Délmagyarország, 1957. szeptember (13. évfolyam, 204-228. szám)

1957-09-10 / 211. szám

10 Csütörtök, 1957. szeptember 5. Csalódást okosott a SZEAC Szegedi EAC—Csepel SC 0:0 Vasárnap délután nyárias, napsütéses időben több mint tizenötezer ember gyüleke­zett a felsőtiszaparti stadion lelátóin, abban bízva, hogy csapatának végre kijön a lé­pése és az első két mérkőzé­sen mutatott szép játék után ez a játék most már nem­csak szép, de eredményes is lesz. Sajnos a közönség bizako­dása alaptalannak bizo­nyult. Ezúttal nemcsak, hogy nem volt eredményes a SZEAC játéka, de nem is volt szép. Mintha csak lelketlen fabá­bukat láttunk volna a pá­lyán, a játékosokból hiány­zott a szív, a lelkesedés, küz­denitudásból egy-két kivé­teltől eltekintve valamennyi játékos elégtelenre vizsgá­zott. Unalmas, csapkodó játék jellemezte a mérkőzés leg­nagyobb részét. Igaz az. hogy a kemény cse­peli védelem jól állt a lábán, de át lehetett volna törni. Azonban az a lélektelen kö­rülmiémyeskedés, pepecselés, túlkombinálás, vagy egysze­rűen kombinációnélküli já­ték, amit a hazai csapat ezen a mérkőzésen mutatott, sok szurkolónak kedvét szegte. Ezért történt meg az, hogy a második félidő közepén már sűrű sorokban indult hazafelé a drukkerek je-> lentős része, megelégelve 1 azt, amit látott, A mérkőzés eseményeit összefoglalni nehéz, mert ré­gen láttunk ennyire ese­ménytelen mérkőzést. Sok­szor negyedóráig re- vagy ta­lán tovább is — a két tizen­hatos között pattogott a lab­da. mintha a labdarúgást íiem is gólra játszanák, Páldl játékvezető sípjelére fél 5 órakor az alábbi össze­állításban futottak ki a csa­patoki SZEAC: Hódy — Bénák, Portörő, Vass — Baráth, Zal­lár — Polyvás, Rábay, Hajós, Gilicz, Nemes. Csepel: Tóth L — Kóczlán II., Kóczián Lj Takács — Ughy, Kleibán — Halász, Tóth 11* Németh; Egervári, Sulia. Kezdés után már az első percben Gilicz jó labdával ugrott ki, de nagy helyzet­ben fölé lőtt. Nem sokkal utána Polyvás, majd Nemes lőtt kapura. Az első percek­ben úgy látszott, hogy ezen a mérkőzésen "lehet keresni*. Sajnos azonban mintegy tíz­percnyi szegedi támadásso­rozat után ellaposodott a já­ték. A csepeliek ls vezettek tá* madásokat, a szegediek is, de ezek a támadások a ti­zenhatosig tartottak csu­pán, A 25-Ifc percben a tizenha­tosról rúghatott szabadrúgást B SZEAC. Vass helyezett lö­A megyei bajnokságért H. Spartacus—Sz. Postás 2:1 (2:1) Nagy küzdelem jellemezte a mérkőzést. A Postás is so­kat támadott, de csatárai gólképtelenek voltak. A dön­tetlen igazságosabb lett volna. Sz. Dózsa—Derekegyháza 8:2 (4:1) A Dózsa fiatal csapata ha­tártalanul lelkesen és időn­ként jól játszott, csatársoruk rendkívül gólképes volt. Sz. KAC—Kistelek 3:2 (2:0) Az első félidőben a KAC, a másodikban a Kistelek volt jobb. Az eredmény igazsá­gosnak mondható. Mindszent—MAV-MAK 2:0 (1:0) vése azonban pár centivel elkerülte a bal alsó sarkot. A félidő végéig gyenge, színvonalatlan játék folyt a pályán. Rengeteg rossz le­adás jellemezte a mérkőzést, valamint az elgondolás teljes hiánya. Szünet után néhány percre megint fellángolt a hazai csapat. Az 5-ik percben Polyvás nagyszerű lövésének tapsolt a közönség, amelyet azonban a csepeli kapus hasonlóan nagyszerű védéssel tett ár­talmatlanná, A 60-ik percben majdnem a Csepel ért el gólt. Németh hatalmas, bombaere­jű lövése a kapufáról pattant vissza a mezőnybe. Ezután mintegy húsz perc­ig a szegediek támadtak. A támadásokban azonban nem volt átütőerő, a sok táma­dás ellenére is alig alakult ki helvzet. ami viszont ki­alakult, azt a szegedi csatá­rok elrontották. Az utolsó percekben telje­sen elszürkült a játék, láthatólag mindkét csapat belenyugodott a döntetlenbe. A mérkőzés utolsó pillanatá­ban Sulia és Bénák összerú­gott, s mindkettő megsérült. Egyénileg a SZEAC csa­patában Hódy egy-kist jó vé­dése, Portörő fáradhatatlan védőmunkája. Bénák nagy munkabírása, Baráth és Zal­lár akarása, valamint Poly­vás lelkesedése dicsérhető. A csepeliek legjobb csapat­része a védelem és a fedezet­pár volt. Kiemelkedett Kó­czián, Ughy és Kleibán já­téka. Vereséget szenvedett a Szegedi Építők, a HMTE és a Kiskunfélegyházi Honvéd Vasárnap játszották az NB III-as labdarúgó-bajnokság harmadik fordulóját. Az alábbiakban közüljük a rész­letes eredményeket: Kiskunfélegyházi Építők­Szegedi Építők 2:0 (1:0) SZAK-pálya, 1200 néző. Vezette: Kövesdi (Békéscsa­ba). A Szegedi Építők össze­állítása: Lenkova — Füri, Törköly, Enesei — Dobó, övári — Csabai, Gréczi, Eó­ka, Tanács, Jánosi. A kemé­nyen és gyorsan játszó kis­kunfélegyházi csapat ilyen arányban megérdemelten győzött. Az első gólt az első félidő 20. percében Istvánfi lőtte, majd szünet után a 32. percben ugyanő szerezte csa­patának második gólját is. — Ifjúsági bajnoki: Szegedi Épí­tők—Kiskunfélegyházi Épí­tők 3:0 (2:0). Szőregi Rákóczi­Hódmezővásárhelyi Vasas 3:2 (1:2) Hódmezővásárhely, 500 né­ző, vezette: Kiss (Kiskunfél­egyháza). A szőregi csapat az alábbi összeállításban lépett pályára: Csiszár — Sopsics, Szántó, Bálint J. — Sebők III., Varga — Henrik, Karsai, Sebők II., Bárányi, Kókai I. Joiramú, változatos játék. A szőregiek kevés helyzetüket ügyesen használták ki. Gól­lövő: Sebők II. (2), Henrik, illetve: Petrik és Rajcsánji. — Ifjúsági mérkőzés: Hód­mezővásárhelyi Vasas—Sző­regi Rákóczi 4:0 (2:0). Hódmezővásárhelyi Dózsa— Csongrádi AK 4:1 (2:0) Hódmezővásárhely, 2000 né­ző, vezette: Géczi (Szentes). Megérdemelt, biztos győze­lem. Góllövő: Hauser (2), Bar­tyik, Kimmel, illetve Gál. Kecskeméti TE—Szegedi Spartacus-Vasas 2:2 (1:1) Kecskemét, 800 néző. A Spratacus-Vasas összeállítá­sa: Kollár — Sándor, Apró, Dudás — Beszprémi, Csóti — Kószó, Báló, Károlyi II., Ká­rolyi I., Szélpál. Élénk, vál­tozatos játékban a szegediek vezették a veszélyesebb tá­madásokat, de a kecskeméti kapus kitűnően védett, né­hány biztos góltól mentette meg kapuját. A szegediek góljait Károlyi II. és Károlyi Durva jelenetek tarkították a vasárnapi SZEAC—Csepel NB I­es labdarúgó-mérkőzést. A durvaságok közül is kiemelkedett Egervári sportszerűtlensége, aki távol a labdától, tehát nem a küzdelem hevé­ben szabályosan leütötte a szegediek fiatal közép­hátvédjét, Portörőt. Mindenki azt gondol­ja, hogy Egervárit ter­mészetesen a játékveze­tő kiállította. Pedig de­hogy is állította ki. Még csak figyelmeztetést sem kapott a magáról meg­feledkezett játékos, Pál­di játékvezető ngyanis nem látta az esetet. Partjelzője viszont fel­tétlenül kellett hogy lássa, hiszen a sportsze­rűtlen Jelenet pillanatá­ban csaknem egyvonal­ban állt Egervárival. Páldl meg ls kérdezte őt, azonban nem tudjuk, mit nem — tény az, hogy az eset teljesen megtorolat­nul maradt. Nem csoda, hogy a ké­sőbbiekben a közönség hangulata is a forrpon­tig hevítődött. Nem he­lyeseljük, hogy a közön­ség egyes; magukról megfeledkezett tagjai ütemes "Csürhe!* kiál­tásokkal fordultak a vendégcsapat felé, ahe­lyett, hogy saját csapa­tukat sportszerűen biz­tatták volna. Ismételjük: nem helyeseljük! De megértjük. Ha a játékvezető a legelső súlyos sportsze­rűtlenséget szabálysze­rűen megtorolta volna, erre nem került volna sor. És nem került volna sor a csúnya zárójelenetre sem, amely végülis a szegedi jobbhátvéd, Bé­nák lábujj-törésével fe­jeződött be. Elszenvedte első vereségét az SZVSE Bajai Építők—Szegedi VSE 3:1 (2:0) hogy mit válaszolt, IHHMMINMIHttMIMMIMNMtHtNINNtlIt Ex történt ax NB I-ben Salgótarján—Komló 2:1 (1:1) Ferencváros—Dorog 6:2 (1:2) Népstadion, 60 000 néző. Vezette: Sípos. Góllövő: Fenyvesi (4), Orosz, Fried­niandszky, illetve Pozsonyi, Csóri. Bp. Honvéd—MTK 3:0 (1:0) Népstadion, 65 000 néző. Vezette: Balla K. Góllövö: Budai III., Kotász, Tichy. Diósgyőr—Vasas 3:1 (2:0) Diósgyőr, 20 000 néző. Ve­zette: Rozsnyai. Góllövő: Papp (2), Matisz, illetve Be­rendi. Pécs-Baranya—Szombathely 1:0 (0:0) Pécs, 18 000 néző. Vezette: Huszka. Góllövő: Kovács. Salgótarján, 6 000 néző. Ve­zette: Katona. Góllövő: Va­sas, Taliga, illetve Oláh TI. (öngól). Sok szurkoló kisérte el va­sárnap a Szegedi VSE NB II-es labdarúgó-csapatát Ba­jára, azzal a reménnyel, hogy legalább az egyik pon­tot sikerül "elcsípni* a kitű­nő képességű bajai együttes­től. Sajnos ez a reményük nem vált valóra, mert a va­sutas csapatnak el kellett szenvednie első vereségét a bajai pályán. A két csapat az alábbi ösz­szeállításban játszotta Bajai Építők: Disztl — Francia, Gyurkity, Rápity I, — Onódi, Czeglédi, pity II., Mikus, Szegedi VSE: Uhrin — Ju­hász, Veres, Tóth L. — Ka­suba, Mőszmer — Horváth, Farkas, Becker, Gyimesi, Se­bők; A első percekben a bajaiak heves rohamokat indítottak Uhrin kapuia ellen, meg is volt az eredmény: az 5. perc­ben már 2:0-ra vezetett a hazai csapat A félidő hátra­lévő részében is a bajaiak tá­madtak többet, az SZVSE is vezetett azonban néhány szép támadást, de a csatárok a be­fejezéssel adósak maradtak. A második félidő 2. percé­ben háromra emelkedett a ba­jai gólok száma, s bár az utolsó félórában a szegedi va­sutas-csapat némi fölénybe került, egy góllal már csak szépíteni tudott az eredmé­nyen. Góllövők: Czeglédi, Tisza­völgyi, Kreisz, illetve Farkas. A hazai csapatból Disztl, Gyurkity, Rápity I., Tiszavöl­gyi, a szegedi együttesből Veres, Farkas és Gyimesi ját­szott jóL I. szerezte. — Ifjúsági baj­noki: Szegedi Spartacus-Va­sas—Kecskeméti TE 2:2. Szentesi Kinizsi— Hódmezővásárhelyi MTE 3:1 (1:1) Szentes, 1000 néző, vezette: Kasza (Szeged). Az első fél­időben a HMTE játszott job­ban, szünet után azonban felülkerekedett a hazai csa­pat, s ilyen arányban meg­érdemelten győzött. Góllövő: Nádai (11-esből), Sőregi, Tóth, illetve Gazai (öngól). Kiskunhalasi Kinizsi— Kecskeméti Építők 0:0 Kiskunhalas, 2500 néző, ve­zette: Horváth (Szeged). A K. Építők megérdemelten szerezte meg az egyik pon­tot. A kecskeméti kapus az első félidő 37. percében meg­sérült, s tovább nem játszha­tott. Ezért csapata 10 ember­rel küzdötte végig a mérkő­zést. Bácsalmási Petőfi— Dorozsmai SK 3:2 (0:1) Kiskundorozsma, 1000 né­ző, vezette: Varga (Békés­csaba). Élénk iramú, változa­tos mérkőzésen az alábbi sor­rendben estek a gólok: Si­mon (25. perc) 0:1, Mezei (79. perc) 1:1, Wakler 11-esből (82. perc), Mezei (85. perc) 3:1; Dudás (88. perc) 3:2. A do­rozsmai csapat összeállítása: Nagy — Lovai, Tari, Gyé­mánt — Joó, Rácz — Veres, Gyuris L, Simon, Dudás, Solymosi. — Az ifjúsági csa­patok mérkőzése: Dorozsmai SK—Bácsalmási Petőfi 4:1 (2:0). Nagylak-Csanádpalota— Kiskunfélegyházi Honvéd 3:0 (1:0) Csanádpalota, 900 néző, ve­zette: Vozár (Békés megye). A hazaiak az első perctől az utolsóig lelkesen biztatták csapatukat, s az jó játékkal megérdemelten győzött. Gól­lövő: Balogh, Szügyi, Orosz. ujuuui/, ivctfiij; i. ; 11 osztályú, tartalék- és i fiúsági """" bajnoki mérkőzések Ax NB I állása: 1—2; Csepel 1—2. Tatabánya 3. Bp. Honvéd 4. Ferencváros 5. Diósgyőr 6. Salgótarján 7. MTK 8. Szombathely 9; Vasas 4:1 4:1 5:2 9:5 5:3 8:5 4:4 4:3 5:6 2:4 3:5 2:4 3:6 3 1 2 -> 2 2 3 2—1 3 2—1 3 2—1 3 2—1 3 2—1 3 111 3 111 ló. Pécs-Baranya 3 111 11. Szeged 3—12 12—13: U. Dózsa 2—11 12—13. Komló 3—12 14; Dorog 3 3 2:8 — TOTÓEREDMÉNYEK 36. hét 1; BP; Honvéd—MTK 33) 1 2. Ferencváros—Dorog 6:2 1 3. Diósgyőr —Bp. Vasas 3:1 1 4. Szeged—Csepel 0:0 x 5. Pécs—Szombathely 1:0 1 6. Salgótarján—Komló 2:1 1 7. Baja—Szegedi VSE 3:1 1 8. Szolnok—Kistext 1:2 2 9. Makó—Pénzügyörök 1:1 x 10. Veszprém—Budaíok 8:1 1 11. Sopron—Pécsi VSK 1:3 2 12. Hatvan—Szállítók 1:2 2 12 találatot tizenegy. 11 talála­tot pedig 325 pályázó ért el. Az előbbiek 31,837. az utóbbiak pe­dig 1371 forintot nyertek szelvé­nyenként. A tíztalálatos szelvé­nyek száma 3654. Egy-egy szel­vényre 162 forint 50 fillér nye­remény Juti AfvióUUdeiésclc Teleszkópos, prima Csepel eladó. Hajnó­czy u. 22 sz. 9107 Varrodámat Bakay Nándor utcából Ve­resács u. 18 sz. alá helyeztem át. Kérem volt megrendelőim Gzíves pártfogását. Avramovnéj „Mar­gitka"; X9140 Elveszett Sándor u. 63. alól bárány. Meg­találó adja vissza ju­talom eUenében. 9136 Elcserélném hódme­zővásárhelyi főbér­letl kétszoba, össz­komfortos lakásom szegedi hasonlóért, vagy költségmegtérí­tést fizetek. „Vásár­helyi" Jeligére, Ta­karéktár u. hirdető­be; x Elcserélném egyszoba összkomfortos laká­somat kétszoba össz­komfortosra, meg­egyezessel. Kossuth L. sug. 25. Ocskó. X Vakvezetőt keresek szerda, szombatra, vasárnap délelőttre. Szt. István tér 7. Lajos bácsi. A Radnóti Miklós Gimnázium dolgozók gimnáziuma tagoza­tába a beiratkozások szeptember 12-én és 13-án, délután 5 órá­tól 8 óráig lesznek. Az iskola külön ér­tesítést nem küld; Kísérleti Gazdaság fejősöket és növen­dék-gondozókat fel­vesz. Jelentkezés: Szegedi Kísérlett Gazdaság, öthalom. Eladó 782 n.-öl gyü­mölcsös, családiház­zal. Újszeged. Rózsa F; sugárút 95. Balatonföldváron a budapesti műút mel­lett. azonnali beköl­tözéssel háromszoba, összkomfortos csalá­diház eladó. Vízveze­ték. viUany. Kert 250 n.-öl, gyümölcsfák­kal. Festői kilátás a Balatonra. Kisebb vállalati üdültetésre ls alkalmas. Érd. Varga János. Szeged, MAV Nevelőintézet, helyszínen. Szt. György u. 19. Eladó előszobafal. nagyméretű. Újsze­ged. hatházak. Tó­thék; Használt bútorokat veszek (hibásat is). Klein, Marx tér 1. Népbolt mellett. x9133 Német, angol taní­tás. előkészítés álla­mi vizsgákra. Guten­berg u. 26. tanárnő. 5 órától. 9126 Diófestett hálószoba eladó. Szatymazl u. 15. Érd. du. 4-től. 9133 Méhpempős kezelé­sek Jutka kozmeti­kában, Zászló u, 3, 21 Tangóharmonika, 96 basszusos eladó. Mik­száth Kálmán u. 23. Kmellár, az udvar­ban. 9105 Gyermekgondozást vállal 1 évestől, kö­zépkorú intelligens nő, rendes otthon­ban. Szentháromság U; 4/b; 9113 Marx tér 9. alatti üzletemet elcserél­ném utcai lakásért. Jogosulttal. Mészáros. 9142 Feltétlen megbízható, komoly, szolid, jobb érzésű nő, aki1 üzleti eladásra rátermettsé­get érez, azonnal ál­lásba helyezem. — „Édesség" jeligére a kiadóba. 9143 125-ös export Csepel, teleszkópos motor­kerékpár eladó. Kül­ső Csongrádi sugárút 29 szám. 9144 5 db io hónapos sül­lő eladó. (Kecskéste­lep). Csantavéri u. 3. 9127 A Gépíró- és Gyors­író Iskolában (Sztálin sétány 14.) a beirat­kozás szeptember 10-ig. Bőrkabátját most festesse, alakíttassa Csordás bőrruhaké­szítőnél, Szent Mik­lós U; 7; (Felsőváros). X Olvasóink kérésére ezentúl ke. Nagy meglepetés! Sándon­mrnden héten közöljük az falva—Gőzfűrész 6 1 Sándor­alacsonyabb osztályú labda- falva. Mórahalom-Asottha­rugó-bajnoksag eredményeit lom 4:1. Ásotthalam, Tartalékbajnoki eredmé­nyek: SZAK—Alsóvárosi MÁV 2:2. SZAK-pálya Juta­árugyár—Spartacus Vasas 5:2. Dózsa-pálya. Kinizsi—SZEAC III. 8:1. Cserepes sor. Szécsi (Kinizsi) négy gólt lőtt! UTC J®^1^ 8:1. Újszeged. Az UTC legeredményesebb játé­kosa Héger I. volt, aki öt gólt lőtt. Szőreg—Erdőgazdaság 6:0. Újszeged. IS; II. o. eredmények: Előre— Bőrösök 4:1. Ady tér Kübek­háza—Üllés 4:1. Kübekháza. Röszke—SZVSE II. 3:1 Rösz­Az NB 11 Déli-esoport további eredményei: BVSC—VKSE l:o (1:0), Pesterzsébeti Petőfi—Kőbá­nyai Lombik 4:1 (2:1), Szol­noki MAV—KISTEXT 1:2 (1:1), Ceglédi VSE—Jászberé­nyi Vasas 2:2 (2:1), Makói Vasas—Pénzügyőrök 1:1 (1:1), Váci SE—Gyulai MEDOSZ 0:0, Kecskeméti Dózsa—Gáz­gyár 4:2 (1:2). NB n. Déli csoport Ifjúsági eredmények: Tex« tiles—Jutaárugyár 3:1. Textil­művek-pálya. SZAK—Kis­zombor 16:0. SZAK-pálya. A SZAK-ból Kismarczi 7 gólt rúgott. Dózsa—Derekegyháza 8:1. Széli (Dózsa) 5 gólt lőtt. UTC—Deszk 6:0. Újszeged. KAC—Kistelek 8:5. Külső SZEAC-pálya. Postás—Hódm. 1: KISTEXT « S — i 13:5 8 2. BVSC 4 1 t 1 10:3 8 3. UTTE 4 3. 1 1 5:3 8 4. Baja 4 8 I 1 9:6 • 5. Pesterzsébet 4 3 1 1 10:7 S 6—7. Bp. V. Met. 4 .2 1 1 8:6 • 6—7. Pénzügyőr. 4 1 1 — 4:3 5 8. Jászberény 4 1 3 —; 5:4 5 9. Szegedi VSE 4 2 1 I 4:4 8 10. Vác I 1 a — 5:4 4 11. Cegléd 8 1 a 6:5 4 12. Kecskemét 4 1 — ] 7:6 4 13. Makó 4 1 a 1 3:4 4 14. Szolnok 8 1 i t 6:6 a 15. Békéscsaba S 1 — a 2:4 2 16. K. Lombik 4 1 — 3 4:12 a 17. VKSE 4 a a 5:8 í 18. Gázgyár 4 — i a 4:9 í 19. Gyula 4 — í a 1:12 1 SZVSE—Szentesi 6:1. Szentes. Spartacus Az NB ni. osztályú állása bajnokság DELMAGYARORSZAG A Magyar Szocialista Munkás­párt szceedi lapja -Veszti: a szerkesztő bizottság Szerkesztőség: Szeged: Sztálin sétány 10; Telefon: 35-35 és 30-03 Éjszakai telefon: 35-06 és 34-38 Kiadóhivatal: Szeged. Klauzál tér 3: Telefon 31-18 és 35-00 Terjesztik a megye) postahivota hírlaposztálya es a hírlapkézbe­sítő postahivatalok Szegedi Nyomda Vállalat Felelős vezető: Vlncze György 1; Kiskunfélegyh. Ép; 3 7:2 8 2. Szentesi Kinizsi 3 5:2 S 3. H. Dózsa Honvéd 3 7:3 5 4. Kiskunhalasi Kinizsi 3 6:3 5 5. Bácsalmás 3 9:7 4 6. Szegedi Spartacus 3 8:4 3 7—6. Kecskeméti TE 3 6:5 3 7—8. Szegedi Építők 3 6:5 3 9—10. MAV HMTE 3 5:5 3 9—10. Csongrádi HAK 3 5:5 3 11. Szőregi Rákóczi 3 4:5 3 12. Nagylak-Cspalota 3 5:8 2 13. Kecskeméti Építők 3 2:6 1 14. H. Vasas 3 2:7 l 15. Kkfélegyházl Honvéd 3 1:5 1 16. Dorozsma 3 4:10 0 A Szegedi Vasutas SE súlyemelő szakosztálya edzé­seitt hétfőn, szerdán és pénte­ken 6 órától tartja a vasutas­pálya tornatermében. A sportág iránt érdeklődőket szívesen látja a szakosztály. Garamszegi Lajos szakosztályvezető