Déli Hírlap, 1982. március (14. évfolyam, 51-77. szám)

1982-03-01 / 51. szám

/ Labdarúgó NB II sfc Leskó lövése ezúttal is elkerülte a kaput (Szabó István Jelvétele) Megenhen itthon is 0-0 A labdarúgó NB II Keleti csoportjában szereplő miskolci csapatok megkezdték pontgyíijtésüket a bajnoki évad tavaszi szezonjában. Az első mérkőzésen a Honvéd Papp J. SE játszott „hazai” környezetben, azaz a MÉMTE-pályán, míg az MVSC idegenbe. Nyírtelekre látogatott. A két mérkőzésben közös: mindkettő 0-0-ra végződött. HONVÉD PAPP J. SE— HONVÉD ASZTALOS SE 0-0 Lehettek vagy háromszázan a Munkás kitűnően előkészített sa­lakos pályáján, amikor Csáki já­tékvezető sípja kezdést jelzett. A közönség Izgalommal várta, hogy vajon Vágó György edző milyen arányban szerepelteti a régi Hon­véd-játékosokat, és a pénteken bevonultakat. íme, a kezdő 11: Novák — Trombitás, Szert, Má­kos, Kovács — Dani (Szarvas), Soltész, Andirkó, Jánosi (Kin­cses) Leskó, Píotár. (Bizony, még nekünk is szokni kell az új ne­veket!) A Papp J. SE kezdte a táma­dá3fr és már az első perc után Soltész hatalmas partdobásából majdnem meleg helyzet alakult ki a vendégkapu előtt. Azonban túl kevés volt a miskolci táma­dó, így a védők fel tudtak sza­badítani. A 4. percben a jobbösszekötő helyéről, mintegy 18 m-re a ka­putól szabadrúgáshoz jutottak a vendéglátók. A közönség Soltész nevét kiáltotta, aki el is vállal­ta a rúgást, de a meglőtt labcla a kapu mellett kötött ki. Álta­lában mezőnyjáték volt, egyik kapu sem került veszélybe. Ügy tűnt, talán a 10. percben Leskó 18 m-ről leadott lövése túljut a gólvonalon, ám a pattogó labdát a mezőtúriak kapusa kivédte. Negyedóra elteltével feljött a Szabó L. SE. Az egymás utáni három szöglete is ezt jelezte. Ám gólhelyzete nem volt. A fél­idő hátralevő részében az egyéb­ként sem valami nagy iram csökkent. Helyzet változatlanul nem akadt, de játék sem. Ez ..némileg érthetetlen, hiszen a pá­lya Népkert felőli oldalának 90 százaléka kifogástalan állapotú volt. (Csak a túlszélen volt egy- m-es sáros rész.) Talán az egész mérkőzés egyet­len helyzete a 38. perchez fűző­dik, de ez is kimaradt Jobb ol­dali szöglet után a beívelt labda a védőkről Dani elé pattant, azonban a középpályás lövése nem paláit a célba. A második félidő egészét a Honvéd Papp J. SE támadta vé­Kosárlabda 1SB /, NB II Kétszer vesztett gig. Helyesebb lenne úgy mon­dani, hogy támadgatta. Ugyanis bár végig a vendégek térfelén pattogott a labda, mondhatnánk úgy is, egykapuztak, de igazi gólhelyzet nem akadt. Mindkét csapat nagyon idény eleji formát mutatott, találkozó­juk színvonala a közepest sem érte el, így a hazaiak közül senkit sem tuduhk kiemelni. ASZTALOS SE—MVSC 0-0 Mivel a mérkőzés délelőtt kez­dődött, így a Honvéd Papp J. SE találkozón már alkalmunk volt beszélgetni Krompaszki Gyulával, az MVSC edzőjével. — Kóródi játékvezetése mellett így kezdtünk: Kun — Lipták, Gyöngyösi, Gergely, Krémer — Bukovenszki, Leiszt, Czerva, Thury — Egry, Kiss T. — A 0-0 azt jelenti-e, hogy helyzeteik sem voltak? — Voltak. Ezek közül néhá­nyat , megemlítek: az első félidő 22. percében Bukovenszki ügye­sen ment el, már csak a kapus­sal állt szemben, de hibázott. Az 50. percben Czerva az ötösről nagy helyzetben mellétalált. Ugyancsak ő hagyta ki a 72. percben az újabb helyzetet. Jó­kor lépett ki, és a 16-osig kifutó kapus mellett sem talált a há­lóba. — összességében mit mondhat el a találkozóról? — A mérkőzést végig nagy küzdelem jellemezte, öröm szá­momra, hogy nekünk voltak igazi helyzeteink, bánat viszont, hogy ezeket nem tudtuk kihasz­nálni. Kun, Gyöngyösi, Leiszt, Thury játéka emelhető ki. D. TÖTH BÉLA Labdarúgó NB I Pontot szerzett a Diósgyőr Otthonában kapott ki a% Osd Szombaton (illetve vasárnap) a labdarúgó NB I Zl. forduló­jában az Úzd hazai környezetben fogadhatta a Csepel csapatát. Az előzetes várakozással ellentétben vereséget szenvedett. Kel­lemes meglepetés viszont a DVTK tegnapi, tatabányai pont­szerzése. DLTK—Tatabánya 3-3 (2-1) Tatabánya, 6000 néző. Vezette: Nagy M. DVTK: Gulyás - Kádár, Gi­ron (Szlifka), Görgei, Szemere (Teodoru I.) — Oláh, Fükő, László II., Tatár — Borostyán, Fekete. Az 5. percben szogletrúgás- hoz jutott a vendégcsapat. Fükő beívelésére Borostyán jókor érkezett, és megszerezte a DVTK vezető gólját, 1-0. A 33. percben — annak el­lenére, hogy idáig a Tatabá­nya támadott többet — nö­velte előnyét a diósgyőri gár­da. Kiss kapujától mintegy 17 m-re jutott szabadrúgáshoz Oláh. Lövése a kapuban kö­tött ki, 2-0. A félidő lefújása előtt, a 41. percben Weimpernek sikerült szépítenie. Már túljutott a vé­dőkön, amikor a diósgyőri ka­pus eléje futott, a labdát akarta megszerezni, de testén átesett a tatabányai csatár. A játékvezető 11-est ítélt, amit a sértett nagy erővel lőtt a hálóba, 2-1. A fordulás után az 53. percben egyenlítettek a hazaiak. Weimper—Hermann- akció után az utóbbi volt eredményes, 2-2. A 65. percben az újabb előny ismét a DVTK-é lett. Egy kidobás után Borostyán ment fel, kicselezte az egész védelmet, sőt a kapust is, és úgy gurított a hálóba, 3-2. Csepel—Os Ózdon nagy várakozással tekintettek a Csepel vendég­játéka elé. A hazaiak nagyon készültek, mint Pallagi Róbert vezető edző elmondotta, már az edzőmérkőzéseken igyekez­tek ráhangolódni az erőltetett menetre. Szerdán még a cse­peliek egri edzőmérkőzésén is ott voltak a kohász szakveze­tői, hogy felmérjék esélyeiket. Ennek alapján is mondotta a vezető edző: a fővárosiak- el­>jc Borostyán két gólt szerzett Tatabányán (Szabó Jelv.) A 68. percben Ficher állí­totta be a 3-3-as végered­ményt. A rendkívül izgal­mas, érdekes, nagy iramú mérkőzésen mindkét csapat erőnlétből vizsgázott jelesre, ugyanis a mély talajon igen nehéz dolguk volt Az MTI tudósítása alapján a döntet­len igazságos. Görgei, Oláh és Borostyán játéka emelkedett az átlag fölé. I 3-2 (2-1) len csak a győzelem lehet jó eredmény, mert csak ez ad­hat biztatást ahhoz, hogy a bennmaradáshoz szükséges pontokat a csapat megsze­rezze. Az ellenfél játékosai meg­lepően nyugodtan készülőd­tek. Vezető edzőjük, Keszthe­lyi Mihály arra a kérdésünk­re, hogy mit vár a találkozó­tól, ellentmondást nem tűrően Mintegy 6000 néző biztatása közben az ózdiak az otthon megszokott nagy elánnal kezdtek, a pénteki havazástól, esőzéstől alaposan felázott ta­lajon. Mintegy megszokottan; a vezetést is megszerezték. Ám a szurkolók nem sokáig örvendezhettek, mert a ko­hász védői ezen a talajon ne­hezen fordultak, könnyen za­varba jöttek, s bizony hajme­resztő hibákat követtek el. Ez eredményezte a csepeliek egyenlítő, majd vezető gólját is. Fekete kapus pedig olyan potyagólokat kapott, amit rit­kaságszámba megy a honi pá­lyákon. Az egygólos vendégvezetés­sel zárult első félidő után ala­pos fejmosásban lehetett ré­szük a fekete-fehér játéko­soknak, mert a második fél­idő kezdetét jelző sípszó után ismét azt az együttest láttuk, amely az első 15 percben szinte a kapujához szögezte ellenfelét. Ügy tűnt, magához tért a csapat, a csatárok és a középpályások egyre-másra alakították ki a jobbnál jobb helyzeteket, csak míg koráb­ban — főként ősszel — a já­tékosok a góllövésben is je­leskedtek, ezúttal nem volt, aki feltegye az i-re a pontot. A csepeliek igyekeztek szét­tördelni a játékot, nemegy­szer arra rúgták a labdát, amerre álltak, rutinos játé­kuk meg is hozta az ered­ményt. Olyannyira, hogy a fél­idő derekán — igaz, Fekete óriási hibájából — már két­gólosra nőtt a vendégek elő­nye. A könnyűsúlyú csepeli csatárok villogtak a nehézkes ózdi védők között, és hiába szépített öngóllal a Kohász, szinte a találkozó első ne­gyedórája után látszott: ezt a találkozót csak a rutinosabb, a harcosabb erényeket csil­logtató csepeliek nyerhetik meg. így is történt, s a látot­tak alapján teljesen megérde­melt a csepeliek győzelme. A mérkőzés Jegyzőkönyvéből: ózd, 6000 néző. Vezette: Divi« nyi. Ózdi Kohász: Fekete — Pribék, Szilágyi, Fegyverneki, Bíró — Kajdi, Tokár, Ambrus, Becsei a DVTK Most már csak a rájátszás kö­vetkezik a kosárlabda NB I-ben, ugyanis a hét végén befejeződ­tek a tavaszi idény mérkőzései. Ezek közül kettő várt még a DVTK-ra: szombaton hazai kör­nyezetben a BEAC és vasárnap Budapesten a BSE. Mindkét ta­lálkozójukat elvesztette. Ezek közül különösen a BEAC elleni vereség a fájó. Nemcsak a táblázaton elfoglalt hely bizo­nyította eddig, hogy jobb csapat a DVTK. hanem a BEAC ellen elért eddigi eredmények is. A mintegy 300 főnyi közönség a Pécs elleni hazai vereséget csak kisiklásnak tekintette, és joggal várta, hogy majd most feledte­tik azt a játékosok. Nem sike­rült. BEAC—DVTK 69-68 (35-36) Miskolc, vezette: Juhász, Valo- vics, DVTK: Winter 25. Papp 11, Aronné 18, Jászka 2, Spisák 6. Csere: Halmos 6, Fónyi —, Tóth —. Edző: Baumann Gáspár. Kez­dettől a BEAC Irányított, bár az első kosarat a DVTK dobta. Ez­után 12-2-re húztak el az egye­temisták. A félidő utolsó harma­dában sikerült felzárkózni, sőt, a hajrában a vezetést is megsze­rezni a hazaiaknak. A második félidőben aztán a Medgyesi nél­kül felálló DVTK küzdelemből jelesre vizsgázott. Az utolsó öt perc előtt még mindig egypontos volt az előny. Ám a - küzdelmet a BEAC bírta jobban, és három egymás után szerzett kosarával végül a győzelmet is elérte. Sajnos, de tény: a miskolci csapat nagyon megérezte Med­gyesi hiányát, mert egyetlen egy játékos sem tudott eredményesen játszani a center helyén. (Meg nem erősített hírek szerint a vá­logatott center jó ideig nem fog játszani.) BSE—DVTK 99-65 Budapest. A BSE-nek volt tőrleszteniva- lója, hiszen Miskolcon 91-90 arányban kikapott. Most a visz- szavágás sikerült. Wintert és Áronnét ügyesen kikapcsolta a játékból, a többieknek pedig 65 pontra tellett. MEAFC—Salgótarján 55-68 (30-37) NB II, férfi, Miskolc, Zrínyi Gimnázium. A két csapat mindig nagy csa­tát vív egymással. Évről évre, fordulóról fordulóra hol az egyik, hol a másik győz. Most a tarjániaknak sikerültek jobban a távoli dobások, a ziccerek ki­használása, így győzelmük telje­sen megérdemelt volt a rendkí­vül nagy hibaszázalékkal játszó MEAFC ellen. Az egyetemista csapat pont­szerzői: Fodor, Lőrinc (17—17), Bálák, Zsillé (6—6), Árvái (4), Ajtay (3) és Meskó (2). D. T. B. Labdarúgás jelentette ki: nyer a Csepel. Ezt arra alapozta, hogy ruti­nosabb játékosai vannak, éret­tebb, jobb teljesítményt nyújt csapata. (Tóth) — Utassy, Dudás. Gólszerző: Kajdi a 14. percben, Lazsányi a 24.-ben, Mészöly a 40.-ben és a 65.-ben, Varga (ön­gól a 75. percben. TÓTH ZOLTÁN Palícsik bronzérmes NB I A labdarúgó NB I szombaton, illetve egy mérkőzést vasárnap játszva — túljutott a 21. fordu­lón. Néhány meglepő eredmény is született. Az őszi fordulóban remekül szereplő ózd otthoná­ban kapott ki Csepeltől, két pontot hagyott a Nyíregyháza Szegeden, és a Videoton sem bírt Szombathelyen a Haladás VSE-vel. A Békéscsaba pontot szerzett Kispesten, csakúgy, mint a DVTK Tatabányán. Eredmények: Bp. Honvéd—Bé­késcsaba 0-0, Volán SC—Ferenc­város 3-4, Vasas—Üj pesti Dózsa 0-2. Haladás—Videoton 1-1, ZTE —Rába ETO 1-0, PMSC—DMVSC 2-0, SZEOL AK—Nyíregyháza 2-1, Ózdi Kohász—Csepel 2-3, Tatabá­nya—DVTK 3-3. A BAJNOKSÁG ÁLLÁSA: 1. Ü. Dózsa 21 11 8 2 39-18 30 2. Videoton n 12 4 5 31-24 28 3. Rába ETO 21 12 3 6 62-34 27 4. Tatabánya 21 9 9 3 38-29 27 5. Ferencváros 21 12 1 8 44-31 25 6. Bp. Honvéd 21 9 5 7 32-25 23 7. Vasas L>() 8 6 6 36-28 22 8. Haladás 21 7 7 7 29-28 ?.l 9. Csepel 21 7 7 7 25-25 21 10. Pécs 21 9 2 10 31-29 20 11. ZTE 21 7 6 8 21-33 20 12. B.-csaba 21 5 9 7 26-32 19 13. Nyíregyh. 21 6 7 8 21-29 19 14. Diósgyőr 21 5 8 8 34-40 18 15. Debrecen 21 6 5 10 26-36 17 16. Volán 20 3 9 8 24-29 15 17. ózd 21 5 5 11 31-44 15 18. SZEOL AK 21 4 1 16 17-53 9 A k labdarúgó NB I 21. forduló-^ élcsoportjá-' jában a góllövőlista ban levő játékosok közül Boros­tyán és Weimper javított, mind­ketten 10 gólosak lettek. A góllövőlista élmezőnye. 16 gólos: Szentes (Rába ETO). 13 gólos: Kerekes (Debrecen) és Kiss (Ü. Dózsa), 11 gólos: Do­hány (Pécs), Hannich (Rába ETO), 10 gólos: Borostyán (DVTK), Szabó O. (Rába ETO) és Weimper (Tatabánya). NB II, KELETI CSOPORT Megkezdődött az NB II-ben is a tavaszi bajnokság, a Keleti csoportban a 16. fordulón jutot­tak túl a csapatok: Nyolc mér­kőzésen, mindössze hét gólt lőt­tek a pályára lépők, és nyolc együttes bizonyult gólképtelen­nek. Az élmezőnyből a Debrece­ni Kinizsi, az Eger és a Kazinc­barcika egyaránt csak egy pon­tot gyűjtött. BemJ. SE—HÓDGÉP 2-0, Papp J. SE—Szabó L. SE 0-0, Szarvas —Debreceni Kinizsi 1-1, DUSE— Gyula 2-0, Asztalos SE—MVSC 0-0, Lehel SC—Gyöngyös 0-0, Szolnok—STC 0-1, Eger—Kazinc­barcika 0-0. A KELETI CSOPORT ÁLLASA: 1. D. Kinizsi 16 9 6 1 30-14 24 Z. Eger ib 8 7 1 20-11 23 3. K.-barcika 16 8 5 3 24-12 21 4. Hmvhely lb 7 3 6 25-17 17 5. Szabó L. SE ib 6 5 5 26-23 17 6. Gyula 16 7 3 6 24-21 17 7. DUSE Ifi 6 4 6 16-16 16 8. Szarvas 16 6 3 7 26-23 15 9. Papp J. SE 16 5 5 6 17-21 15 10. Bem SE 16 3 8 5 16-18 14 11. S.-tarján 16 4 6 6 14-19 14 12. Asztalos SE 16 4 6 6 16-22 14 13. Szolnok 16 4 5 7 11-15 13 14. Gyöngyös 16 4 5 7 13-22 13 15. MVSC 16 3 6 7 18-33 12 16. Lehel 16 4 3 9 7-16 11 Látványos, nagy küzdel­met hozott Galyatetőn az országos sílövő bajnokság 10 kilométeres sprintversenye. A bajnoki címet a salgótar­jáni Papp szerezte meg Ko­Totó­eredmények 1. Bakony—Kaposvár 1-2 2 2. PVSK—Keszthely 1-1 X 3. Olajbányász—Dunaújv. 1-0 I 4. Szekszárd—Bauxitb. 2-0 1 5. Eger—Kazincbarcika 0-0 X 6. BKV Előre—B.-gyarmat 1-1 X 7. Ascoli—Catanzaro 2-1 1 8. Avellino—Fiorentina 1-2 2 9. Cagliari—Juventus 0-1 2 10. Cesena—Inaternazíonale 1-3 2 11. Como—Napoli 0-4 2 12. Milan—Bologna 2-1 1 13. Foggia—Lazio 0-1 2 +15 14. Cremonese—Verona 1-5 2 vács (Bp. Honvéd) és Palá- csik (H. Papp J. SE) előtt. Csapatban a H. Papp J. SE ezüstérmes, a DVTK bronz­érmes lett a Bp. Honvéd mögött. Portisch maradt a második Mar del Platában lejátszották a nemzetközi sakkverseny utolsó fordulójában függőben maradt két játszmát is. A világbajnok szovjet Karpov nyert az argentin Brága ellen, míg a dán Larsen és a svéd Andersson közötti játszma döntetlennel ért véget. Karpov az utolsó fordulóban szerzett l pont­tal felkerült a 3. helyre, és holt­versenyben végzett két további sakkozóval. Végeredmény: 1. Timman (hol­land) 9,5 pont, 2. Portisch (ma­gyal*) 8, C. Polugajevszkij és Karpov (mindkettő szovjet), Sei- rawan (amerikai) 7,5—7,5. I