Fradi műsorlap (1984/85)

1984 / Rejtvényes műsorlap

FRADI REJTVENYES MŰSORLAP — A moszkvai rádió magyar adásában hosszasan foglalkozott az Országos Sportnapokkal. Elis­meréssel emlékezett meg a bemu­tatott tömegsportról. Kiemelte a dunai nagy úszófelvonulást és azt, hogy azon háromszáz magyar és kétszáz orosz versenyző vett részt. — Zászlódíszbe öltözött augusz­tus 25-én a Nemzeti Sportuszoda. Az ünnepi megnyitóra megjelent Vörös János honvédelmi, Ries István dr. igazságügyi miniszter, Mező Ferenc dr. igazgató, Barcs Sándor a LÖS tagja és sokan má­sok. A megnyitó beszédet Dániel Márton, az uszoda igazgatója mondta. Aztán sor került az első számra: a 100 m-es női mellúszás­ban Székely Éva új országos csúccsal győzött! (1:27) — Az FTC és a bécsi Rapid vezetői udvarias levélváltásban üdvözölték egymást a felszabadu­lás alkalmából. A két zöld-fehér egyesület kölcsönösen sok sikert kívánt az új élet, új sportesemé­nyeire. 11. kérdés: A felszabadulás után mikor volt az első Ferencváros— Rapid mérkőzés? :(Válasz a 12. ol­dalon.) — „Nemrég az a hír terjedt el, hogy Orth György, minden idők legragyogóbb futballtehetsége Chilében meghalt. Most Szepes Béla közli velünk Bécsből: — Orth György — minden ellenke­ző híreszteléssel szemben — Chi­lében van és a legjobb egészség­nek örvend. A magyar sporttársadalom bol­dog örömmel veszi ezt a meg­nyugtató híradást.” (Népsport) SZEPTEMBER — Az MLSZ elnöksége keddi ülésén végleges döntést hozott a bajnoki beosztás kérdésében. Esze­rint tehát az eredeti elgondolás alapján 2X14-es csoportban bo­nyolítják le a bajnoki fordulókat. Hegyi Gyula társelnök kijelentet­te, hogy olyan intézkedések tör­téntek, amelyek biztosítják majd a csapatok akadálytalan utazását. A Ferencvárost a Nyugati cso­portba osztották be és a szeptem­ber 24-i bajnoki nyitányon az Üllői úti pályán 5-1-es rajtot vet­tek az Újpesti MTE ellen. 12. kérdés: Mi volt a következő három újpesti csapatnak a teljes neve: URAK, UTSE, UMTE? (Vá­lasz a 12. oldalon.) — „Még az Újságírók—Színé­szek mérkőzés félidejében történt (Az Újságírók 4-2-re győztek), hogy az újságíró csapat kapitá­nyát felkereste Toki Horváth Gyula, a fővárosi kávéházakból és a rádióból jól ismert kitűnő cigányprímás és kérte, hogy a cigányzenészekkel is játsszon az újságíró együttes egy mérkőzést. Rövid tárgyalás után megszületett a döntés: szeptember 16-án dél­előtt 10 órakor az FTC-pályán csap össze a két gárda. Az össze­csapás előtt és a félidőben 101 tagú cigányzenekar, amely a fő­város legkitűnőbb cigány zen észéi­ből tevődik össze, szórakoztatja majd a közönséget.” Az érdekesnek ígérkező ese­mény, nem tudjuk, hogyan végző­dött — ugyanis a lapokban nem közölték a végeredményt. Lehet, hogy a cigányzenészek elhúzták az újságírók nótáját? — Közel negyvenezren tekin­tették meg az Üllői úti pályán a Magyarország—Románia váloga­tott mérkőzést. A mieink káprá­zatos csatárjátékkal 7-2-re győz­tek, annak ellenére, hogy a gól­gyáros Szusza orrsérülése miatt nem játszhatott. Igaz, a „helyet­tese” Hidegkúti Nándor volt.. . 13. kérdés: Hidegkúti akart-e Fradi-játékos lenni? (Válasz a 12. oldalon.) OKTOBER — Az FTC felszabadulás utáni első közgyűlése a Lónyay utcai református gimnázium dísztermé­ben volt. Az elnöki tisztség betöl­tetlen maradt, ügyvezető elnöknek a klub régi tagját, Nádas Adolfot választották. Érdekes, hogy az FTC főtitkárának aktív labdarú­gót — dr. Sáros! Györgyöt — vá­lasztották .'.. — Az aradi vértanúk emlékére fáklyás stafétát szerveztek Arad­ról Budapestre! A MADISZ spor­tolók a Városi Színház előtt az aradi tizenhárom emlékoszlopának tüzével emléktüzet gyújtottak, majd Szakasits Árpád és Kállay Gyula beszélt a nagyszámú kö­zönséghez. — Sárosi 111 a Fradi—MTK örökrangadó előtt panaszkodott játékostársainak, hogy milyen fáradt. — Egész éjjel dolgoztam — mondta. — Ne csodálkozzatok, ha esetleg nem megy a játék. És pontosan 68 perccel a nyi­latkozat után berúgta az MTK kapujába a mérkőzés egyetlen, így győztes gólját... — FTC—Haladás 2-1! A fel- szabadulás után ez volt az FTC első bajnoki mérkőzése vidéki városban. Csak nagy küzdelem­ben győzött Szombathelyen a Fradi. A győztes gól a befejezés előtt 7 perccel esett: Sárosi III szögletét a kitűnő ütemben fel­ugró Kubala fejelte a hálóba. — Az FTC—PVSK mérkőzés előtt a pécsiek eléggé lehangol­tak voltak, hiszen az otthonról hozott vacsorájuk — 25 adag gu­lyás és 10 liter tej — megrom­lott ... Végül a gólarányuk is, hiszen Kubala 2 és Sárosi dr. góljaival a ferencvárosiak 3-0-ra győztek az Üllői úton. 14. kérdés: 1945 után a PVSK mikor játszott ismét bajnoki mérkőzést az Üllői úton? (Be­küldendő.) 15. kérdés: Kubala és Sárosi dr. évtizedek óta külföldön él. Melyik országban? (Bekülden­dő.) NOVEMBER — A Fradi öregfiúk egyik meccséről így írtak a Népsport­ban: Egymás után három gólt lőnek a fradisták az EMTK-nak, de aztán szinte percek alatt nemcsak egyenlít az erzsébeti csapat, hanem még a vezető gólt is berúgja. A közönség biztatja a Fradit. Toldi megy hátra kö­zépfedezetnek. Feltűnik a nagyszerű Lyka. Minden labdája pontos helyre megy. A második félidőben az­tán alaposan rákapcsolnak a Fradi-öregek. Turay kétszer egymás után fejelte a hálóba Zentay beadását. Már vezet az FTC. Kalmár Jenő előremegy. Pompás gólt rúg. Aztán újra Suttyó következik. A végén lát­juk a legremekebb gólt. Toldi a 16-osnál húzza hátra a labdát és az ívelt lövés beesik a hálóba. A közönség tombol: 8-4 arányban fordította meg az FTC a már vesztésre álló mérkőzés! 16. kérdés: 1945. október 20-án volt a Ferencváros—MTK öreg­fiúk mérkőzés. Csíkos mezben a fradisták. Felismeri őket? Ha nem, a 12. oldalon megnézheti a neveket. — A Szolnoki MÁV csapata „lakást” kapott a vasúttól. Az egyik vasúti kocsit átalakították: tizenhét ágyat helyeztek el a baloldali részen, míg a jobbolda­li „szoba” volt a konyha és az étkező. (Selmeczi a balösszekötő volt a szakács.) A csapat így, ha egy városba megérkezett, nem kellett szálloda (nem is nagyon volt), hanem csak félretolták a kocsit egy mellékvágányra és minden megoldódott. . . * 17. kérdés: Az ötvenes évek­ben a Szolnoknak szintén volt NB I-es csapata. Mi volt a csa­pat neve? (Beküldendő.) — Az FTC—Győri ETO mér­kőzésen 0-0-ós félidő után 6-0-ra győztek a fradisták! A nagy gól­arányú győzelemben az is köz­rejátszott, hogy 3-0 után Kovács I, a győriek középhátvédje meg­sértődött a játékvezető egyik íté­letén és bement az öltözőbe . .. Az így tíz főre apadt győriek ne­gyedóra alatt 3 gólt kaptak. — A pálya nélküli MTK vál­tozatlanul az Üllői úti pályán tartotta edzéseit. Sokszor még a ferencvárosi szerelésben is gya­koroltak az örök riválisok . . . — „A Ferencváros—Dózsa MADISZ mérkőzésen szinte fur­csán hangzik, de úgy volt, hogy 10-0-nál félbeszakad a mérkő­zés. Lakat kiállítása korbácsolta fel a kedélyeket. Mi is történt? Sipos és Lakat kivételével már mindegyik csatár rúgott gólt. Éppen a jobb oldalra keveredett alkalmi szélső célozta meg a sar­kot, s a lövés megállt a vona­lon! Sokan gólt láttak, de a já­tékvezető közel volt és továbbot intett. Nemcsak Lakat, hanem más játékos is mosolygott ezen a balszerencsén. Grubel játék­vezető, azonban félreértette ezt és kiállította a játékost. Lakat kétségbeesve próbálta a játék­vezető ítéletét megváltoztatni, de hiába. A közönség tombolva tüntetett a játékvezető ellen. Egy percig szünetelt is a játék és csak nagy nehezen csillapodtak le a kedélyek. Lent az öltözőben Lakat elkeseredettségében sírva fakadt. — Egy szót sem szóltam a já­tékvezetőnek. Nemcsak én, ha­nem mások is nevettek azon, hogy nem sikerült gólt rúg­nom ...” Egyébként a furcsa kiállítást követően a fegyelmi bizottság nem tiltotta el Lakatot... DECEMBER — Újpesten nagy buzgalommal építették az új lelátót. A ter­vekben még az is felvetődött, hogy 1947-re világítóberendezési szerelnek az újpesti stadionba . .. 18. kérdés: Az FTC a felsza­badulás után melyik csapattal játszott MNK-döntőt a Megyeri úti stadionban? (Beküldendő.) — FTC—Dorogi AC 3-1. A do­rogi mérkőzés a szezonzáró baj­noki találkozó volt. Az FTC a Nyugati csoport élén állt, mind­össze egy 1-0-ás csepeli veresé­ge volt. (1. FTC 13 12 — 1 54-11 24) — A Fradi nyerte a Karácso­nyi serleget! Előbb az Admirát győzték le 6-1-re (ez volt a Fra­di felszabadulás utáni első nem­zetközi mérkőzése!). December 30-án pedig a Vasas távozott 4-1-es vereséggel az Üllői útról. A mérkőzés után külön ajándé­kozásra is sor került. Kijelölték a torna két legjobb játékosát — Lakatot az FTC-ből, Aknavölgyit a Vasasból — majd Gallowich Tibor szövetségi kapitány átnyúj­totta nekik az FTC Baráti Kör által adományozott tiszteletdíja­kat. A nagyszerű mérkőzés, az ün­nepi hangulat a sajtó munkatár­sait is elragadtatta: „Nem lehe­tett szebb és méltóságteljesebb akkorddal befejezni az 1945-ös esztendőt — az újjászületett ma­gyar sport esztendejét — mint ezzel a kilencven perccel. Amely- lyel a magyar labdarúgás leg­szebb és legértékesebb újévi ajándékát kapta.” 19. kérdés: Nevezzen meg öt olyan serleget, kupát, amit a Fe­rencváros labdarúgói 1945 után nyertek. (Beküldendő.) 20. Az FTC 1945-ben három­szor kétszámjegyű győzelmet aratott. Tippeljen, melyik csapat kapta a Fraditól a „gólesőt”: Ganz? NSC? MÁVAG? Kispest? MTK? Zuglói MADISZ? UMTE? Dózsa MADISZ? A választ a 12. oldalon meg­nézheti.