Délmagyarország, 1938. február (14. évfolyam, 24-46. szám)

1938-02-15 / 35. szám

Kedd, 1958. február 13. 0 £ l M A n y A P O P S Z Á G 4 Szeged FC {óbban játszott, mini a Ferencváros ellen, a Hungária Kalmár nagy fálékával mégis győzőit Szegeden A váratlanul hidegre fordult időjárás 6em tudott visszatartani mintegy 3500 nézőt, hogy dideregve no drukkolja végig az idei bajnoki kampány egyik legkiemelkedőbb 6zegcdi ese­ményét, a Szeged FC—Hungária találkozót. 3500 ember szorongott fázósan összebújva, szinte gomolyagba összepréselődve; igy véde­keztek a dermesztő hideg ellen. Talán a hideg volt az oka annak, hogy még kiabálni sem voll kedvük az embereknek; inkább tapsoltak, igy melegítették fel dermedt kezüket. Aki ebben a hidegben kimerészkedett a pá­lyára, nem csalódott, a Hungária 3:1 12:0) arányban győzött, de játékból igazán része volt a közönségnek. A felázott, puha tala­jon olvan ió játék alakult ki, amilyet már ré­gen nem láttak Szegeden. Azután jött a má­sodik félidő, amelvben szinte szárnyra kapott a szegedi együttes és sportnyelven szólva a bajnokcsapat futballistái annyira „megszé­dültek" ebben a periódusban, ho"gy a piros-fe­hér gólok a levegőben lógtak ... A Hmrzáristáknak az volt a véleménve a meccs után — ezzel nem akarták gvözolmük értékét növelni —, hogv a Szeged FC sokkal jobban játszott mint a Ferencváros ellen. A Hungária megérdcmolte a győzelmet, de nem lehet elmenni amellet a megállapítás mel­lett, hogy a szegedi csapatnak ezúttal ismét ncm volt szerencséje. Csatárai több jó hely­zetben helytelenül oldották meg a feladatot, ezzel szemben a Hungária-gólokhoz „pech" is kellett. Az első kék-fehér gól Kardos tér­déről pattant Kalmár elé, miután Bertók rosszul rúgott a labdába. A harmadiknál a vedelem leállt és Kardos nyugodtan megcé­lozhatta. a kaput. Mindenesetre nagyszerű küzdelem volt a pályán és ami a legfontosabb, a nehéz talaj ellenére is jó játékban volt része a közönség­nek. Egészen kiemelkedő egyéni teljesítményeket láthattunk. Amit Kalmár az első félidőben produkált és amit Pálinkástól az egész játék platt láttunk, az pompás élvezetet nyújtott. Milyen jó lehetett ez a két futballista, amikor a ragyogóan játszó Szójka, Biró és Sas is háttérbe szorul a kritikában. Pálinkáson ki­vül nem volt a Szeged FC-ben különösebben kiemelkedő egyéni teljesítmény, inkább mint együttes volt hasznos a szegedi csapat. Ilyen m°accsct mindig szívesen fog végignézni a kö­zönség, a játék propagandája volt a futbáll­noje. A veresén ellenére mindenki elégedetten távozott a sporttelepről, hiszen megkapta mindazt, amiért kiment a Hungária—Szeged FC találkozóra: játékot, nagy és fair küzdel­met: A vereségbe belenyugodott mindenki, hiszen z a Hungária jobb volt, a jobb együttestől pedig ilyen becsületes harc­ban veszteni nem szégyen. A játék lefolyásáról szólva, minden elfo­gultság nélkül meg lehet állapitani, hogy ta­lán másképen alakult volna a mérkőzés ered­ménye, ha Harangozónak nyomban a kezdés után kapura küldött lövése a megérdemelt igólt eredményezte volna. Aztán lassan-feljött a Hungária és pompás akciók után Bertók haza akarta adni a labdát, amely megakadt Kardosban, máris gólhelyzetbe került Kalmár és a lövés védhetetlen volt. 1:0. Egy perc múlva a legszebb jelenet követke­zett: Kalmár 18 méterről küldött kapáslövé­se a kapuról pattant vissza a mezőnybe. A 28 percben ismét gólt lőtt a Hungária; ezúttal is Kalmár v&t a védhctetlenül ered­ményes. 2:0 Közben a Szeged FC-nek is alkalma nyí­lott a góllövésre, de nem voH szerencséje és főleg a játékvezető két tizenegyesét nem adta meg. Az egviket Dudás követte el, a másikat Bog­nár eifaultolásáért kellelt volna megítélni Hertzkának. A második félidőben a Szeged FC egyen­rangú ellenfcle tudott lenni a Hungáriának, sőt a játékidő nagyobb részében támadott. Kardos révén a Hungirii szerzett gólt. 3:0 Olvan elánnal támadott ezután a Szeged FC, hogy Bodnár góljára méltán Rászolgált. 31. Ekkor falán ki is egyenlíthetett volna, á sze­rencse azonban elpártolt tőle. Az utolsó tiz­perc ismét a Hungáriáé volt, ekkor azonban Pálinkás ismét helyén állott. —oOo— Amaiőreredmények Két héttel a bajnoki küzdelmek megkezdé­se előtt egy vasutasbajnoki és több barátságos játék Volt a szegedi alosztályban. Vasutas—Mezőtúri Máv. 6:3 (4:0) A Hungária—Szeged FC találkozó előtt meg­rendezett vasutasbajnoki mérkőzést a szegedi csapat megérdemelten nyerte meg. Az első félidőben remekül játszóit SzVSE, a második­ban sokat könnyelmüsködött, ezért kapta a gólokat. Meg lehet állapitani, a Vasutas máris jó formában van. Góllövők: Kiss (3), Lengyel (öngól), Soós, illetve Lugosi (3). Barátságos játékok: KEAC—SzAK 6:1 (2:1). A SzAK még erősen szezoneleji formában van, ugy látszik a játékosok nemigen forszírozzák a iréningeket. A KEAC jobb volt és még eb­ben az aránvban is megérdemelte a győzelmet. Kovács II. (3), Kolozsv C2), Till II.. illetve Ko­vács IV. lőtték a gólokat. — SzTK—Móravá­ros 12:0 (6:0). Az SzTK remek formában Aerte a gvenge Móravárost. Góllövők: Dobra (5), Herbich (3). NagvoáI (2), Török és Szekeres. — Szőreg: Sylvánia—Rákóczi 10:0 (3:0). A bajnokaspiráns nagyszerűen játszott. A gólo­kat Csóti I. (8), Czeglédv (3), Szvetnik (2). Sonkó (2) lőtték. — SzeccJ: Postás—SzFIE 2:0 (1:05. SzAK II.—KEAC II. 3:0 (1:0). SzAK ifi. —Zrinvi-KAC komb. 8:0 (3:0). Kerékpárosok! EltörandO kerékpárokat engedményes ér® ban résslatra adom. Gumikat és alkatrészakst Szántó Sándor^ Szeged, Kiss D. naiota (Ut 14. 2 most filléres árban kaptiat MAK-BTK 4.0 (2.0). A MAK jóképességü csa­pata vasárnap jáíszotta első barátságos mérkőzéséi Battonyán. Az eredmény a felázott sáros talajoo nem bizonyítja a reá is erőviszonyokat. A KEAC harmadik, a SzAK negyedik lelt a Nyíregyházán megrendezett viléki ping-pong­bajnokság csapatversenyéber. A vegyespáros­ban dr. Csányi (KEAC) az orosházai Lőcser­nével első, Kovács (KEAC) ugyancsak az oros­házai Szokolayval második helyen végzett. A férfipáros döntőjébe bejutott a dr. Csányi Ko­vács (KEAC) és a Kovács—Baróti (SzAK) pár. A kerékpárosszövetség (léli kerülete vasárnap akarta megtartani tisztújító közgyűlését. A DLASz helyiségében nem gyüit össze megfelelő számú vezető, ezért a közgyűlés határozatképtelenség miatt elmaradt. A közgyűlést valószínűleg febru­ár 27-én tartják meg. A KEAC vivócsapata vasárnap biztosan győ­zött a Makói Vívó Club együttese elten. A lőrvei­scnyt 10:6 arányban nyerte meg a szegedi csa­pat, mig a kardversenyben 13:10-es aránynál fel­alták a makóiak a kilátástalan küzdelmet. A Nemzeti liga vasárnapi fordulója. A ligabaj­nokság vasárnap fordulója keretében megren­dezett mérkőzések közül a Budai 11—Elektro­mos és a Nemzeti—Phöbus találkozó végződött meglepő eredménnyel, a többin a favoritok gvőztek. Eredménvek: Budapest: Ferencváros —Bocskai 5:0 13:0). Újpest—Szürketaxi 3:0 (1:0), Kispest—Törekvés 5:2 (4:0), Nemzéti— Phöbus 3:2 (2:1). Elektromos—Budai 11 2:2 (1:0), Budafok—ETO 3:0 (1:0). A Sylvánia uj tisztikara. A Sylvánia Sport Egye­sület vasárnap délelőtt tartotta meg tisztújító közgyűlését a Gárgyán-vendéglő • különtermében Beregi Miklós elnöklésével. A szokásos jelenté­sek elmondása után került sor az uj tisztikar meg­választására. Az elnk, az alelnökök és a főtitkár tisztsége ncm került választás alá. Egyhangúlag a következő tisztikart választották meg: pénztáros Beck Sándor, jegyző dr. Miiller Jenő. pénztári el­lenőrök Steiner Lajos, Hegedűs Károly, Sári Jó­zsed, háznagy Schwarzenberg Zsigmoud, intézd Farkas Mihálv. Az egyesület választmánya 12 tag­ból áll. " A Szeged FC matinéja. A Szeged FC hagyo­mányos farsangi matinéját vasárnap délelőtt fél 11 órakor rendezi meg a színházban. A jó] összeállított műsor keretében fellép az igazi Hacsek-Sajó duó; Herczeg Jenő-és Kom­1 ó s Vilmos. A prológot a 4 éves Sándor Ju­dit, „A sziv szava" cimü film egyik szereplője adja elő. Fellépnek a matiné keretében a szin­ház elsőrendű tagiai is: Sz. Patkós Irma, Balogh Klári, Komlós Juci, Hámory Lili, Mihályi Mária, Herczeg Vilmos, E r d ő d y Kálmán, Vágó Artúr, D. Kovács József/ A zenekart Beck Vilmos vezénvli. A matiné érdekessége a Szeged FC-induló lesz, amelyet Frirsay Ferenc komponált. Az in­dulót a Szeged FC egvűttese énekli. Az uj esztendő leghatalmasabb s egyben leg­olcsóbb könyve: Ruszftabdngal Elemér MÉGIS ÉLEK cimü 523 oldalas regénye. A kitűnő fiatal iró eleven erővel idézi fel ebben a monumcp ' regényben az ország megszállásának szomorú­ságait, bőven s hitelesen bestéi at Erdélyért viaskodó székely hadosztályról és ritka izgal­mas képét adja az idegenlégió legemlékezete­sebb hónapjainak az Abd-et-Krim-felkelés él­ményszerű leírásában. Remek fejezeteket ir Af­rikáról. Era: eg 'sz vdszonkötéóben P 4.80. Megtekinthető és kapható a Délmagyarország kiadóhivatalában.