Új Dunántúli Napló, 1993. április (4. évfolyam, 89-117. szám)

1993-04-25 / 112. szám

Kosárlabda Bólyi SE - Paksi SE 2-0 (0-0) Boly, 300 néző. V.: Polecsák. Boly: Volcsányi - Neuperger, Macsi (Pintér), Fitt, Virág - Kirchner, Katona, Takács, Laj­tai - Bauer (Göller), dr. Papp. Edző: Kresz László. Paks: Gróf- Bregovics, Fábián, Sashegyi, Farsang - Mikolics, Somogyi, Radics (Hajpál), Porga - Hor­váth (Kolonics), Bóka. Edző: Márkus József. Második félideji játéka alap­ján a hazai csapat megérdemelt győzelmet aratott a lelkesen küzdő vendégek ellen. Góllövő: dr Papp (11-esből), Kirchner (11 -esből). Bonyhád - Gerjen 4-1 (2-1) Gerjen, 500 néző. V.: Sza- lóki. Bonyhád: Bogaras - Ven­dég, Stumpf, Szabó, Palkó - Guzorán (Baumann), Szlama, Sebestyén, Darabos (Balog) - Pfeiffer, Kiss. Edző: Losonczi István. Gerjen: Hornyák (Bla- zsó) - Fodor, Viszmeg, Pető - Dienes, Lizák, Ignácz (Fritz), Szabó, Andi (Gyenis) - Kocsis, Nagy. Szakosztály-igazgató: Pál ft Gábor. A hazai együttes saját magát verte meg a násodik játékrész­ben. Góllövő: Darabos 2, Kiss, Szlama, ill. Pető. Kiállítva: Viszmeg. Beremend - Kap. Gazdász 6-0 (2-0) Kaposvár, 500 néző. V.: László. Beremend: Hatala (Ku- rucsai) - Bábli, Jäckl, Müller, Óbert - Dárdai, Weinert, Szti- pánovics (Illés), Szabó (Müller)- Fülöp, Ónodi. Edző: Dárdai Pál. Kaposvári Gazdász: Ma- lecz - Puha, Ónodi, Novák, Nagy - Szabó Z., Szabó G., Kern, Hochecker (Buni) - Kiss, László. Edző: Szabó Ferenc. A gyenge napot kifogó haza­iak ellen ilyen arányban is meg­érdemelten győzött a jól játszó Beremend. G.: Dárdai 3, Óbert, Weinert, Illés. Játékvezetők és kupadöntők Az UEFA kijelölte az európai kupadöntők játékvezetőit. A döntés értelmében május 26-án Münchenben a svájci Kurt Röthlisberger sípol az Olympi- que Marseille (francia) - AC Milan (olasz) BEK-döntőn. A KEK küzdelmek utolsó állomá­sán, május 12-én a londoni Wembley-stadionban a német Karl-Josef Assenmacher vezeti a Royal Antwerpen (holland) - AC Parma (olasz) találkozót. Az UEFA Kupáért zajló Borus­sia Dortmund (német) - Juven­tus (olasz) összecsapás első fel­vonásának játékvezetője a ma­gyar Puhl Sándor lesz május 5-én Dortmundban, míg a visz- szavágón (május 19., Torino) a holland John Blankenstein ve­zet. Kézilabda NB I. Büntetőkkel: előny a Pécsnél PMSC - Győri ETO 20-20 (11-10) A pécsi Moszkalenko (sötét mezben) kísérli meg a góllövést Fotó: Kóródi Gábor NB I. férfi mérkőzés az 1-8. helyért. Pécs, városi sportcsar­nok, 1500 néző. V.: Brecsak, dr. Kiss. PMSC: Szente - Kovács 1, Horváth 7, Kakas 1, Papp 1, Moszkalenko 2, Németh 4. Csere: Tóth (kapus), Hang 1, Gelb 3, Székelyhídi, Becskei. Edző: Koleszár György. A szokás hatalma kényszeré­ből, szinte béklyóban játszotta az első 10 percet a hazai együttes. S mert a két csapat balkezeseinek vetélkedőjéből - legalább is ezen időszakban - a pécsiek kerültek ki győztesen, a 15. percben 6-5-re vezetett a PMSC. Ekkor szinte „megder­medt” a Győr, minek eredmé­nyeként megugrott a Pécs. A szépszámú szurkolósereg azon­ban nem örvendezhetett sokáig, mert a hazaiak elemi hibájából feljött az ETO, sőt az utolsó másodpercekben- - ugyan mi­ért? - órát szuggeráló hazaiak sorfala között Tóth lőtt gólt em­berhátrányból. Szünet után szinte szárnyakat kapott a hazai együttes. Annak ellenére, hogy többször is zic­cert, no és nem utolsó sorban büntetőt hibáztak a pécsiek, a 39. percben már 16-11-re „el­ment” a PMSC. Ekkor azonban bekövetkezett a több mint 10 éve kísértő pécsi betegség. A hazaiak ugyanis - Gelb, Kakas, Kovács és Horváth ballépései miatt - nem hogy 10 gólos előnyt szereztek volna, de meg­kísértve a múltat: az 51. percnél a nyakukra hozták az ETO-t. A rutinos Tóth által dirigált győri együttes pedig „bevetette” régi, de nagyon is bevált, tehát na- gyonis hasznos taktikáját, bele­gyömöszölte a hazaiakat - ráa­dásul erre a játékvezetők még „vevők” is voltak - saját stílu­sukba. Szinte megismétlődni tetszett a felsőházi rangadó, amikor a hazaiak a biztos veze­tés birtokában, csak egy elha­markodott lövésnek köszönhet­ték az egy pontot. Mitagadás, most ezen nagy lehetőséggel a játékvezetők visszaéltek, mert Kakas jogos gólját nem bünte­tővel, csupán szabaddobással „honorálták”, s mivel az időn- túli volt: következett a hétméte­res vetélkedő. A versenykiírás alapján a döntetlen mérkőzés végén 5-5 büntetőt kell lőni, hogy eldönt­sék: ki a mérkőzés győztese. Az első fordulóban mindkét csapat kihagyta a lehetőséget. A kö­vetkezőkben a hazaiak összpon­tosítottak jobban, s mert közben Szente mellett „beszállt” Tóth kapus is hétméterest hárított, a PMSC várja győzelemmel a csütörtöki visszavágót, amire Győrben kerül sor. Amennyiben ott a Rába nyer, akkor a továbbjutást eldöntő harmadik mérkőzésre május 2-án, vasárnap 17.00 órakor Pé­csett kerül sor. Békéscsaba - PMSC 25-21 (13-9) NB I. női mérkőzés az 5-8. helyért, visszavágó. PMSC: Takaró - Mészáros 1, Suga 1, Bényei 1, Gergely, Gorbunova 6, Burjakova 4. Csere: Braxató- risz (kapus), Szabó 3, Csendes 4, Pucsli 1, Balázs. Edző: Spo- lár Viktor. Mitagadás, viharosan kezd­tek a csabaiak, mert az első öt perc végén máris 4-0-ra vezet­tek. A hazaiak szinte levegőhöz sem jutottak, hiszen saját ma­gukat „kergették” bele a roha­násba, amiből természetesen a sokkal fürgébb és ügyesebb vendégek kerültek ki győztesen. Az ukrán páros - Burja- kova-Gorbunova - jóvoltából a félidő közepére feljöttek a haza­iak, csakhogy a játékrész hajrá­jában a pécsiek ismét nem tud­ták tartani Hochrajtert, s ennek megfelelően négygólos előny­nyel zárta az első 30 percet a a különben is kedvező helyzetben lévő Békéscsaba. Szünet után - akárcsak a mérkőzés kezdetén - repülőraj­tot vettek a vendégek, s mire eszmélt a piros-fekete gárda, már 18-11-re a viharsarkiak ve­zettek. A 40. perctől „lazítot­tak” a lila-fehérek, s ez elég volt arra, hogy a két ukrán játékos mellé „szegődött” Csendes és Szabó társaságában az 52. perc­ben 20-17-re megközelítsék a vendégeket. Ekkor azonban is­mételten sorozatos hibát vétett a PMSC, s mert a csabaiak is le­higgadtak, képtelen volt köze­lebb kerülni ellenfeléhez a Pécs. A hajrában a vendégek gólké­pes átlövője, Gherendi szinte szétlőtte a teljesen „leépült” ha­zaiak védőfalát. Képtelen volt élni lehetősé­gével a PMSC. A mérkőzés egyes szakaszaiban ugyan fel­vették a kesztyűt a vendégek­kel, csakhogy a vetélkedőnek volt két olyan időszaka, ami­kor tátva maradt a szájuk, és üresen a kezük a pécsieknek. Mindezek alapján várhatják a 7-8. helyért kiírandó mérkő­zést, amit a Bp. Spartacus - Bp. Építők győztesével - kell „elkövetniük”. K. L. GÓLTOTÓ A héten ketten nyertek. A múlt vasárnap játszott PMSC - Kis­pest és a tegnapi Boly - Paks mérkőzésre tippelők között is sor­soltunk. A nyertesek: Szálkái Iván, 7632, Pécs, Kodolányi u. 3. és Molnár József, Siófok, Béri Balog A. u. 29. sza. alatti lakos. Az e heti szelvények beérkezési határideje pénteken déli 12 óra, pályázni csak a lapból kivágott szelvénnyel lehet. Ezt címünkre (Új Dunántúli Napló szerkesztősége, 7623 Pécs, Rákóczi út 34.) kell beküldeni. Főmérkőzés: Siófok - Kispest-Honvéd........................................ Pótmérkőzés: Rába ETO - PMSC-Fordan.................................. A pályázó neve: ...................................................................I. ... Lakcíme:........................................................................................... Off-road Pécsváradon Ha a vártnál kevesebb ver­senyző jött is el, azért így is nagy csatákat vívtak a terepjá­rók és motorosok egymással, a természetes és mesterséges te­repakadályokkal a Pécs várad melletti katonai gyakorlópá­lyán. A pénteki ügyességi-, a szombati akadály-, majd éjsza­kai verseny után ma délelőtt 10 órától újabb ügyességi próba áll a pilóták előtt. A három nap összesített eredményhirdetésére 15 órakor kerül sor. vasárnapi Új Vasárnapi Dunántúli Napló, az Axel Springer-Magyarország Kiadó Kft. pártoktól független lapja Felelős vezető az ügyvezető igazgató I )l pl! |p Főszerkesztő: LOMBOSI JENŐ i {^ J1 Főszerkesztő-helyettesek: GÁRDONYI TAMÁS, MIKLÓSVÁRI ZOLTÁN Kiadja az AS-M Kft. Baranya Megyei Irodája, MOLNÁR GYÖRGY irodavezető — i.miinn—mí Szerkesztőség és kiadóhivatal: 7623 Pécs, Rákóczi út. 34. 7601 Pf.: 134 Telefon: 72-15-000. Szerkesztőségi telex: 12-421. Telefax: 72-36-345. Kiadói telex: 12-320. Telefax: 72-22-301. Készült a Déli Nyomda Kft-ben. 7630 Pécs Engel János út 8. Telefon: 72-32-177. Telex: 12-211. Felelős vezető: SOÓS SÁNDORNÉ Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető bármelyik hírlapkézbesítő postahivatalnál, a hírlapkézbesítőknél, a posta hírlapüzleteiben és a Hírlapelőfizetési és Lapel­látási Irodánál (HELIR), Budapest XIII., Lehel u. 10/A 1900, közvetlenül vagy postautalványon, valamint átutalással Postabank Rt. 219-98636 021-02799 pénzforgalmi jelzőszámra. Előfizetési díj egy hónapra 54 forint, negyedévre 162 forint, félévre 324 forint, egy évre 648 forint. ISSN 0865-9125 Botrányos mérkőzésen esett ki a PVSK Hódmezővásárhely — PVSK 86-84 (34-39, 76-76) NB I. férfiak, rájátszás az A-csoportban maradásért. Pécs, városi sportcsarnok, 600 néző. V.: Forrai, Elmauer. PVSK: Milovidov 24/3, Sipos 5/3, Haszjanov 29/15, Miklóssy, Kovács 22/3. Cs.: Völgyi, Káldi, Pákozdi 2, Ribarics 2, Csirke. Edző: Varga Ferenc. Sok kosárlabda mérkőzést láttam már életemben, de ilyent még nem! Volt itt minden. Bot­rány a lelátón és a pályán, hosz- szabbítás, vendégedzői magán­szám, sok szándékos szabályta­lanság, ami megtorlatlan ma­radt, az ökölvívó ringben szo­kásos leütés és emiatti kiállítás, szabálykönyv-bogarászás, 5 percig álló játék. Minden olyan, ami máskor ritkaság. Az első félidőben végig a Hódmezővásárhely vezetett, már 7, ponttal is. Úgyanez meg­fordítva a szünet után: 8 ponttal elhúzott (68-60-ra) a pécsi együttes, mégsem tudott nyerni. A hosszabbítást még ki tudta harcolni, de a túlórázást már nem bírta idegekkel. A két különbusszal érkezett vendégszurkolók látványa már eleve ijesztő volt. A meccs az első pillanattól kezdve - nem csak a nagy tét miatt - végig fe­szült légkörben zajlott, a bot­rány mindvégig a levegőben ló­gott. Akkor sűrűsödtek az ese­mények, amikor 27 másodperc­cel a rendes játékidő vége előtt 72-73-as állásnál Milovidov tör­Pécsi PTSE 114-92 NB I. B. férfiak a 27-28. he­lyért, első mérkőzés. Pécs, vá­rosi sportcsarnok, 50 néző. PPTSE: Kriksciunas 24, Béki 9/3, Priger 5/3, Juska 11/3, Vojtek 6. Cs.: Gáspár 13/3, Lu­kács 12, Richter 7/3, Ilcsik 12/6, Kövecses 15/3. A két leendő NB Il-es csa­patnak „büntetésből” kellett le­játszani ezt a helyosztó mérkő­zést. Amin a rutinosabb PPTSE kezdett jobban és végig vezetve nyerte a találkozót. Ami a szín­vonalat illeti, a mérkőzésre in­lesztett: leütötte Véht, aki ellene szándékosan szabálytalanko­dott. Erre Milovidovot kiállítot­ták, ami kevésszer fordul elő kosárlabda mérkőzésen. Szó szót követett a parketten és a le­látón is, a hazaiak szakvezetőjét és a hódmezővásárhelyiek pá­lyaedzőjét úgy kellett lefogni, nehogy egymásnak essenek. Öt percig állt a játék, amíg Forrai játékvezető beszaladt az öltö­zőbe és kihozta a szabályköny­vet, mert nem tudta senki sem, hogy kinél lesz majd a labda a Milovidov helyére beállt Riba­rics két büntetője után. Az utolsó pillanatokban Kovács még két büntetővel kiharcolta a hosszabbítást a vasutasoknak, de a plusz 5 percben már a ven­dégek voltak a jobbak. A lefújás után a lelátóról a hódmezővásárhelyi nézők felül­ről leköpték a mérkőzés orvosát is, Varga Ferenc pedig megker­getett a pályán egy vele köte­kedő vendégszurkolót. Ezzel a győzelemmel a Hódmezővásárhely 3-1-re megnyerte a két csapat párhar­cát a rájátszásban, és bentma­radt. A PVSK pedig minden igyekezete ellenére kiesett az A-csoportból. Varga Ferenc:- Milovidov az idény legjobb teljesítményét nyújtotta, de a fegyelmezetlen­ségével nagy kárt okozott. A ki­állítása mindent eldöntött. Horváth László- Kecskemét (69-36) kább ráillett a barátságos, mint az I. osztályú jelző. Ezt mutatja az a tény is, hogy a sok kosár el­lenére egy óránál alig valamivel hosszabb időt töltöttek pályán a játékosok. A déli harangszóra kezdődött találkozóba az is be­lefért, hogy Richter 13 méterről kosarat szerezzen. Rab József: - Nem volt külö­nösebb tétje a meccsnek. A Kecskemét legjobb dobói: Kálmán 24, Balta 18/12, Vas­vári 15/9. Gyura Barbara Bita József lett az edző Egerszegen Zalaegerszeg a „Kosárlabdá­zás városa” lett, az erről szóló hivatalos okmányokat a bajnoki bronzrangadó második mérkő­zése előtt adta át Bogár Imre polgármesternek a zalaeger­szegi származuású dr. Istvánfi Csaba, a TF rektora, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szö­vetségének elnökhelyettese. S bár az ünnepséget győzelmi örömünnep is követte a régi ri­vális, a Körmend legyőzése okán, ma a zalai megyeszékhe­lyen mégis a labdarúgás került előtérbe egy váratlan lépés mi­att. Mihalecz István, a tőzsgyö- keres zalaegerszegi labdarúgó a ZTE egykori kiváló védőjátéko­sán felállt a kapu mellől: úgy döntött, hogy átadja a helyét annak, aki jobban tudja művelni ezt a mesterséget. „Mici”, a ZTE NB I-es csapa­tának nagyszerűen fejelő hát­védje tehát bedobta a törölkö­zőt. Egy darabig a pályát sem akarja látni - mondta. Elkesere­dése érthető, hiszen tanítványai a tavaszi szezonban sok keserű­séget okoztak a szurkolóknak. S ezért csak egyedül Mihalecz István lenne a hibás? Nem hi­szem. Egy ködös, nem világos meg­fogalmazás határozta meg a csapat célkitűzését Zalaeger­szegen. Bár konkrétan nem mondja ki senki sem, mégis az NB I-be jutást várják, s várták a csapattól. Irreális célkitűzés, ugyanis a jelenlegi állománnyal ez csupán vágyálom lehet. A Haladás elleni „rangadó” előtt lehetőségem volt arra, hogy testközelben lássam a munka- csarnokban bemelegítő hazai já­tékosokat. Együtt figyeltük a mozdulatokat az egyik zalae­gerszegi sportmecénással, s bi­zony mi sütöttük le a szemünket mások helyett. Hogy miért? Az alkalmi lábtenisz-partik részt­vevőinek többségét szabálysze­rűen zavarta a labda. Kivételes eseménynek számított, ha lega­lább háromszor labdához értek az NB I-be tartó játékosok... Mihalecz lemondása után nem lehetett tudni, hogy ki lesz az edző Egerszegen? Azután jött a hír, a bajnokság végéig Bita József technikai vezető látja el ezt a feladatot. Voltak ugyan próbálkozások mással is, de a volt sikeredző, Szőcs Já­nos, aki most az NB Ill-as Hé­víznél tevékenykedik, előbb igent, később nemet mondott egykori csapatának. Annak el­lenére, hogy egyesülete áldását adta volna a klubcserére. De próbálkoztak még másokkal is az egerszegiek. Valamennyien aktív trénerek, vagyis élő szer­ződésük van. Információink szerint tárgyalták a rivális Saba- ria trénerével, Fedor Sándorral - egykor éppen Zalaegerszegen ténykedett -, de nem sikerült megegyezniük. A befutó mégis Bita lett. E. E.