Ellenzék, 1942. június (63. évfolyam, 122-145. szám)

1942-06-22 / 139. szám

1 fio föttlns 21 n port 8 őafejezőillek az NB L küzdelmei: 21 gpzeSeraaf, 6 Meilen siel, 48 ponttal a WMFC a bajnok M Második 44 pssitlal Ulkest, ftaimadik 41 penttal Szelnek, tizenkeftedik ih az Újvidék, tîzenharmsdjk 22 penítal a KfiC — Kiesett a Lampari, 2 SzVSE, MÁVfiG, bekerült a Vasas, budapesti Törekvés, szombathelyi Haladás — B városi sporttelepen lej tszolt mérkőzéseken győzött mindkét kolozsvári KB M$ csapat Harminc izgalommal feli, változatos, Kemény harcokat hozó forduló iitán befe­jeződött az 1941—1942. bajnoki idény, amely minden elismerésre mâini jó sze­replést és helyezést hozott Kolozsvár csapatának, a KACmah A kolozsvári piros- fehérek szivvel-lélekkel Idizdottéh végig az idényt, nem bízták el magukat a győ­zelem után? nem csüggedtek el a vereség után és sikerült elérniük azt , hogy a csa­pat továbbra is bent marad jón az NB. írben és ősszel ismét NB í'es csapatokat lát­hasson■ a kolozsvári közönség. A bajnokság végleges állása a 30 forduló illáin a következő; 1. WMFC, 30 21 6 3 92:49 48 2. Újpest 30 lti 8 4 95:42 44 3­Szolnok 30 18 5 7 89:49 41 4. Szeged 30 L5 10 5 95:51 4M 5. NAC 30 14 8 8 81:52 36 6. Frenc various 30 15 5 10 124:69 35 rj i . Gamma 30 15 2 13 72:67 32 8. DiMÁVAG 03 10 9 il> 72:68 29 9. SaJBTC 30 10 9 11 67:77 29 m Elektromos 30 10 0 13 63:60 27 11. Kispest 30 12 O O 15 67:89 27 12. U j vidék 30 10 5 15 47:86 25 13. KAC 30 8 6 16 51:78 22 14. Lamport 30 8 3 19 48:93 19 13, SzVSE í 30 5 3 22 42:113 13 16. MÁVAG 30 4 5 21 35:97 13 rA fenti táblázat utolsó három helyezettje kiesett az NB írből és helyettük az NB II. három esc port győztese a Vasas, a budapesti Törekvés és a szombathelyi Haladás kerültek he, a jövő évi félelmetes ellenfelek, akikkel a KÁC'nah minden bizonnyal súlyos harcokat kell vívnia. I Addigra azonban elnémulnak a lelát ók, szegre kerülnek a labdarugó cipők és a színes öltözetek. Sarokba kerül a sok izgalmat hozó kerek labda, hogy más sportb nak, az úszásnak, atlétikának, kerékpárnálc, tenisznek adjon helyet, amely sjiort- ágakban hasonlóképpen első helyen áll Európa első nemzetei között a magyar. I Az utolsó forduló eredményei, valamint a két kolozsvári NB Hrős mérkőzés részletei a követhăzok: 2:0 arányú megérdemelt győzelmet aratott a D. Magyarság ellen a KEBC KOLOZSVÁR. Vasárnap délután öt órai kezdettel, került sor az NB II. Mátyás-cso­portjának küzdelmei során a KEAC és Qi Dunakeszi Magyarság találkozójára, mely szép és változatos küzdelem után, az égés.7. mérkőzés folyamán fölényben lévő kolozsvári egyetemi csapat győzelmét hozta. A mérkő­zés 1200 néző előtt, Soós játékvezető síp je. •lére kezdődött és arra a két csapat a követ, kézéképpen állott fel: KEAC: Molnár, — Regner, Tombori, — Pünkősty, Szerémy, Török, — Hollüy dr., Jeszenszky, Gál, Szabó, Kürthy. D. Magyarság: Borsai — Kecskés, Csui, — Jeszmás, Kakuk, Ráncáéi III.. — Gulyái", Klsalagi, Kiss, Szarvas Pánczél V. A mérkőzés első perceiben kialakult a kolozsvári egyetemi csapat fölénye. A fede­zet és a csatársor jól durdg..zct*. egyik szép támadást a más.'k után <ndito;ta, azonban gól nem Pset1", mivel a í) Many,Miág védet, me igen }ó\ állotta helyét és szinte óit őr he- tetten falként állott a hazai kapu előtt. A félidő nagyrésze mezőnyjátékkal telt cl. Ide-oda hullott a labda, a csatársor mindkét részről mozgékony volt, de említésre méltó támadás, vagy helyzet egyik csapat ré­széről sem akadt. A mérkőzés első félidejé­nek. utolsó részében erősödött csak az iram, de a kemény KEAC-támadások ellenére is gólt alánul végződött a félidő. A második félidőben a KEAC tovább foly­tatta támadásait, amelyeknek az ötödik percben eredménye is lett. Szerémy jó[ iveit elöreadását Jeszenszky jó helyzetben kapta s védhetetleniil az ellen, fél kapujának bal sarkába lőtte, (1:0). A gól után nyomasztóvá fokozódott & KEAC fölénye. Támadás támadást követett, a D. Magyarság védelme mindent mepróbáit, hogy az újabb gólt megakadályozza,d e hasz­talanul. /I 15, percben Kürthy beadását Szabó 20 méterről kapunak irányította és a későn e&zm móló Borsai mellett a labda menthetetlenül gólba menl. (2:0). A két gól erősen feJpapr-kázza a D. Ma­gyarság együttesét, amely heves robsmoikat indított, állandóan támadott és a második jélidő idolsó perceiben valósággal kapuhoz szegezte az egyetemieket. de hiába, mert az eredmény nem változott és a KEAC megér. demcit győztesként hagyta el a pályát. A két csapat találkozójának a sorsa a kis­sé bágyadt első félidő után a második fél­idő első részében dőlt el, amikor a KEAC két pompás támadásával megszerezte a veze. lést. Az ellenfél jó csapat benyomását kel­tette, több igen szép akciót vezeteti, csatá­rainak lövését azonban nem kisérte szeren. cse. A győztes csapatból a Piinkösty-—Sze. rémy—2 örök fedezetsor, u vendégcsapatból a közvetlen védelem végzett nagy munkát. Soós a mérkőzést jól vezette. Pompás játékkal 3:1 (2:0) arányban győzte le a K. MOV a zugiéi Dannviát .KOLOZSVÁR, A KEAC—D. Magyarság találkozója és az a'tléíiikai versenyszámok nagyrészének lezajlása után került sor a K. MÁV—Zuglói Danuviaí NB II.-ős mérkő­zésre. A mérkőzéssel kapcsolatosan kolozsvári győzelmet vártak a szurkolók. VárakozáSuk- ban nem is csalódtak. Heves összecsapások után kitűnő játékkal, 3:1 (2:0) arányban győzött a kolozsvári vasutas csapat. A két együttes, Gábor játékvezető sípjelé­re a következőiképpen állott fel: K. MÁV: Nemes, — Matisz, Horváth, — Szimcsák, Kiss, Oláh, — Szedniesek, Csiky, Oroszi, Schaff. Z. DOnuvia: Kraszntti, — Molnár, Sárvári, — llofferf Péber, Fekecs II., — Vitéz Suhay, Bodnár, Gábor, Fekecs III., Lukács. A mérkőző» első perceiben egyforma jó tódult. Az első percükben a Zugló fölénybe I került. A 8, percben ló.oson belül Malis?- J kézzel érintette a labdát. A megítélt 11-est j Fekecs III. értékesítette (2:1/. A MÁV'' azonban ismét szóhoz jutott és a 13. percben a kitűnő formában lévő Csiky háromra szaporította a kolozsvári csapat góljainak párnát. A 39. percben a zuglói csapatnak alkalma lett volna juwiani, de Fekecs kapu mellé rugóit egy tizenegyest. A rákövetkező percekben a MÁV két nagy helyzetet szalasztott el, de a mérkőzés ered­ménye nem változott. A két csapat találkozója igen jó sportot hozott. Két-egyforma képességű csapat" küz­dött és a küzdelemből a harcképesebb és nagyobb átütő erejű MÁV került ki győzte­sen. Az ellenfeleknek főképpen csatársora működött jól, de amíg a MA V-csat/frok hú. rom gólt is rúgtak, addig a zuglói csapat, lö­vései nem sikerültek'. A győztes csapatból Csiky volt a legjobb, de jók voltak Szedni. esek. KiSg t’.ş Horváth is. A vendégcsapat legjobbjai Hoff er. Lukács és Molnár voltak. A mérkőzést Gábor kitünően vezette. AZ NB ;L VASÁRNAPI FORDULÓJÁNAK EREDMÉNYEI: Újpest—SzVSE 4:1 (3:1). * Ferencváros—Szolnok 4:2 (4:1). ~ NAC—Gamma 3:0 (2:0). Elektromos—Lamport 3:0 (0:0). Sál BT C—Kispest 3:2 (1:2). Csepel—MAYAG 6:2 (3:0), Szeged—DiMÁVAG 6:4 (1.1). Összeállították az erdélyi körűiéi válogatott teniszcsapatát KOLOZSVÁR. Az erdélyi kerület kap i táró. . szombaton állította össze a kerület válogatott fúrfi és női csapatát, amely mint ismerete - fölyó hó 24-én és a rákövetkező napokban i kerületek közötti csapatbajnokságokon az ei ■ délyi kerületet, képviseli. A beavatott köröt ben nagy meglepetést keltett csapatösszeállí­tás a következő: Férfi csapat: Pusztay KIT'. Brendusa KAC, Kovács NSE, Málnásy KEAC Csongâr KTC és Bekő Bástya. A csapatban Brendusa szereplése még bizonytalan. A női csapat tagjai: Haasné KAC, dr. Do­bálná KTC, Liszka .NSE, Baátzné KTC. A versenyekre eddig nyolc kerület‘nevezte be férfi csapatát, hat kerület pedig női csa­patot indít. 5:1 arányban győzött a KEAC ellen a TC teniszcsapata KOLOZSVÁR. A két egyesület szombaton délután játszotta mérkőzését, amelyet nagy ío lénnyel nyert a TC. Részeredmények a kö­vetkezők: Pusztay—Jager 6:1, 6:0, Csongárd—Mál- nássy 6:4, 6:3, dr. Dóczy—Haás 6:4, 0:6, 7:5, Paulini—Komoróczy 5:7, 6:0, 7:5, Vegyespá- ros: Pusztay, Csongárd—Paulini, Málnásy 6:2, 6:1. Dr. Dóczy, Komoróczy—Jäger, Haas 4:6, 6:1, 8:6. KAC—MÁV 3:1 (1:0). Ifjúsági bajnoki, ve­zette Deák, Góllövők-: Mérges (2), Kovács Vil­mos, Sznorovszky, KKASE—Bástya 3:2 (1:1). Ifjúsági bajno ki. Vezette Polareczky, Góllövőit: Marosi 3. illetve Babos 2, Sí egyesületi atlétikái bajnokságok második fordulója után 232 ponttal vezet a KIC volt mindkét csapat. Az első összecsapások! után azonban 0 MÁV fölénye domborodott ki jobban és főképpen csatársora volt igen veszélyes. A vendégcsapat védelme azonban mindent rombolt s csak «13. percben ingott meg, amikor he is következett az első gól. A szabadon álló Schaff hátulról, kapott cgv jó labdát, mellyel szöktette a kapu köz­vetlen közelében lévő CsFkyt, Krasznui rá­ugrott- ugyan a kapu felé tartó labdára, azonban azt Csiky a kapuba sodorta. (1:0). Az első félidő második gólja a 21. perc­ben esett. Heves MÁV-támadás után Oroszt hatalmas lövést eresztett kapura. A labda a kapufa felső részéről pattant vissza a jó helyzetben lévő Sc huff elé, aki hatalmas lapos rúgással védhetetlen újabb gólt rúgott. (2:0). A nagy küzdelem szünet után is folyta­KOLOZSVÁR. Az egyesületi atlétikai baj­nokságok második fordulója, amelyet a nagy­váradi pálya használhatatlan állapota miatt Kolozsváron bonyolítottak le, nagy küzdel­met és a két első helyért küzdő egyesület, a KAC és a KEAC szép és látványos sportot nyújtó vetélkedését hozta. Az egyes számok eredményei közepesek, az indulók formája még idényeleji, Igen biztató és jól eső jelen­ség azonban az, hogy tömegek és nem egyes atléták küzdöttek egymással, minden szám­ban igen sok induló volt, ami sport és nem­zetvédelmi szempontból igen örvendetes. Az eredmények a következők: 10.000 méteres síkfutás: 1 Dimány KAC 35.43.1, 2 Gyugyutz KAC 35.58, 3 Nagy Nagy­váradi SE 37.18, 4 Árkosi KAC 37.50, *5 Na'gy Aladár KAC 38.10. Rúdugrás: 1 Zetel aki 300 cm., 2 Sándor KAC 230 cm., 3 Puskás KEAC 280 cm., 4. Hajdú KEAC 280 cm., 5 Tordai KAC- 280, 6 Nagy József KAC 260. 3000 m. akadályverseny: í Percelly KEAC 31.03, 2 Bujdos KAC Î 1.14.2, 3 Sciopu KEAC II. 47.9, 4 Sipos Nagyváradi SE 11.59.2, 5 Fü- lőp KAC 12.03. Diszkoszvetés: 1 Biró KAC 38.44 cm.,. 2 Dr. Herszényi KAC 35.55, 3 Majoros Nagvbánvai SE 33.46, 4 Alt KEAC 31.80, 5 Lackó KAC 30.82, 6 Hanlz KEAC 30.34. 300 m. sikfutâs: 1 Kiss György KAC 1.57.6, 2 Buttka KAC 2.05.2, 3 Gál Nagyváradi SE 2.05.3, 4 Dénes KEAC 2.10.4, 5 Pozsár KEAC 2.10.8, 6 Hajdú KEAC 2.14. 400 m. gát: 1 Kruppka Nagyváradi SE 57.9. 2 Kiss László Esta Sun 58, 3 Sulyok KAC 1.06.6, 4 Nagy József KAC 1.08.2, 5 Dobay KEAC 1.10.4, 6 Orbán KEAC 1.11. Gerelyvetés: 1 Stefan KAC 50.36, 2 Dómján KEAC 46.70, 3 Majoros Nagybányai SE 45.90, 4 Kruppka Nagyváradi SE 45.19, 5 Bíró KAC 41.95, 6 Dobrai KAC 39.46. Távolugrás: 1 Goor KAC 6.45 cm., 2 Serban KAC 6.39, 3 Tkna KEAC 6.37, 4 Márton KAC I 6.33, 5 Moll KAC 5.88, 6 Mussaffer KAC 5.85. j 4x100 m. váltó: 1 KEAC (Goor, Moll, Po­zsár, Tima) 45.2, 2 KAC I. (Kiss Gy., Sulyok, Mussaffer, Szalóky) 45.4, 3 KEAC IÍ. (Töröky, Dobay, Orbán, sulyok) 47.9, 4 Nagybányai SE (Strimb, Szkleaér, Hóry, Botos) 48.2, 5 KEAC III. 48.6. 4x1500 iu. váltó: 1 KEAC (Percelly, Pozsár, Hajdú, Dénes) 19.25.7, 2 KAC I. (Steíán, Ár- kosy, Dimcny, Kis Gy.) 19.27, 3 KAC If. 20.27.6, 4 Nagybányai SE I. 5 Nagybányai SE II., 6 KAC III. 200 m. síkfutás: 1 Tima KEAC 23.6, 2 Már­ton KAC 23.7, 3 Mussaffer KAC 23.9, 4 Moll KAC 24, 5 Nagy KAC 24.1, 6 Goor KEAC 26.2. A verseny a késő esti órákban csaknem teljes besötétedéskor fejeződött be. Sebtében összeállított számítás szerint a verseny folya­mán a KAC behozta a KEAC nagy előnyét és 232 ponttal vezet a KEAC 214 pontjával szemben. Postás—KAC IT. 3:3 (2:1) I. o. bajnoki, vezette dr. Solkoly. A két. csa­pat igen érdekes és élvezetes mérkőzést ví­vott, amelynek során a KAC-nak csak nagv­nehezen sikerült a döntetlent kivívnia. A Pos­tás együttesből az első félidő 6. percében Gally lesérült. Ennek ellenére 3:1 arányú ve­zetésre tett szerint az együttes, amelyet á KAC csak a hajrában tudott egyenlíteni. Goi - lövők: Brummer, Balogh, Bokor, illetve Vin- cze (2) és Rus (lí-esbof). NB II-6S EREDMÉNYEK: V < DVSC—MSE 6:1 (2:1). A nagyváradi Törek­vés—SzSE mérkőzést a szatmári csapat meg nem jelenése miatt a nagyváradi csapat ja­vára írták, Junius 30.—Julius 4rén lesznek Kolozsváron a rongynapok KOLOZSVÁR, junius 22. A magyar nem­zet nagy harcában életbevágó fontossá­gú, hogy bizonyos anyagok utánpótlásában, zökkenő ne történjék. Ebből a szempontból igen nagy jelentősé gii az a mozgalom, ame­lyet a kormány az arra hivatott gazdasági szervek utján a rongy készlet eh felkutatására és összegyűjtésére nemrégiben indított. Az első rongynapokat május 17. és 23. közölt rendezték meg Szegeden s a gyűjtés ered­ménye azt igazolta, hogy Szeged magyarsága a legnagyobb lelkesedéssel és megértéssel sietett űí háztetAásokban: llrnríomkéni őr­zött rongy készletek felajánlásáéval. illetve ér­tékesítésével az anyag gazdái kodás gond fiú­nak enyhítésére. A kormány elhatározása szerint a rongy- gyűjtést közelebbről Erdély területén is\ megkezdik. Az északerdélyi körzetben a-, rongy gyűjtés nagy munkálatainak első állo­mása Kolozsvár lesz, ahol junius 30. és jú­lius 4, között keresik fel a háztartásokat a gyűjtéssel megbízott szervek. Az északérdé- lyi rongynapok további állomásainál; sor­rendje a következő: Nagyvárad: juüus 6—11; Szatmárnémeti: július 13—18; Zilált: jidius 23—25; Besz-' terce: julius 30—augusztus 1; Dés: augusz­tus 3—5; Szamosjvár: a gusztus 6—8. Elveszett a réven, visszajött a vámon. Szi­lágyi József gazda kabátjának bal zsebéből a szabolcsmegyei Kölese község állatvásárau ellopták pénztárcáját, melyben 500 pengője votLt A gazda jelentette .kárát a csend őrségen, de busulását csakhamar megrökönyödés vál­totta fel, mert kabátjának jobb zsebében 6 darab százpengőst talált. Valószínű, hogy mig az egyik vásári tolvaj ellopta pénztárcáját, a közelben működő másik envveskezü , szak mabelinek" nézte a' gazdát s zsebébe tette mástól szerzett zsákmányát, TÖRÖKORSZÁG MÁR MOST MEGKEZD­TE A SZÉN- ÉS É LELMIS ZER T A RT A LÉ - KOLAST. Istaubulbóí je eot k A törökor­szági nagy segélyakció keretekén az Istan­bul Eminönü városnegyedében ló vő néphaz. Istanbul legnagyobb népháza, már nso-t megkezdte a szén- és élelmiszertartalékolást a jövő télre. Havi 1.30 peng Sért a legújabb könyveket kaphatja az Ellenzék küScs&nkOEtyvfáB'ban Minden újdonság a megjelenés napján megtalálható a könyvtár állományában.