 1. Czabán S. tér 17,00 Újpest Ag.-FTC Június 8. Népliget 17,00 FTC-Kőbányai Közért Június 15. Budafok 17,00 BMTE Törley-FTC Az FTC jégkorong szakosztály vezetésében április­tól változás lesz: Szűcs János helyett valószínűleg Mihók Béla lesz a szakosztályvezető. Kővetkező szá­munkban bemutatjuk az új szakosztályvezetőt.