Észak-Magyarország, 1958. december (14. évfolyam, 284-307. szám)

1958-12-02 / 284. szám

4 ESZAKMAGYAROKÄZAt, Keé4, 105*. éMmOmt U. swmnG v/woRSZffG Jobban játszott a csepeli csapat Csepel—Diósgyőri Vasas 2:1 (0:0) Diósgyőrött 6000 néző előtt a kö­vetkező összeállításban lépett pályá­ra a hazai csapat: Tóth — Werner, Szigeti, Jakobi, — Solymosi, Paulás, — Iván, Török, Pál, Fekete, Matisz. Havas, csúszós talaj fogadta a csa­patokat, amikor Páldi játékvezető irányításával megkezdték a mérkő­zést. A játék előtt kevesen gondol­tak arra, hogy ezúttal sem sikerül a hazai csapatnak a győzelmet megsze­rezni. A játékosok is fogadkoztak, hogy mindent elkövetnek a siker érdekében. Ügy is indult a mérkőzés, hogy a DVTK-nak sikerül mindkét pontot itthon tartania, de már az első percekben kimaradt két jó helyzet. Változatosabb lett a küzdelem, mindkét kapu előtt akad­tak gólhelyzetek, de azokat egyik csatársor sem tudta kihasználni. Előbb Török lövését védte a csepeli kapus, majd a túlsó oldalon. Kisuczki átjátszotta Szigetit és az eléje ve­tődő Tóthnak minden tudására szük­sége volt, hogy megakadályozza a góllövésben. Fekete hagyott ki nagy hetyzetet, majd Pált szerelték a csepeli védők. A félidő vége felé Solymosi szabad­rúgását Matisz kapta, de éles lapos lövését Bakó a gólvonalon elcsípte. Hiába adódott két nagy helyzet még a csepeli 16-os körül, egyiket sem sikerült érvényesíteni. Szünet után az első percekben nagy nyomás nehezedett a cse­peli kapura, mégis váratlanul a Csepel ért el gólt. Baloldalon vitték a csepeliek a lab­dát, majd Gondos középen kiugratta a csepeli Pált, aki a leálló védelem mellett mintegy 10 méterről a léc alá lőtte a labdát. 1:0 Csepel javára. (Guttfreund partjelző a gól előtt felemelte zászlaját és lest jelzett, de a játékvezető nem vette figye­lembe a beintést!) A gól után még két nagy helyze­tük volt a csepelieknek, de Tóth mindkét alkalommal biztosan vé­dett. A 72. percben Fekete a DVTK ka­pujától mintegy 10 méterre sza­bálytalankodott. A megítélt szabad­rúgásnak Kóczián II. futott neki és nagyerejű lövése a sorfalon irányt változtatva, a bal alsó sarokba ju­tott. 2:0. Nagy erő vet próbálkozott a ha­zai csapat. Sok cserét hajtottak végre, de támadásaikból mind­össze egyszer tudtak gólt elérni. Solvmosi rúgott szabadot a 88. nerc­ben. A labdát átemelte a csepeli vé­dőkön és Fekete laposan a balsarok­ba lőtt: 2:1. A mérkőzés végén csalódottan tá­vozott a közönség a pályáról. Csaló­dott a hazai csapat játékában. Hiába támadott többet a DVTK, csatársora vészes gólképtelenségben szenve­dett. A csatárok igen rossz felfogás­ban játszottak, aminek az lett az eredménye, hogy nem sikerült csak egy gólt elérniök. Alig ment lövés Bakó kapujára. Miért kell a labdát bevinni a kapu torkába? Távoli lö­vést ezen a mérkőzésen alig láttunk. A 16-osnál sem lőttek, hanem pepe­cseltek a hazai csatárok. Ilyen iá- tékf elfogásban nem lehet sikert el­érni. A csepeliek korszerű, gyors tá­madásokat vezettek és távoli lövé­sekkel is kísérleteztek. Ha Tóth nem véd olyan szerencsével, még több gólt lőhettek volna. A DVTK-ban Tóth megfelelt. — a gólokról nem tehet. A hátvédbár- masban Werner. Jakobi. Szigeti a sorrend. Mindkét fedezet, különösen Solymosi, megtette kötelességét. A csatársorban Pál játéka dicsérhető, rajta kívül Török igyekezett a neki szokatlan helyen. A többi csfatár. — de főleg Iván — esészen gyenge tel­jesítményt nyújtott. Páldi játékvezető több hibát elkö­vetett, a Csepel első gólja szerintünk lesből esett — s ez eldöntötte a mér­kőzés sorsát. (Lesfeó) Nyolcvanöt percig nyílt volt a mérkőzés MTK—Miskolci VSC 4:2 (2:2) Óriási küzdelem után Kecskeméti Dózsa-Borsodi Bányász 0:0 Nehezen győzött az Egyetértés Ózd ellei Egyetértés—Ósdi Vasas 2 tO (1:0) legjobbja Budai volt. A fedezetek bizonytalanul, nagy hibaszázalékkal játszottak. Különösen Kovács volt gyenge. A csatársor legjobbja Lip- ták volt. Jól cselezett s a labdákat időben adta le. Gólja külön dicsé­retre méltó teljesítmény. Kékesi el­fogadható teljesítményt nyújtott. Bihari játékvezető téves ítéleteivel több esetben az MVSC-t sújtotta. — paulovits — vések sorozatát tette ártalmatlanná. Ebben a játékrészben is próbálkoz­tak a bányász csatárok, de a 16-osnál elfogyott a tudományuk. A 65. perc­ben Nuszbaum megunta a csatárok tehetetlenségét és mintegy 40 mé­terről hatalmas lövést küldött a ha­zai kapu bal felső sarka felé, melyet a kapus csak nagy üggyel-bajjal tu­dott szögletre ütni. Az első félidőben szebb volt a já­ték, szünet után inkább küzdelem folyt a pályán. Hiába volt fölényben a hazai csapat, a jól játszó bányászvé­delem megoldhatatlan feladatot jelentett a hazai csatároknak, így az eredmény igazságosnak mondható. A Borsodi Bányász és a mezőny legjobbja ezen a mérkőzésen Veres volt, aki ragyogóan védte, válogatott formában őrizte kapuját. A hátvéd­hármasban Csetfalvi, Szedunka, Nuszbaum a sorrend. A két fedezet inkább védekezett — még hozzá igen jól. Sztibor egy árnyalattal jobb teljesítményt nyújtott, mint Bencs. Nagy hiba volt, hogy a csatárok is mélyen hátrahúzódva játszottak. így nem volt erejük a támadások befeje­zésére. Soós G. játékvezető kifogástala­nul vezette a mérkőzést. A közvetítés jól sikerült, a csapat .egy ponttal tért haza. a szurkolók [megelégedetten távoztak a Bányász I Klubból. Budapest, 1000 néző. Vezette: Bi­hari. A miskolci csapat összeállítása: Károlyi — Tiba, Budai, Péter — Zombori, Kovács — Kékesi, Csorba, Nyíri, Lípták, Gyetván. A mérkőzés úgy indult, hogy az MTK nagy gólaránnyal legyőzi a vasutas csapatot. Az első 10 percen át szinte a kapujához szögezték a vendégeket, a védelem azonban jól állt a lábán. A 11. percben egy ve­szélytelennek. látszó jobboldali tá- madás. során Bukovi, a ráfutó.. Péter mellett elhúzott, az alapvonal köze­iétől hátra ívelte a labdát s a befu­tó Molnár mintegy 6 méterről a ki­mozduló Károlyi mellett a kapu bal­oldalába fejelt. 1:0. Három perc múlva újabb gólt ért el az MTK. Molnár jobboldali szögle­tet ívelt középre, a Vasut-védők egy pillanatra kihagytak, Bukovi a helyzetet felismerte és mintegy 10 méterről élesen a kapu jobb oldalá­ba fejelt: 2:0. A gól után a vendégek is vezet­tek. — különösen a jobboldalon,— cgy-két veszélyes támadást, melynek elindítója a higgadtan, körültekintően és nagy területen játszó Lípták volt. A mérkőzésnek ebben a részében Szinte minden támadás a balösszekö­tőtől indult el. A 20. percben Sándor a jobbolda­lon elhúzott, az ötös sarkánál, a szél­sőt felvágták, a megitélt llr-est Lan­tos íőtte és balsarokba-tartó labdáját Károlyi ragyogó érzékkel kiütötte. Ez az esemény láthatólag felvilla­nyozta az MVSC játékosokat és egy­más után több A^eszélyes támadást vezettek. Meglepő volt, hogy az MTK védelem esetenkint szabályta­lanul, durván szerelte a vendégcsa­pat csatárait. A 28. percben Kékesi a jobboldalon elhúzott, kicselezte a ráfutó Lantost, majd Sípost s közép­re ívelt. Beadását Lípták a ráfutó MTK védők mellett félmagasan a hálóba lőtte: 2:1. Egy perc múlva is­mét Kékesi húzott el. a keresztező Sípos azonban a kifutó Gellér mellett mintegy 10 méterről élesen a kapu jobboldalába lőtt. öngól: 2:2. Szünet után láthatólag a vendég­csapat védekezésre rendezkedett be. A mérkőzésnek ebben a részében több veszélyes támadást vezettek a hazai csatárok, azonban a vas­utas védelem, a kitünően játszó Budaival az élén, jól állt a lábán. Károlyi háromszor egymás után csak kifutással tudott menteni Bu­kovi, Sándor, majd ismét Bukovi ' elől. A 70. percben hatalmas gólhelyze­tet hagyott ki az MVSC. Lipták lab­dájával Gyetvai kiugrott s már csak Gellérrel állt szemben, amikor erőtlenül a kimozduló kapus kezébe gurított. Már úgy nézett ki, hogy döntetlenül végződik a találkozó, amikor égy előrevágott labdát Buko­vi a kimozduló Károlyi mellett a há­lóba lőtt: 3:2. Két perc múlva Szim­plák baloldali beadását, ismét Buko­vi juttatta a halóba: 4:2. Tízperces MTK fölény után a mis­kolci vasutas csapat nyilttá tette a mérkőzést. \ vendégek ezúttal nemcsak lel- , késén, de jól fs játszottak. Ve­reségük balszerencsésnek mond­ható. Az MVSC-ből Károlyi főbb gólnak látszó labdát is biztos kézzel védett, egy gólban azonban benne volt. A hátvédhármas és egyben a mezőny Kecskemét, 3000 néző. — Vezette: Soós G. A sajószentpéteri Bányász Kultúr- otthont zsúfolásig megtöltötték azok a bányászok, akik nem vehettek részt a mérkőzésen. Nagy izgalommal vár­ták Lőjek Lászlónak a hangját, aki! az egész mérkőzést telefonon közve­títette részükre. Végre fél 2-kor megszólalt az erő­sítőben Lőjek sporttárs hangja és a két csapat összeállításával kezdte közvetítését. A Borsodi Bányász a következő összeállításban lépett pá­lyára: Veres, — Nuszbaum. Csetfalvi, Szedunka II, — Bencs, Sztibor, — Baranyi. Vécsei. Kankulya I, Friede!, Űiházi. Edző: Mező Jenő. Lőjek sporttárs közvetítéséből a2 alábbi szemelvényeket adjuk: Ragyogó időben, zöld gyenszőnye- gen. hatalmas iramban kezdődött a játék. A Dózsa vette kezébe a kezde­ményezést és az első 20 percben ál­landóan a bán vész-védelem és a Dó­zsa csatársor között állt a harc. A védelem ragyogóan helytállt és biz­tosan rombolta a sorozatos hazai támadásokat. A bányász csatársor ezen a mér­kőzésen szárnvaszegetteo ját­szott és támadásai nem jelentet­tek veszélyt a h^zai csapat ka­pujára. A második félidőben még na­gyobb lett a Dózsa nyomása. Két nagy kapufát lőttek és Veres a lö­Soroksár 800 néző. Vezette: Hor­váth L. Az ózdi csapat a következő össze­állításban játszott: Szántó. — Kovács, Róth, Hajner, — Borbás, Rubint, — Zalai. Ferdi­nand, Siska. Kismarton, Szkladán. Edző Na.gv András. Az első félidőben mindkét csapat egyformán kivette részét a támadá­sokból. Mégis a hazaiaknak sikerült Asoirány révén egygólos előnyt sze­rezniük. Rubint egy összecsapásnál a térdén megsérült és végleg kiállt. A második félidőben az ózdi csapat 10 játékossal vett részt a küzdelem­ben. Igv a hazai csapat nagy fölény­be került. Ombódi révén egy gólt si­került rúgnia. Az ózdi csapat nagy lelkesedéssel játszott és teljes csa­pattal nem szenvedett volna vere­séget. A Vasasból Szántó, Róth, Hajner játszott a legjobban. Az NB II. Keleti csoport állása: 1. SZEAC 13 10 1 2 33: 9 21 2. Debrecen 13 7 3 3 17: 8 17 3. Borsodi B. 12 6 4 2 22:11 16 4.Egyetértés 13 5 4 4 19:15 14 5. Bp. Szpart. 13 4 6 3 21:19 14 6. Jászberény 13 6 2 5 23:21 14 7. Szegedi VSE 13 5 4 4 19:18 14 8. MMTE 13 5 3 5 19:20 13 9. Bp. Előre 13 5 2 6 23:27 12 10. UTTE 13 4 3 6 13:18 11 11. Ózd 12 4 3 5 13:23 11 12. Kecskemét 12 3 4 5 11:16 10 13. Cegléd 13 4 2 7 13:24 10 14. Szolnok 12 4 1 7 16:15 9 15. Pénzügyőrök 13 2 5 6 12:15 9 16. Sál?. SE 13 2 5 6 12:27 9 A gólhelyzetek tömege maradt ki Miskolci MTE-Ceglédi VSE 2:1 (1:1) (Tudósitónktc 1.) Népkert, 2000 néző. Vezette: Han­gyáéi. Az MMTE összeállítása: Dargai — Horváth, Miskolczi, Farkas — Pál, Deák i— Nagy, Kiss. Dobos, Szabö, Pasztrovics. Edző: Csorba Károly. Havas, csúszós pálya, sűrű hóesés fogadta a pályára lépő csapatokat. A miskolci csapat kezdett jobban és már az első percben óriása helyzetet hagytak ki. Nagy ügyes csellel elfu­tott, középre gurított, Szabó a kapu­tól 6 méterre, tisztán állva, hibázott. A 3. percben Farkas éles szabad­rúgása a kapufa éléről pattant visz. sza. A 4. percben Pál jól eltalált lö­vése a kapu fölött süvített el. Nagy a nyomás, a miskolci csa­pat gyönyörűen játszik, minden akció góllal kecsegtetett. A 8. percben Szabó jó helyzetben addig forgolódott, míg a védők men­tettek. A 10. percben Pasztrovics fél méterről az üres kapu helyett az »égbe« lőtte a labdát. (Ilyen helyze­tet is »•művészet« volt kihagyni.) Utána Kiss tiszta helyzetben mellé, Szabó az ötösről fölé lőtte a labdát. A 17. percben Pasztrovics átadásából] Kiss megszerezte a vezetést. 1:0. A gól után is a Munkás támadott, a Cegléd csak ritkán jutott el a mis­kolciak tizenhatosáig. A 28. percben Szabó fordulásból leadott sarokra tartó bomibalövését Madarassá szé­pen védte. A 32. percben Deák lö­vése alig ment tőié, ugyanez lett a sorsa Szabó 16 méterről leadott nagy lövésének. A 37. percben az első ceglédi tá­madás majdnem gólt eredménye­zett: Horváth a gólvonalról vágta ki a hálóba tartó labdát. A 44, percben sarokrúgás után Dar­gai a beívelt labdát beejtette. 1 út Öngól! Szünet után a Munkás még na­gyobb fölénybe került. Túlzás nélkül mondhatjuk, egykapura játszott, de csatárai a végig 8—9 emberrel véde­kező ceglédiek-ellen 30 percig nem tudtak eredményt elérni. Állandóan a vendégcsapat 16-osán pattogott a labda, a felezővonalon sem jutottak át a ceglédi csatárok. A Munkás-csa­tárok a biztos gólhelyzetek özönét hagyták ki. Kiss, Pasztrovics, Szabó többször is holtbiztos helyzetben hi­bázott. A 80. percben Deák kiugrott a védők között, a 16-oson belül Gyikó csúnyán felvágta. 11-es. A büntetőt Szabó a jobbra moz­duló Madarassi mellett félmaga­san nagy erővel a balsarokba lőtte. 2:1. A gól után a Cegléd is támadott, de csak egy szabadrúgást tudott el­érni, amit Gyikó a kapu mellé kül­dött. t Nagyobb gólaránnyal is győzhetett volna a Munkás, ha egy 'féltucat gólt rúg, akkor is csak a biztos helyzetek felét használta volna 'ki. Az első 20 percben ragyogóan játszott az egész csapat, később is állandó fölényben volt, csak a góllövéssel volt baj. Jel­lemző, hogy Dargai az egész, második félidőben egyetlen lövést sem kapott, egyetlen labda sem ment a kapura, az első 45 percben is csak 2—3 lab­dát kellett védenie. A csapat, egyben a mezőny legjobbja Farkas volt, szíwel-lélékkel és jól is játszott, ere­jéből még támadások indítására is futotta. Horváth és Miskolczi méltó társának bizonyult, Deák főleg má­sodik félidei játékáért érdemel dícsé­retet‘ Sándor Nándor NB. III. Északi csoport Putnoki Bányász—Egcrcsehi Bá­nyász 3:1 (2:1). Putnok, 800 néző. Ve­zette: Lang vári, Erősiramú mérkőzé­sen igen nagy harcot vívott a két bányászcsapat. A hazaiak többet tá­madtak és a nagyobbarányú győzel­müket a jó formában védő vendég­csapat kapusa akadályozta meg. Gól­lövők: Drozdik, Bódi, Nemedi. Jók: Szurdoki, Drozd ik. Kardinál, Taliga. Eger—Mezőkövesd 1:1 (1:0). Eger. Vezette: Blaskovits. Két ellentétes „félidő volt. Az elsőben a mezőköves-, di csapat támadott többet, mégis az egriek értek el gólt. Szünet után a hazai csapat volt nagy fölényben, de a mezőkövesdi csapatnak sikerült Lánczos góljával kiegyenlíteni. A mezőkövesdi csapatból Sereg (a me­zőny legjobbja) Fügedi, Bartha, Lán­czos és Kiss II. játszottak a leg­jobban. Baglyasalja-Kazincbarcika 1:0 (0:0). Baglyasalja. Vezette: Kiss L. Nagy­iramú mérkőzés, havas pályán ját­szottak a csapatok. Teljesen ki­egyenlített volt a küzdelem az első félidőben, míg szünet után a hazai csapat támadott többet és sikerült egy gólt elérnie. A kazincbarcikaiak két nagy gólhelyzetet kihagytak. A kazincbarcikai csapatban találjuk a mezőny legjobbját Csabait, rajta kí-i vül Csepregi, Palotás és Alapi IL játszott jól. NB. III. Északkeleti csoport Ormosbányai Bányász—Debreceni EAC 1:0 (0:0). Debrecen, 500 néző. Ve­zette: Árvái. A forduló legnagyobb meglepetését szolgáltatta az ormos­bányai bányász csapat. Nagy aka­rattal vetették magukat a küzdelem­be. Szervezett védekezéssel nagysze­rűen akadályozták meg a debreceni próbálkozásokat. A 87. percben sza­badrúgást rúgott Kóródy. Csavart szabadrúgását a kapus csak kiütni tudta. Többen szaladtak a kiütött labdára, Farkas érte el és közelről a hálóba gurította. Várady volt a me­zőny legjobbja, Danczula, Kóródy, Bácskái játszott még jól az ormos­bányai csapatban. Di. Bányász—Tiszalök 0:0. Tisza- lök, 600 néző. Vezette: Zágonyi. Igen erős küzdelem volt a pályán. A ha­zai csapat túlkeményen, sőt durván játszva igyekezett eredményt elérni. A 65. percben 11-eshez jutott a hazai csapat, de a büntetőrugást Dunai ra­gyogó védéssel hárította. A diósgyőri csapatból Dunai, Kárpáti, Gyurik, Bujtor játszott a legjobban, de a többiek is megtették kötelességüket. Kisvárda—Perecesi TK 4:1 (2:0). Kisvárda. Vezette: Mersi. A perecesi csapat lélektelen játékának köszön­heti vereségét. Nagyarányú veresége meglepetésnek számít. A perecesi csapat gólját Fedák lőtte és Miha- lovszki, valamint Zvára játéka felelt meg. A többiek átlagon aluli teljesít­ményt nyújtottak. A lobbi NB. Il-es eredmények Keleti csoport: Szegedi EAC—Bp, Szpartakusz 3:2, DVSC—Pénzügy­őrök 1:0, Szegedi VSE—UTTE 3:2, Bp. Előre—Jászberényi Vasas 2:1, Szolnoki MÁV—Salgótarjáni SE 4:0. Kosárlabda NB I. női: Testnevelési Főiskola—DVTK 48:47. (25:15). Diósgyőr. Az első fél­időben a TF sikeres távoli dobások­kal 10 pontra elhúzott. A második félidőben a hazai csapat nagy haj­rába kezdett és egy pontra megköze­lítette a fővárosi csapatot. A győ­zelmet is megszerezhette volna, de előbb Kamarásné hibázott biztos helyzetben, majd Pusztai nem tu­dott érvényesíteni két büntetőt. A DVTK kosárdobói: Káló M. (17), Káló I. (15), Kamarásné (7), Horváth (6), Pusztai (2). DVTK—Testnevelési Főiskola 58:44 (24:23) Férfi mérkőzés. A diós­győri fiúk mérkőzésről-mérkőzésre jobb formában vannak és ezúttal is — főleg a második félidőben — jő játékkal biztos győzelmet arattak a jóképességű TF. ellen. Kosárdobók: Marosi (22), Sebők (17), Káló (9), Karádi (6,) Judt és Árvái (2—2). Asztalitenisz NB. 1. női Miskolci MTE—Budai Egészség­ügy 12:4. Vezette: Jámbor és 2*ifcar- kó. Biztos győzelmet aratott az MMTE női csapata. Horváthné,. Weiszné (4—4), Zekéné (3), Dr. Ador­jánná (1) győzelmet szerzett. Megyei labdarugó I. osztály Elszenvedte első vereségét az Ede- lényi Bányász, a megyei bajnokság éllovasa. Borsodnádasd—Edelény 1:0. A Borsodnádasdon lejátszott mérkő­zés izgalmas harcot hozott. Mindkét kapu sokat volt veszélyben és a ha­zai csapat szerencsés góllal győzött. Mezőcsát—Szikszó 2:0. Szerencsi K, —Bánszállás 3:2. Rudabánya—Felső- zsolca 1:0. Sátoraljaújhelyi MÁV AC — M. Erdész 4:0. M. Előre—Farkas- Ivuk 2:1, Sárospatak—Szuhavölgyi Bányász 1:1, Somsály—Szerencsi MÁV Bocskai 10:0. További NB I-es eredmények: Vasas—BVSC 2:1, Tatabánya— Ferencváros 5:0, Salgótarján—Győr 2:0, Honvéd—Dorog 2:1, Újpesti Dó­zsa—Szombathely 1:1. A labdarugó NB I. állása: l. MTK 10 7 2 1 20: 8 16 2. Vasas 10 5 5 — 13: 4 15 3. U. Dózsa 10 5 3 2 22:13 13 4. Csepel 10 5 2 3 21:13 12 5. Ferencváros 10 5 2 3 17:15 12 6. Salgótarján 10 4 3 3 16:14 11 7. Szombathely 10 3 4 3 12:17 10 8-9. Diósgyőr 10 3 3 4 12:12 9 8-9. Tatabánya 10 4 1 5 17:17 9 10. Bo. Honvéd 10 3 3 1 11:12 9 11. BVSC 10 3 2 5 12:18 8 12. Miskolc 10 2 3 5 10:18 7 13. Dorog 10 1 3 6 8:18 5 14. Győr 10 — 4 6 3:15 4