Dunántúli Napló, 1972. december (29. évfolyam, 283-307. szám)

1972-12-07 / 288. szám

Értékes döntetlen Soroksáron VM Egyetértés—Komlói Bányász 0:0 (Munkatársunk telefon/elentése.) Soroksár, 1000 néző. Vezette: Biróczki. VM Egyetértés: Len­gyel - Galambos, Józsa, Sóvá­ri, Szigeti - Bodnár, Siklósi - Túrái, Szuromi, Komáromi, We imper. - Edző: Rákóczi László Komló: Buús - Kótai, Kovács, Makray, Csordás - Tresch, Tal- lósi, Pál — Bordács, Juhász, Bencsik. Edző: Lantos Mihály. Kellemes, tavaszias időben a 100. NB l es mérkőzését vezető Biróczki sípjelére kezdődött a találkozó. Az első percek enyhe hazai fölényt hoztak, de hely­zet csak a 9. percben adódott Weimopr előtt, aki közelről fölé lőtt A másik oldalon Bordács szabadrúgását Tresch fejjel csúsztatta tovább, Galambos­nak sikerült felszabadítania. Az iram kielégítő volt, a játék azonban jobbára a pálya köze­pén folyt. A 20. percben Juhász biztató helyzetben elhamarko­dottan mellé lőtt. A kapuk rit­kán forogtak veszélyben, mind­két oldalon a védők voltak job­bak és időben léptek közbe. A 32. percben Bencsik beívelt a balszélről, a labdát Tresch lőtte kapura, az Egyetértés-védők felszabadítottak, majd Bordács lőhetett, Lengyel azonban men­tett. Egy perccel később Buús remek védését tapsolták meg a nézők. Két perccel a félidő lefújása előtt Bencsik veszé­lyeztetett, lövése kapu fölé szállt. Szünet után az Egyetértés kezdett jobban. Az 54. perc­ben meleg helyzetben tisztáztak a komlói védők szögletre. A szöqletet újabb szöglet követte, de o ió formában védő Buús hán'tott. Az 56. percben Bor­dács lőtt 12 méterről fölé. Egy Jónyer detronizálta Bengtssont Kedden a késő éjszakai órákban fejeződött be Párizs­ban a 22. francia nemzetkö­zi asztalitenisz bajnokság. A Pierre de Coubertin csarnok­ban 4000 néző tekintette meg a legnagyobb érdeklődéssel kí­sért férfi egyes fináléját, amely­ben magyar részről Jónyer István is érdekelve volt. Jónyer a svéd K. Johansson legyőzé­sével jutott a döntőbe, ahol a másik svéd, a világbajnok Stellán Bengtsson volt az el­lenfele. Az AFP francia hír- ügynökség jelentése szerint Jónyer detronizálta nagyszerű ellenfelét és alig 30 perc alatt valósággal „kiütötte". Különösen tenyeresei jöttek be s játéka elíen a svéd ver­senyző nem találta meg a megfelelő ellenszert. Rengete­get hibázott s így Jónyer Ist­ván méltóan vágott vissza a rotterdami Európa-bajnoksó- gon elszenvedett vereségért. Férfi egyes elődöntő: Jónyer (m)—K. Johansson (s) 3:0 (17, 16, 19). Bengtsson (s) — Stipancsics (jugoszláv) 3:1 (13, -18, 15, 18). Döntő: Jónyer—Bengtsson 3:0 (18, 14, 14). Női egyes: Hu Yu-lan (KNK)—Chang Li (KNK) 3:1 (16, -18, 20, 20). Vegyes páros: Stipancsics, Alexandru (jugoszláv, román)— Persson, Raadberg (svéd) 3:0 (19. 16, 14). perccel később cserélt az Egyetértés, Túráit Vógvölgyi vál­totta fel. A 63. percben Szuro­mi, Kótai és Tallósi kíséretében lőtt kapura, Buús ezúttal is ré­sen volt és vetődve elcsípte' a labdát. A 65. percben Bencsik beadását Józsa majdnem saját kapujába fejelte. A 69. perc­ben komlói szögletrúgás után kavarodás támadt az Egyetér­tés kapuja előtt, a lepattanó labdát Pál fölé lőtte. Három perccel később Juhász a kapu torkából fejelt fölé. Ebben az időszakban a Komló kezdemé­nyezett többet, számos lendüle­tes támadást vezettek. A 74. percben kimerítette cserelehe­tőségét a hazai csapat, Bodnár helyére Nagy állt be. Az utolsó negyedórában ismét a hazaiak irányítottak, de az eredmény már nem változott. Értékes bajnoki pontot szer­zett a Komlói Bányász Sorok­sáron. A bányászok biztonsági játékra rendezkedtek be, a ha­zaiak „veszélyes” emberei szo­ros őrizetet kaptak. A megerő­sített kék-fehér védőfal rendre megállította az első félidőben az Egyetértés próbálkozásait. Fordulás után is jól romboltak Kovácsék és ebben a játékrész­ben a komlói támadások is lendületesebbek voltak. A Kom­ló szervezett és fegyelmezett játékával rászolgált a döntet­lenre. A csapat legjobbja Buús volt, remekül védett. A sorrend­ben Kovács következik a kapus után. Tallósi sokat volt játék­ban, a csatároknak csak felvil­lanásaik voltak. Az Egyetértés­ből Józsa, Siklósi és Szuromi játéka dicsérhető. Lázár Lajos Gólok nélkül nem lehet mérkőzést nyerni Pécsi Dózsa—Csepel 0:0 Az U. Dózsa már őszi bajnok Az Ü. Dózsa a szerdai fordulóban folytatta győzelmi sorozatát, s bár az ötödik forduló után még csak a kilencedik helyen állt, most mór 2 pont előnye mellett gólkülönbsége is összehasonlít­hatatlanul jobb (23, illetve 11), mint a Kispesten vereséget szenve­dett Ferencvárosé. ÚJPESTI DÓZSA-MTK 2:0 (1:0) Hungária út, 10 000 néző, ve­zette: Emsberger. Góllövő: Du­nai III. és Dunai II. BP. HONVÉD-FERENCVAROS 2:0 (1:0) Kispest, 10 000 néző, vezette: Müncz. Góllövők: Szűcs, Pusz­tai. VASAS-SZEOL 3:1 (2:0) Fáy utca, 1500 néző. vezette: Szilvási. Góllövők: Müller (2), Tóth B., illetve Szeghalmi. A 12. percben Virág becsú­szott, a Vasas szélsője éppen a közbelépni igyekvő Bánfalvira esett, aki egy fájdalmas kiáltás után a földre esett Dr. Árky Nándor, a Vasas ’orvosa sietett segítségére, de csak kettős láb- törtést tudott megállapítani. RABA ETO-ZTE 2:1 (1:0) Győr, 8000 néző, v.: Szkokán. Góllövők: Póczik (2), ill. Tóth J. DUNÁNTÚLI NAPLÓ Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: M • tik • Ervin Szerkesztőség: Pécs. Hunyadi u. 11. Telefon: 15-000. 15-762. 15-852, 15-245. 15-264 Szerkesztőségi ügyelet; 8—20 óráig: 10-053, 20 óra után: 15-726 Kiadjo 3 Baranya megyei Lapkiadó Vállalói Felelős kiadó: Braun Károly Kiadóhivatal: Pécs, Hunyadi u. 11- Telefon: 15-000. 15-762. 15-852, 15-245. 15-264 Telexszám: 12-320- Kéziratot nem őrzünk meg és nem adunk visszo PÉCSI SZIKRA NYOMDA Pécs. Munkácsy Mihály u. 10 F. v.: Melles Rezső Terteszti a Magyar Posta Előfizethető a postahivataloknál és a kézbesítőknél Előfizetési díj egy hónapra 20 Indexszám: 25 054. E HETI totótippjeink K. Sport Népiport D. Napló 1. U. Dóz*a—Bp. Honvéd 1 * 2 1 X 1 2. FTC—Vasas 1 2 1 x 2 . 1 X 3. SZEOL—Egyetértés f X 1 1 4. Komló—Rába ETO X 1 t X 1 5. ZTE—Videoton 1 X 1 X X 6. SBTC—Pécs 1 X 1 1 X 7. Tatabánya—DVTK 1 1 1 8. Cagliari—Milan 2 X X 1 X 9. Palermo—Juventus X 2 X 1 X 10. Sampele -—Lazio 2 X 1 1 11. Verona—“‘o'ogna 1 2 1 X 1 X 12. Ascoli—Reggino 1 X 1 X X 13. Perugia—Foggia 1 X X 1 1 14 Lecco—Catania 2 1 1 VIDEOTON-TATABANYA 1:0 (0:0) Székesfehérvár, 5000 néző, v.: Hévízi. Góllövő: Wollek. DIÓSGYÖR-SALGÓTARJÁN 1:1 (1:0) Diósgyőr, 3000 néző, vezette: Csernefalvi. Góllövők: Udvarev, illetve Jeck. A BAJNOKSÁG ALLÁSA 1. U. Dózsa 14 10 1 3 33-9 21 2. Ferencváros 14 8 3 3 28-17 19 3. Bp. Honvéd 14 7 4 3 29-14 18 4. Vasas 14 8 2 4 26-17 18 5. Rába ETO 14 8 1 5 27-20 17 6. Videoton 14 7 2 5 22-18 16 7. Csepel 14 4 7 3 20-16 15 8. MTK 14 4 7 3 16-15 15 9. Tatabánya 14 6 3 5 16-16 15 10. ZTE r14 5 3 6 19-17 13 11. SZEOL 14 4 5 5 16-23 13 12. Egyetértés 14 3 5 6 12-25 11 13. Salgótarján 14 4 2 8 19-27 10 14. Pécs 14 1 6 7 8-21 8 15. Komló 14 1 ó 7 10-29 8 16. Diósgyőr 14 1 5 8 9-26 7 A góllövőlista élmezőnye A Dózsa végigtámadta a mérkőzést. A lila-fehérek csatárai azonban szerdán délután a PVSK-pályán egyetlen alkalommal sem tudták bevenni a Csepel kapuját. Fotóriporterünk Arató László felvétele a mérkőzés egy mo» galmas pillanatát örökítette meg. Ezúttal is menteni tudtak a csepeliek. 10 gólos: Bene (Újpesti Dózsa), 9 gólos: Fazekas (Újpesti Dózsa), Koz­ma (Bp. Honvéd), 8 gólos: Glézer (Rába ETO), Pusztai (Bp. Honvéd), 7 gólos: Váradi (Vasas), 6 gólos: Juhász L (FTC), Karsai (Videoton) és Szurgent (Csepel). Pécs, 2000 néző. Vezette: Bír- csák. Pécsi Dózsa; Rapp — Hernádi, Kincses II., Konrád, Kincses I. — Kocsis, Köves, Tóth I. — dr. Bérezési, Máté, Daka. Edző: dr. Czibulka Mihály. Cse­pel: Hajdú — Pető, Molnár, Hunyadi — Gulyás, Kondi — Bartos, Németh, Szurgent, Var­ga, Buronyi. Csere: Szurgent he­lyett a szünetben Losanczi, Bar­tos helyett a 75. percben Sárdi. Az első esemény a 2. percben adódott, Bartos 18 méteres sza­badrúgása elkerülte Rapp ka­puját. Nem sokkal később Bu­ronyi lövése tévesztett célt. A pécsiek vették át a kezdemé­nyezést, Tóth Mátéhoz játszott, de Máté kisodródott és odalett a helyzet. Feljött a Dózsa, Máté szögletet harcolt ki, beívelés után Máté lövése hajszállal gu­rult el Hajdú kapuja mellett. A 14. percben már a harmadik pécsi síögletet ívelte be dr. Bérezési. A csepeli Szurgent megsérült, iebicegett a pólyá­ról, de 3 perc múlva visszatért A pécsiek kezdeményeztek, a csepeliek szórványos próbálko­zásait a lila-fehérek hárították. Nem volt nagy iram, a Dózsa mezönyfölényben játszott. A 24. percben Kandi előretört, labdá­ját Bartos jó helyzetben kapta, de fejese a kapu fölé szállt. A 25. percben Köves baloldali szöglete a felső kapufáról vá­gódott vissza a mezőnybe. Két perc múlva Daka ügyes cselek­kel beverekedte magát az ötös­re, de kivárt és a csepeliek menteni tudtak. A pécsi táma­dásokban nem volt elég átütő­erő. A 30. percben dr. Bérezési a középen kiugrott, teljesen egyedül mehetett a csepeliek kapujára. Hajdú mellett is el­húzott, de el ügyetlen kedte a lehetőséget Óriási gólhelyzet volt A félidő utolsó perceiben a csepeliek támadtak. Bartos beadását Gulyás kapu fölé lőt- .te. Szünet után a pécsi csapat szorongatott. Előbb Máté lövése veszélyeztette a csepeliek ka­puját, majd Daka került jó helyzetbe, de közvetlen közelről mellé gurított. A csepeliek az 58. percben lőtték első szögle­tüket. A vendégek két perc múl­va újabb szögletet harcoltak ki. Beívelés után Németh fejesét Kincses J. a gólvonalról mentet­te. Nem sokkal később Bartos Németh elé gurított, a csepeli játékos 5 méterről sem talált Rapp kapujába. Változatos volt a játék, Kincses II. egészen a szögietvonalig tort előre, kapu elé játszott, de Daka jó hely­zetben gyatrán kapu mellé lőtt. A pécsiek erősítettek. A vendé­gek keményen védekeztek. A 70. percben már a tizedik pécsi szögletet ívelte Daka. A 75. percben Kincses II. sárga cédu­lát kapott. A 84. percben Tóth I. 20 méterről lőtt szabadrúgást, de labdája kapu fölé szállt. Kandi megsérült, az utolsó 5 percben 10 emberrel játszott a Csepel. A 87. percben Kincses I. elfutott a jobb szélen, beadá­sát Daka kapu fölé vágta. Újabb pécsi gólhelyzet maradt kihasználatlanul. A mérkőzés utolsó perceiben a lila-fehérek kapujukhoz szögezték ellenfelü­ket, de ezen a mérkőzésen a pécsieknek nem sikerült semmi. Gólok nélkül nem lehet mér­kőzést nyerni. Hiába támadott a játékidő nagy részében a Dó­zsa, a pécsi csatárok a góllövés­sel adósak maradtak, a legjobb helyzetekben is hibáztak a ven­dégek kapuja előtt. A helyze­tek, és a játék képe alapján a pécsiek több gólos győzelmet érdemeltek volna, de a csatá­rok tehetetlensége miatt meg kellett elégedniök egy sovány döntetlennel. A csepeliek dön­tetlenre mentek és ezt sikerült kiharcolniuk. A pécsi csapatból Hernádi, Konrád, Kincses I., Máté teljesítménye emelkedett ki. A csepeliek legjobbjai Mol­nár, Hunyadi és Kandi voltak. Hegyi István ÚJ SPORTPÁLYA ÉPÜl MECSEKAUAN A Mecsekaljai Általános Is­kola mellett új iskolai sportpá­lya építését kezdte meg tegnap a Pécsi Köztisztasági és Útkar­bantartó Vállalat. A 40 méter hosszú, 18 méter széles pálya minden általános iskolai sport­igényt kielégít. MŰSOR SZÍNHÁZ MOZI SZÍNHÁZ Nemzeti Színház: Fidelío (este 7 órakor), Bartók-bérlet. MOZI Park: Emberrablás magyar módra (f4,_ fó. f8). Petőfi: Emberrablás magyar módra (4. 6. 8). Kossuth: Menyasszony a zsákban (10, 12, f3, f5). Viszontlátásra a pokolban (f7, 9). Fekete Gyémánt: Fuss, hogy utolérje­nek (6). Jószerencsét: Milliárdokat érő ember (5, 7). Rákóczi: A csalóka szerelem játékai (5, 7). Május 1.: Forró vizet a kopaszra (fő). Harkány: A bűnügyi nyomozó (7). Mohács: Hókirálynő (fő). A hegytetőn zöld fenyvesek (f8). Sósd: Egy rendőrfel­ügyelő vallomása az államügyésznek (7) Sellye: A betyárkapitány kincse (7). Siklós: A katona visszatért a frontról (5, 7). Szigetvár: Dodeska- den (8). RÁDIÓ KOSSUTH RÁDIÓ 4.25—7.59: Jó reggelt! — A Kossuth rádió reggeli műsora. Közben 7.45: Orvosi tanácsok. 8.00: Hírek, időjá­rás. 8.05: Műsorismertetés. 8.14: Bu­dapest és a vidék kulturális prog­ramjából. 8.18: Verdi: Rigoletto. Hó- romfelvonásos operg. Közben 9.18— 9.28: Miről ír a Társadalmi Szemle legújabb száma? 10.00: Hírek, idő­járás. 10.05—10.20: Iskolarádió. A könyv és olvasója. 10.56: Mindenki könyvtára. Arany Jánosi Toldi. 11.25: Mozart kamarazene-műveiből. 12.00: Déli krónika. 12.20: Ki nyer ma? — Játék és muzsika tíz percben. 12.30: Reklám. 12.35: Melódiakoktél. 14.00: Két országgyűlés között. Riport. — 14.20: Hidas Frigyes—Gál Zsuzsa: Az emberségért — kantáta. 14.31: Oli­ver Részletek Bart filmzenéjéből. — 14.40: Mikor a rózsák nyílni kezd­tek . . . Vas István versei. 15.00: Hí­rek, időjárás. 15.10: Legénybúcsú. Részletek Oscar Strauss operettjéből. 15.49: Az élő népdal. 15.59: Hallga­tóink figyelmébe! 16.00: A világgaz­daság hírei. 16.05: Wagner: A boly­gó hollandi — a hollandi monológ­ja. I. felv. 16.18: üdvözlet az olva­sónak. 17.00: Hírek, időjárás. 17.05: Bemutatjuk új Kodály-felvételünket. 17.39: Családi alapon — az ünnepi készülődésről. 18.03: Beethoven: VI. szimfónia. 18.48; Miért igen, miért nem? Zenéről tíz percben. — 18.58: Hallgatóink figyelmébe! 19.00: Esti krónika. 19.25: Kísértetjárás Magyar- országon. 19.45: Albert István: Csár­dásfantázia. — 19.53: Közvetítés a Veszprémi Petőfi Színházból. A néma levente. Heltai Jenő vígjátéka két részben. 22.00: Hírek, időjárás. Kb. 22.15: Sporthírek. 22.20: Emberek az Istenek völgyében. Kairó, 1972. 22.30: Mi újság az Operában? 23.30—0.25: Könnyűzene éjfél előtt — éjfél után. Közben 24.00—0.10: Hírek, időjárás. PETŐFI RADIO 4.25—7.59: A Petőfi rádió reggeli ze­nés műsora. Közben 6.40: Az MRT Közönségszolgálatának tájékoztatója. 8.00: Hírek, időjárás. 8.05: Nótacso­kor. 9.00: Hírek. 9.03: Pozsonyi slá­geroktól. 9.30: Gazdaságról minden­kinek. Karácsony előtt (ism.). 10.00: A zene hullámhosszán. Közben kb. 10.30—10.35: Néhány szó zene köz­ben. 11.00—11.05: Hírek, időjárás. — 11.50: Dicsérni nem szégyen. . — 12.00: Könnyűzenei híradó (ism.). 12.30: Haydn: D-dúr szimfónia. 13.00: Hírek, időjárás. 13.03: Nyíregyházi stúdiónk jelentkezik. 13.20: Mascagni önerőiből. 13.45: Időjárás- és vízál­lásjelentés. 14.00: Kettőtől — hatig. A Petőfi rádió zenés délutánja. — 14.00: Romantikus hangversenyindu­lók. 14.10: Beszéljünk róla! 14.15: Szabolcsi Bence—Grabócz Miklós féld.: Régi magyar dalok. 14.30: Hí­rek, körzeti időjárás. 14.35: Majláth Júlia táncdalaiból. 15.02: Könyves­polc. 15.07: A béke dalai. — 15.20: Kertelés nélkül. Várkonyi Endre írá­sa. 15.30: Hírek. 15.33: Csak fiata­loknak! Komjáthy György tánczene- műsora. 16.18: Ifjúsági krónika. — 16.30: Hírek. 16.33: Műsorismertetés. 16.36: Reklám. 16.39: Kedvelt régi melódiák. 17.30: Hírek. — 17.33: Lincke: Luna asszony — nyitány. — 17.39: ,,És megint a rózsák. És me­gint a nyár . . Vas István versei. — 17.44: Hangverseny a stúdióban. Moldován Stefánia énekel. 18.00: Hí­rek, időjárás. 18.10: Mindenki könyv­tára. Arany János: Toldi (ism.). — 18.40: A majlandi tornyok. Részletek Kerekes János—Erdődy János daljáté­kából. 18.58: Rádióhangversenyekről. 19.28: Új könyvek. 19.31: Szíjártó Jenő féld.: Zoborvidéki lakodalmas dalok. 19.43 : 50 év távolából. 19.53: Jó estét, gyerekek! 20.00: Kapcsoljuk a stuttgarti Liederhallét. Az MRT szimfonikus zenekarának hangverse­nye. Közben kb. 20.55—21.15: Meix- ner Mihály beszámolója az MRT szimfonikus zenekarának NSZK-belí hangversenykcwútjáról. Kb. 22.10: Nó­ták. 23.00: Hírek, időjárás. 23.15: Záray Márta énekel. 23.30: Schu­mann: Esz-dúr zongoranégyes. 24.00 —0.10: Hírek, időjárás. URH RÁDIÓ 18.00: Hírek, időjárás. 18.10: Iskola­rádió. 18.25: Halmos Béla és Sebők Ferenc népdalokat énekel. 18.39: Be­mutatja a szerző . . . 18.59: Körmendi Klára zongorázik. 19.17: A Fővárosi Tanács Kodály Zoltán női kara Bar­tók-műveket énekel. 19.35: Kapcsol­juk a Zeneakadémia nagytermét. Pe- rényi Mikiás qordonkaestie. Közben kb. 20.25: Hírek. — Kb. 20 28—20.45: Versek. Kb. 21.25: Könnvűzene Len­gyelországból. 21.50: A XX. századi operákból. 22.30: A dzsessz kedvelői­nek. 23.00—23.15: Hírek, időjárás. PÉCSI RÁDIÓ 17.30: Magyar nyelvű műsor. A hang* lemezbolt újdonságai 18.00: Munkásportré 18.05: Doris Day, Sammy Davis éne­kel, Roy Etzel trombitál 18.30: Dél-dunántúli híradó 18.45: Nóták, csárdások 19.00: Szerb-horvát nyelvű műsor. —« P. Z. Tozovac énekel — Hírek. Lapszemle. Útközben: Anya­nyelv, Irodalmi nyelv. Szlavó­niai dalok és táncok 19.30: Német nyelvű műsor. Mikro­fonnal útközben. Megválasztot­ták a Magyar Pedagógiai Tár­saság Nemzetiségi Pedagógiai Szakosztályát. Kívánsághang­verseny 20.00: Műsorzárás. MAGYAR TV, 9.00: Környezetismeret (ált. isk. I. oszt.) 14.00: Környezetismeret (ism.) 17.18: Műsorismertetés 17.20: Hírek 17.25: Zenés ritmusok. NSZK zenés összeállítás 17.50: Reklámműsor 18.00: Sárköz 18.35: Téka 19.05: Reklámműsor 19.15: Esti mese 19.30: Tv-híradó 20.00: Amerre o vaddisznók fórnak. Jugoszláv filmsorozat, I. rész 21.00: Munkások, vezetők eqymásközC 22.00: Tv-híradó — 2. kiadás. JUGOSZLÁV TV. 16.45: Magyar nyelvű tévékrónika. — 17.40: A tizenharmadik kulcs. 18.30: Tévétanácsadó. 19.00: A kultúra ma. 20.30: üldözés — román drámasoro­zat. 21.20: Zenei és zenész portréka / I