Ellenzék, 1943. augusztus (64. évfolyam, 172-196. szám)

1943-08-30 / 195. szám

194 3 augusztus 3 0. ELLENZÉK 7 SPORT Biztesan győztek a zöld-fehérek Nagyváradon MC KAC 4:1 (2:0) Góliátok ; Szegedi, Ónodi, Hodola, Hehe (U-ettkől), Bodola ftegftezdődfeh a meglepetések ai NB l ken: Vereséget szenvedett a Szent István kupa győztes Újpest a KtispesLdi és az otthonában Játszó DiNAVACi az elektromostól - A Va as cslK nehezen totíia le­guózni Szolnokot, hét tma.hozó pedig döntetlenül végződött Az \B II. első fordulójában győzött a Bástya és felforgatott rsapattal is döntetlent ért el Takács II. jóképességii csapata elten a KEAC Vasárnap reggel indult el útjára a zöld-fehérek portájára a KAC. Nem nagy reményekkel kelt útra a csapat. Min­den józan ember vereségre számított és nem is volt egyéb óhaja csak az, hogy tisztességes vereséggel térjen csapata visz- sza. Sajnos, még ettől a kis örömtől is megfosztotta a kolozsvári szurkolókat az NB I. ma legjobb formában levő együttese, a NAC, amely 90 percen keresztül mutatott ragyogó játékkal még csak a döntetlen lehetőségére sem engedte gondolni a maroknyi kolozsvári szurkoló gárdát. , A háromgólos vereség mégsem lealázó. A NAC-tól vereséget szenvedni sohasem volt szégyen és különösképpen nem szégyen most, amikor olyan formában van, amellyel ismét legkomolyabb esélyese a bajnokságnak. A vereségből erőt és tanulságot kell meríteni, amelyet majd fel lehessen használni a későbbi küzdelmek során, amelyek a KAC-ra várnak és amelyekben meg kell állania helyet. A vasárnapi forduló további mérkőzéseinek során a Vasas csak nagy küzdelem után tudta legyőzni a Szolnokot, a Gamma ezzel szemben simán a SalBTC-t. A forduló legnagyobb meglepetése a Kupa-bajnok Újpest veresége a Kispesttől, amely olyan rejtély, hogy az a jelek szerint sokáig fogja a labdarugó szurkolók fantáziáját foglalkoztatni. Nem kevésbé^ szép fegyvertény az Elektromos győzelme a DiMÁVAG ellen sem, amely igen borúsan kezd a bajnokságban. A forduló legnagyobb csemegéje a Ferencváros—Csepel találkozó lett volna, ez azonban a Ferencváros zágrábi vendégszereplése mi­att későbbi időpontra halasztódott. Ugyancsak vasárnap indult meg városunkban az NB II. is. Az első forduló igen szép kolozsvári sikereket hozott: a Bástya jó játékkal győzött a BGSE ellen, a KEAC pedig felforgatott csapattal és sérülten kiálló játékosokkal is döntet­lent ért el a Kábel SC ellen. A forduló részletes eredményei a következők: Megérdemelten győzött a NAC NAGYVÁRAD, augusztus 30. (Külön tudósí­tónk jelenti.) Félnapos kánikula után borús, felhős idő következett, amely kedvezett a nagy „erdélyi 'rangadónak", A mérkőzés 5 ■óra 40 perckor kezdődött, mert nem talâ'tâk az egyik határjelzőt. Lantos játékvezetővel az élén a két csapat a következő öss-eálIt­tasban ment ki a pályára. NAC: Vécsei — Mészáros, Ónódi I. Sze­gedi, Juhász, Deményi — Kovács I., Lóránt, Sárvári, Bodola, Tóth III. KAC: Márki — Szaniszló, Vass — Pál, Szántai, Farkas — Bozó, Radnai, Váczi, Beke, To.nai. A KAC választ, a NAC kezd, Mindjárt az első percben a nagyváradiak a kezdeménye­zők. A harmadik percben Tóth III. elhúz Sza. niszló mellett, de gyengén gurit kapura. A negyedik percben Beke hozza ftel a bíjj csa­társorról, de Farkas tisztáz, a labda a Tóth III. hoz kerül, aki mintegy tiz méterrel magasan íulé lő. A hetedik percben Szántai elől Tóth III. elcselezi a labdát. Bodola a labdát a ka­pu mellé vágja, Ezután Sárvári lő mellé A nagyváradi csatároknál feltűnően rossz az irányzók. A tizenkettedik percben gólt érnek el a zöid_fehérek. Tóth III. sarokrúgást harcol ki. Beivelt labdájára Márki felugrik, de csak megrövidül az ellenfélnek a lőszöget, úgyhogy a eeső labdát Szegedi közelről a hálcia vágja (1:0) Kapushiba volt. Kezdés után Farkas szabadrúgása száll messzire meFé. A kolozsváriak labdakezelése feltüneőn bizanytalan. A tizenkilencedik p.-ben Beke_Váczi-Bozó összjátéOa után utóbbi gyat­rán mellé lő a tizenhatoson belül. A tizen­negyedik percben szép, Beke-Váczi.Radnai- Bozó összjáték után utóbbin elakad a táma­dás. Mezőnyjáték alakul ki, főleg a ko'.ozs'. váriak térfe én, ahol a feljavult KAC véde­lem több tetszetős húzással jeleskedik. A ti­zenhetedik percben Szántai zavarja a le­szaladó Sárvárit. Még mindig nincs nagy já­ték. A ko'ozsváriaknál Beke, a nagyváradiak­nál Lóránt nagyon lassú. A tizenkilencedik percben Ónodi felvágja Bozót, de Beke szabad­rúgásából nem lesz semmi, A huszadik perc­ben Tolnai szögletet harcol Ibi, sarokrúgását mellé guritja. Váczit a játékvezető feleselésért meginti. A huszonnegyedik percben Pál sza­badrúgását a kapu előtt. Szegedi fejeli vissza a mezőnybe. Vécsei még nem kapott labdát hazaadáson kivü!. A huszonötödik percben fokozódó, nyomás után Márki vetődéssé' ment Lóránt elől. A kö­vetkező percben a kifutó Márki zavarja a 'e- robogó Tóth-O’t. Ebből kirúgás lesz. A túlol­dalon szép kolozsvári támadás hal el Tolnai ■rövid k adásán. Ezután Sárvári tiszta hely­zetbe kerir, de közelről fölé lő. A harmin' födik percben Tolnai szép beadását Váczi a középen »alcsipi, lerohan a nagyváradi kapu e é, de ott túl sokat tologat és oda a jó hely­zet. A közönség zajosan méltatlankodik Bodola és Juhász sorozatos cselezgetése miatt. A har­mincnegyedik percben Tóth III. magasan élő­ivé 11 labdájába Márki óriási ugrással száll bele, úgyhogy a játéktérről kifordul a labda. A harminchatodik pereken újabb gólt ér el a NAC. Lóránt átívelt labdáját Ónodi a már futó Márki mellett fejeléssel küldi a hálóba. Márki már csak beljebb tudta tolni a labdát! (2:0). . i Gól után több KAC támadás gördül a nagy­váradiak kapuja fe'e, de a külső csatárok minden helyzetet tulkombinálnak. A harminc- kilencedik percben Radnai szépen ivei kö­zépre, de labdáját Bozó, Váczi, majd Beke, a kapu előtt sorra vétik. A negyvenedik perc­ben újabb jó gólhelyzettel kecsegtető KAC támadás hal el Bozó rossz helyezkedése miatt Ezután szorongatnak a piros-fehérek, de nincs csatái, aki kapura* 'ojjön. A negyven negyedik percben Váczi cselezgetés után jó lövőhelyzetbe kerül, de mellé gurit. Nehány pillanattal az első félidő vége előtt Tolnai pompásán ugratja ki Váczit, a ko2épcsatár o fejeli át a labdát cg húz befelé, de hosszan tesz maga -elé és Vécsei zsákmánya lesz a labda. Szünetben a NAC játékosai kint ma­radnak a pályán, a KAC bezárkózik öltöző­jébe, ahol Opata nagy fejmosást rendez. A második félidő nagy rohammal kezdődik. A KAC már az első percben támadást vezet le Vas révén, aki átcselezi a védelmet, kö­zelről 'ő, de Vécsei lábbal ment. Óriási hely­zet volt. Szorongat a KAC A nagyváradiak percek óta túl 6em jutnak* a középvonalon, Szefc'bnéLszebb támadással közelitik meg a pircs*fehérek az ellenfél kapuját, de a kapu előtt a csatárokban nincs átütő erő és a gól- arány változatlan marad. Az ötödik percben pompás Radnai_Váczi_Beke-Bozó-Tolnai táma­dás után Bozó elidegeskedi a kínálkozó hely­zetet. A hatodik percben Pál erős lövését fog­ja a jóformában levő Vécsei. A kolozsváriak pompás Ö6szjáfákat nagy elismeréssel kiséri a közönség A hetedik percben Beke, Tornai összjáték után Váczihoz kerül a 'abda, aki (mellel teszi maga elé, de ballábbal gyatrán mellé lő. A következő percben Bozó jó kö­zépmagas labdáját sorra véti a be'öő hármas közvetlenül a kapu előtt. A kilencedik perc­ben Beke nagy lövése száll fölé Márki még nem kapott labdát. A nagyváradiak védelmé­ből kitűnik Mészáros pompás játéka, aki egy­maga tartóztatja te' a KAC meg-ineguiuló rohamait. A tizenhárom és tizenötödik perc­ben Márki haladásból fog labdát. A tizen­hatodik percben váratlanul a leszorított NAC jut még gólhoz Lóránt beadását a piros.íetiér védők lekésik, a labda Bodolához kerül, aki közeiről védhetetlenül vágja bálóba. (3:0.) Gól után a KAC sorozatos támadásokait ve­szet, de a csatárok góliszonya kétségbeejtő. A tizenhetedik percben a szabadon hagyott Ko­vács II. lövése a felső kapufán csattan. Ezt követi Sárvári lövése, majd Tóth IÎI pompá­san, hajszállal a felső sarok mellé lő. A tizen­nyolcadik percben Radnai nagy küzdelembe keveredik a nagyváradi védőkkel, jól ad Vá­czi elé, aki azonban kapásból közelről fölé lő. Nagy helyzet volt. A huszadik percben a cse- .leszkedő Bodolát a tizenhatoson belül Pá! kézzel fogja. A megítélt tizenegyes büntető- rúgást Tóth III. kapufának vágja. A vis-szapattanó labda körül óriási harc fej'ő- dik ki, végül is Sárvári föléje durrant. Frután a nagyváradiak jutnak bölénybe, de a kolozs­vári védelem helyenkint kitűnő játékkal tisz­tázza a helyzeteket. A huszonnyolcadik perc­ben Szesgedi, Sár,vári’, Kovács II. a labda útja, utóbbi a kifutó Márki mel'ett a kapu mellé gurit. A harmincadik percben Bodola hatalmas, harmincméteres felső sarokra küldött labdá­ját Márki szép elvetéssel tolja a szögletre A harmincegyedik percben a kitörő Váczit Mé­száros felvágja a tizenhatoson belül. A meg. A% \B II. első fordulójában Ítélt tizenegyes büntetőt Beke értékesiti, la­pos, védKetetlen lövéssel. (3:1.) Mindjárt kezdés után újabb gólt ért el Nagyvárad. Bodola szélvészként leszalad, a kifutó Márki már nem tudja megakadályozná és a labda védhetetleuüi köt ki a hálóba. (4:1.) A harminchatodik percben Váczi-Bozó-Váczi Összjáték után Váczi a kifutó Vécsei meist', az üres kapu előtt mellé guritja a labdát. Ha­talmas gólhelyzetben Hibázott a középcsatár. A harmincnyo-'cadik percben Váczi pompáson ugratja Radnait, aki visszajátszik és a bizony­talankodó középcsatár elől Vécsei csípi el a labdát. A negyvenedik percben Farkas dur­rant fölé. A negyvenharmad:k percben Váczi beadását Tolnai pompás-.n fejeli kapura, de az a felső sarokléc mellett kiikerül a pályá­ról. A negyvennegyedik percben Bodola 'eíu- tása után Tóth III. magasan tőié lő. Befejezés előtt egy perccel jó KAC támadás fejlődik ki. de Tolnai közelrő', nagy helyzetben mellé vág­ja a labdát. GYŐZÖTT A NAC CSATÁRSORA A nagyváradi csapit, amelynek védelme elsőrangú teljesifményt nyújtott, megudemeL ten nyerte meg a mérkőzést, noha a gól- arány nem felel meg a játék igazi képének, mert a kolozsváriaknak sokkul több volt a jó gó’helyezete, mint az ellenfélnek, végered­ményben a két csatársor közötti különbség döntötte el a mérkőzést. A küzdő csapat és egyben a mezőny legjobbja a zöll-íehérek uj szerzeménye, Mészáros volt. Emellett Ónodi és Szegedi jeleskedtek. A csatársorban Bodo­la válogatott formában volt. A KAC nem ját­szott alárendelt szerepet, Ö36zjátéka helyen^ kint felülmúlja az eílenfe'ét, sőt a második félidőben az e!ső tizenöt percben olyan pompás összjátékot mutatott he amely a leg­szebb reményekre jogosit. Azonban a pom­pás kombinációk dacára, hiáuyzott az átütő erő a piros-tehér csatárokból és főleg ennek tulajdonítható, hogy mindössze egy tizen* egyesből tudtak gólt elérni. A védelem szür­kén játszott és csak egyedül Szántai züzdő_ képessége dicsérhető. Márki feltűnően bi­zonytalanul védett. A csatársor pompás játé­kot nyújtott, de a kapu előtt erősen bizony­talan és megilletődött. NYILATKOZATOK Rónai edző: Különösen a második lélidőben pompás játék volt, a nagyváradiak a győzel­met mekérdemelték. Opata edző: Csatársorunk góiiszonya miatt vesztette el a mérkőzést. A KAC csapata a hétfői gyorsvonattal indul Kolozsvárra, Győzött a Bástya, döntetlenül játszott a KEAC KOLOZSVÁR. A városi sporttelepen esős időben alig 800 néző előtt játszották le az őszi idény első NB II-ős mérkőzé­sét, a KEAC és a Kábel SC csapatai. A mérkőzés igen élvezetes és szép küz­delem^ után 2:2 (2:0) arányban döntetle­nül végződött. Az egyetemi csapat biz­tosra vette Feldmüller megérkezését és Szerémy játékát és ezeknek hiánya miatt teljesen átforgatott csapattal játszott. Rozsnay balszélről került kapuba, pedig soha nem volt kapuvédő, Szerémy helyé­be pedig Pünkösty sérült, bekötözött kéz­zel állott be a csaputba\ Meglepetés volt a Kábel SC csapatá­nak játéka, amely a második félidőben nyomasztó fölényt verekedett ki. Helyen­ként egészen magasszinvonalu játékot mulattak és csapatukon meglátszik Ta­kács Il.-nek, a volt válogatottnak a keze. A két csapat a marosvásárhelyi Bérces sípjelére a következőképpen állott fel: KEAC: Rozsmay — Pünkösty, Régner — Szaloki, Kovács Tombori — Kiirthy, Gál, Kovács II., Jeszenszky, Szabó. Kábel SC: Fogarassy — Kangyelka, Sumi I. — Frey, Megjjeri, Dendis — Ma­gyaríts, Zakariás, Sumi II., Sütz, Boda. Az ötödik percben Jeszenszky a kifutó kapus mellett szerezte meg a KEAC ve­zető gólját (1:0). A 38. percben Kovács II. egyéni játék után a felső sarokba bombá­zott (2:0). Szünet után a 29. percben Bo­da lövése a belső lécről pattant le a háló­ba (2:1), majd az utolsó percben Magya­ríts közelről egyenlített (2:2). A KEAC--ból a két Kovács, Pünkösty és a szükségkapus Rozsnay, a vendégcsa­patból Devdis, Zakariás és fíoda játszot­tak jól. Bástya—Bethlen Gábor SE 3:2 (2:1) A fenti mérkőzés után játszották le a Bástya—BGSE mérkőzést, amelyet a bőr- gyári csapat lelkes játék után megérde­melten nyert meg a fenti arányban. A két csapat a következőképpen állott fel: Bástya: Szandner — Kapusi, Szőts — Balogh, Nohel, Kalló — Kádár, Megyeri, Borbély, Hegedűs, Both. FJCSE: Pota — Kiss, Jezsó — Cecsei, Engiender, Mezei — Kosa, Gálli, Orbán, Zsolnay, Varga. Az első félidő 4. percében sarokrúgás után Borbély a léc alá fejelte a Bástya vezető gólját (1:0), majd a 27. percben Zsolnay 20 méteres lövése a vetődő kapus mellett talált utat a bal sarokba (1:1). A 43. percben Borbély lövése a felső lécről pattant gólba (2:1). Szünet után a 13. percben Gálli a kifutó kapus mellett a hálóba fejelte a labdát (2:2). A 26. perc­ben Megyeri egyéni játék után ugyan­csak a kifutó kapus mellett megszerezte a hazai csapat győztes gólját. Bár a Bástya együttese erősen meg­érezte Farkas, Enghy, Fábi hiányát, igy is igen nagy teljesitményt nyújtott, A csapatból Borbély, Kalló és Nohel játéka emelkedett ki, mig a vendégek közül Jezsó, Zsolnay és Gálli játszottak jól. A mérkőzést Molnár (Marosvásárhely) ve­zette Nagysikerű bemutatót rendezett Dezméren a Kolozsvári Repülök és Cserkészrepülé'k Egyesülete KOLOZSVÁR. Vasárnap délután kis számú, de annál elszántabb gárda gyüle­kezett a Kolozsvári Repülők és Cserkész Repülők dezméri repülőterén a kiadósán hulló esőben: a vitorlázó repülés hivei, megszállottjai és néhány érdeklődő. Eredeti tervek szerint nagyszabásúnak indult a bemutató, amelyet a Kolozsvári Repülők és Cserkész Repülők Egyesületé­nek vezetősége Lőrinczi tanárral az élen rendezett és amely díjtalan gépkocsijára­tot is bocsátott az érdeklődők rendelke­zésere. A feltornyosuló esőfelhők é.s az azokból megindult eső azonban megza­varta a számításokat. A közönség nagy­része jónak látta otthon maradni. Ez azonban nem zavarta az egyesület vezető- ségét, amely olyan bemutatót rendezett a kedvezőtlen időben, amely méltó módon bizonyította a kolozsvári és a magyar vi­torlázó repülés nagy fejlettségét. A be­mutatón a rendező egyesületen kívül köz­reműködött a Magyar Aero Szövetség vontató kerete és az MSE vitorlázó repü­lő kébe. A bemutató a Himnusszal és a Hiszek­eggyel kezdődött, amit modellrepülőgépek bemutatója követett. Ezután iskolarepü­lés következett különféle feladatokkal: csúszás, ugrás és ,,A“, valamint „B“ vizs­gatételekkel. Ennek befejezése után a Magyar Aero Szövetség Gerle 13 vontató gépe szállott a levegőbe Földházi Antal vezetésével. A gép Cimborát vontatott magával Szőcs Ferenc oktató (Kolozsvár) és Csomoss An­tal (Marosvásárhelyi) vezetésével, akik különféle gyakorlatokat jnutattak be, cd van nagy gyakorlattal és szakértelem­mel, amely a nézőket elragadtatta. Meglepetésnek szánt ráadás követke­zett ezután: Földházi Antal, a vontatógép vezetője szállott a levegőbe és mutatott be néhány igen szép és nagy szaktudást igénylő gyakorlatot. A Szózat fejezte be a nagysikerű be­mutatót, amiután elindultak Kolozsvár felé a versenyzők és vendégek azzal a tu­cattal. hogy a bemutató újabb erőpróbá­ja volt a Kolozsvári Repülők és Cserkész Repidök Egyesületének, amely a honvéd légierők és a magyar sportrepülés töké­letesítését és fejlesztését tűzte ki magá­nak feladatául, azt maradéktalanul meg is valósította és amelyet minden kolozs­vári magyarnak nehéz, úttörő munkájá­ban támogatnia kell. KMTE-KAC II. 2:1 (1:0) Vasárnap délelőtt a városi sporttelep kispályáján nagy érdeklődés kíséretében játszották le az idény első NB III-as mér­kőzéseit. Ennek során hatalmas küzde­lemben a KMTE csapata 2:1 (1:0) arány­ban legyőzte a KAC második csapatát. A két csapat a követezőképpen állott fel: KMTE: Szőcs -— Cseh, Bedő — Nagy L., Tóth. Szabó — Horváth. Pálffy, Ador­ján, Lázár, Rámái. KAC 11.: Illyés — Szalóky, Oroszi — Kiss, Demeter, Boér — Nagy, Kerekes, Balatoni, Szász, Kovács Vilmos. A 36. percben kavarodás után Rámái szerezte meg a munkáscsapat vezető gól­ját, majd szünet után a 17. percben ugyancsak Rámái volt eredményes (2:0). A 32. percben Balatoni szépített 2:l-re az eredményen. A 39. percben a KAC-nak alkalma lett volna egyenlíteni, de Oroszt egy ll-est kapufának lőtt. Jók voltak: Tóth, Nagy és Rámái, illetve Balatoni,