Nagy Béla: FTC napló 1921-1925

Madrid eilen, az is ezen a túrán történt. Az eddigiek után nem hat a meg­lepetés erejével, ha eláruljuk ezen a találkozón is hullottak a tizenegyese'!*» Még az első félidőben Tóth egyik szereléséért ítélt a bíró 11-est, amivel a Real kiegyenlített — 1:1. A 4ö. percben azonban újra vezetést szereztünk: „Héger lefutás után Tóthoz, ez Patakihoz passzol, aki 16 méterről éles lövéssel rúgja vezető gó­lunkat." A második félidő nagy FÍC rohamokkal indul. Pataki az egyik be­adást kapásból, a levegőben úszva lövi kapura. A közönség önfeledten tap­sol. A szép játékot egy újabb 11-es gól töri meg. Takács I. kezezéset áiia- pítja meg a bíró, belövik 2:2. Még mindig nincs vége: a befejezés előtt 4 perccel a játékvezető ismét tizenegyest ítélt ellenünk. A spanyol közönség tüntetőleg fütyül. A kapus Weisz helyére, szélsőnk Héger áll be a kapuba. A játékvezető nem akarja a cserét engedni. Maguk a spanyol játékosok magyarázzák meg a bírónak, hogy ez nem szabályellenes. Hégernek a ka­puban való ugrándozása azután megtette a hatását, mert a tizenegyest idegességükben kapufára lőtték... Az FTC ellen a hét spanyolországi mérkőzésen összesen tíz tizenegyest ítéltek a bírók! Szerencsére ezekből azonban mindössze hármat értékesítet­tek! Rossz rágondoini, milyen nagy vereségekkel távozott volna az FTC a „tizenegyesek országából”, ha a spanyolok minden büntetőt értékesítettek volna .. . A túra hőse a bravúrosan védő Amsei mellett a reneszánszát élő Pa­taki Mihály volt, aki nagyszerű irányító játéka mellett az FTC 10 góljából egymaga hatot szerzett! Teljesítményét a spanyol sajtó így méltatta; „Ez az ember nemcsak a magyar sport egyik csodálatos képességű center játéko­sa, hanem a spanyol földön járt minden centercsatárok ideálja!” március 24. Az FTC XXIV. közgyűlése igen nagyjelentőségű volt — három évi szü­net után újra elnökválasztás történt! „Szombaton este tartotta a Ferencvárosi Torna Club közgyűlését az ül­lői úti pálya tornatermében. A közgyűlésen feltűnő sok, többszáz tag vett részt. Springer dr. főtitkár hatalmas jelentésében felölelte a klub egész mű­ködését. A választások során pedig a közgyűlés betöltötte az FTC elhunyt nagynevű elnökének id. Springer Ferencnek örökét. Gschwindt Ernő nemzet- gyűlési képviselőt, az ismert nagyiparost választván meg elnökül. Az új el­nök hangsúlyozta: a pálya teljes kiépítése, széles körű társada'mi élet meg­alapozása és erős, jellemes ifjúság nevelése a legközelebbi cél. A közgyűlés után társasvacsora volt, ahol Blum Zoltán a játékosok ne­vében üdvözölte az új elnököt, Viqh Viktor pedig a szép sikereket elért lab­darúgó túracsapatot köszöntötte fel. Az újonnan megválasztott tisztikar: Elnök: Gschwindt Ernő. Davvezető alelnök: Mattyók Aladár. Alelnökök: Usetty Ferenc, dr. Melly Béla, dr. Gregersen Endre, Maillinger Béla, Malaky Mihály, dr. Vigh Viktor, Szigeti Imre. Főtitkár: dr. Springer Ferenc. Titkárok: dr. Mensáros Zoltán, dr. Szarvas Jenő, Serff Egyed. Jegyzők: Pirity Jenő, ifj. Víqh Viktor, Somogyi Ottó. Főpénztáros: Conrád Pál Frigyes pénztáros: Katona Gábor. 1923. 43