Észak-Magyarország, 1960. június (16. évfolyam, 128-153. szám)

1960-06-21 / 145. szám

ftSZAKMAGYAROBSZAO A jubileumi közgyűlésről... Súlyos vereségek Nyíregyházán jutottak a döntőbe. Ellenfelük a 100. sz. ITSK csapata volt. Hogyan jutott el a két csapat a döntő mérkőzésig? A 101. sz. ITSK ta *— miután megnyerte a te­rületi bajnokságot — először a Győri 400-as ITSK csapatával játszott két mérkőzést. Az egyik mérkőzésen 5:1- re győzött, mig a másik 1:1 arányú döntetlen eredményt hozott. A kö­vetkező ellenfél a Szolnoki 605-ös ITSK csapata volt. A miskolci mér­kőzésen a szolnokiak győztek ldJ-ra, de Szolnokon 4:0-ra győzött a 101-es. A diósgyőri 100-as ITSK csak a se­lejtezők utolsó fordulójában kapcso­lódott be a küzdelembe és S:0-ra győ­zött a 116-os ITSK ellen. A 323. sz. Székesfehérvári ITSK elleni két ta­lálkozót döntő fölénnyel. 6:0 és 10:0 arányban nyerték meg. A Budapest terület bajnoka elleni első mérkőzést 3:2-re elvesztették, de a diósgyőri visszavágón 5:0-ra diadalmaskodtak. Ismeretes, hogy a két csapat első találkozóján l:l-re végeztek a csapa­tok. A második mérkőzést 1000 néző előtt Sipos Szilárd Játékvezető irá­nyításával játszották le. 101. sz. ITSK: Birkás * B Kézilabda DVTK—Ojpeiti Ditu IJ.-JO (5.-S) Diósgyőr, NB I., férfi. A diósgyőri csapat összeállítása: Barth a — Voszka, Selmeczi, Tomor- •zky, Tóth A., Hilóczky, Sztányi, csere: Kukta, dr. Rácz, Duró. Az első félidő kiegyenlített játékot hozott. Ebben a játékrészben egyik csapat sem tudott fölényt elérni. Szü­net után a DVTK már öt góllal el­húzott a fővárosi csapattól. Ekkor a diósgyőriek pontos, gyors adogatások­kal közelítették meg ellenfelük ka­puját és erőnléti fölényben is voltak. A változatos, jóíramú mérkőzést megérdemelten nyerték meg. Gól­dobók: Tóth A. (4). Sztányi, Selmeczi, Voszka és Tomorezky (2—2), dr. Rácz. Illetve Győri (5). Schvajda (3), Vad és Kocsis. Jók: Tóth A.. Voszka, Hi- lóczki, illetve Császár és Győri. Ózdi Kohász—Debreceni KSE 12:5 (6:1) Debrecen, NB I., női. Az ózdi csapat remekül játszva még ilyen irányban is megérdemel­te a győzelmet. Ha a második fél­időben nem könnyítenek, az yány nagyobb lehetett volna. Miskolci MTE—Debreceni Spartacus 26:13 (12:5) Miskolc. NB II.. férfi. Nagyon jól kezdett a Munkás, s hamarosan négygólos előnyt szerzett, végig fölényben játszott csak a má­sodik félidő végefelé engedte át a teret a vendégeknek, de utána újból erősítve, még három gólt ért el. Gól­dobók: Szőke, Nemes (7—7). Gyül- vészi, Lángi, Petrányi (3—3), Fázold (2), Sándor. Jók: Szopkó, Lángi, Szőke. Bp. VM. Közért—Miskolci VSC 17:15 (10:8) Budapest, NB II.. férfi. A Budapesten lejátszott mérkő­zésre az MVSC nagyon fáradtan állt ki, a Közért ezt kihasználva, az első percekben négy góllal elhúzott. Utána kiegyenlítetté vált a játék, sőt az MVSC jól hajrázva, az utolsó perc­ben kiegyenlített, de balszerencsés körülmények között, végül is veszte­sen hagyta el a játékteret. Góldobók: Gyöngyösi. Héresz (6—6). Hoffmann, Kertész. Albert. Jók: Csipkó, Albert. Miskolci VSC—Magyar Posztó 5:3 (4:2) Budapest, NB II., női. Kitűnően kezdett a miskolci csapat a budapesti mérkőzésen. Később ki­egyenlítetté vált a játék, sőt a máso­dik félidőben az ellenfél rohamozott nagy erővel, de a vasutas-lányok jól védekezve tartani tudták az ered­ményt. Góldobók: Arpádné (3). Kont­ra, Liszonyiné. Jók: Fazekas, Ar- Pódné, Kontra. félidő második részében kiegyenlített lett a játék. Sokkal többet táma­dott a 101-es és helyzeteket is terem­tett ellenfele kapuja előtt, de azokat sorra elügyetlenkedte. Az első félidő­ben éppen az idegeskedés miatt, gyengébb volt a mérkőzés színvonala. Szünet után viszont magára talált a múlt évi bajnokcsapat és határta­lan lelkesedéssel játszva egymás után vezette a formás támadásokat. Főleg Pál S. dolgozott rengeteget. Az egyik pillanatban még szerelte az ellenfél játékosát, aztán ott láttuk a csapat támadásánál. A 63. percben Pál S. nagyszerű labdát adott Pál A-nak. A közép­csatár erős, félmagas lövést kül­dött kapura. Tamás rajta volt a labdán, de az erős lövés lepattant róla. Kovács befutott és egészen közelről biztosan lőtt a hálóba. 1:0 a 101-es ITSK javára. A gól után továbbra is a 101-es volt a játék irányítója. Csak az utolsó percekben jött fel a 100-as csapata, de erejükből nem tellett az egyen­lítésre. A győztes csapatban Birkás kevés labdát kapott, azokat biztosan védte. A hátvédhármas és a győztes csapat legjobbja Buczkó volt. Biztosan sze­relt és a labdákat rendszerint jó helyre adta. Bukta és Simon lelke­sen, jól oldotta meg feladatát. Pócsik volt a jobban játszó fedezet. Főleg hosszan előreívelt labdái és kereszt- labdái jelentettek veszélyt az ellen­fél kapujára. Farkas megfelelt. A csatársorban Pál S. volt a legjobb. Sokat fáradozott és sok jó labdát adott társainak. Komlósi néhány szép húzással vétette magát észre. Ková­csot gólja dicséri. Pál A. keveset lőtt kapura. Rácz tartózkodóan játszott. A vesztes csapat kapusa a gólnál hi­bázott. A hátvédek közül Oláh II. nyújtotta a legjobb teljesítményt: Társai többször bizonytalankodtak. A fedezetek közül Szakács játéka tet­szett. de Balogh is jól játszott. A csa­társorban a legtöbbet Balázs é* Farkas volt játékban. Ennek a sornak nagy hibája volt. hogy nem vállal­koztak lövésekre. Sípos Sz. nagyvonalúan, kifogásta­lanul vezette a mérkőzést. A mérkőzés végén melegen ünne­pelték a győztes együttest. A két csa­pat tagjai felsorakoztak a lelátó előtt, majd a győzteseknek átnyújtották a szalagos bajnoki érmeket. 100-ásók­nak pedig a második helyezettet megillető érmeket. Ezután Vincze György elvtárs. az Országos Ifjúsági Soortbizottság kiküldötte adta át a ,A* íz. ITSK csapatkapitányának, a győztesnek járó vándorserleget. (leskó) Felhívás A Borsod megyei labdarúgó válo­gatott keret ezen a héten csütörtö­kön tartja kétkapus edzését. Az alant felsorolt játékosok csütörtök délután 4 órakor a Széchenyi utcai Totózó előtt alsó felszereléssel, fegyelmi terhe mellett kötelesek megjelenni: Harhai (DVTK), Lippai (Sárospatak), Szűcs (Rudabánya), Várad! (DVTKJ, Kardinál. Szabó S. (MVSC), Polényl (DVTK), Badlcs (Tiszapalkonya). Er­dos (DVTK). Verebély (Edelény). Benkő (Ormosbánya), Juhász (H*is- csaba). Csuzda (MVSC), Csontos (DVTK), Dévai (MMTE). Iparitanuló országos labdarúgó bajnok: 101 sz. ITSK 1/ 5*. ITSK Miskolc — 100 sz. ITSK DiósgySr 1:0 (0:0) Buczkó, Simon — Pócsik, Farkas —* Kovács, Pál S., Pál A., Komlósi, Rácz. Edző: Pasztrovics Aladár. 100. sz. ITSK: Tamás — Oláh II., Gáspár, Oláh I. — Szakács, Balogh — Podhajeczki, Balázs, Kopcsó. Vertig, Farkas. Edző: Marosvári Emil. Idegesen, kapkodva játszottak a csapatok a mérkőzés elején. A 100-aa kapott előbb lábra és mintegy húsz percen keresztül irányította a játé­kot. Ekkor a 101-es megerősítette vé­delmét és Buczkóval az élen igen jól szerelte az ellenfél próbálkozásait. A Népkerti pálya, 1000 néző. Vezette: Sípos Sz. Ezévben tizedszer rendezték meg az iparitanulók labdarúgó bajnoksá­gának küzdelmeit. Az országos via­dalban minden évben részt vettek a megyei és a miskolci iparitanuló csa­patok is. A miskolci csapatok évek óta helytállnak ebben a bajnokság­ban. Különösen a 101. sz. Iparitanuló Intézet szerepelt az eddigiek során kifogástalanul. Két alkalommal nyer­ték meg eddig az országos bajnoksá­got és ebben az évben harmadszor pata. Ekkor nemcsak eredményesen, de tetszetősen is játszottak a diós­győri fiúk. A hazai csapat csatárai előtt is voK néhány gólszerzési al­kalom, de Hódi kapuját nem tudták bevenni. A játék képe alapján a DVTK győzelme megérdemeltnek mondható. A diósgyőri csapat és a mezőny legjobbja ezen a találkozón Hódi volt Többször biztos gólhelyzetek­ben tisztázott, A tizenegyes kivédé­séért külön dicséret illeti. A hátvéd- hármasban Szigeti magabiztos, erő­teljes játéka emelkedett Id. Wemer és Paulás megbízhatóan játszottak. A fedezetek közül Fekete az első 45 percben, Solymosi pedig a játékidő második részében nyújtott átlagon felüli teljesítményt A csatársor já­tékába Papp néhány ötletes megol­dása vitt színt Gólja nagyszerű csa­tárteljesítmény volt. Pálnak néhány veszélyes megmozdulása jelentett „gondot" a csepeli védőknek. Gólját megelőző ,.szólózása” egyedülálló volt. Kiss megjátszotta a kapott lab­dák nagy többségét. Csányi óriási munkát végzett, elől-hátul egyaránt. Iván keveset volt játékban. A csepeli együttesben Takács, Fü- löp és Gondos játéka érdemei dícsé­Kaposi játékvezető az első 45 perc­ben jól bíráskodott, a második fél­időben viszont volt néhány téves ítélete. (— paulovtts —) A LABDARUGÓ NB I. ÁLLASA: 1. U. Dózsa 24 15 6 3 46:22 36 2. Ferencváros 24 13 7 4 84:29 33 3. Vasas 24 11 8 5 41:28 30 4. MTK 24 9 9 6 42:30 27 5. Diósgyőr 24 10 6 8 34:27 26 6. Tatabánya 24 9 7 8 31:31 25 7. Bp. Honvéd 24 9 6 9 48:43 24 8. Szeged 24 8 7 9 29:33 23 9. Dorog _____24 5 11 8 30.41 21 1 0. Salgót. 24 6 8 10 29:33 20 11. Pécs 24 6 7 11 32:51 19 12. Csepel 24 8 3 13 22:38 19 13. Szomb. 24 5 7 12 28:41 17 14. BVSC 24 3 10 11 24:43 16 A felső vonal felettiek a bajnoki címért, az alsó vonal alattiak pedig a kiesés ellen küzdenek. EZ VAN MÉG HATRA Június Zt: Ferencváros—U. Dózsa, MTK—Vasas. Bp. Honvéd—Csepel, 3VSC—Pécs, Tatabánya—Dorog. DV- rK—SBTC, Szeged—Szombathely. Június 26: U. Dózsa—MTK, Csepel —Ferencváros, SBTC—Bp. Honvéd, '-’ombathely—BVSC, Dorog—DVTK, Pécs—Tatabánya, Vasas—Szeged. A második negyvenöt perc csépel , támadással kezdődött. Nem sokkal < , kezdés után Gondos került jó hely i zetbe. de lövését Hódi biztosan véd­te. Az ellentámadás során Iván be , adását a mezőnybe vágták a csepel , védők. Néhány perces mezőnyjáték : következett, egyik csapat játékosa sem tudtak tartós fölényt kiharcolni A 62. percben váratlan gólt ért ei ■ a diósgyőri együttes. Csaknem a di­■ ósgyöri tizenhatosról indult a ven­dégcsapat támadása, a labda Kisshes ■ került. A középcsatár felismerte e helyzetet, s a ráfutó csepeli védöh ; között a tisztán álló Papphoz tette, A balösszekötő igazított rajta, majd hatalmas lövése nyomán a labda a kapu baloldalába vágó­dott. 1:0 a DVTK javára. (Nagyszerű ak­ció, szép befejezés.) A gól után a di­ósgyőri játékosok kissé beszorultak, s a 75. percben a tizenhatos vonalá­nál Wemer kezére pattant a labda, a játékvezető 11-est ítélt. (A büntető vitatható, mivel semmi szándékosság nem volt benne.) A megítélt 11-es­nek a csepeli Pál futott neki, éles, lapos, balsarokra tartó lövését Hódi nagyszerű érzékkel kivédte. Mór úgy nézett ki, hogy egy gólos diósgyőri győzelemmel ér véget a ta­lálkozó, amikor nem sokkal a befe­jezés előtt ismét a vendégcsapat volt eredményes. Egy előrevágott labdát Pál a félvonalon elcsípett, s előbb Bullát, majd Kócziánt és Ughyt is kicselezte, tisztán tört kapura, s a kifutó Tóth mellett a tizenegyes pont környékéről az üres kapuba helyezte a labdát. 2:0 a DVTK javára. Pál összecsapott a kapussal, s a bal­szélsőnek megsérült a válla, lement a pályáról. A diósgyőriek tíz emberrel játszottak, s teljesen védekezésre rendezkedtek be. A csepeliek előtt volt még néhány helyzet, azonban Hódinak ezen a találkozón egyszerű­en nem lehetett gólt rúgni. Változatos, elég jó iramú mérkő­zést hozott a kiesés ellen küzdő Cse­pel és a vidék legjobbja címért har­coló DVTK találkozója. A Csepel némi mezőnyfölényt harcolt ki. a diósgyőriek viszont váratlan ellen- támadásaikkal sokkal nagyobb ve­szélyt jelentettek. Ezen a találkozón — különösen a második félidőben — mintegy 15 percen át ismét nagysze­rű játékot produkált a DVTK csa­Csepri. 8000 néző. V.: Kapod. Diósgyőr: Hódi — Wemer, Szigeti, Paulás — Fekete, Solymosi — Iván, Csányi, Kiss, Papp Pál. Edző: Kiss Gábor. Csepel: Tóth — Bulla, Kóczián 1., Takács — Ughy, Kleibán — Sátori, Tóth II., Gondos, Pál, Fülöp. Edző: Jávor Pál. A diósgyőri csapatban az elmúlt héten gondot jelentett Papp és Tö­rök kiesésé. Török sérülése nem ja­vult, így változtatni kellett a vasár­napra tervezett csapaton. Papp vi­szont vállalta a játékot. Diósgyőri támadásokkal kezdődött a mérkőzés, s már az első percekben meglátszott, hogy a vendégcsapat já­tékosai ezen a találkozón *Jó játékot nyújtanak majd. Nem sokkal a kez­dés utón Papphoz került a labda, a balösszekötő egyet igazított rajta, s nagyerejű lövését a csepeli kapus csak nehezen védte. Jobboldali tá­madás gördült a pályán, Csányi— Iván volt a labda útja, a jobbszélső elhúzott a ráfutó Takács mellett, s az alapvonal közeléből középre ívelt, azonban a belső csatárok kissé elkés­tek, így a lelkesen játszó csepeli vé­dők felszabadítottak. Ugyanebben a percben a másik oldalon Szigeti tisz­tázott nagyszerű érzékkel. Néhány percig mezőnyjáték folyta pályán. A -15. perctől kezdve egyre jobban feljött a hazai csapat, több veszélyes támadást vezetett, de a diósgyőri védelem a kitűnő formában lévő Hódival az élen mindent hárított. A 16. percben baloldalon támadott a Csepel, Fülöp jó helyzetbe került, azonban Hódi nagyszerű érzékkel há­rított. A 21. percben váratlan diósgyőri ellentámadásnál „zavarba jöttek" a csepeli védők, azonban az utolsó pil­lanatban Kóczián I. tisztázott. Ez­után ismét csepeli percek következ­tek. A balösszekötő helyén Fülöp ug­rott ki, nagyerejű lövés# Hódi ra­gyogóan védte. Még ugyanebben a percben Tóth II. veszélyeztetett, de Szigeti az utolsó pillanatban nagy­szerű érzékkel mentett A félidő utolsó perceiben nagy erővel támadott a Csepel. A diósgyő­ri védők segítségére Csányi mélyen hátrahúzódott. Nem sok volt hátra a félidőből, amikor jobboldalon Sátori megszerezte a labdát, már csak Hó­dival állt szemben, a diósgyőri ka­pus ekkor is bravúrosan védett. Hódinak nem lehetett gólt rúgni! DVTK—Csepel 2:0 (0:0) időszakaiban szinte alárendelt szere­pet játszottak. A felnőtteknél néhá- nyan hiányoztak a tervezett csapat­ból. de a léleknélküli Játékra ez sem lehet mentség. A válogató szakembe­rekre az a feladat hárul, hogy a jö­vőben csak olyan játékosokat szere­peltessenek, akik tudásukon kívül lelkesedéssel küzdenek megyénk lab­darúgó sportjának képviseletében. Eredmények: sód megye 6:1 (2:0) I kas — Luczó, Ráczi, Szendrey, Kom- lóssy. Várhelyi. (Perlaki). Megérdemelt biztos hazai gyöze­I lem. A borsodiak gólját Perlaki lőtte. sód megye 6:0 (4:0) Polényl — Verebélyi, Dévai, Juhász (Hejőcsaba). (Benkő). Bencs, Vasvári. Jó kezdés után a válogatott nagyon visszaesett és igen sok hibával ját­szott. CFkJ Borsod megye felnőtt és ifjúsági labdarúgó válogatottja súlyos veresé­get szenvedett Nyíregyházán, Sza­bolcs válogatottjaitól. Mindkét nagy- gólarányú vereség megérdemeltnek mondható. A vereségek fő oka: a léleknélküli és korszerűtlen játék volt. Az ifjúságiak gyenge játékára szinte nem is lehet mentséget fel­hozni. Jó kezdés után fokozatosan visszaestek, s a második félidő egyes Szabolcs megye-Bor Nyíregyháza. Ifjúsági válogatott mérkőzés. V.: Dr. Borossy. Borsod megye: Gaál — Gallovich, Laborczi, Kiss — Krompaszky, Faze­Szabolcs megye—Bor Nyíregyháza. Felnőtt válogatott mérkőzés. V.: Fülöp. A Borsod megyei csapat a követ­kező összeállításban játszott: Nagy — Bácskái. (Szabó S.), Szűcs, Juhász (Felsözsolca) — Kardinál II,