Nagy Béla: FTC napló különkiadás 1980. Tempó magyarok! Válogatott mérkőzések - válogatott történetek 1931-1949 (Budapest, 1980)

Henni (FTC) — Rudas (FTC), Kispéter (FTC), Kónya (Csepel) — Bo- zsik (Kispest), Zakariás (MATEOSZ) — Egresi (Újpest), Kocsis (FTC), Mészáros (Kispest), Puskás (Kispest), Tóth Ili. (Vasas). Csere: Károlyi (Újpest). ,,Volt olyan 20 perce a magyar támadósornak, amikor percenként zúg­tak a lövések a román kapura. Nemcsak ilyen arányú győzelmet érdemelt meg a magyar csapat, hanem egy kis szerencsével kétszer ennyi gólt is rúghattunk volna, hiszen a román csapat a második félidőben alig jutott át a félvonalon." Kocsis Sándor ezen a mérkőzésen volt először nagyválogatott. Játéká­ról ezt írták: ,,Kocsis játéka pompás volt. Takács II. óta nem volt jobbösz- szekötő, aki olyan használható labdákkal látta el szélsőjét, mint ez a fia­tal játékos. Fordulásból leadott labdái, továbbá okos keresztlabdái sokszor hozták jó helyzetbe társait. Ezúttal a kapu előtt is veszélyes tudott lenni.” Első válogatott mérkőzésén fejelt és rúgott egy gólt.. . 1948. június 6., Bukarest MAGYARORSZÁG B—ROMÁNIA B 3:0 Góllövő: Hidegkúti 3. Tóth (Újpest) — Kovács II. (MTK), Laborcz (Újpest) — Kovács I. (MTK), Börzsei (MTK), Pósa (Vasas) — Béres (Kispest), Marosvári (Csepel), Keszthelyi (Csepel), Fejes (Haladás), Hidegkúti (MTK). Cse­re: Mészáros (MTK). Hidegkúti, mint balszélső (!), a mezőny legjobbja volt. Mesterhármasa önmagáért beszélt... A mesterhármasok világában is külön bravúr volt, amit Hidegkúti művelt: két perc alatt szerezte három gólját! Világcsúcs! 1948. június 6., Budapest, Megyeri út. MAGYARORSZÁG IFJ.—ROMÁNIA IFJ. 4:1 Góllövő: Czibor 2, Virág, Timár (öngól). Mészáros (Ganz) — Fábián (UTE), Lantos (MTK) — Reiter (Ganz), Csabai (Békéscsabai AK), Faludi (Csepel) — Budai (Hutter), Tóth (Csepel), Virág (Gázgyár), Palotás (III. kér), Czibor (Komáromi AC). Csere: Farkas (FTC). 1948. július 4., Split. BUDAPEST—SPLIT 2:1 Góllövő: Puskás, Rudas. Henni (FTC) — Rudas (FTC), Kónya (Csepel) — Bozsik (Kispest), Kis­péter (FTC), Rákosi (Csepel) — Egresi (Újpest), Keszthelyi (Csepel), Mészáros (Kispest), Puskás (Kispest), Tóth III. (Vasas). A magyar csapat talán fennállása óta először — nevének megfelelően — piros mezén is viselte a BUDAPEST feliratot. A győztes gólt Rudas távoli, bombaerős szabadrúgásból lőtte Beara hálójába. Rudas nagyszerűen játszott, de a mezőny legjobbja mégis Kispé­ter Mihály volt. A földön és a levegőben szinte korlátlan úr volt a pályán. Ez a csapat, természetesen további „márkás nevekkel” kiegészítve (a Fradiból még Kocsis és Deák volt jelölve), képviselte volna színeinket a londoni olimpián. A sorsolás szerint Olaszországgal vívtuk volna a selejte­zőt az első fordulóba jutásért. Az MLSZ azonban június 25-i ülésén úgy 73