Észak-Magyarország, 1960. augusztus (16. évfolyam, 181-205. szám)

1960-08-09 / 187. szám

6 Pénzügyőrök—MV SC mérkőzéssel. .Ezen a találkozón a fővárosi együt­tes kíméletlen, durva játékával von­ta magára a figyelmet. Játékuk kö­vetkezménye Miskolczi súlyos sérü­lése. Előreláthatólag hosszú ideig nem lehet játékára számítani. A többi játékos sem úszta meg „szára­zon", hiszen magukon hordják a Pénzügyőrök kíméletlen játékáén•• egy-egy „emlékét”. A fentiek után nem csodálkozunk a vasutas csapat négygólos vereségén ... Az NB II. Keleti csoportjának el­ső fordulójában a következő eredmé­nyek születtek: Di. Bányász—Bp. Spartacus 3:3 (3:0), Miskolc. BVSC— Kecskeméti Dózsa 3:2 (3:2), Kecske­mét. Ceglédi VSE—Bp. Klóré 2:0 (2:0), Budapest. Ganz-MÁVAG— Szolnoki MÁV 2:1 (1:1), Szolnok. VM. Egyetértés—Jászberényi Vasas 4:1 (2:1), Soroksár. Az NB II. Keleti csoportjának el­ső fordulója meglepetésekkel indult. Kevesen gondoltak szombaton a népkerti sportpályán arra, hogy a biztosan, három góllal vezető Di. Bányász a végén örülhet az egy pontnak. A vasárnapi mérkőzésen mindhárom újonc NB Il-es csapat legyőzte ellenfelét. Ezek közül fő­leg a ceglédiek és a Ganz-MÁVAG győzelme értékes, hiszen idegenben szerezték meg a két pontot. Az Ny Spartacus legyőzte a Borsodi Bá­nyász együttesét. Kellemes meglepe­tést szerzett az Ósdi Kohász azzal, hogy Szegeden — ahol eddig nem sok babér termett a vendégcsapa­toknak — legyőzte az ottani vasuta­sokat és értékes két ponttal tért ha­za. A volt NB 1-es BVSC csak ne­hezen győzött Kecskeméten, viszont a VM. Egyetértés csapata biztoson győzte le a Jászberényi Vasast. Kü­lön felezethen kell foolalkozni a jatár szabálytalankodott, Így a Jí ikvezető nem ítélt gólt. A túlsó o álon Iván futott el Takács mellet 'njcL az alapvonal közvetlen közelé­ből középre adott, de Csányl 3 méterről nem tudott a hálóba lőni. hérvóri. A pécsi gyenge rajt meglátszott a látogatottságon is. A nagyszerű lab­darugó időben sokkal több nézőt vár­tunk erre a mérkőzésre. Akik viszont kijöttek — ezúttal is csalódtak a látottakban. Szeged, 3000 néző. V.: Balia B. Az ózdi csapat első bajnoki mér­kőzésén a következő összeállításban lépett pályára: Szántó — Róth. Szurdok! I., Haj- ner — Gyárfás. Ferdinánd — Bor­báj II.. Széles. Zalai, Kismarton, Szurdok! II. Edző: Kálnal László. Remek iramú volt o szegedi mér­kőzés. A Játékidő első részében egy­ezer a hazai, máskor a vendégcsapat kapuja volt veszélyben. Gyors, hely- cscrés támadásokat főleg az ózdiak­tól lehetett látni és az egyik ilyen támadás végén Zalainak sikerűit megszereznie a vezető gólt. 1:0. A félidő hátralévő részében erő­sen feljött a szegedi együttes és a nézők nagy buzdítása közben a ki- egyenlítésre törekedett. Az ózdi csa­pat védelme azonban biztosan állt a lábán és biztosan hárította a meg­megújuló szegedi próbálkozásokat. A második félidő első negyedórá­jában is az ózdiak támadtak többet. Veszélyes, főleg széleken vezetett tá­madásaik mindenkor veszélyt Jelen­tettek a hazai csapat kapujára, de újabb gólt már nem sikerült szerez­niük. A második negyedóra a hazai csapaté volt. A hazai támadások alatt a két fedezet segítette — kivá­lóan — a hátvédhármas munkáját« de a csatárok közül is hátramentek segíteni. Sikerült kihúzniok a nagy szegedi nyomást kapott gól nélkül. Az utolsó percekben újból változa­tosabb lett a játék, ekkor az ózdiak — nagyon helyesen — az eredmény tartására törekedtek. Az ózdi csapat minden tagja tu­dása legjavát nyújtotta ezen a mér­kőzésen. Lelkes, odaadó játékukkal mindenképpen rászolgáltak a győze­lemre és a megszerzett értékes két vendégcsapat jatékoeainak és ekkor a szép játékra törekedtek, óriási helyzetet hagytak ki a diósgyőri ka­pu előtt. Az utolsó percek a DVTK fölé­nyének jegyében teltek el. Iván Jó beadása után Csányi közvetlen kö­zelről a kapu fölé fejelte ta labdát. Hiába volt fölényben a diósgyőri csapat, nem sikerült az egyenlítés. Pedig Ivén egyenlíthetett volna ak­kor, amikor lefutotta az egész védel­met. s mintegy nyolc méterről sx ol­dalhálót találta el... Maradt tehát a 0:1. Megérdemelten győzött a vendég­csapat. A csepeliek ezen a mérkőzé­sen sokkaj tervszerűbben védekeztek és átgorrtoltóbbak' voltak ritkább támadásaik is, mint a diósgyőrieké. A csepeliek védelme biztosan zárt. a két fedezet óriási munkát végzett a védekezésben, de ha kellett remekül segítették a támadások elindítását is. A csatársorban a két; összekötő volt.a legtöbb támadásnak.qz elindí­tója, de a hétravont középcsatért játszó Tóth II. is hasznosan irányí­tott. A két szélső igyekezett helycse­réi támadásokkal zavart kelteni a hazai védelemnél, s ez a szándékuk sokszor sikerrel Járt. A diósgyőri csapat nem találja meg önmagát A mindig biztos pont­nak számító védelem ezúttal né­hányszor zavarba Jött. A fedezetek sem játszottak szokott formájukban, igen sok rossz leadást láttunk tőlük. A csatársor ezen a mérkőzésen tel­jesen rossz felfogásban játszott. Vagy tervszerütlenül igyekeztek támadáso­kat indítani — ekkor az ellenfél vé­delme „hidegvérrel" verte vissza próbálkozásaikat, vagy „rávitték" a labdát a csepeli védőkre és ez a módszer sem járhatott eredménnyel. A hazai együttes hiába játszott a mérkőzés nagy részében mezőnyfö- lényben. Az ellenfél kapujának köze­lében az igen sok rossz átadás, vagy lassú továbbítás eleve kizárta a gól­szerzés lehetőségét. Különösen a két diósgyőri összekötő hibázott sokat, s ez erősen rányomta bélyegét a. já­tékra. A csatárok lövései pontatlanok vol­tak, a kapura tartó erőtlen lövések pe­dig könnyű zsákmányai lettek a cse­peli kapu védőnek. Mindent összevet­ve: meg kell állapítanunk, hogy, az egységesebben ét jobban Játszó ven­dégcsapat megérdemelt győzelmet aratott a diósgyőriek otthonában. A győztes csapatból Mednyánszkv, Takács, Ughy, valamint a két össze­kötő, Sátori és Pál II, a vesztes csa­patból Szigeti, Paulás játszott az átla­gosnál jobban. A két DVTK-fedezet A diósgyőri csapat a következő Összeállításban lépett pályára: Hódi — Werner, Szigeti, Paulát — Török, Solymosi — Iván, Csányi, Kiás. Papp, Perecsi. Edző: Bodola ^Határozottabban kezdett a DVTK. Már az első percekben akadt goi- izcizést alkalom, de Kim fejese alig két méterről fölé szállt, majd Papp lövését védte biztosan a csepeli ka­puvédő. Az első negyedórában a ven­dégcsapat csak rajtaütésszerű táma­dásokat vezetett, de ezek mindenkor veszélyesek voltak. Tetnovszki futotta le egy alkalom­mal a diósgyőri védőket, de a kifutó Hódi mellett meUé lőtte a labdát. Nyíregyháza. 5000 néző. V.: Virágh. A Borsodi Bányász összeállítása: Veres — Négy esi. Cselfalvi. Szamosi — Jaskó. Sztibor — Kőhalmi. Holló. Hetei, Vécsei, Baranyi. Edző: Sztrá- nyal József. Jó iramban kezdődött a mérkőzés. Az első negyedórában a Borsodi Bá­nyász volt a kezdeményező és sok támadást vezetett a hazai csapat ka­puja ellen. A támadásokban azon­ban nem volt átütő erő és a lagyma­tagul játszó csatárok sorra elhibázták a kínálkozó alkalmat. Az első ne­gyedóra ntán kiegyenlítettebb lett a játék. A 28. percben Vécsei szerez­hetett volna gólt. de teljesen tiszta helyzetben, öt méterre a kaputól hi­bázott A félidő utolsó nerceiben a hazaiak támadtak többet és Balogh nek nőm jelentett nagyobb nehézsé­get a támadások semlegesítése. így is lőhetett volna gólt a DVTK, de a csatárok kihagyták a jó helyzeteke», vagy még biztos helyzetben is fölös­legesen leadták a labdát. Az egyik formás támadás végén Kiss futott el a jobbszélen, magasan középre ívelt és a csepeli védőktől szorongatott Perecsi csak mellé tudta fejelni a labdát. Nem sokkal később Iván szágul­dott végig a jobbszélen. Az alapvo­nal közeléből a kapu elé adott, de a ki vetődő csepeli kapus elcsípte a labdát. (A lfl-oson belül négy diós­győri csatár üresen várta a beadást, de a labda nem került hozzájuk.) Meddő diósgyőri fölény után vá­ratlanul esett a csepeliek gólja. A 70. percben Sátori vitte fel a labdát a diósgyőri térfélen. A hazai védők hátráltak. A kaputól mintegy 25 méterre Sátori lövésre szánta e! magá* éa hatalmas bombája a léc alatt vá­gódott a diósgyőri kapuba. 1:0 a Csepel Javára. (Hódi meg sem mozdult a lövésnél.) A gól után egy ideig a csepeli együttes irányította a játékot. A ve­zetés nagy nyugalmat kölcsönzött a révén sikerült megszerezniük a ve­zetést. 1:0 a Ny. Spartacus javára. Szünet után egy pillanatra sem csökkent az Iram. A Borsodi Bá­nyász az egyenlítésre törekedett, de a csatársor képtelen volt veszélyes gólhelyzetet kialakítani. Hlaba vol­tak fölényben, a csatárok Játéka eredménytelennek bizonyult. A Séra és Garami nélkül kiálló Borsodi Bányász csapata nem nyúj­totta ezen a mérkőzésen az* amim tudásuk alapján képesnek »tartjuk őket. A védelemmel és á'fedezet pár- ral nem volt baj. viszont a csatár­sor rendkívül gyengén játszott. Ve­res, Csetfalvl (a mezőny legjobbja), Négyes! és Sztibor voltak a legjob­bak, a többiek sok hibával küzdöt­tek. rajban, de ő is mellé lőtt. A csepeli csapot vette át ezután a játék irá­nyítását és gyorsmozgású csatárai révén több helyzetet is teremtettek .a DVTK kapuja előtt Már ekkor megfigyelhető volt. hogy a diósgyő­riek milyen sokszor adják tovább pontatlanul a labdát. A rossz leadá­sok után mindenkor a csepeliek len­dültek támadásba. Az első félidő utolsó perceiben a hazai csapat kezdeményezett. Pere esi kapta a labdát — ez volt ebben a félidőben a harmadik <!!), — szé­pen beadott, s a lepattanó labd?t Papp rúgta kapura, de az egyik vé­dőről kapufölé vágódott a lövés. A 40. percben veszélyes csepeli tá­madás végén a DVTK kapujába lőt­ték a labdát, de az egyik csepeli púba.) Hargitai nem védhette a li­est. Ezek után sem tört le a miskol­ci csapat, hanem hatalmas becs­vággyal játszottak. A Pénzügyőrök csapató a játékve­zető segítségével azonban megaka­dályozta, hogy a tíz főre olvadt mis­kolci csapat gólt érhessen eL A vas­utas csapat minden tagja önfeláldo- zóan játszott az egész mérkőzésen és a látottak alapján nem érdemelt vereséget Kasza játékvezető rengeteg hibá­val vezette a találkozót NB n. KELETI CSOPORT 1. Pénzügy. 1 1--4:0 2 2. Cegléd 1 1--2:0 2 3 —4. Ózd 11--1:0 3 3 —4. Nyiregyh. 1 1--1:0 9 5 . Egyetértés 1 t--4:1 2 6 G-MAVAG 1 1--2:1 2 7. BVSC 1 1--3:2 3 8 —9. Di. Bányász l — 1 — 3a I 8—9. Bp. Spart 1 — 1 — 3:3 I 10. Kecskemét 1----------1 2:3 — 11 . Szolnok 1----------1 1:3 — 1 2. Jászberény 1----------1 1:4 — 1 3—14. SZVSE 1------1 0:1 — 1 3—14. Borsodi B. 1------1 0:1 — 1 5. Bp. Előre 1----------1 0:2 — 1 6. Miskolc 1----------1 0:4 — T iszalök is vezetett néhány támadást, főleg a jobboldalon, több meleg hely­zetet teremlett a Bányász-kapu előtt, de nem sikerült szépíteniük. Az egyh: Hazái támadás végén Fischer kiugrott a védők közül, majd egy csel után] a hálóba lóit. 3:0. Élvezetes, jó játékot hozott a mér-] közét is régen láttak Perecesen ilyen korszerű labdarúgást, mint ezú'.ta'. A csapat minden tagja dicséretét ér­demel vasárnapi. teljesítményiért. Somsályl Bányász—Miskolci MTE 1:1 (0:0) Somsáig. 1000 néző. Az MMTE összeállítása: Dargai — Károly. Miskolczi, Pri- belszki — Pál. Siffmann — Nagy. Dévai, Labancz, Csurgói. Homovlct. Rendkívül erős. de sportszerű küz­delmet hozott a két csapat találko­zója. Az első félidőben változatos volt a játék, inkább a hazaiak voltak fölényben és igen sok helyzetet te­remtettek a vendégek kapuja előtt, de az MMTE védelme feladata ma­gaslatán állt. Fordulás után folyta­tódott a küzdelem és már úgy lát­szott, hogy gól nélkül végződik a mérkőzés, mikor a 82. percben a ha­zaiaknak Zsák révén sikerült meg­szerezni a vezetést. l.D. A Munkás erősen rákapcsolt és két perc múlva Labancz egyenlített. 1:1. A végig sportszerű keretek között lejátszott mérkőzésen mindkét csapat igen jó játékot mutatott, különösen a Munkás közvetlen védelme dicsér­hető.-S. R.­Vasárnap megkezdődtek az NB III. küzdelmei is. Az első fordulóban több érdekei, színvonalas mérkőzést láthatott a mindenütt nagyszámú közönség. Sok váratlan eredmény is született. Ide sorolható a Gyöngyösi Spartacus rózsaszentmártoni győzel­me. Az Egri Vasas Debrecenből hozta el a két pontot. A D. Gőcs és az MMTE pontot hozott el idegenből Részletes eredmények: Gyöngyös Spartacus— Rózsaszentmártoni Bá­nyász 2:1 (1:1), Egri Vasas—Debre­ceni Építők 1:0 (1.-0), Debreceni EAC —Kisvárául Vasas 4:0 (1:0), Debre­ceni Gördülőcsapágy-gyár—Rudabá- nyai Bányász 1:1 (1*». Enercsehi Bá­nyász—Debreceni Honvéd 4:0 (2:0), Debreceni Kinizsi—Püspökladányi VSK 2:1 (1:11 Miskolci Bányász—TUzalök 3:0 (1:0) Pereces, 500 néző. Az M. Bányász az elfő mérkőzésén a következő összeállításban szerepelt: Krajnyák — Kispál. Szabó, Zvára — Polcz III.. Miskovlcs — Garami. Tát­rai. Futó V., Fischer. Makranczi. Hazai támadásokkal indult a mér­kőzés és már a 6. percben sikerült Tátrainak megszerezni a vezetést. 1.-0. A gól után egy pillanatra sem csökkent a Bányász-csapat támadó­kedve és remek akciókat, formás tá­madásokat láthatott a közönség. A tömören és lelkesen védekező vendé­gek azonban megakadályozták az lijabb góllövést. Szünet után igen jó támadás be­fejezéseképpen Garami megszerezte a második hazai gólt. 2:0. Ezután a Duaapcsi, swu nao. vezciur. xva­Áz MVSC a következő összeállí­tásban kezdett: Miskolczi — Hargitai. Budai. Pé­ter — Zoller, Szabó I., Simon, Tóth, Gyetval. Kovács, Lövet Edzó: Ká­rolyi József. Mér az első percekben látni lehe­tett. hogy a hazai csapat az MVSC- játékosok megfélemlítésére törek­szik. Egymást követték a kemény és durva belemenések, szinte alig volt idő. amikor minden vasutas játékos a pályán tartózkodott Előbb Gyet- vait vitték le a pályáról, ót Tóth kö­vette, de kisebb-nagyobb Ideig min­dig volt valaki a partvonal mellett. A 17. percben történt a legsúlyosabb sérülés. Az MVSC kapujára magasan elö- reívelt labdát Miskolczi felugorva magához szorított amikor az egyik hazai játékos két lábhal a térdébe taposott. Miskolczi a földre zuhant kiesett kezéből a labda. A Játékve­zető nem törődött azzal, hogy a ka­pus a földön fekszik, hanem tovább- qt Intett. Ekkor az üres kapura ívelt labda a befutó Szabó válláról szög­letre pattant. Általános meglepetés­re — Mlskolczit ekkor vitték le a pályáról — a játékvezető 11-est ítélt. (Miskolc*! már nem tért vissza a pá­lyára. helyette Hargitai állt a ka­Iláromfnsi tál. 3. Eger HOT ponttal. Pisztoly­lövés: I. Győr 3030 ponttal, 2. Buda­pesti Honvéd 2940 ponttal. 3. Csepel 2850 ponttal. Úszás: 1. Budapesti Honvéd 3063 ponttal. 2. Eger 2972 vonttal, 3. Csepel 2762 ponttal. Terep. Intés: 1. Csepel 3105 ponttal. 2. Buda- pesti Honvéd 3063 ponttal. 3. 22. sz. 1TSK 2675 ponttal. Kiss beadása után Pereeal ugrott a ma­gasba, de nem sikerem Költ szereznie ... Foto: Szabó István közül Solymosi alig volt valamivel jobb társánál. Elől Iván eljutásai és Kiss néhány megmozdulása dicsér­hető. Fehérvári Játékvezető több ítéleté­vel nem értettünk egyet _ Leskő Fái Az NB I. második (ordulőjáaak egyéb eredményei: Bp Honvéd—Dorogi Bányász 3:2, Vasas—MTK 4:2, Ferencváros—Pécs 3:2, Tatabánya—Újpesti Dózsa 1:1, Salgótarján—DVSC 0:0, Győr—Sze­ged 5:0 (!!) az NB i. Állasa 1. Ferencv. 2 2 — — 8:4 4 2—4. V. 'Dózsa 2 1 1— 2:1 3 2—4. Debrecen . 2 1 1— 2:1 3 2-4. Csepel 2 1 1 — 2:1 3 5. Vasas 2 l 1 — 5:3 3 6. Győr 2 1—1 5:1 2 7. Pécs 2 1 — 1 .7:5 2 8. Bp. Honvéd 2 1—1 4:4 2 8. MTK 2 1 — 1 3:4 2 10. Szeged 2 1— 1 3.-« 2 11. Tatabánya 2 — 1 1 2:4 1 12. Salgótarján 2—1 1 0:1 1 13. Dorog 2---------2 4:8 — 1A Diósgyőr 2---------2 2* ­ú szómestert tanfolyamra jeientkez* tek, hogy a tanfolyamhoz szüksége* szakkönyvek megérkeztek. Átvehe­tők a szövetségben (Dayka Gábor n. 9. sx.) augusztus 10-én. szerdán ent« 7 órakor. Ara 13 forint. Gyenge teljesítmény — újabb vereség . •. Csepel—DVTK 1:0 (0:0) Diósgyőr. 14.000 néző. Vezette: Fe- csatár szabálytalankodott, így a Já- vendégcsapat játékosainak és ek riási /VB iff. Északkeleti csoport Ez történt az NB II-ben... iVy. Spartacus - Borsodi Bányász 1: 0 (1: O) Pénzügyőrök—MVSC 1:0 (2:0) Ózdi Kohász — Szegedi VSE 1:0 (1:0) Országos háromtusa csapatbajnok­ságot rendeztek Miskolcon 6-án és 7-én, A bajnokságon két felnőtt és 12 ifjúsági csapat indult. Itt volt az ország valamennyi számottevő há- romtusázója. A rossz időjárás elle­nére is szép küzdelmek voltak és jó eredmények születtek. Eredmények: Felnőttek: 1. Székesfehérvári MHS 9380 ponttal, 2. Budapesti Pedagógus 8730 ponttal. 3. Csepel SC 3532 pont­tal. Pisztolylövésben: 1. Győr 2820 ponttal 2. Székes'ehér vár 2760 pont­tal. 3. Csepel 2620 ponttal. Úszás: 1. MAFC 3015 ponttal, 2. Budaoest: Pedagógus 2855 ponttal, 3. Székes- fehérvár 2825 ponttal. Terephitás: 1. Székesfehérvár 3795 ponttal. 2. MAFC 3468 ponttal, 3. Budapesti Pedagógus 3345 ponttal Ifjúságiak: 1. Budapesti Honvéd 8303 ponttal, 2. Csepel SC 8617 pont-