Nagy Béla: FTC napló különkiadás 1980. Tempó magyarok! Válogatott mérkőzések - válogatott történetek 1931-1949 (Budapest, 1980)

1947. szeptember 14., Bécs. AUSZTRIA—MAGYARORSZÁG 4:3 Góllövő: Szusza 3. Tóth (Újpest) — Pósa (Vasas), Szűcs (Újpest), Laborcz (Újpest) — Bozsik (Kispest), Nagymarosi (Újpest) — Egresi (Újpest), Szusza (Új­pest), Deák (FTC), Keszthelyi (Csepel), Puskás (Kispest). Csere: Sza­bó (MATEOSZ). Szusza mesterhármasa volt a mérkőzés nagy eseménye. A magyar csapat nem vallott szégyent, sőt Hierath, a Rapid elnöke így nyilatkozott a látottakról: — Ezen a mérkőzésen, bizony, a magyar csapat játszotta az észfut- ballt. Ragyogó mérkőzés volt. El kell ismernem, hogy szerencsével győz­tünk. Mint érdekességet, idézzük az egyetlen fradista, Deák értékelését: „Deák szörnyen rossz volt. Ilyen rosszul talán még életében nem játszott. Egyszerűen használhatatlannak bizonyult. Kritikán aluli játékosteljesítmény." Ilyen kemény kritikát ritkán kapott válogatott játékos. Hja, a „gólgyá­ros" Deáktól mindig sokat vártak . . . 1947. szeptember 14., Budapest, Üllői út. BUDAPEST—BÉCS 2:0 Góllövő: Hidegkúti 2. Grosics (MATEOSZ) — Kovács II. (MTK), Kontha (Er.-So. MADISZ), Horváth K. (Újpest) — Börzsei (MTK), Rákosi (Csepel) — Sándor (MTK), Hidegkúti (MTK), Várnai (Újpest), Zsolnai (MATEOSZ), Fürjes (MATEOSZ). A budapesti csapat nagyszerűen játszott és nagyobb gólaránnyal is győzhetett volna. A mezőny két legjobb embere Grosics és Hidegkúti volt. 1947. szeptember 14., Bécs. AUSZTRIA IFJ.—MAGYARORSZÁG IFJ. 2:1 Góllövő: Kocsis. Bakó (Szegedi AK) — Tunyogi (Z. HAC), Kékesi (Csepel) — Újlaki (Ganz), Lantos (V. Előre), Faludi (Csepel) — Bednarik (Hutter), Ko­csis (FTC), Palotás (III. kér. MADISZ), Jäger (Előre), Teket II. (FTC). Csere: Virágh (Gázgyár). Kocsis egyenlítő gólja után a magyar csapat kezében volt a mérkőzés sorsa. ,,A II. félidő 16. percében Teket lövése a felső lécről pattan vissza. Biesner kézzel üti el a labdát, 11 -esi Újlaki áll neki, magasan rúgja, s a ka­pus szögletre tudja öklözni." Az osztrákok a győztes gólt a befejezés előtt 10 perccel szerezték... 1947. október 12., Bukarest. MAGYARORSZÁG—ROMÁNIA 3:0 Góllövő: Puskás 2, Egresi. Grosics (MATEOSZ) — Rudas (FTC), Nagymarosi (Újpest), Kispéter (FTC) — Bozsik (Kispest), Marik (Vasas) — Egresi (Újpest), Hidegkúti (MTK), Szusza (Újpest), Puskás (Kispest), Tóth III. (Vasas). 67