Déli Hírlap, 1983. június (15. évfolyam, 129-154. szám)

1983-06-06 / 133. szám

Labdarúgás tehetségek kerestettek... Kevés a kapus • Sárospataki a legtehetségesebb játékos • Miskolcon a területi döntő Labdarúgás, !%B i Vezetés után vereség Csepel—DVTK 2-1 (2-1) Az elmúlt hetekben már-már azt hittük: nyugodt, ide­gességmentes napok elé nézünk, már ami a labdarúgás él­vonalának befejező fordulóit illeti diósgyőri szempontból. Am a hazai és idegenbeli pályákon eíhullajtott pontok most hiányoznak igazán: a már kiesett Békéscsaba mel­lett nem kevesebb, mint hat (!) csapat verseng azért, hogy elkerülje a másik kieső csapat címét. Sajnos, ebbe a sor­ba a DVTK is beletartozik. Ha ugyanis a csapat nem nyer a Zalaegerszeg ellen, könnyen lehet, hagy akárcsak az el­múlt években, úgy az idén is az utolsó bajnoki forduló dönt majd az együttes sorsáról. Pedig Csepelen a várako­zásnál is jobban indult a mérkőzés ... A Magyar Labdarúgó Szö­vetség a Magyar Televízió­val és más szervekkel közö­sen, évek óta megrendezi a labdarúgó tehetségkutató ak­ciót. Az idei felhívásra 456- an jelentkeztek országszerte. A járási-városi felmérések után szombaton a «DVTK- stadionban rendezték meg a megyei kiválasztót. Már a kora. reggeli órák­ban min'tegy félszáz fiatal labdarúgót igyekezett számot adni felkészültségéből, labda iránti szeretetéből, s elsősor­ban abból: hogyan tudnak bánni a pettyessel. Egy fel­mérő jellegű verseny után játékra került sor, s ennek alapján választották ki azt a 16 fiatalt, akik Borsod me­gyét képviselik majd a Mis­kolcon, 1983. július 1—3. kö­zött rendezendő területi dön­tőben. Ekkor a borsodiak Hajdú, Szabolcs és Heves legjobbjaival mérik össze tudásukat, s így alakul ki a négy edző véleménye alap­ján — az a 18-fős váloga­tott keret, amely Észak-Ma- gyarországot képviseli majd az országos felmérésen. Az öt területi csapat 90 játéko­sából kerül majd ki az a 32 labdarúgó-tehetség, akik a televízió nyilvánossága előtt adnak majd számot tudásuk­ról. Mint Gyarmati Sándor, a Borsod megyei Labdarúgó Szövetség utánpótlás bizott­ságának vezetője elmondotta, meglepő volt, hogy kapusban igen gyér volt a „felhoza­tal”, jószerével nem is nyílt mód válogatásra. Annál töb­Jelenet a tehetségkutató akció kiválasztottjainak mérkőzé­séről (Szabó István felvétele) ben szeretik viszont célba venni a kaput, a legtöbb te­hetségesnek vélt gyermek inkább csatárt, mintsem vé­dőfeladatot szeretett volna ellátni. Egy kiemelkedő te­hetsége volt a szombati ki­választásnak: a szakemberek egyöntetű véleménye szerint bizonnyal sokszor hallunk még a sárospataki Demeter Józsefről, aki már most nagyszerűen tud bánni a labdával. A most kiválasztott 16 já­tékos többször is találkozik júniusban, így készülnék a már említett területi döntő­Kedden délután a stadionban Miskolci öregfiúk nemzetközi mérkőzése Ebben az esztendőben sű­rű programot bonyolítanak le a miskolci öregfiúk. Az egykori diósgyőri-miskolci labdarúgók a Focifarsang után megmérkőztek a TSV Kiel NSZK-beli együttessel, megnyerték a kassai terem- labdarúgó tornát, majd Sza­badkán játszottak barátságos mérkőzést. Közben hárman Vass, Horváth, Zoller, Pál, Derdák — a nyáron viszonoz­zák a Tátrán Presov old boy csapatának vendégszereplését. re, amelynek ugyancsak Mis­kolc ad otthont. Ugyancsak a DVTK-stadi- on adott otthont szombaton délelőtt a járási serdülőcsa­patok megyei tornája elődön­tő mérkőzéseinek. A sorso­lás Után először Mezőkövesd és Miskolc járás együttesei mérték össze tudásukat. A Matyóföldről érkezett játé­kosok, érettebb, tudatosabb akciókkal és látványos gó­lokkal 8-3 (4-1) arányban nyertek a gólzáporos mér­kőzésen, s jutottak a döntő­be. Ahol ellenfelük Sátoral­jaújhely járás együttese lesz. Az újhelyiek ugyanis 3-2 (2-1) arányban diadalmas­kodtak Encs járás váloga­tottja ellen. A járási serdü­lő labdarúgó-válogatottak tornájának döntőjét június 12-én Ozdon, az Ózd—Nagy- bátony NB Il-es labdarúgó­mérkőzés előtt rendezik. A győztes elnyeri, s egy évig őrizheti a Borsod megyei Labdarúgó Szövetség ván­dorserlegét. (tóth) Labdarúgás, NB ll Nagyszerű Vegyész-győzelem — Sikora, dr. Ruttkay és dr. Puskás — helyet kaptak az Eperjesen diadalmaskodott Magyarország öregfiúk együt­tesében is. Az eperjesi öregfiúk ké­résének eleget téve, kedden délután fél 6-tól a DVTK- stadionban mérik össze tu­dásukat a két város öregfi­úk csapatai. A miskolciak — Győri, Király, Tóth Z. Kovács P.. Kiss, Hajas, dr. Ruttkay, Sáfrány, Kovács I., dr. Puskás, Tornagyőzies: Magyarország Székesfehérvárott tegnap befejeződött az Alba Regia Kupa nemzetközi női kosár­labdatorna. Magyarország válogatottja — amelyben va­lamennyi mérkőzésen játék- lehetőséghez jutott Lőrincz- né Winter Ilona és Neczné Medgyesi Judit, a DVTK két kiválósága — utolsó mérkő­zésén Csehszlovákia ellen is nyert 80-67 aranyban, s pontveszteség nélkül nyerte a kupát. A tegnapi mérkő­zésen Winter két, Mecfgyesi hat pontot dobott, mindket­ten csereként jutottak szó­köz. Két fordulóval a labdarúgó NB II zárása előtt még mindig nem dőlt el semmi a második vonal­ban. A Szeged ugyanis a fővá­rosban győzte le a Volán SC együttesét, így azuttán még há­rom csapat — kettejükön kívül a Salgótarján is — küzdhet a feljutást jelentő helyekért. A bányászok egyébként nagy lehe­tőséget szalasztottak el azzal, hogy a remek napot kifogó Ka­zincbarcikával szemben alulma­radtak. Az Ózd súlyos vereséget. szenvedett a tavasszal remekelő Ganz-MÁVAG otthonában. EREDMÉNYEK: KAZINCBARCIKA—SALGÓ­TARJÁN 3-1 (1-0) Kazincbarcika,3500 néző. Vezet­te: Divinyi. Góllövők: Petrovics, Vajda, Koleszárik, illetve Földi. Jó iramú, küzdelmes mérkőzé­sen a nagy lelkesedéssel küzdő hazaiak rászolgáltak a győze­lemre. 22. SZ. VOLÁN—SOPRON 1-1 (1-0) Sopron. 4500 néző. Vezette: Szemes. Góllövők: KotUl, illőtve Horváth I. Sok hibával játszott mind a két csapat, egyik sem érdemelt volna győzelmet. KECSKEMÉT—OLAJBÁNYÁSZ 1-1 (1-0) Nagykanizsa, 4500 néző. Vezet­te: dr. Rákóczi. Góllövők: • Ra­vasz, illetve Lukács. A 29. perc­ben Csepregi ll-est hibázott, ez alaposan megzavarta a hazaia­kat, és nehezen egyenlítettek. Belest (Kecskemét) kiállították. BAJA—NAGYBATONY 4-3 (2-2) Nagybátony, 800 néző. Vezet­te: Makó. Góllövők: Evanics (2), Morgós, Takács, illetve Kiss Gy. (2) , Szabó L. A 73. percig a Nagybátony vezetett, de két perc alatt két gólt kapott, s ez vesztét okozta. SIÓFOK—D. KINIZSI 4-4 (2-2) Siófok, 2500 néző. Vezette: Fe­hér. Góllövők: Tieber (2), Bódi, Horváth I., illetve Tőzsér, Bar­na, Bodonyi és Halla (ll-es- ből). Gólokban gazdag, jó mér­kőzés, igazságos eredmény. EGER—DOROG 2-0 (1-0) Eger. 3500 néző. Vezette: Macz- kó. Góllövők: Kiss, Móricz. Könnyén nyert az Eger, pedig még ll-est is hibáztak. HÓDMEZŐVÁSÁRHELY—SZEK- SZARD 2-0 (0-0) Hódmezővásárhely, 3500 néző. Vezette: Győri. Góllövők: Bálint dr,. Olasz. A tartalékos Hódme­zővásárhely második félidei jó játékával rászolgált a győzelem­re. KESZTHELY—BAUXITBÁNYÁSZ 3-1 (1-0) Tapolca, 5000 néző. Vezette: Szabó T Góllövők: Kovács S. (3) , illetve Farkas Cs. Küzdel­mes mérkőzésen a helyzeteiket jobban kihasználó vendégek megérdemelten győztek. Csütörtöki Deszélgetésünkkor dr. Puskás Lajos vezető edző azt fejtegette: szinte lehetetlen, hogy a csapat egy szezonban egyet­len idegenbeli győzelmet se arasson. Ezért azt várta, hogy a tavaszi szezonban alaposan visz- szaesett Csepel ellen sikerül a piros-fehéreknek akár a két baj­noki porítot is megszerezni. Hogy várakozása nem volt alaptalan, azt bizonyítja: jószerével el sem helyezkedtek a csapatok a pá­lyán, már megszerezte a vezetést a DVTK. A 3. percre ugrott az óra mu­tatója, amikor Tatár indította a bal oldalon felfutó Teodoru 1-et, • akinek beadására Kovács kapus bizonytalanul mozdult, Oláh ér­kezett, s 8 méterről fej.elt a ka­puba, o-i. A gól lendületet adott a diós­győrieknek, a csepeliek viszont mintha megzavarodtak volna. Kerekes gólba tartó lövését kel­lett bravúrral kitornáznia Ko­vács kapusnak, majd — miköz­ben a másik oldalon Kelemen veszélyeztetett, de Gulyás bra­vúrral hárított — Borostyán be­adása után Tatár került nagy helyzetbe, de öt lépésről elvé­tette az irányzékot, s odalett az újabb gólszerzési esély. Ha ezt a helyzetet értékesíti a diósgyő­ri középpályás, talán minden másképpen alakul. Ám a kiha­gyott helyzetek után a' Csepel szerzett gólt. A 16. percben Budavári rava­szul -nyesett szögleteinek* egyi­kénél a védők megfeledkeztek • Mészölyről, aki a Ml-es pántról 7 zavartalanul fejéit Gulyás kapu­jába, 1-1. Egyre kiegyenlítettebb lett a játék* a nagy hőségben akadod zott mindkét gépezet, sok volt a rossz indítás, átadás. Mezőny­játék után a Csepel a 39. perc­ben szerezte meg a vezető —, s mint később kiderült, a két pont sorsát is eldöntő — gólt. Mészöly kevergetett, majd be­adott, s Dékány mintegy 8 mé­terről ,, beletérd élt” a beadásba, s a labda a bal sarokba került, 2-1. A félidő végét jelző sípszóig már csak azt láthatta a kis szá­mú nézősereg, hogy Budavári ravasz szögletei mind nagyobb zavarba ejtik a diósgyőri' védő­ket. Szerencsére még így is si­került újabb gól nélkül megúsz­ni e játékrészt. \ SZEOL AK-VOLÁN 2-1 (1-0) Czabán Samu tér, 3000 néző. Vezette: Hartmann. Góllövők: Gruborovics, Segesvári, illetve Nyúl. Az első félidőben kiegyen- súlyozottabban játszottak a ven­dégek, a vezetést is megszerez­ték. A második félidőre felja­vult a Volán, egyenlítettek, de az utolsó előtti percben megsze­rezte a győztes gólt a szegedi csapat. GANZ-MÁVAG—ÓZD 4-0 (2-0) Kőbányai út, 1000 néző. Vezet­te: Lauber. Góllövők: Boda (2), Aranyosi (11-esből), Gyimesi. Nagy küzdelemben a lelkes ha­zai csapat megérdemelten győ­zött a körülményeskedő, ll-est is kihagyó vendégek ellen. a bajnokság Állasa 1. Volán 36 17 12 7 78-41 46 2. SZEOL AK 36 18 9 9 66-42 45 3. Salgótarján 36 18 7 11 58-42 43 4. Siófok 36 14 13 9 61-46 41 5. Kecskemét 36 14 12 10 52-43 40 6. Hódmezőv. 36 17 5 14 52-52 39 7. Baja 36 13 12 11 56-45 38 8. K‘.-barcika 36 15 7 14 55-53 37 9. 22. sz. Volán 36 13 10 13 63-60 36 10. Sopron 36 12 12 12 39-39 36 11. Eger 36 15 5 16 66-56 35 12. Keszthely 36 15 5 16 59-55 35 13. Ózd 36 13 9 14 58-61 35 .14. D. Kinizsi N 10 14 12 45-46 34 15. Szekszárd Sf 13 8 15 43-61 34 16. N.-kanizsa 36 14 5 1,7 54-62 33 17. G.-MAVAG 36 13 7 16 5S-84 33 18. Dörög 36 10 11 15 44-54 31 19. Bauxitb. 36 11 7 18 47-61 29 20. Nagybátony 36 8 4 24 47-36 20 Véleményem J szerint i A Csepel elleni mérkő­• zésen a kispadon izgult 1 társaiért, a DVTK sikeré­ért Veréb György, a csa­pat veterán, sérüléséből felépült kapusa. Ezúttal tőle kértünk véleményt a szombati mérkőzésről. i — Kitűnően kezdtünk, i Oláh Feri gólja mintha I megnyugtatta volna a fiú­i kát, egymás után vezették * a szemre is tetszetős ak­• ciókat. Ezek közben saj­nos, két ízben is abszo­J lút helyzetben hibáztak a játékosok, Tatár rosszul célzott, Borostyán pedig beadás helyett (Kiss száz- százalékos helyzetben vár- I ta a labdát) lőtt — rosz­i szül. A látottak arra en­i gedtek következtetni, hogy i itt pontokat, de legalább i pontot lehet szerezni. Ha i e helyzetek bemennek, I úgy bizonnyal el is dőlt volna a mérkőzés. Ám á már szinte padlóra kül­dött Csepel feltápászko- dott, s két szerencsés i góllal megfordította az l eredményt. A . második I félidőben? Sajnos, már I nem voltunk egy súly­I csoportban. Mindössze i Oláh Feri fejese kecseg­tetett góllal. Ezek után I szerdán mindenképpen le kell győznünk a ZTE i együttesét, hogy a befe­jező fordulóban már nyu­godtan léphessünk pályá­* ra az MTK-VM ellen.*« Akárcsak a találkozó elején, úgy fordulás után is a Diósgyőr előtt adódott az el$o igazi nagy lehetőség. Az 51. percben Boros­tyán is bemutatta szögletrúgó tudományát, a labda remekül csavarodott Oláh fejére, de a középpályás ezúttal mellé bólin­tott. A kihasználatlanul maradt egyenlítési lehetőség után a Cse­pel vette át az irányítást, s egyre nagyobb fölénybe került. Egy órányi játék után előbb Kelemen lövése halt el az ol­dalhálóban, majd Budavári bom­báját a felső léc segítségével hárította Gulyás kapus. A 66. percben színesedett a játék: Bo­rostyán feltartása miatt Kőhal­mi kapott sárga lapot. Percekre beszorult a Diósgyőr, a hajrában Fischli is az oldalhálót találta telibe, majd a lefújás előtt Bo­rostyán előtt kínálkozott egyen­lítési lehetőség, de távoli lövé­sét Kovács kiütötte . . . A remek kezdés után hittünk benne: a játékosoknak sikerül megvalósítani a vezető edző el­képzeléseit. Az első negyedórá­ban jól is játszott a piros-fehér gárda, sokszor kergették a két­ségbeesésbe a hazai védőket. Am miután újabb gólt nem si­került elérniük, a piros-kékek rendezték soraikat, kiegyenlítetté tették a játékot, s elsősorban Budavári révén — aki elfutásai mellett szögleteivel jeleskedett — sok veszélyes akciót vezettek. A félidő végére nemcsak egyenlí­teniük sikerült, de a vezető gólt is megszerezték. Még fordulás után is bizakodhattunk, hiszen nagy lendülettel kezdett a Diós­győr, de ötpercnyi játék után a Csepel átvette az irányítást, nagy fölénybe került, elsősorban azért, mert a vendégek nem tud­ták megismételni első félidőben mutatott szervezett, jó játéku­kat. Tény: nem lett volna elér­hetetlen a pontszerzés, ha csak egy kicsit is jobban sikerül a vendégek számára a második játékrész . .. Holla Mária A tegnap Saint Hubert-ben (Belgium) véget ért 3. női vitorlázórepülő Európa-baj- nokságon kitűnően szerepel­? 'I * Teodoru I. (fent) beadását Oláh (alul) bólintotta a kapu. ba. Ekkor ; még reményked­tünk a pont(ok) szerzésében... A Csepelen alig ezer néző előtt lejátszott mérkőzést Kovács L. irányította. A két csapat a kö­vetkezőket szerepeltette: CSEPEL: Kovács A. — Kin« esés, Kőhalmi, Elekes (Wéber), Gálhidi, Kelemen, Mészöly, Fischli, Tulipán, Dékány, Buda­vári. DVTK: Gulyás — Szlovák, Sa­lamon, Teodoru I., Görgei, Oláh, Tatár, Kerekes (Feledi), Kiss (Csorba), Borostyán, Szlifka. A gólokat Mészöly (a 16. perc­ben), Dékány (a 39. percben), illetve Oláh (a 3. percben) sze­rezték. TÓTH ZOLTÁN A TOVÁBBI EREDMÉNYEK: Rába ETO—Vasas 3-2 (0-t)-, Fáy u., 15 ezer néző. V.: Pádár. Gl: Hajszán (3), illetve Komjá- ti, Izsó. Kiállítva: Izsó. Ferenc­város—Békéscsaba 1-0 (1-0). Bé­késcsaba, 12 ezer néző. V.: Szá- vó. Gl: Nyilasi. Haladás—Deb­recen 1-0 (1-0). Debrecen, 8 ezer néző. V.: Urbán. Gl: Dobány. Bp. Honvéd—MTK-VM l-l (0-0) Hungária krt., 5000 néző. V.: Büki. Gl: Esterházy, illetve Bor­só (11-esből). Videoton—Tatabá­nya 1-0 (0-0). Székesfehérvár, 2 ezer néző. V.: Drigán. Gl: Sza­bó. Kiállítva: Csongrádi. ZTE— Ü. Dózsa 4-2 (2-2). Zalaegerszeg, 10 000 néző. V.: Bay. Gl: Soós (2), Péter, Kereki (11-esből), illetve Czigány (öngól), Kiss. Nyíregyháza—PMSC 2-1 (1-1). Nyíregyháza, 10 ezer néző. V.: Jaczina. Gl: Halász (2), illetve Dárdai. az NB i. Állasa 1. Rába ETO 2. Ferencváros 3. Bp. Honvéd 4. Csepel 5. U Dózsa 6. Vasas 7. Tatabánya 8. Haladás 9. Z.-egerszeg 10. Diósgyőr 11. MTK-VM 12. Videoton 13. Pécs 14. Debrecen 15 Nyíregyh. 16. Békéscsaba 28 18 5 5 74-34 41 28 18 4 6 70-44 40 28 16 7 5 52-31 39 28 12 10 6 47-43 34 28 12 7 9 43-40 31 28 11 6 11 54-47 28 28 8 11 9 38-36 27 28 10 7 11 32-37 27 28 8 9 11 36-43 25 28 7 10 11 32-42 24 28 9 6 13 38-56 24 28 10 3 15 45-43 23 28 8 7 13 39-47 23 28 7 9 12 30-45 23 28 7 8 13 25-36 22 28 5 7 16 38-69 17 ezüstérmes tek a magyar versenyzőnők. Bolla Mária, az MHSZ Pos­tás Repülőklub tagja az összetett pontversenyben ezüstérmet nyert.