Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

MÁSODIK KORSZAK. Az első virágzás kora. - VIII. A nyilvános vallásgyakorlat visszaállítása Rudolf és II. Mátyás korában. 1606—1619.

adták neki a kisebbet, hogy a nagyobbat, a templomokat meg­tarthassák. Oly jó lön köztük most a barátság, hogy az eretnek Lackner „Maiestatis Hungáriáé Aquila" című munkáját (Keresztúr 1617) Náprágyinak ajánlotta. 1 A püspök célt ért, most már két szép beneficiuma volt Sop­ronban, többé nem fenyegetődzött és szent lön a békesség. Faut is megemlékezik erről krónikájában. Szerinte is a püspök kéréssel és fenyegetéssel (auf sein Bitten und Drohen) jutott a beneficium­hoz 1615-ben. 2 ) S ha még hozzávesszük, hogy dézsmabort is mintegy 3000 akót kapott ebben az évben, akkor érthetőnek tart­juk, hogy kibékült a várossal és Szent Györgyé mellett Szent Mihály templomát is meghagyta a kezükben. 3 A soproniak már akkor is keresték Náprágyi kedvét, midőn 1612. a plébánia birtokaira nézve fennállott tíz éves szerződés lejárt. Szerették volna ezt meghosszabbítani, de a püspök nem engedte. Mayr Gáspár plebánus, ki most már inkább a püspökkel, mint a várossal tartott, elvesztette előbbi népszerűségét. 1611 évi nov. 28. a tanács elé hivatták, de sokáig megváratták; ezért ott hagyta őket és bosszús szavakkal küldött nekik üzenetet: suszterok, szabók és szőlőkapások előtt ő nem álldogál ott oly sokáig levett kalap­pal a kezében. 4 Erre azután felmondtak neki és nyomban még azon a napon az új jelölttel, a fentebbi Köntös Jánossal kezdtek alkudozni, aki megígérte, hogy patrónusait tiszteletben tartja és megelégszik a régi plebánusnak szerződés szerint való fizetésével. Náprágyi éppen emiatt eleinte nem akarta őt elfogadni és a szer­ződést sem engedte meghosszabbítani. 1612. május 12. volt a választás. Köntös 64 szavazatot kapott, a nezsideri plebánus 3-at, a bécsi polgári ispotály lelkésze pedig 10 et. Köntös azt is meg­1 Szabó K. Rmk. II. 373. sz. 8-rét 82. 1. Díszcímlappal, melyen sas van s ennek tollaiban városok nevei. 2 Ist diess Jahr (1615) das Beneficium S. Cunegundis, welches über 47 Jahre bei dem Pfarrhofe geblieben, den Pfarrhof und den Pfarrhern besser damit zu erhalten, dem Bischof Napraghy auf sein Bitten und Drohen gebén worden, doch ohne Vorwissen und eigentliche Verwilligung einer ganzen Gemeinde auf sein Lében lang. Und hat dieses Jahr 1615. bei 3000 Eimer Wein dazu in Zehend bekommen. Faut krónikája. Gamauf II. 81. 3 E beneficiumot kevéssel halála előtt azután Püsky Jánosnak (1618—1657) a későbbi győri püspöknek adta át, 1657—62 pedig Szentgyörgyi Ferenc váci püspök birta. Szent Mihály templomához többé soha sem került vissza. Gamauf II. 74. 4 Hat er geantwortt, er mög vor Schuster und Schneider und Hauern nicht so lang stehen und den Huet in den Her,den habén, er hab lange gewartet. Sopr. mon. II. 281.

Next

/
Oldalképek
Tartalom