Fradi foci füzet (1978-1979)

1978. július

A Ferencváros kupaemlékei közül ez a Magyar Kupa döntő két szempontból is jelentős. Természetesen a 10 gólkülönbségü győzelem — ami napjainkig is megdöntésre váró csúcs — az egyik nevezetesség. A másik már kevésbé ismert: ferencvárosi csapatkapitány a döntő után először vehette át a kupát! Igaz, hogy 1909. óta játszottak már a csapatok a kupáért, de a trófea csak 1923-ban készült el! A döntők utáni ünnepélyes átadások sem voltak még rendszeresítve, így történhetett meg, hogy a ferencvárosiak csak az ötödik győztes döntő után emelhették először a kupát a magasba! Kohut Vili volt a csapatkapitány ezen a mérkőzésen, így az ő nevéhez fűződik ez a sporttörténeti érdekesség. Amíg azonban a kupát átvehette, a Fradinak győznie kellett az újpesti csapat ellen. Hogyan is történt? — ezt a korabeli sportlápból idézzük fel. Az időpont 1933. május 25... a lövésbe Táncos nyúl be­le, róla röviden Sárosi elé pattan a labda, és a center biztosan lő a sarokba, 6:0. A második félidő 5. per­cében Sárosi kifejeli a lab­dát a jobbszélre, Táncos futtából átveszi, senki sem ér a nyomába. Aknai ki­felé indul, de a szélső lábá­ról mellette biztosan száll a hálóba a második Táncos­gól, 7:0. A 25. percben Lázár szép keresztlabdájával Takács fordulásból kiugratja Tán­cost, a szélső megint elro­bog az újpesti védők mel­lett, begurft, és Toldi úgy bevágja, hogy Aknai erről igazán nem tehet, 8:0. A 27.j>ercben szabadrú­gás az Újpest, ellen. Sárosi Lykának gurít, ez előre ad Takácsnak, aki elhúz Futó mellett, és laposan a bal sarokba lő, 9:0. Aknai kirúgását a 29. percben Túrái Kohutnak vágja ki, ez pompás lendü­lettel viszi rá a labdát a ka­pura, 12 méterről megvágja, és Aknai csak érinteni tudja az erős lövést, a labda nem áll meg a túlsó oldalhálóig, 10:0! Kétszámjegyű ered­mény! Az emberek hüle- deznek, tanácstalanul néz­nek egymásra: mi ez‘? A 33' percben Papp elen­gedi P. Szabót, aki a 16-os- ról lő, a labda a kapu előtt ugrik, és a vetődő Háda mellett becsúszik, 10:1. Kohut beadása a 38. percben Sárosi mellére száll, egy csel, Aknai be­ugrik a lövésbe, a labda Takács elé pattan, s ő be­talál az üres kapuba, 11:1. A Ferencváros feltámadt ezen a kupadöntőn, s olyan remek támadójátékot ját­szott, amely előtt nem áll­hatott meg az Újpest, s amely magától valóan hoz­ta a nagy évtizedekig talár örökre emlékezetes ered­ményt. A ferencvárosi tá­bor kirobbanó örömmel fo­gadta a hatalmas győzel­met. Amikor a bíró utolsót füttyentett, az állóhelyi ol­dalról tomboló erővel hang­zott a kiáltás: Haj-ró Fra­di! Éljenzés hangzott, a já­tékosok pedig boldog öröm­mel sorakoztak az asztal elé, amelyen a Magyar Kupa állott. Az asztal mö­gött már a mérkőzés utolsó perceiben elhelyezkedett az MLSZ vezérkara, és az ün­nepélyes átadás vendégei. Usetty Béla lépett az asztal elé a fényképezés után, s a következő beszéd­del adta át a kupát a Ferencvárosnak: — A szép játéknak, ame­lyet még akár órákig el­néztünk volna vége van, s a győztesnek meleg gratulá­cióval adom át a Magyar Kupát. Fiúk, megérdemel­tétek a győzelmet! Régen láttunk ilyen szép játékot a Ferencvárostól. Ti pedig újpesti fiúk ne csügged­jetek. Ti a múltkor mu­tattátok meg tudástokat. Haladjatok úgy, hogy leg­közelebb nektek adhassam át ezt a szép díjat. Kohut Vili vette át ezt a szép kupát, háromszoros éljent vezényelt az MLSZ elnökére, és a Szövetségre. Erre hirtelen Langfelder ál­lott elő, és a következőket mondta: — Újpest, úgy érzem fennállása óta ma viselte el a legnagyobb, legsúlyo­sabb vereséget. Fáj ez a ve­reség, de meghajtunk a jobb előtt, s gratulálunk legyőzőnknek, a Ferenc­városnak. Kiáltsatok új­pesti fiúk a Ferencváros csapatára háromszoros él­jent!” Ifjúsági II. csapat: Szabó Béla edző Ifjúsági III. csapat: Albert Flórián edző, az FTC „Aranylabdás”, hetven- ötszörös válogatottja Serdülő I. csapat Perlaky István edző Serdülő II. csapat: Láng Károly edző Serdülő III. csapat: Forgách Ernő edző Serdülő IV. csapat: Horváth Ödön edző (mind a hárman a klub játékosai voltak) Előkészítő csoport: Perlaky István edző Az utánpótlás kiválasztása, nevelése, szervezése te­rületén Dalnoki Jenő szakedző nyújt segítséget. Az ifjúsági csapatok intézői: Dr. Balogh Ákos Tóth Zoltán Móczár Ferenc A serdülő csapatok intézője: Logodi László 11