Ellenzék, 1942. június (63. évfolyam, 122-145. szám)

1942-06-01 / 122. szám

Gyáréit a Lamsafi, a Száláéit, a Úasima, az liípest és a fer*«c*áfüs Döntetlent ért @1 a budapesti Postásokkal szemben a is. MÁV, a MESS soifss vereséget szsnveiie« Szinte robbanásig feszült hangulatban, 'pattanásig feszüli idegek melleit játszották lf, tegnap délután a KAC—Szeged mérkőzést, amely nagy küzdelem után döntetlenül végződött. Az eredmény igen hízelgő a KAC csapatára nézve, de még hízelgőbb «= a tény, hogv a mérkőzés háromnegyed részében a KAC volt <tz ur a pályán és olyan játé­kot mutatott, amelyet csak igen kemény harcmodorral tudott a Szeged egyensúlyozni. Bár a döntetlen igen értékes eredmény. jelentősége igen csökken azzal, hogy a Lamport a NAC elleti elért győzelmével igen megközelítette a KAC-ot, amely viszont az Újvidéket szorította meg veszedelmesen '« tegnapi forduló eredményeként. A leg. nagyobb küzdelem a Szolnok és a WMFC összecsapása, <t szolnoki csapat meglepetés- szerű győzelmével végződött, amely most már nagyon fenyegeti a csepeli csapat első helyezését. A K. MÁV és a KEAC idegenben vendégszerepellek. A vasutas csapat nagy meg­lepetésre döntetlent ért el a kitűnő budapesti Postás ellen, a KEAC ellenben súlyos vereséget szenvedett a kitűnő formában levő debreceniektől. Az KB II. 28-ik fordulójának mérkőzéseiről az alábbiadéban számolunk be; KOLOZSVÁR. Zsúfolásig megtelt lelátó és állóhely előtt, közel 5000 főnyi közönség vi­haros biztatása közben, Vass Antal játékveze­tésével zajlott le a KAC—Szeged. NB I. mér­kőzés, amely nagy küzdelem után, eldöntetle­nül végződött 2:2 (1:1) arányban, Gól a 3ik percben A két csapat a következő összeállításban kezdett: KAC: Seprényi — Szaniszló II,, Vass — Radnai, Telegdy, Csákány — Sáson, Kovács IV., Bonyhádi, Szántay, Brossai, Sreged FC: Tóth — Szabó, Gyuris — Ba~ róthy, Kiss, Lakat — Báló, Harangozó, Kal­már, Toldi, Nagy. * A mérkőzés KAC támadással kezdődött és a 3, percben Simon—Kovács összjáték után, ) utóbbi Bonyhádinak ad, aki átlépi a labdát, s amelynek Brassói fut neki. Tiz méterről ’ száll a lövés menthetetlenül a hal sarokba, ' (1:0.) Az 5. percben a Szeged támad, Kalmár kapu fölé lő. A 6. percben Bonyhádi egyedül tör kapura, de lefogják. A KAC nagy lelkesedéssel hatalmas iramot diktál, amellyel percekig kapujukhoz szegzi a vendégeket. A 10. percben megindul az első szegedi támadás, Vass azonban szögletre ment. A 13, percben KAC támadás a válasz: a kitörő Simon elől azonban Szabó ment. A KAC nagy fölényben van, a szegedi vé­delem azonban biztosan állja a harcot. A 20. percben helyzete akad a Szegednek. Kiss kitör, 25 méteres lövését azonban Sep- rcnyi sarokra^ üti. A 22. percben Csákány elő- reküidött lövése Kovácshoz száll, akinek ka­pura küldött bombáját Tóth csak szögletre tudja kiütni. A 23. percben Telegdy sarokra ment, a 24. percben a kitörő Bonyhádit tiszta helyzetből Gyuris 16-oson beiül gán­csolja. Nyilvánvaló 11-es! A játékvezető azonban nem lát semmit, a játék folyna tovább, de a közönség olyan fülsiketítő tombolásba kezű, hogy reszket belé az öreg lelátó. így megy ez három nercig, míg végül a játékveTVifő le­vonul a pályáról a két határjelző kíséretében. A bigadfabh elemek és a lelátón elhelvezkedő rendezők közben lecsititják a lázadozókaí, UPY, hogv négy perc után, nagy tapsok kö­zött jön k? a pályára a játékvezető és adja m?q a »elet a mérkőzés folytatására. A 28. nercben Bonyhádi hatalmas lövését Tóth óriási vetődéssel védi. A 30. percben egy­perces szünet következik a hősök tiszteletére, amit a közönség némán hallgat végig.. A .32. percben Brassai tíz lépesről mellé lő, a 40. percben egvenlit a Szeged. Gyuris olőreküidött labdájával Nagv kitör, a r?fu»ó Szaniszló II. elesik. Seorényi kifut, a labda az üres kapuba száll. (1:1.) Ezt a mérkőzést meg kfc.ll nyernünk... Szünetben mindkét öltözőben fütött a han­gulat. A Szeged öltözőjében Markovits Szi­lárd ügyvezető biztatja a játékosokat: — Fiuk, ezt a mérkőzést meg kell nyer­nünk ... A KAC bezárt ajtók mellett tárgyal. Csak Domonkos edző hangja hallatszik ki, aki nyugalomra inti a játékosokat és további ki­tartást kér tőlük. Szünet után a KAC támad. A 3. percben ki­törő Bonvhádit Kiss a 16-oson belül felvágja. A megítélt 11-est Brassai értékesíti. (2:1.) Ettől a perctől kezdve eldurvul a játék. A Szeged minden áron egyenlíteni akar és a heves összecsapások nyomán egymásután .hullanak a KAC játékosok. Kalmár és Haran­gozó egyszerre mennek Telegdyre, aki a földre terül. Orvosok szaladnak be és viszik ic a pályáról és csak hosszú ípolgatás után tér vissz?, sár.ideáivá. Percekig a Szeged kerül fölénybe, de a KAC hősiesen dolgozik. A 10. percMen a ki­törő Bonyádit Gyuris kézzel fogja. A játék­vezető semmit sem vesz cszre, ami harcos elégedetlenségre ad okot a közönség körében. A Szeged egymásután gördili támadásait, de a KAC védelem hatásosan rombol. A közönség lelkesen biztatja, a KAC-ot, de a csapaton a kimerültség jelei mutatkoznak. A 19. percben feljön a piros-fehér csapat, Brassai szép támadást vezet, Baróthy azonban az utolsó pillanatban ment. A 25. percben Toldi fejesét védi Seprényi, a 26. percben ismét Toldi nagy lövését üti ki sarokra. A Szeged nagyon szorongatja a helyi csa­patot, mindenáron egyenlíteni akar. A 32, percben Bonyhádi hatalmas bombája belső kapufáról pattan vissza Szántai ele, akinek lövését Tóth sarokra öklözi. Nem sokkal ké­sőbb ismét Bonyhádi bombáz, de Tóth bravú­rosan véd. A 34. percben egyenlít a Szeged. Kalmár bombáját Seprényi menti, de úgy, hogy közben csúnyán belerúg a rárohanó Ha­rangozó. Seprényi véres arccal kapaszkodik fel a földről, áll be a kapuba. A sarokrúgás már száll is, Kalmár rohan rá olyan nagy len­dülettel, hogy a rávetődő Seprényivel együtt I » labdát is iKMiyumi* a. kapuba, •./•önsye«. -csúnya goi volt . . (2:2.) Szeged ezután igen durva játékot kezd. Â KAC tartja magát és hősiesen védekezik a 45. percig, amikor a játékvezető lefújja a mér­kőzést. Kemény küztlef em. a. A mérkőzés igen kemény és heves küzd él­űiéi. hozott, araelvnek eredménye csal; meg- közelithetőleg reális. A KAC a mérkőrbk nagy részében vitathatatlanul jobb' volt, gyö­nyörű támadásokat indított, pontos, tervszerű I játékkal ostromolta a szegedi kaput, amelyet j a vendégcsapat csak nagy rutinjával és ke­mény játékával tudott a további góloktól meg­védeni A KAC sokkal több biztos helyzetet hagyott ki, mint a Szeged, a csatársornak a lendületes támadások ellenére a kapu közvet- , len közelében nem volt szerencséje. A helyi csapatból minden játékos lelkesen küzdött. Közülük azonban kiemelkedik Sza- nlszló II., Vass, az önfeláldozó Seprényi, Te- iegdy, a csatársorból pedig a Kovács—Simon jobbszárny. A vendégcsapat legjobbja Lakat volt. . Utána Gyuris, Harangozó és Kalmár, rautat- . lak jó játékot. Vass Antal játékvezető az égbekiáltó, de meg nem adott li-es következtében elveszí­tette a közönség rokenszenvét, habár, egv-két hibától eltekintve, jól vezette a mérkőzést. Az NB I. további »rertnacay«i Budapesten: Lamnart—NAC 3:2 (1:1). Szolnokon: Szolnok—WMFC 1:0 (0:0). Újpesten: Újpest—Elektromos 3:2 (0:2). Kispesten: Ferencváros—Kispest 5:1 (3:1). Budapesten: Gamma—Újvidék 3:1 (1:0). Diósgyőrben: DiMÁVAG—MÄVAG 7:0 (3:0) ‘ Szegeden: SalBTC—SzVSE 4:1 (3:1). A kÖA L bajnokság -etkező: állása a 28. fordul ó után a 1. WMFC 28 19 6 3 78:43 44 2. Szolnok 28 18 5 5 86:43 41 3. Újpest 28 16 8 4 87:40 40 4. Szeged 28 13 10 5 85:46 36 5. NAC 28 12 8 8 76:51 32 6. Gamma 28 15 2 11 68:56 32 7. Ferencváros 28 13 6 10 111:66 31 8. DiMÁVAG 28 9 9 10 66:62 27 9. SalBTC 28 9 9 10 63:71 27 10. Elektromos 28 9 7 12 59:5B 25 11. Kispest 28 11 3 14 63:85 25 12. Újvidék Kolozsvár 28 9 4 15 44:86 22 13. 28 8 5 15 51:76 21 14. Lamp art 28 S 3 17 47:81 19 15. MÁVAG 28 4 5 19 33:88 13 16. SzVSE 28 5 3 20 40:105 13 Pzepes eredmények mellett is szép küzdelmeket hozott s kerületi atlétikai bajnokság KOLOZSVÁR. A KAC—Szeged mérkőzés előtt fél 4 órai kezdettel bonyolították le a KEAC rendezésében a Délkelet kerület atléti­kai versenyét, amely közepes eredmények mellett is szép küzdelmet és a rendező egye­sület meglepetésszerü győzelmét hozta. A verseny eredményei a következők: 100 m.: 1. Moll (KEAC) 11.5, 2. Márton (KAC) 11.6, 3. Goor (KEAC) 11.7, 4. Szalókv (Vili.) 11.8, 5. Puskás (KEAC) 12, 6. Paláncz (KEAC) 12.2. 400 m.: 1. Mussaffer (KAC) 54.4, 2. Dobay (KEAC) 55, 3. Pozsár (KEAC) 56, 4. Bujdos (KAC) 56.4, 5. Sulyok (KEAC) 57.5, 6. Bényi (KEAC) 58. Magasugrás: 1. Serban (KAC) Î65, 2. Góor (KEAC) 160, 3. Mari (KAC) 155 cm., 4. Sántha (KEAC) 155, 5. Alt (KEAC) 155, 6, Laczkó (KAC) 150. 1500 m.: 1. Kiss (KAC) 4.05.5, 2. Dénes (KEAC) 4.27.2. 3. Buttka (KAC) 4.27.4. 4. Ar- kossy (KAC) 4.45.2, 5. Hajdú (KEAC) 5.09, 6. Ceglédi (KEAC) 5.12, Súly: 1. Krupka (NSE) 11 -.35, 2. Dómján (KEAC) 11.28, 3. Lackó (KAC) 11.17, 4. Dob- rav (Vili.) 10.36, 5. Glcrz (KEAC) 10.30, 6. Biró (KAC) 10.15. 110 gát: 1. Krupka (NSE) 16.9, 2, Török; (KEAC) 21, 3. Alt (KEAC) 24. 5000 m. 1. Dimény (Vili.) 16.47.4, 2. Per- -czelli (KEAC) 17.30, 3. Kiss (KAC) 18.34.8, 4. Gvugyutz (KAC), 5. Styop (KEAC). Kalapácsvetés: Î. Biró KAC 43.40, 2. Hantz Jmre KEAC 27.55, 3. Mart László KAC 27.48, 4. Dobray KAC 23.70, 5. Demeter KAC 22.91, 6. Dómján KEAC 18.63. Hármasugrás: 1. Mussaffer KAC 12.67, 2 Márton KAC 12.51, 3. Szalókv Villamos 12.40, 4. Moll KEAC 12.30, 5. Serbia KAC Ü.62, 6. Mády Béla KAC 1Î.28. 4x200 m.: Î. KEAC A csapat Góor, Pozsár. Moll, Kovács) 1.37.5, 2. KEAC 2 1.41.2, 3. KEAC C 1.46. , A pontverseny első helyezettje nagy fö­lénnyel 111 ponttal a KEAC, 2. KAC 76 pont, 3. Villamos 15, 4. Nagyváradi SE. A Délkelet kerületi bajnokságok Kiss 1500 méteres igen jó és Bíró György jó kalapács­vető eredményén, valamint Mussaffer jó sze­replésén kívül szürke átlagos eredményeket hoztak, feiünő a KEAC nagy pontarányu győ­zelme a KAC atléták felett, ami azt bizonyít­ja, hogy nagy lendülettel a kolozsvári atléti­kai- hegemónia megszerzésére törekszik ez egyetemi egyesület Kovács Béla testnevelő tanár lelkes és hozzáértő vezetésével. Remél­hető, hogy a fejlődés csak fokozódni fog és az idény folyamin szép sikerrel fognak a KEAC atléták szerepelni. A KA C Kolozsvár kardesapat bajno­ka, Szentkirályi tör és kard egyéni bajnoka KOLOZSVÁR. Vasárnap bonyolították le ca^yszáron résztvevő indulásával és nagy ér­deklődés mellett a kolozsvári IX, vivókerüiet tőr, kard és csapatbajnokságait. Eredmények a következők: Tőr egyéni: 1. Szentkirályi KAC 4 győz., 2. Menus 2 gy., 3 találat, 3. Hintz Gábor KAC 2 gv. 7 találat, 4. Laczkovitch KAC 1 győz. 2 kapott találat, 5. Guráth KAC í gy. » kapertt találat. Kard csapatbajnokság: Î. KAC (Guráth, Kö- kössy, Laczkovich, Szentkirályi 3—3 gy.) 2. KEAC (Monus, Tinkóczv 2—2 gy,, dr. Ander, Frölich győzelem nélkül). Kard egyéni bajnokság: 1. Szentkirályi KAC 8 győz. Laczkovitch KAC 7 gy, 3. Kökössv 7 gy, 4. Monus KEAC. 7 gy, 14 kapott találat, 5. Hintz Gábor KAC 7 gy, 18 kapott találat. A második-harmadik helyért Laczkovitch és Kök5ssi holtversenyt vívtak, amelyet Lacz- koviteji nyert 5:3 arányban. A versenyen nem indult v. Benkő, akin a napokban operációt hajtottak végre, de aki közreműködött a versenybíróságban, amely a legnagyobb megelégedésre végezte feladatát. A rendezés kifogástalan volt. Kerületi bajnokságok Bástya—K. MÁV II. 2:1 (ö:Ü). Vezette Tóth Géza. A Bástya. csak nagy küzdelem, után győ­zött Gecző (2) góljaival. A MÁV gólját Ko­vács lőtte, KMSC—KEAC II. 3:0 (0:0). Vezette Sipos. A KMSC a szünet után mutatott játékával győ­zött Vigh. Kanusi, Cseh (11-ből) góljaival. KAC—KKASE iijusági 4:3 (1:0). Vezette Jó- szai. A KAC ifik csak a hajrában tudták le­győzni a jól küzdő ellenfelet. Góllövők: Leven­te (2), Kovács Vilmos, Zöldi, illetve Gáli, Ma­rcsi, Fekete. Bástya—KMSC ifjúsági 5:0 (í:8). Vezette Dési. A Bástya Babos ötös sorozatával győzött a második félidőben. KAC n—Dés MÁV 3;í (1:1) Vezette Juhász Attila dr, 600 néző. A mér kőzést Désen játszották le. A KAC az első félidőben Verbőczi góljával vezetéshez jutott, de nem sokkal később a DSE Búzás révén egyenlített. — Szünetutána KAC nagy fö­lénybe került és Verbőczi és Vincié góljaival bebiztosította a győzelmét. Postás—K. MÁV 3:3 (1:1). A kolozsvári vas­utas csapat szép és izgalmas játék utón pon­tot vett el a budapesti Postástól, de győzelmet érdemelt volna, mivel a játék nagy részében fölényben volt. DVSC-KEAC 7:0 (2:0). Az utazástól fáradt .kolozsvári egyetemi csapat súlyos vereséget szenvedett a kitűnő formában tevő debrece­niektől. T>. Magyarság Ganz 2:1 (0:1). N. TöonL'és—-'Joidberjjer 5:2 (.1:1). Törekvés—MOVE Szabolcs 5:1 (2:*). Nagybányai SB—MSB 2:1 (0:0), UKSS,? Töt? HASÁNAK | I művészetben használható errisiyi kövek KOLOZSVÁR, június 1. (Az Ellenzék munkatársától') A Művészeti Hetek szépia ­veszeti előadássorozatának u'roísóelőlti elő odójaként BogSch László egyetemi atagánita nár tartotta meg előadásár szombat délután a Mátyás Király Diák házban „A művészet ben használható erdélyi kövek - címe». Â kitűnő előadó részlesez-ea ismertette a geológus szemszögéből nézve, melyek azok az erdélyi kőzetek, amelyeket a képzőművé­szetben alkalmazni leket. A kőzetek fogalmának általános és Erdély mai geológiai arculata kialakulásának ismer­tetése után részletesen fejtegette az előadó melyek azok a feicéteíLek, amelyek v alameiy kőzetet alkalmassá tesznek arra, hogy mű­vészetben, vagy építészeti iparba» alkal­mazhatók legyenek. Majd féfesoroSttb hot fordulnak, elő Erdélyben azok a kőzetei, amelyeket leginkább fel lehat használni a képzőművészetben. Első helyen áll képzőművészeti szem­pontból a márvány, amelyet Szárhegytől dél felé • Csikszeuítamásán lelhetünk fel, majdnem azonos anyagában és felépítésében a karr arai márvánnyal. Csupán az a hátrá­nya van. hogy hasadozottsága máatt nagy tömböket nem lehet, belőle kifejteni. lg.cn jó minőségű és jól feih&ználható márvány van még Beszterce-Naszód vármegyében, Önidna és Oláhszentgyörgy határában, a Li­po« völgyében, Bú csoufa.lv a és Erdőszár- hegy környékén. Viszont a legszebb és leg alkui maz hzt óbb márvány a ruszkieai már­vány, a románok által még megszállott er­délyi részeken van. Az építőiparban' a legnagyobb jelentősége a mészkőnek vau, amely szrnte egész Érdéi’ területén nagy mennyiségben található. Csak Koíozsmegyébcn több mint tiz község : Szucság, Szá&zfenes, Csúcsa, Egeres, Gyalu, jegenye, Mér», Magyarnádas, Gorbó, lSag>- petri, Tűre határában kelhetni építésre igen alkalmas mészkövet. Igen jelentékeny szerepe vau az iparmű- vészeiben a mésztufa nevű kőzetnek, amely­nek egyik fajtája a köröndi a ragon; t. amely­ből a köröndi edények és háaáipari. tárgyak készülnek. A mésztufa közé tartozik a. gipsz id, amely Kolozsmugyébea ugyancsak nagy mennyiségben található Egeres, jegenye. Nagy petri, GyerovásárheJy, Túítelke; Zse­bek, Sziána Btb. községekben. A gipsznek a1 módosulata az alabástrom, amely akut a gya­korlatban minden olyan gipszet értenek, amely a mű •részéiben felhasználható. Az a la bás-tromnak nagyon szép zöldes változata található Szilágymegyében Zíibő és ZHah környékén. A művészetben alkalmazható kőzetek közé. tartozik meg n sz terűit, amelynek Ditró ha­tárában található iajtaja a ditrolt, suueK- azönban nem eléggé ídőládfló, de szépsége miatt belső diszkesre kiválóan alkalmaz­ható. Szoborkészitésre alkalmas még az- an­dezit is. amelyik egyik legeik erjedte id* kőzet, ugyanis az egész Kelemen-hegység és a IIar­gil» is ebből épült fal. Az andezittel rokon' A kvarcra) kevert dacát, aminek lő leió helye Kisşobcs. li/st a kőwltí tévesen gránit néven szokták 'emlegetni, Omnlyre különösen keménysége ad okot. Szobrok, műemlékek készítésére igen alkalmas volna ez kőzet is, azonban eddig inkább csak törmelékes állapotban használták fej utak köv>vé,éri. stb. Az Erdélybe» lelhető kő/etek közé ! ir­tózik még a bazalt, amely művészi rét okra azonban alig alkalmazható éj-. * küiűnhö.ó tufák, amelyek sziutóu az épit'őíps'han használatosak. — Ezk volnának tehát nagyjában az i, a kőzetek, — mondotta az előadó — nme -<e_ két szőkébb hazánkban találhatunk. , iveket minden magyar képzőművésznek kö­telessége volna használná a?, idegenből ho­zott idegen anyagok he)vett; Csuk nagyon kemény játék után tudta kiverekedni Szeged a döntetlent a MIC offen,,.