Délmagyarország, 1973. április (63. évfolyam, 77-100. szám)

1973-04-04 / 79. szám

io SZERDA, 1913. iPULB i Kosárlabda: Csak a Postás szenvedett vereséget Á mai ünnepi műsor Labdarúgás: Utánpótlás-válogatott EB­mlejtezó mérkőzése: Ma­gyarország—Görögország, Népstadion. Előkészületi mérkőzés: Magyar válogatott—Vojvo­riina. Megyei Uh o.: Zákányszék —MI NO, Zákányszék, 16. Halász. Balástya—Puszta­mérges, Balástya, 16. Széli. Röszke—Ásotthalom. Röszke, 15.30, Sári. Üllés—Csengele, Üllés, 16, Csókási. Puszta­szer—Mórahalam, Puszta­szer, 14. Pádár. Üjszentiván —Forráskút, Üjszentiván, 15, Hercegh, Domaszék—Bor­dánv, Domaszék, 16. Kuna. EMERGÉ—Rúzsa, SZAK-pá­lya. 14. Kovács. Birkózás: Országos 11—fTÍ—TV. oszt. kötöttfogású felszabadulási emlekverseny: SZVSE-stadi­on tornaterme, 10. Teke: NB i. férfi: Se. DETtEP— BKV Előre, Építők-pálya, 10.30. Ünnepi tekeverseng: Sae­ged. SZAK-pálya, 8. Kézilabda: Megyei bajnokság, férfiak: &r. Volán ÍT.—Makói VSE, Üjszeged, Kisstadion, 9.30. Sz. Kábel—Sándorfalva, Sze­ged, Gépipari Technikum, W. Nők: Kistelek—H. Por­celán, Kistelek, gimnázium, 10. Sz. Kender—H. Spartacus II.. Szeged. Kertész u. 9.45. Kiskundorozsma—Tanár­képző, Dorozsma, MEZÖ­GÉP-pálya, 10. SZEOL—Ózdi Vasas 107:43 (55:24) NB Il-es férfimérkőzés. Szeged, Rókusi Tornacsar­nok. Vezette: Hável és Tóth. SZEOL: Kisteleki (11), Zsíros (9). Valaczkay (14), Wirth (23), Dörmö (8). Cse­re: Bada (8), Kókai (4), Reich (12), Varga (12), Bo­ros (ff). Már az első percek játéka után látszott, csak az a kér­déses, milyen arányban nyer a SZEOL az újonc ózdi csa­pat ellen. A szegedi fiúk gyors, ötletes játékával szem­ben tehetetlennek bizonyul­tak az ózdiak. A megillető­dötten játszó vendégektől egyedül az egykori SZEAC­játékos, Hűvös Ferenc je­lentett veszélyt. A magassági fölényben le­vő szegedi kék-fehérek nagy kedvvel játszottak, közelről, távolról biztosan dobtak. Győzelmük ilyen arányban is megérdemelt. SZEOL—Mezöberénf 66:58 (29:29) 1TB IT-es női mérkőzés. Szeged, Rókusi Tornacsar­nok. Vezette: Hável és Tóth. SZEOL: Schmidtné (10), Re mák (16), Révész (12), Kertész (8), Tóth (8). Csere: Bartal (7), Banáthy (3), Ha­lász (—), Vass (2). Jól kezdett a SZEOL. Tá­madásaikat pontos dobások­kal fejezték be, és az 5. percben már 12:3 arányban vezettek. Ügyesen játszottak, a lepattanó labdákat ók sze­rezték meg, védekezésnél ki­szorították az ellenfél játé­kosait a palánk alól. Á 16. percben Remáknak, Tóthnak és Schmidtnének már négy személyi hibája volt! így Faragó edzőnek le kellett cse­rélni az igen jól, eredménye­sen játszó játékosait. A második félidőben egy­re jobban feljött a vendég­csapat. A 13. percben már esak 3 pont volt a különb­ség (52:49). Az utolsó öt percben kipontozódott Re­mák és Schmidtné is. A he­lyettük beállt cserék is jól védekeztek, gyors támadáso­kat vezettek, akcióikat leg­többször kosárral fejezték be. Ismét 10 pontra nőtt a szegedi, lányok előnye, amit a mérkőzés végéig tartam tudtak. Szegcdi Tanárképző —Fővárosi Sütőipar 67:33 (31:12) NB Il-es női mérkőzés. Budapest. Vezette: Horváth és Nagy. Sz. Tanárképző: Klavora (6), Krcsmarik (6), Dombi (12), Mészáros (22), Schaffer (8). Csere: Szigeti (2), Sár­mási (2), László (2), Zsikó (3), Lakos (4). Már az első percekben je­lentős előnyre tettek szert a szegedi lányok. Az ellenfél játékosai igen bátortalanul, rosszul dobtak. A második félidőben tovább növelte előnyét a szegedi csapat. A Kézilabda: 15. percben 12 pontot sze­reztek a főiskolás lányok! Ügyes védekezéssel akadá­lyozták meg a hazaiak erőt­len támadásait A lepattanó labdákat megszerezve, gyors indításokból ziccereket dob­hattak. Győzelmük nagyobb arányú is lehetett volna. Testnevelési Főiskola —Sz. Postás 74:36 (32:16) NB Il-es férfimérkőzés. Budapest. Vezette: Mihaj­lovszky és Űjvári. Sz. Postás: Fritz (2), Er­ményi (15), Mészáros (7), Pásztás (—), Székelyhídi (—), Csere: dr. Kováts (9), Pártos (—), Gém (2), Sóki (1), Budá­aornes (—). A keményen, de szabályo­san játszó főiskolások min­den tekintetben felülmúlták szegedi ellenfelüket. A pos­tás játékosainak nem ment a dobás, s védekezésben sem jeleskedtek az igen jó játék­erőt képviselő, bajnokaspi­ráns fővárosiak, ellen. ily. E. Felszabadulási villámtorna Félreértés Nyolc férfi és hét női csa­pat részvételével a Városi Kézilabda Szövetség vasár­nap a Kisstadionban felsza­badulásunk 28. évfordulója tiszteletére villámtornát ren­dezett A hét női csapat két csoportban küzdött, a cso­portok azonos helyezettjei egymás ellen döntötték el a végső sorrendet. Csoport­mérkőzések eredményei: Tervező—624-es ITSK 11:1, Texti lmű vek—Tömörkény Gimnázium II. 14:2, Textil­művek—624-es ITSK 16:2, Tervezők—Tömörkény Gim­názium H. 4:3, Textilmű­vek—Tervezők 8:2, Tömör­kény Gimnázium II.—624-es ITSK 7:2, Ifjú Gárda—Tö­mörkény Gimnázium I. 2:1, Radnóti Gimnázium—Tö­mörkény Gimnázium I. 17:1, Radnóti Gimnázium—Ifjú Gárda 6:1. A csoportmérkő­zések eredményei alapján a döntőt a Textilművek és a Labdarúgás: Radnóti Gimnázium csapa­ta játszotta. A textilesek 14:4 arányban győztek, s ezzel megszerezték a végső győ­zelmet 2. Radnóti, 3. Ter­vező, 4, Ifjú Gárda. A férfi csoportmérkőzések eredményei: DÉLÉP SC— Dózsa 17:7, DÉLÉP SC— Deszk 18:6, DÉLEP SC—Va­sútforgalmi 21Vasútfor­galmi—Deszk 9:8, Vasútfor­galmi—Dózsa 12:11. Dózsa— Deszk 11:9, Kender—Kábel 35:17. A döntőben: DÉLÉP SC—KSZVSE 17:11. DÉLÉP: Adankovich—Rékasy, Ku­runczi (1), Varga (2), Sári (5), dr. Csiszár (2), Gera (4), Cs. Gyovai (2), Tamás (1), Fekete, Széli. KSZVSE: Blacsek—Révész, Kalocsai (6). Szikora (3), Su­ri (2), Párkányi, Lantos, C6. Onczai, Börcsök, Valkusz. A férfitorna végeredménye: 1. DÉLÉP SC. 2. KSZVSE, 5. Kábel, 4. VabútforgalmL Sárga lapok „Az indokolatlanul sok sárga lap tönkreteszi a já­tékot" — jegyezte meg Ba­róti Lajos, a Vasas—FTC mérkőzés után. Igazat kell adni a kitűnő edzőnek, mert amit mostanában csinálnak némely játékvezetőink a pályákon, az már egy ki­csit túlzás. Ez a ,,sárgalap­hisztéria" egyáltalán nem szolgálja a fegyelem meg­szilárdítását, a játék megja­vítását. Ahogy nálunk „vil­lantják" a lapokat játékve­zetőink, indokoltan vagy in­dokolatlanul, az már egye­nesen a játék rovására megy. Ha a kitörő játékost felrúgják, ritkán jár érte figyelmeztetés. Ha kézzel visszarántják, már elkerül­hetetlen a színes kártya. Hát nem nevetséges ez? Persze a legtöbb labdarúgó már megtalálta a figyel­meztetés elhárításának módját is. Ha belerúg egy játékostársába, gyorsan oda­szalad hozzá, dédelgeti, megsimogatja, felsegíti a földről, és máris minden meg van bocsátva. Itt volt például a vasár­napi VM Egyetértés—SZE­OL mérkőzés. A 31. percben Szuromi indult meg a bal­oldalon, Várhelyi szerelni próbálta a szélsőt, aki lök­te, ráncigálta a szegedi já­tékost. Várhelyi nagy ügy­gyel-bajja! testével lefedez­te a labdát és végtére is sikerült szerelnie. Erre Ha­lász játékvezető a közönség derültségére, Várhelyinek sárga lapot mutatott fel. Ezt a nevetséges „fegyel­mező módszert" még bete­tézte a 70. percben történt esemény. A jobb oldalon Weimper cselezgetett, majd elvesztette a labdát, mire a játékvezető a soroksári játékosnak mutatta fel a sárgát „Az indokolatlanul sok sárga lap tönkreteszi a já­tékot" — idézzük ismét Ba­róti Lajost. Igazat mondott. De az is igaz, hogy a va­sárnapi VM Egyetértés— SZEOL mérkőzést sárga la­pokkal nem lehetett tönk­retenni. Igen gyenge játé­kot láthatott a gyérszámú közönség. Csupán Gujdár teljesítménye emelkedett az átlagos fölé. Persze a SZE­OL tartalékosan állt fel ezen a találkozón. Az egyik szegedi szurkoló, amikor végignézett a lelátón, meg is jegyezte: „Kezdődhet a mérkőzés, hiszen az összes centerhalfunk jelen van", mármint a lelátón. Bánfal­vi, Molnár és Varga. Ezen a mérkőzésen gyengélkedett a védelmünk, nem jobban, mint a kéttagú „csatársor". A sárga lapok? Majdcsak rájövünk, hogy eltúlozzuk egy kissé a „kártyák" adá­sát. Persze még mindig nem késő változtatni, eset­leg egységesebbé tenni a gyakorlatot. Mert ezek a „sárgalapos mérkőzések" ártanak a szemnek is. A pályán legyen rend, de a férfias, sportszerű játékot ne bántsuk! Bagaméry Lásztt Asztalitenisz YB — Szarajevóban Rajt a megyei első osztályban — Minek mondtad neki, hogy most aztán megtáncol­tathatja azt a fickót! Lövészverseny A szegedi KSZV lökész­kiubja az MHSZ 25 éves ju­bileuma alkalmából országos meghívásos versenyt rende­zett, amelyei) közel 160 ver­senyző vett részt. Eredmények: Kisöbű sportpuska 60 lövéses férfi: 1. Iesó (Nyíregyháza) ".82, 2. Kádár (Sz. Textil) 574, 3. Mol­nár (Sz. Móra) 574. Standard Junior fiúk: 1. Fo­dor (Sz. Móra) 579, 2. Körtvé­lyesi (Nyíregyháza) 573, 3. Láng (Hatvan) 564. Standard 60 lövéses nöi: 1. Boni/ (Hatvan) 567, 2. Pápai (Nyíregyháza) 564, 3. Ratai (Bé­késcsaba) 562. Sportpisztoly 60 lövéses férfi: 1. Kékesi (Hatvan) 521, 2. Iván (Nyíregyháza) 520, 3. Ambrus gSz. Móra) 515. Sportpisztoly Junior férfi: L •ergely (Sz. Móra) M, 2. Galó (Békéscsaba) 480. 3. Kallai (Nyíregyhaza) 475. Standard pisztoly 30-1-30 lövéses nöi: 1. Gálné (Nyíregyháza) 434, 2. Oláh (Békéscsaba) 416, 3. Györe (HODGÉP) 308. Serdülő fiúk nyílt irányzékú légpuska 40 lövéses: L Császár (KSZV LK) 321, 2. Kiiment (Bé­késcsaba) 318, 3. Körtvélyesi (Nyíregyháza) 308. Serdülő leány: 1 Hárman (KSZV I.K) 325, 2. Paljusik (Bé­késcsaba) 323, 3. Molesány (Bé­késcsaba) 288. Ifjúsági fiú zárt irányzékú lég­puska 40 lövéses: 1. Csanádi (KSZV LK) 305, 2. Molnár (Bé­késcsaba) 290, 3. Árendás (Bé­késcsaba) 278. Ifjúsági leány: L Mari (KSZV LK) 291, 2. Császár (KSZV LK) 290, 3. Repka (Békéscsaba) 274. A csapatversenyt a Nyíregyhá­zi í-.'pítök együttese nyerte. Má­sodik helyen a szegedi Móra Lö­vészklub végzett. Harmadikként a Békéscsabai A labdarúgó megyebaj­nokság tavaszi első forduló­jában vasárnap hat mérkő­zést rendeztek. Eredmények: Mindszent—Hódmezővásár­helyi Porcelán 1:1 (0:1), Mindszent, 600 néző, vezet­te: Gallyas. Jó mérkőzés, igazságos döntetlen. Góllö­vők: Farkas, ilL Bánfi II. Kiskundorozsma—Szegedi Kinizsi 2:0 (1:0), Kiskundo­rozsma, 300 néző. vezette: Madarász. Góllövők: Ungi, Lázár. Dobót (Kiskundorozs­ma) az 57. percben a játék­vezető kiállította, ez megne­hezítette a haziiak győzel­mét Tápé—Apátfalva 3:3 (2:0) Tápé, vezette: Czirok, A 65. percben Tápé már 3:0-ra ve­zetett a döntetlen mégis a hazaiak számára hízelgő. Szentesi Kinizsi—Szegedi Kender 1:0 (1:0). Szentes, vezette: Fekete: Tizenegyes­bál lőtt góllal mm a csapat a büntetőt Miskur értékesítette. Csanádpalota—Szegedi Spartacus 0:1 (0:0), Csanád­palota, vezette: Dobai. Gól­lövők : Tótvai. Nehezen nyert, az élcsoportban levő szege­di együttes. Makó—Sándorfalva 5-1 (3:0), Makó. 300 néző, vezet­te: Géczi. Ilyen arányban is megérdemelt a hazai győze­lem, őszi jó teljesítményétől messze elmaradt a sándor­falvi csapat Gólövők: Osz­lács (3), Bojtos, Nádasdi, i|l. Balogh. A megyei bajnokság állása: Kg elevenen él emléke­zetünkben az 197l-es nago­yai asztalitenisz VB. Ebben a japán városban szakadt meg férfi versenyzőink 18 éves sikertelenségi soroza­ta: A Jónyer—Klampár pá­ros 3:l-re verte a Ce-Tung, Liang Ko-Liang kínai pá­rost. Ennek előtte 1953-ban a bukaresti világbajnokságon nyert utoljára aranyérmet, éspedig a Kóczián—Sidó kettős. Váratlan öröm volt két éve olvasni a végtelen telexszalagot, s most az áp­rilis 5-én Szarajevóban meg­rendezendő 32. asztalitenisz VB-ről vajon jön-e ilyen hír? Nem valószínű. Ez a véleményük a szakíróknak s ezt mondják a válogatott ve­zetői is. Bár az előbbiek hoz­záteszik; Nagoyába is esély­telen csapattal utaztunk, miért ne lehetne most is olyan váratlan fordulat, liánt ott Japánban. Tény: az előjelek kedve­zőtlenek. A közelmúlt válo­gatott találkozóin még gyen­gén szerepeltünk. Különösen a két sztár — Jónyer és Klampár — játéka volt gyen­ge. Ügy tűnik, nem sikerült a felkészülés. Klampár já­tékán most érződik legin­káb a tavaly kihagyott egy év, Jónyer indiszponált. Ger­gely nagyszerű játékos, de mindig rutintalan. S mi a helyzet a nőknél? Kisházi és Magos éremre esélyes, bál­kérdés, hogyan bírják majd idegileg a sorozatmérkőaése­ket, s a világbajnokság min­dig feszült légkörét. Nem lehetünk tehát opti­misták, ha nincs bizalmunk, az esetleges nagoyaihoz ha­sonló — váratlan meglepe­tés dupla örömet jelent. Országos bajnokok rr a mezon 1. Sz. Kender 2. Mindszent 3. Apátfalva 4. Sz. Sptria r 5. Sándorfalv­S. Kkdorozsma 7. H. Porcelán 8. Táp* 9. Móra város 10. Alsóváros 11. MTVSE 12. nEi rr 13. Szenten M»4 14 9 3 14 8 3 14 5 S •4 7 3 14 7 2 14 5 6 14 6 4 14 5 4 14 5 4 14 4 5 14 2 5 14 3 3 16 3 2 M I S M 30-12 21 15- 9 19 21-12 17 26-20 17 29-23 16 16-13 16 17-15 16 25-23 14 16-18 14 18-15 13 13-17 9 12-23 9 19-32 S • Vasárnap délben több mint 2 ezer versenyző rajtolt a pesthidegkúti vitorlázó repü­lőtéren megrendezett orszá­gos mezei futóbajnokságon. A nehéz terepen, időnként erős szélben, de kellemes napsütésDen megrendezett versenyen a szegedi futók dicséretesen helytálltak. Az SZVSE jól felkészített, ifjúsági és serdülő atlétái két országos csapatbajnokságot nyertek, egyénileg pedig a SZEOL Sportiskolás Kószó Ferenc került az ország leg­• Hm kelő negyedik helyre. Rész­letek: Férfiak. Ifjúságiak. 7000 m (19 évesek): 5. Tóth László (SZVSE). Csapat: 4. SZVSE (5. Tóth, 15. Lantos, 50. Sár­közi) 70 ponttal. 5500 m (18 évesek): Csapat: SZVSE (8. Deák Nagy I: 9. Rácz Dezső, 26. Gábor) ponttal Serdülők. 4000 m (13 évesek): Csapat: 1. SZVSE (12. Her­czeg, 15. Farkas. 21. Nagy, 43. Vér) 91 ponttal, 2500 m (14 évesek): 4. Kószó (SZE­OL Sportiskola). M—atrtort Tibor