Fradi műsorlap (1984/85)

1984-1985 / 4. szám

1984/85-OS IDÉNY, 4. SZÁM Fradi műsorlap 7 — A Kinizsi-korszak egyik jel­legzetes vonása, hogy számtalan sportágban képviseltette magát az egyesület» Egy februári napon pél­dául sziklamászó versenyt rendez­tek az agilis Kinizsi-vezetők! Vol­tak tömegsport-rendezvények, szak­osztályok alakultak kis időre, vagy egészen alapfokú működésre, — de a sport szinte valamennyi területén ott voltak a Kinizsi színei. Termé­szetesen ilyen szempontok alapján sokszor még rögzítésre méltó ver­senyeredmények sem születtek, de a Kinizsi kezdeményezéseit min­denhol elismerően emlegették. — Ezidőtájt nagy elismeréssel be­széltek a szakemberek egy műszaki „csodáról”: a távolbalátó készülék­ről, azaz a televízióról. Minden kom­mentár nélkül idézzük a televízió magyarországi „ősikoráról”, az első készülékek egyikéről írt cikkrészle­tet. Az időpont tehát 1954 február ... „Sportesemények a távolbalátó ablakán! Húsz, harminc év múlva a lakásokban alighanem olyan megszokott bútordarab lesz a tá­volbalátó, mint amilyen ma a rádió. Most viszont még izgatottan szurko­lunk, amikor a Váci utca egyik kis szobájában a távolbalátó készüléket nézegetjük és ismerkedünk annak használatával. Az izgalom percről percre fokozódik, s mielőtt elérné tetőfokát, Hódos Dezső, a Magyar Televízió Vállalat vezetője, nyugodt, megfontolt hangon szólal meg: — Harminc másodperc és kezdődik az adás. A rádiónál valamivel nagyob­bacska készülék 18X24 cm-es tej- üvegszerű ablakán hirtelen kékes villámok cikáznak végig hangos re­csegés és dörgés kíséretében. Mint­ha vihar tombolna a dióbarna ké­szülék belsejében. Zima Károly mér­nök igazítja, csavargatja a gombokat, s mint bűvöskezű varázsló, tompítja a kellemetlen zörejeket. Erősfényű rácsozat jelenik meg az „ablakon”: a vizsgálójel, mondja az egyik szakértő. Tíz, húsz másodpercig tart a vibrálás, aztán mozdulatlanná vá­lik a kép. Előbb az Erdei sportver­seny című magyar rajzfilmet „köz­vetítik”, majd a helsinki olimpiáról készült film egy részét. A bemondó hangja tisztán hallat­szik, a kép azonban erősen u*rál, vibrál. Üjabb igazítás a gépen és a magyar sportrajongók emlékezetéből soha el nem tűnő jelenetek eleve­nednek meg a tizenhat olimpiai aranyérmet szerzett sportolókról. — Eddigi tapasztalataink alapján el kell mondanom, hogy a labdarú­gó-mérkőzések gyorsan mozgó, apró figurái még nehezen jönnek ki — mondta Zima Károly mérnök. — Ezt a hibát azonban jövőre kiküszö­böljük. Tervünk az, hogy az Egyip­tomban szerepelt labdarúgókról ké­szült filmet a kísérleti adások sorá­ban többször is műsorba iktatjuk. Ezen akarjuk először tanulmányoz­ni, hogy a labdarúgó-mérkőzés ékről készült híradókat hogyan lehet a legjobban távolbalátón közvetíteni.” MÁRCIUS — Rajt a labdarúgó NB I-ben: Bp. Kinizsi—Bp. Vasas 2-0. Több, mint 30 ezer néző látta örömmel, hogy a Kinizsi-játékosok erőtől duz­zadó játékkal száguldottak végig a mérkőzést. Az „idénynyitó gól” tör­ténete: a 33. percben Láng szöglet­ből íveli a labdát. Kamarás röviden üti ki. Vilezsál kapásból, a kapunak háttal állva felemeli és a berohanó Kerekes 8 méterről a léc alá, a kapu közepébe fejeli! — „Március 13-án délelőtt az Ül­lői úti pályán sportvezetők és spor­tolók gyülekeztek hogy az úi. kor­szerű követelményeknek megfelelő öltözőket átvegyék. A régi berende­zést kidobták, a nedves, salétromos helyiség falait szigetelték és fabur­kolattal látták el. A faburkolaton szép fogasok, a falak mellett ala­csony lóca. Az öltözőben kényelmes karosszékek is találhatók. Juhász József dr„ a Kinizsi labdarúgóinak orvosa tüzetesen átnézte az öltöző­ket és kijelentette: — Játékosaink éveken keresztül nedves, egészségte­len öltözőben tartózkodtak, most minden követelménynek megfelelő öltözőhöz jutottak. De nemcsak az öltözőket, hanem a fürdőhelyiségeket is korszerűsítették. A tornatermet is átalakították és a labdarúgókon kívül az ökölvívók, birkózók is új, korszerű otthonhoz jutottak. Komorettó Béla, a Bp. Ki­nizsi elnöke rövid beszéd kíséreté­ben adta át az öltözőket a spor­tolóknak. Kispéter Mihály, a Kini­zsi csapatkapitánya vette át az öl­tözők kulcsait”. ÁPRILIS — Hlamengo—Bp. Kinizsi 5-0. A hétköznap ellenére a Népstadionban zsúfolt lelátok előtt kezdődött a já­ték. A brazilok első budapesti ven­dégszereplése jól sikerült, nagy kö­zönségsikert arattak. 7. KÉRDÉS: — A hatvanas évek­ben melyik magyar labdarúgó volt a Flamengo díszvendége? (Bekül­dendő) — Az „aranycsapat” tagjaival együtt két labdarúgónk, Dékány Ferenc és KisPéter Mihály is meg­4 AZ 1955 EVI JWmir .AVa A.VHíii.tw/ Mtm Jfiuupma ítktfó Mw,* J0tmt I&ipa fy&gtt Jás;tetet Ai&% A« Jfdtfíú? A.A'ht/tu .4v • ne Omivtíe kapta a Magyar Népköztársaság Ér­demes Sportolója kitüntetést. Két­ségtelen, hogy éveken át a Kinizsi legjohbjai, vezéregyéniségei voltak, így méltán kapták meg az értékes kitüntetést. MÁJUS — Bp. Kinizsi—Bp. Dózsa 3-2! A jó játék ellenére is sokáig csak 2- 2 volt az eredmény. A mérkőzés az utolsó három percben, nem kis izgalmak közepette dőlt el. A 87. percben Dalnoki az üres kapuból vágta ki a labdát, egy perccel ez­után Kerekes labdájával Mátrai kiugrott középen és a kifutó Henni mellett laposan a kapu jobb olda­lába lőtte a győztes gólt! — Bp. Kinizsi—Bp. Vörös Lobogó 3- 1! Egy héten belül a második bravúros győzelem! Ezúttal a baj­nokcsapat „skalpját” tűzte övébe a Kinizsi-legénység. A 70 ezer néző tombolva figyelte az utolsó percek eseményeit: „A 85. percben egy előrevágott labdát Börzsei hazaadot'. Orosz elől, a közben kifutó Geller mellett elgurult a labda, a kapus vetődni akart, de elcsúszott és a labda lassan bedöcögött a jobb sa­rokba, 2-1! Kezdés után hatalmas erővel támadott a Vörös Lobogó. Hidegkúti nagyerejű lövését Gulyás pompásan védte. Ezután a nagy lelkesedéssel harcoló Kinizsi len­dült újból támadásba. A 89. perc­ben Fenyvesi elfutott Kovács II mellett, hátrafelé ívelt, s a befutó Vilezsál a hálóba fejelte a labdát, 3-1!” — Május 18-án — ez egy keddi nap volt — megjelent a Képes Sport első száma! „A 16 oldalas folyóirat alakú lap nevének és hi­vatásának megfelelően elsősorban a sporteseményekről képeket és riportokat közöl. Bizonyos, hogy ennek a lapnak van jövője és fej­lődési lehetősége, s az is bizonyos, hogy a Képes Sport méltán szá­míthat a legszélesebb körű népsze­rűségre.” Az egykori szerény újságból az elmúlt 30 év alatt közkedvelt, nagy példányszámban megjelenő színes hetilap lett... — Magyarország—Anglia 7-1! Le­gendás mérkőzés, amelyen ismét világraszóló magyar siker született! Az újságírók, szakemberek nem fukarkodtak a dicsérő jelzőkkel a magyar csapat teljesítményének ér­tékelésénél. A szép játék, a gólzá­por után zúgott a taps, a fellelke­sült közel 100 ezer ember boldogan nyugtázta: a nagy mérkőzés része­se lehetett. Sokan még ma is őrzik azt a meccsjegyet, amely szép em­lékként idézi a 7-1-et... JÜNIUS — Magyar válogatott—Servette 8-2. Egyesületünket az 1954-es svájci világbajnokságon Gulyás Gáza képviselte. Kapusunk is csak ezen a genfi előkészületi mérkőzé­sen szerepelt, mindössze 20 percet állt a kapuban ... — „Aranycsapatunk” útja a dön­tőig: Dél-Korea ellen 9-0, Nyugat- Németország ellen 8-3, Brazília el­len 4-2, Uruguay ellen 4-2. A dön­tőben : N yugat-Németország—Ma­gyarország 3-2. Négy éve — 32 mérkőzésen át! — veretlen volt a magyar válogatott! A 33. mérkőzésen nem sikerült a veretlenséget megőrizni. A csodála­tos sikersorozatnak a végére jutot­tunk el a világbajnokság döntőjé­ben ... Jules Rímet, a FIFA elnöke is ekkor búcsúzott fontos posztjáról, ö így beszélt a magyarokról: — Örülök, hogy 24 éves elnöki működésem ilyen szép, sportszerű küzdelemmel fejeződött be. A ma­gyar labdarúgók igazi sportember­ként viselték el a vereséget. JULIUS — Nagypályás kézilabdacsapa­taink sikerrel szerepeltek az MNK- küzdelmek során. A női csapat 3-2- re legyőzte a Postást, a férfiak 11-10-re a Vörös Lobogót. Így mindkét csapat a döntőbe jutott! Ott ugyan kikaptak, de ezüstérmük így is figyelemreméltó tett volt. A két ezüstérmes gárda: Gróf — Zsákayné, Bende — Molnár, Szabó, Wolfné — Bognár, Lászlóffyné, Sóthy, Egyed, Inczéné. Csere: Ja- noch, Gutléber. A férfiak ebben az összeállításban aratták sikereiket: Kele — Mád. Skultéty — Jaczulák, Vágvölgyi, Kiss G. — Tormássi, Selmeczi. Csontos, Rdmóczy, Ham- berger. Cs: Fiedler. AUGUSZTUS — A Népstadionban 50 ezer néző ©lőtt játszották az Esti Kupa dön­tőjét: Bp. Kinizsi—Bp. Vasas 3-1! A Kinizsi ezen a találkozón is, akárcsak az Esti Kupa valameny- nyi összecsapásán, nagyszerűen játszva győzött. 8. KÉRDÉS: — Labdarúgóink ezt követően mikor nyertek Esti Ku­pát? (Beküldendő) — Bp. Kinizsi—Bp. Vörös Lobogó 2-0! A lelkes, veszélyesen roha­mozó Kinizsi teljesen megérdemel­ten ismét legyőzte a bajnokcsapatot. 9. KÉRDÉS: — A Kinizsi-kor­szakban (1951—1956) labdarúgóink hányszor győzték le a két „nagyot”, a Vörös Lobogót és a Honvéd „aranycsapatát”? (Válasz a 12. ol­dalon) SZEPTEMBER — A torinói úszó és vízilabda Európa-bajnokságon két verseny­zőnk is aranyérmet nyert! Szőke Kató a 100 m-es gyorsúszásban 1 méteres előnnyel ért a célba! Csordás György óriási küzdelemben új országos csúccsal nyerte a 400 m-es gyorsúszást. Killermann a 200 m-es mellúszásban bronzérmes volt. Az 1500 m-es gyorsúszás is­mét a mi sikerünket hozta: Csor­dás György 18:57.8-as idővel Euró- pa-bajnok lett! A közönség lelke­sen ünnepelte a cél'baérkezéskor Csordást, hiszen az úszó EB során ő volt az egyetlen versenyző, aki­inek sikerült két egyéni bajnoksá­got szerezni! Kárpáti György a vízilabdacsa­pat tagjaként szintén EB-arany­éremmel tért haza. OKTOBER — Diósgyőrben így kezdődött a mérkőzés: Dékány szabadrúgást ívelt előre. A labdára az előrehú­zódott Láng futott rá és a megtor­pant diósgyőri védők között, mint­egy hat méterről félmagasan a kapu bal oldalába fejelt, 1-0 — a 30. másodpercben! A mérkőzés folyamán aztán a diósgyőriek többet támadtak, de Kispéterék remekül helytálltak, A 75. percben egy ellentámadás vé­gén pedig Orosz használta ki a gól­szerzési lehetőséget. NOVEMBER — Ebben a hónapban gyászos „mesterhármast” értek el labda­rúgóink : Győri Vasas—Kinizsi 3-2, Honvéd—Kinizsi 3-1, Csepeli Va­sas-Kinizsi 1-0 ... — Befejeződött a tekézők Buda­pest csapatbajnoksága. A Kinizsi mindössze hét fával szorult a má­sodik helyre. DECEMBER — Glasgowfoan: Magyarorszag— Skócia 4-2! A mérkőzés előtti na­pon 22 tonna szalmát hintettek a játéktérre, hogy ne fagyjon meg a talaj. Volt még erre is pénz, hiszen elővételben elkelt a Hamp­den-park valamennyi jegye, azaz 134 000 db belépő! Ilyen nagy kö­zönség előtt a magyar válogatott sem előtte, sem utána még nem játszott! A II. félidő elején már 5 gól született — a magyarok 3-2-re vezettek — és a sok gól lázba hoz­ta a közönséget. A magyar csapat azonban helytállt, veszélyes ellentá­madásokkal kísérletezett. A 84, percben Bozsik bombáját a kapufa mentette — de a negyedik gól az utolsó percben így is meg­született. A világbajnokság után ez volt a magyar válogatott ötödik győzelme. Az ötéves mérleg (1950— 1954) szinte lélegzetelállítóan nagy­szerű: 41 mérkőzés, 34 győzelem, 5 döntetlen, 2 vereség. 175 adott, 47 kapott gól. A 34 győzelemből 22 külföldön, idegen pályákon szüle­tett! — Bp. Kinizsi—Sztálin városi Va­sas 4-0. A Kinizsi ezzel a győze­lemmel fejezte be az 1954. évi baj­nokságot. Már az utolsó mérkőzé­sek előtt biztos volt a harmadik hely, amely a két vezető nagycsa­pat mögött a legjobbnak számított. A Kinizsi csapata góllal búcsúzott az 1954-es évtől: „Az utolsó perc­ben Szabó 12 m-es félmagas lövése akadi meg a jobb sarokban, 4-0! Középkezdésre már nem is volt idő. A mérkőzés végét jelző sípszó után a közönség hatalmas ünneplésben részesítette a Kinizsit. A csapat pedig virágcsokorral kedveskedett a B-középnek.” Ilyen is volt: a csapat a gólok mellett virággal is kedveskedett a hűséges szurkolótábornak ... Mozaikok 1955 sporttörténetéből JANUÁR — Az új év első napjaiban érté­kelték a világ labdarugó válogatott­jainak 1954-es szereplését. A ma­gyar csapat játszotta a legtöbb hi­vatalos mérkőzést, számszerűit 14-et. A mérleg 12 győzelem, 1 döntetlen és 1 vereség. Az az egy a VB-döntő volt... A játszott mécs­esek alapján százalékosan a mieink szerepeltek a legjobban az 1954-es év során: 1. Magyarország 89%, 2. Brazília 81%, 3. Jugoszlávia 72,7%, 4. Svédország 72,2%, 5. Olaszország és a világbajnok Nyu- gat-iNémetország 66%-os teljesít­ménnyel csak a 6. volt a rangsor­ban. Ök egyébként 12 meccset ját­szottak 1954-ben. — A .L’Equipe nevű francia sportláp felvetette egy klubcsapatok részére rendezendő labdarúgó Euró- pa-bajnokság megrendezésének a tervét. A bajnokságban a követke­ző 14 csapat részvételét gondolná a francia lap: Dinamó Moszkva, Bp. Honvéd, Wolverhampton, Milan, Reims, Rapid. Partizán, Real Mad­rid, Kaiserslautern, Grasshoppers, Anderiecht, Malmö, Hibernians, Sporting Lisszabon. A mérkőzése­ket mindig a hét közepén rendez­nék este villanyfényben.” Innen már csak egy ugrás volt a BEK létrehozásának a gondolata. Pár hó­nap múlva a bajnokság helyett a kupaforma valósult meg — 1955- ben megkezdődtek a BEK küzdel­mei ... 10. KÉRDÉS: Az FTC mikor és hol játszotta első és napjainkig utolsó BEK-mérkőzését? (A válasz beküldendő) — „Az osztrák labdarúgó szövet­séghez tartozó csapatok játékosai az élhunyt Gerő dr. emlékére 1955. március 31-ig fekete szalagot visel­nek minden mérkőzésükön — így döntött az osztrák olimpiai bizott­ság, amelynek Gerő dr. volt az el­nöke. Az osztrák válogatott csapat június 30-ig játszik fekete szalag­gal.” — Gólzápor az Üllői úton: Bp. Honvéd—Bp. Vörös 'Lobogó 9-7! „Bizonyára kinevették volna azt a szurkolót, aki a mérkőzés előtt azt állította volna, hogy a rangadón 16 gól fog esni. Arra is csak keve­sen gondofl'haftak, hogy ez a mér­kőzés — tekintettel arra, hogy a helyezések szempontjából nem volt különösebb jelentősége — ilyen iz­galmakban bővelkedő, időnként ma­gas színvonalú összecsapást hoz majd. A mérkőzést elsősorban a sok gól, a gyors támadójáték, a nagy­szerű egyéni teljesítmények tették élvezetessé. Különösen az első 20 percben verődték gyakran tapsra a tenyerek, ekkor volt különösen színvonalas a játék. Később inkább a küzdelem domborodott ki. De fo­kozta a mérkőzés érdekességét az eredmény alakulása is: 1-0 után