Dunántúli napló, 1975. augusztus (32. évfolyam, 209-238. szám)

1975-08-11 / 219. szám

Mozaikok a pécsi Széchenyi téri fesztiválról. Fotó: Erb János Nagysikerű A PMSC első gólja. Kardos beadását a 44. percben Dárdai P. a hálóba fejelte. Az előtérben a Szállítók játékosa. Egri figyeli a fejleményeket, középen Fábián, mögötte Dárdai P. Fotó: Arató László PMSC—FŐSPED Szállítók 2:1 (1:01 TOK) 1. MÁV DAC—Kossuth KFSE 1:3 2 2. Dunaújváros—Bp. Spart. 2:1 1 3. Várpalota—Nagybátony 3:2 1 4. Vasas Izzó—Komló 1 :0 1 5. Szolnoki MTE—Oroszlány 2:1 1 6. Domb. Spart.—Táncsics SE 1:1 x 7. Növényolaj—Pécsi VSK 5:1 1 8. Véménd—Dunaújvárosi É. 3:2 1 9. Szív. MÁV—BKV Előre 3:2 1 10. Bauxitbányász:—Bábolna törölve 11. Alumínium—Dunakeszi 5:1 1 12. Békéscs. TASK—Szol. MÁV 4:3 1 13. Borsodi B.—Kazincbarcika 4:3 1 Pótmérkőzések 14. Sófok—Pécsi BTC 2:0 1 15. Záhony—Leninváros 0:2 2 16. Ózd—Gyöngyös 2:1 1 Társadalmi munka és gálaest a fővárosban • Barátság fát ültettek Somogy apátiban Újmecsekalja, 5000 néző, vezette Halász. PMSC: Katzirz — Iványi, Maurer, Englóner, Kincses — Bálint (az 52. percben Lőrinc), Dárdai P., Dárdai L. — Kar­dos, Fábián, Jónás. Edző: Ga­rami József. FÖSPED Szállítók: Lanczkor — Egri, Losonczy, Hirbeck,_ Nagy S. (a 68. percben Fejes) — Stefan, Kiss L., Kanyó — Raffael, Alapi (a 81. percben Balogh), Márkus. Edző: Bund- zsák Dezső. Hamar kiderült a vendégek taktikája. Megszállták kapujuk előterét, a mezőnyben adogat­tak, a pécsiek játékának lelas­sítására törekedtek. A 6. perc­ben Fábiánt buktatta Kanyó, a 17 méteres szabadrúgást Dárdai P. lőtte, Lanczkor szög­letre mentett. A 8. percben közvetett szabadrúgást ügyet­lenkedtek el a pécsiek. A ven­dégek védekezésre összponto­sítottak. A pécsiek kezdemé­nyeztek, a 14. percben Kardos lövése veszélyeztette a Szállí­tók kapuját, két perc múlva formás pécsi támadás végén Jónás beadása nyomán Fábián fejéről a labda a kapu fölé került. Góltígérő helyzet volt. A 18. percben Maurer Kar­doshoz játszott, az első lövést Lanczkor csak másodszorra tudta megszerezni. A 23. perc­ben Englóner fejese adott munkát Lanczkornak. A 34. percben pécsi szögletrúgás után ide-oda pattogott a lab­da a vendégek kapuja előtt, Dárdai P. az ötösről sem tu­dott a hálóba találni. Egy perc múlva Jónás szögletét Maurer a kapu mellé fejelte. A 43. percben Kardos beadá­sát Dárdai P. jó helyzetben kapta, de lövését Lanczkor véd­te. A sorozatos pécsi támadá­sok a félidő befejezése előtt egy perccel gólt hoztak. A jól játszó Kardos középre tálalt, Dárdai P. ezúttal nem hibá­zott, Lanczkor kapujába fe­jelte a labdát. 1:0. Szünet után tovább táma­dott a pécsi csapat. A 48. perc­ben Kardos-Fábián volt a lab­da útja. Fábián Dárdai P.-hez játszott, lövését azonban Lancz­kor menteni tudta. Az 50. perc­ben Kanyó már csak Katzirzzal állt szemben, a pécsi kapus a lábáról szedte fel a labdát. Az 52. percben Kardos a kapufát találta el, Fábián ügyesen sar­kalta eléje a labdát. A pé­csiek rohamoztak, a helyzetek kihasználásával azonban adó­sak maradtak. A 61. percben Alapi kihasználta a pécsi védők megingását, Katzirz azonban bravúrosan védett. A 62. perc­ben egyenlítettek a Szállítók. Jobb oldali budapesti szöglet után Englónertől elpattant a labda, Raffael 10 méterről a pécsi kapuba talált. 1:1. Nem sokat kellett várni a pécsiek újabb góljára. Ä 65. percben Kardos ügyesen becsapta Nagy S.-et, beadását Lőrincz fejelte, a labdát a védők a gólvonalon túlról vágták ki, a játékvezető a partjelző megkérdezése után megítélte a gólt. 2:1 a PMSC javára. A reklamá­ló Bundzsák Dezsőt, a buda­pestiek edzőjét a játékvezető kivezettette a pályáról. A várakozásnak megfelelő­en a pécsi csapat a mérkőzés jelentős részében kezében tar­totta a játék irányítását, a budapestiek sokáig szívósan védekeztek és sikerült 44 per­cen keresztül megőrizni kapu­jukat a góltól. Szünet után hiába támadtak a piros-feke­ték, gólt a vendégek értek el. Az egyenlítés után még volt ereje a PMSC-nek újítania és nagy küzdelemben mind a két pontot megszerezte. A pécsi csapat játéka nem volt meg­győző, van még javítanivaló. Jók: Maurer, Dárdai P., Kar­dos, Jónás, illetve Lanczkor, Hirbeck és Kanyó. Hegyi István Gazdag fesztiválvasárnap Barátsági Est résztvevőinek zö­mét a Kesztyűgyár, a MÉV, a Mecseki Szénbányák, a MÁV, a Baranya megyei Építőipari Vál­lalat és a Gázművek kiszesei alkották. Körükben megjelent Piti Zolán, a KISZ Baranya me­gyei Bizottság titkára és Kom- lódi Józsefné, a KISZ Pécs vá­rosi Bizottsága első titkára. Jevgenyij Jevtusenko világhí­rű verse, a Naggyá lenni nyitot­ta meg 19 órakor a Barátsági estet. A verset Medgyesi Tibor adta elő. Utána magyar és. orosz népdalok következtek. Zubán László együttese székely népdalokat, népdalfeldolgozá­sokat mutatott be nagy taps kí­séretében. A műsorban a nép­szerű énekesnő, Duga Ilona is fellépett. A nagy tetszést aratott nép­daléneklés után műfajváltás­ként az ARMA Jazz-zenekar adott műsort. A zsúfolásig meg­telt romkert később mozivá ala­kult, az IXILON stúdió tagjai vetítettek rövidfilmeket. A Barátsági est kezdetén is kitűnő hangulat felforrósodott. Az est rendezői aktív szórako­zási lehetőségről is gondos­kodtak, a színvonalas műsort szabadtéri bál zárta. A rendezvényre egybegyült. több száz fiatal közül sokan fel­tűzték az I. Magyar—Szovjet Barátság Fesztivál emblémá­ját, viseltek a fesztivál-emblé­mával díszített inget. Lapzártakor a szabadtéri bál még tartott, a szép, emlékeze­tes rendezvénynek ezúttal az időjárás is kedvezett. A Barátság fáját ültették el a somogyapáti Felszabadulási parkban augusztus 10-én a já­rási KISZ-találkozó fiataljai, akik 32 alapszervezetet képvi­seltek a szigetvári járásból. Az ünnepi eseményre az I. Ma­gyar—Szovjet Ifjúsági Barátság Fesztivál alkalmából került sor. A csaknem ötszáz KISZ-tagot Petöh Sándor, az MSZMP szi­getvári járási bizottságának titkára köszöntötte. Az egész­napos program keretében az alapszervezetek képviselői több mint száz mázsa papírt és va­sat gyűjtöttek. Majd feFvonul- tak transzparensekkel, fesztivál- jelvényekkel a somogyapáti barátságest Pécsett Munkával töltötték a vasár­nap egy részét az I. Magyar- Szovjet Ifjúsági Barátság Fesz­tivál küldöttei: szőlőkötözés­ben, vasútépítésben, gyümölcs­fa-ápolásban segédkeztek a törökbálinti nyári építőtábor lakóinak. A vasárnapi társadalmi mun­ka ünnepélyes aktussal kezdő­dött: a törökbálinti építőtábor­ban márványtáblát avattak, amely az I. Magyar-Szovjet Ifjúsági Barátság Fesztivál em­lékét őrzi majd. A küldöttek ezután munkaruhát öltöttek, szerszámot fogtak s a munka­helyekre indultak. Együtt dolgoz­tak a szovjet és a magyar fiatalok, s közös volt a döntés is: munkájuk ellenértékét, se­gítőkészségük pénzzel mérhető eredményét az 1000 személyes vietnami szakmunkásképző inté­zet felépítésére ajánlották fel. Este a Budai Parkszínpadon megrendezték a magyar dele­gáció gálaestjét. A küldöttek — s a delegációk vezetői, dr. Maróthy László, az MSZMP Po­litikai Bizottságának tagja, a KISZ Központi Bizottságának első titkára, valamint J. M. Tfazselnyikov, a Lenini Komszo- mol Központi Bizottságának el­ső titkára — nagy tapssal fo­gadták a bemutatkozó magyar művészeket: a KISZ Központi Művészegyüttesének énekkarát, Rajkó zenekarát, néptánc együttesét és .kórusát, a Sebő— Halmos együttest, a Bakfark Consort-ot, s a Camerata Hun- garica együttest. utcákon, méltatva a magyar és a szovjet fiatalok barátsá­gát. Kispályás labdarúgó, női kézilabda-mérkőzésre, valamint lövészversenyre is sor került. A kispuskalövészetben különösen sok lány indult. Sokan vettek részt a „Ki tud többet a Szov­jetunióról" című vetélkedőn. Este a fesztivál tábortűznél a zádori néptánccsoport és a so­mogyapáti citerazenekar adott műsort, és a résztvevők a ba­ráti népek dalaiból énekeltek. Hidason barátság-túrát szer­veztek augusztus 10-én az I. Magyar—Szovjet Ifjúsági Barát­sági Fesztivál alkalmából. 12 vetélkedő csapat részvételével. Közel száz fiatal elméleti és gyakorlati feladatokat oldott meg a tízkilométeres gyalog­túra-vonal akadály-állomásain. Az elméleti kérdések között szerepelt a Szovjetunió és a Komszomol, a szovjet munkás- mozgalom története, ezenkívül csatakiáltások és jelszavak megszerkesztése. Egyik legsike­resebb volt: „Három fiú, há­rom lány, jelszavunk a barát­ság”. Sor került kispuska- és légpisztoly-lövészetre is. Ezen­kívül kötelet húztak és — mász­tak, kúszófolyosón hatoltak át, gránátot dobtak, zsákban fu­tottak. Az egésznapos program érdekessége volt a szabadtéri főzőverseny. Már szürkületkor gyülekeztek a pécsi fiatalok a Tettyén. A A fesztivál mai programja Az I. magyar-szovjet ifjú­sági barátság fesztivál hét­fői Baranya megyei esemé­nyeiből : Délelőtt tíz órától Bara­nya megye határánál és Mecseknádasdon felkészül­nek a szovjet delegáció fo­gadására. 11.30-kor Pécs határában fesztivál-zászlós motoros küldöttség várja a delegá­ciót és kíséri a Fegyveres Erők Klubjához, ahol foga­dásra kerül sor. Délután 16 órakor Pé­csett, a Falszabadulási em­lékműnél nagygyűlést tarta­nak a fasizmus felett aratott győzelem 30. évfordulója tiszteletére és koszorúznak. Este 18.30-tól körtáncot lejt a Széchenyi téren a dunaszekcsői és a személyi táncegyüttes. 20 órakor a sikondai út­törőtáborban megkezdődik a gazdag kulturális prog­rammal egybekötött feszti­vál est. A TARTALOMBÓL: Ml ÉPÜL A VADASZKÜRT HELYÉN? ELÜTÖTTE, MEGRUGDOSTA, MEGHALT 12 m- IS LEHET ELDŐLT A VITA Világ proletárjai, egyesüljetek! Dunántúli napló XXXII. évfolyam, 219. szám 1975. augusztus 11., hétfő Ara: 1,50 Ft Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja