Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

MÁSODIK KORSZAK. Az első virágzás kora. - XII. Építés a romok felett. Sopron mint a protestáns vallásgyakorlat egyetlen végvára. 1674—1681.

temetőbe). Ezért ő elégtételt követel. (Póda, 66.) Az evangélikusok azt felelték, hogy az evang. gróf nem tartozik az ő plébániája alá (tehát nincs is rajta keresni valója). Az 1678. évben újabb sérelem volt, hogy Szent György napján a tisztújítás alkalmával ismét egy kir. biztos jött a kamarától, aki Natl Gergelyt, a város eddigi kamarását letette s helyébe Horváth Miklóst nevezte ki, aki Csányi panaszos megjegyzése szerint nem tudott németül s így nem is tudott a néppel beszélni. 1 Nagymihályi plebánus újabb kir. rendelettel ez évben is pro­cesszióra akarta kényszeríteni az evang. mesterembereket. Fohmann János Jakab ez ellen már jun. 6. a képviselőtestület előtt is fel­szólalt, azután pedig Preining János Andrással és Freysen Andrással Bécsbe is felmentek ez ügyben és pedig jó eredménnyel, mert a jegyzőkönyv Istennek mond hálát azért, amit Bécsben végeztek. 2 Az evangélikusok a processzióról tehát elmaradtak, de a róm. katholikusok ezt azzal torolták meg, hogy egy hét múlva új hirdet­ményt függesztettek a kapukra a vidéki evangélikusok templomba járása ellen. Szept. 20-án is az evangélikusoknak volt panasza a plebánus ellen, hogy Nátl uram majorjában a cséplőktől, akik ott egy r. kath. ünnepen csépeltek, a csépeket elvetette ; habár ők a kir. rendelet (szerződés) értelmében nem kötelesek a róm. kath. ünnepeket megülni. (Póda, 66.) A felekezetek viszálykodásába azután maga a jó Isten szólt bele egy országos nagy csapással. Már 1678-ben jött a pestis hire a Rábaközből. Október 27-én a tanács meg is tette a szükséges óvóintézkedéseket: 1. Az Erzsébet-napi vásárt letiltották s erről Bécsújhely, Kismarton és Kőszeg városokat értesítették. 2. A he­tivásárosokat a piacról a Potschy-kapu elé tették ki. 3. Orvost, borbélyt és gyógyszerészt rendeltek ki, hogy a pestist, ha jelent­kezik, azonnal bejelentsék. 4. A jezsuitákat felszólították a tanítás beszüntetésére, hogy a tanulók a ragályt be ne hurcolják. 5. A zsidók számát, kik sokan vannak, Esterházy Pál gróf tudtával kettőre redukálták. Az év végén két külön fegyveres szolgát is állítottak a város kapujához, hogy a magyarokat, kik között a ragály már felettébb dühöngött, be ne bocsássák. 3 1 Tschány i. m. 38. 1. Horváth v. tanácsos majd közgyám volt 1674—1704. A tanács már csak halála után 1705. vizsgálja át számadásait. (Sopr. mon. I. 262). Övé volt a későbbi Laszberg-féle ház az ev. templom mellett. 2 Tschány i. m. 38 1. Gamauf II. 417. 3 Tanácsjkönyv 1678. Gamauf II. 418. Tschány i. m. 40. 41.

Next

/
Oldalképek
Tartalom