Dunántúli Napló, 1961. március (18. évfolyam, 51-77. szám)

1961-03-28 / 74. szám

6 NAPLÓ 1961. MÁRCIUS 28. X Nyilatkoznak az edzők SZALAY ISTVÁN, A CSEPEL EDZŐJE: Fölényben voltak a pécsiek, de ezt az előnyt mi technikailag el­lensúlyoztuk. A hazaiak csatárso­réban nem volt átütőerő. A védő­játékosaink közül Kóczián és Klei- bán nagyon Jól játszott. Előbbit a mezőny legjobbjának tartom. Ka­pusunk nagyszerűen védett, de Tóth n. is sokat dolgozott és öröm mel tölt el Pál felfelé ívelő for­mája. KÁLLAY LIPÓT, Sajnos, egyetlen kapunkra kül­dött lövés döntötte el a mérkőzés sorsát. Hiába támadtunk úgyszól­ván egész idő alatt, csatáraink nem vállalkoztak eleget lövésre, ami lövés pedig kapura ment, azt a remek formában védő Tóth I. védte. Nem lett volna szabad csa­tárainknak a gyors és kemény cse­peli védelemmel szemben magas labdákkal játszani. Három pontra nőtt a Pécs- szabo’cs előnye a megyebajnokságban Pécsszabolcsi Bányász—Boly 2:2 fi :0). Az első félidőben a szabol­csiak, a második félidőben a ha­zaiak játszottak jobban. Postás—ZMSE 2:0 (1:0). A gyen­ge mérkőzésen a szerencsésebb hazaiak kerültek ki győztesen. Pécsi Dózsa II.—Szászvári Bá­nyász 4:2 (1:0). A mérkőzés a tech­nikailag képzettebb Dózsa-tartálé- kok. biztos győzelmét hozta. Komlói Bányász II.—Pécsi Kini­zsi 5:2 (3:0). A komlói tartalékok megérdemelt győzelmet arattak a szétesően játszó sörgyáriak ellen. Beremendi Építők—Villány 1:1 (1:1). A nagyiramú mérkőzésen igazságos eredmény született. Pécsi Szikra—Vasas I. B. 1:0 (1:0). A mérkőzést nagy szeren­csével a hazaiak nyerték meg. Siklós—Pécsi Urán 2:1 (1:1). A jó iramú mérkőzésen a két pont sorsát a kapu előtt jobb helyzet- felismeréssel rendelkező siklósiak döntötték el. Pécsi Porcelán—Mohácsi TE 2:0 (1:0). Az eredmény az erőtlenül játszó mohácsiakra nézve hízelgő. Megyei ifjúsági eredmények: ZMSE—Postás 5:0, Szászvár- Pécsi Dózsa 1:0, Kinizsi—Komló 1:1, Beremend—Villány 2:0, Pécs- szabolcs—Boly 0:2, Vasas I. B.~ Szikra 4:2, Siklós—Urán 2:0, Mo­hács—Porcelán 4:0. Időiárásieíentés Várható időjárás kedd estig: erős. helyenként viharos észak- nyugati szél. Felhöátvonulások, több felé kisebb eső, a magasabb hegyeken hó. A nappali felmele­gedés gyengül. Várható legalacso­nyabb éjszakai hőmérséklet 0, plusz 4 fok között, a szélvédettebb helyeken gyenge talaj menti fagy. Legmagasabb nappali hőmérséklet holnap 8—12 fok között. Távolabbi kilátások: a hét köze- töbij íclé hajnali fagjr; Mit láttunk labdarúgó- csapatainktól vasárnap ? AZ NB I-BEN: általában a vendégcsapatok győz­tek. Megszerezte mindkét pontot az MTK Dorogon Győr Diósgyőr­ben, a Csepel Pécsett. Ebben a fordulóban már több jó színvo­nalú mérkőzést láthattunk. Ilyen volt a Vasas—Salgótarján, a Tata­bánya—Ferencváros elleni talál­kozó az első félidőben és a Szeged is jól szerepelt Debrecenben, ugyancsak az első félidőben. A tabellán a hátsó alakzatoknál tör­tént változás. Tatabánya ugrott a 10. helyre és Debrecen került Do­rog edé, A Pécsi Dózsa vasárnapi ellenfele a Csepeli Va­sas volt. A mérkőzést papírforma szerint a hazai együttesnek kel­lett volna megnyerni, de sajnos, az MIK ellen mutatott játék el­maradt és a lilafehérek formán­kívülisége miatt a vendégek mind­két pontot elvitték. A mérkőzés kezdetén látni lehetett, hogy a csepeliek nagy gondot fordítanak a védekezésre. Elől csak három, esetleg négy csatárral indították támadásaikat. Az első 10 perc vál­takozó támadásolíkal telt el és a hazaiak részéről ezekbe a táma­dásokba sok átadási hiba csúszott. A 12. percben esett a csepeliek győztes gólja. Pál II-tőt szerelték a pécsi védők, de a labda mégis nála maradt. Ügyesen beadott, a jő időben érkező Tóth n. pedig az 5-ösről nagy erővel a léc alá lőtt. Ekkor még senki sem gon­dolta, hogy a vendég csapat győ­zelemmel hagyja el a pályát. Ké­sőbb a lilafehérek játékát látva, elszomorodtunk. Megindultak a Dózsa-támadások, de körülménye­sek voltak és a jól záró csepeli védelmen rendre elakadtak. Az erőtlen rohamok nem vezet­tek sikerre. A védelem Kocsissal az élen jól oldotta meg feladatát. Biztos pont volt Zengő! Bendes és Csupák is. A két fedezet, Se- rédi és Halasi viszont adósak ma­radtak a tőlük várt jó játékkal. Nem támogatták a csatársort kel­lően. sok átadási hibát vétettek és Halasi sokszor könnyelműen a csatárok nyakára vitte a labdát. A csatársorból szinte senkit sem lehet kiemelni. Kovács még az első félidőben mozgékonyán ját­szott, volt egy-két beadása, de a második félidőre ő is „leengedett”. Rádi most is sokat dolgozott, de ereje már nem maradt kapura lö­vésre és átadásaiba nála is szám­talan hiba csúszott. A közpcsatár posztján játszó Dunai szintén for­mán alul játszott. Cselei sem si­kerültek és gyakran állva várta a labdát, amit a berobbanó csepeli védők mindig idejében tudtak „elhalászni” tőle. Pécsi játékában feltűnő volt, hogy a kapott lab­dákat állandóan emelgette és nem adta időben jó helyzetben lévő csatártársainak. Erénye viszont az volt hogy többször próbálkozott kapuralövéssel. Ezeket viszont nem kísérte szerencse. Horváth sem volt teljes tagja a csatársor­nak, rossz átadásaival és pepe­cselő játékával nem tudott boldo­gulni a vendégek védelme között. A csepeli iátékosok közül Tóth I„ Kóczián li.. Kleibán. Tóth II. és Pál II. játéka dicsérhető. Ifi. Schopp játékvezetőnek a mérkő­zésen csak egyetlenegy hibáin volt az 59. percben, amikor Rádi buktatásáért tl-es helyett tovább engedte a játékot. A labdarúgó NB I. további eredményei: Honvéd—Újpesti Dózsa 1:1 <0:01, Tatabánya—Ferencváros 2:2 (2:0), MTK—Dorog 2:i (1:0), Szeged— Debrecen 2:2 (2:0), Győr—Diósgyőr 2:0 (2:0), Vasas—Salgótarján 6:0 (2:0), Csepel—Pécs 1:0 (1:0). AZ NB II-BEN: érdekes, hogy a vezető csapatok a Nyugati csoportban vereséget szenvedtek. A tabellán a helyzet azonban így is a régi maradt. Komló jobb gólaránnyal vezet a szombathelyi együttes előtt. Meg­lepetése még a fordulónak hogy Székesfehérvár Kőbányán, a Szál­lítók Sztálinvárosban gyozott._ A nyugati csoportban a mezőny mindjobban tömörül. A Komlói Bányász ezúttal alul maradt a Budai Spar- tacusszal szemben. A szerencse azonban kedvezett a komlói csa­patnak, mert a második helyezett Szombathely is vereséget szenve­dett az EVTK-tól. Az első félidő­ben kiegyenlített játék folyt mind­két részről, de a Komlónak több jó helyzete adódott. Az első goi a 35. percben Fekete nevéhez fű­ződik. Az egyenlítő gólt a M. percben érte el a Budai Spartacus. A második félidőben a Bányász támadott többet, de sajnos, mintha kissé kényelmesen mozogtak vol­na a komlói csatárok. Az iram is közepes volt. A budaiak győztes gólja büntetőből esett. Kun kéz­zel ütött a labdába egy kapu előtti tömörülésnél. Meglepetésre 11-est ítélt a játékvezető. A bün­tetőt Milosevics értékesítette. A Budai Spartacus lelkesen, jól küz­dött ezen a mérkőzésen, de a komlóiaknak is akadt több gól­helyzetük. A bányászcsapat a vártnál gyengébben szerepelt és Parázs jelenet a csepeliek kapuja előtt. Sajnos ebből sem született goi. (Csepeli Vasas—Pécsi Dózsa 1:0 (1:0). egyetlenegy játékos sem nyújtott az átlagosnál jobb teljesítményt. A Pécsi BTC az elmúlt fordulóban egyenrangú ellenfélnek bizonyult a zalaeger­szegi csapattal szemben. Bár a bőrgyáriak a mérkőzés kezdetén védelemre rendezkedtek be. mégis 'a döntetlen jobban megfelelt vol­na a játék képének. így nagy küzdelem után a zalaegerszegi együttes tartotta otthonában a két pontot. A TE egyetlen gólja a 67. percben esett. Domhai labdáját Bölcsföldi fejjel a hálóba juttatta. A találkozó alacsony színvonalú küzdelmet hozott Zalaegerszegen. A hazai csapat a jól záró bőrgyár: védelmet hosszú ideig nem tudta áttörni és a véletlenül elért gól után már nem volt erejük a pécsi játékosoknak az egyenlítésre. A BTC-ben Beck, Siklósi és Hauschl nyújtott átlagon felüli teljesít­ményt. Az NB II. Nyugati csoport­jának további eredményei: Erzsébeti VTK—Szombathely 2:1 (1:0), Zalaegerszeg—Pécsi BTC 1:0 (0:0), Elektromos—Láng 2:1 (1:0), Vác—Budafok 1:0 (1:0), Budai Spartacus—Komlói Bányász 2:1 (1:1), Székesfehérvári Vasas—Kő­bányai Lombik 4:2 (2:1) Moson­magyaróvár—Oroszlány 3d) (1:0), Szállítók—Sztálinváros 1:1 (1:1). AZ NB III-BAN helyet cserélt>ez élen a Kaposvári Kinizsi a Bajai Bácskával. A ba- jaiak kikaptak a Csepel Autótól és így kénytelenek voltak átadni vezető helyüket a kaposváriaknak. A tabella végén itt is tömörül a mezőny. Még nem lehet meg­állapítani ki lesz a kieső, mert hétről hétre sok meglepetés szü­letik a találkozókon. A Pécsi VSK közepes színvonalú mérkőzésen a Kaposvári Dózsa ellen 2:0 (1:0) arányban győzött,' Most is mint az előző mérkőzéseken a vasutas fiúk sok támadást indítottak, de a befejezések elmaradtak. A 30. per-eben Vincze szabadrúgása, az 50. percben Hornung jól eltalált labdája jutott a vendégek háló­jába. A hazai csapatból Mohácsi és Vincze játéka dicsérhető. A Pécsi Bányász ismét vereséget szenvedett Szé­kesfehérváron. Már a mérkőzés elején védekezésre rendezkedett be a bányászcsapat. Sokáig ké­tessé tudta tenni a mérkőzés ki­menetelét, de a hazai csatárok végül is megtalálták a rést, ah­hoz, hogy a két pontot otthon tartsák. A Bányászból Erdősi, Sár- . közi és Baczur játszott jól. A csa­társorból és a fedezetekből senkit sem lehet kiemelni. A Pécsi Vasas idegenből a Szekszárdi Petőfitől ! is elhozta mindkét pontot. A ha- | zaiak biztos győzelmet engedtek ki a kezükből, mert már 2:0-ra l vezettek a második félidőben, amikor a Vasas, igaz szerencsé­vel, de győzött. Á mérkőzésen Szedeti, Becsei, Stelzammer és Danajka játszott jól. A Pécsi EAC is vereséget szenvedett Kapos­váron a kinizsi csapatától. Ad­dig ameddig erővel bírták a pé­csiek egyenrangú ellenfelek vol­tak. A második félidőben azon­ban Gvörkő is lesérült és a tíz fővel játszó PEAC már nem tudta megtartani a döntetlen eredményt. A csapatból Schiszler, Fábián és Györkő játszott jól. Az NB III. további ered­ményei: PVSK—Kaposvári Dózsa 2:0 (1:0), Bonyhádi Vasas—Mázai Bányász 2:0 (0:0), Székesfehérvár—Pécsi Bányász 3:0 (1:0), Kaposvári Kini­zsi—PEAC 3:1 (1:1), Kaposvári Honvéd—Kiskunhalas 2:0 (1:0), KMTE—Bajaj Építők 2:1 (1:1), Pé­csi Vasas—Szekszárdi Petőfi 3:2 (0:0), Csepel Autó—Bajai Bácska 2:1 (0:0). (FERTŐI) Sporthírek Totóeredimények: x, x, 2, x, 2, 2, 1, X, X, 1, 1, 2. * A PVSK NB I-es férő kosár­labda-csapata vasárnap a Ganz- MÁVAG ellen játszotta mérkőzé­sét. A pécsi fiúk már az elején 10:0-ra vezettek, de a MA VÁG két­szer is kiegyenlített. A kezdő ötös tagjai egymásután a kipontozás Somára jutottak és végül Szamosi is megsérült. A pesti csapat foko­zatosan ledolgozta hátrányát. A mérkőzés befejezése előtt még egy­pontos vezetéssel győzelemre állt a PVSK, de a hajráhan a vendé­gek kiharcolták a győzelmet. (Ganz-MAVÁG—PVSK 84:82 (40:49). * A területi felnőtt ökölvívó csa­patbajnokság során két érdekes találkozót bonyolítottak le Pécseti- Pécsszabolesi Bányász—PVSK 14:6 és Pécsi Dózsa—Kaposvárt Dózsa H. 10:10. * A röplabdázók elökeszületi mér­kőzéseinek eredményei: Baranya— Pécsi vegyes 62:40, pől mérkőzés. Baranya—Pécsi vegyes 2:1 férfi mérkőzés. A női csapatok kétezer 20 perces időre játszottak, míg a férfi csapatok három játszmás mérkőzést vívtak. * Az asztalitenisz NB I-ben a Pé­csi Vörös Meteor a Budapesti Pos­tást látta vendégül az elmúlt for­dulóban. A pécsiek most sem őr­izik a rutinos versenyzőikkel ren­delkező Postás csapatával és 12:4 arányban vereséget szenvedtek. Debreceni Vörös Meteor— Pécsi Kinizsi 6:6 Az idényeleji gyengébb szerep­lés folyományaként az OB I. táb­lázatának utolsó előtti helyére szo­rult a Pécsi Kinizsi. Most, az utolsó fordulókban igyekszik meg­szerezni a bennmaradáshoz szük­séges pontszámot. Ebben egyéb körülmények között a sorsolás szeszélye is szerepet játszik, mert jx sakkcsapat a bajnoki forduló elején kapta a legerősebb ellenfe­leket. Ezúttal Debrecenbe utaztak a pécsi sakkozók. Ellenfelük, a D. Vörös Meteor három hellyel fel­jebb áll a táblázaton, s helyét igyekszik is megőrizni. Éles és hosszantartó küzdelem után végül mindkét csapat három győzelmet és hat döntetlent könyvelhetett el, s az így kialakult végeredmény 6:6. Ez a döntetlen azért is érté­kes, mert a sakkcsapat idegenben és papírforma szerint erősebb csapat ellen érte el. Az utolsó fordulóra ismét .hazai pályán”, Pécsett, április 16-án kerül sor, az FTC sakkcsapata ellen. A Pécsi Kinizsi sakkozóinak az utolsó, döntő fordulóra minden tudásukat össze kell szedniük, hogy csapa­tuk bennmaradhasson az OB I.- ben. Egyéni eredmények. Győzött: Kádár. Horváth. Tóth, döntetlent ért el: Titkos. Fajcsi, Bereczky, Pagony, Kocsis, Vándor, BbI wi»liti8»> száialt&zzuHlc A PÉCSI RÁDIÓ 1961. március 28-i, keddi műsora a 223,8 m középhullámon: 17.00: Szerb—horvát nyelvű műsor: Kóló. Munkás hétköznapok krónikája,.i Hírek, tudósítások. Megnövekedett erővel a gazda­gabb holnapért. . . Riport. Szerb népdalok. Néhány perc mezőgazdaság. Vetélkedő. 17.30: Német nyelvű műsor: In Rhüdesheim. Keringő. „Acélszunyogok” a hegy oldalá­ban. Hírek. Auf die Paunke. Induló. Keltetőgépek szerelője. Karcolat. A legelőgazdálkodás javításáról. Fúvószene. 18.00: Híres tenoristák lemezeiből. 1. Wágner: Lohengrin c. operá­ból, Lohengrin búcsúja. (Franz Völker), 2. Leoncavallo: Bajazzók c. operából, Kacagj Bajazzó. (Ma­rio Lanza), 3. Cottrau: Addio a Napoli. (Benjamino Gigli), 4. Bi­zet: Carmen c. operából. Virág- ária (Udvardy Tibor), 5. Mozart: Szöktetés a Szerájból c. operá­ból. Belmonte áriája. (Bartha Al­fonz). 18.25: Amíg eljön a bemutató napja. — Riportműsor. 18.35: Szív küldi szívnek szívesen. 18.55: Hírek, tudósítások. 19.05: A Nádor szálló egy napja. — Zenés összeállítás ... — Március 16-i adásunk ismétlése. 20.00: Műsorzárás SZÍNHÁZ: Nemzeti Színház: R. 34-es repülő­járat (este 1 órakor). Kamaraszínház: Szerelem (este fél 8 órakor). MOZI: Park: A szép Lurette (fél 5, fél 7 és fél 9 órakor, szélesvásznú). Kossuth: Megfelelő ember (fél 5, fél 7 és fél 9 órakor). Petőfi: Háború és béke I—n. (4 és 8 órakor). Kossuth Híradó Mozi: Magyar híradó, Ezüst szálak. Igaz embe­rek, 61/4. sz. világhíradó, Műsor- változás. (Előadások 11 órától 3 óráig folytatólagosan). Fekete Gyémánt (Gyárváros): Lámpaláz (5 és 7 órakor). Építők kultúr otthona: Fapados szerelem (5 és 7 órakor). Jószerencsét (Pécsszabolcs): Hegyen völgyön. Cimborák II. (5 és 7 órakor). Rákóczi (Mecsekalja): Próbaút (7 órakor). Május 1. (Vasas n.): Rózsák az államügyésznek (7 órakor). Kossuth (Mohács): Messzi utca (4 es 6 órakor). Zrínyi (Szigetvár): Napjainkban történt (8 órakor). Táncsics (Siklós): Égi madár (8 órakor). Hogyan látta a helyzetet a két csapat fedezetjátékosa a mérkőzés e ölt és a mérkőzés után? A Dózsa—Csepei-mérközés előtt, az öltözőben felkerestük Serédi Nándort és Kleibánt, a két csapat fedezetét, hogy nyilatkozzanak a mérkőzés várható lehetőségeiről és eredményéről. Az öltözőt a várható döntetlen mérkőzések előtti han­gulat ülte meg és a két játékos az alábbiak szerint nyilatkozott: KJLEIBAN ANTAL, CSEPEL: sikerül, akkor azt hiszem, hogy nem lesznek már kiesési gond­jaink. A Csepel jó képességű csa­Nehéz mérkőzésnek nézünk elé­be, mert jó csapatnak tartom a Pécsi Dózsát, amit az MTK ellen elért döntetlen is igazol. A Salgó­tarján ellen nekünk is már jobban ment a játék, különösen védel­münk tett ki magáért, melyet a tarjániak csatárai nem tudtak át­törni. Azzal a szándékkal jöttünk Pécsre, hogy ha sikerül, akkor egy pontot hazaviszünk. Véleményem szerint a mérkőzés döntetlen lesz. SERÉDI NÁNDOR, P. DÓZSA: Szeretnénk megnyerni ezt a mér­kőzést, hisz 15 pont a kiesés szem­pontjából sorsdöntő lehet s ha ez pat, de azt hiszem, hogy a hazai pálya előnye talán a javunkra fog­ja eldönteni a mérkőzést. Ha min­denki úgy játszik a csapatban, mint ahogyan felkészült, akkor nem lesz baj. A mérkőzés végén nagy volt az öröm a Csepel öltözőjében, míg a pécsieknél levertség uralkodott és a két játékos ezt mondtota: Kleibán A.: Védelmünk ismét remekelt. Úgy érzem, hogy meg­érdemelten nyertük meg a mér­kőzést. Nagy lelkesedéssel játszot­tak a fiúk és az első félidőben a labdát is szépen tartották. A két pont megszerzésében a kitünően védő kapusunknak nagy szerepe volt Serédi N.: Nehéz vesztes mérkő­zés után beszélni! — A csepeli csa­tárok egyet lőttek kapura és abból gól lett, viszont a mi csatáraink­nak semmi sem sikerült. El kell ismernünk azt, hogy a vendégcsa­pat játékosai jobban hajtottak, mint mi, akik a csepeliek jól tö­mörülő védőfalát nem tudtuk át- törni$ Az esélyesek győztek a városi mezei futóbajnokságokon A PVSK edzőpálya környékén rendezték 'meg a városi mezei fu­tóba! nokságokat. A terep végig be­tekinthető volt, de a pálya talaja nem volt kielégítő A női serdülők futamát a résztvevők hiányában nem tartották meg. Részletes ered­mények: Ifjúsági lányok, táv 600 m. (5 induló): 1. Bagi (PVSK) 1:55,5, 2. Kálnai (PEAC) 2:08,2, 3. Bágyi (PE­AC) 2:08,6, 4. Gregus (PEAC) 2:09,7, 5. Terényi (PEAC) 2:09,8. Csapat­ban: 1. PEAC 9 ponttal. Bagi győ­zelme egy pillanatig sem volt vi­tás, Kálnai a hajrában szerezte meg a második helyet. Férfi ifjúságiak, táv 2000 m (16 Induló): l. Jakabos (Dózsa) 5:53,6, 2. Jenczer (PVSK) S:56,2, 3. Hanti (PVSK) 6:06,4, 4. Garbaez (PVSK) 6:15,0, 5. Bona (1TSK) 6:16,4, 6. Czéh (PEAC) 6:18,0. Csapatban: 1: PVSK 9, 2. Dózsa 21, 3. PEAC 23, 4. Postás 36 ponttal. A jól felké­szült Jakabos hamarosan megug­rott a mezőnytől, Jenczer, Hanti és Garbaez a helyezésekért csatá­zott. Felnőtt nők, táv 800 m (9 in­duló): 1. Varga (PVSK) 2:40,2, 2. Tóth (PEAC) 2:40,8, 3. Fekete (PV­SK) 2:41,2, 4. Gyulai (PVSK) 2:42,5, 5; Nászai (PEAC) 2:44,6* 6. Kozma (Építők) 2:48,0. Csapatban: 1. PVSK 8, 2. Postás 24 ponttal. Varga azon­nal az élre állt, Tóth Klári az utol­só ötven méteren fogta be Feke­tét és Gyulait, jól hajrázott, de Vargára már nem tudott veszélyes lenni. Felnőtt férfiak, táv 3000 m. (14 induló): 1. Révész (PVSK) 9:46,8, 2. Hollósi (Építők) 9:51,4, 3. Tóbiás (Dózsa) 9:52,4, 4. Somorjai (Éoitők) 10:12, 5. Örfy (Építők) 10:15, 6. Ba­bos (Ped. Föisk.) 10:12. Csapatban: l. Építők U, 2. PEAC 28 ponttal. DUNÁNTÚLI NAPLÓ A Magyar Szocialista Munkáspárt Baranya megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja. Felelős szerkesztő: Vasvári Verena Kiadja a Dunántúli Napló Lapldadővállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőséé és kiadóhivatal: Pécs. József Attila u. t#. Telefon- 15-32. 15-23. PÉCSI SZIKRA NYOMDA Pécs. Munkácsy Mihály u. 10. sz. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a helyi postahivatalok" hál és kézbesítőknél. Előfizetési díj I hónapra 11.— S% < r r