Észak-Magyarország, 1950. május (7. évfolyam, 100-124. szám)

1950-05-31 / 124. szám

HÍREK \ ügyeletes gyógyszertárak Arany Szarvas Szabadság tér 2 Szent István Majinovszkij r., (Sói. tész Nagy Kálmán) 2. IdZiácás Átmenetileg száraz idő. A nap- pa}j felmelegedés jassan fokozódik, de az északák továbbra js hűvösek iparáénak. — „A tavaszi növény ápolás tel­jes sikeréért’' című lapunkban meg­jelent cikkbe, amelyet Vaszik Ist­ván elvtársi a Megyei Pártbjzott. síig mezőgazdaságpoljtjkaj titkára írt nyomdai hiba injait értelemza­varó mondat került be. A helyes szöveg a kérdéses helyen így hang­zik: Péjdat mutatnak egyénileg dolgozó parasztságunk számára ál­lami gazdaságaink és termelőszö­vetkezeti csoportjaink dolgozój és ezt a példát követte egyénileg dől. gozó parasztságunk. " — Ordass Lajos, a 2 évi {egyház, ra jiéít volt evangélikus püspök büntetése hátralévő részének elen­gedését kérte- Ordas« Lajos az igazságügy miniszter intézkedésére B.zabadiábra került. — Szombaton délután ünnepélyes keretek között fejezték be a ru- dblítelepi bányaüzemnél a vájár, képző szaktanfolyamot.. A tanío iyant hallgatói úgy , politikailag, szakmailag egyaránt, magag szín­vonalú. tudásról tettek tanúbi­zonyságot. — Lrdősáv létesítés. Az aszfra Ijáuj terület határidő előtt teljesí­tette a tavaszi erdőültetésj tervet. •A Volga balpariján mintegy .72 Riioméfer hosszú erdősávok léte­sítettek. MDP-H IH K K_ Felhívás a falusi, vidéki, üzemi és városi pártszervezetekhez! Május 29—június 4-e közötti héten valamennyi ajapszervezet- ben taggyűlést kell tartanj. A jag. gyűlések napirendi ponjjaj a kö- vetkezők: 1. Titkári beszámoló, Ennek ke­retében: a) ahol már megtartották a já­rási, városi, üzemi küídöttértekezle. leket, a titkár elvtárs számoljon be a küldöttértekezlet munkájáról, ismertesse a határozatokat az alap. szervezet viszonyaira feldolgozva. Továbbá a falusi tszcs, és állami gazdaság pártszervezeteiben rész. letesen foglalkozzon a növényápo­lással kapcsolatos feladatokkal. Az üzemi pártszervezetekben pedig a munkafegyelem megszjlárdításával, a munkaversennyel, a bércsalók el­leni harccal. b) Ahol . még nem (ártották meg a küldöttértekezleteket, oft a kül­döttek vessék fel azokat a kérdése­ket. melyeket a küldöttértekezle­teken ismertetnek. c) Valamennyi alapszervezetben a titkár elvtárs számoljon be a KV- nek a Párt ifjúsági szövetségének létrehozásáról szóló (eveiével kap­csolatban elvégzett munkáról és a pártszervezet soron következő fel­adatairól. 2. Tagjelölt—tagfelvétel. Központi Vezetőség párt és tömegszer vezet j osztálya. — Termelésben élenjáró ma­gyar dolgozókat tüntetett k| a ro­mán minisztertanács. AftáéiibÜtitek Keresek költségmegtérítésse] 2 szobás lakás!. Cím a kiadóban. 1140 Ejadó egy 2+1 csirta u. 8. sz. szuper rádió. Pa 1258 Lucerna egész nyári kaszálása lábon eladó. Cint Szent Anna u. 5Ö 1259 Bőrkabát, retjkül, cjpő szaksze­rit festését felelősséggel vákalja Tóth börlestő, Hunyadi u. 32. 1253 Használt nyakkendőit tökélete­se] kijavítjuk. Drótli e* Lassner. Állami Áruházzal szemben, .V18 Személygépkocsit kifogást-iCn állapotban keres megvételre Mis­kolci Útfenntartó NV, Dóssá Gy. U. 30. 1277 Középkorú munkabíró hosszabb irodaj gyakorlattal állást keres. Levelezésben, gépírásban, könyve­lésben és bármilyen .számadások el­készítésében járta«. O'm a kiado­tton. 1250 Ü|ö fürdőkádat keresek. Cím a kiadóhivatalban, 1255 Idősebb hölgyet kis háztartásom­ba azonnalra keresek. Frisch vasiiz. let Zsoleai kapu 4. 1071 Bútorozott szobát keres lehető leg konyha használattal. ,,Tisztvi­selő házaspár vidéki jeligére“ a kiadóba. 1072 Kettő darab rekamié egyforma félj. 2 darab márványtetejű kredenc nagy ebédlőasztal borszékekkel, ap. ró bútorok azonnal eladók, Hor­váth u. 8. hátúi jobbra. 1070 Heinlein vasüzleí megnyílt Ady- F.ndre u. 1. szí alatt (Kjrály.hid mellett). Telefon: 17-07. Szíve» .pártfogást kérve. 1278 Vasgyárban készült jóállapotban lévő csikótűzheiy eladó. Kun .Jó­zsef. u. 28. 1265 Ailainj vállasat, állandó kirakat .rendezőt keres'felvételre. Az aján­lathoz életrajzot kérünk mellékelni. 1279 Fürdő ruhák, nadrágok, méret után js Balanyi kötődé, Széchenyi u. 14. 1273 Kiskertes piacét az Avason bérbe veszek. Cím a kiadóban. 1271 Féfjx Béla gyermekkocsi tizemét áthelyezte Széchenyi u. 105. sz- -alól Széchenyi u. 117 sz. aiá. Ta rnásj textiles elé. 1060 Miilábak, járógépek, iudtalp-fc-í- íétek, sérvkötök készítése. Tóth Mjklös- orvosi-műszerész. Weidlich udvar. 1269 Felsővárosi 2 szoba.KOnyhás ía- kásom sertéstartással» elcserélem 3 szobásra vagy 2 szobás komfor­tosra. Címeket a kiadóba kérek. 1055 Szoba-konyhás lakásomat elése rélnéin Népkert, környékivé], C-nn a kiadóhivatalban. Ugyanott bejá­rónőt felveszek. 1039 Szendrő központjában 3 szoba, konyha, kamra és szutefén jakás, isváló, disznóól, fásszín, , különálló üzlethelyiséggel eladó tulajdonos* ■jól. id. Doszpoiy. 1006 Elcserélném magánossal kiutalt szép, nagy szobámat egys-zoba. konyhás vagy kétszoba, konyhás lakással kö!iségínégtcri'téssej, lehe­tőleg Csabái kapu környékén. Cíín a kiadóban. 1066 Bútorozott szoba magános tjszt viselőnek kiadó. Petőfi u. 33. 1065 Jókarban lévő kétkerekű taligát megvételre keresek. Ugyanott kül­ső és belső ajtó eladó; Kopácsy fű- szerüzlet, Tompa u. 1064 Gyermek szerető, önállóan főző mindenest felveszek. Széchenyi u- 15. 1. em. Kovács. 1063 Eladó jégszekrény. Cím: Dérjnó utpa 2. Házfelügyelő. - 1068 Rekamié, egv személyes, kilo gástalan állapotban és,egy nagy­méretű liszté Ja eladó.. Tjzeshon- véd utca 10. Majoros, 1067 TESTEDZÉS Ma fejezik ke a sí a dión gyepesítését Tegnap délelőtt Diósgyőrben jár jak az MLSz ellenőrei és megte­kintették a stadion gyepesitésj munkálatait. Megállapították, hogy az ország egyik legszebb és leg­jobb fajajú pályája lesz a diósgyőri pálya. A Magyar B, válogatott csütörtökön délelőtt érkezik Mis. kolera míg a Lengyel B. csapat csü­törtökön délután, érkezik Varsóból repülőgéppel városunkba. Mindkét válogatott Miskolc-Tapolcán fog laknj. Pénteken mindkét csapat Miskolcon kondíció edzést tart. Az utánpótlás válogatott szombaton» érkezik meg. Ma délután a 8t.ad|o* melletti edző pályán tart edzést az NB II. Keletj csoportjának vá­logatottja a D. Vasas kombinált, csaptával valamint az ÉLASz ifjú­sági válogatott a Dj. Lombikkal. As NB IL keleti csoportjának vasárnapi eredményei Az NB II. vasárnapi fordulójá­ban a keleti csoportban nagyobi; meglepetések nem történtek. Meg­lepetésnek talán csak a sátorajjauj. helyi csapat veresége számít Máté­szalkán. A Kcrámja vasárnapi dön teljen eredményével már lemondhat a bajnokságról és bármilyen ered­ményt hoz is az utolsó forduló, csak harmadik lettet. Dl. Vasas—MA VÁG 4:2 (2:1) 3500 néző előtt a Dj. Vasas a következő felállításban szerepelt: Tóth. Zerjtaj, Kukuszi, Farkas, Tö­rök, Pesti, Pálicskó L. Németh, Pa. licskó II. Prjbelszki, Demjén. A D. Vasas kezdi a játékot, már a második percben a támadását De. mér.v az ojda] hálóba lövi, az ölő dik percben Prjbelszki csukafejese alig kerülte el a MAVAG kapuját. Feljön a MAVAű js, de szórványos támadásait visszaverj a Vasas vé­delem. A MAVAG támadásai lassan bontakoznak kj, a 18. percben >Vág- ner kiugrik és, a kifutó Tóth mel­lett megszerzi csapatának a veze­tést. (0:1). A Dj. Vasas a gólra fergeteges rohamokkal válaszol, de a játékát kapkodás jellemzi. A 30 percben 11 es révén egyenlít a Di. Vasas (1:1). A gój után a MAVAG veszj kezébe a játék irányítását és veszélyes támadásokat vezet. A 41. percben Prjbelszki lövése kapu­fáról visszapattan Pálicskó II. elé, aki az ötösről a hálóba gtirjt. (2:1). A második félidő a Di. Vasas tá­madásával indul, de a csatársor gólgépt-elenfil .szetesően játszik. A MAVAG a 10. percben komért rúg és Takács fejesével kiegyenlít. (2:2) A DVTK a gólra sorozatos táma­dásokkal válaszolt, de játékában nincs tervszerűség. A védelem minden előre adott labdája magas, amit nehéz z csatársornak átvenni. A 17. percben Németh Töröktő] ka. pott keresztlabdát maga elé veszi és a li es tájáról hatalmas gólt lő. (3:2). A 24. percbeq nagy kavaro­dás támad a MAVAG kapuja előtt, s a szemfüles Németh a kapus ke­zéről visszapattanó labdát a hálóba fejei! (4:2). A gól után Szép játé­kot .látunk a MAVAG csapatától, de a Di. Vasas védelme mindent ment. Mezőnyjátékká] ér véget a mérkőzés. A diósgyőri dolgozók annak elle­nére, hogy a diósgyőri csapat győ zelmet szerzett nem voltak megelé­gedve a csapat játékával. Az első félidőben, különösen a védelem rosszul játszott, a második félidő­ben a Dj. Vasas a gólképesebb csatársorával biztosan nyerte meg a mérkőzést.. A Di. .Vasas védelmé­ből különösen kiemelkedett, Farkas és Töröknek a játéka. A csatársor, hun Németh és Pribelszkj nyújtott jó játékot. Pereces! Tárna­Peréoés: Kiajnyák. Szín, Halmos, Pál, Pojcz IL, Paulas, Polcz III., Bíró, Cseh, Jákob], Sjnka. A rekkenö hőségben a Kiste.xt nagy erővel kezdj a jéták&fc. A pe­reces: csapat nem tudja levetni a merevséget. A 18. percben Polgár védhetetlen lövésével a Kisfext szerzi meg a vezetést. Ettől kezd ve a perecesj csapat js többet tá­madt. A 2. percben Cseh* éles lövé­se szál] fölé majd Paulas jó hely. zetböj ront. Szünet után a levegő­ben lóg az egyenlítő gól. A Kis- text szívósan védekezik. Sinka, Cseh majd Paulás lövéseit védi Kiss. A Kistext 1:1 (1*0) 32. percben Sinka sarokrúgását az előrehuzódott*PoIc IL fejeli kapura, amj Jakobj fején irányt változtat­va* védhetetlenül száR a kapuba. A hátralévő időben változatos a já­ték. A pereces! csapat védelme ezút­tal is igen jól játszott. A két fede. zet jó teljesítményt nyújtott- A csatársorban Bíró volt, a 'egjobb, Sinka sokat küzdött. Cseh a me zőnyben játszott jól, de a helyze­tek kihasználásával nem volt sze­rencséje. Polc III. gyengén kezdett- de a második félidőben ő is felja­vult. M. Lokomotiv—Hatvani VSK 3:0 (2:0) Mintegy 1500 néző előtt Így állt fel az M. Lók.: Szabó. Bjharj, Sík. íósi, Farkas, Rozgova, SJmonyi IV. Vinaj, Radványi, Fekete I-, Balogh, Cs ibrik. Mindvégig az M. Lók. támad többet és az első félidőben Radvá ny; é« Balogh góljával 2:0-ra ve­zet. A második félidőben a játék ellaposodik és Csjbrik góljává] 3:0 arányban győz a miskolci csapat. A megfiatalodott miskolej csatársor lendületes és jó játékkal szerezte meg a győzelmet. A hatvani csapat nem volt olyan nehéz ellenfél, mint azt vártuk. Radványi jsmét jól tel. jcsítményt nyújtott, de jó vojt Sj7 monyj még és Balogh js. ___. Mátészalkai DTK - Saujhelyi MNVTK(3H;(2:0) A Saujhelyj csapat meglepetésre nein várt vereséget szenvedett a lelkesen és jój játszó mátészalkai csapattól. A saujhelyj csapat fel­állítása a következő volt: Tormási, Polányik. Kosztdnyik, Várhegyei, Kovács, Mácsj, Moldovány. Nagy, .Vad, Csabai H» Sárkány. Az újhe­lyi csapat egyeben gólját Nagy lőtte­MMNVTE—Sajószentpéteri Tárna 2:|/(0:1 félbeszakadt 4000 néző előtt a következő öse- eállításban állt fel a két csapat: MNVTE: Kozma, Frommer, Sik. si. Budavári. Antal, Morgent, Bí~ ■, Csorba II., Mixtai. Vékony. Föl . — Sajó Tárna: Román, Tóth II., agvári. Szűcs. Holányi, Nádjer, jskás, Salamon, Kaljnszki, Czck- ány, Szendrej. A rangadó mérkőzés, mely az ödjk, hatodik hely sorsát döntötte , meglehetős forró hangulatban zdődöft el. Az első félidőben a ijószentpéteri csapat jobban ma­gára lajálva nagy nyomást fejtett ki és Holányj góljával vezetésre tett szert, Ekkor mindenki elköny­velte a miskolci csapat vereségét. A második 'félidőben azonban ra. gyogó játékkal a miskolci csapa! került látható fölénybe és Vékony góljával megszerezte az egyenlí tűst. Ezután a már kétszer figypl- mezteteít Tófh If. a kitörő Föld-jt csnyán elgáncsolta és ezért a já­tékvezető kia'lftotla. Két percre rá Vékony újabb, góljává] vezetésre tett szerf a miskolci csapat, A má­sodik félidő 20. percébe« sajószent. péteri támadásnál Frommer lábbéjl mentett a közönség és a csapat ll-est követelt. A játékvezető nem adta meg a büntetőt,, mire a kö­zönség betódult a pályára és a já­tékvezető a mérkőzést lefújta. A tuvábbj eseményekkel külön cikkben foglalkozunk. A mérkozé. sen jó teljesítményt nyújtott From, mer, akj a mezőny legjobbja yoit. Siklósi, Vékony, jljetve Román, Po- lányi és Nádler. Ózdi Vasas—S. Vasas 3:1 (2:0) Salgótarján. OVTK: Szabó, Nagy* Tiba, Majercsik, Kálnai I., Nemecz.- Borsodi, Horváth, Rózsavölgyi, Hamkó. Papilczki. Kemény, helyen­ként durva mérkőzés. A játékveze­tő gyengén vezette a mérkőzésf G: Hamkó (2), Nemecz, Kálnai I-ep és Balázst a játékvezető kiállítat, ta. Jó: Majercsik, Nincs 12 tsiáiatos szelvén? n tótéban A 12 ta'álatos Totó-szcTvény a következő: 1 Textiles—ÉDOSz I, 6:1, 2. Előre—Dorog törölve. 3. Soroksár —Salgótarján 2, 0:1. 4. Csepeli V. —Győrj V. 1, 3:1. 5. Dózsa—Pos­tás 1, 4:1. 6. Debr. L.—Teherfu- var 1. 3:0. 7. SzSFAC—SVSE x, 2:2. S. KDSK-M. Dinamó 1, 4:<L 9. Kecsk.—Szeg- SzMTE x, 3:3. 10. Cegléd—Szóin. Lók. 2, 3:5. 11. Starjánj V—Ózd 2, 1:3. 12. M. Acél—Gázgyár x, 1:1. 13. Várpalo­ta—PBTC 1. 3:2. , A Toto ehet; fordulójában ismét nem akadt 12 taláiatos Totó szel­vény. 11 találatot 10-en értek ej, ezek 11.060 forintot nyerjek íejen- kjnt. Tíz találatot 170-en, 9 talála­tot 1620-an értek ej, az előbbiek 650, az utóbbiak 67 forintot nyer. tek. Ezzel a fordulóvá] befejező , döfi a május havi vigaszverseny. A Lottó NV kérj a pályázókat, hogy a május havi vigaszdíjra jo­gosító szelvényeket mihamarabb küldjék be, mert így hamarabb ké­szülhet el a vjgaszdíj eredménye. „Tejkupa“ mérkőzés a népkerti sportpályán Ma délután 4 órakor a népkerti sportpályán az Északmagyarországi Tejipari NV dolgozóinak labdarugó csapata az igazgatóság labdarugó csapatával barátságos mérkőzése játszik a „Tejkupáért“. HIRDETMÉNY I Pjgay Imre vas., Széchenyi tu Pusztavárj Gyula, főszer-, Ujdjós* győr, Karácsonyi József twfcjl-, Uj- diósgyőr, kereskedő cégek üzleteit átvettük. Felhívjuk nevezett cégek hitele­zőit. hogy igényeiket jogvesztés terhe mellett 8 napon belül sék» Miskolci Kiskereskedehrtí NVj Miskolc, Széchenyi ». 13. sz. ■ .....———————........................’ ESZAKMAOTAKORSSAO Politikai napilap Felelő» sswrkesztö: Vajda CMJw Felelős kiadó: Harmati féirrrfer Szerkes »tőség: Miskolc, Széchenyi utca 30. Telefonszámok: Ipari rovat és ase*^ kssztők: 13-31, roesögazdaségL BM nyáez éh vérosi rovat: 17 37, swreí| kosztöségi inspekció: 33-05. Kiadóhivatal: Miskolc, Széchenyi Sy 30. Telefonszámok: (hirdetés) 16-83u (előfizetés és felvilágosítás) 13-dSj IPostafiók: 146. Csekkszla: 4Ö3.0R!AJ Borsodi-nyomda KV. Adeló# nyomdaw»H: R-