Délmagyarország, 1969. augusztus (59. évfolyam, 176-201. szám)

1969-08-19 / 191. szám

SZEOL-B. Előre 3:0 (1:0) SPORT Első a Kender Most. rendezték meg a Sze­gedi Ünnepi Hetek kajak­kenu versenyét a Tiszán. A nagy tömegeket felvonultató viadalon a szegediek sikere­sen szerepeltek. Az egyesüle­tek közötti pontversenyt az Sz. Kender nyerte 448 pont­1al, második a Központi Sportiskola 426, harmadik az Újpesti Dózsa 326, negyedik a SZEOL 251 ponttal. Tizenöt egyesület indult. A szegediek közül Gera Sándor két számban, a Pak­si Győző, Huszka Béla kettős ugyancsak két számban, Ne­mecz György, a Hegyközi Jó­zsef, Tölcséres István kettős kétszer (mind Kender), Ves­más Péter, a Makra And­rás, Martonosi József kettős. Karácsonyi Katalin (mind SZEOL) és n SZEOL Pusz­tai. Király. Vesmás. Eszik if­júsági kajaknégyese győzött. A verseny jó hírverése volt a kajakkenu sportnak, fej­lődési lehetőséget biztosított a fiatalok számára. A sok résztvevő ellenére a rendezés kifogástalan volt. A nyári 6zünet után elő­ször láthattuk itthon a SZEOL labdarúgó-csapatát bajnoki mérkőzésen. A ta­vaszi fordulóban mutatott teljesítményhez viszonyítva most az őszi bemutatkozáson alapvető változást nem ta­pasztalhattunk. hiszen az összeállítás is lényegében azonos a korábbi stabil gár­dával: Gilicze — Várhelyi Ifi., Kővári, Magyar, Vár­helyi I. — Pikó, Dávid — Vörös (Székely 71. perc), Varga (Kozma II. 71. perc), Vass, Berkes. Egy fontos jelenség azon­ban a mérkőzés egyes sza­kaszaiban megmutatkozott: gólratörőbben játszott a csa­pat. Különösen az első félórá­ban láthattunk több szép tá­madást, bár a befejezések nem sikerültek: például a 10. percben Vass kényelmesen megszerezhette volna a ve­zetést, de tíz méterről a ka­pus kezébe talált. A „leve­gőben lógott" a gól, s a 26. percben Magyar 22 méteres csavart szabadrúgása szinte a sorfalt súrolva, a későn vetődő Tóth mellett a jobb sarokban kötött ki: 1:0. Tel­jes fölénybe került a SZEOL és a szegedi csapat lendüle­tét a 30. percben Teuschler játékvezető alaposan lefékez­te. Szűcs a 16-oson belül fel­vágta Vasst: ha nem ezt te­szi, a tiszta helyzetben levő csatár növelhette volna a hazai együttes előnyét. Meg­lepetésre a bíró sípja néma maradt. A 11-cs meg nem ítélése láthatóan kedvét Felkészültségből — jeles lói sikerült honvédelmi nap és légiparádé Enycdi Zoltán felvételei Képeinken: Szuperszőnikus vadászgép a magasban (fent). Motoros repülök kötelékrepülése (lenn, balról). Técsy Sándor, az MHSZ motoros klubja tagjának, több­szörös magyar bajnoknak akrobatikus mutatványa. Teher­autót „ugrik át" motorjával. Hazánk elsőnek felszaba­dult városában, Makón a ne­gyedszázados jubileumi ün­nepségsorozat vasárnap kez­dődött, nagj/szabású honvé­delmi bemutatóval és nem­zetközi repülőnappal. Az ese­mény megyeszerte élénk ér­deklődést váltott ki és a ma­roslelei út mellett kialakított repülőtér nézőterén mintegy 15 ezren gyűltek össze. A honvédelmi napon és a nem­zetközi légiparádén részt vett a makói születésű tábor­nok, Szűcs Ferenc vezérőr­nagy, továbbá Réti Antal, az MHSZ országos főtitkár­helyettese, dr. Ispanovics Im­re, a Munkásőrség Országos Parancsnokságának helyette­se, és Szögi Béla. a KISZ Központi Bizottságának tag­ja, a KISZ Csongrád megyei bizottságának első titkára is. Arató Márton, a makói vá­rosi pártbizottság titkára kö­szöntötte a megjelenteket, a külföldi és hazai sportoló­kat. Ezután megkezdődött az igen érdekes és gazdag prog­ram Néphadseregünk egyik egysége harcászati bemuta­tót tartott. Ezután a magas­ban megjelentek a repülő­gépek és az ejtőernvősök „landoltak" a földre. A vi­torlázógépeket követték a motoros repülők, majd a Makói Spartacus tornászai­nak bemutatója következett. Akrobatikus számokkal lép­tek a közönség elé az MHSZ megyei motorkerékpárosai, majd újból ejtőernyők nyíl­tak a magasban, és az ejtő­ernyősök célugrásokat végez­tek. Magával ragadott nép­hadseregünk harci repülő­gépeinek bemutatója, majd a motoros gépek kötelékrepülé­se. Gyakoratokat mutattak be néphadseregünk egyik heli­kopteres egységének tagjai. Látványos és izgalmas volt a motoros repülők műrepü­lése és ballonvadászata. Gyakran és hosszan zú­gott fel a taps. Néphadse­regünk katonái, a gépesített lövészhadosztály és a légierő tagjai, valamint a sportrepü­lők és az MHSZ motorkerék­párosai jelesre vizsgáztak fel­készültségből. Llebmann Béla felvétele Vass tizenegyest értékesít szegte a SZEOL-nak, amit viszont rossz jelenségnek vélünk, mert a játékosoknak a bírói tévedések ellenére is teljes erővel folytatni kell a küzdelmet. Az ilyen Teusch­ler-féle hibahalmaz ellen máskor 6incs „kiboztosítva" a csapat és persze az ellen­fél is vérszemet kapott, félő volt, hogy esetleg eldurvul a mérkőzés, és az 1:0 pedig kevésnek látszott a biztos győzelemhez. A szünet után azonban is­mét helyrebillent a játék ké­pe, és az 55. percben a há­romezres szurkolótábor a mérkőzés legszebb góljában gyönyörködhetett. Varga— Berkes volt a labda útja, a balszélső átívelt a másik ol­dalra a 16-os sarkára, ott Pikó kiugrott, és mintegy 13 méterről a jobb felső sarok­ba bombázott: 2:0. A har­madik gól a 62. percben szü­letett, amikor a 16-oson be­lül ugyancsak Vasst először Láza akadályozta, majd a kiszaladó Tóth elrántotta a lábát: ezúttal Teuschler megadta a 11-est. Vass vál­lalkozott a büntető végre­hajtására, és magabiztosan, a jobbra vetődő Tóth mel­lett a kapu bal sarkába lőtt: 3:0. Ezután Inkább csak lab­datartásra igyekeztek a já­tékosok, ami annál is inkább veszélyesnek mutatkozott, mert még hátra volt több mint 20 perc, a 3:0 után az ellenfél feladta védekező taktikáját( és „kitámadott". Bizony, Gilicze többször bra­vúros védéssel mentette meg kapuját a góltól. A békéscsabaiak ellen a tavaszi 0:2-ért a reváns si­került, de ezt a gólratörőbb játékot egész mérkőzés alatt tovább kell fejleszteni. A védelemben elsősorban Gili­cze, Várhelyi III. és Kővári érdemel dicséretet, elöl pe­dig Pikó és Vass. A hátsó alakzat még mindig több­ször meginog, bár többször árultak el magabiztosságot. A középpálya számos eset­ben üresen maradt, ami ez­úttal Varga és Dávid halvá­nyabb teljesítményével ma­gyarázható, igyekezetükhöz viszont nem fér kétség. Vár­helyi I., Magyar, Vörös, Ber­kes is nagymértékben hoz­zájárult a győzelemhez, Szé­kely és Kozma II. csak né­hány akcióban mutathatták meg képességeiket. Markovits Tibor A labdarúgó NB I B to­vábbi eredményei: Előre—Pécs 3:2 (2:1). Bu­dapest. Nagybátony—Szállí­tók 3:1 (2:0). Nagybátony. Ganz-MÁVAG—Oroszlány 1:0 (1:0). Oroszlány. Győr­Kecskemét 1:0 (0:0). Kecske­mét. Bp. Spartacus—Szolnok 2:1 (1:0). Budapest. Ózd­Zalaegerszeg 4:0 (3:0). Ózd. Videoton—Székesfehérvári MÁV Előre 2:1 (2:0). Várpa­lota—Miskolc 4:1 (1:0). Mis­kolc. A bfejnokság állása: Í.Videoton 19 14 1 4 55:24 39 2. Várpalota 19 10 3 6 30:19 23 3. Oroszlány 19 9 5 5 32:21 23 4. Kecskemét 19 8 6 5 22:15 22 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 5. Szeged 6. Pécsi B. 7. Zalaeg. TE 8. Bp. Spart. 9. MAVAG 18. Békéscsaba 11. Szoln. MTE 12. Szállítók 13. F.löre 14. Ozd 15. Szfv. MAV 16. Nagybátony 17. Győri D. 18. Miskolc 8 6 9 4 9 4 8 5 6 7 7 5 8 3 6 7 6 6 5 7 5 5 B. Ágyagipctr— Kossuth SE 2:1 (2:0) Az NB III-as labdarúgó­mérkőzést Békéscsabán 400 néző előtt, Dobra vezetésével játszották. Az első félidőben jól játszott a hazai együttes, a két gólon kívül még há­rom kapufát is lőtt. A Kos­suth SE a 77. percben szé­pített, s utána nagy hajrát vágott ki a szegedi csapat, nem sok hiányzott ahhoz, hogy kiegyenlítsen. Góllövő: Seregi, Farkas, illetve: Dup­si. További NB III-as ered­mények: Tiszaföldvár—Szarvas 0:1 (0:0). Kecskeméti Fémmun­kás—Mezőhegyes 1:0 (0:0). Kiskunhalasi MEDOSZ— Orosháza 3:0 (1:0). Szalval SE—Sarkadi Kinizsi 2:1 (0:1). Békéscsabai VTSK—Kun Bé­la SE 2:3 (1:2). Mezőberé­nyi Spartacus—Hódmezővá­sárhelyi MEDOSZ 0:0. A bajnokság állása: 1. Szarvas 2. Bcs. Agyagip. 3. Szalvai SE 4. Sarkad 5. Bcs. VTSK 6. Kun. B. SE 7. H. MEDOSZ 8. Szentesi V. 9. SZAK 10. Kiskunhalas 11. Mezőhegyes 12. Orosháza 13. Kossuth SE 14. Tis7afóldv. 15. Kecskemét 16. Mezöberény 1 20: 7 24 2 21: 9 23 4 29:17 19 5 21:13 19 4 25:21 18 7 26:19 17 5 16:14 17 7 20:26 16 5 21:21 15 8 20:21 15 7 19:22 14 7 16:19 14 7 14:18 14 8 11:19 12 16 5 1 10 12:28 11 16 2 4 10 10:27 8 16 9 6 15 9 5 16 7 5 16 8 3 16 6 6 16 8 1 16 6 5 16 7 2 16 4 7 16 7 1 16 5 4 16 5 4 16 5 4 16 4 4 S=0=R=0=K=B=A=N 6 DÉLMAGYARORSIÁG KEDD, 1969. AUGUSZTUS 19. SZAK—Bp. Előre 6:2, 2505:2365. Szeged. Az idény­nyitó NB l-es női tekemér­kőzésen a SZAK biztosan győzött. Legjobb dobó: Je­nei 443, dr. Szamosszeginé 437, Báló 424, Süliné Farkas Ilona 406, illetve: Hávelné 446, Hajszné 406. Az NB Il-es férfi rangadón is nyert a szegedi csapat: SZAK—Bp. ÉRDÉRT 6:2, 2632:2527. Sze­ged. Legjobb dobó: Török 460, Ábrahám 448, Varga 446, Révész 443, illetve: Ber­vai 469, Gartai 431. * A Szegedi VSE-ben ismét megkezdődtek a birkózóed­zések. Régi versenyzők és új jelentkezők kedden, csütör­tökön és pénteken délután 5 órától vehetnek részt az ed­zéseken a Vasutas-pályán. * Dél-amerikai labdarúgó VB-selejtezők; Peru—Bolívia 3:0 (2:0). A tizedik csoport­ban Peru és Bolívia küzd az elsőségért. Brazília—Para­guay 3:0 (0:0). Ebben a cso­portban — a jelek szerint — a brazilok lesznek az el­sők, nekik van legtöbb esé­lyük a 16-os döntőbe jutásra. Magyar sikerek az EB-ken A hét végén két sportág- magyar győzelem után va­ban, kajak és úszás, rendez- sárnap Wichmann Tamás tek Európa-bajnokságot. A szerzett aranyérmet 1000 mé­magyar versenyzők mind- teren, kenuban. A bécsi if­két helyen sikerrel szerepel- júsági úszó EB-n is négy el­tek. ső helyet szereztek a ma­-„ , .. , gyar fiatalok: Gyarmati And­Moszkvaban, a kajak-ke- rea és Hargitay András 2—2 uu EB-n a szombati három számban diadalmaskodott. SZVSE—Bocskai SE 1:1 (1:0) Debrecen, 800 néző. Vezet­te: Mohácsi. Az őszi labdarúgószezon első mérkőzésén a szegedi együttes a következő össze­állításban szerepelt: Simái — Csigér, Karsai, Hájas, Sza­mosvölgyi dr., Tóth II.. Far­kas, Bite (Kovács), Sándor, Sonkó, Kiss. Jó iramban, váltakozó tá­madásokkal kezdődött a ta­lálkozó. Az első félidőben a szegedi csapat enyhe fö­lényben játszott és a k 16. percben vezetéshez jutott. Sonkó beadását a hazai kö­zéphátvéd kifejelte, a labda Bitéhez került, aki mintegy 18 méterről fordulásból véd­hetetlenül lőtt a felső léc alá. 1:0. A második félidőben ki­egyenlített lett a játék, majd a félidő második felében nagy hajrába kezdett a hazai csapat a kiegyenlítésért. A 70. percben Bitét elkaszál­ták. megsérült, helyét Kovács foglalta el. A következő pere­ljen talpalásért Hájast a já­tékvezető kiállította. Ke­mény, sok szabálytalanság­gal folyt tovább a játék. A 80. percben Sándort három védő is közrefogta, a földre esett, felugrott és utána az egyik ellenfél játékosát ar­cul csípte. A játékvezető őt is kiállította. A kilenc fő­re csökkent SZVSE nem tudta tartani a sorozatos ha­zai támadásokat, és a 87. percben Takács kavarodás közben közelről a kapu jobb sarkába gurított. 1:1. A labdarúgó NB II továb­bi eredményei: KISTEXT— K. Tűzálló 1:1. Szolnok— KTE 3:1. Mezőkovácsháza— Cegléd 1:1. Kiskunfélegyhá­za—DVSC 2:0. MGM Deb­recen—Pénzügyőrök 1:4. Gyula—Budafok 1:1. A bajnokság állása: 1. DVSC 16 10 4 2 28: 9 24 2. Sz. MAV 16 9 4 3 26:13 22 3. Jászber. 16 10 2 4 18:15 22 4. Budafok 16 7 5 4 28:15 19 5. Pénzügv. 16 7 5 4 22:14 19 6. KISTEXT 16 7 4 5 22:19 18 7. SZVSE 16 5 6 5 21:15 16 8. Bnrskai 16 5 6 5 31:29 16 9. Kiskunf. 16 6 4 6 22:29 16 10. Cegléd 16 6 3 7 30:25 15 11. Gyula 16 5 5 6 15:19 15 12. MGM Debr. 16 3 8 5 10:14 14 13. Kecsk. TE 16 3 6 7 14:24 12 14. Szegedi D. 16 4 3 9 16:20 11 15. Tűzálló 16 2 6 8 10:20 10 16. Mk.-liáza 16 3 1 12 10:43 7 Jászberény —Sz. Dózsa 1:0 (0:0) 6 33:26 22 6 20:22 22 6 32:21 11 6 29:25 19 7 20:18 19 8 30:30 19 6 24:30 19 7 29:30 18 7 16:21 17 9 22:27 15 6 3 10 15:27 15 5 4 10 14:33 II 4 5 10 14:28 13 3 6 10 15:35 12 Szeged, 2500 néző. Vezet­te: Halász M. Jászberényi Lehel: Vasas — Nagy, Benke, Tóth, Sán­dor, Sárközi, Bugyi, Ke­resztesi, Ambrus, Bányai (Fekete II.) Fülöp. Sz. Dó­zsa: Jager — Portörő, Csö­rögi (Szlovák), Csanádi. Re­ményik dr., Madarász, Sze­keres (Pusztaszeri), Kovács, Hegyes dr.. Veres Gy., Hé­ger dr. Kezdés után az első tá­madásokat Jászberény ve­zette, majd hamarosan a Dózsa vette át a játék irá­nyítását. A félidő első fe­lében Szekeres, majd Ve­res Gy. veszélyes lövéseit védte ügyesen Vasas. A 21. percben nagy helyzet ma­radt ki a hazai kapu előtt. Keresztesi tiszta helyzetben közelről fölé lőtt. A félidő végéig enyhe hazai fölény alakult ki, de a lila-fehér csatárok a legjobb helyzetei­ket is elhibázták. Szünet után Jászberény lendült támadásba. Ambrus elől csak az utolsó pillanat­ban csípte el a labdát Ja­ger. majd Sárközi hatalmas szabadrúgását öklözte szög­letre. A 63. percben egy gyors támadás során meg­született a vendégek győz­tes gólja. Sárközi meredek; labdáját Bugyi kapta a ti­zenhatosnál, Fülöphöz ját­szott, aki egy csel után a kifutó Jáger mellett közelről az üres kapuba lőtt. 1:0. A gól után a Dózsa a be­fejezésig nagy hajrába kez­dett, de csatárai próbálko­zásait az önfeláldozóan küz­dő jászberényi védők hárí­tották. Közepes iramot, helyen­ként változatos és színvona­las játékot hozott a találko­zó. A helyzetek és a játék képe alapján a döntetlen eredmény lett volna igaz­ságos. Halász játékvezető ítéleteinél határozott volt. Solti Mihály Dorozsma ismét az élen A megyei I. osztályú lab­darúgó-bajnokságban a Do­rozsma szombaton legyőzte a Szegedi Spartacust, vasár­nap pedig a Csongrád vere­séget szenvedett, és ezzel is­mét a dorozsmaiak vezet­nek a táblázaton. Vasárnapi eredmények: Szőregi Rákóczi—Szegedi Postás 2:0 (1:0). Újszeged. Küzdelmes mérkőzésen a szőregiek többet támadtak, több helyzetük akadt, mint Góllövő: Sze­fgy kellett volna tippelni! 1. Vasas—Rába ETO 5:1 1 2. Pécs—Ferencváros 1:0 1 3. Szombathely—MTK 2:2 x 4. Dunaújváros—Csepel 2:11 5. Eger—Salgótarján 1:0 1 6. Diósgyőr—Tatabánya 2:11 7. Egyetértés—Komló 2:11 8. Oroszlány—GANZ-Mávag 0:1 2 9. Miskolc—Várpalota 1:4 2 10. Nagybátyony—Szállítók 3:11 11. Gyula—Budátok 1:1 x 12. Kiskunfélegyháza—Debr. VSC 2:0 1 13. Kazincbarcika—Volán 3:2 1 14. Siófok—Dorog 0:12 13 plusz 1 találatos nem volt. Az 1 darab 13 találatos szel­vényre 462 295.— forintot fizet­nek kL 12 találatos szelvény 47 akadt, ezek nyereményösszege 6557.­forint. 11 találata 794 pályázónak volt. Ezekre egyenként 388.— forintot kapnak. A 10 találatos szelvények szá­ma 6785 darab, nyereményük egyenként 68.— forint. a Postásnak, kula (2). Mindszent—Csongrádi SC 2:0 (2:0). Mindszent. A 15. percben már 2:0 volt az eredmény, közvetlenül utána a hazaiak tizenegyest hibáz­tak. Góllövő: Korom, Tóth. Hódmezővásárhelyi Metrl­pond—Makói Spartacus 2:1 (2:0). Hódmezővásárhely. Apátfalva—Szentesi Kini­zsi 1:1 (1:0). Szentes. A bajnokság állása: 14 9 2 3 28:17 20 14 8 2 4 32:18 18 14 7 4 3 27:17 18 14 7 3 4 19:10 17 14 7 3 4 19:12 17 14 5 6 3 20:17 16 14 5 4 5 22:13 14 14 6 2 6 21:26 14 14 5 1 7 28:21 13 14 5 2 7 14:17 12 14 4 3 7 21:27 11 14 5 1 8 13:34 II 14 2 4 8 13:34 8 14 2 3 9 13:27 7 1. Dorozsma 2. Csongrád 3. Alsóváros 4. Sz. Kender 5. Mindszent 6. Apátfalva 7. M. Spart. 8. H. Metripond 9. Sz. Spart. 10 Sz. Epitők Jl. Szőreg 12. Sz. Postás 13. Szentesi K. 14. Kistelek DÉLMAGYARORSZÁG - A Magyar Szocialista Munkáspárt Szeged Városi bizottságának napllapla. — Főszerkesztő: F. Nagy István. - Szerkesztőség és kiadóhivatal: Szeged. Magyar Tanács­köztársaság útja 10.. telefon: 13-535. 13-003. — Felelős kiadói Kovács László. — A lapot nyomja: Szegedi Nyomda Vállalat, Szeged, Bajcsy-Zsilinszky u. 28. (Index: 29 053). — Előfizetési dQ egy hónapra 10 forint