Az Egri Ho Si Minh Tanárképző Főiskola Tud. Közleményei. 1984. (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 17)

I. TANULMÁNYOK A TÁRSADALOMTUDOMÁNYOK KÖRÉBŐL - Kelemen Tinre: Zenetanítás az Egri Érseki Tanítóképzőben. II. rész. A négyéves képzés (1883—1920)

lomhoz illően feldíszíteni: a főhelyen a király és a királyné ifjúkori életnagy­ságú képeit helyezték el; fölöttük a korona volt, amelyet nemzetiszínű zász­lók kereteztek. A műsor a következő volt: 1. Erkel: Induló a Hunyadi László c. operából. Előadta a katonazenekar 2. Lányi: Ezredévi himnusz Előadta a képző énekkara. 3. Ünnepi beszéd. Elmondta: Yincze Alajos igazgató 4. Zasskovszky Károly: Ez az ország. . . Előadta a képző énekkara. 5. Inezédy László verse: Ezer év Szavalta: Skody József III. éves növendék 6. ? Magyar Dalegyveleg. Előadta a katonazenekar. 7. Földváry István verse: Szent István Szavalta: Borbély Károly IY. éves növendék 8. Hanny (?) — Chován: Magyar táncok (zongora 4-kézre?) Előadták: Lányi Ernő és Zsasskovszky Károly 9. Tárkányi Béla verse: Az egri amazon. Szavalta: Nagyfejeő István IV. éves növendék 10. ? Rákóczi-induló. Előadta a katonazenekar. Lányi műve, s valószínűleg Zsasskovszkyé is kifejezetten erre az alka­lomra készült. A „Magyar Dalegyveleg" szerzőjének, valamint a Rákóczi­induló feldolgozójának nevét a műsor nem tünteti fel. Lehetséges, hogy mind­kettő a zenekart vezénylő katonakarmester munkája volt 1 0. E hangverseny kapcsán talán nem érdektelen megjegyeznünk, hogy a millenniumi iskolai ünnepélyek, hangversenyek rendjéről külön miniszteri leirat intézkedett. Wlassics Gyula kultuszminiszter kívánsága szerint ezek­nek lehetőleg teljes nyilvánosságot kellett biztosítani. Az ünnepi beszédek­ben múlt eseményeinek felidézésekor hangsúlyozni illett a vallás nemzetfenn­tartó és nemzetformáló szerepét. A tanítóképző ünnepén Vincze Alajos igazgató az „Isten király, haza" egységének gondolatát fejtegetve költői szavakkal méltatta az ünnep jelentőségét: „Miként a fényes felhőoszlop egy­kor a szabadság országába kalauzolta a zsidó népet, úgy vezette a magyart e hár­mas egység ragyogása vész és vihar között ezer év küzdelmein keresztül a mai napig, s vezeti tovább, ha hű leszen e nemzet ősei hagyományához, a második ezer év nagysága, dicsősége felé" — mondotta nagyhatású beszédében n. A sajtó esetenként kisebb iskolai ünnepélyekről is megemlékezett. 1900. május 9-én pl. a 48-as törvények szentesítésének emlékére rendeztek ünnep­séget a zeneteremben. Az ünnepi beszéd és a szavalatok mellett négy zene­szám is elhangzott. Az újság tudósítója dicsérte Révffy Károly IV. éves nö­vendék „ügyes orgona- és harmóniumjátékát", s kiemelte „Pelle Gyula III. éves növendék" meglepő szép sikerű zongorázását is. Az énekkart Zsasskov­szky Károly vezényelte 1 2. Ugyanebben az évben a Vörösmarty-centenárium alkalmából megtartott megemlékezésen, mint melodráma Erney József zené­jével — elhangzott a Szép Ilonka, valamint a költő Királyhimnusz-a amelyet Zsasskovszky Károly feldolgozásában adott elő az énekkar 1 3. 596

Next

/
Oldalképek
Tartalom