Ellenzék, 1942. április (63. évfolyam, 74-97. szám)

1942-04-13 / 82. szám

7 t 11*2 A|*rilÎ# I3. ekles óra«»»»»*-«* am*«' 6 P O » T Szolnokén 6:1 (3:01 arányban szenvedeti súlyos vereségei a kkC Httsinas »eqleptt&sek a 22-ik íBíiíMSéfea«: az Újvidék U!#es(ín qySzött, a Ferencváros vesztet! az NB I. utolsó csapatával szem* bea, a WMFC eldönte?!enü! láiszett Salsótarláaban Kolvzsvár NS ll-is csapatai közül a MÍV értékes ^vizeimet, a REBC arézelemmel felérő dämetleat harcait ki a nehéz elleelelekkei szeahti Az április úgy látszik a labdarúgásra is rányomta a maga jellegzetes bélyegét: nemcsak az idő szolgál váratlan meglepetésekkel, hanem a labdarúgás is. A vasárnap soha nem gondolt győzelmeket hozott, és igen keserű perceket szerzett az úgynevezett nctgy‘‘ csapatoknak , amelyeknek pedig minden okuk meg lett volna a győzelemre. Első helyen kell megemlékeznünk az Újvidék pompás győzelméről, amelyet saját otthoná­ban ért el a könnyelműen játszó Újpest ellen — és hozzá tehetjük — megérdemel­ten. A vasárnapi csillaghullás második áldó zata a legendás Ferencváros, amelyet egy ember, az ország legjobb formában lévő csatára. Tihanyi győzött le két góljával, meg­szerezvén utolsó helyen kullogó csapatának ü győzelmet az ötödik helyezett Ferencvá­ros fölött. A többi mérkőzések is meglepetéssel szolgálnak: a csepeliek hajszál híj jón vereséget szenvedtek n tartalékoson kiálló SclBfC csapatától, a Kispest döntetlenül játszott a DiMÁVAG-gal. Külön kell megemlékeznünk arról a mérkőzésről, amely ugyan nem meglepetés, da mégis szíven üt minden kolozsvári szurkolót: a KAC Szolnokon ö:l {3:0) arányú ve­reséget szenvedett meddő és kilátástalan küzdelem után az első helyen álló Szolnok csa­patától. A súlyos vereséget menti a heves ellenszél, amellyel meg kellett a kolozsvári játékosoknak küzdeniök és a szolnoki csapat nagy tudása, amellyel szemben nagyobb csapatok is elvéreztek volna. A 22-ik forduló mérkőzéseinek részletes eredménye g következő: Szolnoki MáV-XIC 6:1 (3:01 Határmla® bizalom és derűlátás kísért© Szolnokra a KAC csapatát. Az utóbbi idő­ben a csapatot ért súlyos vereségek után minden szurkoló abban bizakodott, bogy tar i Ián végeszakad a vereségsorozatnak és ha nem is sikerül győzni, de talán sikerül dön­tetlent elérni. Este hét órakor, mint a derült égből jö- : vő villámcsapás érkezett a hír Szolnokról: ’ 3:0 arányú félidő után 6:1 arányú vereséget szenvedett a KAC. .4 mérkőzés lefolyásáról távbeszélőn beszélgetést folytattunk Domon­kos edzővel, aki a következőket mondotta: — Igen nagyszámú néző előtt Antay síp­jelére állott fel a csapat, Bonyhádival a kö­zépen, aki vállalta a játékot, bár még erő­sen érezte a közel 100 órás ut fáradalmait, A csapcet az első félidőben igen jól tartotta magát. Az első gól Szűcs 35 méteres bom- balövésébői esett, amelyet Endreffy nem tu­dott elfogni (1:0). Kém sokkal később Szűcs ismét kitört és ló-ősről pompás lövést eresz­tett a kapura. Endreffy még meg sem máz- j dúlt, máris bent volt a gól. (2:0.) A Szol- ‘ nők továbbra is egyik támadást a másik j után vezette és a félidő végén Koliáth gólja í állította be az eredményt (3:0). — Szünet után ért bennünket a katasziró- \ fa. Szél ellen játszottunk, amit nagyon jól “ kihasználtak a szolnokiak és egyik gól szál- i lőtt a másik után. Nem sokkai kezdés után Nagy négyre szaporította a szolnokiak gólját, j amire Bonyhádi a KAC egyetlen góljával j válaszolt. De hiába volt minden, erőfeszítés, | fogcsikorgató küzdelem, Szántó újabb gólt j rúgott (5:1) és végül Nagy újabb gólja meg- t pecsételte a csapat sorsát (6:1). — A csapatból Csákány, Telegdy, Foss és j Szaniszló igen jól játszottak és igen kelle- \ niesen meglepett Bonyhádi jó játéka, aki 5 igen sokat lőtt kapura, de hiába, mert Hor- i váth ragyogó formában volt. Igen jó volt | V erhőczi is, aki azonban a második félidő­ben komolyabban megsérült és attól a pillar nattól kezdve nem volt használható. Ami pedig Endreffyt illeti, róla jobb nem be­szélni. A hat gól közül négyet simán kivéd­hetett volna. Nem tudok szavakat találni, amivel ki tudnám fejezni azt, omit ez a já­tékos a mérkőzés folyamán müveit és ami­vel nagymértékben hozzájárult csapatom su- iyos vereségéhez. Hallatlan könnyelműségéi megerősítik maguk a szolnokiak is. Rom« hőnyi intézd szerint a Szolnok ugyan meg­érdemelten győzött, de nagy gólarányu győ­zelme nem reális és abban Endrsffynek nagy- része mm. Véleményein szerint a Szolnok győzelme megérdemelt, de nem ilyen túlzott arányban. Katasztrófánknak legfőbb oka a heves szél volt, amelyet ellenfelüiü: ki dot használni, de mi Domonkos edző -—, hétfőn reggel pedig ha­zaiadul Kolozsvár felé. Magam Budapestre utazom, ahol részt keiü vennem az MLSz által az edzők bevonásával rendezed meg’ beszélésea. Â mérkőzést megnézte Szénássv, a KAC fővárosi képviselője, aki hasonlókép­pen az esti vonattal utazik vissza s fővá­rosija» *— A szóin okiak vendégszeretete minden elismerést megérdemel. Kitűnő szállásról, ellátásról gondoskodtak és figyelmességük­kel hozzájárultak ahhoz, hogy könnyebb szívvel viseljük el a súlyos vereség utóhatá­sait — fejezte De távbeszélőn adott nyilat­kozatát Domonkos János, a KAC edzője. Az NB 1» további eredményei; Újpesten: Újvidék—Ujpesţ hO (0:0). Az újvidéki csapat megérdemelten győ­zött a második félidő 14. percében. Mézes fejes góljával. Szegeden; SzVSE—Ferencváros 2: J (1:0). A szegedi vasutas csapat bravúros játék után győzte le a Ferencvárost. Győzelme már csak azért is értékes, mivel a mérkőzés legnagyobb részében csak 10 emberrel ját­szott. Góljait qíz országi legjobb formában levő középcsatára. Tihanyi lőtte, a Ferenc­város részéről' Sárossi IÍI. volt eredményes. Salgótarjánban: WMFC—SalBTC 3:3 (2:1 j. A salgótarjáni csapat három tartalékkal állott ki, de igy is döntetlent tudott elérni. Budapesten: KAC—Elektromos 2:1 (2:1). Budapesten: Gamma—MA VÁG 6:0 (1:0). Budapesten.: Szeged—Lamport 3:0 (1:0). Kispesten; Kispest—DiMAVAG 3:3 (1;1}> Az NB. I. állása a 22-ík forduló után a következő: 1. Szolnok 22 15 4 3 69:30 34 2. WMFC 21 34 5 2 55:32 33 3. Újpest 22 12 6 4 66:32 30 4. Gamma 22 13 2 7 58:41 28 5. Ferencváros 22 12 2 8 96:49 26 6. Szeged 21 8 9 4 63:34 25 7. NAC 22 9 7 6 61:38 25 8. Kispest 22 10 3 0 53:62 23 9. Elektromos 22 9 4 9 48:44 22 10. SalBTC 22 7 7 8 49:56 21 11. DiMÁVAG 22 5 9 8 47:50 19 12. Újvidék 22 7 3 12 37:76 17 33. Lamparí 22 7 2 13 36:65 16 14. Kolozsvár 22 5 3 14 38:66 13 15. MÁVAG 22 2 5 IS 26:71 9 ló. SzVSE 22 3 3 16 32:88 9 A ZÁGRÁBI nemzetközi futóversenyt 15 ezer néző előtt, nagy zivatarban futották le. A verseny győztese a nemeit Ibring lett B.48 mp. idővel. 2. Iglói 8.50, 3. Kelten 8.51. Csapatversenyben győzött Magyaror­szág 10 ponttal Németország 14 pontjával szemben. mm. A csapat vasárnap pihen tu- folytaita Győzőit a HÉV, áöntsHeniil játszott a KEAC Vasárnap délután nemcsak a KAC, hanem [ a kolozsvári NB II-ős csapnánk Is súlyos har- I ©okait vívtak. Elsőnek a kolozsvári egyetemi » csapat állott ki az egyetemi stadion pályá­ján a MOVE Szabolcs elles. A két csapat ta­lálkozója váltakozó és igen izgalmas játék után eldöntetlenül végződött. XEAC—MOVE SiaboUss 3s3 (1:1) Mérkőzés előtt mindkét csapat öltözője- ben nagy az izgalom. Tombory bemelegítés közven le rândul, tiely&tte Szalokit állítaná be. az egyetemi csapat vezetősége, de igazolvá­nya otthon van, a csapat tiz játékossal áll fel és csak az első félidő 45-ik percében tel­jés, Szaloki igazolványának megérkezése ujun és beállásával az egyetemi csapat. De nem kímélik az izgalmak a vendégeket sem: lsét játékosuk, Hargitai és Négyesi III. vo­nata késik, az utolsó percben futnak be és :gy áll jel a csapat: KEAC: Molnár—Régner, Török—Pünkös- ti, Szeromi, Szaloki—Juhász, HpHay, Je­szenszky, Csonka dr., Kúrlhy. MOVE Szabolcs: Márki—Fiié, Kábái— Hargitai, Négyesi 111., Lovász—Hund, II­esik, dr. Kiss. Szalay, Mester. Az első félidő a KEAC fcSényásiek jegyé- Den zajlik le. Néhány percnyi tapogatózás uü-án. 8 KEAC .mari® támadásba Lendül és MA ESTE a Filharmóniai Társaság hatodik bérleti estje a Mátyás Király Diákházban. — Vbzénybi % KiadUr© ■ ■ Faragó Oydsfgy zongoraművész. Miisor; Weber: Bűvös vadász nyitány. Mozart: D-molízongorává seny. Mussorgsky: Éj a kopár hegyen. Beethoven: VH-ik szimfónia. Jegyelővétel az Ellenzék könyvesboltban, Kolozsvár, — Telefon: 11—-9A. Csonka dr.—Kürthy ossz játék után utóbbi. J ! berúgja a KEAC vezető gólját (1:0). A gól ! I után a MOVE Szabolcs feléled, támadásokat I vezet, de a tiz emberrel küzdő KEAC vé- |. debne mindent rombol. Nagykésőre, a 38, I percben sikerűi a csapatának meddő prőbál- i hozását megunó dr. Kissnek egyéni játék I után egyenlítenie (1:1). j Szünet után a vendégcsapat mozgásából megállapítható, hogy az együttes feljavult. ■ Állandóan támad, erős fölényben vezeti le- ! rohanásait és sikerűt is a 18-ik percben, Mester révén gólt szereznie (2:1). De nem sokáig tart az öröm, mert lendületes támadás indul kapujuk felé és a jó formában lévő Kürthy egyenlít (2:2). A 39-ik percig vá!!ira- j kozó játék folyik, mindkét csapat csatárab : nak rosszul megy a kapuralövés, porzanak a ■ kapufák és végül a MOVE részéről dr. Kiss ! révén újabb gól esik, pompás lövésből, j ! amely a felső sarokba talál magának utat (3:2). A vendégcsapat győzelmét már min ! denki elkönyvelte, Szemerkélni, majd zu- j hogni kezd az eső, de a játékosok nem vo- j miínak le a pályáról, hanem tovább folytat- j ják a játékot. A KEAC-eaatárok egyenlíteni j próbálnak, de ami nem sikerül nekik, síké- j j rül a véletlennek: a nehéz, csúszós pályán az utolsó percben File hazaad, a labda sa­ját. kapuba perdül be. Az 1500 főnyi közön eég tompok a vendégek hajukat tépik, de az eredményen változtatni nem lehet, a kö­vetkező percben lefújja a mérkőzést dr, Kuszalik játékvezető. A két csapat találkozása szép sportot ho­zott, csak az eső fontolta «B a megjelent kö­zönség örömét. Az eredmény reális, ámbár a mérkőzést kis szerencsével bármelyik csa­pat megnyerhette vo-lua. Jók voltai:: Piin- kösty, Szer érni. Csonka dr., Kürthy, illetve ■dr. Kiss, Márki, Kábái. A mérkőzést dr. Kus-zaíik kifogástalanul vezette. JL MÁV—MSE 3;2 <2;i) i A KEAC—MOVE Szabolcs mérkőzés utol- ] só perceiben lezúdult zápor miatt a kitűzött j időnél közei negyedórával későbben kezdték t a X, MÁV—MSE mérkőzést, Vay László já- j tékvezetésévei. Heves iramban indul a küzdelem, o nyolca- j dik percben Lukács—OrGszi összjátéjz után j utóbbi kapura bombáz és máris vezet a K. MÁV (1:0). A közönség diadalorditáseal fo­gadja a hazai csapat győzelmét, de az/a csak tűzbe hozza a vásárhelyi csapatot, melynek részéről Inczp. II. villámgyors lein tás után 10 lépésről máris egyenlít (1:1)• A mérkőzés ennek ellenére erős MÁV-folén\ jegyébe1“ lolyik. Egymásután hagyjak ki L MÁV-csatárok a jobbnál-jobh helyzeteke: amig végű', llódy Dimény elé teszi a labdát, aki kapásból kapura lő, a lövés gólba meg' (2Aj. ‘ . Félidő után kiegyensúlyozottabb lesz 3 p ték. A 19. percben Maíisz megcsúszik a sá rOs pályán és 16-osou beiül kézzel érinti a labdát. A játékvezető habozás nélkül iteh. meg a tizenegyest, lnczf, //_ áll neki és löv villámgyorsan — mellé! . . . SzivszorongaU- pillanat vc*lt, a nem- sikerült lövés után szín te felíélekzik a közönség és vele együtt a MAY is, amely most már bizt03 a dolgában és egymásután gördíti ellenfele kapuja ielv támadásait. Mégi® a MSE javít: a 21. percben nagy kavarodás támad a MAV-kapu élői’, amihői hirtelen kiemelkedik Szász feje erről máris pattért a labda a MÁV kapujába. (2:2j. A MÁV győzelmét végül közvetlenül Szoliő&i szerzi meg, aki a 33. percben ti zenhatosou beiül kézzel löki Oiőszit. A jó tékvezető 11-est Ítél, Oroszi úJd neki és job­ban sikerül lövése, mint Incze lí-nek (3:2; A játék hátralévő réssében igen sok cd kaim a van a MSE-nek arra, hogy egyenlít ean, de nem sikerülnek támadásai és a mér kőzés végeredményben a K. MÁV. megérd - melt győzelmével végződik, Jók voltak Oláh (a mezőny legjobbja' Dimény, Matisz, üle-ive Kovács, Incze f í és Nagy. Vay László túl lágyan és erélytelenül ve­zette le a mérkőzést. A két csapat a következő össze állításba u játszott: K. MÁV: Neme*—Schaff, Matisz—Csihy Kiss, Oláh—Szeáni&sek, óik?, Hódy, Oro­szi, Lukács, Dimény, MSE: Benedek—Szöllősi, Kovács—Giíiga. Borsovetzky, Medve—Nagy, íneze 11 . Szász, Ver zár, ZiÁái H. , Bástya—DSE %\2 (4:2) Vezette Gál. Góilövők: Pállíy 3, Gc-czo 2, Râmai, illetve Duka (2). A kolozsvári csa­pát fölényesen győzőit. Psmpás Mftre) Kiss György (KRCi nyerte & Kerieii mezei fnlévirsinfi KOLOZSVÁR. Szokatlanul nagy érdek­lődés melleit, igen nagyszámú induló részvétedével bonyolították le vasárnap déielőtf a Gazdasági Akadémia külső ma” jorja melletti réteken a kerületi mezei futóversenyeket, amelyet Kiss György nyert meg pompás idővel a mögötte be­futó Dimény előtt. Az ifjúsági verseny győztese Horváth, aki majdnem a célig együtt futott Butikéval, akit csali jobb hajrájával előzött, Kellemes meglepetést keltett a befutók között Boidis jó helye­zése, aki ugylátszik még mindig formá­ban van éa egyik legértékesebb atlétája tehetne a KACrnsk. A verseny résziéit es eredmény ei a kö­vetkezők: 6000 m.: 1 Kiss György KAC 20.30.19. 2 Dimény Villamos 21.25.8, 3 Perczelly KEAC 22.11.8, 4 Kiss II. Gyula KAC 22.12.4, 5 Boidis 22.13, 6 Gyű gyű tz KAC 22.31. 7 Dénes KEAC 23.40, 8 Nyilas KAC 24.03, 9 Fülöp KAC Poslás SE—Dési MÁV 2;2 (1:0) jVezette Dézsi. Góllövők Bűkor, Zsiga, illetve Szilágyi és Buzási. A nagy torná­ban levő Postás igen szerencsétlen körül­mények között ajándékozta az egyik pon­tot a dési csapatnak, bár a győzelmet megérdemelte volna. A csapatban igen jól működött a védelem és a fedezetsor, a dési csapatból jó volt Buzási és a véde­lem. Hazaérkezett a tonnái válogatott BUDAPEST. A Torinóból visszatérő magyar utánpótlás válogatott 100 órás vi­szontagságos utazás után szombaton reg­gel fél 9 órakor érkezeti vissza a magyar fővárosba. A csapat játékosai 24-szcr szálltak lé és fel a vonatokra Torlnótól Bmiapes- tig 50 csomaggal és ödzltcu késtél: le o csatlakozást 24.13, 10 Csep Mózes KAC 24.23. 11 Mir suffer KAC 24.26, 12 Árkossá KAC 24.26, 13 Asztalos KEAC 27=02. Bujdos (KAC) feladta a versenyt. 3000 m.: 1 Horváth KAC 9.49.2, 2 Buttka KAC 9.49.6, 3 Gudor KAC 9,58.1 4 Szekoravés KAC 10,15.2, 5 Jenei M KAC 10.15.4. 6 Pilbák KAC 10.16.4, 7 ^Jenei Szilárd KAC 10.23, 8 László KAí 10.26, 9 Boros Gépinari középiskola 10.28, 10 Márton KEAC 10.32, 11 Kulin Villamos 10.13, 12 Bangha Gépipari kö zépiskola 11.03, 13 Koszîa KMSC 11.12. Györffy KEAC, Pali Gépipari középisko­la, valamiül Székely és Pető feladták a versenyt. A szép sportot hozó mezei versenvt igen nagyszámú közönség nézte végig, annak eredményei egyrészt az atléták fel készültségét, másrészt a rend ezeké a- ko­moly munkáját bizonyítják, és ez okozta nagy' késésüket. A csapat a visszavágó mérkőzést junius 28*án, vagy július 5-én játssza le Budapesten, inig nagyválogatott ez év végén látogat el Olaszországba. KAC II—KMSC 2:6 (i:t>) Vezette Herényi, gólíövo Kovács Pál (2). Igen izgalmas, de kemény volt a mérkőzés, mivel a játékvezető kienged’e a mérkőzést a kezéből. Az első félidőben a KMSC, szünet után a KAC volt fölény ben. A KAC ból jó volt Seprényi. Tóth, Kovács Pál és Enghy, a KMSC-ből Cseii. Kapusi, Schneider cs Moldovan. VASÁRNAPRA voit kitüz\re a KEAC II.—Szamosujvári Törekvés Î. o. bajnok* mérkőzés. Ezt azonban a Törekvés ellen­fele javára lemondta es igy a két pontot az egyetemi csapat játék nélkül szerezne mejt.