Délmagyarország, 1965. szeptember (55. évfolyam, 205-230. szám)

1965-09-16 / 218. szám

\ ===== Szegedi vereség Csepelen Tanulóvezető — Kérd vissza a tandijadat! J^ÉSVsi Biztosítás -Utólag nem lehet biztosítást kötni? •urraT •fUfll Biztosan nyert a KÖZÉRT Tegnap este NB l-es férfi asztalitenisz-mérkőzést ját­szottak Szegeden, a Dugo­nics utcai iskolában. A Szegedi Kender ellenfele, a bajnokjelölt Bp. KÖZÉRT együttese volt, az a csapat, amely tehetséges fiatalokkal idén tört fel az élvonalba, és biztosan, egy pont veszte­séggel vezet a táblázaton. Mint várható volt, a főváro­siak biztosan győztek, pedig egyik legjobb játékosukat, Beleznayt nélkülözték. Bp. KÖZÉRT-Sz. Kender 14:6. Győztesek: Harcsár—Sán­dor-pár 2, Harcsár 4, Sándor II. 4, Lipovics 4, illetve: Nagy L.—Nagy Z. és Vikor— Kalmár-pár, Nagy Z., Nagy L., Kalmár, Szeles. Győzött a Vasas, pontot vesztett a Ferencváros Tegnap teljes fordulót bonyolítottak le a labdarúgó NB I-ben. A SZEAC Csepelen mérkőzött, s mivel a sze­gedi csatársor egy gólt sem tudott szerezni, az együttes minimális arányú vereséget szenvedett. Ezzel élvonalbeli csapatunk nagyon nehéz helyzetbe került, és csak egé­szen kitűnő hajrával kerülheti el a kiesést. A bajnoki címért küzdő Vasas és a Ferencváros pár­harcának eseménye, hogy a piros-kékek győztek, de az FTC pontot adott le Salgótarjánban, s igy a két fél vesz­tett pontok tekintetében egyformán áll a táblázaton. CSEPEL—SZEGED 1:0 (1:0) Békés István RÓZSA SÁNDOR a MHiui/ai/iMafon imiiiiiiimmimiiiimiiiiiiiiiMitiiiMiiiiiiiiiiiin I V V llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll III. As 1867-cs kiegyezés után meghirdetett közkegyelem nem terjedt ki Rózsa Sán­dorra. Hónapok teltek el, mi­re Szeged városának és több száz folyamodónak kérelmé­re — 1868. április végén előt­te is megnyíltak a pétervára­di kazamaták kapui. A haj­dani hires betyárvezér, aki­ről kilencéves rabsága alatt sem kopott le a negyvennyol­cas Kossuth-gerilla nimbu­sza. május 8-án érkezett ha­za Szegedre. Amikor először végigment az utcákon, sokan szíves szóval köszöntötték: — Isten hozta, Sándor bá­esi? Csakhogy megjött! És ugyanennek az évnek december havában, teljhata­lommal felruházva. 100 ezer forintos költségvetéssel meg­erősítve. betelepült a szegedi várba az újonnan kinevezett betyárüldöző, bűnnyomozó, vizsgáló, sőt kezdetben ítél­kező királyi biztos: Ráday Gedeon. — Jókai fellengző di­csőítéssel Lélekidomár-nak nevezte ezt az éber szimattal, szívóssággal, irgalmat nem ismerő kegyetlenséggel meg­áldott-megvert férfit, akiről megemlékezések, monográfi­ák, regények, nem utolsósor­ban ponyvafüzetek a legel­lentétesebb képet rajzolják. Ráday félelmetes birodal­mába, a szadizmus aljas raf­finériáival berendezett szege­di várbörtönbe, erre az em­bert mocskoló, emésztő sin­tértelepre, 186!). január 25-én csalták be az újabb betyár­merényletekkel és szervezke­déssel gyanúsított Rózsa Sán­dort. Megrohanták, földreti­Dorták, bilincsbe verték. Hogy a három esztendő múl­va, 1872. december 24-i vég­tárgyaláson felolvasott önbe­ismerések. tanúságok a há­romesztendős szegedi kálvá­ria milyen stációin, milyen kínvallatások közepette, szü­lettek — arról se szó, se írás nem beszél. Életfogytiglani tömlöc, majd halálbüntetés és harmadjára is kegyelem, örök börtönre — ez volt Ró­zsa Sándor pőrének útja, a híres betyár hátralévő élete pedig még néhány esztendő a szamosújvári fegyházban Ide szállították Szegedről 1873 tavaszán, itt végzett vele a börtönnyavalya, a gü­mőkór. 1878. november 22-én. Rózsa Sándor kiegyezés utáni életszakaszáról és a Rádny-rémbünperröl fenn­maradt legkorábbi ponyvá­kat német nyelven írták és Bécsben adták ki. Silány tartalmuk egyik nyilvánvaló célja nz volt. hogy hátbor­zongató históriákba ágyazva beszennyezzék a levert sza­badságharcot és annak veze­tő alakját.: az emigrációban élő Kossuthot. SÁSBOB HIRES RAJBM) -VEZÉR ÉfJBTE * f*V EWOt»ATÁ*A. > EH-'lí "ÉBBhlll IJ9. ma mm. Múlm* u Wien, 1870 — évjelzéssel jelent meg a Velrlag von Albert. A. Benedikt kiadónál a „Rózsa Sándor — Schilde­rung seines Lebens und ver­brecherischen Wirkens und Treibens von der Wiege bis in sein Greisenalter" — „Ró­zsa Sándor életének, gaz tet­teinek, és gonosz üzelmeinek leírása bölcsejétól aggkorá­ig" című „népkönyv" nyolc képpel, bizonyos Horváth Ferenc szerzői jelzésével, második kiadásban, amiből az következik, hogy azt egy korábbi, a betyár harmadik szegedi lefogását követő hó­napokban piacra dobott ki­adás előzte meg. "Az állító­lagos magyar szerző egyéb­ként*magyar környezetbe he­lyezett, magyar szereplőket mozgató jellegzetes német rabióregennyel traktálja ol­vasóit. Néhány szokványos valóságelem „bedobása" mel­lett fantasztikus szökés, lá­dába rejtőzés, papkifosztás, vérengzés szolgálja az olva­sók borzalomigényét — aztán jön a nagy adu: Kossuth am­nesztiát ad a haramiának, s Rózsa Sándor viszonzáskép­pen — megszervezi a honvé­delmi bizottmányt... (??!) Ezek után "nem csodálkozha­tunk, hogy az ismeretlen Horváth Ferenc úr megvető szavakkal illett az egész sza­badságharcot, becsmérli a független magyar kormányt és nagy megelégedésére szol­gál. hogy a hajdoni gerilla­vezért végül elítélik és Kufstein várába zárják. A bécsi füzet szerint Rózsa Sándor 1868. évi megkegyel­meztetéso után az alföldi rablóbandák kapitánya lett, aki bekormozott arccal ve­zette gyilkos kalandokra ha­ramiáit. A pandúrok ennek ellenéi-e felismerték, egy ta­nyára csalták, rajtaütöttek és elfogták. A szerző, aki még nem tudhatta Rózsa Sán­dor végítéletét, könyve záró­mondatában abbeli reményét fejezi ki, hogy „a szörnyeteg, akit hiába próbáltak hőssé hamisítani, nem kerüli el a bitót". 1868 és 1872 között Íródott a „Merkwürdige Lebens — geschichte des ungarischen Ráuberhauptmannes ROZSA SÁNDOR" — „Rózsa Sándor magyar rablókapitány külö­nös élettörténete" című má­sik bécsi ponyvafüzet, amely WIEN, Verlag des Heraus­gebers: L, NEIDL. Rudolf­sheim, Dreihausgasse 16. cég­jelzéssel, évszám nélkül ke­rült forgalomba. A Rózsa Sándor várbörtönképével dí­szített „népkönyv" szintén e betyárvezér szegedi tőrbe­csalásával és felakasztásának reménységével végződik — ebből következik kiadatásá­nak időpontja. Vadregényes meséjét sok csárdával, cimba­lommal, tüzes csaplárosné­val, duhaj mulatozással, s egyéb „magyaros" szokvány­kellékkel cifrázta az ismeret­len szerző. Ebben az osztrák ponyvában Kossuth „diktá­tor" megkegyelmez a vad haramiának, s utána kém­szolgálatra használja a csá­száriak ellen. Idejét a sza­badságharc alatt kémkedésen kívül főleg szerelmeskedéssel és fosztogatással tölti, majd bűneiért Kufsteinba zárják. A király kegyelme visszadja szabadságát, de átkos rabló­vére ismét kitör, akkor azon­ban a zsiványvezért Ráday hurokra keríti, s most töm­löc mélyen, vasraverve vár­ja a halálítéletet. Nyugaton általában sok karcolat és tárca torzította tovább Rózsa Sándor alak­ját, s egy magát Ernst Pita­Wall-nak nevező tollforgató, megorrontva a „nagy lehető­séget", „Rózsa Sándor's, des Ráuberskönigs von Ungarn Glück und Ende. Historisch­romantische Geschichte aus der Letzzeit" — „Rózsa Sán­dornak. Magyarország zsi­ványvezérének tündöklése és vége. Regényes történeti his­tória a legutóbbi időből" cí­men négy kötetre duzzasz­totta Berlinben, évszám nél­kül. de megközelítőleg ugyan­ebben az időben kinyomott „magyaros" rémregényét. A kiegyezés korát követő­en felbukkanó bécsi Rózsa Sándor-ponyvák a hátborzon­gatás üzleti esélyeit kihasz­nálva arra is törekedtek, hogy tagadják és leplezzék a . feudális kizsákmányolás, a császári zsarnokság, a gyar­mati függés, a késleltetett polgárosodás szerepét a ma­gyar nép testi-lelki elnyomo­rodásában. s nem utolsósor­ban a betyárság elburjánzá­sában. (Folytatjuk.) (Munkatársunk távbeszé­lő-jelentése.) A két csapat a következő összeállításban játszott: SZEAC: Korányi — Kővá­ri, Kürtösi dr„ Cserkó — Dezsőfi, Reményik dr. — Szekeres, Zöldi, Nemes, Lin­ka, Arató. Csepel: Török — Kocsis, Kiss, Molnár — Faludi, K lei bán — Sebes, Németh, Kalmár, Rottenbiller, Se­bestyén. Játékvezető: Müncz. Ideális labdarúgó időben kezdődött a Csepel-stadion­ban 6 ezer néző előtt a találkozó. Amilyen szép volt az idő, olyan rossz játékot láthattunk a kétszer 45 percben. A játékosok kap­kodtak. pontatlanok voltak a leadások, csak ritkán lőt­tek kapura. Ez volt mind a két csapatra a jellemző. De lássuk csak történeti sor­rendben: a negyedik perc­ben a SZEAC jut szabadrú­gáshoz. Kővári lövése azon­ban a jól tömörülő sorfalról visszapattan. Nemes, majd a hazaiak részéről Kocsis fut el, de eredménytelenül. A 17. percben ismét Nemes kap jó labdát, de nem sikerül pontosan maga elé tennie és 10 méterről a kapu mellé rúgja. Ezután Csepel-táma­dás bontakozik ki. A 21. percben Németh kap lab­dát, néhány métert vezeti a jobb felső sarok felé kül­di. Korányi csak öklözve, el­vetődve tudja megmenteni kapuját az erős lövéstől. Rövid mezőnyjáték után Faludi jut labdához. Sebes­nek továbbit, majd Kal­márhoz kerül a labda, aki fordulásból mintegy 3 mé­terről a SZEAC kapujába lövi a Csepel vezető gól­ját (1:0). Továbbra is a Csepel van fölényben. Faludi veszélyes helyzetet teremt a SZEAC kapuja előtt, de Korányi ve­tődés után ismét a mezőny­be küldi a labdát A 30. percben Nemeshez kerül a labda, melyet 25 méterről hatalmas erővel a hazai i együttes kapujára rúg, Tö­rök csak nehezen tisztáz. A második félidőben az 5. percben Nemes kísérletezik, Szekereshez küldi a labdát, aki viszont elhamarkodot­tan, pontatlanul lő. Az 55. percben Szekeres labdájától csörög a háló, de a gólt a játékvezető les miatt nem adja meg. Ujabb csepeli tá­madások következnek, nem egyszer meleg helyzetbe ke­rül az egyetemisták védel­me. A 62. percben Zöldi ve­zeti fel a labdát, kapura rúg, Török csak szögletre tud tisztázni. A 75. percben Zöldi két hazai védő között hátrafelé ollózva próbál szépíteni az eredményen, de labdája a kapu fölé száll. Néhány perccel a be­fejezés előtt ismét nagy helyzetet hagy ki. Kovács Attila ÚJPESTI DÓZSA— PÉCSI DÓZSA 4:0 (2:0) Megyeri úti-pálya. Vezet­te: Aranyosi. Góllövő: Be­ne (4). Erre a találkozóra való­ban ráillett, hogy egy játé­kos kiváló te!jesítménye dön­tötte el és nem is akármi­lyen arányban. Mezőnyben a pécsiek játszottak rosz­szabbul, de a helyzetekben megilletődtek, s még 2:0 után is inkább a védekezés­re fektették a hangsúlyt. Az újpestiek győzelme megér­demelt, a gólarány — Bene jóvoltából — túlzott BP. HONVÉD­TATABANYA 3:1 (3:1) Kispest. Vezette: Wottava. Góllövők: Nagy Gy. (2), Ko­mora, illetve Kovács I. A Tatabánya csak az első 15 percben tudta nyílttá ten­ni a mérkőzést, azután fö­lülkerekedett a Honvéd, és régen látott jó csapatjátéká­val nagyon biztosan győ­zött. VASAS—GYÖR 2:0 (1:0) Fáy utca. Vezette Vadas Gy. Góllövő: Farkas és Pus­kás. A Vasas támadott többet és győzelme minden tekin­tetben megérdemelt, sőt helyzetei alapján nagyobb gólaránnyal is nyerhetett volna. A Győr elsősorban a védekezésre fektette a fő súlyt és támadásai csak időnként jelentettek veszélyt a piros-kékek kapujára. MTK—KOMLÓ 2:0 (1:0) Komló. Vezette: Balla Gy. Góllövők: Takács és Bödör. Jó iramú mérkőzésen — kitűnő játékvezetéssel — a fővárosi csapat lelkes, szer­vezett játékával megérde­melten győzött. S=0=R=0=K=B-A=N A megyei tekebajnokság őszi idényének második for­dulójában egyik csapat sem é_rt el jó eredményt A leg­több fát a Szegedi Helyiipar ütötte: Helyiipar—SZAK 6:2, 2392:2250. A bajnokság élcso­portja: 1. Sz. Helyiipar 72 és fél pont. 2. Makói Vasas 62 pont, 3. Szegedi Postás 60 és fél pont. A forduló lesjobb egyéni dobója Rácz Jakab (Szegedi Építők) 447 fával. A városi tekebajnokságban a Postás III. biztosan vezet. Itt Szép (Kender) a forduló legjobbja 425-tel. * A Rókusi Dózsa sportpá­lyáját újjáépítik. A kerítés egy részét már kicserélték, és ezt a munkát jövöre foly­tatják. Ugyancsak 1966-ban megjavítják a lelátót, s így a tribün megint használható lesz. * Schrott József, a SZEAC ifjúsági labdarúgó-játékosa az országos ifibajnokság dön­tőjén. Mosonmagyaróvárolt megsérült. A tehetséges csa­tárt a jövő héten Budapesten porcleválással megoperálják. * A Szegedi VSE birkózó­szakosztálya tagtoborzót ren­dez. Azok a fiúk, akik kedvet éreznek c sport iránt, ked­den, csütörtökön, vagy pén­teken a Vasutas-stadion tor­natermében délután 5 órától jelentkezzenek az edzéseken. * Kisteleken még mindig szóbeszéd tárgya a vasárnap játszott KITE—Dorozsma megyei bajnoki labdarúgó­mérkőzés. A találkozón ritka egyéni teljesítmény akadt: Gyimesi László, a hazaiak kapusa kitűnően védett. Több. gólnak látszó. nagy lövést hárított. ezenkívül kifutásai is mind sikerültek. A fiatal kapusnak jelentős része volt abban, hogy csa­pata döntetlen eredményt ért el. SALGÓTARJÁN— FERENCVÁROS 1:1 (1:1) Salgótarján. Vezette: Ra­dó. Góllövők: Kocsis, illetve Albert. Változatos, érdekes és kü­lönösen az első félidőben nagyiramú mérkőzést vívott a két csapat. A Salgótarján szoros védőjátékára a fe­rencvárosiak nem találták meg az ellenszert. Az ered­mény igazságos, a zöld-fehé­rek azonban csalódást kel­tettek Salgótarjánban. DOROG—ÓZD 5:2 (1:0) Dorog. Vezette: Vízhányó. Góllövők: Monostori és Bar­talos (2—2), Virág, illetve Szendrei és Lutz. Végig jelentős fölényben játszott a Dorog, s korszerű csatárjátékával ilyen arány­ban is megérdemelten nyert. A bajnokság állása a tegnapi mérkőzések ntán: 1. Vasas 19 37:16 "9 2. FTC 17 44:20 28 3. Bp. Honvéd 19 36:18 24 4. Ű. Dózsa 18 37:24 21 5. Csepel 18 28:21 20 6. MTK 19 24:26 20 7. Győr 19 25:22 12 8. Pécs 19 20:20 19 9. Tatabánya 19 20:24 19 10. Dorog 19 18:31 14 11. Salgótarján 19 14:25 14 12. Űzd 19 20:48 14 13. Komló 19 20:35 13 14. Szeged 19 14:27 11 BENE ALBERT ELÉ KERÜLT A szerdai hét NB l-es labdarúgó-mérkőzésen 22 gól született, s a forduló hőse a válogatott újpesti csatár, Bene Ferenc volt, aki négy góllal terhelte meg Rapp ka­puját. Bene ezzel a nem mindennapi eredményesség­gel Albert elé került a gól­lövő listán. A bajnokság legeredmé­nyesebb játékosai: 19 gólos: Bene (Ű. Dózsa). 18 gólos: Albert (Ferenc­város). 13 gólos: Tichy (Bp. Hon­véd). 12 gólos: Farkas (Vasas). 10 gólos: Kalmár (Csepel) és Szendrei (Ózd). Hogyan tippeljünk? NB I Bp. Honvéd—Vasas 1 2 MTK—Csepel 1 x Győr—Ojpest x Komló—FTC 2 x Pécs—Dorog J x Ozd—SBTC 1 x Tatabánya—Szeged 1 x NB I/B Egyetértés—Budafok i Oroszlány—Szombathely 1 x NB II Budai Spart.—Várpalota 1 Sz.-fehérvár—Kaposvári K. 1 x Izzó—Borsodi B. x 2 Szegcdi VSE—Bp. Előre 1 x 134-1 Olasz bajnokság Foggia—Bologna 1 2 x Pót mérkö/.Cfiek Juventus—Napoli x 1 Brescia—Milán 2 l DÉL-MAGYARORSZÁG A álag.var szocialista Munkás­oarr Csongrád megvel és Szeged városi bizottsága éa • tanács lapja. Megjelelik nettó kivételével mindennap. Szerkeszti o szerkesztő trlzottsán. Főszerkesztő dr Lókba Zoltán. Szerkesztőség: Szeged. Magyar TanácakSr--" sesáe Otja 10. Telefon: 33-33. 30-03 £lszakai telefon rs-in Kisdia a Csongrád Megyei La okiadé Vállalat Felelős kiadó Kovács László Kiadóhivatal: Szeged Magyar Tanácsköztár­saság útla 10 Teleírn: 35-00 31-U /Beküldött kéziratot nem őrzünk meg és nem adunk vissza, i A lepot nyomta a Szegedi Nyomda Vállalat Szeged Kárász u • INDEX 30 030 terjesztik a csomó ao megyei postahivatalok Előfizetési dl) egy hónapra 12 Ft. Előfizethető bármely postahivatalnál és kée­brsltónéL \