Az Egri Ho Si Minh Tanárképző Főiskola Tud. Közleményei. 1984. (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 17)

I. TANULMÁNYOK A TÁRSADALOMTUDOMÁNYOK KÖRÉBŐL - Kelemen Tinre: Zenetanítás az Egri Érseki Tanítóképzőben. II. rész. A négyéves képzés (1883—1920)

Nem sokkal ezután nagyszabású rendezvényre is sor került. 1901 márci­us 17-én vasárnap a képzős diákok a Mindszenti-önképzőkör szervezésében ünnepi hangversenyt tartottak a Vörösmarty szoboralap javára. Az esemény színhelye — nyilván a várható nagy érdeklődésre való tekintettel — a Líce­um díszterme volt. A műsort az Egri Híradó közléséből ismerjük 1 4. 1. Abt: Ki fejti meg? Előadta az énekkar 2. Dancla: Részlet a Petit ecole de la melodie c. darabsorozatból. Előadták: hegedűn Ottlik Kálmán és Lőrincz Béla IV. éves növendé­kek, zongorán kísért Medgyesi Géza II. éves növendék. 3. Vörösmarty — Erney: Szép Ilonka. Melodráma. Szavalta Joó György II. éves növendék, zongorán kísért Pelle Gyula IV. éves növendék. 4. Ostschlegel: „Dominó" — Gavotte a Herceg és a kőműves c. operettből. Előadta a zenekar. 5. Egerváros mint királyaink vendéglátója. Felolvasás. Tartotta: Breznay Imre tanár 6. ? Magyar népdalok Énekelt: Orosz János III. éves növendék. 7. ? „Harmónium-kettős" Előadták: Luspay Kálmán (harmónium) és Pelle Gyula (zongora) 8. Gillányi: Kakasülőn. Szavalta: Fojtán Béla IV. éves növendék 9. Chopin : Minuten-Valse. Zongorán előadta: Medgyesi Géza II. éves növen­dék. 10. ? Fáklyafénynél. Induló Előadta az énekkar. A műsor összeállítói észrevehetően arra törekedtek, hogy a hangverseny számai lehetőleg mutatósak, hatásosak legyenek. A várható bevétel szem­pontjából ez természetesen érthető volt viszont hogy ha már a zenei rész ilyen lett — legalább a felolvasásnak vagy a másik szavalatnak feltétlenül az alkalomhoz illőnek kellett volna lennie 1 5. Nagyobb önálló hangversenyről a későbbi évekből nincsen tudomásunk. A Miskolcra távozó Lányi Ernő örökébe lépő Pogátschnigg Guidó főszékes­egyházi karnagy tanári működésének ideje alatt (1901 szeptemberéről 1908 végéig) mint kisegítők, a képzősök gyakran énekeltek a főszékesegyház zenés miséin. Ilyenkor önálló zenei feladatot is elláttak. így nem sokkal Pogátsch­nigg főszékesegyházi karnagyi beiktatását követően, december 8-án, a Szeplőtlen fogantatás ünnepén, az iskola 70 tagú énekkara énekelte a litur­gikus vecsernyén a Magnificatot. Ebben az időszakban vált szokássá, hogy Mindenszentek napján az énekkar kivonult a Fájdalmas Szűz temetőbe 1 6, ahol a Zsasskovszky-testvérek s más elhunyt tanárok sírjánál gyászdalokat adtak elő. Állandó szereplői voltak az énekesek a város által rendezett márci­us 15-i ünnepségeknek is. A sajtó minden évben beszámolt ezek lefolyásáról. Az ünneplő tömeg a Líceum előtt gyülekezett, majd átvonult a Városházá­hoz a Kossuth térre 1 7. A diákok itt elénekelték a Himnuszt majd az ünnepi beszéd után a Talpra magyar-t vagy más „hazafias" éneket. Az ünnepség második részére a Kaszinó épülete előtt került sor. Itt csendült fel Pogátsch­nigg népszerű alkalmi műve a Csak magyarok legyünk című kórus. Befejezés­ként a Szózatot énekelték el. A zenekar rendszeres működése Hirsch Hugó betegsége majd halála miatt nem volt biztosított. Átmenetileg Chochola Ferenc székesegyházi muzsi­597

Next

/
Oldalképek
Tartalom