Észak-Magyarország, 1961. május (17. évfolyam, 102-126. szám)

1961-05-23 / 119. szám

Kedd, 1361. május 23. esZAKMAGTÁftOftSZÁG 5 ■ sinmfíGvoftoRSiOG Megyénkbe érkezett a DOSZAAF küldöttsége Hétfőn, a kora reggeli órákbau a Magyar Honvédelmi Sportszövetség meghívására megyénkbe érkezett a DOSZAAF küldöttsége. A szovjet vendégek fogadására megjelent Papp Károly eivtárs. a megyei pártbizott­ság titkára. Kállai László eivtárs, a Hazafias Népfront megyei elnöke, •fakó András elvtárs, a Szakszerve­zetek Megyei Tanácsának vezető tit­kára. valamint politikai és társadal­mi életünk több más vezető szemé­lyisége. A küldöttséget Bokor József százados elvtárs, az MHS megyei elnökségének elnöke fogadta. A de­legációt Borsod megyei útjára elkí­sérte Szabó István altábornagy, az MHS országos elnökségének elnöke, valamint Réthy Antal elvtárs, az MHS országos elnökségének helyet­tes elnöke is. A fogadás után a vendégek és a vendéglátók az MHS és a DOSZAAF munkájáról beszélgettek. Több kér­dést intéztek az ifjúság és az MHS kapcsolatát illetően Huri Sándor elvtárshoz, a KISZ megyei bizottsá­gának munkatársához, a Borsod me­gyei Ifjúsági Sportbizottság elnöké­hez. A vendégek a délutáni órákban Szerencsre látogattak el, ahol érdek­lődtek az MHS helyi szervezetének munkájáról. A szovjet küldöttséget miskolci tartózkodása során meglátogatta Prieszol József elvtárs, az MSZMP Központi Bizottságának tagja, a me­gyei pártbizottság első titkára is. Pontszerzés Csepelen DVTK—Csepel 1:1 (1:0) Csepel. 4000 néző. V.: Horváth L. A DVTK összeállítása: Hódi — Werner, Szigeti, Paulas — Csányi, Solymosi — Iván, Kovács, Kiss, Ráczi, Pál l. Edző: Bodola Gyula. Kiegyenlített játékot hozott az el­ső negyedóra. Ebben a szakaszban inkább a diósgyőri csapat kezdemé­nyezett, bár a csepeliek előtt is adó­dott jó helyzet. A DVTK szerezhette volna meg a vezetést, de Kiss szinte s kapu torkában rontott. A támadás­ban maradt diósgyőri csapat a 26. percben megszerezte a vezetést. Pál í. lövését a csepeli kapus , szögletre ütötte. A szögletei Pál ívelte be. Solymosi nagyszerűén ugrott fel a labdára és a kapu közepébe fejelt. 1:0 a. DVTK javára, A gól után egy ideig csepeli kez­deményezéseket láthatott a kö­zönség, gólhelyzetük is akadt a ha­zaiaknak, de próbálkozásaikat jól hárította a DVTK védelme. Kisucz- ky lövését Hódi kivédte, majd a cse­peli kapu előtt újból Kiss előtt kí­nálkozott golszerzesi alkalom, de a diósgyőri középcsatár lábáról — a kaputól egy méterre — lecsúszott a labda. Maradt tehat az egygolos diósgyőri vezetés. A második félidő elején jobban kezdett a Csépiéi. Két hatalmas lö­vés is veszélyeztette a diósgyőri ka­put. Az cgvik alig ment mellé, a má­sikat léc fölé nyomta Hódi. Az ellentámadás során-kettőre nö­velhette volna góljai számát a DV­TK, de Iván lövését Tóth I. az utol­só pillanatban szögletre ütötte. Tá­madásban maradt a DVTK, de a csatároknak nem volt szerencséjük a góllövésnél. B'ormás támadás után Ráczi lőtt kapura, már biztos gólnak látszott a lövés, végül azonban a labda a kapufát súrolva elhagyta a játékteret. Diósgyőri kezdeményezé­sek utón a 71. percben váratlanul egyenlített a hazai együttes. Hátulról adták a diósgyőri térfél­re a labdát, majd Kisuczky Pál ll-nek adott. A csepeli balössze­kötő kiugrott a diósgyőri védők között és közelről a jobbsarokba lőtt. 1:1. Az egyenlítő gól után újból a diós­győriek előtt adódott nagy helyzet, de Pál I. elesett és odalett a gólszer­zési lehetőség. A mérkőzés hátralévő részében változatos lett a játék. Mindkét kapu előtt voltak veszélyes helyzetek, de a védelmek jól működ­tek. Az utolsó percekben a DVTK támadott többet, de nem sikerült a győzelmet megszereznie. A mérkőzés képét tekintve, a DV­TK megnyerhette volna a csepeli találkozót. A sérült Fcrecsi, továbbá Papp nélkül állt fel a csapat, ennek ellenére sokkal jobb játékot nyúj­tott az együttes, mint egy héttel ez­előtt. A két fiatal összekötő — Ko­vács és Ráczi — igen sokat dolgo­zott, jól vitte fel a labdat. sőt hely­zetet is alakított ki. Helyzeteiket azonban nem sikerült kihasználniok. Kissnek két hatalmas helyzete volt, de Pál 1. is lőhetett volna gólt. A vé­delem biztosan állt a lábán és telje­sítménye összességében messze fe­lülmúlja az egy héttel előttit. Hogy mégsem sikerült ezen a mérkőzésen mindkét pontot megszerezni, az an­nak tulajdonítható, hogy a csepeli kapura küldött lövések nem voltak eléggé pontosak és erősek. így for­dulhatott eló, hogy a csepeli kapus­nak nem egy esetben sikerült szög­letre hárítania. Mindent egybevetve; a jóiramú mérkőzésen a DVTK csa­pata közelebb állt a győzelemhez. Kézilabda eredmények Testnevelési Főiskola/— Ózdi Kohász 21:7 (12:1) Űzd, NB I., női. Ezúttal sem sikerült az özd5 lá­nyoknak otthon tartaniok a két pon­tot. Az ózdiak játékát, a csapkodás, kapkodás jellemezte. A végig nagy lelkesedéssel és jól játszó TF meg­érdemelten nyert. Az. ózdi csapatból (Farkas és Adamkó nyújtott elfogad­ható teljesítményt. DVTK—MVSC 17:12 (7:0 Miskolc, NB II., férfi. Az első félidő elején 3:3-ig együtt haladt a két csapát. Ettől kezdve a jobban adogató és a helyzeteit job­ban kihasználó diósgyőri együttes fö­lényre tett szert. Szünet után is a DVTK kezdett jobban. 9:5 után azon­ban kétszer is eladták, a labdát és gyors indítás utón két gólt ért el az MVSC. 9:7 volt a mérkőzés állása, alább az egyik pontot. Az MMTE gól­lövői : Szőke (6), Petrányi (2). Némethi (2), Papp, Fázold. Gyülvészi. Jók: Szőke, Szopikó és Jäger. MVSC—Debreceni Kinizsi 7:2 (3:1) Miskolc. NB II.. női. Mindkét félidőben a miskolci csa­pat irónyitotta a játékot és győzelme még nagyobb arányú is lehetett volna. A vasutas csapat góllövői: Sza- bóné (2). Novak (2), Simon (2). Ka­pusi E. Jók: Buikta, Kontra, Noválí. Egy győzelem, A röplabda női NB I-es bajnokság­ban az MVSC csapata Szegeden ját­szotta le bajnoki mérkőzését. A vas­utas lányok óriási küzdelemben 3:2 (10. 10. -7, -10. 12) arányban győztek. Ezzel megszilárdították helyüket. Hódi a kapuban több. erős, helye­zett lövést védett, volt egy bravúros védése is. A gólról nem tehetett. A hátvédhármas legjobbja Paulas volt. A tőle mégszokott, biztos játékot nyúj­totta, kiválóan szerelt, s mindenkor jól adta előre a labdát. Szigeti és Werner is igen jó teljesítményt nyúj­tott, alig vétettek hibát. Talán a csepeli gól előtt voltak kissé határo­zatlanabbak. Solymosi ezúttal is „uralta” a mezőnyt. Kiiogáslalanul látta el védekező munkáját, de ott volt a támadások befejezésénél is. Gól ja nagyszerű teljesítménynek szá­mít, Csányi jól látta el feladatát. A csatársor játéka valamit javult az előző mérkőzés óta. de a góllövés ezúttal sem ment. Iván sok támadást vezetett, de adós maradt a befeje­zéssel. Kovács fóleg hátul segített sokat, a csepeli kapura nem volt ve­szélyes. Kiss az első félidőben két nagy gólhelyzetet kihagyott, a má­sodik félidőben már nem kezdemé­nyezett annyit, bár akkor is lelkesen játszott. Ráczi rengeteget dolgozott. Elöl-hátul küzdött, jó kapcsolatot tartott a védelem és a támadósor között. Pál I. igyekezett. Horváth L. játékvezető jól vezette a mérkőzést. A LABDARUGÓ NB I. ÁLLASA; 1. U. Dózsa 24 14 5 5 46:23 33 2. Vasas 23 12 8 3 48:22 32 3. MTK 23 13 5 5 48:32 31 4. Salgótarján 25 12 5 8 40:33 29 5. Ferencváros 23 12 4 7 52:31 28 fi Szeged 23 8 10 5 35:38 26 7. Honvéd 24 7 9 8 38:39 23 8. Győr 23 8 6 9 37:27 22 9. Tatabánya 23 7 8 8 29:33 22 10. Csepel 23 5 10 8 23:31 20 11. Pécs 23 5 8 10 28:37 18 12. Dorog 23 5 7 11 33:44 17 13. Debrecen 23 4 5 14 20:53 13 14. Diósgyőr 23 3 fi 14 19:53 12 NB II. KELETI CSOPORT ÁLLÁSA: 1. G.-MÁVAG 26 13 0 4 43:18 35 2. Szolnok 26 14 7 5 57:30 35 3. Özd 26 14 9 6 41:25 34 4. BVSC 26 15 3 8 49:28 33 5. Miskolc 26 11 6 9 33:31 23 6. Kecskémét. 26 9 9 8 32:33 27 7. Pénzügyőr 26 8 10 8 32:33 26 8. Egyetértés 26 7 íi 8 29:29 25 9. Bp. Előre 26 9 6 11 31:25 24 10. Borsodi B. 26 8 7 11 23:29 23 11. Nyíregyháza 26 7 9 10 14:24 23 12. Cegléd 26 6 11 9 24:43 23 13. Diósgyőr 26 6 9 11 27:36 21 14, SZVSE 26 8 5 13 29:40 21 15. Bp. Spart. 26 6 8 12 32:40 20 16. Jászberény 26 7 4 15 27:49 18 — egy veresig A DVTK női csapata a diósgyőri stadionban a Vasas Dinamo ellen ját­szott. A fővárosi együttes 3:2 (13, 9, -8. -10. 11) arányban nyerte meg a ta­lálkozót. amikor a vasutas játékosok három biztos helyzetet kihagytak. A diós­győriek közül Tarit kiállították. így a vasutasok emberfölénnyel játszottak. Ennek ellenére a DVTK teljesen át­vette a játék irányítását és biztosan nyerte meg a mérkőzést. A győztes csapat sokkal tervszerűbben és kultu­ráltabban játszott, mint az MVSC. Góllövök: Surányi (6), Selmeczi (4), Vous2ka (3), Tart Dimény. Futó. Papp, illetve Gazro (5), Héresz. (4>, Lugosi (2), Stumpf. Jók: Kerekes (a mezőny legjobbja), Surányi, Vouszka, Belmeczi, illette Gazsó, Héresz. Martfű—MMTE 18:13 (10:5) Martfű. NB 11., férfi. Egyenlő erejű csapato/k küzdelmé­ből a szerencsésebb hazai együttes került tó győztesen. A miskolci csa­pat ellen hét (!) büntetőt ítélt a já­tékvezető és ebből mindössze egyet nem értékesítettek. A miskolci csapat feltétlenül megérdemelte volna leg­A lehetőség — és a valóság asárnap délután kíváncsian vár­tam a két NB H-cs i'asutasesapat miskolci találkozóját. Latolgat­tam a mérkőzés kime­netelét — csak igy. ön­magámban: — Az MVSC ki fog kapni, mivel a. Szol­nok bajnokságra tör és ugyebár a „kutya nem eszi meg a kőin­két ..mind a kettő vasutas csapat... Mi­ért. ne segítse egyik a másikat? — Megnézem — gondoltam —, s ha az MVSC nem nyer — többé feléje sem nézek pályájának. — Aztán ezeket a gondolatokat némi lűkalpatrioiiz­mussal elhessegettem, mondván: — Az MVSC is bor­sodi csapat, az Özd is. Az Ózd is bajnokság­ra tör, s ha most az MVSC a Szolnoktól mindkét pontot. ..elra­bolja” — Ózdot köze­lebb segíti, az NB I- hez. Erre azért is szük­ség van. mert a DV­TK helyzete, enyhé.n szólva, reménytelen az NB 1-ben, s az NB I- hez jelenleg a.z Ózd áll legközelebb a bor­sodi csapatok közül... Különben is az Ózd. a Borsodi Bányász ellen ..simán’’ veszi ezt a fordulót. . . — No és ha még a Ganz-MÁVAG is kikap.. • — Ózd már egy „tiszta” ponttal vezet! — Így gondol­tam én... teljesen szubjektív érzések alapján... \1 r gnéztem, rrrg- néztük a m reg­esei. Végig élvezetes, jóiramú mérkőzés volt, amelyen az MVSC megérdemelten győ­zött, a Szolnok kika­pott. Kikapott a Ganz-MÁVAG is, — csakhogy az Ózd sem vette „simán” ezt a fordulót, s igy a. Keleti csoport tabellájának „éllovasai’’ — marad­tak. a helyükön. (Leg­alábbis egyelőre.) Hiába, a labda göm­bölyű . .. (es) Ez történt az NB II-ben í attárnap három bajnokjelölt szenvedett vereségei! Az NB 11-cs bajnokság Keleti cso­portjában három bajnokjelölt szen­vedett vasárnap vereséget. A Ganz- MÁVAG a fővárosban kapott ki a kiesésre álló SZVSE csapatától, az Ózdi Kohász Ózdon Szenvedett ve­reséget a Borsodi Bányásztól, míg az MVSC a Szolnokot győzte le. A BV- SC csak nagy küzdelem után tudta legyőzni a Di. Bányászt, igy erősen felzárkózott a vezető együttesekhez a fővárosi vasutas csapat. Az említett mérkőzéseken kívül a többi találko­zón döntetlen eredmény született. A forduló eredményei: Előre — Spar­tacus 1:1. Pénzügyőrök — Egyetértés 1:1. Jászberény — Kecskemét 1:1, Nyiregyhdza — Cegléd 0:0, MVSC—Szoluok 2:0 (1:0) MVSC-pálya, 4000 néző. V: Balta B. Az MVSC összeállítása: Miha- lovs/ki — Homovics, Buna, Péter — Zoller, Kovács — Palatics, Tóth. Dobos. Gyetván, Deák. Edző: Fekete László. Azok a sportkedvelők, akik vasár­nap délután végignézték a két vas­utas csapat találkozóját, azzal az ér­zéssel távoztak el a sportpályáról^ Szünet után az első pillanattól kezdve az MVSC kezdeményezett. Egymás után gördültek a jobbnál- jobb támadásoki a vendégcsapat ka­puja elé. A második gólt 11-esból Gyetván szerezte, ezenkívül meg négy gólhelyzet maradt kihasználat­lanul. Nagyon tetszett a csatársor sokmozgásos. hclycserés játéka, amelyben Gyetván vitte a vezető Gyetván beadását Csclényl elöklözi a befutó csatár elöl. MVSC—Srelnok x:#. Fotot Szabó István hogy végre, hosszú idő után, nagy­szerű futballcsemegeben volt részük Ezt az élményt a miskolci csapat já­téka nyújtotta. Az első félidőben is nagyiramú volt a küzdelem, de a já­tékidőnek ebben a részében a baj­nokjelölt. szolnokiak is vezettek ve­szélyes támadásokat. Ezek a táma­dások azonban eltörpültek az MVSC játéka mellett. A miskolciak néhány húzásból álló gyors támadással kö­zelítették meg az ellenfél kapuját, több helyzetei is teremtettek, de csak egy alkalommal sikerült. Pala­tics révén gólt elérniök. Pedig Pala­tics másik lövése, Gyetván parádés alakítása, vagy Dobos és Tóth hely­zete gól) érdemelt volna. A szolno­kiak balszélsőjük révén veszélyez­tetlek két alkalommal. • Borsodi Bányász—Oa Ózd, 4500 néző. V: Müncz. Borsodi Bányász: Veres — Negye­si. S/Jibor, Mencsik- — Bcnkó, Jas- kó — Baranyi, Séra, Hetei, Vccsci, Varga. Edző: Szeder István. Ózdi Kohász: Olaj. — Budai. Fer­dinand. Hajncr — Borbás I, Gyár­fás — Borbás II. Szendrci, Zalai, Kismarton, Szurdoki 11. Edző: Bál­nái I,ászló. Erre az eredményre a szakembe­rek közül kevesen számítottak. Az ózdi csapat biztos győzelme helyett a határtalan lelkesedéssel játszó sa- jószentpéteriek szerezték meg a két pontot. A hazai csapat fölényében teltek az első percek, de Borbás II, majd Zalai hagyott tó jó helyzetet. Húsz perc után a Borsodi Bányász is vezetett néhány veszélyes tárna­szerepet. de a többiek is alaposan kitettek magukért. A második fél­időben mutatott játék alapján még több gólt lőhetett, volna az MVSC. A győztes csapat védelme nagyvona­lúan játszott, Különösen Buna es Péter állt biztosan a lábán, de Miha- lovszki és Homovics is megtette kö­telességét. Zoller régi napjaira em­lékeztető kiváló játékot nyújtott, Kovács főleg a második félidőben jött lel. A csatársor legjobbja Gyet.- van volt. Alig maradt el teljesítmé­nyétől Tóth játéka. Igen jó játékot láttunk Dobostól is, de a lövései nem sikerültek. Deák szünet után játszott jobban, Palatics várakozáson felüli játékot nyújtott. Balia B. játékvezető igen jói! ve­zette a mérkőzést. di Kohász 1:0 (0:0) dóst. főleg a két szélső révén. Bara­nyi t csak az utolsó pillanatban tudta szerelni Ferdinánd. Az első félidő végéig kiegyenlített volt a játék. Gyárfás szabadrúgását mentette Ve­res. a túlsó oldalon Varga lőtte fölé a labdát. A második félidő elején is a ha­zaiak támadtak többek Borbás II. nagy lövését védte Veres, majd Kis­marton lőtt fölé. Egyre jobban fel­jött a bányász-együttes. Előbb Séra, majd Baranyi lövése kerülte el a ka­put. A 72. percben szabadrúgás után Vargához került a labda és a bal- szélső a balsarokba lőtt. 1:0. A gól után a hazaiak megpróbálkoztak az egyenlítéssel — sikertelenül. Jók: Verés, Sztibor, Vécsei, illetve Ferdi­nánd, Gyárfás, Budai. BVSC—Di. Bányász 1:0 (1:0) Budapest, 500 néző. V: Bálint. Di. Bányász: Stadinger II, — Kiss, Verba, Olall — Bujlor, Paulas — Budai. Szalui 11, Pesti, Újvári) Sta­dinger I. Edző: Nagy György. Felázott talajon játszott a két csa­pat. A diósgyőriek védekezésre ren­dezkedtek be. de gyors támadásokkal többször megzavarták a BVSC vé­delmét. Az 5. percben Szabó II. be­adását Stadinger I. az üres kapura gurította, de a gólvonalról kivágták a labdát. Budai, majd Stadthger hi­bázott jó helyzetben. Feljött, a fő­városi együttes. Az egyik támadás­nál Bujtor szerelte az egyik csatárt, a leadását elcsípték, .lágerhez to­vábbították. A balösszekötő lövése előbb kipattant a kapufáról, de má­sodszor már nem hibázott'. ttO. Utá­na kiegyensúlyozott volt a játék. Szünet után a diósgyőri csapat ve­zetett több támadást. Stadinger I. fejesét nehezen védte a BVSC ka­pusa. Negyedóra után váltakozó lett a küzdelem. Gerencsér lövését jó érzékkel védte Stadinger II. Diós­győri ellentámadás során Szabó Il-t tévesen állította meg lesen a mérkő­zés bírája. Az utolsó percekben a Di. Bányász támadott, de a kemé­nyen védekező fővárosi védelem mellett nem sikerült kiegyenlítenie. Közepes iramú mérkőzésen a sze­rencsésebb csapat nyerte a találko­zót. A rossz talaj erősen befolyásolta a játékot. A Di. Bányász csapatában Stadinger II, Oláh, Paulás és Pesti nyújtotta a legjobb teljesítményt. SPORTHÍREK — Ma a Népstadionban az Újpes­ti Dózsa—Bot-afogo labdarúgó mér­kőzést játsszák le. A Botafogo edző­je, Paulo Amaral elmondotta, hogy 19 játékossal érkeztek Európába. Az U. Dózsa elleni összeállításuk való­színűleg a következő tesz: Ernani, — Ze Maria, Fampolini, N, Santos, — Caca, Cliicao, — Garrtneha, Didi, Chuna, Amarildo. Zagalo. N. Santos játéka még bizonytalan, mert kisebb sérülése van. — A női röplabda NB. I-es baj­nokság 23. fordulója után az. MVSC nyolcadik, a DVTK a tizenkettedik helyen ári.