Délmagyarország, 1992. június (82. évfolyam, 128-153. szám)

1992-06-11 / 137. szám

8 SPORT DÉLMAGYARORSZÁG CSÜTÖRTÖK, 1992. JÚN. 11. A bravúr csak kétszer sikerült A negyedik helyezett Szegedi ESK ismét a Duna Kupában indul A NB l-es női kézilabda­bajnokság utolsó mérkőzését kedden játszották, de a Bp. Építők óvána miatt - hétmé­teresekkel a Vasas nyert - nem biztos, hogy ezzel véget is ért. Mindenestre a Szegedi ESK együttesének negyedik helye annyira fiksznek tekinthető, hogy a szövetség már ki is jelölte a Tisza-parti gárdát a Duna Kupában való indulásra. Tehát nem sikerült a csapatnak az idén sem előbbre lépni? ­kérdeztem Farkas József edző­től, akinek tulajdonképpen csak „fél része" volt az elért negyedik helyben. - A tavalyi és a mostani negyedik hely között, érzésem szerint, óriási különbség van. Az elmúlt évi csapat sokkal több kimagasló tudású játékos­ból állt, mint a rendelkezé­semre álló együttes. Ennek ellenére a harmadik hely csak a legutolsó pillanatban csúszott ki a kezünkből. Szerintem a mostani negyedik hely érté­kesebb. - A szakemberek szerint még mindig jobb a játékos­állománya az ESK-nak, mint a Békéscsabának, s mégis ők állhattak a dobogóra... - Nagyon bíztam a csapat­ban, de a bronzos csatát nem elsősorban az ötödik összecsa­páson, hanem az első békés­csabai mérkőzésünkön veszí­tettük cl. Csak a bajokat te­tézte, hogy a sorsdöntő talál­kozóra Kálmúnné és Gajdácsi harcképtelenné vált. Egyébként azonkívül, hogy bajnoki érmet nem nyertünk, más hátrány nem ért bennünket, hiszen a szövetség döntése értelmében a FOTÓ: GYENES KÁLMÁN A Debrecen elleni sikeres mérkőzésen Asztalost (szemben) csak szabálytalanul tudják megakadályozni a góllövésben. Békéscsaba helyett a Debrecen indul az IHF Kupában... - Egy kicsit vissza kanya­rodnék a csapat szereplésé­ben. A bajnokság első felében sokan egy fabatkát sem ad­tak volna a legjobb négy közé kerülésükért. - A bajnokság úgynevezett második szakaszában mellénk szegődött a szerencse is. A Debrecennel akkor játszottunk amikor sérüléshullám tizedelte meg. Kiugró teljesítménnyel legyőztük az Építőket. A dön­tőbe kerülésre a Vasassal szemben nem volt esélyünk, bár a piros-kékek az MK-ban csak jobb gólkülönbséggel jutottak rajtunk túl. - Ha az információim jók, akkor csakúgy, mint tavaly most is bizonytalan a csapat jövője. - A szponzorunk, Pintér József amit eddig ígért min­dent teljesített. A játékosok úgy mentek szabadságra, hogy az összes járandóságukat meg­kapták. Július 6-án találkozunk ismét, hogy milyen anyagi háttérrel az akkor derül ki, ugyanis Pintér József akkor áll a csapat elé... - Már megszoktuk, hogy az ESK-nál jönnek-mennek. Most kit vagy kiket „csábí­tanak"? - Több játékost megke­restek más klubok, azonban Káhnánné Gát Klára kivé­telével mindenkinek érvényes szerződése van. Klári Fran­ciaország felé kacsingat, sőt távozási hozzájárulással is ren­delkezik, de még nem kereste meg senki az egyesület veze­tését. Mindössze Franki el­igazolása biztos, aki Budapes­ten folytatja tanulmányait. Erősítési terveink vannak, több játékossal is tárgyalunk, de kérdés: megvalósításához lesz-e pénzünk... SÜLI JÓZSEF E levelemmel szeretnék reagálni A Dél-Sportja 1992. június 8-án megjelent szá­mában .Játékvezetői műhiba a Kertész utcában?!" című tu­dósításukra, mint a műhiba elkövetésével megvádolt játék­vezető. Az UTC-Ruzsa mérkőzés­ről szóló tudósítás négy ese­ményt emel ki időrendi sor­rendben, engedtessék meg, hogy először én is ezekkel foglalkozzam. A mérkőzés 62. percében, és nem pedig a 82.-ben, mint ahogy az újságban szerepel, a vendégek szabadrúgáshoz ké­szülődtek az UTC térfelének közepén. Ekkor az UTC ka­pusa odajött hozzám és kö­zölte, hogy kontaktlencséje elmozdult, és kérte, hogy tart­sak szünetet, mert a lencse megigazításához az öltözőbe kell mennie. Azt mondtam neki, hogy ezért nem szüne­telhet a mérkőzés hosszabb ideig. Ha úgy látja, hogy játékra alkalmatlan állapotba került, és ott helyben nem tud­ja megigazítani az elmozdult lencsét, akkor vagy kérjen cserét, vagy pedig - ha úgy gondolja, hogy később még folytatni tudja a játékot - adja át mezét egy mezőnyjá­tékosnak, aki így átveheti a kapus szerepét. Kértem, hogy amikor játékra újra alkalmassá válik, jelentkezzen a partjelző­nél, és lehetőséget kap - mez­cserével -, hogy visszaálljon a kapuba. Ezután a kapus meg­kísérelte megigazítani a len­csét, de ez nem sikerült, ugyanis előttem, a szeméről levéve a földre ejtette azt. Ezt követően a kapus átadta mezét egyik társának, és az öltözőbe vonult. Amikor az ideiglenes kapus elfoglalta a helyét, engedélyt adtam a játék foly­tatására. Mivel mérésem sze­rint 2 percig állt a játék, 2 perc hosszabbítást jeleztem a part­jelző kollégáknak. Ami a főbb események időpontjait illeti, az első gól nem a 83., hanem a 65. percben esett; Dencsik kapus nem a 85., hanem a 70. percben tért vissza a pályára. A mérkőzés második gólja a 84. percben esett, nem pedig a 88.-ban. Műhibát egy játékvezető akkor követ el, ha tevékeny­ségével megsérti a labdarúgás szabályait. A mérkőzés 62. percében én a jelenleg érvény­ben lévő szabályoknak meg­felelően jártam el. Ellentétben a tudósítás állításával, a tör­téntekkel kapcsolatosan nem létezik „más szabály" a kapu­sokra vonatkozóan, továbbá az sem felel meg a valóságnak, hogy a kapus megsérült. Saját elmondása szerint is csupán kontaktlencséje mozdult el. Meg kell említsem, hogy a történtek szemtanúi közül senkinek sem volt jelentős kifogása ténykedésem ellen a mérkőzés alatt, és utána sem. Ezek közül szeretném kiemelni a mérkőzésen közreműködő, tapasztalt partjelzőket, a nézőtéren helyet foglaló, szintén tapasztalt játékvezető kollégákat, a két csapat edzőit, és nem utolsósorban Salánki Istvánt, a mérkőzés ellenőrét. A felsorolt személyek „hall­gatása" játékvezetői műhiba esetén szinte elképzelhetetlen. hiszen például a partjelzőknek a szabályok szerint is meg kell kísérelniük megakadályozni a műhiba bekövetkezését úgy, hogy felhívják erre a játék­vezető figyelmét. Dr. Deák Péter játékvezető Pádár és Tóth így ítélt volna aKKHEgi IHBSal •bUHi A Kertész utcában tör­ténteket elmeséltük két volt, neves Csongrád megyei játék­vezetőnek. Pádár Zoltán, volt FIFA-sípmester, 48 nemzetközi és 185 NB l-es mérkőzéssel a háta mögött a következőkép­pen ítélte meg a helyzetet: - Egyértelmű, hogy kapus nélkül nem lehet-játszani, a játékvezetőnek ilyenkor arra kell törekednie, hogy minél gyorsabban és mindkét csapat elégedettségére oldja meg a helyzetet. Ha én vagyok dr. Deák helyében, öt percet ad­tam volna a kapusnak, hogy rendbe hozza magát. Ugyanis semmi sem indokolta, az idő­járás és a sötétedés sem, hogy siessen a találkozó lefújásával. Tóth László szentesi, volt NB l-es játékvezető, szintén több mint száz első osztályú mérkőzésen szerepelt. - A sportnak vannak írott és íratlan szabályai. Az UTC­pályán történtek ez utóbbi körébe tartozik. A szabály­könyvben ilyen esetre nincs kádencia, az előnyszabályra sem találunk! Dr. Deák semmi esetre sem követett el műhibát, mindössze a rutintalansága miatt ítélt úgy, ahogyan tette. Egy példát említenék, amely talán ehhez az esethez is közel van: ha a játékvezető kiállít egy játékost, s az közli, hogy nem hajlandó lemenni a pályáról, akkor a bíró nem azonnal fújja le a találkozót, hanem bejelenti: adok öt percet, s addig szedjék össze magukat... A sport szelleme, a sportszerűség számomra azt diktálta volna, hogy megvár­jam, amíg a kapus visszahe­lyezi a kontaktlencséjét, sze­rintem öt percnél tovább nem tartott volna. Hangsúlyozom, ez az én döntésem ... Az ero és a könnyedség döntetlenje Svédország-Franciaország l-l (1-0) Svédország: Ravelii - P. Andersson, Björklund, Them ­Schwartz, R. Nilsson, K. An­dersson (Dahlin), Limpar, Eriksson - Brolin, Ingesson. Szövetségi kapitány: T. Svensson. Franciaország: Martini ­Amoros, Blanc, Casoni ­Deschamps, Sauzce, Boli, Cantona - Vahirua (Perez), Papin, Angloma (Fernandcz) Szövetségi kapitány: Michel Piatini. Gólszerzők: J. Ericsson (25. p.) illetve J - P. Papin (58. p.) Sárga lapok: Schwartz (40. p.), Thern (83. p.), illetve Ang­loma (36. p.) és Cantona (52. p.) Vezette: Pirin (FÁK-bcli) Európa-bajnoki döntőhöz illő, jó színvonalú, mindvégig nagy iramú mérkőzést játszott a két csapat. A svéd válogatott kezdett erőszakosabban, és a 25. perc után, amikor Limpar szögletére J. Ericsson mélyről befutva remek gólt fejelt, a francia kapuba, már-már a meglepetés gondolatával is foglalkozhattak a svéd szur­kolók. Annál is inkább, mert a második félidőt is a sárga­kékek kezdték jobban, és be­vált taktikájukkal, a zárt vé­dekezés utáni lerohanásos el­lentámadásokkal többet veszé­lyeztettek. A svéd fölény az 58. percben tört meg, amikor a franciák aranylabdása, Jean Pierre Papin mestermódon rúgta Deschamps indítását a svéd kapuba. A játék képe némileg megváltozott, a fran­cia csapat erőre kapott, de a szellemes, technikás, ám kissé erőtlen futball nem bizonyult jó szernek a kemény, erőszakos svéd védelem ellen. A francia válogatott megőrizte két és fél éves veretlenségét, de az EB­csoport e döntetlennel még izgalmasabbnak ígérkezik. A csoport mai mérkőzése: Anglia-Dánia (19.55 órakor). Becsúszott" vereség. A Tanárképző NB 11-es női együttese Szeghalmon szakadó esőben játszott, s az irreálissá vált pályával nem tudtak a főiskolások megbirkózni. Szeghalom-Tanárképző 20-15(11-6). Szeghalom. Vezette: Ba­logh, Ökrös. Tanárképző; Benyovszki - Répási 1, Mikola 4, Berta 2, Tóth 1, Antal, Dobra. Csere: Jagicza 6, Veress 1, Zsadányi, Gálfalvi. Edző: Szabó József. S.J. TOTOZOKNAK 24. hét NB I. 1. RÁBA ETO (1D-HALADÁS (14.) 1,2 Rába ETO otthon: 7 győzelem, 4 döntetlen, 3 vereség Haladás idegenben: 2 győzelem, 4 döntetlen, 8 vereség 2. TATABÁNYA (15.)-VÁC (2.) 1 Tatabánya otthon: 3 győzelem, 5 döntetlen, 6 vereség Vác FC idegenben: 8 győzelem, 3 döntetlen, 3 vereség 3. VESZPRÉM (12.)-DIÓSGYŐR (13.) 1 Veszprém otthon: 4 győzelem, 4 döntetlen, 6 vereség Diósgyőr idegenben: 2 győzelem, 5 döntetlen, 7 vereség OLASZ B OSZTÁLY 4. ANCONA (3.)-UDINESE (4.) 1, X Ancona otthon: 11 győzelem, 6 döntetlen, 1 vereség Udinese idegenben: 2 győzelem, 11 döntetlen, 5 vereség 5. CASERTANA (19.)-BOLOGNA (11.) X Casertana otthon: 5 győzelem, 10 döntetlen, 3 vereség Bologna idegenben: 4 győzelem, 4 döntetlen, 10 vereség 6. CESENA (9.)-BRESCIA (1.) X Cesena otthon: 8 győzelem, 8 döntetlen, 2 vereség Brescia idegenben: 3 győzelem, 13 döntetlen, 2 vereség 7. LECCE (13.)-COSENZA (5.) 1, X Lecce otthon: 10 győzelem, 4 döntetlen, 4 vereség Cosenza idegenben: 1 győzelem, 10 döntetlen, 7 vereség 8. MODENA (14.)-MESSINA (17.) 1, X Modena otthon: 8 győzelem, 10 döntetlen, vereség nélkül Messina idegenben: 1 győzelem, 6 döntetlen, 11 vereség 9. PALERMO (15.)-LUCCHESE (8.) X Palermo otthon: 10 győzelem, 8 döntetlen Lucchese idegenben: 4 győzelem, 8 döntetlen, 6 vereség 10. PESCARA (2.)-PADOVA (12.) 1 Pescara otthon: 10 győzelem, 8 döntetlen, vereség nélkül Padova idegenben: 2 győzelem, 7 döntetlen, 9 vereség 11. PIACENZA (10,)-TARANTO (18.) 1 Piacenza otthon: 7 győzelem, 7 döntetlen, 4 vereség Taranto idegenben: 7 döntetlen, 11 vereség 12. PISA (7,)-REGGIANA (6.) 1, X Pisa otthon: 8 győzelem, 5 döntetlen, 5 vereség Reggiana idegenben: 6 győzelem, 5 döntetlen, 7 vereség 13. VENEZIA (ló.)-AVELLINO (20.) 1 Venezia otthon: 4 győzelem, 9 döntetlen, 5 vereség +1 MÉRKŐZÉS EURÓPA-BAJNOKSÁG 14. FRANCIAORSZÁG (l.)-ANGLIA (1.) 1