Nagy Béla: FTC napló 1911-1921

1918. van. Több külföldi bajnokságot is nyert. Két olimpián képviselte Magyaror­szágot. Londonban eldrukkolta versenyét és a gerelyeket az égbe hajigálta. Stockholmban azonban jó harmadik lett. Hogy „Móric bácsi” hány éves azt hamarjában nem tudjuk. Nem fiatal ember már. Szép nagy magyar bajusza van, s csak atléta körökben hívják „Móric bácsinak”, egyébként „tiszteletes úr” a címe.” ★ ★ ★ A III. kér. TVE a Császárfürdőben rendezte úszóversenyét. Az FTC-ből Wenk János szerepelt a legjobban: a 100 m-es hátúszásban és a 200 m-es mellúszásban is győzött. Az FTC négy évi szünet után először szerepeltette legjobb vízilabda­csapatát: FTC—MAFC 6:0! Szerencsés véletlen folytán katona játékosaink Domonkos, Fazekas, Wenk és Nádas szabadságon voltak. A kapuba a sok­oldalú sportembert Ordódy Bélát állították. A fradistákon a „edzéshiány” nem látszott meg, féltucat gólt dobtak a kisebb képességű ellenfélnek. július 25. Az FTC a Széchenyi kávéház különtermében tartotta évi közgyűlését. Elnökké ismét dr. Springer Ferencet választották. Aielnökök: dr. Keöncs Bol­dizsár, dr. Schneider Béla, dr. Gregersen Endre, dr. Hecht Ernő. Főtitkár: dr. Vantsó Gyula. A „doktor" tisztikart, 48 tagú választmány segítette mun­kájában. július 6. A Kispesti MTE a Millenárison rendezte az év első kerékpárversenyét. A főversenyben a biztos győztesnek látszó Pirity lebukott a gépről, de ki­sebb horzsolásokkal megúszta a balesetet. július 7. FTC—UTE 6:0 „Minden várakozást felülmúló, hatalmas gólaránnyal győzött a zöld­fehérek pompás formát mutató csapata, mely győzelmével a bajnokság elő­kelő 2. helyét érte el. A mérkőzés a nagy gólarány ellenére is egyike volt a szezon legérde­kesebb bajnoki meccseinek, mert a mérkőzés első percétől kezdve szinte az utolsó pillanatig oly öldöklő heves iramot diktált mindkét csapat, aminőt a szezon derekán is csak ritkán látunk. A Tóth—Pataki—Gábor belső trió szép lapos passzokban alapuló összjátékával érdemelte ki a közönség meg-meg- újuló tetszésnyilvánításait. Különösen Pataki játéka volt elsőrangú. Pataki hétről-hétre javulva ma már valósággal ideális centercsatár játékot produ­kált. Tóth meglepő lelkesedéssel és ambícióval dolgozott, hatodik gólja fe­lejthetetlenül szép volt.” A 2. helyet a közvélemény és a sajtó nagyra értékelte. Néhány idézet a méltató sorokból: „A régi FTC-re valló hatalmas finissel rendkívüli erő­feszítéssel sikerült az előkelő második helyet kivívnia azt a második helyet, mely alig másfél hónappal a bajnoki küzdelmek befejezése előtt még el­érhetetlennek látszott az FTC számára. Az őszi szezon elején mintegy két hónapon keresztül szorosan az MTK után haladva a 2. helyet foglalta el, de a szezon második felében egy kissé visszaesvén, végülis a 4. helyen fe­jezte be az őszi szezont. Tavasszal az intézőbizottság határozata kizárta a bajnokságról, hónapokon át nem vehetett részt a bajnoki küzdelmekben, s csak az MTK-val való kibékülése után játszhatott ismét bajnoki meccseket. 69