Észak-Magyarország, 1972. június (28. évfolyam, 127-152. szám)

1972-06-01 / 127. szám

1972. június 1., csütörtök ÉSZAK-MAGYARGRSZAG 7 1972. június 1., csütörtök A nap kelte 3.51, nyugta 19.33 órakor. A hold kelte 22.36, nyugta 7.23 órakor. Névnap: Tünde. Évford&sfo _____ 4- Harminc évvel ezelőtt, 1942. június 1-én halt meg — T 51 éves korában — Prágában Vladislav Vancura cseh | regényíró, elbeszélő. T Zeneművésznek készült, majd orvos lett egy Prága 31 melletti községben. Alapító tagja és elnöke volt a cseh f művészek és írók avantgardista egyesületének; a ha- J ladó cseh értelmiség egyik vezetőjének tekintették. j 1942. május végén a németek, mint a cseh ellenállás £ aktiv részvevőjét, letartóztatták, s néhány nap múlva * agyonlőtték. Rádió_______ K ossuth rádió. 8.18: Népi zene. 9.00: Álmodjunk a valóság pár­náján. 9.25: Maya. Operettrész­letek. 10.05: „Ha naplót írtam volna . . Gobbi Hilda nu'iroia. 11.05: Hovanscsina. Ooerarészle- tek. 12.20: Id nyer ma? 12.35: Melt! diakoktél. 13.58; Finn nép- költészet 14.13: Éneklő világ. Amerika régi dalaiból. 14.38: Ka­marazene — fuvolával. 15.10: Zengjen dalunk. A Magyar Rá­dió énekkari híradója. 15.40: Operettdalok. 16.00: A világgaz­daság hírei. 16.05; Művelődés Pusztaszeren. Rioort. 16.25: Zara Doluhanova és Kurt Böhme éne­kei. 17.05; Hét város Európában. 16. rész; A művészet otthonai. 17.35: Népi zene. 17.53: Ünnepi könyvhét. II. rész. 13.18: Miért igen, miért nem? Zenéről tíz percben. 19.00: Esti krónika. 19.25: Hangképek a Magyaror­szág—NDK úszóviadalról. 19.35: Magyar századok zenéje. Szimfo­nikus zenekari hangverseny. 21.03; Külpolitikai dokumentum­műsor. 21.33: Népi zene. 22.20: Tíz pere külpolitika. 22.30: A dzsessz világa. 23.30* Schumann: B-dúr humores/.k. 0.10: A pró­féta. Operarészlet. Petőfi rádió. 8.05: Fúvószene. 8.18: Szimfonikus zene. 9.40: Nyomoz a hivatal. Riport. 10.00: Zenés műsor üdülőknek. 12 00: Könnyűzenei híradó. 12.30: Kó­rusok, hangszerszolók. 13.03* Győri stúdiónk jelentkezik. 13.20: Kodály: Háry János — szvit. 14.00: Ifjúsági randevú kettőtől hatig. 18.10: Római beszélgetés Rodolfo Mosca, Simona Colriezi és Aleeo Riosco professzorokkal. 18.30: Nóták. 18.52: Közvetítés a győri Kisfaludy Színházból: A sztár is meztelen. Zenés* komé­dia. 20.00: Esti krónika. 11. ki­adás. 21.56: Mozart: D-dúr ,,Prá­gái” szimfónia. 22.23: Bethlen István emlékiratai. 22.33; Me- notti: A telefon. Egyfelvonásos vígopera. 23.15: Bukovics Lajos énekel. 23.30: Könnyűzene Ránki György szerzeményeiből. A Magyar Rádió miskolci stúdiójának műsora (a 188 m-es hullámhosszon 18—19 óráig) A megye éleiéből. Tudósi te ink érdekességekről. Időközben, munka közben. Ak­tuális. jegyzet. KlSZ-híradó. Az egyetemi KISZ-bizottság a tanév vége felé Érettségizők között. Miskolci filatélista élményéiből. Fiatalok zenés találkozója. Televízió ______ 9 .00: Iskola-tv. 17.28: llirek. 17.35: Tízen Túliak Társasága. 18.25* Antenna. 19.15: Esti mese. 19.30: Tv-híradó. 20.00: Ki mit tud? V. elődöntő. 22.00: Tv-hír- adó — 2. Mozi Béke: K* 4 és 7 órakor. Helló. Dolly! I—II. Színes amerikai. Dupla helyárral! — Kossuth: K: de. n. lü és n. 12 ó. Halott sze­rnek tanúvallomása. Mb. cseh­szlovák. Du. f. 3, f. 5 és f. 7 ó. Halott szemek tanúvallomása. Mb. csehszlovák. — Hevesy Iván Filmklub: K; 6 é. Trans-Európa expressz. Francia-—belga. 18 éven felülieknek! — Fáklya: K: f. 5 és f. 7 ó. Letel? az úton. Színes kanadai. — • Petőfi: K: f. 5 és f. 7 ó. A medve é« a baba. Ma­gyarul beszélő francia. — Szik­ra: K: 5 és 7 ó. Sötét pi'Uanaf. Színes csehszlovák. — Táncsics: K: 5 és 7 ó. Haláltánc. Színes angol — Tapolca, kertmozi: K: f. 9 ó. Helló. Dolly! I—rí. Szí­nes amerikai. Dupla helvágói • Kiállítás Miskolci Képtár: Berény Ró­bert raj «kiállítása. Nyitva de. 10 őrá te J este 6 Óráig. 101 plakát Katona László grafikusművész kiállítása a mis­kolci Kossuth Művelődési Ház­ban. Nyitva délelőtt 10 órától este 6 óráig. Rásó József festőművész és Renner Kálmán éremművész ki­állítása a tokaji múzeumban. Nyitva délelőtt 10 órától este 6 óráig. Gyermekrajzkiállítás a Rónai Sándor Művelődési Házban. Meg­tekinthető délelőtt 10 órától este 6 óráig. Szakkörök kiállítása az Ifjúsá­gi Házban. Megtekinthető: egész nap. Mai magyar raj zanű vészét •— kiállítás a Jczsef Attila klub- könyvtárban. Nyitva 12 órától este 8 óráig. Történelmi festészetünk a XIX. században címmel kiállítás a me­zőkövesdi művelődési központ­ban. Megtekinthető délelőtt 10 órától este 6 óráig. Szibéria és a szovjet Távol- Kelet címmel kiállítás a ka- -y, in eb arc lkai ~ művelődési köz­pontban. Megtekinthető délelőtt lü órától este 6 óráig. Békés Imre és Szarka Árpád festőművész kiállítása a tokaji pártházban. Megtekinthető dél­előtt 9 órától délután 4 óráig. Rendezvény —— A zeneiskola tanárainak hang­versenye a len in városi művelő­dési központban, este 6 órakor. .Szibéria természeti gazdagsá­ga címmel előadás a kazincbar­cikai Egressy Béni Művelődési Központban, este 7 órakor. Szavalóverseny az ünnepi könyvhét alkalmából a leninvá- rosi művelődési központban, dél­után 3 érakor. Színház ______ 1 , csütörtök. A furfangos öz­vegy (7). Huszka bérlet. 2, péntek. Bolha a fülben (7). Bérletszünet. 3, szombat. A furfangos özvegy (7). Katona bérlet. • 4, vasárnap. Bolha a fülben (3). Bérletszünet. Bolha a fülben íT>. Bérlet­szünet. 5, hétfő. Nincs előadás. 6, kedd. A furfangos özvegy (7). Csortos bérlet. Időjárás-----— V árható időjárás ma estig: felhőátvonulások, néhány he­lyen esővel, zivatarral, mér­sékelt. időnként megélénkülő nyugati, északnyugati szél. A nappali felmelegedés nyuga­ton erősödik, keleten gyen­gül. Várható legmagasabb nappali hőmérséklet 17—22 fok kövön Többet támadtak a hazaiak Értékes két pont OVIK—Csepel 2:1 (2:0) Diósgyőr, 6000 néző. Ve­zette: Vízhányó, elég sok hi­bával. Csúszós talajú pálya, szemerkélő eső. amely fél­időre elállt. Diósgyőr: Veréb (7) — Ko­vács (7). Salamon (8). Haj­dú (5). Kendi (7), Hajas (ö), Vass (7). Földesi (5), Hor­váth (6). Tábori (6). Sikora (9). Edző: Tóth József. Csepel: Fatér (6) — Falu­di (4), Sándor (5). Pető (3). Vellai (5), Kandi (6), Takács (5), Varga (6). Bartos (5), Losonczi (4), Kelemen (4). Edző: Keszthelyi Mihály. — Az első hat között kell végezni a csapatnak, ehhez pedig itt is pontot kel] sze­reznünk — mondta Keszthe­lyi Mihály edző a mérkőzés előtt. A diósgyőri vezetők­nek csak annyi hozzáfűzni­valójuk volt e megjegyzés­hez, hogy a bentmaradás- hoz kevés a döntetlen, két pontra van szükség... A Csepel kezdett, és az első percekben többnyire a DVTK térfelén pattogott a labda, sőt, egy szögletet is kihagytak a vendégek. A 4. percben gyors ellentáma­dásnál Sikorát a földre rán­totta Faludi. Eseménytelen percek után Salamon kapott vastapsot: egy szép szerelé­séért. A DVTK egyre jobban megnyugodott, és fokozato­san átvette a játék irányí­tását. A 13. percben Sikora húzott el a bal oldalon, de a partjelző úgy látta, hogy túivitte a labdát az oldalvo­nalon. ezért megállította a játékvezető. Két perc múlva ugyancsak a diósgyőri bal- szélsőtől indult a támadás. Horváth Földesihez fejelt, ő azonban gyengén kapu mel­lé lőtt. Nem sokkal később Kendi bedobását. Földesi HorvátlVhoz továbbította, a diósgyőri középcsatár lövése szögletre pattant. A 20. percben Vass futott el a bal oldalon. Beadását nehezen mentették a csepeli védők. Egyre meggyőzőbben ját­szott a Diósgyőr, és lénye­gesen többet támadott, mint a Csepel. A 22. percben megszületett az első gól. Tá­bori—Hajas—Sikora volt a. labda útja. A diósgyőri bal- szélső Faludi mellett elhúz­ta a labdát, és mintegy 10 méterről, éles szögből a be­adásra váró Fatér mögött félmagasan a jobb sarokba lőtt. 1:0. Határtalan lelkesedés fo­gadta a diósgyőriek vezető gólját, és most már lelkesen felhangzott a közönség buz­dítása. A DVTK pedig szin­te szárnyakat kapott, es egyre jobban játékba len­dült, egyre több támadást vezetett, A 24. percben Vass húzott el a jobb oldalon, tíeadasat Horváth 5 méter­ről. kapásból a bal kapufára vágta. Ellentámadásnál Ve­réb szép védésének tapsolt a közönség. .Nem sokkal ez­után Vass ugrott ki. ketten ollóba fogták, elesett, de a biro nem adott tizenegyest, hanem ' szögletet ítélt. A 35. percben újabb gólt ért el a DVTK. Hajas kiugratta Hor­vátitól, a csepeli védők ies- taklikáztak, de Pető bent­maradt. Így a partjelző es Vízhányó is lovabbot ítélt. Horváth lefutotta Sándort, és a kimozduló Fatér fölött átemelte a labdát. 2:0. A félidő hátralevő percei­ben a DVTK rohamozott, több formás támadást veze­tett, de újabb gól nem esett. Szünetben cseréltek a cse­peliek. Bartos helyett Csor­dás jött a pályára. Ebben a játékrészben is nagy lendü­lettel kezdett a Diósgyőr, a Csepel viszont egyre többet szabálytalankodott. Az 52. percben Sikora Horváthhoz játszott, őt azonban a 16-os sarkánál felvágták. A sza­badrúgást Fatér megfogta. A másik oldalon Salamon szerelt szépen, majd gyors diósgyőri támadás futott a pályán. Sikora remek cselek u tán indította Hajdút, ő azonban a tizenhatoson be­lül a csepeli védőkbe ve­zette a labdát. Az 57. perc­ben Földesi 30 méteres lö­vését Fatér a bal felső sa­rokból lehúzta. A 62. perc­ben Vass kígyózott át a cse­peli védőkön, majd Sikorú- hoz továbbított, akj egyből középre játszott. Fatér azon­ban bravúrosan közbelé­pett, Egyre többet támadott a Diósgyőr. A Csepel viszont csak szabalytalanság árán tudta feltartóztatni a diós­győri rohamokat. A 63. pere­ljen Horváth lőtt kapu mel­lé. A 71. percben Földesi helyett Kollath jött a pá­lyára. Nem sokkal később Varga leterítette Kendit, majd alighogy felállt félper­ces ápolás után, Losonc/i vágta gyomorszájon. A bíró figyelmeztette a csepeli játé­kosokat. de ez nem sokat ért, mert a következő táma­dásnál Kollátfiot akasztot­ták szabálytalanul. A 74. percben Kolláth ívelte be jobb oldalról a labdát. Hor­vath a bal alsó sarok felé fe­jelt, a közönség már gólt kiáltott, de ta csepeli kapus kiütötte a labdái. A 76. percben Tábori helyett Gör- gei jött a pályára. Tovább­ra is a Diósgyőr rohamo­zott, mégis a 81. percben — egy vitatható góllal — a Csepel szépített. Jobb olda­lon szállt a labda. .4 védők elvétették, L osonczi kapura lölt. a labda a kapufáról Salamon elé pattant, ő a gólvonalon állva kirúgta. A partjelző azonban rögtön körözött és középre muta­tott. 2:1. (A mérkőzés végén a diósgyőri öltözőben egyön­tetű volt a vélemény: a lab­da a gólvonal előtt volt. és mindenki cáfolta, hogy a hálótartó vasról pattant vol­na vissza, hiszen csak a kapufát érintette.) A 85. percben a DVTK is gólt ér­hetett volna el, de Görgei tiszta helyzetben, 8 méterre a kaputól kivárt, és Sándor közbelépett. 1 perc múlva Horváth kicselezte Petőt, kapura lőtt. Fatér kétségbe­esetten kifutott, s a diós­győri lövés elakadt a kapus lábán. Panlovits Ágoston MTR—Komló 1:1 (1:1) Góllövők: Oborzii, illetve Bencsik. Bp. Honvéd—Ü. Dózsa 1:1 (1:0) Góllövők: Koema, illetve Bene. FTC—Salgótarján 0:0 Tatabánya—Egyetértés 0:0 Videoton—Szombathely 1:0 (0:0) Góllövő: Wollek. Eger—Vasas 3:1 (0:1) Góllövő: Vígh (2), Kovács F., illetve Váradi B. Láíványes verseny Sajoszenlpéleren Lengyel vendégeket foga­dott a Borsodi Bányász Sa- jöszentpéteren, ahol izgal­makban bővelkedő, látvá­nyos, szép küzdelmet vívott egymással az Energetik Poz­nan és a Borsodi Bányász művészi tornászcsapata. Jány Gyula, a Borsodi Bá­nyász elnöke köszöntötte a vendégeket, és utána egymást váltották a szabadon válasz­tott gyakorlatokkal a lengyel es a magyar tornászlányok. A magas színvonalon bemu­tatott karika-, szalag-, kötél-, labdagyakorlatok láttán gyak­ran verődtek össze a tenye­rek. Végül is öttized pont döntötte cl az elsőség kérdé­sét csapatversenyben, mely­nek végeredménye így ala­kult: Borsodi Bányász—Ener­getik Poznan 91.15:91.10. Egyéniben holtverseny ala­kult ki az első helyen. A lengyel bajnoknő, Hcnnnc- rung és Sütő egyaránt 18,70 pontot szereztek. A további sorrend így alakult: 3. Sza­bó (Borsodi Bányász) 18,55, 4. Traíankowska (Poznan) 18,50. 5. Czewinska (Poznan) 18.30, 6. Komán (Borsodi Bá­nyász) 18,10, 7. Staniszcwszka (Poznan) IS, 8. Balogh (Bor­sodi Bányász) 17.95, 9. Hódi (Borsodi Bányász) 18.70, 10. Bilinszka (Poznan) 17,55 pont. A hét végén sorra kerülő magyar bajnokság előtti nem­zetközi verseny a Borsodi Bányász tornászainak nagy­szerű felkészültségéről tanús­kodott. N. P. [cser Károiy s íeiiirarosi süyeiiieii edzője Ecscr Károly, a Tatabányai Bányász volt versenyzője, többszörös magyar és Eurö- pa-bajnok elvállalta a lenin- városi súlyemelők szakmai irányítását. Az új edző jú­nius elsején kezdi meg mun­káját az I.MTK súlyemelő szakosztályában. Kézilabda Miskolci Vörös Meteor—Duna­keszi VSE 28:17 (10:10). Újabb énekes győzelemmel lepte meg szurkolóit a Miskolci Vörös Me­teor. a kézilabda Népköztársasá­gi Kupában. Az NB I. B-s du­nakeszi csapatát fektette ket- vállra. Az első félidőben ki­egyensúlyozott volt a játék, szü­net: után a hazaiak kerültek: fölénybe. Ezzel a győzelemmel a legjobb nyolc között van a Vörös Meteor. Ld.: Csoltkó (9),- Futó (6), Breitenbach, Molnár (4-4). HELYZETEK Mindkét jelenet gólhelyzet volt és mindkettő kimaradt. (MVS C—Nagybátony 1:1.) Foto: Szabó István