Dunántúli Napló, 1981. október (38. évfolyam, 269-299. szám)

1981-10-18 / 286. szám

MM« nuim V I s.-i Halvány játékkal is majdnem kiütéses győzelem Újmecsekalja, 3000 néző. V.: Tátrai. PMSC: Katzirz — Kin­cses, Torna, Róth (Schulteisz, a 23. percben), Brezniczky - Lutz, Dárdai, Lőrincz - Nagy, Mészáros (Kardos a 78. perc­ben), Dohány. Edző: Kovács Imre. SZEOL AK: Nagy - He­vesi, Kozma, Somogyi, Tóth (Furkó a 14. percben) — Repka, Orosházi, Szabó, Gruborovics — Kun, Márton (Puskás az 57. percben). Edző: Pataki Tamás. Egy távoli Róth lövés (1. perc) volt a jeladás a PMSC- támadások „sorozatgyártásá­ra”. Az első valamirevaló pé­csi akció aztán az 5. percben gólt is hozott. Nagy ívelt be jobbról, és az egyedül felejtett Róth 4 méterről, magasra fol- ugorva a kapu közepébe bó­lintotta a labdát (1-0). Nem sokkal ezután Tóth (le is cse­rélték), majd később Márton sérült meg egy-egy „csomag" nyomán, így három percig kettős emberhátrányba került a' SZEOL AK. A PMSC edzője is kénytelen volt korán cserél­ni, a derekát fájlaló Róthot Schulteisz váltotta fel a 23. percben. (Róth: ,,A Tatabánya ellen meghúzódott a derekam, most kiújult a sérülésem.") A hamar szerzett előny ké­nyelmessé tette a piros-feketé­ket, nemigen erőltették a gól­lövést. A hazai együttes jóvol­tából „leült" a mérkőzés, a nézők joggal bosszankodtak a látottak miatt. A szünet után az 50. perc­ben Orosházi 30 méteres ívelt szabadrúgását az 5-ösön he­lyezkedő Repka fejjel tovább­csúsztatta, de Katzirz vetődve mentett. Hat perc múlva érde­kes körülmények között növelte előnyét a PMSC. Dobány szök­tette a bal szélen Nagyot, a partjelző lest jelzett, Tátrai élénk kézmozdulatokkal kollé­gáját felülbírálva továbbot in­tett. A jobbszélső faképnél hagyta a leálló védőket és a bal összekötő helyéről, az 5- ösről a kivetődő névrokona mellett a hálóba gurított (2-0). A 65. percben Dobány-Dárdai akció végén utóbbi kisodródva közelről centiméterekkel dur- rantott fölór A 69. percben Brezniczky elsodorta a 16-oson belül Kunt, aki elesett, a bíró a 11-es pontra mutatott. A büntetőt Kozma a jobb felső sarokba lőtte (2-1) Még mi­előtt feléledhettek volna a sze­gedi remények, újra egymást ölelgették a pécsi futballisták. A 71. percben a jobbszélső Nagy szögletéből Schulteisz 12 méterről erőteljes fejessel a bal sarokra küldte a labdát, amely a kapufáról pattant a hálóba (3-1). Hét percre rá Mészáros átverekedte magát Kozmán, az alapvonalról oko­san visszagurított, és a berob­banó Dobány 8 méterről futtá­ból a kapuba bombázott (4-1). A 84. percben Puskás távoli szabadrúgáslövését Katzirz a levegőben úszva „hatástalaní­totta”. Erre a győzelemre egyálta­lán nem lehet büszke a PMSC. Ugyan a csapat rúgott négy gólt (igaz, egyet kapott is), de összegészében eléggé halo- vány teljesítményt nyújtott. Hogy mégis majdnem „kiütéssel” nyert, azt a szerény képességű játé­kosokból álló SZEOL AK-nak köszönheti, amely a lagyma­tag iramú, gyenge színvonalú találkozón nem késztette kü­lönösebb erőkifejtésre a hazai együttest. A pécsi kapuban PMSC—SZEOL ÜK 4-1 (1-0) Katzirznak nem sok dolga akadt, amikor viszont ritkán menteni kellett, feladata ma­gaslatán állt. A védelemben játszók közül Torna, Brezniczky, és Kincses is tetszett, góljával Schulteisz is megtette a ma­gáét. A középpályásoknál és csatároknál nem volt kiemel­kedő teljesítmény. A vendégek közül Kozma és Repka tűnt ki. Kovács Imre: „Biztos győzel­münkhöz nem férhetett kétség, de nem lesz minden ilyen mér­kőzésen majális.” Pataki Tamás: „Gratulálok a győztesnek, de a bíróval együtt 12-en voltak. Erre a tá­mogatásra nincs szüksége a PMSC-nek.” Horváth László A negyedik gól utáni pécsi öröm: Dobány felemelt kézzel várja a gratulációkat. „ Arató László felvétele Az NB I. további eredményei Volán-Ózdi Kohász 2-2 (1-0). Ózd, 10 000 néző. V.: Pálvöl- gyi. Góllövők: Kékesi, Szeibert, ill. Becsei, Bácskái B. Videoton—Diósgyőr 1-0 (0-0). Diósgyőr, 5000 néző. V.: Ja- czina. Góllövők: Csuhay. Csepel—Ú. Dózsa 1-1 (1-1). Csepel, 6000 néző. V.: Hart­mann. Góllövők: Varga, ill. Nagy. Békéscsaba—Vasas 0-0. Bé­késcsaba, 8000 néző. V.: Pa­dár. Rába ETO—Nyíregyháza 1-1 (0-0). Nyíregyháza, 7000 néző. V.: Nagy M. Góllövők: Szabó, ill. Cséke (11-esből). DMVSC—Haladás 3-1 (2-1). Debrecen, 6000 néző. V.: Tom­pa. Góllövők: Kerekes (2, mind­kettőt 11-esből), Sallai, ill. Vö­rös. Ferencváros—ZTE 4-0 (2-0). □ Hői út, 13 000 néző, vezette: Palotai. Góllövők: Pogány (2), Pölöskei, Szabadi. NB I. ifjúsági bajnokság SZEOL AK—PMSC 3-0 (1-0). Pécsújhegy, 100 néző. V.: So ős. PMSC: Lukács — Tóth A. (Hol- lósi), Bari, Vukmann, Ott (Pauska) — Czérna, Garami, Szabó Gy. — Papp (Pillinger), Hüber, Szigeti. Edző: Garami József. Góllövők: Batki, Kovács, Takó, A PMSC legjobbjai Lu­kács és Vukmann voltak. AZ NB i. Állasa 1. Bp. Honvéd 9 5 3 1 17-10 13 2. Csepel 10 4 5 1 9- 8 13 3. Haladás 10 5 2 3 17-12 12 4. Ü. Dózsa 10 4 4 2 15-10 12 5. Videoton 10 5 2 3 17-14 12 6. Ferencváros 10 5 1 4 25-17 11 7. Rába ETO 10 5 1 4 26-22 11 8. Vasas 10 3 5 2 19-15 11 9. Tatabánya 9 4 3 2 20-J8 11 10. Pécsi MSC 10 5 1 4 16-14 11 11. Nyíregyháza 10 4 3 3 10-10 11 12. DMVSC 10 3 3 4 16-17 9 13. Békéscsaba 10 3 3 4 14-15 9 14. Ózd 10 3 2 5 19-18 8 15. ZTE 10 2 4 4 8-16 8 16. Diósgyőr 10 2 3 5 12-18 7 17. Volán 10 1 5 4 10-16 7 18. SZEOL AK 10 1 — 9 7-27 2 A Bp. Honvéd—Tatabánya mérkő­zést ma játsszák. All. forduló műsora: Ú. Dó­zsa—Békéscsaba (október 23., péntek), Volán—Nyíregyháza, Vasas-Debrecen, ZTE-PMSC, Rába ETO-DVTK (október 24., szombat), Tatabánya—Ózd, Ha- ladás—FTC, SZEOL AK-Bp. Honvéd, Videoton—Csepel (ok­tóber 25., vasárnap). Ilz úttörő olimpiától az Hiúsági válogatottig Kosárlabda Oroszlány-U. PEAC 87-74 (42-36). NB I., férfimérkőzés, Oroszlány, 250 néző. V.: Wein. Szamos. U. PEAC: Kiss L. (17), Tóth (19), Csernai (6), Richter (19) , ■ Ottó (9). Csere: Juhász (4). Az Oroszlány legjobb pontszerzői: Hilcz (23), Jánny (20) . Küzdelmes mérkőzésen az oroszlányiak megszerezték őszi első győzelmüket. Ganz MÁVAG-PVSK 78-73 (34-34). NB I., férfi mérkőzés, Budapest. V. Szillásy, Valovics. PVSK: Darázs (8), Gálosi (2), Varasdi (20), Rabb (17), Tóth (14). Csere: Kovács (10), Kam- rics (—), Solti (2). A Ganz MÁ- VAG legjobb pontszerzői: Lo- sonczy (21), Demeter (17). A Koracs Kupa mérkőzéstől fá­radt gépgyári csapat csak ne­hezen győzte le a bátran és jól játszó pécsieket. A 35. perc­ben még 67-67 volt az ered­mény. A mai sportműsor Kézilabda PMSC-Elzett SK 23-15(12-6). NB I. B., női mérkőzés. Pécs­újhegy. Legjobb pécsi dobók: Balázsné (11), Baloghné (3), Pálvölgyiné (3). * Komlói Bányász-Várpalotai Bányász 25-21 (12-10). NB I. B„ férfimérkőzés, Komló. Legjobb komlói dobók: Putics (6), Czim- mer (5), Ambrusics (4), Her­bert (3). A lelkes hazai csapat biztosan nyert az NB l-be már feljutott vendégek ellen. Asztalitenisz Kitűnően küzdöttek a magyar női asztaliteniszezők Mestré- ben, az olasz nemzetközi asz­talitenisz-bajnokság második napján lejátszott mérkőzések után. Női csapatbajnokság: 1. Magyarország, 2. Dél-Korea I., 3. Csehszlovákia és Dél-Ko­rea II. Férfi csapatbajnokság: 1. Lengyelország, 2. Hongkong, 3. Anglia és Magyarország. LABDARÚGÁS. NB li. mérkőzé­sek: Komló—Mohács-Véménd, Kom­ló. 13.30. MÁV DAC—PVSK. Győr, 13.30. Területi baj'nokság: P. Zsol- nay—Barcs, Porcelángy. pálya, 13.30. Siklós—Táncsics SE, Siklós, 13.30. PBTC—Bonyhád, Bőrgyár-pálya, 13.30. Boly—Latinca SE, Boly, 13.30. Siófok—Mázaszászvár, Siófok, 13.30. Tamási—Sellye, Tamási, 13.30. Me­gyebajnokság : Vajszló—P. Postás. Vojszló, 13.30. Beremend—Villány, Beremend, 13.30. Somberek—Sziget­vár, Somberek, 13.30. Steinmetz SE—U. PEAC, Postás-pálya, 9.30. Szentegát—Sásd, Szentegát, 13.30. Drávafok—Kesztyűgyár, Drávafok, 13.30. István-akna—P. Kinizsi, Ist- ván-akna, 13.30. Geresdlak—Vasasi Bányász, Geresdlak, 13.30. Orszá­gos ifjúsági bajnokság: PMSC— Keszthely, Kovácstelep, 11.00. PVSK—MVTE, PVSK-pálya, 11.00. KÉZILABDA. NB I. férfi mérkőzés: PMSC—Debreceni Dózsa, városi sportcsarnok, 11.30. NB II. férfi­mérkőzések: U. PEAC—Tatai Rá­kóczi, Tanárképző Főiskola, 11.00. NB II. női mérkőzés: PBTC—Si- montornya, Bőrgyár-pálya, 10.00. KOSÁRLABDA. NB I. férfi mérkő­zések: U. PEAC—Táncsics SE, PO- TE-csarnok. 9.30. MAFC—PVSK, Bu­dapest, 10.30. NB I. női mérkő­zés: PVSK—BSE, városi sportcsar­nok, 9.00. NB IL. női mérkőzés: U. PEAC—ZALAHÜS, Műszaki Főisko­la, 14.00. RÖPLABDA. NB II. férfimérkő­zés: P. Vörös Meteor—Békéscsabai Volán, öz u. iskola, 11.00. Stein­metz SE—Bácsbokodi Tsz, FVSK- csarnok, 11.00. U. PEAC—ÉLGÉP SC. POTE-csarnok, 12.30. NB II. női mérkőzések: P. Vörös Meteor— Békéscsabai Előre Spartacus, öz u. isk. 9.00. Mohács-Véménd—Duna­újvárosi Építők, Mohács, 11.00. U. PEAC—Szolnoki Vegyiművek, Mű­szaki Főiskola, 11.00. SAKK. OB I. férfi mérkőzés: BACSÉP SC—PMSC, Kecskemét, 9.00. OB I. női mérkőzés: BÁCS- ÉP SC—PMSC, Kecskemét, 9.00. OB II. mérkőzés: Komlói Bányász— MÉM, Komló, 9.00. ASZTALITENISZ: NB I. női mér­kőzés: P. Spartacus—VM Közért, Berek u., 11.00. NB II. férfimér­kőzés: U. PEAC—Szondi SE, Egye­temi Tornacsarnok, 11.00. BIRKÓZÁS. Az ifjúsági I. korcso­port Zrínyi Kupa szabadfogású ver­senye, Szigetvár, 9.00. TÁJFUTÁS. Wolf József emlék- verseny, Abaliget, 9.30. TÖMEGSPORT. Szakmunkástanu­lók megyei sportnapja, PVSK-pá­lya. 8.30. Békés Attila kajakozó Grünauban NDK-magyar ifjúsági válogatott kajak-kenu via­dalt rendeztek. A magyar csapatban szerepelt a PMSC ver­senyzője, Békés Attila is. (Újsághir) A télen történt. Karácsony másnapján délután a csípős hidegben lányok, fiúk topogtak a Mecsek cukrászda előtt. „Szia, Attila!" — kiáltottak rá a Városi Tanács előtt futó pi­ros-fekete melegítős, overallos nyurga fiúra, aki hamarosan eltűnt a Hunyadi úton. Békés Attila, a PMSC ifjúsági váloga­tott kajakozója már a követke­ző évi versenyekre készült, Kertvárosból futott rendszere­sen a tv-toronyig és vissza. Nyolcéves volt, amikor je­lentkezett Csaba Andrásnál, a Sportiskola kajak-kenu edzőjé­nél. Testnevelés tagozatos osz­tályba járt, sportágat kellett választania. A szomszédban la­kó barátja kajakozni járt, vele ment el az egyik edzésre. Az akkori kajakozok közül csak ő maradt meg. A mindennapos Pécs—Orfű- Pécs autóbuszozás, a kemény edzések rengeteg időt vesznek el. Tíz éve szinte minden dél­utánját a sportnak, áldozza. Hajnalban és késő este tanul. A Széchényi Gimnáziumban most érettségizik. A legutóbbi tanévben tanulmányi átlaga A3 volt. Tanárai, osztályfőnöke sokat segítenek neki. Különö­sen, amikor két—három hétre Tatára hívják edzőtáborba. Az iskolában mulasztottakat neki is pótolni kell . . . Attila mindig többet, jobbat akar. Amikor először győzött az úttörőolimpián, azért haj­tott, hogy ez másodszor is si­kerüljön. Nyert úttörőbajnoksá­got, két serdülőbajnokságot, tavaly országos ifjúsági baj­nok volt. Amikor ifjúsági baj­nok lett, a válogatottság, az IBV-n való részvétel kiharcolá­sa lebegett előtfe. Kétszer vett részt az IBV-n. Tavaly Szolno­kon, és az idén Prágában. Azok közé a kevés sportolók közé tartozik, aki második év­ben juttatta nemzetközi pon­tokhoz a PMSC-t. — Első edzőmnek, id. Csaba Andrásnak köszönhetem, hogy sportoló lettem, és kajakozó maradtam. Soha nem felejtem el, amikor 1977-ben azt mond­ta: „Attila, ez az új kajak a tiéd, de ehhez megfelelő eredmények is illenek."" Hát et­től kezdve kezdtem igazán ke­ményen dolgozni. Naponta edz, de van olyan időszak, amikor naponta két­szer is. A felkészülési időben 20—25 kilométert kajakozik egy edzésen. A versenyidőszakban 15—20 000 métert. Ebben az év­ben 2300—2500 kilométert ült hajóban, ami azt jelenti, hogy 230—250 órát töltött a vízen. Jelenlegi edzője .ifj. Csaba András. Edzőpartnere nincs Orfűn. Legtöbbször egyedül dolgozik, már megszokta ezt. .A verse­nyekre nyitott szemmel jár. A nagy versenyzők, a világ- és Európa-bajnokok minden moz­dulatát emlékezetébe vési. Egyes hajóval szeret legjobban versenyezni. De az ifjúsági vá­logatottban kettes és négyes hajókban is bebizonyította te­hetségét. A győri Horváth-tal jól megértik egymást, legutóbb Grünauban az NDK elleni ifjú­sági viadalon is ő volt a párja. Az idén a felnőtt magyar baj­nokságon is elindult. A hosz- szú távú kajak egyesben 10 000 méteren 46 induló közül 9. volt. Világ- és Európa-bajnokok, magyar bajnokok végeztek mö­götte. Attila most válaszút előtt áll. — Érettségi után Keszthelyen szeretnék továbbtanulni. Tudo­másom szerint ott nincs szak­osztály, de viz van, és így le­het kajakozni. Majd megtalá­lom a módját annak, hogy elő­adások előtt vagy után Keszt­helyen is kajakba tudjak ülni. Sokan kérdezték már tőlem, nem bántam-e meg a sportra fordított rengeteg időt, energi­át. Ha nem szeretném, nem csinálnám. Amig megy, amíg számomra érdekes és jólesik, addig csinálom. 1982-ben ismét az IBV áll Békés Attila érdeklődésének középpontjában. Egyes kajak­ban szeretne az ifjúsági válo­gatottban indulni. Ezért kezdi meg most mór november ele­jén a felkészülést. Hegyi István Dunántúlt napló Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja * Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hadarna Erzsébet Szerkesztőségi ügyelet 12—19 óráig 10-053, 19 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károfy Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf; 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264 Szerkesztőséq telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szendrői György Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető hfrlapkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hóra 34,— Ft negyedévre 102,— Ft fél évre 204,— Ft egy évre 400,— Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133—2007