Déli Hírlap, 1982. szeptember (14. évfolyam, 206-231. szám)

1982-09-20 / 222. szám

Labdarúgás, J\B II Borsodi győzelmek Az NB n-es labdarúgó-bajnok­ság vasárnapi fordulójában az í ózd kitűnő mérkőzésen fektette . két vállra a „kis” Volánt, míg a Kazincbarcika Siófokról hozta el a két pontot. A fordulóban sok volt a vendéggyőzelem, s megle­petés is jócskán akadt. Eredmé- 'nyék: NAGYBATO NY— OLAJBÁNYÁSZ 3:l (2:0). Nagybátony, 1500 néző. V.: Czirba. Góllövők: B. Kovács, Tóth, Loch, ill. Kelemen. Végig i nagy fölényben volt a hazai csa­pat. amely két 11-est és további hat helyzetet is kihagyott. GANZ-MAVAG—HÓDMEZŐVÁ­SÁRHELY 1 :l (1:0). Kőbányai út. 1500 néző. V.: Csáki. Góllövők: Horváth, ill. Stark. Jó iramú mér­kőzésen igazságos döntetlen szü­letett. A Hódmezővásárhely a 75. perctől 10 emberrel játszott, mert miután kihasználta cserelehetősé­gét. a megsérült Hegedűs helyére már nem tudott senkit beállítani. ÓZD—22. SZ. VOLÁN 3:2 (2:2). Ózd. 7000 néző. V.: Simon. Góllö­vők: Tokár (2), Mohácsi (11-es- ből). ill. Kotul Aranyosi. Nagy­szerű 90 percet láthatott a kö- közönség, amelyet az ózdiak vé­gig támadtak, de a kitűnően vé­dő vendégkapus. Kertész meg­akadályozta a hazaiak nagyará­nyú győzelmét. KAZINCBARCIKA—SIÓFOK 1:0 (1:0). Siófok, 2000 néző. V.: Tapol­cai. Góllövő Szép. Nagy mezőny­fölényben volt a Siófok, de hely­zeteit kihagyta, és ezért vesztett. SZEOL AK—SALGÓTARJÁN 3:1 (l:l). Szeged. 4000 néző. V.: Németh L. GóUövők: Orosházi. Magyar, Gruborovics, ill. Kovács IX. Színvonalas találkozón végig a SZEOL irányított, de csatárai szá­mos helyzetet elpuskáztak. Koz­ma ül. a 37. percben büntetőt hi­bázott. SZÉKSZARD—DOROG 2:1 f0:O) Dorog, 3000 néző. V.: Benkő. Gól­lövők : Suba, Adorján, ill. Tamás. A Dorog 1:0-6 vezetése után köny­nyelműsködni kezdett, és ez meg­bosszulta magát. KECSKEMÉT—KESZTHELY 1:0 (1:0). Keszthely, 2500 néző. V.: Szabó. Góllövő: Horváth. A Keszt­hely többet támadott, 11-est is hi­bázott, helyzeteit nem tudta ki­használni. VOLÁN—BAUXITBÁNYÁSZ 4:2 (3:0). Czabán Samu tér, 3500 né­ző. V.: Győri. Góllövők: Magos, Szeibert, Nyúl (2), ill. Németh (2). A Volán végig támadta a mérkő­zést, és biztosan győzte le a lis­tavezetőt. DEBRECENI KINIZSI—SOPRON 3:1 (0:1). Debrecen. 4000 néző. V.: Puhl. Góllövők: Mackó, Szabó, Orenstein, ill. Molnár. A második félidőben nagy erővel rohamo­zott a hazai csapat, s megérde­melten fordította meg a mérkő­zést. EGER—BAJA 1:0 (0:0). Baja, 6800 néző. V.: Aczél. Góllövő: Csepregi. Ezúttal is végig támad­ta a mérkőzést a bajai együttes, a vendég egriek viszont egy sze­rencsés góllal végül is megérde­melten nyerték a találkozót. az NB H. Állasa 1. Bauxitb. 7 4 2 1 12- 8 1« 2. Volán 7 4 1 2 19- 9 9 3. Özd 7 3 3 1 11- 8 9 4. Szekszárd 7 3 3 1 8- 7 9 5. Eger 7 4 — 3 11- 7 8 6. D. Kinizsi 7 3 2 2 11- 8 8 7. Szeged 7 3 2 2 9- 6 8 8. Sopron 7 3 2 2 12-10 8 9. Kazincb. 7 3 1 3 12- 9 7 10. 22. sz. Volán 7 2 3 2 12-10 7 11. Hódm. 7 3 1 3 10- 9 7 12. Keszthely 7 3 1 3 7- 8 \ 13. Nagybátony 7 3 1 3 10-14 7 14. Salgótarján 7 2 2 3 11-11 6 15. Kecskemét 7 2 2 3 8- 9 6 16. Olajbányász 7 2 1 4 12-M 5 17. Baja 7 2 1 4 8-10 5 18—19. Siófok 7 2 1 4 10-14 5 Dorog 7 2 1 4 10-14 5 20. Ganz-MAVAG 7 1 2 4 8-19 4 Ez történt a területi bajnokságban 4 A labdarúgó területi bajnokság Mátra csoportjában a 6. fordulót játszották le a hét végén. A borsodi csapatok közül a leg­nagyobb sikert az Olefin SC könyvelheti el, hiszen Balassa­gyarmaton szerzett pontot, de az Edelény salgótarjáni győzelme is szép fegyvertény. A H. Papp J. SE biztosan nyert hazai pályán a Pásztó ellen, s tartja vezető helyét. Az MVSC Bélapátfalván szenvedett kétgólos vereséget. Eredmények: Balassagyarmat— Olefin SC 0-0; Hatvan—Váci Izzó 2-1 (1-0); Edelény—S. Síküveg­gyár 2-0 (1-0) • Bélapátfalva— MVSC 2-0 (0-0) ; Recsk—Borsod- nádasd 2-1 (0-0); Lehel SC—Bor­sodi Volán 2-1 (1-0); H. Papp J. SE—Pásztó 5^0 (1-0); Borsodi Bá­nyász-Gyöngyös 4-2 (2-0). Az élcsoport állása: 1. H. papp J. SE 6 4 2 — 20- 5 10 2. Lehel SC 6 5—1 14- 9 10 3. Hatvan 6 4 1 1 15- 6 9 4. Olefni SC 6 3 2 1 11- 5 8 Totó­eredmények 1. *Ózd—22. sz. Volán 3:2 1 2. D. Kinizsi—Sopron 3-1 1 3. Nagybátony—Olajb. 3:1 1 4. Catanzaro—Torino 0:0 X 5. Genoa—Fiorentina 0:3 2 6. Intern.—Sampdoria 1:2 2 7. Pisa—Napoli 2:0 1 8. Bari—Varese 2:2 X 9. Catania—Milan i:l X 10. Cavese—Perugia 2:1 1 11. Como—Lazio OK) X 12. Pistoiese—Reggiana 13. Sambenedettese— IK) 1 Palermo aa 1 14. Udinese—Cagliari Til X 15. Avellino—Ascoli 2:0 1 K. Bologna—Atalanta 0;l 2 Salak motorozás, párosbajnokság Debrecené az arany-, Mhkolcé az ezüstérem Hiányoztak a város utcáiról a páros salakmotoros-bajnok- ság befejező futamát hirdető plakátok, így nem is csoda, hogy alig 1500 néző figyelte tegnap a Népkertben a vas- papucsosok összecsapását. A fő ok, a tájékoztatás eme hiánya mellett a nézők távol- maradásának másik oka az lehetett, hogy a Debreceni Volán már mindenképpen megnyerte ezt a bajnokságot, így csak az ezüstéremért le­hetett szorítani, mert a nyír­ségiek remekelése miatt már ez is veszélyben volt. Az előkészületeknél a de­póban az első meglepetést a debreceniek összeállítása okozta: Hajdú és Adorján nélkül jöttek, Juhászt és Ti­hanyit nevezték. A Borsodi Volán színeiben Sziráczki Ist­ván mellett ezúttal a remek formában levő Berecz Péter indult, míg a nyíregyháziak is két legjobbjukat, Petriko- vicsot és Baloghot nevezték. Sziráczkiék páros bemutató­jával kezdődött a verseny, azután megkezdődtek a kizá­rások, bukások. Előbb Mikó (Békési Volán) helyett száll­hatott nyeregbe a tartalék, a miskolci Pap, majd Kelemen (Szolnok) motorhiba miatt adta fel végleg a versenyt (További futamaiban Pap in­dult), azután a szegedi szí­nekben versenyző lengyel Slo- vinski bukott. Amikor a 7. futamban összekerültek a debreceniek és a nyíregyhá­ziak, mindenki „bundát” sej­tett. Nem így történt, mert Tihanyi remek motorozással utasította maga mögé a nyír­ségieket. A következő fu­tamban S’-vins/ei veszélyes motorozása újabb bukást I eredményezett, Rüszt (Békési Volán) a mentő vitte el, de ápolás után visszatért a sa­lakra. Egyre izgalmasabbá vált a verseny, hiszen a mis­kolci páros elsősorban Berecz remeklése révén minden fu­tamban biztosan szerezte meg az első két helyet, még a deb recenieket is 5-1-re verték Érdekesen, izgalmasan ala­kult a verseny vége. A 17. fu­tamban a rajt után Balogh és Mikó bukott, ezért megismé telték a futamot. A rend ki vül ideges Balogh — akir már jócskán vártak a rajt nál, még egyszer motort cse­rélt Nádasdi János vezető bíró megunta a dolgot, s mert a versenyző megsértette a kétperces szabályt kizárta. Mint kiderült, ezen úszott el a Nyíregyháza ezüstérme, I ugyanis az erre esélyesek ősz- szecsapásán a rendkívül rosz- szul rajtoló, s egymásra vi­gyázó borsodiakat úgy ott­hagyták, hogy azok még a rajtszámot is alig látták a há­tukon. Ám hiába verték 5-1- re riválisaikat az iméntiek miatt egypontos hátránnyal a harmadikok lettek ... A salakmotoros párosbaj­nokság végeredménye: 1. Debreceni Volán 132 pont. (Miskolcon: 19 p.) 2. Borsodi Volán in p. (Miskolcon: 26 p.) 3. Nyíregyházi Volán 116 p. (Miskolcon: 25 p.) 4. Sze­gedi Volán 86 p. (Miskolcon 9 p.) 5. Békési Volán 79 p. (Miskolcon: 17 p.) 6. Szolnoki Volán 59 p. (Miskolcon: 9 p.) T-Z. 3f: A párosbajnokság ezüstérmét Miskolcon Sziráczki István (elöl) és Berecz Péter harcolták ki, A büntető előtti pillanatok: a labda már túljutott Kakas kapuson, Szlovák nfem, mert a portás elhúzta a lábát. Ezután született a DVTK vezető gólja... (Szabó István felvétele) Labdarúgás, /VB I Jobb volt a Diósgyőr, de... Ferencváros—DVTK 2-2 (1-1) Minden adott volt szombaton, egy remek mérkőzéshez. Kánikulai napsütés, kitűnő pálya, csaknem teltházas közönség. Hangulatfoko- zónak az ifik remek játékkal 4-0-ra hengerelték le a zöld-fehér fia­talokat, azután kedves ünnepség tanúi is lehettek a jelenlevők. Oláh Ferencet és Veréb Györgyöt 300., Kerekes Jánost 100. NB I-es mérkő­zése alkalmából köszöntötték a DVTK és az FTC vezetői. Oláh és Ve­réb aranygyűrűt és virágot, Kerekes dedikált labdát kapott a jubi­leumon. Am amint elindult 90 perces út­jára a pettyes, rá kellett jönnünk: egy valami mégiscsak hiányzik ahhoz, hogy igazán élvezhesse a játékot a szurkoló — hovatarto­zás nélkül. Ez a „kellék” egy jó játékvezető lett volna. Jaczina ugyanis pillanatok alatt kienged­te kezéből a mérkőzést, bosszan­tó hibák sorozatát követte el. Ezért is érthetetlen, hogy a Nép­sport szakírójától öt- (!) csillagos osztályzatot kapott... Merthogy ezen a mérkőzésen' már a 2—3. percben olyan adok- kapok alakult ki, amely honi pá­lyákon ritka. Előbb Oláh csapott össze Ebed kivel,-majd Judik igye­kezett törleszteni az „adósságot”. Mindkét szerelés megért volna egy figyelmeztetést. Am erre csak a 14. percben került sor, amikor Szokolai tarolta el Tatárt. Kere­kes lövéssel, majd fejessel ve­szélyeztetett, de az előbbi gyen­gére sikerült, az utóbbinál pedig az irányzókkal volt baj. Jó ira­mú, hullámzó volt a játék, az el­ső negyedóra után egyre nagyobb diósgyőri fölény jegyében Jaczi­na működése egyre paprikásabbá tette a hangulatot a pályán és nézőtéren egyaránt. Addigi hibái­ra a 29. percben tette fel a koro- ‘ nát. Szlovák tört előre, de Kvasz- ta csúnyán felvágta. A diósgyőri játékos mintegy két percig feküdt a földön. Közben Görgei vezetett támadást, de labdáját megszerez­ték a zöld-fehérek. Ebedli hosz- szú labdával indította a sérült Szlovák által őrizetlenül hagyott Pogányt, aki középre adott, s a jókor érkező Szokolai közepes erejű lövést küldött a kapura. A pettyes egy védő lábán megpat­tanva vánszorgott a jobb sarok­ba, 1-0. (GULYAS ISTVÁN: — A sok berohanó védőtől nem láttam a labdát, s az meg is pattant vala­kin. Mire észrevettem, már feles­leges lett volna vetődnöm, mert a hálóban volt a labda ...) Az esethez tartozik: Jaczina csak a gól megítélése után volt hajlandó tudomást venni Szlovák sérüléséről. .. Néhány perccel később megintcsak jogosan tün­tetett a hazai közönség egy bírói ítélet ellen. Szabadi hosszan szök­tette magát, ^majd összevágta a labdát kísérő Salamon lábát. Ja­czina a DVTK eilen ítélt szabad­rúgást. Ebedli bombáját Gulyás nehezen védte. A 39. percben megszerezte az egyenlítő gólt a DVTK. Sálamon labdájával Tatár robogott, pazar átadással hozta helyzetbe Fele- dit, aki egyből lőtt a bal kapufa mellé, 1-1. (FELEDI LASZLÖ: — Olyan re­mek indítást kaptam, hogy vé­tek lett volna kihagyni. Amikor Tatár Gyuri helyzetbe hozott, sok minden átvillant bennem. Vé­gül egyből lőttem, balra. Szeren­csém volt, mert ha nem ezt te­szem, Kakas már elérhette volna a labdát. •.) Fordulás után is támadásban maradt a DVTK, s a 46. percben akár újabb gólt is szerezhettek volna. Tatár remek indításával Borostyán robogott, míg Jancsi­ka meg nem állította. Jaczina úgy látta, szélsőnk „kicsit esett’, s továbbot intett. Egyre kemé­nyebb lett a küzdelem, s két saj­nálatos sérülés is történt. Az 55. percben Nyilasi kapott volna jó indítást. Salamon robogott, hogy keresztezzen, aztán fájdalmasan lábához kapott, s elterült a föl­dön. ölben vitték le társai... (SALAMON JÓZSEF: — Lát­tam, hogy Nyil üresen maradt, iramodtam, hogy keresztezzek Egyszer csak recsegést, ropogást éreztem, s nem bírtam tovább lépni. Nem tudom, mi történt, de rettenetesen fáj a combom. A hazai orvosok, s Gyarmati doktor, az FTC orvosa szerint a népszerű libero részleges szalag­Véleményem szerint A szombati mérkőzésen a DVTK csapatában mond­hatni főszerephez jutott az egykori válogatott közép­pályás, Tatár György. Az első hazai gól előtt pazar labdát adott, a másodikat büntetőből ő szerezte. Tő­le kérdeztük meg: miként látta a pályáról a találko­zót? — Az első percek ta- pogatódzó játékát le­számítva, úgy érzem, fölényben játszottunk már a találkozó első já­tékrészében is. Hogy mégis a Fradi rúgta a gólt, az a szerencsének, no meg a játékvezető­nek volt köszönhető. Háromszor is szóltunk Jaczinának, hogy Szlo­vák sérülten fekszik, mégis tovább engedte a játékot. Egyébként sem volt mellettünk, ha sí­polni kellett... Szünet után már Borostyán megszerezhette volna a vezetést, de őt Jancsi­ka „állította” meg. Sze­rintem izgalmas, lükte­tő, jó volt a játék. Ami­kor Kakas a labda he­lyett Szlovák Laci lábát húzta magához, egy pillanatra megállt ben­nem az ütő. Tudtam, megint én következem, de hirtelen nyugodtság tört rám. Alaposan be­lőttem edzéseken a bal alsót, s ezen most nem is változtattam. Ha arra vetődik, sem érhette volna el a ka­pus. Az egyenlítő gól előtt Gulyást többen is szabálytalanul akadá­lyozták. Mégis gólt adott Jaczina. összes­ségében biztosan kellett volna nyernünk, de ha ezt a játékvezető nem akarja — ez a végered­mény... szakadást szenvedett, s legalább három hétig pihennie kell...) Nem sokkal később Kerekes is harcképtelenné vált. Ö izomgör­csöt kapott. A két sérült játékost Szlifka, illetve László n. váltot­ta lel. Oláh lett a középhátvéd. A közönség hangorkánja köze­pette a 79. percben Ismét a Fra­di hálójában táncolt a labda. Fe­ledi remekül indította a felfutó Szlovákot, aki kicselezte Kakast, ám a kapus elhúzta a lábát. A megítélt büntetőt Tatár a bal al­só sarokba lőtte, 1-2. (SZLOVÁK LÁSZLÓ: — Kitűnő volt az indítás, sikerült Kvasztát lefutnom, s Kakast is kicselezni. Már éppen kapuba akartam lőni, amikor a kapus elhúzta a lá­bam . . , Biztos, hogy gól lett vol­na, ha nem szabálytalankodik Kakas.) Továbbra is kemény csata folyt a pályán, s sajnos, a diós­győri szurkolók és játékosok csak négy percig érezhették riiagukat az „egekben”. A 83. percben szögletet rúgott a Fradi. Pogány beívelését háromszor is mentet­ték a védők, s Gulyás kapus, mígnem Nyitási fejjel megcsúsz­tatta a labdát, s az ötösön végig üresen (!) álló szokolai pedig“’a léc alá lőtte. 2-Z. *• GULYAS ISTVÁN: — Rosszul tettem, hogy öklöztem, ráadásul középre, de a nagy tömegben nem mertem megfogni, féltem, hogy kisodorják a kezemből. Mert az ötösön belül hárman is támadtak szabálytalanul, de Ja­czina ezt nem vette észre. Szo­kolai lövésénél tehetetlen voltam.) Végül a nagy iramú, küzdelmes mérkőzés olyan eredménnyel ért végét, amely a Ferencváros szá­mára hízelgő. Ezt érezhették meg a szurkolók is, mert noha döntet­len volt a végeredmény, a hármas sípszó után felhangzott a „Szép volt fiúk!”, a „Gyertek ide!”. Novak Dezső, az FTC vezető ed­zője érthetően boldogan mondot­ta a találkozó után: — Megmu­tattuk, hogy van még Fradi-szív a világon. Értékes döntetlent har­coltunk ki a szerdai kupamér­kőzés után, ha lehet, még na­gyobb iramú találkozón. Az eredménnyel egyébként dr. Puskás Lajos, a DVTK vezető ed­zője is elégedett volt. nem úgy több játékos formájával.. 1 A Diósgyőrött 20 000 néző előtt lejátszott találkozót Jaczina di­rigálta. A csapatokban a követ­kezők szerepeltek: FTC: Kakas — Jancsika, Ju- . dik. Rab, Kvaszta, Ebedli (Ru- bold). Nyilasi, Szokolai (Bánki), Murai, Szabadi, Pogány, DVTK: Gulyás — Szlovák, Sa­lamon (Szlifka), Teodoru I„ Gör­gei. Oláh, Tatár, Feledi, Kerekes (László II.), Borostyán, Teodo­ru II. A gólokat Szokolai (a 29. és 83. percben) Illetve Feledi (39. perc) és Tatár (ll-esből a 79. percben) szerezték. TÓTH ZOLTÁN TOVÁBBI EREDMÉNYEK: Csepel—Ü. Dózsa 2-1 (2-1). Me gyerl út, 8 QOO néző., Vezette: Ur bán. Góllövők: Dékánv, Budává ri. Hl. Kardos (11-esböl). Vasas- MTK-VM 2-0 (0-0). Hungária kör ut, 5000 néző. Vezette: Nagy 5' Góllövők: Izsó, Birkás. Haladé —Pécsi MSC 1-0 (0-0). Szombat hely, 6000 néző. Vezette: Palota Góllövő: Horváth. Rába ETO- ZTE 2-0 (0-0). Zalaegerszeg, 10 00 néző. Vezette: Tomoa. Góllövők Hajszán, Szepesi. Bp. Honvéd- Debrecen 2-0 (1-0). Kispest. 500 néző. Vezette: Nagv B. Góllövők Nagy, Gyimesi. Tatabánva—Bé késcsaba 2-2 (1-1). Tatabánva 3000 néző. Vezette: Huták. Góllö vők: Weimner, Schmidt, ill. Ta kács. Kerekes. Videoton—Nyír egyháza 4-0 (3-0). Székesfehérvát 6 ezer néző. Vezette: Kovács I Góllövők: Máier. Szabó, Novatl (ll-esből), Vadász. az NB i. Állasa: 1. Csepel 2. Rába ETO 3. Bp. Honvéd 4- FTC 5; Vasas Videoton 7. Békéscsaba Tatabánya O. Dózsa 10. Diósgyőr 11. Debrecen ZTE 13. Haladás 14. Nyíregyháza 15. Pécsi MSC 16. MTK-VM 4 3 1 — 9-4 7 4 3 — 1 11-2 6 4 3 — 1 7-3 6 4 2 1 1 9-4 5 4 2 — 2 9-6 4 4 2 — 2 9-6 4 4 1 2 1 6-6 4 4 1 2 1 6-6 4 4 1 2 1 6-6 4 4 1 2 1 5-6 4 4 1 2 1 4-5 4 4 2 — 2 4-5 4 4 1 1 2 3-9 3 4 1 1 2 2-6 3 4 — 1 3 4-9 1 4 — 1 3 2-13 1