Ellenzék, 1943. november (64. évfolyam, 247-271. szám)

1943-11-22 / 264. szám

Î943 november 2 2/ ELLENZÉK SPORT Szép és változatos küzdelem után Isi (Isi) arányban döntetlenül végződött a Csepel-KAC találkozó! Vereséget szenvedett a Kispest, Gamma és a Vasas — Öt góllal győzött az Újpest ellen a feltámadt Szolnok és ugyancsak öt góllal a SalBTC ellen a Ferencváros Döntetlenül játszott a Hungáriával a KEAC, vereséget szenvedett a Dástym Ä VI. kér. nferte Kolozsvár város levente-birkózóbajnokságát, 13:5 aránybem Budapest a Budapest—Kolozsvár ökölvívómérkőzist „Véleményem szerint a KAC változatlanul ma is az NB I. leggyengébb csapata!" — jelentette ki az elmúlt hét folya­mán Galloiuicti Tibor, a Vasas csalhatatlan orákuluma, A KAC-ot azonban nem hatották meg a biztos jóslatok és gyönyö­rű szép küzdelem után, amelyről a rádió bemondója is lelkesedéssel emlékezett meg, egy pontot elhozott Csepelről, bebizo­nyítván ilyen módon jóindulatú jósunk állításainak kétes sikerét és azt, hogy az edző ur vagy nem ért a sporthoz, vagy pe­dig szándékosan mondott valótlant az KAC csapatáról. És hogy mennyire nem érti mesterségét az edző ur, legjobban bizo­nyítja qz a tény, hogy addig, amig a KAC újabb pontot tszerzett, csapata simán kikapott a bajnokság 14-ik helyén álló Elek­tromostól. A KAC újabb döntetlenje olyan eredmény, annak a szép pályafutásnak során, melyet a csapat a bajnokság megkez­dése óta megtett, hogy az külön megemlítést érdemel. Tizenegy mérkőzés közül ugyanis kettőt vesztett el eddig „az NB I. leggyengébb csapata", amely nyolc hete nem szenvedett vereséget és hat mérkőzést játszott idegenben, amelyekről hat pon­tot hozott haza. Ilyen módon pontjainak csaknem felét idegenből hozta haza és igy az első pillanatra megdől az az állítás, hogy jó eredményeit csak a hazai pályán tudja kivívni. A bajnokság 11. fordulója során akadt néhány meglepetés. Ezek közül legna gyobbnak mondható az Újpest veresége Szolnokon, a SalBTC súlyos veresége a f óvárosban, a Kispest veresége Újvidéken és a DiMÁVAG súlyos katasztrófája Debrecenben. Az NB II-ős mérkőzések során kolozsvári csapataink közül a KEAC döntetlenül játszott a Hungáriával, a Bástya azon­ban vereséget szenvedette marosvásárhelyi Munkaközpont csapatától és ugyancsak vesztesen hagyta el Budapestet a KMÂV csapmta a Bethlen Gábor SE elleni mérkő zése után. A vasárnapi sportesemények részle tei a következők: Kis szerencsével könnyen győzhetett volna a KAC! gyenge formájában játszott. A Csépiéi legjobb embere Szalag volt. Mellette Gere, Dud.ás, Kapta és Káliói következnek. A csatársorban Marosvári cs Keszthelyi t(int.-k ki lövéseik révén A mérkőzést Kőhalmi, Ferenc jól ve­zette. Nyilatkozatok Jávor, a Csepel edzője: Az első félidő­ben két-három gólos vezetéshez is juthat­tunk volna. Szerencsénk azonban nem volt. A KAC különösen a második félidő­ben kitünően játszott. Opata edző (kedélyesen): Az újabb ..ke­mény“ küzdelem után osztozom kitűnő kollégám azon véleményében, hogy mi va­gyunk az NB I. leggyengébb csapata. (lászló) Az NB 1. vasárnapi fordulójának eredményei Elektromos—Vasas 3:1 (2:0)!!! NAC—Gamma 2:1 (1:1). Ferencváros—SalBTC 5:2 (3:0). Szolnok—Újpest 5:2 (2:1). Újvidék—Kispest 3:0 (1:0). BSzKRT—SzVSÉ 3:2 (2:1). DVSC—DiMÁVAG 6:2 (3:1) Az NB I. állása a 11. forduló után gással fogadja az egyenlítő gólt, majd Pluhár István, a rádió népszerű bemon­dója épp ebben a pillanatban lép a mik­rofonhoz, hogy hangképeket adjon a 11. forduló egyik legnagyobb küzdelméről, a KAC—Csepel mérkőzésről. A Csepel támadásai a KAC védelmének könnyű munkát adnak, majd a 38. perc­ben Márki menti nagy bravúrral Keszt­helyi lövését. A 43. percben Csákány ke­resztlabdájával Farkas egyedül tör a Cse­pel kapujára. Elhúz a szélső Szalay mel­lett, már csak Szekeres van vele szemben, de megcsúszik és oda a nagy helyzet. Szünetben a csepeli öltözőben Jávor edző nagy fejmosást rendez. A piros-fe­héreknél Opata edző biztatja fiait a to­vábbi lelkes játékra. Szünet után az első negvedórában a C-epel támad többet, de a" KAC védelme áttö'.'hetetlen. A 4. percben Szántay haza­adott labdáját Marosvári csípi el, akit azonban Szaniszló idejében szerel. A 7. percben Pintér veszélyes a kolozsvári ka­pura, futtából azonban az oldalhálóba lö­vi a labdát. A 10. percben Szekeres tud csak kifutással Tolnai elől menteni. Las­san feljön a KAC is és a 15. percben V á- czi vompásan szökteti Farkast, akinek lö­vése a kapu előtt süvít el. A játék igen élénk és nagyon izgalmas. A 18. percben Tolnai beadását Kovács mintegy 25 mé­terről lövi kapásból kapura. Szekeres a felső sarok felé tartó labdát alig tudja szögletre öklözni. A KAC percekig a cse­peli kapu előtt tanyázik, de Szekeresnek nem lehet gólt lőni. A jó napot kifogó ka- í pus mindent hárít. A 29. percben szórvá­nyos csepeli támadások után Fuszek tör előre, de Márki ismét jól őrizte hálóját. A 34. percben ismét a Csepel veszélyes, mert ezúttal Marosvári lövését ke]l Már­kinak hárítania. A Csepel támadásait a kolozsvári védelem biztosan hárítja. A 37. percben azonban már a KAC támad. Rad- nai—Tolnai összjátok után Tolnai kitör, Szekeres azonban kifutással ment. Az utolsó percekben a KAC erőteljesen tá­mad. Váczi lövését a 40. percben a véde­lem szögletre menti. Farkas áll neki a sa­rokrúgásnak. A lövés szépen száll be és \ lécen szalad végig. A Csepel térfelén KAC-támad ássál ér véget a mérkőzés. Bírálat a mérkőzésről Pompás iramú mérkőzést hozott a két csapat találkozója. A piros-fehéreknek ez­úttal sem sikerült legyőzniük -a kétszeres magyar bajnokcsapatot. De megérdemel­ten hozták azonban el a mérkőzés egyik pontját, ami igen nagy teljesítmény volt részükről. A mérkőzés ideje alatt a KAC ' volf a többet és veszélyesebben támadó fél, de csatársorának belső hármasa, kü­lönösen Váczi igen egyenge teljesítményt ' nyújtott. A mérkőzés inkább a védelem- ' nek harca volt, amelyben a KAC jobban 1 megállta a helyét a nagy nevekből álló csepeli ' csatársorral szemben. A Csepel különösen a második félidő első negyed- ! órájában volt nagyon veszélyes, de csatár- ' sorának támadásait a KAC védelme köny- nyedén rombolta szét. , A mérkőzés legjobb embere Szaniszló '.‘olt. V.ass szürkén, de hasznosan dolgo- ] zott. Márki néhány szép védéssel bizonyí­totta be tudását. A fedezetsorban Szán­tai', Csákány, Páll volt a rangsor. Csáká­nyon meglátszott a többheti pihenő. Ma­rosvárit azonban igy is semlegesítette. A csatársor két legveszélyesebb embere ez­úttal is Farkas és Tolnai volt. Szekeres­nek sok nehéz dolgot adtak. Kovács IV. és Radnai inkább a védekezésben- vették ki részüket, de a második félidőben azon­ban többször veszélyeztették az ellenfél kapuját is. Váczi a szokott bizonytalan és a 1. NAC következő 11 10 0 1 28:13 20 2. KAC 11 6 3 2 23:18 15 3. Kispest 11 7 0 4 33:25 14 4. Gamma 11 4 4 3 21:17 12 5. Ferencváros 10 5 1 4 27:15 11 6—7. SalBTC 11 5 1 5 22:22 11 6—7. SzVSE 11 4 3 4 21:21 11 8. Csepel 10 4 2 4 23:10 10 9. Vasas 11 O 4 4 20:21 10 10. DVSC 11 O O 4 4 15:23 10 11. Újpest 11 4 1 6 29:27 9 12. BSzKRT 11 3 3 5 25:29 9 13. Újvidék 11 3 3 5 16:22 9 14. Elektromos 11 4 1 6 24:35 9 15. Szolnok 11 3 1 7 18:25 7 16. Diósgyőr 11 3 11 7 16:30 7 Az NB II. keleti csoportjának vasár­napi eie>dményei Szentlőrinci AC—NBSE 2:0 (1:0). Bethlen Gábor SE—KMÁV 2:1 (2:1). SzMÁV—Törekvés 2:1 (1:0). MSE—Attila 10:0 (2:0). KáSC—BVSC 3:3 (3:2). Uelkes játék után pontot szerzett a Hungária ellen a KEAC, vereséget szenvedett a Bástya Lovas és Hernek játé­BUDAPEST. (Kiküldött munkatársunk telefonjelentése.) Vasárnap délután 2 óra­kor borongás, párás időben, mintegy 3000 néző előtt játszották le a KAC—Csepel mérkőzést, mely hatalmas küzdelem után 1:1 (1:1) arányban eldöntetlenül végző­dött. A mérkőzést hatalmas érdeklődés előzte meg. A csepeli stadion egyik mar­kában a lelátón mintegy 100 főnyi lelkes kolozsvári különitmény „Hajrá, KAC!“ felkiáltással biztatta a kivonuló kolozsvá­ri piros-fehéreket, melynek színeiben a gyengélkedő Beke helyett újra Váczi ját­szott. 1 Kőhalmi sípjelére a két csapat a követ­kező összeállításban kezdte a játékot: KAC: Márki—Szaniszló, Vass—Páll, Szántay, Csákány—Farkas, Kovács IV., Radnai, Váczi, Tolnai. Csepel: Szekeres—Kallói, Szálay—Kap­ta, Gere, Dudás—Fuszek, Marosvári, Sza­badkai, Keszthelyi, Pintér. A KAC már az első percekben támad. Tolnai elől Káliói csak hazaadással tud menteni, majd Dudás tör előre, de Sza­niszló idejében szereli. Percekig a Csepel támad, de Marosvári, majd Szabadkai tá­madásait Vass könnyen teszi ártalmatlan­ná. A 6. percben Tolnai kitör, beadja a labdát, de Szekeres remekül lép közbe. A 7. percben a KAC-nak alkalma volna a I vezetést megszerezni, de Farkas beadását i Váczi a kapu előtt elvéti, majd Tolnai hi- | ‘ bázza el a kapu szájában. Nagy helyzet ( volt!!! A KAC továbbra is tárnád. Váczi, j majd Radnai lövései lesznek Szekeres I zsákmányai. A 10. percben Szabadkai el- j húz Szaniszló mellett, akinek bombai ö vé- l. sót Márki hatalmas csukaugrással menti ( szögletre. Percekig a Csepel megy át tá­madásba és Dudás, majd Fuszek révén egymásután két szögletet is kiharcol. — Mindkét oldalon igen ideges és csapkodó a játék. A 20. percben Marosvári tör elő­re, de a KAC védelme helyén van. A 26. percben jár már az óra mutatója, amikor a Csepel. megszerzi a vezetést. Fuszek rohan le a szélen, beadását Szántai a 16-os vonalon belül menteni akarja, balszerencséjére azonban meg­csúszik. így aztán a labda Keszthelyi elé kerül, aki a kifutó Márki mellett félma- gasan vágja hálóba a labdát. l:0-ra ve­zet a Csepel. , A váratlan gól kissé felrázza a kolozs­vári csapatot, amely ezután egyre-másra vezeti a veszélyesebbnél veszélyesebb tá­madásokat. Farkas, majd Radnai lövéseit teszi Szekeres ártalma ti anpá, maj-d a 32. percben az egyenlítésre is alkalma nyíl­nék a piros-fehéreknek. Tolnai ugyanis a tiszta helyzetben állva, a kifutó Szeke­resbe vágja a labdát. Óriási helyzet volt!! A közönség zajong. mivel Kőhalmi játék­vezető kétszer is figyelmezteti ezután a túl kémén yen játszó Kállait. A 34. percben születik meg a KAC egyenlítő gólja. Farkas remek beadását Váczi csukafejessel küldi kavura, amit Szekeres csak szögletre tud menteni. Farkas iveli ayömiörüen be a szögletet, amehi egyenesen Tolnai fejére száll, aki gondolkozás nélkül fejeli azt a jobb felső sarokba. 1:1!! _ A lelátó egyik sarkában ülő előbb em­lített kolozsvári különitmény nagy ujjon­KOLOZSVÁR, november az. (Az Ellen­zék munkatársától.) Csúnya, őszi időben ke­rült sor Kolozsváron a városi sportelep nagy­pályáján az NB II. keleti csoportjának utolsó fordulójára. Ezúttal a budapesti Hun­gária SE csapata a KEAC csapatával, a ma­rosvásárhelyi NMKTE pedig a Bástya együt­tesével mérkőzött meg. A két mérkőzés rész­lete a következő: KEAC—Hungária 2:2 (1:1) Nagyon gyérszámu nézőközönség előtt pontban íz órakor fut ki a két csapat Farkas debreceni játékvezető sípjelére a pályára. A két csapat a következő: KEAC: Feldmiiller — Régner II., Régner IV. — Pünkösthy, Szalóky, Török — Kürthy, Kovács, Szerémy, Jeszenszky, Tombori. Hungária: Ujfalussy — Dömök, Sasváry — Bölecz, Sipöcz, Papulás — Kosaras, Schess- Icr, Lovas, Hernek, Sink a. ■■■ Alkerületi színvonalon mozgó játékkal kez­dődik a mérkőzés, amelyet Farkas játékve­zető határozatlan és fordított Ítéletei meg jobban elcsúfítanak. Egyelőre a vendégek tá­madnak többet és a x r. percben Hernek ré­vén gólt is érnek el. (o;t.) A gól kissé fel- rázza az egyetemieket és lassan átveszik a játék irányítását. A szinvonal azonban csak a félidő második felére javul fel, amikoris a KEAC valósággal kapujához szegezi az ellen­felet. A nagy támadások azonban mindössze csak két kapufát és három kapu hátamögé rú­gott KEAC sarokrúgást eredményeznek. A lelkes egyetemi csapat azonban nem keseredik el balszerencséjén és tovább támad. így aztán a 40 percben Kürthynek sikerül is egy nagy védelmi hiba folytán golt elérnie. (/:/.) A II. félidőben továbbra is a KEAC tá­mad és jól lehet, a Hungária teljesen le vau szorítva, mégis ő ér el a 21. percben Sinka sarokrúgásából, Hernekről bepattanó szeren­csétlent gólt. (1:2.) A gól letöri a már fáradt egyetemi csapatot és csak az önt is­mét lelket belé, hogy a 31. percben Feldmül- ler kiöklöz egy 11-est. Újból támad a KEAC és a támadások eredményeként egy csomó ki­hagyott helyzet után a 43. percben születik meg Pünkösthy hosszú labdájából Szerémy ré­vén a gól. (2:2.) A gólszerző nem sokáig él­vezheti a szerzett gól dicsőségét, mert az igen gyenge napot kifogó játékvezető a 44, perc­ben veszélyes játékért kiállítja. A KEAC lelkesen játszott és különösen az uj szerzemény Kovács, Régner-testvérek és Szalóky vált ki jó játékával. A „bajnokje- löU‘‘ Hungária igen gyenge csapat benyomá­sát keltette. Döntök, kát lehet kiemelni. MNMKTE—Bástya SE 4:2 (1:1) Hatszáz főnyi nézőre szaporodott közön­ség előtt vonult ki egynegyed 3 órakor a közben lemondó Korch helyett Jászai játék­vezető vezetésével a két csapat. Felállítás a következő volt; MNMKTE; Várdai — Szöllessy, Be- nyovszky — Nagy, Böjté, Somogyi —­Bartha, Boga, Incze, Tóth, Haláti. Bástya: Fábián — Wild, Szöcs — Enghy, Nobel, Balogh ■— Bakos, Farkas, Megyeri> Pálfjy, Both. Hatalmas iramú küzdelmet vív az első fél­időben a két csapat. A játék is igen változa­tos, -úgy, hogy mindkét csapat előtt több helyzet kínálkozik, amelyet azonban a két sokat tologató csatársor állandóan kihagy. Az első percben Megyeri révén i:o-ra a Bástya vezet ugyan, de még ugyanabban a percben egyenlít a vásárhelyi csapat, A félidőben az­tán több gól nem esik. A második félidőben a Bástya van az ele­jén fölényben, de amikor fölénye ellenére gólt kap, visszaesik. Megpróbálja ezt a visszaesést pótolni, de Szócsőt a játékvezető kiállítja. Ezután még egy gólt össze tud a bőrgyári csapat hozni, de a vásárhelyi csatársor erélyes támadásainak feltartására már nem futja az erőből. A gólok a következő sorrendben es­tek: 6. p. Bogya, 2$. p. Both, jj. p. Bartha és 4;. p. Haláti. A marosvásárhelyiek jól játszottak. Külö­nösen Bartha, de jól játszott Várdai, Szöllössy Boga is. A kolozsvári csapat nem bírta az iramot végig. Jók: Wild, Balogh és Megyeri. jászai a mérkőzést jól vezette. A budapesti VI. kér» LE nyerte Ko­lozsvár levente birkózóbajnokságát KOLOZSVÁR, november 22. (Az Ellen­zék munkatársától.) Vasárnap délután ren­dezte a kolozsvári Levente Egyesület a keres­kedelmi fiúiskola tornacsarnokában Kolozsvár város levente birkózóbajnokságát. A verseny igen nagy érdeklődés kíséretében zajlott le, mert a tornacsarnokot a délutáni döntőkön zsúfolásig megtöltötte a közönség. Megjelent a versenven a kolozsvári léventeparancsnok- ság is teljes vezérkarával.^ A jókikerülr verseny nagy kolozsvári sike­reket is Kozott, mivel a pontversenyben má­sodik lett a KLE csapata, több budapesti csa­pat előtt. A részletes eredmények a követ­kezők: Légsuly (szabadfogású): 1. Szilágyi VI. kér. LE. 1. Molnár KLE, 3. Varga Ganz, I.E. A