Délmagyarország, 1985. március (75. évfolyam, 50-75. szám)

1985-03-26 / 70. szám

Hétfő, 1985. március 25. 55 Mi fér az „úticsomagba"? Az ..úticsomag" szót ezúttal képletesen hasznaljuk: azoknak az elképzeléseknek a megnevezésére, amelyek a város úthálózatának rendbetételére születtek. Kezd­jük a tél okozta károkkal. A kígyó a farkába harap Furcsa körforgás ez: jön a hó eltüntetjük sos ho­mokkal és magnéziumklo­riddal, aztán jönnek a ta­vaszi szelek, es eltüntetjük a sós homokot lapátokkal, söprögépekkel. (A magnézi­umklorid eltűnik magától a földbe) Itt tartunk most. nagytakarítást: számításuk szerint 1800 köbméter sós homokot kell összegyűjteni­ük a város útjairól. Ez az az eset. amikor a kígyó a saját farkába ha­rap .. . Hiszen az a ..nyo­más" is a városgazdálkodá­A városgazdálkodási válla­lat — úttisztító csapatát parképítőkkel és parkgon­dozókkal is megerősítve — az elmúlt héten csatasorba állította gépparkját. Pontos ütemtervük van rá. hol kezdik, hol végzik a tavaszi Somogyi Károlyné felvétele si vállalatra nehezedett, hogy legyenek télen járha­tóak az utak, meg az is, hogy most minél előbb ra­gyogjon a város! (Képün­kön az 52 munkagép egyi­kének segítőit örökítettük meg a Nagykörúton.) „Temetjük" a pénzt A szegedi tanácsi útháló­zat siralmas képet mutat. A fagy még- azokat az uta­kat is károsította, amelyek tavaly kaptak új záróréte­get, aszfaltszőnyege^. A mély gödrök, kátyúk példá­ul a Lenin körúton különö­sen veszélyes helyzetet idéztek elő — a tavalyi aszfaltozás ellenére az idén újra fel kell oda vonulniuk az útjavitóknak. Eltemet­hetjük a tavaly ott felhasz­nált pénzt... Az útfelügyelet munka­társainak felmérése szerint — tudtuk meg Szegedi Ist­vánnétól, a szervezet veze­tőjétől — az idén 18 és fél ezer négyzetméternyi út és járda meghibásodását kell kijavíttatni — ennek be­csült költsége 13 és fél mil­lió forint! Tavaly ilyenkor hétezer négyzetméternyi út­felületet kellett helyreállí­tani. ..A feladat nagysága és helyreállításra szánt idő rövidsége miatt az SZMMV mégerősített csapa­tához társul szegődik a hód« mezövásárhelyi KÉV is. S még így is gond. hogy az altalaj és az aljzatbeton át­vizesedése miatt a kátyú­zást a szokottnál később, talán csak áprilisban kezd­hetik." Már március elején, a károk felmérésekor látszott, hogy az idén a földutak karbantartására szánt pénzt elviszik a burkolt utak — ezért a városi tanács vb építési és közlekedési osz­tálya — ha úgy tetszik: kí­sérletképp — áthidaló meg­oldást dolgozott ki. Eszerint ha egy-egy utca lakói ön­erőből, fele-fele arányban hozzájárulnak az út rend­betételéhez, soronkívülisé­get élveznek, előbbre kerül­nek kohósalakos útiprog­ram listáján. Osztályozzák a minőséget A 17, már vízzel, gázzal ellátott utca jegyzékét az úgynevezett lakóterületi ala­pot elosztó bizottság közre­működésével állították ösz­sze. (A tanácsadók nem Bólintó Jánosok: helyszíni szemlén győződnek meg az igény jogosságáról.) Az a cél, hogy 2i 233 kilométer­nyi kiépített és 191 kilo­méternyi burkolatlan utca városrészenkénti arányta­lansága lehetőleg csökken­jen — igy Tápé és Petőfite­lep jobban felzárkózhassék. Ez a törekvés érvényesül egyébként a burkolt utcák javítási rangsorolásakor is — a minőségileg rosszabbak előnyt élveznek az útiprog­ram kidolgozásakor. Hogy miképp? Az 'elmúlt szombaton sok­felé láthatták az utcán sé­tálók azt a sárga Lada Ni­vát amely az úthálózat mi­nőségét. megfelelőségét vizs­gálókat vitte. Talán az is feltűnt többeknek, hogv 21 kocsiban utazók fényképez­tek, űrlapokat töltöttek ki. tüzetesebben szemügyre vet­ték az útszegélyek állapo­tát, a vízelvezetőket, a bur­kolat hibáit. A Centrum Áruháznál ta­lálkoztunk. — A Kiskörút teljes fel­újítására egyelőre nincs mód. a KÉV háromféle mű­szaki javaslata (és árajánla­ta) les* majd a gyorsjaví­tási döntés alapja. Egy biz­tos: ez az útszakasz most rossz osztályzatot kap. — Az építési és közleke­dési osztály munkatársainak szombaton nincs más dol­guk, mint a két körút közti utcákat' vizsgálni? — Hétközben erre nem jut időnk, az országos fel­mérésből pedig mi sem vonhatjuk ki magunkat. A jövő útépítési-javítási prog­ramja épül ezekre a feltér­képezésekre. Egyébként már az idei ,,úticsomag" is hasonló vizsgálódásokra alapozódott. Ezúttal csak vázlatosan: a Somogyi utcának a könyv­tár melletti szakaszát. a nagyszínház melletti keresz­teződést. a Zrínyi utcát, a Petőfi és a Tolbuhin sugár­út két körút közötti részét, a Szilágyi utcát, s talán még a Boross József utcát a szükség íratta rá az idén felújítandó. korszerűsíten­dő utak, utcák listájára. Dankó János, a ..minősé­gi ellenőrök" vezetője tg-* vábbot int a kis csapatnak, „lesz még alkalmunk ezek­ről bővebben táiék^ztoC ni az olvasókat" — jelszó­val. Kocsiajtó csapódik. E so­rok írója ebédelni megy, ők tovább, a Dugonics tér fe­lé. Pálfy Katalin Labdarúgó NB I Hegérdemelt győzelem SZEOL AK—CSEPEL 2-0 (1-0) Szeged, Vasutas-stadion. 2500 nézo. Vezette: Büki (Nagy M., Nagy L.). SZEOL AK: Szabó L. — Balázs, Kozma. Somogyi, Szabó Gy.—Orosházi, Deák. Gruborovics — Birkás, Kun, Balogh. Edző: Kaszás Gábor. Csepel: Gelei — Kincse B., Krasnyánszky, Szabó K., Gálhidi — Kelemen. Nagy, Kincses S — Tulipán, Csu­csánszky. Krisztin. Edző: Gelei József Csere: Birkás helyett Ta­kó. Kelemen helyett Békési a szünetben. Krisztin helyett Kénoszt a 74.. Kun helyett Móricz a 81. percben. ­Góllövo: Kun a 22., Gru­borovics a 80. percben. Sarga lap: Nagy az 58. percben. Szögletarány: 9:7 (3:4) a Csepel javára Az első, nemi izgalomra okot adó esemény a 3. perc­ben történt. Gruborovics 25 m-es szabadrúgása a bal felső sarok mellett csava­rodott az alapvonalon túlra. A másik oldalon Csucsánsz­ky szögletrúgását Szabó L. az utolsó pillanatban ütötte ki vetődve a jobb oldali léc mellől. A 13. percben Kele­men csúnyán rátartott Ba­logh rúgó lábára, szeren­csére nem lett komolyabb következménye a szabál.vta­lankodásnak. A 21, percben Gruborovics szabadrúgását követően Kun fejelte kapu mellé a labdát. Egy perc múlva vezetéshez jutott 21 SZEOL. Szabó Gy. indította a bal oldalon Baloghot, a szélső az alapvonal közelé­ből élesen középre adott, a berobbanó Kun pedig kö­zelről a kapu bal oldalába továbbította a labdát, 1-0. A <33. percben Kelemen elvitte a labdát a kitámadó Kozma mellett, a középpá­lyást Somogyi csak szabály­talanság árán tudta feltar­tóztatni. A 22 m-es szabad­rúgást a csepeliek a sorfalba lőtték. Ellentámadás alakul­hatott ki, középen azonban Balogh megzavarta a jó po­zícióban levő Deákot, a lab­da azonban így is Gruboro­vicshoz került, akinek be­adását Kun közelről a kapu mellé fejelte. A 40. percben Balogh jó ütemü beadását az előre vetődő Birkás nem ér­te el a kapu előterében, így kihasználatlanul maradt 21 nagy helyzet. A félidő utolsó előtti percében Gruborovics szabadrúgását a vetődő Ge­lei mentette. Szünet után, a 48. perc­ben az egyébként feltűnően bizonytalan Gelei nem tud­ta megkaparintani szöglet­rúgás után a labdát, védői azonban kisegítették a cse­peli kapust. Ezután Takó, majd Orosházi ilövése té­vesztett célt. Válaszként Tu­lipán keverte meg a szege­diek védelmét, előle a kive­tődő Szabó L. tisztázott. Az 54. percben Deák a 16-osnál, az alapvonal mellől nagy­szerűen adott középre, Kras­nyánszkynak sikerült meg­előznie Kunt, így odaveszett a gólszerzési lehetőség. Deák 16 m-es szabadrúga­sa akadt e,l a sorfalban, a másik kapunál pedig a be­ívelt szögletrúgást Gálhidi fejjel csúsztatta az alapvo­nalon túlra. A 80. percben bebiztosította győzelmét a SZEOL. Orosházi saját tér­felén szerzett meg egy át­adóit, az oldalvonal mellett nagy lendül-ltei megiramo­dott, a 16-os magasságához érve mesterien ívelt a kapu elé. Gelei késve, rossz ütem­ben indult a beadásra, igy a jokor érkező Gruborovics a hálóba fejelte a labdát, 2-0. A hajrában Orosházi beadását tette ártalmatlan­ná Gelei, majd Balogh jobb­alsó sarokba tartó labdáját, gyors vetődéssel, szögletre tenyerelte a csepeliek kapu­védője. Vajon lesz-e ezer fizető néző? — találgatták a sze­gedi vezetők a mérkőzés Teke NB I Változás az élen Sípos István felvétele Géléinek, a csepeliek igen sokat bizonytalankodó kapusá­nak ezúttal sikerül megkaparintania a labdát Kun elől Drámai fordulat követke­zett be. az első osztályú nöi tekézők legutóbbi fordulójá­nak eredmény összegezése után. Mivel a SZgOL lányai vereséget szenvedtek Buda­pesten, a DÉLÉP pediggyő­zött itthon, a kék-fehérek léptek az élre, s ezzel a leg­főbb bajnokesélyessé léptek elő. Eredmények: DELEP SC—Tatabánya 6:2 (2422:2302). NB í-es női mérkőzés. Szeged. Pontszer­zők: Szabó 432, Lőrinczné 420, Öhátné 403, Sáfrányné .393, illetve Domináné 409, Gulyásné 404. Ferencváros—SZEOL AK 6:2 (2394:2373). NB l-es női mérkőzés. Szeged. .A szege­diek pontszerzői Vidácsné (433) és -Rendeané' (399) vol­tak. BKV Előre—DÉLÉP SC 14. FTC 15. Eger 1G. SZEOL AK 19 74' 8 23-22 18 6:2 (5188:4980). NB l-es fér­19 c « 7 19-19 18 fimérkőzés. Budapest. Pont­19 7 3 9 26-29 17 szerzők: Mészáros 913, Deá­19 6 3 ló 20*26 is ky 884, Botházi 872, Madák is s 4 10 14-28 14 871, illetve Stér 861, Kar­18 2 2 14 16-44 6 Sai 871. előtt. A SZEOL AK helyze- Haiadas „ • 10. MTK-VJVI tebol kiindulva, a nézőszám n> Púcs megfelel az adott szituáció- 12. B.-csab?. nak. Ami a játékot illeti, az 13. Tatabánya első 15 percben a Csepel volt kezdeményezőbb, a szegedi­ek kapujára viszont nem sok veszélyt jelentett a vasgyári gárda. A szegediek ebben az időszakban feltűnően sok technikai hibát vétettek, át-, adásaik rendre ellenfélhez jutottak, képtelenek voltak játékba lendülni. Negyedóra elteltével aktívabbá, váltak a hazaiak, főként a bal olda­lon, Szabó Gy., Gruborovics és Balogh révén sikerült za- a labdarúgó területi" baj- meg, hogy Tolnait (Kun B. vart okozni a vendégek vé- nokság Körös-csoportjában SE) a 42. percben reklamá­delmében. A gyors, korszerű szereplő szegedi csapatok lásért kiállította a játék­Területi bajnokság Három mérkőzés — négy pont támadásból elért gól után is közül a Dózsa itthon, a a SZEOL volt a lendülete- DÉLÉP SC Békéscsabán sebb, a csepeliek csak szór- győzött, míg az SZVSE ha­ványos ellentámadásokkal zaj pályán szenvedett vere­kisérleteztek — eredményié- séget. lenül. Eredmények: Szünet ulán fordított hely- ^ Kecskemétig ^ ^ zet alakult ki, a vendégek stfdion.^'sofS. egyre-másra rohamoztak, de Lenhart. a befejezésekkel változatta- SZVSE: Pozsár nul hadilábon álltak. Me- Hágelman T.. vezető. Fordulás után vál­tozatlanul a szegediek vol­tak a kezdeményezők, de — csakúgy mint az első fél­időben — most is sok gól­szerzési lehetőséget elpus­SC—SZVSE káztak. A küzdelmes, meg­Vasutas- érdemelt Dózsa-győzelemmel Vezette: végződő mérkőzésen a já­tékvezető Talapénak (6. — Deák, perc), Kemenesnek (19. Ménesi, perc). Urbánnak (37. perc), ,..,. ... , , , , • ., Szrenka — Bátyi, Hagelman Horváthnak (60. perc) es zonyfölényük kialakulasaban „ „ ,i.-!|j V, r. 1 1 > aj a E., Hegyesi (Földeák) — Csincsaknak (72. perc) mu­közrejátszott az is, hogy a Apró (Márki), Simái S„ tatta fel a sárga lapot. Gól­szegedi támadók próbálkozó- Nagy L. Edző: Tóth Lajos, lövő: Öze, Tulkán. Jó: Poly­sait könnyűszerrel meghiú- Az első percek kiegyenlí- vás, Öze, Kálmán, Tulkán, sította a vendégek védelme, tett, változatos küzdelme Pózsik, illetve Csehó, Bense, a csatárok nem tudták tar- után a 16. percben szerzett Bánfi. tani a labdát. Nagyot esett vezetést a hazai csapat. Ügy DÉLÉP SC Békéscsabai az amúgy sem.magas szín- tünt. a továbbiakban képes Agyagipar t-0 (0-0). Békés­vonal, egymás hibáiból él- lesz . megőrizni minimális csuha. 300 néző, vezette: tek a csapatok. A hajrában előnyét a Vasutas, de a 44. Dömény. ismét változott a kép, most percben azonban nagy vé- DÉLÉP SC: Békéi Var­a szegediek jobb oldali csa- delmi hibából — elsősorban ga, Fábián, Kántor, Hege­patrésze javult nagyot, el- a szegedi gólszerzőnek „kö- (JÜS Hegyesi, Kőhalmi, sösorban Orosházi akarása szönhetően" — egyenlített a Bazsó Lovrity (Pethő)! lendített sokat a támadójá- KSG. A fordulás után a Tóth (Szeghalmi), Szabó! tékon. A különben nem magas vendégek magabiztosan irá­nyították a játékot, ám Er­Edző: Ondrik István A szegedi -kapusnak, Bé­színvonalú, de küzdelmes | "kapus látványcM hibája- keinek, a mérkőzés 90 perce mérkőzésen a SZEOL — ami főként az akarást illeti — megcsillantott korábbi eré­nyeiből egyet és mást, gyö ból kapott gól után feljött a aiatt mindössze egyszer kel­hazai csapat. iett játékba avatkoznia. Ez A küzdelmes mérkőzésén is> hűen jelzi a DÉLÉP SC a nagyobb neveket fölvonul- nyomasztó fölényét. Min­zelme, amihez nem férhe- tato Recskemet durva vedel- dent összevetve megérde­tett kétség, megérdemelt. A hifc.afc.ol szerezte góljait. melt volt a Tisza-partiak csepeliek ezúttal szürkén ját- Gólszerzők: Matyas (44. es győzelme. Gólszerző: He­szottak, semmi sem. igazolta 58. perc), Kiss F. (46. perc , gyesi. jók: Hegyesi, Kőhal­elökelö helyezésüket. Jó: ''letver S'™ai S' (1 .Pe(Ic)' mi. Hegedűs, Bazsó, ill. Kozma, Szabó Gy., Orosházi, NaL- perc). Jok: Gu- Petrás. _ _ _ ' diforuc IVlptvnc HPOV 1 1 I ­Gruborovics, Balogh illetve fy.erUSé Má,tyás> Hegyi' n" Gálhidi, Kincses S.,'Tulipán. letve Szrenka, Nagy L. ^ Györki Ernő A további eredmények: Haiadas VSE— Bp. 0-3 (0-2), Rába DMVSC 1-0 (1-0), Sz, Dózsa—Kun B. SE 2-0 (2-0). Szeged, Hunyadi tér, Honvéd 50» néz°- Vez5íte; Tóth „ ETO— • Dózsa: Merley — Ke­yasus menes (Léber), Pócsik, Hor­ÉgerT-1 "(1-1)," ZTE-PMSC Gerecz (Kampler) .­Polyvas, Tulkán, Oze, Kai­mán — Mező, Csincsák. Edző: Linka József. Szegedi támadásokkal kez­dődött a mérkőzés, majd a továbbiakban is a Dózsa A további eredmények: KTE—Martfű 1-2 (l-l), La­josmizse—Nagyszénás 1-2 (l-l). Gyula—Makó 4-2 (2-2), Miske—Orosháza 2-0 (1-0), Békés—Szarvas 2-1 (l-l). A bajnokság állása: 1-0 (0-0), Békéscsaba—Tata­bánya 1-0 (0-0), Ü. Dózsa­Videoton 0-1 (0-0), MTK-VM —FTC 1-0 (1-0). AZ NB I ALLASA: 1. Bp. Honvéd 2. Videoton 3. Rábr, ETO 4. ZTE 5. Csepel 6. Debrecen 7. Vasas 8. (1. Dózsa __ 19 12 4 3 34-12 28 játszott nagy fölényben. A 19 10 4 5 32-30 24 19 8 5 6 28-22 21 19 6 7« 34-2919 percben szerezték meg. A 1. Miske 18 10 6 2 33-16 26 2. KSC 18 9 7 2 30-16 25 3. DÉ1.ÉP 18 10 4 4 41-17 24 4. KTE 18 10 3 5 41-31 23 5. Békés 18 8 5 5 33-19 21 6, Szegedi D. 18 7 5 6 28-28 19 7. Gyula 18 5 9 4 27-29 19 8. Lajosmizsc 18 6 6 6 25-21 18 9. Makó 18 4 9 5 29-28 17 10. Szarvas 18 4 9 5 17-24 17 11. Kun B. 18 6 5 7 16-25 17 12. Orosháza 18 5 6 7 17-17 16 13. Martfű 18 5 6 7 19-31 16 14." Nagyszenas 18 6 3 9 20-32 15 15. SZVSE 18 3 5 10 15-37 11 16. Bos. Agyag. 18 1 2 IS 8*38 4 f