Ellenzék, 1944. április (65. évfolyam, 74-96. szám)

1944-04-24 / 91. szám

IfU április 2L E I* L K N Z É K KAC-Csepel 3:2 (1:1) Góllövők: Marosvári, Rardnai, Szalai (11-esből), Kovács IV.« Farkas HaiaLm&g küzdelem után továbbra i s megtartotta második belyekését a kolozsvári csapat — Ismét győzőit Á NAC, vtt-lyos vereséget szenvedett a BSz&JRT, győzött Sál gála rj ánb an a Ferencváros, dönteti óit dl végződött az Újpest—Szolnok találkozó — Megkezdte pontszerzését a K. MÁV Kolozsváron győzni fogunk! — jelenthette ki az elmúlt napokban egyik fővaiosi lap hasábjain a Csepel lelkes szur­kolója, aki hajlandó leüt volna, bármilyen pénzben a csapat győzelmét lefogadni. Be kell vallanunk őszintén, ez a remény nem is látszott elérhetetlen álomnak az első félidő végéig, amikor is a vendégcsapat igen nyomasztó fölényben volt és véde­kezésre szárítót <a vissza saját térfelén a KAC csapatát. A második félidőben azonban megváltozott a helyzet. A KAC magára talált, és a közönség fergeteges biztatásai közben egyenlített és végül hallatlan izgalmak között meg is szerezte a vezető gólt és azzal együtt a kis gól-arányú, de megérdemelt győzelmet és a két pontot is. A bajnokság 24-ilc fordulója kemény küzdelmeket hozod más vonalon is. A NAC nagy hőire után. .győzte le a Gammát, a Ferencváros nagy meglepetésre otthonában verte meg a SalBTC együttesét. Az Újpest nem tuda t boldogulni a jól harcoló Szolnokkal, míg a Kinizsi •egy góllal verte meg az Elektromos balszerencsés csapatát. Újvidék csapata Kispesten is győzött, a BSzKR.T súlyos vereséget szenvedett, a DiMÁVAG—DVSC találkozó két pontján pedig góltalan mérkőzés után megoszto­zott a két csapat. Kolozsváron a KMÁV a Bethlen Gábor SE csapatát látta vendégül, amelyet 2:1 arányban győzöd le, megkezdvén ez­zel pontszerzését és harcát a kiesés ellen. A vasárnapi sportesemények részletei az alábbiak: . Csak a második félidőben talált magára a KAC ' KOLOZSVÁR. A Nemzeti Bajnokság 24-ik fordulójában a KAC újabb két érté­kes pontot szerzett. Óriási küzdőéin után sikerült 3:2 (1:1) arányban legyőznie első- ) Ízben a. kétszeres magyar bajnokcsapatot, ţ a Csepelt és ezzel még jobban megszilár­dítván helyzetét az NB I. vezető együtte­sei között. A csepeliek már szombaton megértesz^ Őek hálókocsin, hogy pihenten állhassa­nak ki erre a sorsdöntő mérkőzésre. A KAC-nál nagy örömet keltett az a hír, hogy Szántai egynapi szabadságra haza­érkezett Kolozsvárra és igy a csapat a ré­gi fedezetsorral vehette fel a harcot. Pompás, napsütéses időben Szigeti já­tékvezetésével az eredetileg kiküldött Kékesi helyett, 4000 néző előtt a követ­kező összeáuUitásbfc/n futotc ki a két együt­tes a pályára: KAC: Márki — Szaniszló II., Vass — Páll, Szántai, Csákány — Farkas, Kovács IV., Bonyhádi, Füstös, Radnai. Csepel: Szekeres — Kallói, Szalai — Bakos, Olajkár II., Dudás — v. Surányi, Marosvári, Rákosi, Keszthelyi, Pintér. Fergetegesen támad a Csepel A mérkőzés heves, .gyors és hatalmas erejű csepeli támadásokkal indult, amely pillanatok a latit megingatta a KAC-véde- lem biztosságát. Ideges, kapkodó játék után a 10. percben vezetéshez is jutott a vendégcsapat: Rá.kosi ügyesen kitette Pintért, akinek hatalmas lövése az egyik hátvédről Ma­rosvári elé pattant. A csepeli csatár ha­talmas lövést- eresztett kapura, amely a bal felső kapulécről az ellenkező sarok­ba pattant! Pompás támadás, szép ossz játék után még szebb gól, amelyet megtapsolt a hazai kö­zönség. De három pere sem telik el és máris egyenlített a KAC. Farkas pom­pás beadását Olajkáir II. elvétette, a lab­da R,adnai fejére került, aki azt a ki­ugró Szekeres mellett a hálóba fejelte (KI). Hatalmas üdvrivalgás fogadta a gólt és a hangulat csakhamar forró lett a nézők között. A 16. percben ismét nagy helyze­te icJcadt a KAC-nák, de Bonyhádi futtá­ból mellé lőtt. A csepeliek továbbra is tartották fölényüket: S-urányi, majd Ma­rosvári bombelövését védte Márki' nagy bravúrral Percekig pergőtűz alá vették a KAC kapuját és a lelátón egyöntetű a megállapítás: a KAC-nak ma nem sok keresnivalója van a Csepel ellen. A 27. percben Bonyhádi kiteszi Füstösé, ide a lövés pillanr<táh?n Olajkár közbelép. Utána Kovács IV—Farkas összjáiték kö­vetkezik, utóbbi elől Szalai az utolsó po­iana than ment. A félidő hátralévő részében & csepeli csapat támadott többet. Szünet után megváltozott a játék kiépe A második félidő első perceinek csepeli fölénye után a KAC hatalmas iramban kezdette a játékot és a 2. percben Farkas beadását Radnai öt lépésről mellé löte. A közönség figyelme ezután a játékve­zető felé fordult, aki téves Ítélkezéseivel egyaránt sújtotta mindkécsapatot. Hiá­ba támadott a KAC, a vezetést mégis a Csepel szerezte meg, kissé a játékvezető jóvoltából. A 13. percben Surányi beadá­sa ltján hatalmas kavarodás támadt a ka­pu előtt, Márki kiöklözte a labdát, a KAC védők közül három is háritott, a labda egyik csepeli játékos elé került. A következő pillanatban a játékvezető sípja megszólal\ a csepeliek a labdát a ll-e+ pontra vitték. Rálőtt labda volt, a KAC tiltakozik, de hiába. Szálúi állott neki a labdának és azt a kapu jobb sar- . kába lőtte (2:1). A jogtalan 11-es egyaránt további tá- madásokre. lelkesítette a KAC játékosait. Harsogó „Hajrá., KAC!“ hangzik itt is, ott is és máris támadásba lendült a KAC. Kovács IV. remekül kiteli \e Radnait, akinek beadása Bonyhádrn keresztül a 16-os elé került, a labda az ott termő Kovács lV. lábára került, aki azt habo­zás nélkül a kapu felé küldötte. Zsinán- egyenesen zúgott a levegőben a labda és Szekeres szemei, élőt villámgyorsan hálóba vágódott (2:2), A KAC-nak ezuíán több alkalma lett volna o gólszerzésre. Egymásután hárem szögletet is harcolt ki, de eredménytele­nül. A lelátón és az állóhelyeken mostmár végletekig fokozódott az irgalom. A KAC továbbra is fokozta támadásainak erejét, lendületét, a Csepel viszont sokszor igen keményen védekezett. A 37. percben újabb gólhoz jutott a KAC, amely megpecsételte a mérkőzés sorsát.: Bonyhádi elfutott a baloldalon, elnyom■» tok. A szabadrúgást ugyancsak ő Ívelte a kapu elé és az': a befutó Farkas a te­hetetlen Szekeres mellett a hálóba fe­jelte (3:2). A mérkőzés hátralevő részében hasztsa^- lanul próbálkozott a Csepel egyenlítéssel, a- KAC-védelem szilárdam állott a lábán és a nehéz, váltó zaftos küzdelem után a kö­zönség lelkes ünneplése közepette vonult le a pályáról a KAC. Bírálat a mérkőzésről A két csapat találkozója nagy küzdel­met hozott, amelyben a Csepel szebben és jobban, a KAC viszont lelkesebben és na­gyobb lendülettel harcolt. Ez a körülmény hozta meg nekünk a győzelmet, amelyet ■ilyen arányban megérdemeltek. A Csepel bebizonyította-, hogy igen jó csapat, jobb helyet érdemelne a táblázaton. Csatárai­nak azonban nem ment a játék a máso­dik félidőben és át kellett adniok a két pontot a KA.C-rmk. A játék igen szép és nagyvonalú volt, a közönség minden je- kintetben meg volt elégedve vele, főkép­pen azért, mert a- KAC ezúttal ismét győzött, A KAC csapatában Márki közepes tel­jest rnényt nyújtott, a hátvédek közül- Vass harcolt nagy akarattal és ő volt aj jobbik. A fedezetek közül Páll halványan dolgozott, Szántain meglátszott az edzés­hiány, Csákány jól harcolt. A csatársor és a rnezőnv legjobb embere Kovács IV. vall), mellette Farkas és Radnai tűntek ki. Bonyhádinak naivon rossz napja volt, de nem ment. Füstösnek sem a játék. A vendégcsapodból a Kallói—Szalay hát­védpár nyújtotta a Legnagyobb teljesítményt, de kitűnő játékával! a Bakos—Olajkár íí.— Dudás fedezetsor is. A csatársorban csak a Surányi—Marosvári jobbszárny játszott jól. Szigeti játékvezető a k’tünő Kékesi helyett érkezett meg — nagy bánatunkra — KolozS'- várra, mivel tétova, sok helyen megmagva razbatatlan Ítélkezései vél egyforma mérték­ben sújtotta mindkét csapatot. Megadott ti­zenegyese igen vitatható volt, hajszál hi ián az döntötte el a mérkőzés sorsát. Szerencsére a KAC-ot nem befolyásolták. Ítélkezései és az enyhe nyomás ellenére is kiharcolta a győ­zelmet. Nyilatkozatok Opata Zoltán; A második félidőbeli játé­kunk alapján megérdemeljük a győzelmet. Jávor Pál (Csepel): A mérkőzést tipikus potvagól döntötte el. amelyben benne volt Szekeres Az első félidőben sokkal jobbak voltunk és kis szerencsével több góllal ri megnyerhettük volna a mérkőzést. Az NB I. vasárnapi fordulójának eredmé- nyei: NAC—Gamma 2:1 (1:0). Ferencváros—SalBTC 3:2 (i;o). Újpest—Szolnok 1:1 (i;o). Kinizsi (Vasas)—Elektromos t:o (t :o 1. Újvidék—Kispest 4:3 (2:3). DiMÁVAG—DVSC o:o. Tisza— BSzKRT 7:3 (3:2). Az NB I. állása a vasárnapi forduló után a következő 1. NAC 24 20 1 3 54:24 41 2. KAC 24 12 6 6 45:36 30 3. ’ Ferencváros 24 13 3 8 52:32 29 4. Szolnok 24 11 4 9 4 7:41 26 5. Kinizsi 24 8 10 6 41:39 26 6. Újpest 24 10 5 9 72:50 25 7. Gamma 23 10 5 8 40:33 25 8. Újvidék 24 9 7 8 45:46 25 9. SalBTC 24 10 4 10 56:48 24 10. Kispest 24 8 6 10 54:54 22 11. DVSC 24 7 7 10 35:58 21 12. Csepel 24 8 4 12 48:52 20 13. DiMÁVAG 24 7 6 11 37:50 20 14. Elektromos 24 8 2 14 48:62 18 15. Tisza 23 6 5 12 38:53 17 16. BSzKRT 24 4 5 15 41:75 13 Fenyvesi (KAC) és Airischer (KAC) az ifjúsági kerületi mezei bajnok­ságok győztesei KOLOZSVÁR, április 24. (Az Ellenzék munkatársától.) Vasárnap délelőtt tartották meg a városi sporttelepen a kerületi ifjúsági és női mezei futóbajnokságakat. Az ifjúsági versenyben tizenhármán indultak és azon a KMÁV fiataljai iigen szép eredménnyel vé­geztek. Eredmények a következők: 1. Feny­vesi KAC 10:12.6 mp, 2. Benedek KMAV 10:23.4, 3. Novak KMÁV 10:23.3, 4. V'ajna KAC 10:48.2, 3. Hartig KAC 11:03.2, 6. Kassai KMÁV, 7. Koncz KMÁV, 8. Baga KMÁV, 9. Bagi KMÁV, 10. Lévey KMÁV, 11. Zepeczár KMÁV, 12. Veress KMÁV. A női versenyben: 1. Airischer Irén KAC 3:28.2, 2. Kiss Anna KAC 3:39-3, 3. Petkes Olga 3:49.6, 4. Biró Emma KAC 3:34, 3. Győr ke Margit KAC 4:06.4, 6. Kiss Aranka KAC 4:I4’2\.. Az ifjúsági versenvt kb. 3000. a női ver­senyt 1000 méteres távon, bonyolították le. K. MÁV-Bethlen Gábor SE 2:1 (1:Ö) KOLOZSVÁR, április 24. (Az Ellenzék munkatársától!.) Vasárnap délután, a KAC— Csepel mérkőzés után került sor a KMÁV— Bethlen Gábor NB II-ős mérkőzésre, amelyet igen nagy küzdelem után a KMÁV csapata nyert meg 2:1 (i;o) arányban. Az első fél­időben. a KMÁV volt a többet támadó fél és a 20. percben Szednicseit átadásából Hody szerezte meg a KMÁV-nak a mérkőzés veze­tő gólját. A 36. percben a játékvezető a ven degcsapatból Jezsót kiállította sportszerűtlen­ség miatt. Szünet után. nagv küzdelem alakult ki a két csapat között és a 23. percben Zsolnai révén a vendégek kiegyenlítettek. A KMÁV ezután a hajrában nagy fölénvt harcolt ki és a 43. percben Szednicsek révén a győztes gólt is megszerezte (2:1). A gól u'tán a játékvezető Kurt a BGSE- ből kiállította a játékból feieselés miatt. A mérkőzést a vasutascsapat a második félidőben mutatott játéka alapján megérde­melten nyerte meg, de még sokat kell ja­vulnia, hogy a Hungária ellen és a soron- következő mérkőzéseiken bennmaradását biz­tosíthassa. Jók voltak: Horváth. Hőgve, Oláh, illetve Kovács, Csurgó és Kosa. A mérkőzést Jama Nándor vezette. KAC EL—Bástya II. 5:2 (2:1) Vezette Polaretzky. Az NB lil-as mérkő­zést a Bástva-pályán játszották le vasárnap reggel és azt a KAC megérdemelcen nverte Tolnai (2), Bozó és Szász góljaival. A Bás­tya részéről Bakos volt két gól iával eredmé­nyes. Megkezdődött a „Kalotaszegi Hét“ előadássorózata és képzőművészeti kiállítása A Kolozsvári Magyar Diákok Szőve gé­ge ,,Kalotaszegi Hét“ címmel előadássoro­zatot és képzőművészeti kiállítást rende­zett. A Kalotaszegi Hetet szombaton dél­után 5 órakor az Egyetemi Könyvtár elő­adótermében nyitotta meg Buza László dr. fővédnök, az egyetem ezá-dei rektora. Meg­nyitó szavni után Kelemen lm jós levéltá­ri főigazgató „Kalotaszeg történe ti és mű­vészeti emlékeiről“ mondott veti tett képes előadást. Az előadó megem!ékezett a va­laha nagyjelentőségű és egykor rnegdönt- h Me tie nmek hitt Sebesvárról, _j ragya 1- mási várról, axnelv a magyar keresztény­ség első századában bencés kolostor volt és az egerest kastélyról. Kelemen Lajos ezután a kaLo «szegi udvk irházakról, majd ■a kalotaszegi templomokról beszélt. A mindvégig érdekes előadás közönsége há­lásan ünnepelte a kiváló történe-lemtu­dóst. Vasárnap délben 1 órakor nyitotta, meg a vármegyeháza üvegtermében a Diá,k- szöve íség kalotaszegi képzőművészeti ki­állítását Gunda Béla dr., a néprajz pro­fesszor?'. Gun.da Béla ismertette a KMDSz célkitűzését, hogy ünnepi hét keretében előadásokkal és kiállításokkal mutassa be a kalotaszegi nép életé... A közbejött ese­mények és akadályok miatt az egyetemi ifjúság terve csak részben valósulhatott meg. Az .előadó rámutatott a KMDSz ön­nevelő és népművelő munkájára, majd ezeke . mondotta: — A kalotaszegi hetekkel kapcsolatban az egyetemi ifjúság tanúbizonyságot tesz arról, hogy ezekben a nehéz időkben te­kintetünket a magyar nép felé kell fordí­tani, ■a magyar népben kell látnunk fenn­maradásunk zálogá1', mert a. nép hagyo­mányaiban, szokásaiban, művészi megnyi­latkozásaiban, gazdasági életében és tár­sadalmi viszonyaiban az őröl: magyar arc tükröződik vissza. A kalotaszegi képzőművészeti kiállítá­son 11 művész 46 festménnyel, illetve grafikai müvei és 4 szoborral szerepel. A Kalotaszegi Hetet a Diákszövetség néprajzi munkaközössége rendezne meg r<z egyetem tanári karának. Kolozsvár vá­rosának, Kolozs vármegyének. a mező­gazdasági főiskolának, az EMKE, az EM- GE és a kolozsvármegyei népművelési bi­zottság támogatásával. A rendezés mun­káját Dobos László jogszigorló, a KMDSz néprajzi mun kf közösség ének elnöke, Me- zey György joghallgató, Jánosházy György. Sombori Dénes és Györffy József végezték. Az egyetem rektorán kívül Bónis György, Gunda Béla, Schneller Ká­roly professzorok és Martonyi János, a KMDSz tanárelnöke nvuj tottak értékes támogatást. A tervbevett és nagyrészben előkéseitett néprajzi kiállítás. amely a budapesti Néprajzi Muzeum, a debreceni Déry-muzeum és a kalotaszegi falvak nép­rajzi anyagát mutatta volna be. a közbe­jött események miatt a Diákszövetség nem tarthatta meg. ÓVÓHELYÉPITÉSI TANFOLYAM KOLOZSVÁR. április 24. Kolozsvát thj. sz. kir. város Mérnöki Hivatala a már meg­épült R. H. óvóhelyek korszerűsítésénél és az ujonnan megépítendő csoportóvóhelyek aka­dálytalan és szakszerű kivitelezésénél felmerü­lő és nélkülözhetetlen szakismeretek elsajátí­tása érdekében Moll Elemér műszaki taná­csos irányításával folyó évi április hó 28-án (pénteken) és május hó 2-án .kedden, d. u. fél ő órakor ismeretterjesztő előadásokat tart: a Magyar Mérnök- és Epiiész-Egvlet Kolozs­vári Osztályának Malom-utca 25. szára atald I. emeleli előadótermében. A mérnöki hivatal felhívja az épitő- és kő miivesmestéreket. hogy vagy az április 281, vagy a május 2-i előadáson vegyenek rés/!, annyivali s inkább, meri az építési hatóság csakis a hozzáértéssel készült óvóhelvépitési munkára adhat használatbavételi engedélyt. A tanfolyamon résztvenni szándékozók leg későbben április 27-én d. u. 1 óráig jelent­kezzenek a városi mérnöki hivatal 7. sz. szo­bájában. ahol ellenőrző kimutatás keszid mindazokról, akik a tanfolyamon resztvettek. Az előadás díjtalan, csupán a Mérnök-F.gy- leli helyiségek igénybevételéért fizetendő a ;e- ^ lenl-kezés alkalmával fejenktni I pengő.