Délmagyarország, 1938. szeptember (14. évfolyam, 186-210. szám)

1938-09-20 / 201. szám

Kedd, 1938. szeptember 20. DÉf MAGYARORSZAG A lelkes SzAK pompás győzelmet aratott vasárnap SzAK—WMFC 2:0 (0:0) Régi igazság az, hogy a lelkesedéssel min­den nehéz akadályt le lehet győzni a futball­sportban. Ez az igazság vasárnap ismét bc­igaztdódott & SzAK-WMFC NBB-márkő­zésen, amelyet mintegy kétezer ember előtt bonyolítottak le az ujszegedi sporttelepen. Ennek a közönségnek már volt alkalma többizben lelkes játékot látni, de amilyenben vasárnap része volt. az örökké emlékezetes marad. A SzAK ugy harcólt vasárnap a fa­vorit bajnokaspiráns ellen, mintha legalább is a bajnokság kérdését döntötte volna el a küzdelem. Csak két pont forgott kockán és ezt a két pontot a SzAK nem volt hajlan­dó átengedni még akkor sem a csepeliek­nek, ha a papírforma már előre elkönyvelte a vendégek számára ezt a „díjazást". Nem csökkentjük a SzAK győzelmének értékét, ha megállapítjuk, hogy ezen a mérkőzésen a többet támadó fél a vendégcsapat volt, mert a piros-fekete együttes jól, ügyes tak­tikával és lelkesen futballozott. A második félidő nyomasztó csepeli fölényében a SzAK nem vesztette el a fejét, ügyesen védeke­zett és még támadásra is volt ereje. Ezek a támadások mindig veszélyt jelentettek a cse­peli kapura és igy is született meg az érté­kes győzelem. Hiába szorongatott a csepeli együttes úgyszólván egy félidőn keresztül, csatárai komoly lövést nemigen tudtak kül­deni a kitűnően védett szegedi kapura; in­kább beadások és kapuelőtti kavarodások adtak munkát a védőknek. Ezzel szemben a SzAK, ahányszor leküzdötte magát a csepeli kapuhoz, forró pillanatokat teremtett. Talán nem is lett volna olyan nagy a csepeli fö­lény, ha a SzAK, amikor belőtte első gól­ját, nem rendezkedik be védelemre, de tar­tani akarta ezt a váratlanul jó eredményt és olyan ügyes volt ebben a munkájában, hogy kitellett erejéből ujabb gól lövésére is. Min­dent összegezve, a SzAK győzelmét megér­demeltnek kell mondani és ha ilyen határta­lan lelkesedéssel fog az elkövetkező mérkő­zéseken is játszani, az eredmény nem ma­radhat el. Szólni kell még a közönségről, amely az első perctől az utolsóig kitartott a csapat melleit és régen látott lelkesedéssel biztatta csapatát; ezt a közönséget megérdemelte a csapat és az együttes rászolgált a biztatásra. A gólnélküli első félidő után, amikor a SzAK többizben lépett fel támadólag a WMFC ellen, amelynek szintén voltak jó momentumai, a második félidő döntötte el a mérkőzés sorsát. A ÍO. percig, amig n SzAK belőtte első gólját, változó volt a já­ték. Az első gól ugy esett, hogy Solymár szabadrúgása Földesi fejét érintve Török elé esett es a bnlszélső góllá értékesítette jó helyzetét. 1:0. A gólra óriási erőfeszítéssel támadott a csepeli csapat, a SzAK azonban taktikát változtatott, Solymárt hátravonta és ekkor az eredmény megtartására törekedett. A taktika ügyesnek bizonyult, mert még tá­madásra is jutott erő a csepeli ostrom kö­zepette. A 28. perc meghozta a pompás sze­gedi győzelem bebiztosítását. Solymár a szegedi tizenhatosvonalnál megszerezte a | labdát a csepeliektől, nagy lendülettel ..vitte a félpálya felé, itt nagyszerűen továbbította Török elé. A balszélső keresztül verekedte magát Győryn és beérve a 16-os vonalra, a kornelvonallal majdnem egyirányból hatal­mas bombát zúdított Budavári kapujába­2:0. Most már nyugodtabban játszott a SzAK, a védelmi munkával azonban, igen helyesen, nem hagyott fel és Török kis sze­rencsével ujabb gólt lőhetett volna. A kapuban, a Bokor helyett védő Karolyi hibátlan volt. A két hátvéd kitűnően ol­dotta meg feladatát. Itt találjuk meg a me­zőny legjobb emberét, Polyák Il.-őt, teljesít­ményben azonban alig maradt mögötte Ró­zsa. Nagyszerű volt a halfsor. A kőt szélső fedezet; Bartha és Hertelendy semlegesíteni tudta Serényit, illetve Rökköt, de kitűnő volt Hajdú is, a centerlialf. A csatársor meg­felelt. Töiököt két góljáért kell megdicsérni, Földesi és Albert képviselte a támadósorban a rafinériát és ügyesen foglalkoztatták a szár­nyakat. Solt ajvuló formában van, kár, hogy súlyosan megsérült a fején még az első fél­időben. Ragyogó teljesítménye volt vasárnap Solymárnak; határtalan lelkesedéssel vette ki részét a védekezésben és a támadásban. Oroszlánrésze van az eredmény kivívásában. Az ő érdeme az a taktika, amelyet a SzAK felvett, amikor erősödött a csepeli nyomás. Újvári játékvezető sokszor tévedett a sze­gedi csapat terhére. —oo»— Az NBB állása; Keleti-csoport: Diósgyőr 4 4 16 5 8 SzAK 4 3 - 1 13 3 6 WMFC 4 3 — 1 10 5 6 DVSC 4 3 — 1 13 t> 6 SBTC 4 2 — 2 16 8 4 FTC 3 2 - 1 10 5 4 Törekvés 4 2 — 2 10 9 4 MAFC 4 2 — 2 8 11 4 PTK 4 2 — 2 8 11 4 Cs. MOVE 4 2 — 11 15 4 SzcntJőrinc 3 1 — 2 9 14 2 Reménység 4 1 — 3 5 15 2 VSE 4 4 4 14 — MÁVAG 4 1 1 10 ­—ooo— M sikerült a Szened FC kiskunfélegyházai vendégjátéka A Zugló ellen készülődő Szeged FC va­sárnap Kiskunfélegyházán vendégszerepelt. Ellenfele a KTK volt, amelyet nagyszerű játékban 7:0 (3:0) arányban legyőzött. Az­zal tisztában voltunk, hogy a ligacsapatnak nem lehet komoly ellenfele a kiskunfélegy­házai együttes, ezért nem uz eredménynek, hqnem a jó játéknak kell örülni. Ugy a vé­delem, mint a támadósor hibátlanul futbal­lozott, ami jó előjel a Zugló elleni bajnoki meccsre. Az első félidőben a Pálinkás—Szórka, RiesZ—Marosi, Kovács, Bertók—Bognár, Ha­rangozó, Lukács, Szilassy, Nagy összetétel­ben játszott a ligacsapat, szünet után Baróti volt a ínbbfedezet és Marosi a centerhulf- A i mérkőzésen mutatott játék azt igazolta, hogy ebben az összetételben felel meg leg­jobban a Szeged FC csatársora. Mindenki jó) játszott, Kovácsot kivéve. Az együttes legjobb embere Bognár volt. A gólokat Bognár (4), Harangozó, Lukács és Szilassy lőtte. • Hz SzTK és a KEAC pompás győzelme, a Vasutas veresége a vasárnap] amatörforduló eseménye A vasárnapi amatörforduló meglepetése, hogy •a Vasutas vereséget szenvedett Makón, az M l ív­tál és az edd'ig gyengén szereplő SzTK ragyogó győzelmet aratott a MAK fölött. A KEAC tartja jó formáját é$ a Sylvánia ismét pontot szerzett Szentesen. KliAC—Sz. Máv. 7:1 (4:1) A SzAK—WMFC elölt lebonyolított mérkőzé­sen -a szentesi csapat egy pillanatig sem volt ko­moly ellenfele a bajnokaspiránsnak. Góllövök: Tihanyi (4), Kovács I. (2), Dénuel, illetve Mi­hály. SzTK-MAK 8:0 (4:0) A Hunyadi-téri' sporttelepen végre magára ta­lált az SzTK és végig fölényben játszva, még eb­ben az arányban is megérdemelte a győzelmét. A gólokát Sulyok "(2), Dobra (2), Csonka 2, (egyet 11-esből), Ilerbicb és Török (11-esböl). MTK—Vasutas 2:1 (1:0) Makó. Élvezetes küzdelmet vivott a két csapat. A küzdelemből a szerencsésebb makói együttes került ki győztesen és ezzel a forduló legnagyobb meglepetéséi okozta. Berifálh, Rózsa, illetve Déli szerezte a meccs góljait. Sylvánia—SzTE 3:3 (1:1) Szentes. Győzelmet érdemelt volna a szegedi csapat, ez azonban csak azért nem sikerült, mert a mérkőzés nagyrészét Virág súlyos serülése mi­att tiz emberrel volt kényt"ln lejátszani. Góllö­vők: Czeglédy (3), illetve Kovács (2) cs Somló. KAC—HTVE 4:4 (2:2) Kecskemét. Igazságos eredmény. A sok gól a gyenge védelmek miatt esett. Góllövök: Gáspár (2), Ilargittai, Kaufmann, illetve Csongor (2), Diamant és Rozsnyay (öngól). Másodosztályú bajnoki mérkőzések: Szeged; SzAK n.—KiTE 2:0 (0:0), Postás-STC 15:1 (6:1), KEAC ll.^Piek SC 6:1 (2:1), SzFIE-MAK II 0:0. Móraváros—Rákóczi 6:0 (3:0), Makó: SzATE —MTK II. 5:4 (5:0), Hódmezővásárhely: IIMTE —Vasutas II. 5:1 (2:0), Mindszent: HTVE II ­MLE 3:3 (3:1). — Szövetségi dijmeccsek: Szeged: KEAC III—SzATE II. 3:1 (2:0), Móraváros II. — Rákóczi II. 9:0 (5:0). — Kupameccs: Szeged: UTC—Pesterzsébeti Juta SC 2:0 (0:). A két test­vérvállalat futballcsapata a cégkupáért mérte össze erejét. A küzdelemből megérdemelten ke­rült ki győztesen az ujszegedi együttes, amely­nek- góljait Pintér 111. és Bozóky lőtte. A má­sodik félidőben Tószt, a pesterzsébetiek játékosa olyan szereticsóllcnül csapott össze, az egyik uj­szegedi futballistával, hogy lábtörést szenvedett. A kupa az UTC kezébe került. 'Az T. o. amatőrbajnokság: KEAC 4 4 — — 17 7 1 Vasutas 4 3 — 1 15 4 6 UTC 3 2 1 — 6 3 5 HTVE 4 2 1 t 9 7 5 Sz Máv. •1 2 — 2 9 10 4 MAK 4 2 — 2 7 14 4 KAC 4 1 1 2 10 8 3 MTK 4 1 1 2 8 10 3 Sylvánia 4 1 1 2 7 10 3 SzTE 4 1 1 2 5 9 3 SzTK 4 1 — o o 11 16 2 KTK 3 — — 3 4 10