Új Dunántúl, 1946. december (3. évfolyam, 273-296. szám)

1946-12-03 / 274. szám

'M6 december 3 --------------------------------------------­HJ DUNANTOL iiozs’ Kedd —szerda, dec. 3—4 : '»ÄKMOZI Vágyak a viharban M O L L © PRIMÄD0NNÄ R&R£STE?lK R Á N l A K«xikó hiénái és ^lőa d ásol :: 57 órakor i*4S >IC ■v__ m ►z íaffÉt , Telefon r®8yelővéte3 ^—--------­l« »—RÍ. «L e. 10-11 Ked4—ízerda, dec. 3—4: R7 Katii nporternö szerelmi . kalandjai '%ak a viharban, Quudette Colbert legújabb ^ amerikai filmje. ,Jö«: Deanna Durbin. i.Húrom kis angyal“ L c filmben a^a8y karácsonyi műsor: ^»ég a Barnán SjJ^4c^t^£lnfőszereober^^ Adósok: hétköznap 5, 7, *°»árnap 3, 5, 7 érckor. '•árnap d. e. fél 11 órakor ^TlNÉ fél helr árakkal mm FILMSZÍNHÁZ i&gjTelefon: 28-00------ozerda. december 3—-4 : ex ikó hiénái . Regényes történet. áolólpát hőse i Wild-West dráma. V-^Ksorban két izgalmas vad- “*K történet. Csak 3 napig 1 Aktuális Híradó ok hétköznap 5, 7 órakor S^jEl.EFON: 28-00. J'áz.'ltbb még karácsony előtt ^Pedó támadás. Színes filrccsoda rendes helyárakka! Fegyverrejfegefők a sfafáríálís bíróság előtt A statáriális bírásiig hétfői tár­gyalását nagy érdeklődés előzte meg. Első vádlottként Németh János babarci erdész ügyét tár­gyalták, aki m vádirat szerint a fegyverek bejelentésére vonatkozó felhívásnak nem tett eleget, és puskáját nem szolgáltatta be. A bizonyítási eljárás lefolytatása után a statáriális bíróság meg­állapította, hogy Németh a beje­lentési kötelezettségének eleget tett, ezért őt a vád és kövekez- ményei alól felmentette. A következő vádlott Ékes Pál 45 éves baTanyaszentgyörgyi la. kos volt, ugyancsak fegyverrejte­getés miatt. A statáriális bíróság a. vádlott beismerését és a ren-' delkezésrc álló bizonyítási anya­got az ítélet meghozatalához nem találta elegendőnek, ezért Ékes ügyét a rendes bíróság elé utalta. DECEMBER 3-ÁN DÉLI 12 ÓRÁTÓL 4-ÉN REGGEL 5 ÓRÁIG SZESZTILALOM! A pécsi rendőrkapitányság ve­zetője Pécs város és a pécsi járási rendőrkapitányság területére de­cember 3-án déli 12 órától, decem­ber 4-én reggeli 5 óráig szesztilal­mat rendelt eL HIRER Helybeli előfizetőinkhez Felkérjük az i. t Előfizetőin­ket, hogy a pénzbeszedőink ál­tal kiküldött nyugtákat a be­mutatás alkalmával okvetlen kérjük kiegyenlíteni, annál is inkább mert a mai rendkívüli nehéz gazdasági helyzet követ­keztében számításainkat még ak­kor «ein találjuk meg, ha az elő­fizetési díjakhoz a hó első nap­jaiban hozzájutunk. Csak úgy tudunk súlyos köte­lezettségeinknek megfelelni és a lap zavartalan küldését biztosí­tani, ha kintlevőségeink ponto­san befolynak. Ezért kérésünkkel kapcsolat­ban Előfizetőink szíves megérté­sét kérjük és az előfizetési dí­jaikat pénzbeszedőinknek a nyugta bemutatásakor kiegyen­líteni szíveskedjenek. Kiváló tisztelettel: ÜJ DUNÁNTÚL kiadóhivatala. IDÖJÁRÁSJELENTÉS Várható Időjárás kedd estig: Mérsékelt nyugati, északnyugati szél, íelhőátvonulások, kisebb futó- esők, a hegyekben havaseső. Gyenge éjjeli fagy, nappal enyhe­ség. — A Pécsi Gyermekklinika kö-' szünete. A pécsi Gyermekklinika ezúton mond köszönetét az Or­szágos Zsidó Segitő-bizottságnak (Joint) a Gyermekklinika nehéz anyagi helyzetének enyhítésére, a beteg-ellátás zavartalanabb lebo­nyolítására és a tudományos ku­tatás elősegítésére, dr. Szántó László orvos, a Joint pécsi meg­bízottja utján juttatott 3.000 fo­rint nemes adományért. — Vasárnapi számunkban be­számoltunk a MRP által siklóson megrendezett értelmiségi előadás­ról. A beszámolóból technikai hi­ba folytán kimaradt dr. Lissák Kálmán egyet, tanár elvtársunk neve, aki síz értelmiségi előadás elnöke volt. — A Magyar Nők Demokratikus Szövetsége értesíti bányacsoport­jait, hegy a vidéki szervezetek el­nöki-ülését — tekintettel a Bor­bála-napi bányászünnepre — nem 4-én, hanem folyó hő :1-én tart­ják meg. — Beethoven VII. Szimfóniája, Wagner grandiózus Mesterdalno­kok nyitánya a pécsi zenei na­pok december 5. hangversenyén a Színházban. — Ezüstöt, ezüstpénzt tn*5*' árb^n veszek Hentz Kálmán ó:á*­ékszerész. Jókai-lér 2 — Bllntetőbtróí ítéletek. A pécsi rendőrkapitányság büntetöbirája Barát Anna 23 éves. csurgói és Sárközi Irén 19 éves pécsi la­kost mainkakeríilésért 14 napi elzá­rásra, R ó k á s Antal 52 éves bu­dapesti lakost ugyancsak munka- kerülésért 8 napi elzárásra ítélte. —- liázbérfizetés. Több érdek­lődésre válaszolva közöljük, hogy a házbéreket további intézkedésig ezután is két részletben kell fi­zetni 12-én és 25-én. — Pécsi Zenei Napok december 5—6. Közreműködik a vasutas hangversenyzenekar, Raffai, Páka, Fodor, Megyesy és Takács Jeni. Vezényel Szőke Tibor. — Rendőrségi hírek. A pécsi rendőrkapitányság őrizetbe vette Bakó Séndorné 48 éves Kóiúd- diilö 2. szám alatti lakost, aki la­kásán 50 kg sertészsírt árult 14 forint kilogrammonkénti áron. A megejtett házkutatás során, a rend­őrség még, egy mázsa lisztet is ta­lált, amit Bakóné szintén eladásra tárolt, A zsírt és a lisztet a turo- nyi korcsmáros adta neki bizomá­nyi eladásra. A rendőrség az ár­drágító kocsmáros elfogatásit is elrendelte. — Egyesbfrói ítéletek. A pécsi törvényszék egyesbirája Osz- vald János 18 éves püspökná- dasdi asztalossegédet háromrend- beli baromfilopásért kéthavi fog­házbüntetésre, a lopott baromfi megvásárlóját, Grad void: Já­nost pedig orgazdaság vétségéért 100 forint pénzbüntetésre ítélte. — Maries Péter pécsi lakos isme­retlen orosz 'katonától különböző ingóságokat szerzett, Pásztor Károly pécsi lakos pedig, szintén orosz katonától kerékpárt vásárolt. Az egyesbiró Mancsot 50 forint pénzbüntetésre, Pásztort pedig 14 napi fogházbüntetésre ítélte. Mind­kettőjük ítéletének végrehajtását í egy évi próbaidőre felfüggesztették. SPORT Ragyogó játékkal győztek a pécsi csapatok Dynamo—MOtiÜRT 4:3 (í-2) Pécsújhegy, 1.500 néző. Vezette: Várszegi. Hotter Démusz, Toldi A. kukorica hivatalos ára jkpeströl jelenti az MTI: h János közellátási miniszter tfPRotta a kukoricának de- ,s bóra érvényes árát. Az tj® füen száraz 20.5 százalék [ llriú csöves kukorica 23.50 C°rzsolt 2950 forint A, i. kezelési és biztosítási' * december 1-től december ra iVesrc 103 forint, mor- | . A5 forint. December hó f'ycember 31-ig csövesre _ ^út, morzsoltra 1.50 forint. ^ a dolgozóknak .^J^stről jelenti az MTI: Pbg '’idesen Magyarorszagra 1%VUNRRA szállítmányból .Mancsot a falusi lakos- ■uK “lobban rászorult réteget V,?Sztan«k ki. 30.000-et « nak- 20.000-et a többi ra- ÍJJal1. bognak kapni. 100.000 Ki >c‘Pö is van a legújabb JÖur szállítmányban. Ebből S ' falusi, 40.000-et pedig ^4ycrmekek kapnak 4« OLVASSA •Ül dunAht0l* -t I Dynamo: Krausz — Túrái, Loósz — Krivitz, Csirke, Kresz — Beze- rédy, Horváth, Schmelzer, Keszler, Bence IL MOGURT: Mezőfi —• Molnár, Zurián — Koltai, Kornél, —• Pillér, Füstös, Faragó. Mivel a vendégcsapat piros-fe­hérben játszik, a Dynamo a Zso!- nay kék mezét huzza magára. Azonnal a pécsi csapat lép fel tá­madóan, de Bence II két nagy helyzetben is kivár és a MOGURT védői minidig sikeresen közbelép­nek. Feljön a MOGURT, védelme állandóan lesreállítja a Dynamo csatársorát. A közönség háborog. A 16. percben ismét nagy helyzetet Schmelzer egy csellel elmegy e halszélen Kornél mellett, bekanya rodik és- az ötösről lő. Mezőt! csak kiütni tudja a nagy lövést és a befutó Bezerédy há­rom méterről a kapuba helyezi az egyenlítő gólt. 2:2, Még el sem ül a nagy örömrival- gás, amikor Keszler kiugratja Schmelzen, ez a 16-osig fut és onnan hatalmas lövéssel küldi a labdát a bal felső sarokba. 3:2-re vezet a Dynamo. Nagyon nyom most a pécsi csapat, Schmelzer, majd Keszler lő álig kapu mellé, a 17. percben kiegyen- vendégcsapat. Szép összjáték?- • IV • i 1 T»2I1 _J. i________p PV SK: Pozsgai — Tamási, Ke- lenfi — Meggyes, Horváth, Stifter — Zorn,bori, Buzásy, Soós, Gajcsi, Vezér. DVSE: Vindics — Szeretz, Hőger — Nyirati, Galambos, Szabó — Schweitzer, Marosi, Bánfalvi, Nagy, Fetter. Váltakozó játék után a 12. perc- nen Bánfalvit szabálytalanul akasztják a 16-oson, a szabadrú­gást ugyanő lövi és a labda a rossz sorfalon keresz­tül a későn vetődő Pozsgai ke­zei között a hálóba csúszik. 1:0­a iu. (kiiv-—— . - . . R j ut a vendégcsapat. ra vezet a DVSE> hagynák ki a hazai csa ■ 1 után Füstös labdáját Pillér középre j pclr.yomul a PVSK, támadásai ál­i lövése Ivfezőfuo^kipattan^^c-; j iandósulnak, a Dombóvár csak vé­megy a játék, akkor a győzelem nagyobb arányú is lehetett volna. Egyénileg a Dynamo és a me­zőny legjobb játékosa Kresz volt. Krausz a kapuban csinált Toldi fejesgólja előtt egy nagy hibát, egyébként jó volt. A két hátvéd egymást múlta felül a könnyelmű­ségben. Csirke végig jól játszott, minden labdát elfejelt a nála fejjel magasabb Démusz elől. Krivitz méltó társa volt Kresznek, jól fog legjobb embere Schmelzer volt, de jól játszott Keszler is. Horváth már kicsit gyengébb volt a szokott­nál. A két szélső a várakozáson felül — gyenge volt A MOGURT nagyszerű egyéni játékosokból áll. Védelme ragyo­gó. Molnár és Kornél nagyon jó, a két fedezet közül Koltai a job­bik. A csatársor legjobb embere az „öreg" Toldi. Rajta kivül csak, Pillér mutatott valamit ebben a ta a veszélyes Toldit. A csatársor sorban. PVSK—Dombóvári VSE 2 1 (0:1) Dombóvár, 500 nézd. Vezette: Bállá flC CO V« -------- . ka pu fölé durrant Fusion labdájával csapat, az iram egyre no. Pillér kiugrik es eles, lapos be- percben majdnem megszerzi a v«- adását Démusz két lépésről jobb zetést a MOGURT. Loósz könnveí. külsővel a kapu jobbsarkába működik, Pillér elveszi tőle* a perdíti. l:0-ra vezet a vendég- ig^dá:, elszalad és az ötösről haj­csapat. { szállal a kapu fölé bombáz. Ideg­Támad a Dynamo. Horváth két- feszítő küzdelemben a 41. percben szer is megszökik, de az utolsó születik meg a Dynamo győzelmét pillanatban mindig beérik. A 34. i jelentő gól. Horváthtól Schmelzer percben Krivitz 18 méteres szabad- kapja a ‘akúat es azonnal továb- rugása a sorfalba vágódik, Toldi bítja a kitörő Keszlerhez, azonban közben mond valamit: új- ^ balösszekötőt hárman is nyom szabadrúgás 25 méterre a kapu - - '—----­fa lat akkor Zombori lehajol és a feje felett a kapu jobbsarkába vágódik a PVSK győztes gólja. 2:1 a PVSK javára. Bírálat: Az első iélidő unal­mas Vasút fölénye után a második félidőre hatalmas hajrát vágott ki a pécsi csapat és az elkeseredet­ten védekező DVSE ellen sikerült kiharcolnia a győzelmet. Egyénileg. A PVSK-ból Pozsgai a gólt védhette volna. A hátvéd- hármas legjobbja Horváth, de Ta­mási is elfogadhatóan játszott. A két fedezet közöl Stifter vol: a jobbik. A csatársor a második fő­időben különösen nagyszerűen ját­szott. Egyénileg talán Buzássy emelhető ki, aki a nézők állandó „buzdítása” ellenére kitűnően át­szőtt. C0 lövet*; - * . zerédy lövi rá a labdát, de Koméi, >vt~. — ( a gólvonalról kifejeli Schmelzer | a felugró Toldi az ötösről a há-’ dekezik. Egymás után nagy helyze­tié és a középcsatár 5 méterről a! ... íeie]- 3;3> } teket hagynak ki a pécsi csaté-j ' —* A 18. percben l toá, Gajcsi az ötösön egyedül állj A ., .. .Váltakozva támad most mindkét‘és még így is fölé vágja a labdát. 1.-^1 Zf-, Jo1 vezette a mér- ■ -- »"vre nő. A 30.» A második félidőben a DVSE ÍS's.W a »-es meg ^ nem bírja a hatalmas iramot. Vin-1 ‘ s nd követett el hibát. dics remekül véd és Így a PVSK nem tud gólt elérni. A 20. percben Horváth hatalmas szabadrúgása fejen találja Galambost, a közép­hátvédet percekig élesztgetni kell. ALOSZT ÁLYBAJNOKl EREDMÉNYEK: Bőrgyár—Postás 3i2 (1:0) ra tói. Ismét Krivitz fut (a labdának, sorfal nincs és a jól eltalált labda mintha zsinóron húznák, a bal felső sarokban köt ki. 1:1. Támad a Dynamo és mégis a MOGURT ér el gólt. A 42. perc­ben megint Pillér fut el, beadását Toldi a 16-osról kapásból ralövi a labda Csirke lábán irányt vál­toztatva a balra dőlő Krausz mellett a kapu jobboldalán jut a hálóba. Ismét a MOGURT ve­zet 2:l-re . A második félidőben azonnal a Dynamo támad. A 2. percben A DcUDaJbv.w------­já k, de ő lerázza magáról a vé­dőket és az ötösről az eléje vetődő Mezőfi mellett a kapu balsarkába gurítja a labdát. 4:3. Támad most a MOGURT, min­denképpen pontot akar szerezni. Az utolsó percben Toldit leteritik a 16-oson beiül, de a játékvezető sípja néma marad. Bírálat: Hatalmas iramú mér­kőzésen, váltakozó játék után megérdemelten jutott a két pont birtokába a Dynamo. Két fedeze­tének nagyszerű Játékával fel­őrölte az elleniéi védelmének ere­jét és így a kitűnően játszó belső- hármas meg tudta fordítani a már vesztésre álló mérkőzés sorsát. Ha a két szélsőnek valamivel jobban Mind a 10 dombóvári játékos ott í Mam, v . - ■ van a kapu előtt és elkeseredetten í „a*., v- °.an’ istenesével győ- -- • • ,Z0U a bor<>s csapat és ezzel lett. Góllö­— _ —r- ----- |"ii a ooros csatg vé dekeznek. A 35. percben végre j 100%-os őszi bajnok ^i.v­megtörik. a jég. Hatalmas kavaró-jVÖk. Karácsonyi. Horváth II, Gu­dás a dombóvári kapu előtt, a lab-, iyás (11-esböl), illetőleg Vidus 2. Tnmhnri elé Datteln, aki az^axi i da Zombori elé pattan, aki aztán a sok láb között a hálóba ko­torja a PVSK egyenlítő gólját. Két perccel a befejezés előtt aztán megszületik a győztes gól is. Zom­bori magas beadása elszállna Ga­lambos fölött, de a középhátvéd a 16-oson belül felugorva két kéz­zel elfogja a labdát. A játékvezető először határozttan 11-est ítél, majd a dombóváriak tiltakozására ki viszi a labdát a 16-os vonalra. Most a pécsiek tiltakoznak, ered­ménytelenül. 10 dombóvári töieg MAORT—Simontornyai BTC 3:0 (3:0) Hengerelt a MAORT. Csőngeyt kelten fogták, mégis 5 gólt lőtt _ LorvAszi ŐSE—Nagykanizsai TE 3:0 (1:0) Biztosan győzött a LOSE, az NTE nagyon, gyenge. Kaposvári VTE—Kaposvári RÁC 3:0 (í:0) A helyi rangadón a jobb csatár­sorral rendelkező Vasút diád: - maskodott.- játé­kos áll sorfalat a szabadrúgás elé, Zombori azonban közéjük fura- i Bátaszéki VSE—Bajai MTE 6:1 (2:0) kodik és amikor Horváth gyilkos j A b át a székiek biztosan verték erejű szabadrúgása eléri a sor-1 meg a BMTE-t. \ a sor-