Észak-Magyarország, 1983. szeptember (39. évfolyam, 206-231. szám)

1983-09-01 / 206. szám

1983. szeptember 1., csütörtök ÉSZAK-MAGYARORSZÁG 7 SPORT SPORT SPORT Labdarúgás, NB II Harcikat braver Debrecenben DMVSC—KVSE 2-2 (2-0) Szombaton és vasárnap kerül megrendezésre tizedik alkalommal az Észak-Magyarország Kupáért folyó nemzetközi férfi és női rop- labdatorna. A találkozókat a 7-es és a 11-es Általános Iskolák tornatermében játsszák, mindkét napon fél 9-től. Csak röviden... Naptár__________ 1983. szeptember 1.r csütörtök A nap kelte fi.02 — nyugta 19.26 órakor A hold kelte 23.57 — nyugta 15.20 órakor Névnap: Egyed, Egon Évforduló__________ Száz évvel ezelőtt, 1SS3. szeptember 1-én született, és 75 éves korában, 195S szeptemberében halt meg — vagyis 25 esztendővel ezelőtt — Gsell János kiváló vegyész és orvos. Időjárás. Várható időjárás ma estig: országszerte kevés felhő vár­ható, eső nem valószínű. A délkeleti, déli szél napközben megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 24 és 29 fok között várható. ...........Mii.ii-----Tiií D ebrecen, 5000 néző. Vezet­te: Köböl. KVSE: Májer - Babus, Ke­rekes, Leskó, Fodor - Petro- vics, Koleszárik, Helgert, Kádár — Fister, Szép. Edző: Frenkó László. Csere: Petrovics helyett Bu- kovics, a 86. percben, Kádár helyett Kálmán, a 89. perc­ben. Az 5. percben Szűcs J.— Paróczai váltás végén a jobbhátvéd középre lőtte a labdát, amely Fodoron meg­pattant, a tehetetlen Májer kézzel még hozzáért, de nem tudta megkaparintani, s a pettyes a hálóba perdült, ön­gól, 1-0. A 10. percben Se­lyem remek átadásával Deákvári ugrott ki, de óriá­si helyzetben a kaputól 5 méterre rosszul célzott. A 15. percben Petrovics 22 mé­teres szabadrúgását Szűcs I. vetődve fogta meg. Rögtön utána Helgert Koleszárikot hozta játékba, aki a 16-os- ról hatalmas lövést eresz­tett meg, alig a jobb kapu­fa mellé. A 21. percben Se­lyem labdájával Kerekes Gy. lépett ki, nagy helyzet­ben azonban elvétette a lab­dát. Két perccel később Fo­dor és Szép keverte meg a hazaiak védelmét, a hosszú felszabadítással Magyar Zs. nyargalt el a jobb szélen, de a 16-os vonalán buktatták. Kerekes Gy. . szabadrúgását Májer biztosan védte. A 30. percben Magyar B. bal ol­dalon az alapvonalról adott középre, Paróczai egyből visszajátszotta a labdát Ke­rekes Gy.-hez, aki kapásból a hÓLlóba lőtt, 2-0. Szünet után Magyar B. és Kerekes Gy. vezetett ügyes akciót, ennek végén Somo­Szolnok—Ózdi Óid, 5000 néző. Vezette: Ko­vács II. ÓKSE: Fekete — Orlóczki, Szilágyi, Sipos, Pribék — Vá­gó, Osváth, Madarász - Ho- monnai, Mohácsi, Dudás. Ed­ző: Szendrei Béla. Csere: Vágó helyett Baghy, a 33. percben, Madarász he­lyett Utassy, a 46. percben. A 2. percben Hegedűs lé­pett ki e védők közül, már csak Feketével állt szemben, az ózdi kapus lábbal bravú­rosan mentett. A 10. percben Homonnai éles szögből le­adott lövését a léc alól te­nyereit* ki Boros. A 35. percben vezetésre lett szert a vendégcsapat. Replca sze­rezte meg a labdát az ózdi térfél közepén, egyedül ve­zette fel, senki sem támad­ta, igy a 16-osról lövésre szánta el magát, s labdája a jobb sarokban kötött ki, 1-0. A 42. percben Repka felvágta Homonnait, ezért sárga lapos figyelmeztetésben részesült, majd Homonnai be­adását ügyetlenkedte el jó helyzetben Ostváth. A félidő lefújása előtt Orlóczki léc alá tartó lövését védte Boros. Szünet után az első perc­ben Baghy lövését öklözte ki a szolnoki kapus, a lab­da Homonnai elé került, aki az üres kapura ívelt, a lab­dát Repka a gólvonalról vág­ta ki a mezőnybe. Két perc múlva egy legurított szabad­rúgást követően Barnn felső sarokra tartó lövését ütötte szögletre Fekete. Az 59. percben is az ózdi kapusnak volt dolga: kapujából kifut­va lábbal hárított Hegedűs elől. A 61. percben Sípos 30 méterről leadott lövése csat­tant a felső lécen. Ezután Orlóczki kapott sárga lapot Szabó felvágásáért. A 66. percben Baghv lövését tolta szögletre a léc alól a szol­noki kapus. Egv perccol ké­sőbb egyenlített az ÓKSE. Baghy a jobb oldalon vezet­gyi pontatlanul adott kö­zépre. Az 50. percben egy kazincbarcikai kontratáma­dás végén Fister átadását Petrovics 7 méterről bom­bázta a hálóba, 2-1. Egy perccel később a másik ol­dalon Magyar Zs. 14 méte­res bombáját védte Májer. Nem sokkal később Fister azért kapott sárga lapot, mert nekiszaladt Szűcs ka­pusnak, aki kezében tartot­ta a labdát. Az 58. percben egyenlített a KVSE. A 16-os vonalán kívül Fodor ütkö­zött egy hazai védővel, Kö­böl játékvezető nem kis meglepetésre a 11-es ponttá mutatott. (Utólag azt mond­ta, hogy Szigeti kezezése miatt ítélt büntetőt.) Petro­vics futott a labdának és a bal sarokba lőtt, 2-2. A 63. percben Köböl megállította a játékot, mert a közönség kórusban szidalmazta. El­durvult az eddig sportszerű találkozó, egymást követték a kemény belépők. Közepes színvonalú, de változatos és izgalmas ta­lálkozón a vendégcsapat rá­szolgált az egy pontra. Az első percekben úgy tűnt, hogy a vendégek megijed­tek a négy csatárral roha­mozó debreceniektől, de ha­marosan kiderült: van ke­resnivalójuk. Már a szünet előtt gyakran megkeverték a fellazuló hazai védelmet,' a második félidőben pedig ügyesen használták ki a gyors kontraakciók követ­keztében kialakuló létszám- fölényt, helyzeteiket gólokra váltották, a döntetlen min­denképpen igazságos. Jók: Kerekes, Fodor, Petrovics, Kádár. Dombrovszky Ádám Kohász 1-1 (1-0) te fel a labdát, tértölelö át­adását Dudás emelte közép­re, Osváth 8 méterről fejelt a hálóba, 1-1. A 70. pereljen Dudás 'kevert a bal oldalon, a 16-oson belül Porhanda és Csontos közösen felvágták. 11-es! A büntetőt Mohácsi gyatrán a vetődő kapusba lőtte... A 78. percben Kán­tor leshelyzetből indult el a jobb szélen, beadását Za- vaczki 8 méterről nagy erő­vel lőtte e léc alá, Fekete óriási bravúrral tolta szög­letre a labdát. Az első félidőben meglepe­tésre az újonc szolnokiak bá­tor támadójátékot mutattak, akcióik szervezettek és ve- ' szélyesek is voltak, egy ilyen eredményezte vezető gólju­kat is. A Kohász ekkor sok hibával, pontatlanul kísérle­tezett. A második félidőben átszerveződött az ÓKSE. 3— 3—4-es hadrendben próbál­kozott, s ebben az időszak­ban kapuja elé szorította a Szolnokot. Jók: Fekete, Or­lóczki. Szilágyi, Homonnai. Hanyiszkó István További NB 11-es eredmények: Keszthely—Ganz MAVAG 3-0. Szekszárd—Eger SE 1-4. Baja—D. Kinizsi 0-1. Kecskemét—Siófok 1-0. Salgótarján—IIÖDGEP 0-1. Sop­ron—H. Szabó L. SE 0-2. Békés­csaba—Bakony Vegyész 6-1. 22. Volán SC—Nagykanizsa 4-3. AZ NB II ALLASA 1. IIÖDGEP 6 4 2 — 12- 1 10 2. Eger 6 4 2 — 14- 6 10 3. Nagykanizsa 6 3 2 1 19-14 8 4. DMVSC 6 2 4 — 11- 6 8 5. 22. sz. Volán 6 4 — 2 13-14 8 6. Szabó L. SE 6 2 3 1 9- 5 7 7. Szolnok 6 2 3 1 9- 8 7 8. ózd 6 1 5 — 7- 6 7 9. Bakony Vegyész 6 3 — 3 9-14 6 10. Kecskemét 6 3 — 3 9-16 6 11. Békéscsaba 6 1 3 2 12-10 5 12. Salgótarján 6 2 1 3 10- 8 5 13. Szekszárd 6 1 3 2 4- 7 5 14. Sopron 6 2 1 3 5- 9 5 15. Keszthely 6 1 2 3 6- 8 4 16. Kazincb. 6 1 2 3 7-11 4 17. Siófok 6 3 1 2 17-11 3 18. Baia 6 1 1 4 7-13 3 19. Ganz-MAVAG 6 — 3 3 6-12 3 20. Dcbr. Kinizsi 6 1 — 5 7-14 2 A Borsod megyei Lapki­adó Vállalat és a Borsod me­gyei Röplabda Szövetség szombaton és vasárnap ren­dezi meg a X. Észak-Ma­gyarország Kupa nemzetközi férfi és női röplabdatornát. A verseny fővédnöke Veres Mihály, a Borsod megyei Lapkiadó Vállalat igazgató­ja. A részt vevő csapatok, férfiak, I. csoport: Nyíregy­házi VSSC, Eperjes (cseh­szlovák), DUTÉP, Miskolci ÉMTE. II. csoport: Kézsmárk (csehszlovák), Kazincbarci­kai Vegyész, Szolnoki TI- TÁSZ, Iiejőcsabai Cement SE, Eperjes (csehszlovák). Nők: Eger SE, Miskolci VSC, Nyíregyházi VSSC, Ka­zincbarcikai Főiskolai SC, Tenisz. Ércbányász Kupa. Rudabánya, 8 óra. Kézilabda. NB I. B női: Borsodi Bányász—Ózdi Ko­hász. Sajószentpéter, Bá­nyász sporttelep, 16 óra. NB II. férfi: Miskolci ÉMTE— Nyíregyháza. Miskolc, nép­kerti sporttelep, 17 óra. Labdarúgás. MNK-találko- zó: Szalonna—Kazincbarcikai Vegyész. Szalonna, 16 óra. Kosárlabda. Nemzetközi mérkőzés. UBSC Wien—ZTS Kosice. Miskolc, városi sportcsarnok, 17 óra 30. SZOMBAT Tenisz. Ércbányász Kupa. Rudabánya, 8 óra. Kosárlabda. Nemzetközi mérkőzés. ZTS Kosice—DV- TK. Miskolc, városi sport- csarnok, 17 óra 30. Röplabda. X. Észak-Ma­gyarország Kupa! Miskolc, 7-es és 11-es számú Általá­nos Iskola, 8 óra 30. Labdarúgás. NB I.: Diós­győri VTK—Volán SC. Mis­kolc, DVTK-sporttelep, 16 óra 30. Területi bajnokság: Borsodi Volán—Honvéd Papp József SE. Miskolc-Erenyő, 15 óra 30. Juhász I. Bor- sodnádasd—S. Síküveggyár. Borsodnádasd, 15 óra 30. Csík. Megyei bajnokság: SÜMSE—Borsodszirák. Sajó­szentpéter, 16 óra. Lénárt. Szuhavölgy—Hejőcsaba. Put- nok, 16 óra. Bozsik. Ózdi kohász—dElép SC 27-24 (13-10). Ózd. NB I férfi. 1000 néző. Vezette: Májer. Ru- szina. OKSE: Tóth — Gráf, Ré­ti (4), Huszti (1). Pribék (6). Cseri (12). Nagy. Csere: Kovács (1), Benei (3). Edző: Móló Gá­bor. Küzdelmes, változatos mérkő­zést játszottak a csapatok, 4-4 Miskolci Spartacus. Szomba­ton és vasárnap a 7-es és 11-es Általános Iskolában 8 óra 30-kor kezdődnek a ta­lálkozók. * A Borsod megyei kézilab­da-bajnokság őszi második fordulójának eredményei, férfiak: Miskolci Vörös Me­teor—Somsály 31-19. H. Papp J. SE—Sajóbábony 24-26. Sá­toraljaújhely—Mezőkövesd 17-16. Sárospatak—Szerencs 22-24. Nők: Olefin SC— SÜMSE 15-23. MVSC—M. ÁFOR 9-22. Nyékládháza— M. Spartacus II. 16-13. Tenisz. Ércbányász Kupa. Rudabánya, 8 óra. Kosárlabda. Nemzetközi mérkőzés. DVTK—UBSC Wien. Miskolc, városi sport- csarnok, 10 óra. Röplabda. X. Észak-Ma­gyarország Kupa. Miskolc, 7-es és 11-es számú Általá­nos Iskola, 8 óra 30. Atlétika. Megyei minősítő verseny. Miskolc, MVSC- és DVTK-sporttelep. 9 óra. Labdarúgás. NB . II.: Ka­zincbarcika—Bakony Ve­gyész. Kazincbarcika, 16 óra 30. Salgótarjáni TC—Ózdi Kohász. Salgótarján, 16 óra 30. Megyei bajnokság: Mis­kolci VSC—Miskolci Üveg­gyár. Miskolc. MVSC-sport- telep, 16 óra. Lója II. Sajó- szöged—Rudabánya. Lenin- város, 16 óra. Zvolenszky. Mákvölgyi Bányász—Miskol­ci EAFC. Alberttelep, 16 óra. Bodnár. Putnok—Sáta. Pul­ii ok, 16 óra. Mozgó. Ernőd— Ormosbánya. Ernőd, 16 óra. Heves m. MÉMTE—Szerencs. Miskolc, hejőcsabai sportte­lep, 16 óra. Csanádi. Felső- zsolca—Gönc. Felsőzsolca, 16 óra. Szabolcs m. Mezőkövesd —Alsózsolca. Mezőkövesd. 16 óra. Pecze. Sátoraljaújhely— Bodroghalom. Sátoraljaúj­hely, 16 óra. Kalas I. Prügy —Tokaj. Prügv. 16 óra. Ju­hász I. Encs—Mezőcsát. Encs, 16 óra. Csízi. Hollóháza— Forró. Hollóháza, 16 óra. Varga I. , után végig a hazaiak vezettek, volt. amikor 3—4 góllal elhúztak ellenfelüktől. A 42. percben szándékos akasztásért a szegedi kapusi végleg kizárták a játék­ból. Ezt követően meggyőző lett az OKSE fölénye és értékes győzelmet aratott. Jók: Tóth (a mezőny legjobbja). Cseri, Pri­bék. — Dr. Gonda György állam­titkárt, az Országos Környe­zet- és Természetvédelmi Hi­vatal elnökét hatvanadik szü­letésnapja alkalmából a Mi­nisztertanács nevében szer­dán köszöntötte Sarlós Ist­ván, a Minisztertanács elnök- helyettese. — A Képző- és Iparművészeti Főiskola restaurátor tanszéke megkezdte Esztergomban a Babits-villa „autogi-ammfa- lának” felújítását. A megyei tanács anyagi támogatásával restaurálják a muzeális érté­kű „vendégkönyvet”. Köztu­domású, hogy Babits Mihály élete utolsó 17 esztendejében a nyarakat Esztergomban töl­tötte az Előhegyen álló kis házában. — Elismerésre méltó társa­dalmi munkát végeztek az el­ső fél évben a Gabonaforgal­mi és Malomipari Vállalat miskolci üzemének a dolgozói. Hat hónap alatt 6104 társa­dalmi órát dolgozott az üzem 59 szocialista brigádja, amely­nek zömét — vállalásaik alap­ján — a munkahelyükön tel­jesítették. — Üj, nagy teljesítményű, 12 soros kukorica vetögép soro­zatgyártását kezdték meg a Rába Magyar Vagon- és Gép­gyár Mosonmagyaróvári Me­zőgazdasági Gépgyárában. Az előzetes kipróbálás során az új gépekkel átlagosan 846 hektáros átlagot értek el, de volt olyan kísérleti gép is, amellyel több mint 1200 hek­tár kukoricát vetettek egy idényben. — Augusztus végéig, az or­szág 2000 tavában, mintegy 3500 kilométer hosszúságú fo­lyóvizeiben, valamint vadvi­zeiben és strandjain 260-an — 20-szal többen, mint' a múlt év hasonló időszakában — vesztették életüket, mert nem ismerték fel a vizek ve­szélyeit, nem tartották be a fürdőzésre és a vízi közleke­désre vonatkozó szabályokat. Az áldozatok közül 39 tizen­négy éven aluli gyermek volt. Értesítjük Kedves Vendégeinket, hogy A21.SZ. FÉRFIFODRÁSZ - ÜZLETÜNKET (Miskolc, Kun Béla ti. 2.) 1983. SZEPTEMBER 1-ÉN ISMÉT MEGNYITJUK. Várjuk Kedves Vendégeinket! BORSOD MEGYEI FODRÁSZ SZÖVETKEZET — A miskolci Kilián György Gimnázium levelező tagoza­tán és a Faipari Szakközép- iskola levelező tagozatán a beiratkozás, valamint a tan­évnyitó 1983. szeptember 6- án 14.30 órakor lesz. — A Magyar Természetbarát Szövetség szeptember 3. és 11.' között az Öcsai Tájvédelmi Körzetben természetvédelmi oktató- és munkatábort ren­dez. A természetbarátok Al- sónémedi mellett alakítják ki táborukat, ahol megismer­kednek a környék természeti érdekességeivel és a Kiskun­sági Nemzeti Parknak ezen a területén természetvédelmi munkálatokat is végeznek. ÉMÁSZ­közlemény Az ÉMASZ Miskolci üzem­igazgatósága értesíti az alábbi területeken lakó fogyasztóit, hogy az áramszolgáltatást fenn­tartási munkák végzése miatt, szüneteltetni fogja 1983. szep­tember 6-án és 7-én 7—15.30-ig. Örs u., Puskin u., Téglagyár u.. Kórház u., Kristály u., Ta­vasz u.. Magyar u., Gózon L. u., Irma u., Mester u., Ballag! K. u.. Rózsa F. u., Lenin tér, Topiczcr u., Kcrpcly A. u., Má. nyoki A. u., Alsószinva u., Fel- sőszinva u.. Pléh S. u., Bolyai F. u.. Kabar u., Sztahanov u., Jedlik A. u., Jászai M. u. O utca. * Az ÉMASZ V. értesíti a lakos­ságot, hogy Edclény, Arany Já­nos úton megépített 20 kV-os hálózat és • trafóállomás 1983. szeptember 5-én feszültség alá kerül. A tartószerkezetek meg­közelítése tilos és életveszélyes. Közlemények Értesítjük az utazóközönséget, hogy 1983. szeptember 1-én a Ti­szai pu.-ról 20.50-töl másnap 04.00-ig, míg Diósgyőrből és Vas­gyárból éjszaka 21.30—04.30-ig vágányzár miau a villamosok nem közlekednek, helyettük vil­lamospótló autóbuszok bonyolít­ják le az utasforgalmat. A mü- szakváltás időszakában a villa­mospótló autóbuszok a Vasgyár érintésével közlekednek. A villamospótló autóbuszokra a villamosmegállókban, ahol ez nem lehetséges (pí. zárt pálya esetén a diósgyőri szakaszon), a megálló mellett, a járdáról lehet le- illetve felszállni. Azon villamosmegállók helyett, amelyeket a villamospótló autó­buszok egyáltalán nem érinte­nek. az alábbi helyeken állítjuk meg az autóbuszokat: — Az Eszperantó tér. Kellner S. utcai villamosmegálló helyett a Tiszai pu. Irányába az 1-es autóbusz-megállóban. — A Vasgyári Gyógyszertár helyett a Vnsgvár végállomáson. — Az újgyőri piactér, 2, 3-as megállója helyett az 1-es autó­busz-megállóban. A villamospótló ^utóbuszokat villamosbérlettel. vagy 1 Ft-os villamosmenetlegy kezelésével lehet tgónvbe venni. MISKOLCI KÖZLEKEDÉSI VALLALAT Gitáriskola indul a miskolci zeneoktatói munkaközösség szer­vezésében kezdők és haladók részére. Jelentkezni lehet: min­den kedden délután 2-től 5 órá­ig. fJttörőház, Gv*ri kapu 27. sz., II^10. szoba. Együttes basszusgitárost keres, felszereléssel együtt. Érdeklődni: minden kedden, csütörtökön. 17— 19 óráig a görömbölyi művelődé­si házban. Sportműsor PÉNTEK VASÁRNAP Kézilabda