Délmagyarország, 1954. augusztus (10. évfolyam, 181-205. szám)

1954-08-23 / 198. szám

HÉTFŐ, 1954 AUGUSZTUS 33. OELMAGYBRORSZAG HIREK Halászcsárda 'A paprikájáról, g ízletes ti- . szai haláról nem kevésbbé hl- • rcs Szegeden eddig mindössze egy halászcsárda állt a tisza- < parti erdőben. A halászat a ' halpaprikás, s a szegedi ha- ] liszté idegenforgalmi neveze- < tessége a városnak. Az egyre [ növekvő igényeket, ez az egy , vendéglő már nem elégítette ' ki. [ Ezért a Kossuth halászati . szövetkezet tagjai az egyik ! tiszaparti épület átalakításával , újabb halászcsárdát létesitet- l tek. A konyhán a legjobb sze- ] gedl szakácsok főznek. S n há- , rom ízlésesen berendezett helyi- « ségböl álló étteremben a leg- ] i változatosabb rdntoithat, ha- , ' lászlé, halpaprikás és egyéb • J halkülönlegességekből válogat- ] • hatnak a vendégek. s 4 * &%..m W A Magasépítőipari Technikám Dolgozó tagozatában a felveteli viszga az I. osztályban szeptember 1-én lesz. Pótjelentkezéseket még elfogadnak. A II. és IV. osztályba a beiratkozás szeptember 11—12-én lesz, az első tanítási nap pedig szeptember 15-én, A tápéi Előre Sportkör tagjai kollektív hajókiránduláson vettek részt. Tápétól Mártélyig utaztak, majd egész nap a Tisza-parton szó. rakoztak. Már régebb idő óta kísérletez­nek azzal, hogy a cukorgyártás melléktermékéből, a meiaszból gyógyszeralapanyagot gyártsanak. A kísérletek most már olyan stá­diumban vannak, hogy az ercsi Cukorgyárban még ez évben meg­kezdik a gyógyszeralapanyag üzcir_ szerű gyártását. A Szegedi Nemzeti Színház mű­vészei augusztus 20-án, Alkotmá­nyunk ünnepén nagyszerű műsor­ral szórakoztatták az ünneplő dol­gozókat. A szegedi művészek a dal­irodalom legszebbjeit mutatták be. Nagy sikerre] mutatkoztak be az új színészek: Pestyánszky Ella, Er­kel: Hunyadi László című operájá­ból La Grange áriát, Habarics László. Gounod: Faust című ope­rájából Mefisztó áriáját. Kálmán: Csárdáskirálynő című operettjéből Silvya belépőjét Harmath Eva nagy sikerrel énekelte. Augusztus 20-án teljesült a eson. grádmeg.vei Szatymaz lakóinak ré­gi kívánsága: kigyúlt a fény a köz­ségben. A Délmagyarországi Áram­szolgáltató Vállalat dolgozói, mi­után az idén már villamosítottak öt állami gazdaságot, hét termelő­szövetkezetet és egy gépállomást, augusztus 20-ra bevezették a vil­lanyt Szatymazra is. A község li­getében az alkotmányunk évfor­dulóját ünneplő dolgozó parasztok már villanyfénynél szórakozhattak. SPORT Sz. Haladás—Csepeli Vasas 4:2 (2:0) Kevés az áttelepülni szándékozók száma Észak-Vietnamban (MTI) Az AFP hírügynökség je­lenti, hogy az Észak-Vietnamból áttelepülni akarók száma -úgy lát­szik lényegesen kisebb, mint amennyire számítottak. Azoknak az önkéntes kltelepü­loknek a 60—80 százaléka, akik még nem szálltak hajóra, az a kívánságuk, hogy visszatérhes­senek lakóhelyükre-. A jelentés beszámol arról is, hogy a kiürítés ellenőrzésével meg­bízott szaigoni francia hivatalos körök -meglepetéssel állapították meg, hogy a polgári áttelepülők között kevés a férfi, legnagyobb részük asszony, gyermek és öreg-. Clüzemavató ünnepségek Szegeden Szegedi Ecselgyár Elsőízben 1952. harmadik negyed­évében ékesítette a Szegedi Ecset­gyár homlokzatát az ötágú csillag, de hosszabb időn át megtartani azonban nem sikerült. Ezévben megfogadták az Ecset­gyár dolgozói: úgy teljesítik fel­adataikat, hogy újra birtokukba ke­rülhessen az élüzem jelvény. Mul­tak a hónapok és a második ne­gyedév sikeres befejezése alkalmá­val megint ünnepelhettek; élüzem lettek. A Közalkalmazottak Szakszerve­zetének Kultúrotthonában csütör­tökön este — augusztus 19-én — 6 órai kezdettel tartották meg él­üzemavató ünnepségüket, ahol Ke­nedi Márton elvtárs, a Könnyű­ipari Minisztérium Helyiipari Igaz­gatósága műszaki osztályának mun­katársa adta át a Vállalatnak a Mi­nisztérium elismerő oklevelét, va­lamint Schwartz Sándor elvtárs­nak — a vállalat műszaki vezetőjé­nek — a „Könnyűipar Kiváló Dol­gozója" kitüntetést, Ezután Nyári Mihály elvtárs, a Megyei Párt-végrehajtóbizottság, Lipták Lajos elvtárs a Szakszerve­zet, Nagy Máté elvtárs a Megyei Tanács nevében köszöntötte az él­üzem dolgozóit. A Könnyűipari Minisztérium Tervosztálya és a mosonmagyaróvári Fogkefegyár dolgozói táviratban küldték üdvöz­letüket az Ecsetgyár dolgozóinak. Szabó Lajos elvtárs, az üzem igazgatója 32 dolgozónak nyújtott ót jutalmat, 9 dolgozónak pedig a sztahánovista oklevelet, Szeged Állomás i. E hónapban már másodízben el­tölt ünnepi díszt az alsóvárosi Pe­tőft-kultúrotthon. Először a vas­utasnap alkalmából és most ,Sze­ged-Állomás éiüzemavató ünnepsé­gére. Szeged-Állomás vasutasai na­gyon büszkék arra. hogy negyedévi jőmunkájuk alapján megszerezték az élüzem kitüntetést. Az éiüzem­avató ünnepségen Kertész Gyula igazgatóhelyettes elvtárs mondott ünnepi beszédet. Majd felszólalt a Közlekedés és Postaügyi Miniszté­rium VIII. szakosztályától Csíki Lajos elvtárs. Az ünnepségen az állomás 25 legjobb dolgozója részesült pénzju­talomban és ugyancsak 25 dolgozó kapott könyvjutalmat jó munkájá­ért. i -..»,. . JrtALLAPOTBAN lévő kombin,'llt szobabú­tort vennék, ugyanott planinót vagy rő­v'd zongorát bérbe vennék. Cím: Szeged. Városi Tanács Fonalmenlö Váll. Szeged, tolbuchin sgt. 48. 1 ERESEK I szoba-konyhás lakást meg­töltéssel Alsóváros vagv Szeged-állomás kőről. Szeged. Bajai út 6. HA£AT vennék. esetleg életjáradékkal. \ agy őrök lakással, cserelakás van. Ér­deklődni Tápé. Tolbuchin sgt. 42. SZ8P kályhák, 8 lyukú Zefír és 3 szoba .'ütésére központi fűtéses Meidlnger eladó. Somogyi Béla ti. 5. Orcáik. MEGBÍZÁSBÓL eladó kétszemélyes kihúz­I .lós rendszeri! ÚJ rekamié. Sándor u. 35. I I.ADO épülethez gerendák és szarufa. V árhelvi sgt. 78. IDŐSEBB nő vagy férfi eltartását, gondo­zását vállalom, l.ehet házaspár is. Érdek­lődni Ságvári Endre u. G fldszt. 7. ajtó. Cink hétköznapokon 8—3-Ig. CSALADI ház eladás. Szeged. Szivárvány r ca 19,'a. szám alatti kélszoba. konyhás, i lüszobás. fürdőszobás, alápincézett csa­ládlhá/. felerésze lakáskiadással eladó. Érd. ugyanott 9—15 óráig Nagvéknál. ] CRDOKALYHA eladó. Béke telep, volt Aigner-lelep. Rengi it. 23. Érd. d. u. EGYETEMISTA szobát keres, elm ref. lel­készi hivatal, Kálvin tér 3. TARSASTANC és BALETT tanfo­lyam indul szeptember első napjai­ban a Közalkalmazottak Szakszerve­zete Kultúrotthonában. Szeged. V5­rösmartv U. 5. Beiratkozás, nanon­ta délután fi—8 óra kőzött a Kultúr­otthon emeleti irodájában. TÖBBFÉLE méretű gerenda eladó. Debre­ceni u. 27/c. 500-as oldalkocsis VIKTÓRIA motorkrékpár eladó és epv 125-ös Csepel első-hátsó te­lesrkonos. Páni u. 6. AUGUSZTUS hó 15-én Hungária terra­szon férfi pulóvert találtam, átvehető. Petőfi-telep, III. u. 90., Farkas. RÉTI ERVIN: HABORIJ A BANANOK FÖLDJÉN Az Országos Béketanács legújabb kül­politikai kiadványa Guatemala népének küzdelmes életét, sorsát tárja elénk. Réti Ervin írása bemutatja azl az áldozatM harcot, amelyet a szabadságszerető gua­temalai nép a amerikai Imperialisták meg­megújuló kísérletelvei szemben demokra­tikus vívmányainak védelméért. függet­lenségének megőrzéséért folytatolt. Szá­mos érdekes képpel larkltol' füzet feltárja az amerikai imperialisták bűnös szerepét a Guatemala elleni fegyveres támadásban és megmutatja: hogyan küzdenek a vi­lág békeszerelő emberei együtt Cm ite­rrala népével, e kis ország függetlensé­gének visszaszerzéséért. Olvasd a -' G —' Társadalmi Szemle BniivHiiiiYi-vnni"irnii,),»i"i'i iMViiiMtuii.Mry minden számát. Elméleti fejlődésedet segíti elől Sz. Haladás: Mészáros — Bénák, Su­bits. Bodzsár - Baráth. Zallár - Bójtös, Cziráki. Vass, Csinyl, Rózsavölgyi, Csepeli Vasas: Tóth I. — Domán. Med­nyánszky, Takács, — Kleibán. Csernai — Tóth II., Keszthelyt, Preiner. Lovász, Kósa. Játékvezető: Gursrky (Grubel. Hajdú). Közel 5000 néző előtt, nagy melegben a Haladás helycserés támadásaival kezdődött a Játék, mely két szögletel eredményezett. A 6. percben gólt értek el a szegedlek. Vass átadását Cziráki a lü-osról laposan a Jobb sarokba lőtte (1:0). A következő percben Mészáros lábravetödéssel men­tett. Utána P/einer alig lőlt kapu mellé. A 16. percben Csányl nagy lövését csak szögletre tudta védeni a csepeli kapus. A 19 percben Barálh szépen szerelte a csepellek támadását. A 20. percben Rózsa­völgyi nagy helyzetből fölé lőlt. majd csepeli támadások következtek. ma|d a 23. percben Baráth 20 méteres bombalö­vését csak nehezen védte szögletre Tóth I. A 25. percben Cziráki labdája Med­nyánszky lábáról Rózsavölgyi elé pattant, aki nagy lövésével megszerezte a szege­diek második gólját. A gól ntán a csepe­liek keménv Játékba kezdtek. Czlrákit Csernai teritette le. majd Tóth II. két­szer is megrúgta Bodzsárt. A 39. percben Keszthelyi egv 18 méteres szabadrúgást kapu mellé lőtt. Az első félidő Haladás­támadásokkal fejeződött be. A második félidő Vass gyenge lövésé­vel kezdődött. A 4. percben Keszthelyi elől lábravetödéssel mentett Mészáros. Az 50. percben az előre helyezkedő Mészáros felett Kósa a hálóba ívelte a csepellek első gólját. A gól után a csepeliek soro­zatos támadása következett. Mészárosnak négyizben Is bravúrral kellett közbeavat­koznia. A csepeli támadások után az 59. percben Böjtös beadását Cziráki közelről belőtte. (3:1). A gól lilán a csepeli játé­kosok tiltakoztak. A 68. percben Lovász 20 méteres szabadrúgását hatalmas vető­déssel védte Mészáros. A 75. percben a sántikáló Böjlös helyett Rábai állt be. A 79. percben Rózsavögyi Jó Helyzetben fölé lőtt, a 80. percben Vass váratlan lövése alig kerülte el a kaput. A 81. percben lendületes szegedi támadás után Cziráki kapta a labdát, aki egyéni játékkal át­játszotta az egész csepeli védelmet, még a kapust is és a bal sarokba, a léc mellé helyezte a szegedlek negyedik, egyben a győzelmet bebiztosító gólját. Az utolsó percekben a fáradtság Jelei mutatkoztak mindkét csapaton, az iram esett. Az utol­sóelőtti percben Tóth II. szépített az ered­ményen. Mészáros sorozatos Jó védéseivel tűnt ki. azonban az első gólnál hibás volt, alá­futott a labdának. A hátvédhármasban Bodzsár, Subils. Bénák a sorrend. A két fedezet. Baráth és Zallár fáradhatatlanul, megbízhatóan küzdöttek. A csatársorban Cziráki mind a mezőnyben, mind a kapu előtt ragyogóan Játszott. Csányi az első félidőben Játszott Jobban. A két szélső. Böjtöl és Rózsavölgyi lendületes lefutások tilán sok esetben rosszul adta be a labdát. Vass még nem illeszkedett bele az Sz, Haladás csatársorába. Rábai a mezőny­ben szépen Játszott. A csepeliek közül a védelem néha megingott, a fedezetek nem tartották az összeköttetést a védelem és a csatársor közölt, a csatársorból Keszthe­lyi és Lovász helyenként Jó Játszottak, azonban több gólhhelyzetet kihagytak. A válogatott Tóth II. nem nyújtott lelkes látékot, bár a szegedi közönség elvárta, hogy a labdarugó világbajnokságon részt­vett Játékos bemutatja a labdarúgás szépségeit és együtt küzd csapatával, a Csepelt Vasassal. Gurszky Játékvezető biz­tos kézzel vezette a mérkőzést, munkáját dicséret Illeti. NB. l-es eredmények: Bp. Vörös Lobogó -Győri Vasas 5:0. Salgótarjáni Bányász— Bp. Dózsa 1:1, Dorogi Bányász—Sztálin Vasmű Építők 4:1. Az NB. I. állása 1. Bp. Honvéd 2. Vasas Izzó 3. Bp. V. Lobogó 4. Bp. Kinizsi 6. Bp. Dózsa 6. Győr 7. Bp. Vasas 8. Diósgyőr 9. Csepel 10. Sztálin Vasmű 11. Salgótarján 12. Szeged 13. Szombathely 14 Doroi 8 32: 8 14 9 16. 9 13 9 20:11 12 9 15:10 10 10 15:14 10 10 18:22 10 S 11:16 10 9 19:17 9 10 13:20 10 13:17 10 12:16 10 15:22 9 9:14 10 16:28 _ irog — Az I. fordulóból elmaradt Bp. Vasas­Szombathelyi Lokomotív mérkőzést ked­den a Népligetben játsszák le. SZEGEDI PETŐFI—OROSHÁZI KINIZSI 6:2 (4:0) Sz. Petőfi: Horváth — Kunszabó, Tö­rők. Várhidi — Gréczl, Sebők II. — Poly­vás. Hetesi. Sebők I., Czirok (Széli), Ba­csó. Orosházi Kinizsi: Szőke — Szecsei. Szcndi. Gojdár — Szimonidesz. Szabó — Szökő. Szűcs Becsei, Berta, Farkas. Játékvezető: Gere. A Szegedi Petőfi lelkes. Jó Játékával megérdemelt győzelmet aratott az Oros­házi Kinizsi eílen. A szegedi csapat az első perctől kezdve irányította a Játékot. A szegediek fölénye a négy gólban kife­jezésre Jutott, de a gólhelyzetek alapián g'.őzelmük még negyobb arányú Is lehe­tett volna. Az Sz. Petőfi első gólját Ba­csó lőtte, majd Sebők I. szerzett újabb gólt, utána Hetesi volt a gólszerző. Az első félidőben Sebők I. góljával 4:0-ás vezclésre tett szert a hazai csapat. A má­sodik félidőben a mindjobban erősödő meleg rányomta bélyegét a játékra, mind­inkább csökkent az iram. Kiegyensúlyo­zott lett a játék, hol az egyik, hol a má­sik kapu volt veszélyben. Ebben a játék­részben mindkét csapat két-két gólt ért el Hetesi, Polyvás, illetve Szökő, Gojdár révén. A Szegedi Petőfi fiatalokkal fel­frissített. gólratörő csapata szép játékkal örvendeztette meg a közel 2000 főnyi lel­kes szurkolótáborát. A szegedi csapat győ­zelme Ilyen arányban Is megérdemelt volt. A szegedi együttesből Sebők I. (a mezőny legjobbja), Polyvás, Gréczl és Czirok tűnt ki, Hetesi gólhelyzeteinek csak egy részét értékesítette. A Szegedi Petőfi a nagv győ­zelmét az idényre va ló Jó felkészülésének, a játékosokkal való bánásmód és meg­felelő foglalkozásnak köszönheti. Az oros­háziak nehezen lendültek játékba, a sze­? ;cdiek már az első félidőben bebiztosf­olták ellenük a győzelmet, a második félidőben azonban egyenrangú ellenfelek­nek bizonyultak. NAPIREND IDOJARASJELENTÉS Várható időjárás hétfő estig: Növekvő felhőzet, többfelé, el­Q sősorban nyugaton és 4U *3 délen eső, zivatar. Mérsékelt keleti-dél­keleti. később a Du­nántúlon már élén­kebb nyugati-észak­nyugati szél. A me­leg nyugaton csökken, keleten még to­vább tart. Várható hőmérsékleti értékek hétfő reg­gel: 16—19, délben a déli és nyugati ha­tár mentén 22—25, a Dunántúl többi ré­szén 27-30, máshol 30—33 fok között. Bp. Előre—Sz. Lokomotív S:3 (2:3) Az erős iramú mérkőzésen a szegedi csapat többet támadott. Veres II.. Juhász, Károlyi révén három gólt lőtt a Bp. Előre két góljával szemben. A második félidő­ben a hazai csapat kerekedett felül és gólhelyzeteit kihasználva biztosan győ­zött. A szegediek legjobbjai Károlyi, Ka suba. Veres II. és Juhász voltak. NB. II-es eredmények: Légierő—Vasas Generátor 5:1. Bp. Szikra—Kecskeméti Ki nizsl 3:1, Kecskeméti Honvéd-Ceglédi Lokomotív 1:1, Szolnoki Lokomotív—Kö­bánval Lokomotív 10. Békéscsabai Építők —Vasas Dinamó 2:1, VL. Sort'ex—Gyulai Építők 5:1. MEGYEI LABDARUGÓ BAJNOKI EREDMENYEK Makói Vasas—Dorozsmai Előre 1:1 (1:1) — Szentesi Lokomotív—Szegedi Textil 2:2. - Újszegedi Vörös L.-Sz. Dózsa 2:1 (0:1). — Szegedi Juta-Szegedi Pos­tás 4:1. — Szentesi Klnlzsl-Szörcgl Lo­komtlv 3:0 (2:0). — H. Dózsa-H. Va­sas 3:1 (0:0). A megyei labdarugó bajnokság állása 1. H. Dózsa . 19 57:16 29 2. H. Petőfi 18 59:29 26 3. Makói Vasas 19 54:21 26 4. Újszeged 20 51:31 26 S. Szőreg 30 29:28 22 6. Sz. Dózsa 30 39:37 20 7. Sz. Postás 30 40:38 19 8. H. Vasas 19 41:41 19 9. Sz. Textil 19 28:33 19 10. Sz. Kinizsi 20 45:53 IH 11. Sz. Juta 19 31:29 17 12. Dorozsmai E. 18 20:35 17 13. Csongrád 16 27:38 10 14. Szentesi Lok. 18 24:64 9 15. H. Építők 19 21:73 7 16. Mindszent, törölték. MOZI Szabadság: Puccini. Olasz Hím (augurz­tus 25-ig). Vörös Csillag: Nyugati övezet. — Ma­gyar film (augusztus 25-ig). Fáklya: Törvényenklvüll lovag. — Fran­cia filmvígjáték (augusztus 25-ig). Az előadások a filmszínházakban 6 és negyed 9-kor kezdődnek, a Fáklya film­színházban az esti előadás Jó idő esetén háromnegyed 9-kor a Kert-moziban. SZÍNHÁZ Ma nincs előadás, MUZEUM Fehértó élővilága (Kultúrpalota. Roose­well-lér); Múzeumi Képtár (Horváth Mi­hály utcai üvegcsarnok) hétfő kivételével mindennap délelőtt 10 órától délután 6 óláig. KÖNYVTARAK Egyelem!: Nyári szünet. (Könyvek visz szavétele hétköznaponklnt 9 órától 15 óráig, szombaton 9 órától 12 óráig). Somogyi: Olvasóterem 13-től 19 óláig. Kölcsönzés 13-tól 18 óráig. Járási: Sztálin krt. 54: Kölcsönzés: szer­da kivételével minden hétköznap délután 3 órától este 7-lg. szombaton délután 2-től 7 óráig. LETARTÖZTATASI parancsol adtak ki Max Reimann ellen. A „DPA" hiteltér­demlő bonni forrásra hivatkozva Jelenti, hogy a nyugatnémet hatóságok letartózta­lási narancsot adtak kl Max Reimann. a Német Kommunista Párt elnöke ellen. Max Reimann — mint az ADN hírügynökség vasárnap jelentette — ezidőszerint a Né­met Demokratikus Köztársaságban, Lip­csében tartózkodik. FELHÍVÁS Értesitem a közönséget, hogy a barom­fiak. tojás. toll. piacra való felhozatala, Szegedről való kivitele továbbra ls szigo­rúan tilos. A zárlat tartama alatt a mai naptól kezdve a begyiijtőszervek sem vesznek át baromfit, csak tojást. VB.-elnök FELHÍVÁS! Az Országos Rendőrkapitányság elren­delte Szeged város és Járás területén a személyi igazolványokhoz szükséges fény­képezést. Felhívom a város 16 éven felüli lakosainak figvelmét. hogv f. hó 22-töl a Lenin-ót 7.. Klauzál-tér 8., Széchenvi-tér 7.. Sztálin-kö'út 46. szám alatti műter­mekben fényképezés végett szeptember hó 30-ig jelenjenek meg mindennap reggel 7-től est- 19 óráig. 50 főné! többet fog­lalkoztató üzemek, vállalatok, hivatalok, stb. dolgozói részére a felvételek a mun­kahelyen készülnek. A városi és járási osztály .vezetője _ , _ , Félbeszakadt a Szolnoki Dózsa—Szegedi' Dózsa vízilabda mérkőzés Az újszegedi versenyuszodában tartották meg szombaton a Szolnoki Dózsa—Szegedi Dózsa Béke-serleg vízilabda mérkőzést, melyen a szolnoki csapat 6:0 (3:0) arány­ban vezetett. A befejezés előtti percben a nézőtérről egy nő berohant és Borossl Já­tékvezetőt belökte a vízbe. Utána a játékot a Játékvezető lefújta. A szegedi csapat­ból egyedül Csiszár nyújtott kifogástalan Játékot. Hivatalos totónyeremények A sportfogadások 1954 augusztus 21. 34. heti fordulójában 106 pályázó ert el 12 találatot. A nyereményösszeg egyénenkint 1332 forint 50 fillér. 11 találata 1911 pályázónak volt. Nye­remény egyénenkint 72 forint 50 fillér. 10 találatot 12.6óG-nn értek el. Nyeremé­nyük egyenkint 15 forinl. A I! és 10 találatos szelvények nyere­ményeit augusztus 26-tól, csütörtöktől, a 12 találatos szevényeket pedig augusz­tus 31-től, keddtől fizetik kl. Nagylétszámú csapattal vesz részt Magyarország az úszó, műugró és vízi­labda Európa-bajnokságon Augusztus 31. és szeptember 5-e közölt Torinóba kerül megrendezésre az >954. évi üszó. műugró és vízilabda Európa­bajnokság. A küzdelmekre 24 ország küldte el nevezését s közülük 15-en Indítják ví­zilabda csapatukat. Magvarország nagylétszámú gárdával: 13 férfi és 11 nőüszóval, két férfi és egy női műugróval, valamint 11 vízilabda já­tékossal képviselteti magát az Európa­bajnokságon. . ' A magyar versenyzők előreláthatólag kedden utaznak Torinóba. Az egyes számokban a következők kép­viselik a magyar színeket: Férfiak: 100 m gyors Nyéki, Kádas. i 400 m gyors Nyéki, Csordás. 1500 m gyors Csordás. Suszter. 100 m hát Magyar, Kiiment. 200 m mell Utassy, Fábián. 200 m pillangó Tumpek. Fejér. Négyszer 200 m gyorsváltó TI!!. Dömö­tör, Kádas, Nyéki (tartalék: Záborszki, Suszter). Műugrás Bácskai. Siák. Toronyugrás Bácskai, Siák. Nők: , „ 100 m gyors Szőke, Temes '­400 m gyors Gyenge, Sebők. 100 m hát Hunyadfl, Nóvák. 200 m mell Killermann. Székely. 100 m pillangó Littormericzky. Garay. 4x100 m gyorsváltó Temes, Liftomerlcz­ky, Gyergyák, Szőke, (tartalék: Gyenge). Műugrás Zságot. Toronyugrás Zságot. Vízilabda: Jeney, Boros, Vízvári. Gyar. mail, Markovlcs, Hevesi, Martin, Kárpáti, Szívós, Bolvári, Szabó. Színes sportműsorokkal ünnepelték a szegedi sportolók Alkotmányunk ünnepét Jól sikerüllek az Alkotmány ünnepének tiszteletére rendezett sportversenyek. be­mutatók. Színpompás képet nyújtott az ünnep alkalmából rendezett Alkotmány­staléta, amelyen a város legjobb úszói, kerékpárosai, atlétái, motorosai, kajako­zói vettek részt. A váltót a Tanácsháza elölt Tombácz Imre és Nagy István elv­társak. a VB. elnökhelyettesei és Kun Lajos elvtárs, a VTSB elnöke fogadták. Sok nézője akadt a tiszai 6 km-es távú bólvakörüll motorcsónakversenynek. Győz­tesek 125 kcm. farmotor: Arnold, 175 keni oldalmotor: Vasvári. 125 kcm farmotor: Vasvári. 250 kcm farmotor: Neu. A Haladás pályán lejátszott Petőfi VTSK — Szegről Postás kosárlabda mérkőzésen a fővárosi csapat 54:23 (31:12) arányban fö­lényesen győzött. Az Alkotmány-kupa kis­ouska versenyen a férfiak közül Gyön­gyösi (Zalka Máté) győzött 263 körrel. 2. Foncsala (Dózsa) 258, 3. Berki (Dózsa) 256 körrel. A női győzles Qgovai (Z. Má­té) 244 körrel, 2. Sarmanné (Dózsa) 237. 3. Gondosné (Dózsa) 232 körrel. A férfi csapatversenyben 1. Zalka Máté 1254 kör, 2. Dózsa 1251. 3. Dózsa II. 1239 körrel. Az újszegedi versenyuszodában rende­zett Alkotmány úszóversenyen igen jó eredmények születtek. Dobai (Sz Petői) a 100 m-es gyorsúszásban 1:01.1 mp-es ki­tűnő idővel győzőit. Ugyancsak kitűnő Vajtai (Petőfi) 100 m-es mellúszásban el­ért LI8.9-es ideje, mely T. osztályú szin­ten belQII eredmény. A 200 m-es férfi pil­langóúszásban I. Reök (Petőfi) 2:53. 2. Aradi (Dózsa) 2:58.9. A 100 m-es hát­úszásban 1. Szendrei TI. (Pelőfi) 1:16.9. a 4x50 m-es gyorsváltóban a Petőfi csa­pata gyözött l:58-al. Az 50 m-es úttörő gyorsúszásban I. Osváth (Pelőfi) 34.6. az 50 m-es úttörő mellúszásban Csúcs (Petőfi) lett az első 51.8-el, a 100 m-es serdülő mellúszásban Takács (Dózsa) győzött 1:31 -el. a 100 m-es nőt gyorsúszást Peter­d( (Petőfi) nyerte 1:27.7-el. Szombaton folytatódtak az ílnnepl sport­versenyek. A kispályás kézilabda tornán, melyei a Szegedi Kinizsi rendezett. a Budapesti Vasútépítő Lokomotív győzött, 2. Szentesi Kinizsi. 3. Sz. Kinizsi. 4. Sz. Építők. Az újszegedi versenyuszodában ví­zilabda tornát tartottak. melyen az Sz. Dózsa győzött. 2. Sz. Petőfi, 3. Sz Hala­dás. Ezen a napon bonyolították le Kecske­mét—Pécs—Szeged Lokomotív sportkörei­nek részvételével rendezett teke körmér­kőzés utolsó fordulóját. melyet Szeged csapata nyert meg 9291 fával, 2. Kecske mét 9159. 3. Pécs 9118 fával. Egyénileg a legjobb dobó Papp (Szeged) voli 457 Iával. A RADLO MŰSORA: •UGUSZTUS 24, KEDD Kossuth-rádió 4.30 Hírek, 4.40 Regfcell zene, 5 Falu­rádió. 6 Lapszemle. 7 Hírek. 7.10 Hang­lemezek, 8.30 Hangverseny. 9.20 Gyermek­rádió. 9.40 Gyermekzene. 10 Hírek, 10.10 Hanglemezek 10.40 Felolvasás. II Fúvós­zene, 11.20 Karcolatok, 11.50 Enek, 12 Hí­rek, lapszemle, 12.15 Román népzene, 13 Hanglemezek 13.30 Balettzene, 14 Hirek, 14.25 Hangverseny gyermekeknek. 14.55 Népi egyOtler, 15.15 Oprarészlelek, 16 Tör­ténelmi hangjáték 16.40 Zongora. 17 Hí­rek. 17.10 Szív küldi, 17.40 Versek. 18 Tánczene, 18.30 Hangos UJság, 19 Egv falu — egv nóta. 19.40 Válasz hallgatók kérdéseire. 20 Hírek. 20.10 Előadás 21 Versrk, 21,53 AJándékmösor, 22 Hírek, 22 óra 20 Zongora, 23 Hírek a nagyvilág­ból, 23,0§^£y_gees» & Hitei., _.CLia-£lalok.. Petőll-ridló 6.30 Kerlngök, 6.40 Torna, 6.50 Verbun­kosok. 7.30 Kisiskolások műsora. 7.40 Hanglemezek, 14 Hangverseny. 15 Rádiö­egy Oltrs. 15.40 Regényrészlet. 16.05 Enek. 17.17 Beszélő atlasz, 17.30 Szimfónikus zenekar. 18.10 Hegedő. 18.20 Könnyű da­lok. 19 Moszkvai rádió összeállítása 19 ó'f 30 Operettrészlelek, 22.11 Tánczene 22.30 Népi muzsika. DELMAOYARORSZAO e Magyar Dolgozók Pártja csongrádmegyei napilapja Szerkeszti: a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: az MDP Csongrád­megyei Bizottsága Szerkesztőség: Szeged. I enin-u. II Telefon: 33 -35 és 40-80. Kiadóhivatal: Szeged. Klsuzál-tér 2. Telefon: 31-16. és 35 -00. Csongrádmegyei Nyomdalpari Vállalat Szeged IFITTTE FELELŐS yezetű; Ytncze György j